„Bewoners kunnen wellicht MM MI aö PARKEERVERBOD VOOR FINNMARK Voorzitter Bijleveld van de Groenstichting Rozendaal Een tekening van het zwembad in het eerste deel van Rozendaal 1. Het ligt in de bedoeling, dat ook de volgepde de len een dergelijk zwembad krijgen. De cijfers in het bad geven de diepte aan van elk gedeelte. De cijfers op de lig- weiden geven de hoogteverschillen aan, van 0 tot 1.20 nabij het kleuterbad en van 0 tot 1.30 m aan de rand van de grote speelweide. PLAN ROZENDAAL LEUSDEN "Het groenplan van het eerste gedeelte van Rozendaal. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Als alles volgens plan gaat, dat zit het er in, dat het privé-zwembad van de bewo ners van Rozendaal 1 op 1 juni ge opend zal kunnen worden, zo blijkt uit een gesprek dat we hebben met de voorzitter van de Groenstichting -van Rozendaal- 1 ,-Jwethouder mr» W„. H Bijleveld. Het graafwerk Is nu achter de rug en men is met het be tonwerk begonnen. Het bad, dat een grootste lengte krijgt van ongeveer 20 meter (het diepe gedeelte), een lig- weide van ongeveer 500m en enkele kleinere ligweiden, alsmede uiteraard een kinderbad van vijf meter door snede. een tafeltenmshoek en een bar becue zal zoals bekend alleen toe gankelijk zijn voor de bewoners van Rozendaal. De installatie heeft een capaciteit van 60m3 schoon water per uur, terwijl voor een bad van derge lijke grootte 50m3 voldoende zou zijn. Het is een verwarmd bad, zodat het op timaal kan worden benut. Het gehele complex zal worden afgescheiden met gaas en prikkeldraad waartegen veel groen, dat over enkele jaren ondoor dringbaar zal zijn, afgewisseld met houten pallisaden. De controle zal wor den uitgevoerd door de badmeester. Er zal waarschijnlijk gebruik gemaakt worden van penningen, die op een dui delijk zichtbare plaats gedragen dienen te worden. De ligweiden hebben ni veauverschillen tot 1.20m hoog, wat uiteraard een aardig effect geeft als alles voldoende begroeid is. De Groenstichting van Rozendaal be gint langzaam maar zeker op gang te komen, dankzij de enorme steun, die de gemeente hierbij verleent. Er is reeds een administrateur in dienst. A s. zaterdag komen de bewoners (le den van de Groenstichting) voor de tweede maal bijeen in Hervormd Cen trum om de verdere ontwikkeling van het groenplan te bespreken. RUIGE BEGROEIING De beplanting is reeds voor een deel gereed gekomen. Waarom geen grasvelden? De heer Bijleveld: ,,Ik geloof, dat juist die ruige begroeiing het geheel aantrekkelijk maakt. Vooral de jeugd zal dat straksals binnen enkele ja ren de begroeiing volwassen is, zeker op prijs stellen." Het is dus niet zo, dat de park- terreinen niet betreden mogen worden? „Nee, integendeel. Het park is vrij voor iedereen. Het is zelfs zo, dat de bewoners aan de achterkant geen voetpad hebben Ze kunnen dus gewoon tussen de beplanting door naar de ge asfalteerde paden lopen. Uiteraard moet men ,dit met overleg doen. De begroeiing in. in de eerste plaats nu nog erg kwetsbaar. De bewoners moe ten er zelf op letten, dat het niet vernield wordt. Uiteindelijk betalen ze er zelf voor Geen bordjes met: Verboden te be treden? i „Nee, liever niet. Vrijheid blijheid. De bewoners moeten zelf de vrijheid hebben om vanaf hun achtertuin door de beplanting naar het voetpad te kun nen gaan." ONGELIJKVLOERSE KRUISINGEN Er is enige ongerustheid ontstaan over het gerucht, dat de fiets- en vooral wandelpaden niet ongelijkvloers de autowegen gaan kruisen. Hoe zit dat? Wethoudê?"BljTëvelff: „VolgÊnsTïrijr informatie is