zo'n moderne keuken ook voor u ELECTRO-TECHNISCH INSTALLATIEBEDRIJF voor deskundig advies, installatie en service van: Eén telefoontje D.VANGINKEL IK ZOEK DE VROUW Feuilleton door Henk van Heeswijk Kappie en het verlaten eiland DUNDEKDAG 27 MEI 1971 Leertouwer n.v. BARNEVELD - KAPTEYNSTRAAT 5 TELEFOON 0 3420 -2187 b.g.g. 4379 of 2027 bedrijfstelevisie telefoonbeantwoordingsapparatuur nood verlichtings installaties ventilatie en wij lichten U geheel vrijblijvend in over de nieuwste ontwikkelingen. Demonstratie van de apparatuur bij U of in onze showroom (na afspraak ook 's avonds). licht- en krachtinstallaties onderhoud lichtinstallaties d.m.v. groepsvervanging besturingsinstallaties geluids- en intercominstallaties brand- en inbraakbeveiliging lichtreclames systeemplafonds levering van alle electro-technische materialen (uitgezonderd huishoudelijke toestellen) ,,0 zoJuist. Hoe lang moet dat geduld en rust duren?" De verpleegster haalde haar schouder op. ,,Nou vraagd u weer zoveel Dat zal de dokter u wel vertellen. Wilt u wat drinken9" Hangt er van af, wat het is De zuster knikte glimlachend. ,,Uw ge voel voor humor heeft u tenminste niet verloren. Dat is belangrijk. Wat zou u zeggen van voorlopig een glas water?" „Oké. Als u het me geeft, zal het wel smaken. Ik heb een behoorlijke hoofd pijn. Heb ik daar ook stenen op gehad9" „Dat zal de reaktie wel zijn Hij dronk, gesteund door de arm van de zuster, het glas half leeg Terug in het kussen vroeg hij: ,,In alle ernst zuster, wat is er allemaal gebroken Ik heb geen gevoel meer in m'n benen." „U bent ze toch niet kwijt, hoor. Pre cies weet. ik het niet, wat kneuzingen, als ik me niet vergis Hij keek de vrouw enige tijd onderzoe kend aan. „En u vergist zich zeker nooit, he9" „Verpleegsters mogen zich met vergissen, meneer, dat kan gevaarlijk zijn „Zo wat kneuzingen. En daarvoor lig ik in het ziekenhuis. Ja, ja. Kent u veel van die sprookjes?" „Gelooft u in sprookjes?" „Niet van dit soort." „Waarom zal ik ze u dan vertellen?" Er kwam een glimlach over zijn gezicht „U bent behoorlijk gevat zuster Wanneer komt die dokter9" „Zal niet zolang duren. Als u nu eens probeert een uurtje te slapen?" „Alweer? Hoe laat is het eigenlijk?" Ze keek op haar horloge „Half acht" Half acht, herhaalde hij in gedachten En hoe. laat gebeurde dat ongeluk? Was het niet bij drie ?n? Ben ik een aardig poosje buiten westen geweest. Intussen hebben ze me hie -heen getransporteerd Een kwartier later wist Wil em Dogge- naar, dat zijn rechterenkel gebroken was en dat hij voorts enkele kneuzingen had aan beide benen. „We zetten 'm in 't gips, meneer Doggenaar en binnen een week loopt u weer „Maar niet als een kievit zeker." De arts glimlachte „U bent ambtenaar, nietwaar? Een week of zes, zeven moet u maar Op rekenen. Het is nog mooi weer. Gaat u lekker profiteren van een extra vakantie." fik verheug me er al op. dokter. Kunt u het niet aan me zien? Wanneer kan ik hier weg." De dokter keek lachend naar de naast hem staande auster. „Wat zijn er toch een ondankbare mensen in het leven Nauwelijks enkele uren hier." „Sorry, dokter, maar ik prefereer een ander hotel." „Zit u er maar niet over in, meneer Doggenaar Behoudens uw pootje bent u zó gezond, dat menigeen in het zieken huis jaloers op u zou worden Ons hotel - om uw redenering maar te gebruiken- is alleen maar voor zieken. Met een paar dagen sturen we u netjes verpakt naar huis Misschien zaterdag al. Zaterdag! Zaterdagmiddag Hij had een afsprakk gemaakt met dat