DWK en Vahalis wonnen water- polotoernooi Wouter van Lokhorst WETENSWAARD IK ZOEK DE VROUW Verloren en gevonden Kappie en het verlaten eilant X u II XOIX BARNEVELD - Onder de meest ideale weersomstandigheden werd in het Oosterbosbad een waterpolotoer- nooi gehouden voor dames en heren, dat georganiseerd werd doordeBarne- veldse zwem- en waterpoloclub DWK Bij de dames waren het Vahalis uit Tiel en De Haaien uit Leusden die met DWK in een halve competitie moesten spe len. Bij de heren was het ook Vahalis en het Puttense Triton dat met DWK de strijd aanbonden. Het programma kon op de minuut af worden afgewerkt en toen klokslag acht uur de prijzen werden uitgereikt bleken Vahalis bij de heren en DWK bij de dames de eerste prijswinnaars te zijn Een toernooi zo vroeg in het, seizoen werd door een ieder zeer op prijs gesteld omdat men wat meer con-1 ditie voor de competitie op kon doen Scheidsrechter Klompjan uit Apeldoorn leidde het toernooi voortreffelijk ter wijl alle wedstrijden een bijzonder sportief karakter droegen Het is daar om ook een zeer geslaagd toernooi ge worden dat zo vroeg in het seizoen, zeker navolging verdient In de damespoule speelde DWK eerst tegen De Haaien Het werd een goede wedstrijd van de Barneveldse meisjes die in 3 x 4 minuten netto speeltijd de Haaien met 4-1 terug wezen Haaien en Vahalis speelden met 0-0 gelijk en daar DWK de wedstrijd tegen Vahalis met 3-0 wist te winnen was de eerste prijs voor het DWK team Bij de heren bleek het Puttense Tri ton nog niet in staat om in dit gezel schap mee te komen maar toch was BARNEVELD - In gevecht om de bal bij de dameswedstrijd DWK- Haaien. het voor de Triton-spelers een bijzon der nuttige voorbéreiding voorde com petitie Eerst verloren zij met 12-2 van DWK en later moesten zij het onder spit delven tegen Vahalis met 10-0. De wedstrijd Vahalis - DWK werd dus voor de tweede maal gespeeld deze week In de competitie verloor DWK met 7-5 en ook nu moest DWK zijn meer dere in Vahalis erkennen. In de eer ste periode bleef de stand 1-1 maar in de derde periode kwam Vahalis nog vrij eenvoudig aan een 4-1 overwin ning LEUSDEN - Bij de rijkspolitie te Leusden zijn de volgende voorwerpen als gevonden of verloren opgegeven: GEVONDEN: een blauwe meisjesfiéts. VERLOREN: een beige trui met ge kleurde kraag; gouden armband, he ren-leesbril met donker montuur; klei ne pukkel met agenda en schoolboe ken. sleutelbos met vier lipssleutels en ontluchtingsleutel; licht gekleurd jongensjack. gouden balpen merk Cross; zwart balletpakje (meisjesmaat 128), donderrode jongensfiets; klein zwart foto-toestel, donkerbruine le ren herenportemonnaie met rits en dertig gulden; gouden armband; heren- bril. meisjesbnl met dubbel focus; gouden ring. Inlichtingen: tel 03490-17673. KNIPPERLICHT - Kunt u mij enige inlichtingen geven över de werking van een knipperlicht van een spoorweg overgang? Antwoord: Het witte knipperlicht bij een spoorwegovergang wordt veroor zaakt door een constante stroomkring, die door een aankomende trein ver broken wordt, waarna de het rode knip perlicht in werking treedt Bij een sto ring van welke aard ook valt de bo venbedoelde stroomkring ook uit, zo dat ook dan het rode knipperlicht gaat werken Die stroomkring berust op het z.g rust-stroom-principe Het enige nadeel is dus dat het verkeer in geval van storing voor niets wacht. Tenslotte merken wij nog op dat er twee rode lampen branden, zodat er heel wat moet gebeuren tot ze beide tege lijk kapot zijn Valt het hele systeem uit, dan staat de overgang gelijk met een onbeveiligde. MARKT - Hoe, waar en op welke manier kan