Deel Leusder raad en college bestudeert nieuwe stadsvormen in Engeland Burgerij is boos over dure reis raadsleden Kosten reis niet van invloed op subsidies „Rossenberg-school" wil oudervereniging gaan oprichten 7°juni Hl POVERS Lensden en de Telegraaf ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN LEUSDER KRANT a. verkoopster '^nia^wid b. leerling verkoopster WEEKEND PUZZEL Beter besteed Kijkavond „De Woelige Hoek" eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N. V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL Donderdag 27 mei 1971 3e jaargang nr. 5 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS Van de redaktie) LEUSDEN - Vorige week za- erdag vertrokken zeven raads- Heden, wethouder Bijleveld en burgemeester Van der Post per liegtuig naar Londen op uitnodi- ing van de British Town and tountry Planning Association, loei van de reis: het bestuderen an verschillende nieuwe vor- nen van steden, zoals die in ingeland reeds jaren zijn ont- likkeld en gebouwd. Kosten van Ie reis: vijftien tot twintig dui- ,7! ;end gulden. Vooral dit laatste ras een reden voor verschil- ende inwoners om wat minder Tiendelijk over deze reis te lenken. Men ging ervan uit, dat ïu de gemeente Leusden finan- ieel er bijzonder slecht voor itaat, zo'n reis niet gemaakt loeft te worden. Laat men het ;eld maar beter besteden aan Jlerlei noodzakelijke verbete- ingen, zo zal men gedacht heb- len Tijdens een persconferen- ie ging burgemeester Van der 'ost hier uitvoerig op in en mo- iveerde het aanvaarden van de uitnodiging, die, zoals hij zelf :ei, ,,als een geschenk uit de lemel kwam". De gedachte, dat hier sprake tou zijn van een snoepreisje van Ie raad, kan men wel vergeten", Jdus de heer Van der Post." ,Het betreft een georganiseer de studie-reis, die heel wat ïn- ipannender zal zijn, dan een paar begrotingsvergaderingen achter ilkaar Het doel is namelijk het jestuderen van woonvormen De eerste drie dagen worden be steed aan instruktie van de raadsleden. Verschillende in leiders zullen de ontwikkeling van de ,,new towns" in Enge land uitvoerig uit de doeken gaan doen, zodat men een juister in zicht krijgt in de verschillende mogelijkheden en moeilijkhe den Zoals bekend wordt er mo menteel in Engeland aan zo'n 25 new town-projekten gewerkt. Een deel is gerealiseerd (zoals het bekende Cumbernauld), een deel is in aanbouw en een deel is in voorbereiding. Na de drie dagen studie en instruktie in Londen ligt het in de bedoeling om in de resterende tijd in totaal 13 nieuwe steden te gaan be zoeken Het spreekt vanzelf, dat de raadsleden van Leusden na zo'n voorlichting met veel meer kennis van zaken zullen kunnen spreken over de new town Leus den". Burgemeester Van der Post vond, dat deze reis reeds veel eerder gemaakt had moeten wor den, omdat het onverantwoord is om een raad zonder enige ken- wit met fantasie 2,95 [ABONNEMENTSPRIJS 2,25 per kwartaal, 8,per ijaar. Losse nummers: 20 cent. ADVERTENTIETARIEVEN: ij Losse advertenties- 16 cent per mm. „Leusderheitjes" van 1 t/m jl£ woorden 1,80 elk woord /meer 18 ct. iKontraktprijzen op a^nl/raag ver krijgbaar. Slultingstermijn nieuws: dinsdagmiddag 12 uur. nis van zaken te laten beslissen over een projekt van meer dan kwart miljard gulden, wat de tweede fase van het bestem mingsplan Leusden/Centrum toch minstens gaat kosten. De ze tweede fase omvat onder meer de bouw van maar liefst 4000 woningen, winkelcentra en een deel van het geplande hoofdcen trum. En vergeet vooral niet, aldus de heer Van der Post, dat de