PJGN - voetbalstrijd Op de draaitafel JEUGDDORP VIERDE ORANJEFEEST IK ZOEK DE VROUW Melanie: Good book, goede LP The Shuffles: Glory, Glory Verenigde muzikanten doen het uitstekend Kappie en het verlaten eilani DONDERDAG 6 MEI 1971 WOUDENBERG - Onder stralend voorjaarsweer traden de zes provinci ale elftallen van de afdelingen der P.J.G.N op zaterdag 1 mei op de sport terreinen van Woudenberg tegen elkaar in het krijt Reeds onmiddellijk bij de aanvang der wedstrijden proefde men 'n goede sfeer, die zich gedurende de gehele dag in stijgende lijn heeft weten te handhaven Met de beleefd heid, welke een gastclub past, waren de van verre komende in een later tijdstip in het schema ingepast Voor muziek, omroep-installatie en een goed functionerende hulppost der E.H.B.O was op uitstekende wijze gezorgd, de sconngsborden stonden gereed, scheids-, grens- en andere rechters waren reeds op tijd aanwezig en de E.H.B O - dames en heren, behoef den zich gelukkig in hoofdzaak bezig te houden met het in de luwte genie ten van de rijkelijk aanwezige zon Enkele pleisters voor uit enthousiaste ontstane verwondingen aan handen en andere lichaamsdelen, mogen in het totaal der aanwezigen feitelijk geen naam hebben De uitslagen waren. Utrecht - Gelderland 2-0 Overijssel - Drente 4-3 Groningen - Drente Utrecht - Overijssel 1-3 1-1 Groningen - Gelderland 1-1 Utrecht - Drente 3-1 Groningen - Overijssel 0-3 Drente - Gelderland 4-1 De wedstrijden Utrecht - Groningen en Overijssel - Gelderland werden door tijdnood voor Gelderland niet gespeeld. Groningen was toen zo sportief om zich vrijwillig terug te trekken. De dupe van deze handelwijze was Utrecht, die toen nog een finale wedstrijd moest spelen tegen Overijssel, omdat deze twee ploegen precies gelijk geëindigd waren na drie wedstrijden Utrecht 3-5, doelsaldo 6-2, Overijssel 3-5 doelsal do 8-4 De wedstrijd Utrecht - Gelderland 2-0 toonde een overwegend sterker Utrecht, dat reeds inde eerste minuut de leiding nam. Ko Ravenhorst straf te nl een fout van de Gelderse keeper af met een doelschot. Even voor het eind scoorde A Kluiter ineens uit een corner 2-0. In de wedstrijd Utrecht - Overijssel kwam duidelijk tot uiting, dat hier de twee beste ploegen van het toer nooi aan het werk waren. Utrecht nam de leiding door een doelpunt van Ko Ravenhorst, die een voorzet van A. Kluyter ineens inschoot. Toch bleef in deze wedstrijd de ploeg van Over ijssel sterker, geen wonder achteraf, want deze ploeg speelt in zijn geheel in de 4e klasse van de K.N.V.B De voortreffelijk spelende keeper H. ten Ham ranselde alles uit zijn doel Even voor tijd kreeg C Hendrikse nog een beste kans op 2-0 toen hij alleen op de keeper af ging. Zijn bekeken boog- bal ging over de uitlopende keeper maar helaas ook net over het doel De druk op het doel van Utrecht werd steeds groter en toen in de laatste minuut de buitenspelval te laat dicht klapte was de stand gelijk met 1-1 Achteraf kostte dit doelpunt Utrecht de landstitel. In de wedstrijd Utrecht - Drente met 3-1, twee uur waren twee gelijkwaar dige ploegen aan het werk die alle bei reeds gespeeld hadden. Utrecht nam na 5 minuten de leiding door een kopbal van A. Kluiter Drente kwam gelijk door een doelpunt van hun mid- voor (1-1) en wilde daarna meteen doordrukken De verdediging van Utrecht kreeg het inderdaad zwaar te verduren Toen even voor rust hun linksbuiten back P Hazenleger om speelde, kon aanvoerder A. Minnen niets anders doen, dan deze man in het strafschop gebied te torpederen De terecht toegekende penalty door scheidsrechter A v Bruggen werd ech ter met een snoeksprong door H ten Ham uit zijn doel geslagen Dit bracht een ommekeer in de wedstrijd. Toen even na rust Ko Ravenhorst de