men aan een standplaats op een makrt komen Wat zijn de ver eiste diploma's om met zoetwaren o.a. of met kousen, sokken of onder goed op de markt te staan? Antwoord: Om met een kraam op de markt te kunnen staan, dient u zich allereerst om een vestigingsvergunning te wenden tot de Kamer van Koop handel Verder moet er nog een be wijs van registratie aangevraagd wor den bij de afdeling Marktzaken van het Centraal Bureau voor Registratie van de bedrijfsgroep Detailhandel en Am bachten, Koninginnegracht 97, Amster dam Aan bovengenoemde adressen kunt u verder alle gewenste inlichtingen verkrijgen. ACHTERVELD - De Achterveldse boeredaggelder Wouter van Lokhorst, opgeleid tot soldaat, was bij de grote ramp die Bergen op Zoom in 1831 trof, aanwezig. Direct na het ontplof fen van het kruidhuis toog hij met vele andere soldaten naar de plek des on- heils. Uit de puinhopen wist hij drie zwaar gewonde soldaten en een officier te redden en was hij behulpzaam om een fuselier, wiens been totaal was ver brijzeld, stevig vast te houden toen twee soldatendokters tot amputatie moesten overgaan. Wouter zette zich ook in met puin ruimen en op dezelfde zware rampdag haalde hij vier lijken, waaronder die van een twaalfjarig meisje naar boven. De geschiedschrijver van die tijd. Cornelis de Valck, schrijft verder. Nu kom ik aan het droevig lot dat onze brave Nederlandsche Jongelingen van de Artillerie en Schutterij getroffen heeft Men telde onder de ongelukkige slagtoffers zeventien Dooden, waar onder zich drie Sergeanten van het 6 Batallon Artillerie National Militie be vinden, en een meisje van een Serge ant, die haar Vader drinken had ge- bragt, is benevens haar Vader het slagtoffer geworden, de Schildwacht een Schutter van Amersvoort, die voor meergenoemd Magazijn op post stond, is in stukken geslagen een Kompagnie Schutters die in de Lievevrouwestraat gerangeerd stond om te gaan Exerze- ren, is een Luitenant het been in stuk ken geslagen, en veele Schutters zwaar gekwetst. Door de steenklompen van het Magazijn en de huizen, acht en veertig gekwetsten bevinden zich in het Hospi taal, waaronder een Sergeant van de Artillerie zwaar gewond is, de andere zijn Korporaals, Kanonniers en Schut ters, ook bevinden zich nog verscheide ne ligt gekwetst in de Kazerne. Yselijk was het om aan te zien, hoe de dooden 'en gekwetsten door hunne kameraden op draagbare en ladders naar het Hospi taal gebragt wierden. Jammerlijk was het geschreeuw van de burgerij, heele huisgezinnen zag men - na het leven uit hunne ingestortene woningen wonder baarlijk geret te hebben, met hunne kinderen op den arm of aan de hand de Stad uitvlugten Men telt onderde onge lukkige Burgerij een en twintig zwaar, en twee en twintig ligt gekwetsten, een Man is zijn Been afgeslagen en denzelf den Dag Overleeden Een Kind van een Kaptein der Artillerie heeft ook jam merlijk het leven verloren Ik kan niet voorbij gaan, den moet en onver schrokkenheid van de bezetting dezer Vesting te melden. Dadelijk na de uit barsting snelde alles in de Wapenen, en begaven zich na hunne Alarmplaatse en zijn Excelentie den Generaal Majoor Baron van der Capelle, en Opperbevel hebber dezer Stad en Vesting, nam dadelijk uit alle voorzorg dat hoog de zelve noodig agte tot zekerheid en waarborg dezer Vesting, de Artillerie verdiend den grootsten Lof Officieren Onderofficieren en Kannoniers snelde daadelijk naar de puinhojien van het gesprongen magazijn, om ware het mo gelijk noch eenige van hunne Camara- de te redden De Officieren zoowel de Onderolficiereri ontzagen geen gevaar maar wierpen zich in het nog ronkend en