raad een dergelijk plan voor meer dan twee, drie generaties vaststelt. Zij beslist over het woon-welzijn van duizenden mensen. Is het dan teveel ge vraagd om de raad de gelegen heid te geven zich gedegen te oriënteren over de verschillen de mogelijkheden en de kosten van een dergelijke ontwikkeling? En dat geldt dan met name voor de commissie Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting en in mindere mate voor de commis sie Financien, die uiteindelijk de raad van advies zullen moeten dienen wanneer de definitieve plannen aan de raad zullen wor den voorgelegd. Natuurlijk is een studie van tien dagen niet voldoende om de deelnemende raadsleden volle dig op de hoogte te stellen en er volmaakte stedebouwkundigen van te maken, maar dat is ook niet de bedoeling. Feit is, dat men na zo'n reis voldoende in drukken heeft kunnen meekrijgen van wat er allemaal kan worden gedaan met een nieuwe stad. De kosten van de reis (de reis- en verblijfkosten komen voor rekening van de gemeen te), zullen worden betaald uit het grondbedrijf. ..Dat is een lo gische zaak", zegt burgemees ter Van der Post, „omdat deze reis valt in het kader van ont wikkelingskosten, zoals ook de kosten van destedebouwkundige, de sociaal-econoom, de ver- keersdeskundig, de groendes- kundige, de kosten van studie- en voorlichting hier onder val len. Dat is slechts een klein per centage van de totale kosten van het plan. Dat het uit het grondbe drijf wordt betaald, betekent, dat het door de toekomstige bewo ners zal worden betaald en niet door de huidige gemeenschap van Leusden. Ik wil hier ook nog wel aan toevoegen, dat het wel of niet maken van deze reis van geen enkele invloed is op het subsidie-beleid van de gemeen te. Dat staat er volkomen bui ten. Er is dan ook geen enkele reden voor irritatie van de zijde van de bewoners. De deelnemers moeten heel wat energie opbren gen, het is beslist gee vakantie reisje Het kost de deelnemers tien vrije dagen en ze krijgen er geen cent voor betaald". De basisplannen voor de ver dere ontwikkeling van Leusdens New Town (tweede fase) staan op papier. Er is keihard aange werkt door de verschillende des- Wij hebber, plaats voor 5 daagse werkweek s maandags vrij) 3 weken vakantie Met gemaakte vakantieplannen wordt rekening gehouden DROGISTERIJ SUISSE Leusden Centrum Tel 03496-1462 Winkelcentrum De Biezenkamp kundigen. stuurgroep en het ge meentelijke ambtenarenkorps Deze plannen zijn flexibel genoeg opgesteld, om straks, als de raadsleden met veel meer ste- debouwkundige kennis uit Enge land terug keren, variaties en veranderingen te kunnen aan brengen, indien hiervoor reden is. Er wordt nr. gestreefd om naar het hoofdcentrum toe een verdichting van de bebouwing te krijgen, waarbij de hoogbouw zo veel mogelijk zal worden verme den. Samen met stedebouwkun- dige, groendeskundige, archi tecten en andere deskundige in stanties zal de raad uiteindelijk naar de beste oplossing moeten zoeken. Dankzij een studiereis als naar Engeland zullen ze met enige kennis van zaken over dit miljoenenprojekt mee kunnen spreken De tweede fase start in 1974/1975. Aan de reis doen de volgende raadsleden mee: de heren Kuij- pers (PvdA), Van Spaendonck (D'66), Mandemaker (PvdA), Van Dijk (KVP), Meinema (CHU), Van Woudenberg (CHU) en Berg (KVP). Verder wethouder Bijle veld als wethouder van Ruimte lijke Ordening en burgemeester Van der Post als voorzitter van de raad. Verschillende lezers hebben gereageerd op onze eerste week endpuzzel. Hun oplossingen wor den veilig bewaard tot en