gehele verdediging van Drente op het ver keerde been zette, scoorde hij gemak kelijk 2-1. Even voor tijd werd de doorgebroken Ko Ravenhorst onderuit gehaald en de toegekende penalty werd door L Bijkerk feilloos benut (3-1) De finale-wedstrijd Woudenberg (Utrechts kampioen) tegen Goor (O- venjssels kampioen) onder leiding van scheidsrechter A. van Veldhuizen, toonde, dat beide ploegen goed tegen el kaar opwogen, hoewel Overijssel aan- valllend toch wel iets gevaarlijker was. Utrecht was echter verdedigend in uit stekende vorm Na een spannende eer ste helft, waarin Utrecht sterk werd aangemoedigd, werd met de stand 0-0 gerust. Duidelijk werd toen echter, dat degene die het eerste doelpunt zou maken zich ook winnaar zou kun nen noemen Even na rust brak A Kluiter door Zijn schot werd echter WOUDENBERG - Eén van de keepers raakte gewond. door de Overijsselse keeper gestopt Even later was er een uitstekende kans voor L Veldink. toen ook hij alleen voor de keeper verscheen, maar ook dit keer weer redde de keeper het Het spel van Utrecht werd wat ner veus en toen 5 minuten voor tijd een één-twee combinatie van Overijssel de Utrechtse verdediging uitspeelde, was er voor keeper Ten Ham geen houden meer aan (0-1). Utrecht ging nu tot een alles-of-niets offensief over. maar de verdediging van Overijssel hield de Utrechtse spelers goed in bedwang. Toen even voor het einde bij een uitval de Overijsselse midvoor doorbrak en ten Ham omspeelde kon deze niet anders doen dan hem bij de benen pakken. De toegekende straf schop werd door de aanvoerder benut en zo kwam Overijssel op 2-0 en was dit team daarmede landskampioen ge worden. De begrijpelijk wat teleur gestelde spelers van Utrecht, hun elf talsamensteller en organisator Gert Vink en grensrechter A Osnabrugge deden echter hun sportieve plicht door de spelers van Overijssel reeds op het veld te feliciteren. Wethouder Joh Ter Maten reikte na afloop de prijzen uit. en prees vooral de voortreffelijke organisatie van de P J.G.U. en de sportieve instelling van de spelers Hij hoopte dat er nog eens zulk een toernooi georganiseerd zou worden en dat hij dan de beker aan aanvoerder Minnen zou kunnen uitrei ken Na afloop spraken wij nog even met de trainer van Goor, die er niet op gerekend had zo n goede 4egen- stand te krijgen. Uitblinkers bij Wou denberg vond hij toch wel keeper H. ten Ham, die ondanks een verwonding aan zijn vinger zulk een voortreffelijk toernooi speelde Verder ausputzer T de Kruif. L Veldink, T Peut en het kleine dribbelaartje C Ravenhorst, die hij in de laatste wedstrijd extra man dekking had gegeven. Voorts was deze trainer verwonderd over de enorme conditie van verschillende spelers. Eindstand 1 Overijssel (Goor) 2 Utrecht (Woudenberg) 3. Drente (Oosterhesselen) (heeft 4 uur achter elkaar gespeeld) 4. Groningen (Veendam) 5 Gelderland (Winterswijk) SCHERPENZEEL/AMERSFOORT - In totaal 30 renners aan de start voor de zaterdagmiddagcompetitie van de Ren- en Tourclub .Amersfoort" en vele renners bleven nog aan de kant De dapperen trotseerden de vrij ster ke wind en enkelen hadden ook nog met pech te kampen Dick Willigenburg snelde alleen vooruit. Dit weertje was echt iets voor Dick Willigenburg. Hij deed het ook liever alleen dan gevieren en reeds in de eerste ronde moesten zijn drie metgezellen een grote achterstand in casseren In de volgende ronden bouw de hij zijn voorsprong verder uit en verdiende zijn vier punten Uitslag 1 Dick Willigenburg, Leusden, 4 pun ten 2. Kees van de Ploeg 3. Dirk- Jan Kuijpers, Leusden. 