Nooit meer oorlog NCVB BESLOOT SEIZOEN MET DISK USSIE-A VOND ALLE VERENIGINGEN IN DE GEMEENTE LEUSDEN Jaarvergadering Vereniging Scholen met de Bijbel die wordt beter gelezen DIT ZIJN ZE: Hoe staan zaken Dames- en meisjesteams wonnen KPJ op bezoek in Albergen KERKDIENSTEN ss Eerste Kamer DONDERDAG 6 MEI 1971 LEUSDEN - Hierbij treft u aan een lijst van de verenigingen, welke in de gemeente Leusden voorkomen. Ten behoeve van een goede informatie aan een ieder, doch met name aan dege nen, die zich eerst kortelings hier hebben gevestigd of die zich binnen kort in Leusden hopen te vestigen, is het van belang, dat deze lijst up to date wordt gehouden. Mocht u dan ook nu of ik de toekomst van mening zijn, dat deze lijst niet juist of niet compleet is, dan gelie ven u dit mede te delen aan de afde ling algejnene zaken ten gemeentehui ze te Leusden-centrum (tel. 03496- 1247, toestel 20), alwaar uw op- of aanmerkingen in dank in ontvangst zullen worden genomen Bij voorbaat onze dank Het gemeentebestuur. VERENIGINGEN LEUSDEN Muziekvereniging ..Lisuduna". Leus den. W Donselaar. Arnhemseweg 31, 03490-17866, Leusden-Zuid. Muziekvereniging „D W.S.' Achter veld. Hessenweg 95, Stoutenburg. Chr Gemengde Zangvereniging ..Kunst Veredelt". Kon Julianalaan 30, Leus den-Zuid. N.H Kerkkoor, Leusden-centrum. Burg. de Beaufortweg 2, Leusden- centrum. R.K Zangkoor. Leusden-centrum. W. A J. pierik. Bavoortseweg 133, Leus den-centrum. R.K. Dameskoor. Leusden-centrum. Hohorstlaan 42, Leusden-centrum. Kinderkoor Achterveld. Mevr Snel, de Verj. Ruyterweg 56, Achterveld. Toneelvereniging ..De Eendracht", Leusden. Esdoornhof 9, Leusden-cen trum. Toneelvereniging „Culdoto", Achter veld A. Brinkhof (voorzitter), Hessen weg 315; H. Smit (secretaris), de Verj. Ruyterweg 6, Achterveld. Mandolineclub ,,De Kovetten", Ach terveld. Postweg 1, Achterveld Lawntennisveremging ..Lockhorst", Leusden, Kon. Emmalaan 3, Leus- den-zuid. Tafeltennisvereniging Leusden". Ambachtsweg 2, Leusden-centrum. Voetbalvereniging Roda'46, Leusden. Hamersveldseweg 91, Leusden-cen trum Voetbalvereniging ..Achterveld", Klet- tersteeg 4, Achterveld Jeugdvoetbal Achterveld, P.Smink(se- cretans), Klettersteeg 3, Achterveld. Voetbalvereniging ..DonBosco", Leus den Dodeweg 6, Leusden-zuid. Korfbalvereniging ,,De Antilopen", Leusden. Esdoornhof 9, Leusden-cen trum. Zwemvereniging ,,De Haaien", Leus den W, van Pruisenlaan 10, Leusden- zuid Schaakvereniging Lensden^n Ansfri- dusl^n 30, I^euscjen-centrum Sportvereniging ..Impala". Leusden. (gymnastiek, handbal, volleybal). Lijs terbeslaan 30, Leusden-centrum. Schietvereniging Leusden en Omstre ken" W. de Zwijgerlaan 26. Leusden- zuid. Schietvereniging ,,Ons Genoegen", Achterveld. Hessenweg 265, Achter veld Volleybalvereniging ,,Don Bosco", Do deweg 6, Leusden-zuid. Judovereniging ,,Don Bosco", Dodeweg 6, Leusden-zuid Biljartvereniging .Achterveld", Hes senweg 212, Achterveld. Politiehondenclub Leusden en Om geving" Arnhemseweg 24, Leusden- zuid. Auto-, Motor- en Bromfietsenclub ..Achterveld", Hessenweg341, Achter veld. Comité Tour de Junior, Achterveld. Hessenweg 317a, Achterveld. Vereniging ,,De Vogelvrienden", Es doornhof 23, Leusden-centrum. Jongerensociëteit ..De Grote Kuip", Kon Emmalaan 12. Leusden-zuid. R.K. Jeugdraad, Leusden-centrum. Ha mersveldseweg 123, Leusden-centrum. R.K. Jeugraad Achterveld. Voorzitter: R A van Zandbrink, Hessenweg 192, tel. 