meisje uitde trein. Endie kon hij nu niet nakomen HOOFDSTUK 8 Maandagsmiddags, toen de dames Emus- sen en Siebels van de school thuiskwa men, wapperde mevrouw Veenekamp met een brief: „Voor jou, Ans „Bedankt," antwoordde de aangesproke ne onverschillig en stak de brief, zonder er ook maar één ogenblik op te turen, n haar tas Het brandde Jannie op de lippen om te vragen: Is-ie van hem9 Maar mevrouw Veenekamp keek met nieuwsgierige blik en ook Nanda bleek al thuis te zijn Derhalve dronk men eerst nog rustig thee en rookte een sigaret. Ans babbelde over een paar belhamels in haar klas. En toen Nanda de namen vernam, knikte ze instemmend. „Bij mij waren het ook al van die doerakken Ze bederven de hele klas „Van de week ga ik op een avond wel eens naar de ouders," besloot Ans. Op Ans' kamer gekomen, draaide de be woonster de deur op slot. „Ziezo," zei ze Jannie kon haar ongeduld niet bedwingen. „De brief kijk nou eens, of-ie van hem is! Ans trok kwasi-boos haar wenkbrouwen op. „Juffrouw Emussen, als ik me goed herinner, hebt u gezegd geen interesse te hebben voordeze „Ik-zoek-de-vrouw- meneer". Dus als u er geen bezwaar tegen hebt, zal ik zo vrij zijn de inhoud voor mezelf te houden Jannie keek teleurgesteld „Flauw," vond ze. Ans lachtte breeduit. „Meid, doe niet zo dwaas. Kom erbij zitten, gaan we de envelop slachten om te kijken, wat er in zit Even daarna lazen beide meisjes gespannen de brief, die Willem Dogge naar zaterdag geschreven had Geduren de een paar minuten was in de kamer alleen de adem van de beide meisjes te horen en het driftige tikken van het Schwartzwalder klokje aan de wand. Jannie bleek, tot grote verwondering van haar vriendin, opeens enthousiast „Ont zettend leuken...enroman tisch Wat schrijf je hem terug?" „Dat ik kom natuurlijk. Dacht je soms, dat ik deze kans om die Adonis te ont moeten, niet benut9" „Hoe schrijf je hem dat?" „Met m'n balpen op een vel papier," antwoordde Ans nuchter. „Ik bedoel hoe formuleer je het? Wat voor aanhef neem je? Geachte mijnheer ofof Ans Siebels vouwde de brief weer dicht en legde die voor zich neer. „Juffrouw Emussen, wij gaan de voorgeschiedenis eens even recapituleren, dat blijkt wel noodzakelijk." /aar om „Stil. Een schooljuffrouw leert de kin deren, dat ze niet mogen tegenspreken. Derhalve moeten ze zelf een voorbeeld geven Om te beginnen- Op een gedenk waardige zondagavond reist Jannie Emussen van huis naar Winterswijk en heeft een knappe, gedistingeerde jon geman tegenover zich zitten en „Hoe weet jij, dat hij knap en gedistin geerd is? Je hebt hem nog nooit gezien!" „Naar jou beschrijving te oordelen is hij dit. En houd je mond. Meneer, hoe heet-ie ook weer - ze pakte de brief en vouwde die open, waarna ze er even in tuurde - o ja Willem Doggenaar is achteraf getroffen door de schoonheid, de charme, de klassieke neus, het prach tige bruine haar, de opvallende krans om het hoofd en de soepele gang van zijn mede-passagier sneltrein Amersfoort- Apeldoorn. Getuige zijn noodkreet „Noodkreet?" „Die advertentie was een noodkreet. Het bevallige voorwerp zijner bewonde ring, verering, adoratie en zo voort en zo voort, leest de advertenti^ en in- plaats van halsoverkop pen en papier te pakken om een brief te pennen voor num mer 700, bureau Nieuwe Winterwijksche Courant, zegt ze. Wat kan mij dat jong schelen? Antwoorden9 Ja, ik ben daar gek! Klopt het of klopt het niet9" Jannie meesmuilde glimlachend: Alleen het laatste Zoiets doe je toch niet!" „Dat is het standpunt van juffrouw