4 Bert van Schaik, Scherpenzeel Veteraan Wim Dekker won voor Kiss- man In de B-jeugd klasse was Evert Hazeveld de eriige deelnemer en bij de A-jeugd won Wout Lansing voor Wim Dekker SPRINT VOOR PETER KUIJPERS Met veertien deelnemers was de wedstrijd der nieuwelingen goed be zet De wind maakte het verschillen de nieuwelingen echter bijzonder moei- lijk en het veld viel geheel uiteen Vooraan zouden slechts drie renners stand kunnen houden De grote mannen uit deze zaterdagmiddagcompetitie, Peter Kuijpers, Gert Vink en Roel Nijhoff maakten ook nu weer de dienst uit. Jammer genoeg kreeg Roel Nijhoff bij het ingaan van de laatste ronde een lekke band en ondanks het snel verwisselen van fiets gaven Peter Kuij pers en Gert Vink, Nijhoff geen kans meer om bij te komen. Peter Kuij pers won daarna de sprint van Gert Vink Uitslag nieuwelingen: 1 Peter Kuijpers, Leusden, 10 punten. 2 Gert Vink Woudenberg, 9 punten 3. Roel Nijhoff, Maarn, 8 punten. 4. Leo Roeloffs, Amersfoort 7 punten. 5. Herman Sneevliet, Barneveld, 6pun ten 6 Johan Ossendrijver, Achterveld. 5 punten. 7. Hans Badnebroek, Amers foort. 4 punten 8 Cees Roeloffs. Amersfoort, 3 punten. NIEUWE PLATEN. BELUISTERD EN BESPROKEN De Amerikaanse zangeres Melanie Safka neemt een aparte plaats in op de internationale pop-scêne. Het is geen protest-zangeres, in de ware zin van het woord, maar ook geen doorgewin terde doorsnee zangeres zoals Ameri ka er zoveel kent Geen pop, geen blues, geen jazz. Melanie, met haar voor mijn gevoel bijzonder goede, maar aparte stem, maakt het nog steeds. Kortgeleden verscheen er een nieuwe LP van haar, waarop minstens twee potentiële hits. In een vorige plaatbe spreking viel ik over het geijkte ma niertje van Melanie door aan het slot van haar songs verschrikkelijk hard uit te halen. Aanvankelijk doet een der gelijke wijze het wel, maar als elke song dezelfde apotheose heeft, begint het al gauw irriterend te worden. Op de nieuwe LP ,,Good Book" is dit typische Melanie-maniertje veel minder aanwezig (gelukkig). ,,Good Book" is een uitstekende langspeler, met vooral ,,Good Book" en Nickel Song" als de twee uitschieters. Uitge bracht op single zullen dat beslist klei ne of grote hits worden. (Inmiddels is ,,Good Book" op single uitgebracht). Verder naast eigen songs ook nog num mers van o.m. Bob Dylan (Sign in the window), Judy Collins (My father) en Phil Ochs (Chords of fame). Kortom: een uitstekende plaat. Warm aanbevolen. Uitgebracht door de pla tenmaatschappij Polydor Nederland NV te Den Haag op Buddah Records nr 2318 022 - in fijn stereo. De platenmaatschappij CBS bracht kortgeleden een nieuwe single uit van The Shuffles. Deze Nederlandse groep heeft met Glory Glory" volgens ons weer raak geschoten. Het is een uit stekende plaat geworden met goede hitkansen! Op de achterzijde: You are my babe. In stereo. Op CBS 7147. ACHTERVELD JEUGDDORP) - Als er feest is gevierd, dan zeker wel op het Jeugddorp. De feestelijkheden be gonnen 's morgens met de traditionele school-kinderspelen. Gelukkig was het prachtig weer, en er heerste een prima stemming onder de jeugd. Om twee uur was het belangrijke moment aangebro ken, waar jong en oud zich al weken lang op voorbereid hadden ,,de zeskamp"_ De heer R. Witteveen (die vroeger ook het spel ,,een tegen allen" zo prima had verzorgd), had ook nu weer geassi steerd door mej. L van Veen, de lei ding Er traden zes ploegen in het strijd perk om een sportieve strijd aan te binden. Eri er werd gestreden, enthou siast, en met een grote inzet. Van het begin tot het eind. kon het publiek, dat ACHTERVELD/RUDOLPSTICHTING - Ook op het Jeugddorp werd reuze feest gevierd. Een al oud vermaak trok veel belangstelling. U ziet hier de kinderen koekhappen. in grote getale was gekomen, genieten van een boeiend schouwspel. Er werd „geloptfietst", met zakken zand ge sjouwd, en het zou geen echte zeskamp zijn geweest, als er geen