brandend Magazijn en het gelukte hun verscheidene noch te redden. De Schutters, zoo als ook de burgerij dezer Stad. en hunnen moed een goede eens gezindheid daarbij aan den dag gelegd. Onmiddellijk na dit ongeluk, werden de gekwetsten naar het Hospitaal overge- bragt en verpleegd dadelijk begaven zich de eerwaarde Heeren van Aken, Roomsch Catholijk Pastoor en Deken dezer Stad. een eerbietwaardige grijs aard, benevens zijne Kapellanen naai de ongelukkige slagtoffers van den ramp, om aan de Roomsche Catholijken, de H H Sacramenten der stervende toe te dienen, terwijl zij aan de oven gen, die zich verklaarden tot andere Kerkgenootschappen te belmoren hulp verleenden en troostvolle woorden toe spraken, waarin zij daadelijk zo wel in het hospitaal als in particuliere huizen hebben volhardt ten einde zoo veel in hun was aan de ongelukkige hulp en troost toetebrengen WOUTER BIJ HET KEURKORPS LANSIERS Wegens zijn enorme durf werd Wou ter van Lokhorst ingedeeld bij het Re giment Lansiers hetgeen ook meer sol dij gaf. Op voordracht van zijn Offi cier vond deze bevordering plaats door Willem, de broer van Willem Frederik Karei de Prins der Nederlanden Na bijna vier maanden in Bergen op Zoom te hebben gelegen trok het Regiment Lansiers,met paarden en karren naar de richting van Turnhout hetwel op 3 Augustus 1831 werd bezet. Hier rekende de Lansiers ongenadig af met de tegenstrevers waarvan er voorbij Turnhout tientallen vreselijk werden gedood door indringende ijze ren punten Wouter liep in de gevec hten bij Diest een fikse verwonding op aan het hoofd en liep kreupel vanwege een steekslag. net onder de knie. Omdat hij als lansier was uitgeschakeld werd hij ingezet om er de gedode soldaten te be graven. In het slagveld bond hij hall dode soldaten lajipen voor de ogen zodat ze de zwaar verminkte lijken van hun kameraden niet konden zien. Bij Leuven werd Wouter gevangengenomen en moest hij ondanks zijn verwondingen vijftig kilometer achtereen zich voort slepen Hij werd gevangen gezet in een natte donkere gevangenis. De dagen dat hij daar vertoefde was er geen water en alléén hard en soms beschimmeld roggebrood was het enige voedsel Drie dagen na de Wapenstilstand van 12 au gustus 1831 kwam hij zwaar vermagerd vrij en meldde zich in Antwerpen bij de mobiele eenheid Hij verbleef er ruim een jaar toen tiij onder Baron David Hendrik Chassé vanuit de Cita del de stad Antwerpen moest helpen bestoken met kanonvuur De Fransen eisten dat de door de Nederlanders bezette Citadel zich zou overgeven het geen echter werd geweigerd door de generaal-Chassé. Meer dan 130'sthk-" ken geschut vuurden zo'n 65000proj tielen op de Citadel die dan ook erns werd vernield. Tussen 29 november 23 december 1832 nam Wouter da; werkelijk deel aan de zeer bloedigej vechten, soms van man tegen man meer daar hij als verkenner stei betrokken was bij de eerste loopaanv len Had hij rust dan was hij liclian lijk nog sterk genoeg om mee de i wonden te helpen verzorgen hetgeeni al zwaar werk was temeer daar schillende van hen hysterisch wat geworden in de duistere sombere rui ten. Tenslotte waren de Nederlanders ook al door uitputting mede veroorzai door een gebrek aan goed water meer bestand tegen de herhaalde bot bardementen hetwel een verliescij» gaf van vijf en tachtig doden en zeshonderd gewonden. De overgj werd een feit net vóór de Kerstmis t 1832. De Fransen hadden ruim hond* doden en meer dan zevenhonderd wonden. Tussen de rokende Cite: puinhopen stond ook Wouter van Le horst met zijn handen omhoog en j krijgsgevangene maakte hij de bat koude voettocht, zonder enig voeds