dit onjuist. De ongelijk vloerse kruisingen zijn op de meeste punten gehandhaafd." VOLWASSEN BOMEN Bij het planten van de eerste vol wassen boom op Finmark stelde drs. J Poot, de president-direkteur van Eurowoningen, dat een groot deel van het groen uit volwassen bomen zou bestaan. Het meeste groen is echter nog jong. Zijn de plannen veranderd? ,,Er worden inderdaad veel jonge bomen geplant, maar het was de bedoe ling, dat de volwassen bomen zoveel mogelijk op de pleintjes zouden worden geplant Daar hebben ze het meeste nut. Uiteraard speelt het financiële as- pekt ook een belangrijke rol in de aan koop van volwassen bomen. Het is de bedoeling, dat elk pleintje iri ieder ge val gemiddeld zo'n twee volwassen bo men krijgt." VIJVERS EN SPEELPLAATSEN De vijvers krijgen in het midden een diepte van 1.60m, maar ongeveer an derhalf meter uit de kanten een diepte van 10 tot 20 centimeter, waardoor het voor kinderen veilig wordt. „Van de avontuurlijke speelplaatsen verwacht ik bijzonder veel zegt de heer Bijleveld, „Wat er op zo'n speel plaats komt, daar moeten de bewoners zelf over beslissen, maar het kan heel leuk worden. Hetzelfde geldt voor de zogenaamde speelvijvers. Al deze plaatsen zijn toegankelijk voor alle kinderen, dus ook voor hen, die niet in het plan zelf wonen OPSCHILDEREN MUREN De buitenmuren van de woonblokken zien er nu nog erg grauw uit. Zou het niet leuker zijn om die zijgevels op te schilderen in frisse kleuren en motieven? „Dat zou inderdaad mogelijk zijn, maar dat zou dan wel door de bewoners zelf in overleg moeten gebeuren. Ove rigens wil ik er wel op wijzen, dat de zijgevel behoort bij het hoekhuis. Zon der toestemming van de eigenaar en gemeente kan het dan natuurlijk niet." DEEL GEMEENTE GROENPLAN De bewoners betalen voor het park, met zwembad, tennisbanen ed veer tig gulden per maand Hoeveel is het deel dat de gemeente betaalt voor het aanleggen van groen in Rozendaal? - „De gemeentelijke bijdrage is on geveer f700.000,-. Nemen we aan, dat van de miljoen gulden, welke de Groen stichting heeft kunnen lenen zo'n f850.000,- overblijft om werkelijk voor het groen te besteden, dan heeft men de beschikking over zo'n anderhalf mil joen gulden in totaal. U heeft een duidelijk gezicht geef dat ook aan de politiek StemV.V.D. lijst 3 DE GROENSTICHTING Vindt u, dat de Groenstichting voldoet aan de verwachtingen? Is de inspraak volgens u voldoende9 Dent u, dat de be woners tevreden zullen zijn? „Het is natuurlijk altijd moeilijk om iedereen tevreden te stellen, maar ik dacht, dat de Groenstichting op de meest demokratische wijze werkt. Ui teraard moet er een begin zijn en wil len de eerste bewoners niet in de eer ste periode tussen de kale velden zit ten, dan zal er een basisplan opge steld moeten zijn. Dat basisplan is er en wordt momenteel uitgevoerd. Hierin hebben de bewoners vrijwel geen in spraak gehad. Maar nu de Groenstich ting is gaan draaien - de statuten zijn er - zullen er straks verkiezingen moeten worden gehouden om uit elk plein twee vertegenwoordigers te kun nen kiezen, die de wensen van de be woners kenbaar maken in de advies raad van de Groenstichting. Ik heb ver trouwen in de opzet. Ik geloof dat we zullen slagen om de zoveel geroemde inspraak ook waar te maken." De kans zit er natuurlijk in, dat er zich op een gegeven moment par tijvorming voordoet. Dat is natuurlijk minder aantrekkelijk om een zo goed mogelijk lopende Groenstichting te kun nen runnen. „Wat dat betreft ben ik een opti mist en een idealist en ik hoop, dat