waterballet bij zou zijn. Er waren mooie prijzen voor de winnaars. Eerste prijs kre de groep van de heer Wieberdink. Des avonds werd op de disco-avond in het ontspanningsgebouw, tussen de dansen door nog druk nagekaart over deze ge slaagde feestdag, waarop publiek en or ganisatoren met plezier kunnen terug zien. De platenmaatschappij Polydor Ne derland NV te Den Haag bracht kortge leden een dubbelalbum uit van de Musi cians Union Band, vrij vertaald als de Verenigde Groep Muzikanten. En dat klopt dan ook. De musici op de plaat zijn afkomstig uit verschillende groe pen en samen spelen ze op een vrij luchtige wijze twee LP's vol. Het is een plezierig „samenraapsel" geworden van stijlen en stijltjes, van oud en nieuw. Pop, beat, heavy beat, jazz, blues en gospel. Alles is er op te beluisteren. Een vakkundig muzikaal mengsel, wat uitstekend te verteren is. Geproduceerd door Hans Vermeulen en Ray Fenwick is „Musicians Union Band" een ge slaagd experiment geworden. Zelfs een Elvis revival" ontbreekt niet, verschillende van diens succesnum mers worden (zij het met eigen ar rangementen) op de zwarte schrijf vast gelegd, broederlijk naast gospel (Put your trust in the Lord). Verder op deze plaat de groep „Holland", die de Hans Brinker Symfonie ten gehore brengt (een varant op De Uil zit in de Olmen een ieder welbekend). De volgende num mers zijnN te beluisteren: Poor Mis guided woman; In my room; City Ride; Carolina Belle; Bad Boy; Your Man, Put your trust in the Lord; Sugar lipped sal; Hans Brinker Symphony; My ba be; Count Down; Elvis lives: (Heart break Hotel - Love me tender - One night - Jailhouse Rock); Beggar Man; Funky; Shake your moneymaker. Een uitstekend album, uitgebracht in een prachtige klaphoes met tal van foto's, gemaakt tijdens de studio-op namen. Aanbevolen. In uitstekend ste reo op Polydor nr 2675 009. Gonnie Baars (de laatste tijd eea beetje uit het nieuws) kwam met eet nieuw plaatje Weet je wat ik wil, met op de achterkant: In Loenen aan de Vecht. Aardige nummers voor een breed publiek. Op CBS 7192. Feuilleton door Henk van Heeswijk 4- Mevrouw Veenekamp lachte blij, toen Jannie met haar dochter binnenkwam „Dat vind ik prettig, juffrouw Emussen Komt u er gezellig bij zitten. Uw col lega is al een halve dochter van me. Tegen de avond zal ze wel arriveren. Ze woont namelijk in Woerden, ziet u?" „Ook al niet naast de deur." „Ze zoeken ze tegenwoordig nog al ver," gaf mevrouw Veenekamp toe. „Wij hebben hier een paar jaar geleden ook een onderwijzer gehad. Kwam helemaal uit Schagen En is hier getrouwd met een meisje uit de stad. Ze komen wel eens een avondje. De laatste tijd niet meer, want ze hebben een schat van een baby. U zult hem wel ontmoeten, mees ter Kuipers. Een heel rustige jongeman. M'n beide dochters bleken niet in staat hem uit zijn evenwicht te brengen, en dat zegt wat!" „Maar mama!" „Juffrouw Emussen zal het zelf wel merken, als ze een poosje hier is." Jannie keek ophaar horloge: ruim drie uur. „Hebben jullie nog vakantie?" vroeg ze aan de beide meisjes. Greet, de jongste gniffelde. „Ik werk in Doetinchem, bij de Gelderse op kan toor. Maar ik moet om de andere zater dag werken Krijg ik een extra vrije dag voor. En dat is vandaag „De Gelderse9" vroeg Jannie, niet begrijpend „De G.T W. De busonderneming hier in de Achterhoek. U zult ze wel zien, gele bussen." „En Hanna is kleuterleidster," legde haar moeder uit. „Die is beter af als u en Annie, juffrouw Emussen. De kleu terschool begint pas op 1 september." Het meisje knikte „Ik heb nog ruim een Het meisje knikt. „Ik heb nog ruim een week." Jannie zei lachend: „Dus we zijn in zekere zin collega's?" „Leuk hé? Ik stoom ze klaar voor de lagere school. Urijgt er alleen van