Emus sen. Hoewel ze diezelfde avond in de ka mer en de volgende dag op school bemerkt dat niemand juffrouw Emussen in verband brengt met de advertentie op bladzijde één van de plaatselijke courant Met an dere woorden: zo ongeveer iedereen is de advertentie al vergeten en dat is niet erg, want hij is maar voor één knappe, leuke en interressante jongedame bestemd. In casu; Jannie Emussen. Maar. en nu beginnen de problemen Jannie wil be slist niet op de advertentie reageren." „Ik kijk wel uit." „Jannie kijkt dus uit, maar niet naar de steller der meergenoemde annonce. Als haar vriendin heeft ze een zJkere Ans Siebels, van nature edelmoedig, goed hartig, medelijdend en nog een stuk of tachtig andere deugden „Zelfkennis begon Jannie spotla chend Is de beste kennis," viel Ans droog in. „Als een en ander mijn veler lei deugden niet ziet, zal ik ze zelf opsommen. Dus Ans Siebels, hevig be gaan met steller dezes, omdat de per soon in kwestie helemaal niets van hem wil weten, gaat zoals men dat inde sport noemt, fungeren voor eerste invaller, klimt in haar pen en beantwoordt de nog onbekende- adonis per kerende post. Met uitdrukkelijke toestemming van juffrouw Emussen Nietwaar. Jij zei zoiets van: je mag hem hebben." „Klopt" „Wel, dan begint de cirkel rond te komen Ans Siebels wordt niet teleurgesteld Ze wees op de brief. „Daar ligt het ant woord Onder meer ik verheug me op het weerziens juffrouw Siebels. Ik ver wacht u daarom graag zaterdagmiddag kwart voor drie in het restaurant tegen over de stationsuitgang. Ik draag een don kergrijs costuum met een bijpassende grijsblauwe dasEr hoeft niet te ruggeschreven te worden. Willem rekent op mijn komst, dus ik ga: zaterdagmid dag prompt kwart voor drie ben ik op de plaats van bestemming." Jannie leunde achterover, haar vriendin lachend aankijkend. „Die loopt er nooit in. Daarvoor heeft hij me veel te goed bekeken. Lees die advertentie nog maar eens na, over m'n haar en zo. En jou haar is niet eens bruin. Je bent langer dan ik, iets minder slank Hij heeft het zo (door, dat ik het niet ben „Daar reken ik op, Jannie En dan zeg ik hem precies de waarheid en niets dan de waarheid. Dus: wat jij gezegd hebt Ja ik ben daar gek! Wat kan mij dat jong schelen! Dat ik dit ontzettend sneu vond voor de persoon in kwestie en dat ik me daarom heb opgeofferd om hem niet teleur te stellen. En wedden, dat hij het sportief opvat en we een leuke middag en misschien avond hebben?" Jannie haalde haar schouders op.eensi- saret pakkend uit het pakje voor zich. „Mijnentwege. Doe hem dan maar mijn groeten Ik wens jullie veel plezier Ze trok heftig vuur uit haar sigaret en toen Ans niet antwoordde, keek ze haar vriendin wenkbrauw-fronsend aan „Wat is er?" „Zal ik jou eens wat vertellen?" „Je doet niets anders, sinds je de brief hebt gelezen." „Jij bent nu jaloers, juf. In je hart heb je er spijt van, dat niet jij, maar ik op die advertentie geschreven heb. Nu uit deze brief blijkt, dat hij in ieder ge val een vlotte jongen is, al leek hij misschien in de trein wat bleu, wil je de kennismaking hernieuwen?" „Ik ken hem niet eens!" „Weer ontmoeten dan Oké.. ik wil me alweer opofferen. Ga jij zater dagmiddag als Ans Siebels naar Apel doorn. Zorg voor je opvallende kransje, dat vond hij immers zo leuk?" „Ben je nu kwaad?" vroeg Jannie, een beetje geschrokken. Ans had gelijk. Nu voelde ze wat spijt, niet zelf geschreven te hebben. „Kind. waarom zal ik me daar kwaad over maken. In orde, jij gaat inplaats van ik." O nee als