03425-455, Achterveld, Secreta resse mej R Tijmensen. Achter- veldseweg 43, tel. 03425-386 R K. Meisjesgilde, Leusden-centrum. Engweg la. Stoutenburg. K.J P. afd. Leusden-centrum Ha mersveldseweg 84. Leusden-centrum K.J.P afd. Achterveld Voorzitter W Tolboom. KI Hofweg 3, tel. 03425- 314, Achterveld; Secretaresse: mej A. Bokkers. Vinselaar 6, tel. 03426- 368. De Valleijongeren, Leusden (afd. P.J.G U Arnhemseweg 84, Leusden- zuid. Christelijke Jeugdvereniging, Leus den Kon Julianalaan 20, Leusden- Zuid Jongerencontact ,,De Instuif", Leus den-centrum Populierenlaan 6, Leus- den-centrum Hobbyclub ..Leusden-centrum" (jon gerensociëteit ,,De Til"). Hamers veldseweg 126, Leusden-centrum Jeugdvereniging T.O.P Voorzitter: mej. R. Kok, Schooriderbekerweg 7, Achterveld; Secretaresse- mej W. van Dijk, Hessenweg 158 Jongensclub Achterveld. Hessenweg 130, Achterveld. J.B T.B afd. Achterveld. KI Hof weg 1, Achterveld. N.H Meisjesvereniging ,,Hanna". Stoutenburg. Koedijkerweg 2, Stouten burg Speeltuinvereniging ..Blijhof", Leus den-centrum. Rozendaallaan 10, Leus- den-centrum. Speeltuinvereniging ,,DeZonnebloem". Leusden. W. de Zwijgerlaan 4, Leus den-zuid. Vereniging ..Filmkinderen", Achter veld. Mej E. van Dijk, Hessenweg 158, Achterveld. Ned. Chr. Vrouwenbond, afd Leusden. Trekerweg 36, Leusden-zuid Ned. Chr Vrouwenbond, afd. Leus den-centrum Esdoornhof 13, Leusden- centrum N.H. Vrouwenvereniging Gemeente Leusden. Arnhemseweg 59, Leusden- zuid N.H. Vrouwenvereniging op G.G Try- fosa. Maanweg 29, Leusden-zuid. R.K. Vrouwenbond (K P O.) afd Ach terveld. Aarderweg 12, Achterveld. R K Vrouwenbond (K P.O.), afd. Leus den-centrum Hohorstlaan 42, Leus den-centrum Vereniging De Plattelandsvrouwen, afd Leusden. B de Beaufortweg 26, Leus den-centrum. Unie Vrouwelijke Vrijwilligsters L. de Colignylaan 7. Leusden-zuid. 03490- 10215. de Verj Ruyterweg 56, Ach terveld; 03425-422 ,Chr. Mannenkoor Leusden Arnhemse.-, weg 48. Leusden-zuid Oranjevereniging Leusden G. Th van den Hengel, Hamersveldseweg 126, Leusden-centrum Feestcomité .Achterveld" W. van Amersfoortstraat 2. Achterveld. Wit-Gele Kruis,afd. Leusden. Hohorst laan 42, Leusden-centrum. Wit-Gele Kruis, afd. Achterveld. Hes senweg 279. Achterveld. Groene Kruis, Leusden. Kon. Juliana laan 63, Leusden-zuid. Vrijwillige Brandweervereniging. Wig- geruslaan 1, Leusden-centrum. Vrijwilligebrandweerverenigng Leus den. Wiggeruslaan JL, Leusden- centrum E.H.B O.-vereniging Leusden Tre kerweg 2a, Leusden-zuid. E H.B.O -vereniging Leusden-cen trum Bavoortseweg 109, Leusden-cen trum. E.H.B O -vereniging Achterveld. Hes senweg 211, Achterveld In deze aflevering willen wij trachten u duidelijk uiteen te zetten hoe het spel en score verloop is in de huiscompetitie van schaakvereniging Leusden. We zullen ons deze keer beperken tot rooster 2, en hopen .graag in 't vol gende stukje dit zelfde beeld van rooster 1 aan u voor te leggen Alvorens het standen-schema door te geven volgen hier de laatst gespeelde wedstrijden van dit zelfde rooster 2, waarbij Dijkstra sr het hoofd dusdanig koel hield tegenover Allard Tonneman, en hem dusdanig in de klem hield dat deze ge vreesde kampioenskandidaat ondanks een Dame promotie niet tot winst kon men, en zelfs in een zeer spannend slot, met allen die nog aanwezig waren om hen heen, Allard tot kapitulatie dwong. Overige uitslagen; Wisman - Gert Graafland 1-0, v Santen Jr - Emo 1-0, Mevr. Graafland - v.d. Steeg 0-1. Stand tot nu toe; 1. v. Stanten Jr. gespeeld 23 punten 17% in procenten 76 2. Wisman gespeeld 21 punten 17 in procenten 81 3 G Graafland gespeeld 23 punten 15% in procenten 67 4 Horst gespeeld 23 punten 14 in procenten 61 5. A Tonneman gespeeld 15 punten 11% in procenten 77. 