naar Sinte Omaars. (wordt vervolg J. M. Schoulj BEGONIA -Al enige tijd verte-: zich op mijn begonia's schimmels heb ze afgesneden, maar als ze we uitlopen begint het opnieuw. In janit kreeg ik 3 nieuwe maar ze verton hetzelfde beeld Men gaf mij de ra te spuiten met sop waarin wat spir tus, maar dat helpt niet Antwoord: Deze schimmel wordt va veroorzaakt door teveel vocht V kt de schimmel bestrijden met een o: lossing van 1 gram kopercarbona per liter water. Hiermede bespuite Ook kunt u stuiven met stuifzyvave maar dan moet de temperatuur mis stens 20 a 25 gr. C zijn. Na 10 dage bestuiving of bespuiting herhalen Z« nodig nog een keer tot alle schimn verdwenen is. Houdt de planten nu a de droge kant en niet meer bijmesta Wel in het volle licht DUBBELE RAN EN - Ik heb i, dubbele ramen in mijn huiskamer <b. maakt en ze er goed droog voorgezti Als de zon nu op de ramen schijn komt er vochtaanslag tussen in. Kus u mij zeggen wat ik hieraan kan doe: Antwoord- Deze condensvormingzi niet optreden als er een langzame vee tilalie met de buitenlucht kan plaat vinden, dus door middel van enkel* kleine gaatjes in het kozijn aan ii buiten-kant Verder moet de lucht tus sen beide lagen vochtvrij zijn. Hier voor moet de afdichtingsrand soep;: en luchtdicht zijn Ook in dit geva zal geen condensvorming optre den. Lukt het u niet de situatie verbeteren, vraagt u dan eens inlich tingen bij het-Bouwcentrum, Weena 705 Rotterdam Feuilleton door Henk van Heeswijk -5- Of de conducteur voor de kaartjes. Misschien zou ze moeten zoeken, dan kon hij haar geruststellen; doet u het kalm aan, juffrouw Misschien in uw portemonnaie? Of in Ja, wat hadden ze nog meer om kaartjes in te stoppen? En zij maar zenuwachtig zijn en de conducteur boos kijken Man, hoepel op, kom straks maar terug De juffrouw heeft natuurlijk een kaartje. We vinden het wel. En dan helpen zoeken O, daar is het gelukkig Dank u wel me neer. Niet te danken, ik hielp u graag. Moet u ver? Enschede. Jee, wat een eind nog Spijtig, dat ik niet langer van uw gezelschap kan profiteren, want ik moet er in Apeldoorn uit. Verdraaid, daar heb je Asselt al. Nog enkele minu ten en we zijn er. Nee, Willem, je krijgt 't niet voor elkaar Hij wisste zich te zweet af. Zei ze ni maar- U mag het raam wel een eindje opendoen, maar die griet zat maar te lezen Lees dan maar tot je een ons weegt, zus In Apeldoorn remde de trein snel af. Het meisje vouwde het tijdschrift dicht en stond op om haar tas uit het bagagenet te pakken. Willem sprong als door een veer overeind. ,,Mag ik u helpen Juffrouw? Zonder haar antwoord af te wachten, tilde hij de tas uit het net en zette die op de bank „Dank u, meneer," antwoorde ze vor melijk „Aan het eind van de reis?" vroeg hij met bevende stem, zijn regenjas aan trekkend. Ze glimlachte. „Nog niet helemaal Een goed uurtje. Ik moet hier overstap pen." „Ik ook, Maar in een bus Ze knikte begrijpend. Einde van de conversatie. Wat moest je nu zeggen? Zoiets van. Fijn, morgen weer een hele week voor de boeg? Wist hij veel, wat dit meisje deed voor de kost. Hij hielp haar galant uitstappen. Ze knikte nog eens vriendelijk en liep toen op haar hoge hakken naar de andere kant van het perron Met zijn das in de hand keek fhj het meisje na en zag haar in de diesel stappen. Rustig begon hij te lopen Nog één keer ontmoetten hun blikken el kaar, toen het meisje bij het raam had plaats genomen. Hij knikte nog een keer en zij knikte terug. Aan het eind van het perron zag het bord: Zutphen-Winterwijk. Dus ze ging die kant uit Knap ding En wat stond die krans haar om haar hoofd leuk. Bruin was het. Dat