met de laatste van de tien puzzels. Dan wordt bekeken ie van de puzze laars de meeste punten hebben verzameld, of liever gezegd: wie van hen alles foutloos hebben op gelost. Want zij, die zonder één fout alle tien puzzels bij ons hb- ben ingeleverd, ontvangen ieder vijftig gulden. U hebt voor iedere weekendpuzzel in totaal twee we ken de tijd om in te zenden. Voor de puzzel van deze week hebt u dus tot uiterlijk donderdag 10 juni de tijd, voor de puzzel van de volgende week tot donderdag 17 juni, etc. Lezers, diehuneer- LEUSDEN-CENTRUM - De ouders van de leerlingen van de Katholieke basisschool Rossenberg hebben dezer dagen een uitnodiging gekregen voor de oprichtingsvergadering van een ou dervereniging. ste weekendpuzzel nog niet hebben opgelost, maar toch graag mee willen dingen naar de te win nen vijftig gulden, kunnen hun kans nog wagen tot donderdag 3 juni a.s. Zoals we reeds schreven worden de oplossingen pas na de laatste (en tiende) wedstrijd be kend gemaakt. De spanning blijft er dus steeds in. Op hoeveel verschillende ma nieren kunt u hier het woord „ra dar" lezen, als u van een letter recht of schuin naar een aan grenzende letter mag gaan, maar niet tweemaal dezelfde letter in één woord mag gebruiken? R R R R R R A A A R RADAR R A A A R R R R R R Oplossingen naar Red. Leus- der krant, Weekendpuzzel 2, Finn mark 3, Leusden/Centrum. Het initiatief-comité tot oprichting van een oudervereniging beschrijft in de uit nodiging het belang van een ouderver eniging Een kind brengt het grootste deel van de dag op school door. Het is belangrijk om regelmatig contact te hebben met de school Het middel bij uitstek om tot een dergelijk regelmatig contact te ko men is een oudervereniging. In overleg met het schoolbestuur en met het hoofd van de school heeft zich uit de ouders van de leerlingen een comité gevormd dat een oudervereniging wil oprichten Voor de oprichtr. gs-vergadering is mevrouw Rikkers Stuhlemeijer. be stuurslid van de Nederlandse Katholie ke ouderraad uitgenodigd, om een uit eenzetting te geven over de betel e.iis van een oudervereniging, hoe zij v.erkt hoe zij past in het kader van de ka tholieke Ouderbeweging in het gehele land en wat deze ouderbeweging wil bereiken De vergadering wordt gehouden op maandag 7 juni in het ,,Ros Beyaart" te Leusden-centrum. Aanvang 20.00 uur De agenda is als volgt 1 Opening door de voorzitter van het oprichtings comité. 2 Inleiding over „DeOudervereniging door mevrouw L M.H.G. Rikkers-Stuh- lemeijer. 3 Discussie met üe ouders naar aanleiding van de inleiding. 4. Voorstel tot oprichting van de ouder vereniging van de Rossenbergschool. 5. Verkiezing van een voorlopig be stuur Voorgesteld wordt de leden van Vail con onzer vorsliiïiroM'is I KI SDI A. «liiiHlsij! Vuist UI IDI \i i..u~ (Iciiiirou «mi vooral «Ie jongeren uit dal dorp zijn lioos op Imrue- IIHM'-lcr W v. «1. IW omdat Inj mol iiolit r;i;id>lo- doii op kosten van do ge- inoonlo oon trip door home land maakt. Tijdens liot tiemlaagse uilje. dat zatenlag liegon. maat liet negental ..new towns'*, vaak spectaculaire Engelse nieuwbouw w ijken bekijken. Dat is volgens de burgemeester noodzakelijk om bet Utrechtse plaatje op verantwoorde wijze te kunnen uitbreiden. De jongeren in Leusden vra gen zich echter af of dc reis kosten 10.000 a lö.OOO niet beter hadden kunnen wor den besteed Ook vinden zij het nergens goed voor dat hun woonplaats zo geweldig moet uitbreiden. Regelmatig worden voor een heleboel normale zaken subsi dies geweigerd omdat er vol gens de raad