6. Kraaikamp gespeeld 17 punten 11'/, in procenten 68 7. de Ridder gespeeld 21 punten 11% in procenten 55. 8. V.d Steeg gespeeld 19 punten 11 in procenten 58 9 Mevr. Graafland gespeeld 18 punten 5%, in procenten 30. 10. Lamme gespeeld 7 punten 4% in procenten 64 11. De Graaf gespeeld 22 punten 4% iij, procenten 20. 12. Dijkstra Jr gespeeld 12 punten 3% in procenten 30. 13. Dijkstra Sr. gespeeld 19 punten 3 in procenten 16. 14. Emo gespeeld 16 punten 0 in procenten 0. Als u nu weet dat de twee hoogst geplaatsten promoveren naar rooster I zult u ook begrijpen dat de grote kanshebbers hiervoor zijn Wisman Tonne man (moet nog wel enige tijd wedstrijden lopen) en Rogier van Santen Dat Piet iraaikamp en Gert Graafland ook beslist niet kansloos zijn maakt de spanning enke wedstrijdag groter, geeft steeds weer verniewde kansbere keningen, en zorgt er voor dat iedereen op zijn rivalen let. en de tegenstan ders van deze rivalen gaat aansporen om toch maar te winnen, wat de pun tenverdeling altijd wel voor iemand voordelig doet omslaan. Rest ons nog te vermelden dat het totale aantal wedstrijden per persoon 26 bedraagt, en dat de hoogst geplaatste de wisselbéker in ontvangst kan nemen Vereniging van Openbaar Onderwijs, afd. Leusden W. de Zwijgerlaan 6. Leusden-zuid Muziekschool Leusden W de Zwijger laan 6, Leusden-zuid Imkersvereniging Achterveld Kerk dijk 18a, Achterveld Verbond Veilig Verkeer, afd Leusden v.B v Oosterhoutlaan 5, Leusden-zuid. N.K.V., afd. Leusden. Hamersveldse weg 96. Leusden-centrum. N K V. afd Achterveld. Hessenweg 259, Achterveld A B.T B afd Leusden-centrum. Ha mersveldseweg 13. Leusden-centrum. A.B T.B afd Achterveld Hessen weg 192. Achterveld C.B TB, afd Leusden Trekerweg 5. Leusden-zuid C N V afd. Leusden. Pr Bernhardlaan 16, Leusden-zuid Afd. Leusden van de ARP, Oude Rijksweg 6, Leusden-zuid Afd Leusden van de C.H U.. Pr. Mar grietlaan 8, 03490-12711, Leusden- zuid. Werkgroep Leusden D'66, Kon. Juliana laan 103, Leusden-zuid Afd. Leusden van de KVP, Asschat- terweg 47, Leusden-centrum. Afd. Achterveld van de K.V P Hes senweg 279, Achterveld. Afd. Leusden van de PvdA., Kon. Julianalaan 23, Leusden-zuid. Afd. Leusden van de SGP. B de Beaufortweg 19. Leusden-centrum. Afd. Leusden vandeV.V.D.v.B v. Oos terhoutlaan 43. Leusden-zuid. Fokvereniging Leusden en Omstreken. Arnhemseweg 84, Leasden-zuid. Fok- en Controle vereniging Achter veld. Achterveldseweg 43, Achterveld Utrechtse Landbouwgenootschap, afd Leusden Smoussesteeg 2, Leusden- centrum Winkeliersvereniging Achterveld Hes senweg 172, Achterveld Middenstandsvereniging gemeente Leusden Hessenweg 311, tel. 03425- 425, Achterveld. Bestuur R.K Bibliotheek, Leusden- centrum Zwarteweg 27, Leusden-cen trum. Bestuur Bibliotheek Leusden. Schut- terhoeflaan 8, Leusden-zuid. R.K Bibliotheek Achterveld. Hessen weg 351Achterveld. Winkeliersvereniging Leusden. G Buys, p/a J. Huurdeman, Asschatter- weg 17, Leusden-centrum,03496-1391 Comité Ontspanning Bejaarden a mevr A Floor-van Raaij, Lock- horsterweg 6 te Leusden. b. W Wit tebrood, Hessenweg 271 te Achterveld. Impala-handbal LEUSDEN - De meisjes adspiranten van Impala handbal speelden te Soest tegen B.D.C. 