had hij goed gezien. Kwam niet veel voor: vrouwen met bruin haar De busrit naar Wiebscha was oerver- velend Landerig stapte hij in het zon dags uitgestorven dorp uit de bus en wandelde naar zijn kosthuis Dat hebben we weer gehad. Jammer, dat hij niet wat meer gedurft had Maar hoe had hij het moeten aanpakken? Hoe deed je zo iets? Had hij moeten vragen „Drinkt u wat met me, juffrouw en neemt u een trein later. Ach, ze zou hem uitgelach en hebben. Dat deed een dame toch niet? En een dame was ze! Die nacht sliep Willem Doggenaar slecht. En de volgende morgen was hij humeurig Hij deed verstrooid zijn werk, zag iedere keer het beeld van het meisje in de trein voor'zich. Zelf Jongerts, zijn rechterhand, bemerkte het „Moeilijkheden, Willem9" De aangesprokene schudde zijn hoofd. „Niets bizonders Iets persoonlijks, Jan. Let er maar niet op. Dat gaat wel over." Maar het ging niet over Twee dagen liep hij ermee, toen kwam ineens een plan in hem op. Ik plaats een adverten tie, dacht hij Dat kan me misschien een paar tientjes kosten. Als ik indruk op haar gemaakt heb en zij leest die advertentie, neemt ze kontakt met me op. Vooruit, dat doe ik Het probleem In welke krant, loste hij tamelijk eenvoudig op Hij nam het tele foonboek en zocht onder Winterswijk. Na enig zoeken vond hij: „Nieuwe Winters- wijkse Courant, Burgemeester Bosman- straat 15" Zou die elke dag verschijnen9 Hoe kwam je dat te weten? Resoluut nam hij de telefoon op en draaide het nr. Een vlotte vrouwen stem deelde hem op zijn vraag mee, dat de Nieuwe Winterswijkse Courant drie keer in de week verscheen Het was nu dinsdag Als hij vandaag nog de advertentie klaar maakte, kon hij er morgen in staan In zijn kantoortje probeerde hij een ad vertentie samen te stellen. Ook al geen dagelijks werk van me, dacht hij, toen hij het zoveelste papiertje had ver scheurd Maar tenslotte meende hij een vrij duidelijke tekst gereed te hebben. Hij schreef het netjes over sloot er twee briefjes van tien gulden bij en verzocht de advertentie vooral op een opvallende plaats op te némen in het eerstvolgende nummer. En hem een bewijsnummer te sturen. Als het geld niet voldoende was^ moesten ze voor het restant maar een nota zenden, dan zou hij het per kerende post overmaken. Hoogachtend enzo voort. Woensdag deed Willem Doggenaar zijn werk weer normaal en was het meisje en de advertentie al half vergeten Maar donderdagsmiddags, toen hij in zijn kost huis kwam om te eten, vond hij bij zijn post een krant met een bandje erom. Haastig schuurde hij het bandje los en meteen op de voorpagina zag hij zijn ad vertentie, groot opgemaakt IK ZOEK DE VROUW die zondagavond tegenover mij zat in trein Amers foort-Apeldoorn (20.12 - 20.38), mogelijk reizende richting Winterswijk, bruin haar met spelden „gezet" in opvallende „krans" over het hoofd Brieven onder nr 700 bur v d. blad. Toen zijn hospita met de soep binnen kwam, vouwde hij schielijk de krant dicht. Als dit niet helpt, helpt niets meer, dacht hij Maar razend nieuwsgierig ben ik, of ik bericht zal krijgen. HOOFDSTUK 6 Jannie Emussen was ruim vier weken voor haar klas in de nieuwe school en had de moeilijkheden van het kontakt leggen en - maken overwonnen. Waarbij ze de vollesteun had gehad van haar col lega Ans „Kom maar gerust bij me, ik weet precies, hoe je je voelt. Ik heb 't zelf hier ook door gemaakt Maar jij zult er veel gemakkelijker doorheen rollen als ik Ik kwam namelijk midden in het leerjaar. Het ging Nog voor het eerste uur ver streken was, had Jannie haar zelfver trouwen terug Per slot van rekening was hier niet alleen een nieuwe juf, maar