geen geld voor is. De straat- en i ioolbelasting zijn onlangs met 140 pet. ver hoogd. De jongerensociëteiten zitten in financiële moeilijkhe den. de muziekschool kan nau welijks draaien en schoolloka len kunnen niet worden opge knapt. Daarom valt het uitstapje naar Engeland, dat meer dan J 10 000 gaat kosten, op dit mo ment nicl zo goed ,.Het is erg leuk voor die mensen, maar het geld had veel beter kunnen worden besteed" vindt de 22-jarige Kees Vis. die voorzitter is van jongcrcnsoeie- tcit De Grote Kuip Gemeentewoordvoerder G Slein ziet echter niets vreemds in de reis langs Engelands ..new towns". ..Al geruime tijd slaat Leusden een grote uit breiding te wachten De raad vond het noodzakelijk om eens te kijken wat er op het gebied van de nieuwbouw te koop is Hij geeft toe dat er bij de jongeren in het plaatsje bi j Amersfoort nogal wat wrevel heerst over het bedrag dat met de reis is gemoeid ..Maar de raad heeft geen bezwaren, dus waarom zou de reis niet dooi- gaan' zegt hij Burgemeester v d. Post er zijn aanhang worden 3 jun weer terug verwacht Het bericht, zoals het in de Telegraaf is gepubliceerd. Onder de forse kop: „Burgerij is boos over dure reis raadsleden", schrijft de Telegraaf nogal eenzijdig over de reis van de Leusder raads leden naar Engeland Grote Kuip-voor- zitter Kees Vis (22 jaar) komt aan het woord en zegt, dat het natuurlijk erg leuk is voor die mensen, maar dat het geld veel beter besteed kan worden voor andere, nuttiger zaken. Hij vindt die uitbreiding van Leusden overigens „nergens goed voor". Het geld voor de Engeland-reis komt uit het grondbedrijf en kan - maar dat weten Telegraaf noch Kees Vis natuur lijk - niet besteed worden aan subsi dies e.d. Daar is de „algemene dienst" voor. Dat die uitbreiding nergens goed voor is, is een persoonlijke mening, waar velen het niet mee eens zullen zijn. Een uitbreiding van het woning bestand is - waar ook in Nederland - altijd goed voor een gedeeltelijke ophef fing van de woningnood. Bovendien staat vast, dat Leusden een stad van 55.000 inwoners gaat worden. Daar is niets - of heel weinig - meer aan te veranderen. De raadsleden worden met deze forse groei geconfronteerd en moeten er mee werken. Ze zullen zo goed mogelijk op de hoogte moeten zijn van de verschillende mogelijkheden en moeilijkheden die kunnen ontstaan bij het creeren van een nieuwe stad. De Telegraaf schrijft over tal van studie-reizen door de Amsterdamse gemeenteraadsleden en commissie's toch ook niets? En dat terwijl Amster dam een miljoenentekort heeft. Kortom: een misplaatst bericht en niet in overeenstemming met de fei ten. Dat burgers van Leusden wat boos zijn, is begrijpelijk, maar dat hoeft niet gestimuleerd te worden met eenzijdige, foutieve voorlichting Over igens: wie is er nu eigenlijk boos? We hebben tot nu toe alleen maar de stem van Kees Vis gehoord. Wij zouden graag eens horen, wie er net zo over denkt. Als we niets horen, nemen we aan, dat de hele affaire rond de Engeland-reis een storm in een klein glaasje water is geweest. Red. VERENIGINGEN e.d. LET OP!! In tegenstelling met wat wij vorige week schreven, kunt u berichten in de peri ode 28 mei tot 5 juni a.s. slechts zenden naar Re daktie Leusder Krant, POSTBUS 67, BARNE- VELD Onze medewerk sters, mevrouw T. de Wij ze - Van Doorn, Meidoorn hof 29 Leusden Centrum, en mevr. C. Metselaar, Finnmark 2, Leusden/Cen trum zijn in deze periode namelijk met vakantie of niet beschikbaar. Wij vra gen verenigingen, instel lingen e.d. vriendelijk aan kondigingen, verslagen