'n beste wedstrijd. Al werd er door BDC flink tegenspel geboden, toch ging de overwinning ruim verdiend mee naar huis. Na een kalm begin en een ruststand van 4-1 voor Im pala, liep men direkt daarna een heel stuk weg van de tegenstander. Door een paar verdedigingsfoutjes moesten er nog 2 doelpunten toege staan worden, doch de einduitslag werd toch bepaald op 8-3 Het is zeer jammer dat bij de nieuwe competitie verschillende speelsters overgaan naar de junioren, doch dit is een ontwikkeling die toch niet tegen te j*aan is en hopelijk worden de openge vallen plaatsen met net zo veel succes ingenomen door enkele meisjes die nu reeds trouw de trainingen volgen. Doelpunten: Willij Schoonderbeek 5x, Yvonne de Valk 2x en Jeanette v. d Berg lx. De dames junioren speelden tegen Limvio 2 in Baarn een wedstrijd die met kop en schouders boven de laatste wedstrijden uitstak Er werd veel be ter samengespeeld en inde verdediging liep het ook niet onaardig. Vooral aan de opbouw van de aanvallen werd meer zorg besteed, terwijl de afwerking ditmaal zeer succesvol verliep Al met al een verdiende overwinning, terwijl de doelpunten gemaakt werden door: Annie Hoogland 4x. Regina v Eyden 3x. Einduitslag 7-1 voor Impala Programma voor zondag 9 mei a s Damesjunioren. Impala - Nederhorst om 12 uur Meisjes adspiranten. Impala - Fideli- tas om 13 uur Heren senioren Impala - EMM om 14 uur. Allen op het sportpark alhier LEUSDEN/ZUID - De NCVB hield 27 april jl. haar aflsuitingsavond van het seizoen in de vorm van een dis- kussieavond. Mevr. T. Kuiper-Twijn- stra opende de avond met voorlezing van de diskussienota, welke luidde: Vooroordeel". .In 1948 werd op basis van het Hand vest van de Verenigde Naties de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens afgekondigd". ..Deze Rechten van de mens werden toen nog in een vrijblijvende verklaring afgekondigd, zij bezat alleen moreel gezag die geen juridische sanktie had." ..In 1966 zijn de twee verdragen gereed gekomen van de Rechten van de mens. deze zijn na ondertekening wel bindend ,,De Grondrechten voor de Mens. niet voor een bepaalde groep of een hepaald volk!" ..Men spreekt met veej gemak over b.v. de Russen, de Jeugd, de Kapitalisten'" ,.Men praat dus ongenuanceerd over kategorieen mensen Het valt bijna niet meer op. zo gewend is men hieraan. Ook thuis is het zo, iedere ouder weet hoe ver schillend ieder kind is, de één is ver legen, de ander brutaal, de één leert spelenderwijs, terwijl de ander hier veel moeite voor moet doen. Dit voor beeld toont aan, dat kinderen, onder dezelfde omstandigheden opgevoed, elk een eigen aanleg hebben en die ontwik kelen" .Gesteld kan worden dat, wat de mens is en wordt, primair is aan geboden door zijn omgeving, die om geving is niet een bepaald mens. maar de mensen'" Als illustratie kan het volgende ver haaltje dienst doen- ,,Een jongetje in Irak was te vondeling gelegd en werd door antilopen geadopteerd. Toen het kind na negen jaar gevonden werd, had het abnormaal lange benen, liep zo hard als antilopen, at gras en stootte dier lijke klanken uit". Het is gestorven zonder dat het tot menselijk bewust zijn is gekomen." Hoe zijn Vooroordelen ontstaan? Wanneer iemand boos is, kan hij ver keerd reageren, hij verplaatst zijn negatieve gevoelens op anderen en LEUSDEN/CENTRUM - Op zaterdag 15 en zondag 16 mei is de K.P.J Hamersveld te gast bij de K P J Al- bergen Het programma voor dit week end is erg afwisselend en ziet er als volgt uit Zaterdag 15 mei- 10.30 uur: Aankomst zaal Morshuis te Albergen. 