ook nieuwe kinderen. Blijven zitten was er in de eerste klas niet bij In de andere klassen zelden Op bepaalde punten was Poeltuin een moderne meester Na een week wist ze: Mijn collega's hier zijn prettiger dan in Haarlem Al is het dan een oude school - de eerste steen is gelegd in negentienhonderd zo veel; het jaartal was niet eens meer leesbaar - ze zou hier in ieder geval rustiger kunnen werken dan bij De Greeve die engerd Hier hielden ze hun handen bij zich En toch was er geen gedwongen sfeer, integendeel Gezonde collegiali teit. Met Ans kon ze van het eerste ogen blik af uitstekend overweg Ik heb hier meteen een vriendin, is dat even wat? Ze wisselden eikaars ervaringen uit, dron ken door Ans zelfbereide thee op haar kamertje en lachte om de moppen, die Ans vertelde. Waar ze ze allemaal van daan haalde! Na de eerste week was ze een weekeind naar huis geweest. Had daar grote be langstelling ondervonden van klein en groot, toen ze over Winterswijk en de school vertelden en was zondagsavonds met een tweed volle koffer teruggekeerd naar de Beukenhorstweg in Winterswijk. Waarna ze twee weekeinden rustig in Winterswijk bleef, zich vermaakte met Ans en de beide dochters des huizes. Op 24 september ging ze weer naar huis en had opnieuw veel te vertellen In Haarlem begreep men, dat dochter Jan nie het uitstekend getroffen had in dat verre stadje en dus lieten ze haar zonder zorgen zondagavond weer gaan Omdat ze die dag visite hadden gehad van familie uit Utrecht, reed Jannie in de auto mee tot de Hofstad, alwaar ze op de trein stapte. Ze vergewiste zich ervan dat ze in Amersfoort moest overstappen, Daar ontdekte ze in de al gereedstaande trein voor Apeldoorn, dat er een hoek plaatsje vrij was tegenover een meneer, die naar buiten zat te kijken. Ze vouwde een tijdschrift open, dat ze in Utrechf had gekocht, maar één sekonde ont moeten hun blikken elkaar. De man knik te en zij knikte terug, onmiddelijk daar na weer in de illustratie kijkend. Een knappe jongen, was haar eerste oordeel Over haar blad keek ze even naar zijn costuum Vast geen confectie. Ook geen nozemcoupe. Echt degelijk pak De man stak een sigaret op Ze snoof even aan de naar haar toekringe lende rookspiraal. Hoewel ze zelden in het openbaar rookte, kreeg ze nu ook trek in een sigaret Ze haalde het pakje uit haar tas. Meteen was de man bij haar met zijn aansteker Jannie zoog vuur in haar sigaret, waar na ze glimlachend dankte „Tot uw dienst." Ze verdiepte zich weer in haar blad. Ze had hem nu iets beter kunen opnemen Hij had heel regelmatige trekken. Abso luut expressief Hij had iets weg van Ben, haar collega in Haarlem, waar mee ze eens een hele zaterdag uit was geweest. Naar het Bloe- mendaalse strand. Ze dacht met enige vertedering terug aan die jongensachtige Ben Hamers, die zo lief was geweest.de hele dag. Al had hij helemaal geen atle tische gebouwd lichaam, toen ze hem had gezien jn zijn zwembroekje, wist ze toch dat ze op de duur verliefd zou zijn ge worden op de vlotte altijd goedlachse collega. Ze probeerde zich in het tijdschrift te verdiepen. Ach. allemaal onzin. Ze wilde zich nog niet binden Wat had je er aan9 Ze was nauwelijks een en twintig en wil de eerst nog wat genieten van haar jeugd, van haar werk als onderwijzeres Ze wilde niet, dat papa gelijk zou krijgen Toen hij hoorde, dat ze wilde doorleren voor onderwijzeres, had hij gezegd Wel ja, doet dat maar. En dan één of twee jaar voor de klas staan, waarna je gaat trouwen. Ik snap die zogenaamde school juffrouwen niet, want ze weten zelf, dat ze nooit langer dan een paar jaar hun werk doen en