je dat soms denkt of krabbel je nu terug? „Ik niet In ieder geval gaat er een van ons beiden, of jij of ik." „Ga jij maar gerust. Ik zou zijn gezicht wel eens willen zien, als hij jou ziet aankomen en denkt, dat ik het zal zijn „Ik zal het hem onmiddellijk netjes uit leggen De rest van de week ging snri.om. Vrijdagsavonds zei Jannie plotseling. „Zeg, je moet maar net zo doen, als ik het die zondag had. En niet dadelijk wat zeggen. Eens kijken, of hij het door heeft, dat ik het niet ben." Ans dacht na en voelde wel iets voor de mop. „Fantastisch idee," vond ze. „Maar daar moet jij me mee helpen, want ik heb m'n haar nog nooit zo gehad." „Eigenlijk moest je het ook bruin ver ven „Zodra ik gek word Ik hoor maandag de kinderen al in m'n klas. Kijk. de juf is bruin geworden Kinderen merken zoiets terstond op." Zaterdagsmorgens waren de beide meis jes druk met het vlechten van Ans' haar en het leggen van een krans om het hoofd. Op een gegeven ogenblik hield Jannie haar een spiegel voor. De ander bekeek zich zelf enige tijd, het hoofd om en om draaiend ,,Niet eens 70 gek. Misschien heb ik er ook een wat voller gezicht mee. Zul je ze straks beneden zien kij ken, als we gaan eten." „Wat zeg je dan?" „O, dat ik naar een schoonheidswedstrijd ga of zoiets." Jannie schoot in een luide lach, waarop Ans haar verontwaardigd aankeek „O, is dat belachelijk? Wil je daarmee sug gereren, dat ik geen schijn van kans heb op een schoonheidswedstrijd? Bij mij vergeleken valt B.B 111 het niet." Jannie hield haar buik vast. „Schei uit, gekkin Ik krijg er wat van Dat geloven ze beneden nooit." „In ieder geval zullen ze beseffen, dat het hun geen fluit aangaat." Om kwart over één liep Jannie naast haar vriendin naar de trein. „Voel je je nu niet zenuwachtig?" vroeg ze. „Waarom9 Ik ben alleen zenuwachtig, als m'n baas in de klas op m'n handen staat te kijken. Voor de rest trek ik me nooit, nergens wat van aan." .Gemakkelijke levensfilosofie. „Freud In m'n kast staat een interes sant boekje van hem. Ga het vanmiddag maar eens bestuderen ,,'t Wordt zeker de laatste trein van avond?" „O, dat weet ik niet. Het zal van veel factoren afhangen Best mogelijk, dat hij zo l^waad wordt, als hij mij ziet inplaats van jou, dat ik met de volgende trein terug ben. O nee, dan ga ik lekker een paar uurtjes winkelen in Apeldoorn. Enfin, als je slaapt, maak ik je wakker om verslag uit te brengen." Even voor kwart voor drie kwam de die sel remmenknarsend tot stilstand langs het Apeldoorns station. Ans stapte uiten liep rustig naar de uitgang. Maar toen ze door de controle was en tegenover zich het bewuste restaurant zag, was ze niet meer zo heel zeker van zichzelf Ze probeerde zich te be heersen. Ik lijk wel gek Als-ie nijdig is, omdat Jannie het niet is, maar ik dan mag-ie nijdig zijn. Smeer ik 'm meteen weer Ga ik heer lijk winkelen in m'n eentje. Maak ik er evengoed wel een leuke middag van. Toch klopte haar hart in de keel, toen ze het restaurant betrad, nieuwsgierig rondkijkend naar meneer Doggenaar, ge kleed in een donkergrijs kostuum meteen blauwe das. Doch de zaal was voor drie kwart gevuld met vrouwen en mannen. En de mannen droegen doorgaans alle maal donkergrijze costuumsomdatditde najaarsmodekleur was. En nergens zag ze een man alleen zitten. Besluiteloos bleef ze staan, rondspie- dend. Als hij me toch in de maling heeft genomen flitste het in haar op. Dan ga ik naar zijn adres in Wieb- scha en scheld hem de huid vol. Op hetzelfde ogenblik, dat ze dit dacht, zag