12.30 uur. Vertrek naar de gastgezin nen. 14 00 uur Rondrit door Twente met bezoek aan midgetgolfbaan 17 00 uur- Terug in Albergen. 19.00 uur Gezellige dansavond inzaai Morshuis, met medewer king van ..The Creations". 24.00 uur: Sluiting. Zondag 16 mei 10 30 uur H Mis met rytmische be geleiding. 13.30 uur Volleybal dames, volley bal heren Voetbal dames, voetbal he ren. 17.00 uur Prijsuitreiking voor de sportevenementen 19.00 uur Discobal in ..Bar de la Tuut' met medewerking van DeeJee ,,Po-Fi" uur Vertrek van K.P.J. Ha mersveld naar Leusden. OPBRENGST OUD IJZER AKTIE De oud ijzer actie die, georganiseerd werd door de KPJ Hamersveld, is een groot succes geworden. De leden van de K P J hebben het gepresteerd om maar liefst 30 ton oud ijzer op te halen De opbrengst zal misschien iets tegen vallen doordat de ïjzerprijs flink is verlaagd maar toch wordt gerekend op een aanzienlijk bedrag. Week-end 8 - 9 mei 1971 (alleen voor spoedgevallen). LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Lantink en Den Toom zal komend week-end waarnemen: dr. Lantink. Burg de Beaufortweg 61, tel 03496-1210 (dienst van vrij dag 18 00 uur tot maandagmorgen 8 00 uur). WIJKVERPLEGING LEUSDEN/ACHTERVELD Komend weekend zal waarnemen, zr Van Kalker, de Ro van Alder- wereltlaan 11, Leusden-Zuid, tel 03490-15818 naarmate het konflikt groeit worden zijn negatieve gevoelens groter. Eén van de mogelijkheden, af te komen van negatieve gevoelens, lijkt ze te zoeken bij de ander (andere groep) en ze daar te bestrijden Mensen hebben de nei ging zichzelf tot de beste te verklaren. Hoe komen wij van onze vooroorde len af? .Uitsluitend door zelf een mening te vormen, door ons persoonlijk te ver diepen in de problemen van anderen, door kritische levenshouding en door de betrekkelijkheid te leren zien van eigen levensgewoonten" Na de lezing werden de aanwezigen in vier groepen verdeeld om per groep de diskussiepunten door te nemen. Hierna werd ieder punt onder de loupe genomen. Eén van de punten luidde. .Worden Surinamers en andere bui tenlanders in onze samenleving gedis- krimineerdi*" Iedereen was heterover eens dat dat beslist het geval was, o a met huisvesting en werk. Een andere vraag was: ,,Is onze eigen groep de beste?" Het antwoord luidde. Beslist niet! Men ging verder met het punt ,,Het voldoen aan de Rechten van de Mens is een opgave, hoe komen wij van de last van onze vooroordelen af?" Overeengekomen werd, dat men eerst moet nadenkekn voordat men wat zegt en beslist niet mensen in een groep moet indelen Na de sluiting werd nog vermeld dat op 12 mei a.s. om 20.00 uur in de Nieuwe Leusder Gereformeerde Kerk te Amersfoort gesproken zal worden over de Zending in Egypte, waar ieder een van harte welkom is. De vlag halfstok. Een herinnering komt boven aan een misdaad op aarde die z'n weerga niet kent v Gedachten gaan uit naar hen die vielen te land, ter zee en in de lucht, al die naamloze dappere helden vochten voor ons op de velden van eer Het leed en verdriet wordt opnieuw- geleden, bloemen gelegd op een eenzaam graf, tranen vergoten doordrenken de aarde tot onpeilbare diepten in zwijgen aanvaard Slechts bevend gefluister door de wind gedragen, als een ijl ,,Last Post" een stil saluut. Ontelbare kruizen staan