mijn schoool al drie en twintig morgen Om ruim zeven uur, kort na de avond boterham, maakte Jannie kennis met haar collega van de tweede klas Annie Siebels. Zeg maar Annie "Ze stak, vriendelijk lachend haar hand uit, die Jannie rustig drukte. „Jannie Emussen," „Als je me nou., klankverwantschap, hé? Scheelt maar één letter. Moeten ze mij maar Ans noemen in het vervolg. Anders zie ik er van komen, dat jij reageert, als ze mij roepen en omge keerd," „Jannie Emussen." „Als je me nou „Zou anders wel eens makkelijk zijn. „Wie weet. Ga mee naar boven, zal ik je m'n kamer laten zien Nee, mevrouw, ik hebal in de trein gegeten een heerlijke uitsmijter We komen straks beneden koffie drinken." Jannie keek verrast in het rond Ver geleken bij deze uiterst smaakvol inge richte kamer, was de hare maar een hok „Val maar ergens neer," nodigde Annie nonchalant uit „En denk alsje blieft niet, dat er van discriminatie 'sprake is, want de meeste van deze spullen zijn mijn eigendom „Ontzettend leuk ingericht, zeg'" „Dank je voor 't compliment In dit opzicht heb ik wel wat smaak gelukkig Mannen niet. Ik ben zes en twintig, dus verspandeer ik m'n geld maar aan leuke dingen. Een mens moet wat hebben. Sigaret?" „Ik ben er gewoon jaloers op... „Bedankt voor compliment twee. On nodig te zeggen, dat je altijd welkom bent. Enne onder ons kijk uit voor het drietal beneden Kletsen over alles. Vertel zo min mogelijk van de school en nog minder van de kinderen houd je maar op de vlakte. Voor de rest is ma Veenekamp een schat en de meiden kun jj mee uit vissen gaan Figuurlijk, want ik vind vissen een afschuwelijke bezigheid En hoe voel je je aan de voor avond van je nieuwe taak?" Jannie lachte flauwtjes. „E^n beetje zenuwachtig „Plankenkoorts Heienaal niet no- die Poeuuin is zó voor zijn personeel Dat zul je gauw genoeg merken. En de andere drie collega's zijn prima. Kuipers, vijfde klas, is grtrouwd. Kal me man, die zijn klas onder de duim heeft Wipstra van vier loopt naar z'n pensioen toe. Het bijna uitgestorven type van de oude schoolmeester Heel geschikt En Pinkers - Pinkie zeggen de jongens - is de enige mannelijke vrijgezel Loopt naar de dertig en wacht op de vrouw met centen. Komt-ie eerlijk voor uit. Erg krenterig, spaart voor een autootje Maar voor de rest een goede collega 't Zal je wel meevallen De kinderen in deze stad zijn heel geschikt, alleen jij hebt tot taak te beginnen met hun di alect af te leren; dat is iets vreselijks Soms om wanhopig van te worden Na de koffie maakten ze nog een wandeling door de winkelstraten. "De stad is fijn," verklaarde Ans Siebels „Ik kom uit Woerden, ook een leuke stad. Hebben wel wat van elkaar weg. Prijzen vallen hier mee. Je zou denken zo vlak tegen Duitsland aan, maar dat speelt geen rol. Soms kun je hier leuke, exclusieve jurken kopen. Of truitjes Winterswijk zal je best meevallen "Ben je hier al lang?" vroeg Jannie voorzichtig." "Met april ben ik al zeven jaar bij het onderwijs Eerst anderhalf jaar in Harmeien Dat is vlak bij ons, zes ki lometer van Woerden. Toen solliciteer de ik hierheen. Ze zijn hier nog wat ouderwets: beide laagste klassen een juf. Nou, mij best Je gaat één jaar mee omhoog Verleden jaar had ik de eerste. En juffrouw Dierks de tweede Maar die is van de zomer getrouwd Zo gaat het bij de een. En de ander krijgt over een kleine veertig jaar een mooie leun stoel en een teevee. Daar houd ik het maar op." "Wat pessimistisch, zeg'" "Och nee misschien realistisch. Mannen zien niets in mij Waarschijn lijk te tanig Het zij zo." Op dit moment wist geen van beiden, dat door een bizondere samenloop van omstandigheden Ans Siebels binnen zeer afzienbare tijd de man harer dro men zou ontmoeten. Maar voor het zo ver