ze een man overeind komen, die haar met bizondere belangstelling bekeek Hij knipperde met zijn ogen. Eén moment dacht ze, dat hij zijn hand zou uitsteken. Dat moet hem zijn, dacht ze, en kordaat stevende ze op zijn tafeltje af. Hun blikken ontmoetten elkander Ans1 eerste indruk was- Jannie's beschrij ving klopt, hij is knap, maar hij ziet er helemaal niet verlegen uit: „Juffrouw Siebels uit Winterswijk?" „Die ben ikantwoordde ze, haar hand in de zijne leggend „Meneer Doggenaar, veronderstel ik, hoe maakt u het?" „Uitstekend," hakkelde de man, zenuw achtig lachend. „Dat is te zeggen Hoe maakt u het? Gaat u zitten. Het is voor mij een genoegen en Ans zakte op de aangewezen stoel. „In orde, meneer Doggenaar, dat hebt u me al geschreven. Dus u herkent rbe9" De man was ook weer gaan zitten, grin nikend wijzend op de brede krans haar om haar hoofd „Mij dunkt, juffrou» Siebels, dat is wel het beste bewijs niet?' „Jawel," antwoordde Ans Siebels, dit een tikje-geschokt tot de conclusie kwam, dat deze man zijn medepassagier op die bewuste zondagavond dan toch niet zo bij zonder nauwkeurig had bekeken. HOOFDSTUK 9 Op het stationskantoor van Apeldoori rinkelde de telefoon. Chef van Abcoude die met een ingewikkelde telling bezig was van het in die maand verzondei stukgoed, liet de bel drie keer over gaan, voor hij de hoorn van de haak nam Spoorwegen; station Apeldoorn," meld de hij, nog half met zijn gedachten bi) de cijfers. „Met het ziekenhuis." „Met wat?" vroeg Van Abcoude, plot seling ontnuchterd. „Het ziekenhuis, meneer. Heeft ene me neer P. Ouweians op het ogen blik dienst?" „Ouwejans? Piet Ouwejans?" „Ja, dat klopt wel." „Een ogenblik ik zou het niet eens uit mijn hoofd weten er is toch niets? Narigheid bedoel ik?" „Stel u gerust meneer Kan ik die me neer Ouwejans aan de telefoon krijgen9" „Eén moment." De chef legde zijn hand over de microfoon en keek naar zijc assistent, die aan de andere kant van de tafel zat. „Zeg, Kees, heeft Ouwejans dienst9" „Zit bij de uitgangscontrole, chef. „Ga 'm als de wind even vervangen en zeg, dat er telefoon voor hem is, hier Uit het ziekenhuis. Of nee, zeg maar niets over dat ziekenhuis, anders schrikt ie misschien." - 35 - Signor Rivaldi, de maat en de meester waren nu in een jammerend koor uit gebarsten. „Stilte!" schreeuwde Kap pie tenslotte. „Zijn jullie kerels! Jul lie lijken wel een stelletje piepende scheepsratten in doodsnood! Houd op met je gemekker over smoken en gees ten! Ik zal die zaak wel eens even on derzoeken!" Kappie liep met grote passen op het fornuis toe. maar toen hij er vlak bij kwam, gebeurde er weer iets mèrk- waardigs. Hij voelde een ruk en zag toen tot zijn verbazing zijn zakmes uit één van zijn zakken te voorschijn* ko men. Het zweefde recht op de wand van' het trossenhok toe en bleef daar op vast kleven. „Wel-alle-haaien! Nu nóg moeier!' mompelde Kappie verbaasd. Je zou nog aan spoken gaan geloven, wanneer je het hoofd niet koel hield. Maarditisiets anders dan spoken! Het heeft iets met het trossenhok te maken. Daar zou ik m'n Zondagse pet om durven te verwed den! En zo is het maar net!" 300 m2 showroom dagelijks geopend van 8.0018.00 uur ('s avonds na afspraak) en vrijdagsavonds tot 9 uur. verder leveren wij u koelkasten, wasmachines, gasverwarming, aanbouwkeukens, zelfbouwpakketten, cv, enz. alles tegen scherp concurrerende prijzen KEUKENCENTRUM marconistraat 8, barneveld, telefoon 2501 (zijweg valkseweg plm 300 meter vanaf oude pand)

Leusder Krant | 1971 | | pagina 6