op rijen eindeloos lang, de armen zijwaarts gestrekt, als een: ,,stóp dit zinloze wrede móórde het is genoeg', wij waren zo bang. Als een kind in het donker moesten wij vechten tegen demonen in duivelsgewaad Waarom en waarvóór gaven wij ons leven? wat heeft onze dood de mensheid gebaat? Deze aanklacht uit gapende monde holle ogen staren ons aan in blind verwijt het woordeloos smeken nooit meer een oorlog" heeft de wereld helaas niet kunnen verstaan. Thea van Somere LEUSDEN/ZUID - 29 april jl. hield de Vereniging tot Stichting en Instand houding van Scholen met de Bijbel te Leusden haar jaarvergadering. Óm 20.00 uur opende de voorzitter, de heer J. Schneider de vergadering, waarbij hij iedereen welkom heette. Hierna werden de notulen voorgelezen door de 1ste sekretaris, de heer P. T. Hoekstra. Als derde punt van de agenda voor: Na de jaarvergadering in 1970 werden aan het bestuur vier nieuwe le den toegevoegd. Dat betekende feitelijk bestuursuitbreiding met twee leden, omdat de heren G. Apeldoorn en Voor molen gekozen werden in twee reeds langer bestaande vakatures. In het afgelopen verenigingsjaar (22ste) kwamen drie schoolkranten uit, die ondanks het vele werk zeer de moei te waard zijn gebleken als kommuni- katiemiddel tussen gezin, school en be stuur. Het kontakt met de burgerlijke ge meente is ook dit jaar van zeer aan gename aard geweest. De scholen gaan binnenkort ook ge bruik maken van mobiele lokalen. Twee mobiele lokalen zullen wel noodzakelijk zijn voor de basisschool Hamers veld" Voor het eerst maar beslist niet voor het laatst heeft overleg plaats gehad met enekel raadsleden uit de Leusdense gemeenteraad Uit het referaat van een rektor van een Christelijke Scholengemeenschap in Amsterdam citeerde de heer Swank drie stellingen, nl.: Goed, dwz kwa litatief god, onderwijs, geven en op voeden tot goede leden van de samen leving Na het verslag van de heer Swank kwam de beurt aan de penningmeester, iedereen kreeg een schriftelijk ver slag van de uitgaven en inkomsten van het jaar 1970. De heer M. v.d. Heyde gaf verslag van de kascontrolekom missie en decharge Hij stelde voor, i.p.v. de huidige kaskontrole-kommissie een accoun tantsbureau in de arm te nemen, daar hij zichzelf beslist niet in staat achtte zijn funktie naar behoren te voldoen omdat boeken kontroleren" volgens hem een te specialistisch onderwerp is. Het voorstel werd aangenomen, waarop de beide penningmeesters wer den bedankt door de voorzitter voor het vele werk. Bij de bestuursverkiezing werden de volgende kandidaten gekozen: van de Gereformeerde leden, de heer E. H van Buuren, maar daar deze niet aanwezig was, is nog niet bekend of hij deze funktie heeft geaccepteerd. Van de Hervormde leden, de heer J. Schneider. Voor de vakature voor het 11de bestuurslid werd mevr. H. Jan sen gekozen. Mevrouw Jansen weigerde echter de funktie, daar zij reeds lid is van de ouderkommissie. Medegedeeld werd nog, dat de sta tuten omgebouwd" zijn en dat het plan om de kontributie d.m v aksept- girokaarten te voldoen niet kan door gaan ï.v.m het te kleine ledenaantal. Om half elf werd de vergadering ge sloten door de heer J. Schneider. DATUM 9 mei LEUSDEN-CENTRUM N.H K 10 uur. ds. Sirag, 19 u ds V Winterswijk, Zeist. R K.K. za 7 u.: m.m.v dameskoor zo 7.30 uur, 9 uur: Lat Hoogmis; 11 u dienst met samenzang; 16 .30 uur LEUSDEN-ZUID N.H K. 10 u de heer Langhenkel, De Bilt. open-deurdienst; 18.30 u. ds. Sirag. R.K K.' Huize Den Bosch. za. 19.15 uur, zo 10 uur hoogmis; 11 30 uur. ACHTERVELD Geref kerk. Postweg: zondag 10.00 u ds Kramer uit Oosterboer. 