de bewoners hun gezonde verstand zullen gebruiken en zich niet zullen verlie zen in een strijd voor persoonlijke belangen, maar het algemeen belang zullen blijven zien. Samen kan er heel wat leuks worden opgebouwd. PARKEERPROBLEMEN Er zijn, vooral tijdens het weekend nogal wat parkeerproblemen op Fin- mark, waar de vijf modelwoningen staan. Vaak parkeren de bezoekers hun auto's voor de garagedeur van de bewoners, hoewel dit eigenlijk hun „voortuintje" is. Wordt hier wat aan gedaan, of kan hier wat aan gedaan worden? „Ja, dat is een zeer moeilijk pro bleem. Er is door b. en w. al heel wat over gepraat, maar we zijn er nog niet helemaal uit. We hebben gedacht aan een parkeerverbod. Dat geldt dan ook voor de bezoekers voor de be woners, maar dat ongerief moet men Op de foto: een der volwassen bontëri wordt geplant (Eigen foto). dan maar op de koop toe nemen. Als de bewoners hun auto in de garage zetten, kunnen hun bezoekers hun wagen ook kwijt. De bezoekers van de modelwoningen zullen hier dan ech ter niet meer mogen parkeren en daar zal dan streng op worden toegezien. Over een maximum snelheid is nog niet direkt gesproken, maar hieraan is ook te denken, om vooral de kinderen meer veiligheid te bieden. Aanvanke lijk hadden we gedacht om bij de in gang van ieder pleintje een soort drem pel te leggen, waardoor de automo bilisten automatisch zouden moeten afremmen, willen zij hun veren niet vernielen Maar daar zijn we toch van afgestapt OUDE DORPSSFEER De heer Bijleveld ziet in de plein tjes van Rozendaal een kans om de oude dorpssfeer weer te doen herleven Veel deskundigen spreken over ghetto- vorming wanneer ze het over Rozen daal hebben, maar de heer Bijleveld ziet dat beslist niet zo. „Het is juist andersom. Door deze intieme pleint jes zal het onderling kontakt groter zijn. Ik stel me voor, dat de mensen op een warme zomeravond gezellig voor hun woning zitten om koffie te drinken en naar het late spel van hun kinderen te kijken Onder de balkons boven de voordeur is een mogelijk heid om een extra lichtpunt aan te leggen. Ik zou het een bijzonder aar dig gezicht vinden als daar gebruik van werd gemaakt Als men zegt, dat een privé-zwembad voor een bepaald aantal bewoners ghetto-vorming in de hand werkt, dan vind ik dit ook niet juist. Het is in een stad toch ook niet zo, dat iedereen iedereen kent° Dat een bepaald aantal inwoners van een gemeente juist door dat zwembad toch geregeld in kontakt met elkaar komen, is volgens mij een winstpunt. Nee, ghetto-vorming zie ik niet zo gauw optreden in Rozendaal." GALLISSIE Over de naam van het plein „Gallissie" werd ook nog even gesproken. Het blijkt dat het straatnamenbordje bij het desbe treffende plein onjuist is. (Gallis sie). De naam, die door de raad De voorzitter van de Groenstichting mr. W. H. Bijleveld, wethouder van de gemeente Leusden. werd vastgesteld, Gallisie, is ech ter ook foutief. De juiste naam is „Galicië". De bewoners van dit pleiir- hebben inmiddels een brief gehad, waarin deze verandering werd gemeld. BIJEENKOMST Zaterdagmorgen komen de bewoners van Rozendaal in besloten vergadering bijeen om zich over de plannen van de Groenstichting te buigen en er eventu ele veranderingen in aan te brengen. Het experiment, want dat is het toch in feite, begint op gang te komen. Wij hopen, met voorzitter Bijleveld, dat het zal slagen. De toekomst zal het leren. „U moet me toch kennen, we hebben gisteren nog samen gedanst". DONDERDAG 22 APRIL 1971

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5