was, zouden er nog verschillende voorvallen plaats hebben HOOFDSTUK 5 In Wiebscha begon men op 9 augus tus met de herbestrating van de plaatselijke winkelpromenade. Onder persoonlijk toezicht van Willem Dogge- naar, die in de Koog al enkele van zulke karweitjes had gefikst Hij gaf Brom, de straatmaker een aantal aanwijzigin- gen, voorzag hem van voldoende hulp: één volwassen arbeider en een jongen van zeventien jaar en zei:"Nou, Brom, ik ben nieuwsgierig, hoeveel vierkante meter je vandaag uitlegt Ik zal zorgen voor voldoende zand en stenen Geluk." De rest van de dag liet hij zich niet meer zien, hoe graag of hij ook even naar de vorderingen had willen kijken Maar hij wachtte tot na werktijd en fietste er om tegen zessen langs Hij zette zijn fiets aan de kant en liep over het nieuw aangelegde stuk Het aantal meters viel hem niet mee en niet tegen Misschien iets minder, als hij in zijn hoofd had Met zijn voeten mat hij de vernieuw de strook acht meter, mogelijk iets meer. En vijf meter breed. Dat was veertig meter Hij had gehoopt op vijf tig Misschien na een paar dagen De man had misschien in jaren niet be straat. In het dorp was men in zijn schik met Doggenaar Een man, die niet veel zei, maar wel veel deed Zulke mensen waren nodig in Wiebscha. Vooral Kole- man glunderde Hij, als eigenaar van. de enige radiowinkel in het dorp, wist dat hij meer kon doen dan de meeste zijner collega-winkeliers. En aan wie het maar horen wilde, verkondigde hij "Heb ik het niet gezegd9 Fris bioed moesten we hebben. En dat hebben we nou Met een wijds gebaar wees hij naar de strook vernieuwd wegdek. "Alsjeblieft, daar heb je het resultaat. Geef die man twee jaar en we hebben het mooiste dorp in de wijde omtrek." Willem zelf wist nu ik heb de wind in de zeilen De dorpelingen zijn me goed gezind. Bij mevrouw de wethouder kan ik geen kwaad meer doen. Chef van Bade lap ik aan m'n laars. Ik heb be paalde bevoegdheden gekregen en die zal ik tot en met uitbuiten Jongerts staat naast me. En onze ge achte burgervader telt helemaal niet mee Dat is een nul in het kwadraat Als ik er maar voor zorg, dat het plantsoen voor het gemeentehuis tot in de puntjes verzorgd is, zal ik van hem geen last hebben. Geloof me, dat ik het zal laten bijhouden. Een maand ging voorbij, toen was de Hoofdstraat weer gereed en openge steld voor het verkeer. Doggenaar had een lang gesprek met mevrouw Wipsels, waarbij hij haar foto's toonde van straten in verschillende dorpen en ste den, waarvan de klinkerbestrating met bitume was bespoten en zodoende het wegdek veel duurzamer werd Hij somde de vele voordelen ervan op, wist prij zen, die hij ook noemde, maakte een ruwe berekening voor de belangrijkste winkelstraten en invalswegen van het dorp en besloot met te zeggen, dat dit voor de wethouder een taak zou zijn, een initiatief, waarmee ze eer zou in leggen, "Vergeet u niet, mevrouw, dat er volgend jaar verkiezingen zijn Wat denkt u van dit plan? Apropos het is het uwe Deze foto's zijn ter uwer beschikking. De kosten weet u nu zo on geveer Als we deze winter niet al te veel vorst en sneeuw hebben - dat is dus de enige niet te berekenen faktor - kunnen we omstreeks april alles gereed hebben De wethouder zei niet veel ,maar begreep zeer wel, dat er dik "brood" in zat In menig opzicht. "Ik zal het een paar dagen nader bestuderen, me neer Doggenaar Volgens mij zit er wat in Ik bel u wel, is dat goed?" Natuurlijk was dat goed. Nogmaals zei hij: „Beschouwt u het alstublieft als uw initiatief. Desnoods zegt u, dat u bij mij advies hebt ingenomen Meer niet. Als u er mee op de proppen komt, is er 99% kans van slagen." Dat beaamde de wethouder Al begreep ze niet. dat Willem op deze manier_zijn chef, Van Bade