19 00 u ds. G. Aalbersberg. Ned. Herv. Kerk, Jan van Arkelweg: zondag 9 30 u.: Eerw heer Jansen, Harderwijk. R.K kerk maandag t/m zaterdag 8.00 uur (uitgez woensdag), woensdag 19.30 u avondmis; don derdag 13 30 uur (speciaal voor bejaarden): 20.00 uur volwassen- katechese (Ons Gebouw); vrijdag 19.30 uur avondmis; 14 00 uur. huwelijksmis, zaterdag 19.00 uur: avondmis, zondag 8.00 uur Om 10.00 uur hoogmis met jongeren koor uit Ermelo. 18 00 uur- loL Probeer het eens met een grotere advertentie w Q W r !K z X Commentaar: Zoals bekend is, zijn donderdag eerste kamerverkiezingen gehou6 met het volgende resultaat: KVP 22 zetels (verlies 2 zetel PvdA 18 zetels (verlies 2 zetel VVD 8 zetels (gelijk gebleven ARP 7 zetels (gelijk gebleven CHU 7 zetels (verlies 1 zeU D'66 6 zetels (winst 6 zetels) CPN 3 zetels (winst 2 zetels) PPR 2 zetels (winst 1 zetel) _PSP 1 zetel (verlies 2 zetel SGP 1 zetel (winst 1 zetel) De voorbereidingen voor deze v kiezingen begonnen al maanden geled door de verschillende partijbesturen Het is eerst vooral een kwestie i rekenen, want anders dan bij de twi de kamerverkiezingen kan men voorbaat al weten op hoeveel sternij men kan rekenen de leden van eerste kamer worden immers gekor door de provinciale staten. Maar waarde van de stem verschilt per pi ■vincie, wat weer aanleiding ingewikkelde berekeningen. Daar worden vooral tussen bevriende tijen afspraken gemaakt inzake st( van elkaar: de ene partij heeft wel et net over wat de andere tekort kol Ook tussen minder-bevriende parti wordt wel een regeling getroffen elkaar op het zadel te helpen ol Jiouden De vraag is gewettigd, ol allemaal zich niet al te veel aan openbaarheid onttrekt en nog wel pi in onze tijd. De leden van de eerste kamer w« den voor een tijd van zes jaar geki zen -die van de tweede kamer voora tijd van vier jaar- maar ze treden ru tegelijk af- elke drie jaar treedt helft van de eerste Kamer af. In vei band met grondwetswijzigingen traddi maal echter de gehele eerste kamer; Doordat de eerste kamerverkiezii gen van donderdag jl. nog het taat zijn van de statenverkiezingen van vorig jaar en door de lange; zittingsduur van de eerste kamerlel kunnen er belangrijke verschillen sen de politieke samenstelling van eerste en tweede kamer bestaan ziet men dat een partij als DS'70 helemaal niet in de eerste kam is vertegenwoordigd. Hadden bij de vorige samenstellu ARP (7), CHU (8) en KVP (24) met stemmen samen nog de meerderhe in de eerste kamer, ditmaal blijvi ze met 36 beneden de helft (zoals boke is. telt de eerste kamer 75.' de twee* kamer 150 leden). Telt men de zetel van de SGP er bij, dan blijvi de confessionelen met 37 zetels Jo* nog net beneden de helft. Men ziet verder, dat de PvdA. c woensdag bij de tweede kamer zo glorieuze overwinning boekte, in eerste kamer eerst nog verlies hef te accepteren, daarentegen bleven V\ en ARP gelijk. D'66 gaat nu met 6 tels ook volop aan het eerste kamer werk meedoen Hoe belangrijk een ook betrekkelij kleine afscheiding kan zijn, blijkt oo hier weer. de uit de KVP vertrokkf PPR had de confessionelen met zetels nog precies aan de meerderhei kunnen helpen. Al met al. ook m de eerste kantf een ingrijpende verandering. R.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 8