e.d rechtstreeks naar BARNE- VELD te zenden. Bij voor- baar dank! Na 6 juni kunt u weer terecht op ons kan toor, FINNMARK 3, Leus den/Centrum. REDAKTIE. LEUSDEN/ZUID - Evenals vorig jaar wordt er op donderdag 3 juni a.s. op de Chr kleuterschool ,,De Woelige Hoek", een kijkavond geho1 den. Ou ders van leerlingen, a.s leerlingen en andere belangstellenden, kunnen dan van 7 tot half 9 's avonds het werk dat de kinderen in de afgelopen maan den gemaakt hebben bezichtigen. het oprichtingscomité te benoemen tot voorlopige bestuursleden. De leden van het oprichtingscomité zijn W H Bransen, A van Eyden, Mevr C G. Groenesteyn-van de Brug. me vrouw E.E Huurdeman-de Bruin, me vrouw M.W. Japenga-Schoonderbeek, J. Kramer, G.H. Scholten, M.A.J. van de Water 6. Rondvraag 7. Sluiting J06N VRNP KOELKASTEN GROTE KEUS SCHERPE PRIJZEN LEUSDEN-C. 03496-1235-1510 De laatste loodjes van EPU Vorige week werden meer dan 500 catalogusnummers van de failliete boe del van het Europees Pluimveebedrijf Hamersveld NV in hotel-restaurant onder de hamer gebracht en dat bete kende voor Leusden het wel defini tieve einde van de vestiging van dit bedrijf in haar gemeente. Alle te vei len artikelen waren aan het einde van de veilingdag verkocht onder de bekwa me leiding van afslager K J. Verwer uit Alkmaar, ten overstaan van notaris J. Prins uit Amersfoort Leusden/Zuid heeft die dag heel wat bezoekers te verwerken gekregen. Tot ver van het restaurant stonden de auto's gepar keerd. De opbrengst is ongeveer 15G.000 gulden. Met de koop van de onroerende goederen van EPU door de gemeente is de periode van bloeiende pluimvee-industrie in de gemeente Leusden nu afgesloten. Het terrein kan nu worden gebruikt voor andere be drijven, zoals kantoren, e.d. De grazige weiden van de gemeente Soms komt men voor merkwaardige zaken te staan. Deze week reed ik op een avond over de Asschatterweg rich ting Achterveld, toen ik opeens in het licht van de koplampen ontdekte, dat een of andere landbouwer zijn pas ge maaide gras van de wagen had verloren. Over de weg liep tenminste een lang, groen spoor. Ik heb er echter nooit bij stil gestaan, dat het iets heel anders zou zijn. Dat zag ik pas de volgende morgen, toen ik bemerkte, dal niemand gras ver loren had. Integendeel. Als we nog e- ventjes geduld hebben kan de gemeente beginnen met het maaien van fris groen gras op haar gemeentelijke straatwe gen. Want wat is het geval? In de om vangrijke" ruimten tussen de straat stenen groeit het gras heel welig op. Als men over de Asschatterweg rijdt, bijvoorbeeld, lijkt het net of er een groen tapijt is gelegd. Zoals gezegd: men maakt merkwaardige dingen mee in deze moderne wereld, maar dat we nog geconfronteerd zouden worden met de „grazige weiden van de gemeente", daar zou ik nooit zijn opgekomen. Voor al niet, omdat het gras niet alleen naast de weg, maar ook op de weg groeit... We kunnen van geluk spreken, dat de wegennota van Leusden wellicht binnen kort korte metten gaat maken met de huidige stand van (slechte) zaken in de wegen-sector. Zo niet, dan zult u binnenkort uw auto, bromfiets of fiets ook nog moeten uitrusten met een klein grasmaaimachientje om u een weg te banen over de weg. Maar ook daar ge loven we niet in, want de gemeentelijke autoriteiten zijn wel zo alert om wat dat betreft het gras voor uw voeten, banden weg te maaien KOPSPIJKER HAMBURG - De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 6 11 16 21 43 46 Reservegetal 23 Olympianummer 0221.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1