wilde passeren. Want hij kon op zijn tien vingers narekenen, dat Van Bade zijn plan alleen al zou Af wijzen, omdat het van hem kwam Hoog stens zou het in de ijskast terechtkomen, Nee, van Van Bade hoefde hij geen mede werking te verwachten Daarom passeer de hij zijn direkte chef en gaf het aan de wethouder Toen hij bij haar de deur uit ging, wist hij, dat het door zou gaan En dat was zijn bedoeling Derhalve verkeerde Willem Doggenaar in een opgewekte stemming, toen hij op vrijdag 24 september in Apeldoorn in de trein stapte om het weekeind in De Koog door te brengen. Want de dag te voren had wethouder Wipsels-van der Slaa hem in het gemeentehuis meege deeld, dat zijn plannen verwezenlijkt zouden worden Bij een paar wegenbouw maatschappijen zou prijsopgaaf ge vraagd worden Daartoe had zij Van Bade opdracht gegeven. De burgemeester voelde veel voor haar plan en haar col lega-wethouder eveneens Al had deze laatste nog niet door, dat mevrouw bo vendien van plan was er politieke munt uit te slaan. Maar het leukste van alles was, dat Van Bade hem diezelfde middag even eens op het gemeentehuis ontbood, hem de plannen voorlegde tot asfaltering van de voornaamste straten in het dorp en zei, dat er inmiddels al prijsopgaaf gevraagd was. "Ik heb al jaren op deze methode aangedrongen, maar tot nog toe aan dovemans oren. Nu loopt ineens wet houder Wipsels er voor warm Nou, zoveel te beter. Ik had gedacht, dat de volgende straten daarvoor in eerste in stantie in aanmerking moeten komen Ga maar eens opmeten, hoeveel meter we nodig hebben voor een slijtlaag van één a twee centimeter Ik hoor dat volgende week dan wel Die lollige Van Bade Hij moest eens weten, wie de eigenlijke initiatiefnemer is. Jij niet, want daar ben je veel te stom voor Met al je diploma's en met alle respect voor de kwaliteiten van me vrouw Wipsels, maar zij evenmin Zij heeft wel andere dingen aan haar uitste kend gekapte hoofdje. Het doet er niet toe. Maar een weekeind is gauw om. Om drie minuten over zeven vertrok Willem uit Koog-Bloemwijk, in de trein spie dend naar de mogelijke aanwezigheid van Piet Ouwejans Maar hij zag 'm niet. Ik moet nodig eens naar hem toe, zei hij tot zichzelf; dat heb ik beloofd Eens kijken, of ik me een avondje vrij kan maken. In Amsterdam stapte hij over op de sneltrein naar het oosten. Wel spijtig, dat hij al zo vroeg moest gaan, maar de laatste bus uit Apeldoorn ging vijf voor negen. Natuurlijk kon hij gebruik maken van de gemeenteplof, maar je wist nooit wat voor weer het was op de terug reis. Dus dan maar een paar uur vroe ger weg De lange trein was matig bezet Je kon goed merken, dat het vakantieseizoen nu definitief voorbij was. In Amersfoort kwam zijn trein ge lijk aan met die uit Den Haag en Rot terdam. Heel wat passagiers stapten uit en over Belangstellend keek hij uit het raam naar de drukte Zo belang stellend, dat hij pas bemerkte, dat er een passagier tegenover hem was gaan zitten, toen de trein weer optrok. Het was een knappe brunette. Hun blikken ontmoetten elkaar Even knikte hij en kreeg een genadig knikje terug. Het meisje had een tijdschrift bij zich, waarin ze ging bladeren Zelf stak hij een sigaret op, naar buiten turend in de duisternis. Amersfoort gleed weg, ze reden de Veluwe op Misschien kwam het door de geur van de sigaret. In ieder geval zocht het meisj'ë in haar tas en haalde een pakje te voorschijn. Ze stak een sigaret tus sen haar licht aangezette lippen. Wil lem haastte zich haar vuur te geven, dat met een flauwe glimlach werd aan vaard. „Dank u „Tot uw dienst Einde van de conversatie, want het meisje rookte en las. Eigenlijk ben ik een naar verlegen jongetje, dacht hij. M'n mensen en m'n bazen draai ik om m'n pink Zelfs toen