daarna halsoverkop in het huwelijk duiken Dat „halsoverkop" in het huwelijk dui ken vond ze een banale uitdrukking Wel ke vrouw die zichzelf respecteerde, deed zoiets? Het huwelijk was de hoogste roe ping van de vrouw. En daarom diende je met zorg je toekomstige levenspartner uit te zoeken. Er waren al genoeg onge lukkige huwelijken Vandaar, dat ze zich niet wilde binden aan Ben Hamers. Mis schien ook, omdat ze paps zijn triomf niet gunde Het was een heerlijke dag geweest. Ze hadden gestoeid en geflirt, gezwom men en gewandeld, gezonnebaad en samen ergens gegeten. Waarna ze opnieuw het strand hadden opgezocht, een wat stiller plekje. Als ze nou „ja" had gezegd, toen hij vroeg om een herhaling, zou ze dan van hem zijn gaan houden? Ze wist het niet En deze jongeman, tegenover haar in de trein, leek op hem. Alleen wat zelfbe wuster. Niet zo jongensachtig als Ben Dit lijkt me het type man, dat geen „nee" zal accepteren De taaie vasthouder Gek, als ze mensen ontmoette,,die haar belang inboezemden, ging ze ze altijd analyse ren. Gevolg van de soms taaie pedagogische studie? De ziel van het kind Onzin, die doorgrondde je nooit Er waren geen twee kinderen hetzelfde Al lemaal- individualisten Neem die twee ling in Haarlem - Noord, die ze een paar jaar in haar klas had gehad Door het be faamde blauwe draadje om de mouw wist ze de twee aanvankelijk uit elkaar te houden Later was dat niet meer nodig. Emilia was immers degene, die in alles beslisten en Fientje het type van „lais- sen faire, laisser passer" Die vond alles goed, wat haar tweeling zusje uit dacht. Zo was het met volwassenen ook. Jannie bladerde in haar tijdschrift Ik lijk wel gek, dacht ze, maar ik kan me niet concentreren. Dat komt door dat jong tegenover me Ik voel, dat hij de hele tijd zit te fixeren. Als-ie maar eens wat zei, dan legde ze haar tijdschrift wel neer. Niet9 Oké, houd dan je kiezen maar op elkaar, jongeman. Toen de trein afremde keek Jannie naar buiten en zag de lichten van Apeldoorn Zo'vouwde haar tijdschrift dichten stond op om haar tas te pakken Als een duvel tje uit een doosje kwam haar mede-pasa- gler overeind. „Mag ik u helpen, juf frouw?" In iedergeval was hij galant Voor ze kon antwoorden, stond haar tas al bij haar op de bank „Dank u, meneer." „Aan het eind van de reis9" vroeg hij haar blik vasthoudend. Automatisch lachte het meisje. „Nog niet helemaal," antwoorde ze rustig. „Een goed uurtje Ik moet hier over stappen „Ik ook. Maar in een bus." Jannie knikte begrijpend Wat zou hij voor werk doen° Bij de politie9 Hij zag er enigzins streng uit. Toen de trein tot stilstand was ge komen, hielp de jongeman haar uitstap pen Opnieuw bedankte ze hem, waarna ze naar de al gereed staande diesel liep Gelukkig niet zo vol Ze vond weer een hoekplaatsje, nadat ze haar tas in het bagagenet had gelegd. Machinaal keek ze door het raam Hij stond nog op het per ron De man knikte ten groet en liep toen weg. Zover ze kon zien, keek ze hem na, maar hij draalde zich niet meer om Zuchtend vouwde ze haar tijdschrift weer open Ships pass in teh nigt De volgende dag stond ze weer voor de klas; drieenveertig kinderen. Begin er maar eens aan, dat is namelijk wilde individuele visuele opleiding" Begin er maar eens aan met drie en veertig van die peuters. Wilde je het goed doen, dus precies zoals je theorie voorschreef, dan had je aan vijf en twin tig meer dan genoeg Maar waar vindt je een klas met vijf en twintig kinde ren? Het was immers onmogelijk? Toch probeerde ze zoveel mogelijk kind voor kind te doorgronden. En te helpen De halve morgen liep ze tussen de banken door, hielp