mevrouw de wet houder erbij zat, toen ik mijn op wachting kwam maken, voelde ik me ze ker. Maar als ik alleen sta of zit te genover een jonge vrouw, blijf ik met een mond vol tanden sprakeloos. En ik zou best met dit aardige kind willen kennis maken Hoe doe je dat9 Zeg je dan. Gut, juffrouw, ik vind u zo leuk? Tien tegen een, dat ze dan ant woord, Gut meneer, en ik vind u zo'n dwaas. Of niet Hij keek even in zijn spoorboekje, twintig acht en dertig zijn we in Apeldoorn Daar moet ik er uit. Het is nu twintig achttien. Ruim een kwar tier om het te proberen. Maar hoe begin ik? Doet je dat zo Mag ik me misschien voorstellen Willem Doggenaar, gemeente-opzichter van Wiebscha? Ach nee, onzin. Wat zou het haar kunnen schelen9Zou ze verloofd zijn? Zulke knappe grietjes liepen in de re gel niet lang los. Maar hij zag alleen maar een ring met een steen. En aan de rechterhand Hoe oud zou ze zijn? Twee- of drie en twintig Hij had er geen idee van Hoe kwam je met zo'n aardig kind in kontakt9 Als er nu een trein ongeluk ge beurde, zou hij haar kunnen redden. En later nog eens bij haar thuis kt& nen komen om te informeren, of u geen nadelige gevolgen had gehad vu Ach, idioottegenwoordig ge beuren er geen ongelukken meer. Alles was tot in de perfectie geregel! Maar wat dan9 Een praatje over h? weer? Hoe was het weer eigenlijk ge weest vandaag? O ja, wat betrokke: maar toch droog. Een unicum voor Ne derland. Waar zou ze heengaanSti je voor, dat ze in Apeldoorn ook uil stapt en met dezelfde bus ging. Ht juffrouw, dat is ook toevallig? Ja, di is het. Waar gaat u heen? Naar Wiel- scha9 Ik eveneens. Leuk Lopen we si men door het dorp. Mag ik u nog ee* -ontmoeten? Even het handje vaslho: den. Nou, handjeze zien er sle vi& uit. Dat doen we, meneeiwi denkt u van morgenavond? En zo voort, men ze leefden lang en geld kigNet een sprookje*. Kolder In deze tijd bestonden er geen sprool jes meer. Alleen maar rauwe realiter. En zij zit maar te lezen. WaaroE kijkt ze niet eens een keer op? A vijf minuten voorbij Waar zitten ergens? Zeker al in de buurt van Stro* Laat ik mezelf maar niet langer o;- juinen Ik durf toch niets te zegge* Ik zal wel altijd zo'n slome verlega Tinus blijven. Het meisje tipte de as van haar s: garet, keek een ogenblik naar hu overbuurman, doch deze wendde haastig zijn gezicht af. O, kever, M nou even gelachen Had wat gezegi Nou is er nog een kans In Apeldoo: zal ze wel verder reizen. Je ziet hai misschien r.ooit meer Kwam die ke! ner nu maar langs met zijn koff* dan kon ik haar een kop koffie air bieden. - 32 - Ze slaakten allemaal een zucht van ver lichting, toen ze in de sloep konden stap pen, waarde meester mee was gekomen „Ikke nommermeernooit weer terug zal keergaan naar dat spookgeesteiland'" zei Signor Rivaldi. „En ik ook niet!" piepte de maat ,Ik snap nergens iets van!zei de mees ter. „Wij ook niet!" zei Kappie. „Er was geen vuurtorenwachter en toch was er warme thee M'm horloge zweefde zo maar uit m'n zak naar een hek toe". „En mijn mes werd uit m'n handen ge rukt'" riep de maat, die nog rilde bij de-gedachte. „Onze sloep was verdwenen", vervolg de Kappie. „Dat is nog het gekste, want we hebben geen levend wezen op het eiland gezien! Laten we in ieder geval maar zo gauw mogelijk met de „Kraak" verder varen, want we hebben al genoeg tijd verloren!" Toen ze weer op de „Kraak" warenp Kappie de maat bevel om het ankera te halen; zelf trok hij zich in zijn b terug om de zeekaart te bestuderd Tenslotte moesten ze naar het eili' „Lawar\ en wel zogauw mogelijk' Mü hij zat nog maar net of de maat store de gillend naar binnen. „De „Kraak" draait als een tol in f rond!" riep hij. „We vergaan!"

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4