dan de een, ging even bij de ander zitten om te helpen bij het schrijven van een moeilijke letter en luisterde geduldig naar de verhaaltjes over de belevenissen van deze zesjarigen Want dit wist ze met stellige zekerheid Geduld is een eerste vereiste voor een onderwijzeres. Neem er de tijd voor, al zou je lesuur een kwartier uitlopen 's Maandagsmiddags kwam ze voldaan thuis Ik houd van mijn werk. wist ze. Voorlopig geen man in mijn leven. Ik ben geroepen om kinderen te helpen op de eerste wankele schreden van het pad door de school Daarmee laad ik verant woording op me. Daarvan ben ik me goed bewust. Daarom houd ik weinig over voor anderen En zeker niet voor een man 's Woensdagsavonds zat Jannie nauwe lijks bij haar collega in de gezellige kmer, toen deze een krant voor haar neerlegde en nonchalant zei „Moet je eens zien, wat een leuke advertentie" Die zou op jou kunnen slaan" Nieuwsgierig nam Jannie de krant op. De grote kop. „Ik zoek de vrouw" viel haar terstond op. Ze la's de rest en ge leidelijk aan stroomde het bloed naar haar gezicht. Die advertentie is van hem, wist ze Dat kan niet misa „Meid, je gloeit als een pioenroos Ans Siebels schaterde het uit. Jei haast denken, dat jij het bent, die c hem zondagavond in de trein zat!' De letters dansten Jannie voor de og< Daarom legde ze de krant neer. Ten ze naar haar collega keek, antwoord ze toonloos. „Ik was het ook." „Als je me nouDe ander k? met grote ogen van verbazing Jannie Emussen „Meid. is dat e* romantisch? Vertel es gauw: is ie kns Heb je met hem gepraat? Hoe za£ er uit?". Jannie antwoordde niet op de vragi Haar gedachten gingen koortsachtig.; leed geen twijfel, dit was zijn adverle: tie. Hij had haar heel nauwkeurig oj» nomen. Inderdaad had ze het haar avond zo gehad. Opeens wierp ze ere „Ik vind het een rotstreek! Opnieuw verbazing bij Ans. „Waaroc Doe niet zo gek. Het is hartstikke n mantisch. O sorry, dat woord mag niet meer gebruiken. Baas Poeltuin v dat het niet past in de mond van leerkracht Nu ja, we zijn hier onè ons. Toe.. vertel nou wat van die knul Jannie ging er niet op in Ze da: alleen naar aan het feit, dat zo ongevei heel Winterswijk en de wijde omge~ de advertentie onder ogen kreeg lei reen zal het herkennen, want ik heb de weekeinden altijd m'n haar zo 8 vendien zijn er bijna geen brunetlt Ik durf gewoon morgen niet naar scha Toen het meisje niet antwoordde, vervolgende Ans „Waarom ben je nijdig9 Alle mensen, ik zou het wel' ten, hoor. als oi zo'n leuke ontmoet! had in de trein en hij plaatste voorc zo'n advertentie Wordt vervol; - 33 - Kappie stormde met de maat het dek op, waar Signor Rivaldi ook aanwezig was en Kappie zag, dat het waar was, wat de maat gezegd had. De „Kraak" draaide in een kring om zijn eigen as heen' „Klont, wat heb je gedaan9" riep Kap pie. „Alleen maar het anker opgehaald!' piepte de maat. „Het is verschrikkelijk' Het schip zal breken' Erger kan het niet!" Maar liet kon nog erger, want direct daarna kwam Ah Sing het dek op hol len naar hen toe ,.M'n fornuissie!" riep hij terwijl hij naar een gat in de wand wees. Stom-verbaasd zagen ze al lemaal dat uit dat gat. langzaam het fornuis naar buiten kwam. alsof het door iemand geschoven werd. Maar er was niemand, en dat was het eit Na enige minuten zwijgend te hebbend keken, barstten de maat en Signor R valdi in een soort geloei uit Hetwasa het geluid van twee zieke koeien Tel slotte omhelsden ze elkaar van angS „Kalmte!" commandeerde Kapp" „Kalmte, klonten!" Maar zelf was hij ook diep onde'r d indruk over hetgeen er gebeurde

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4