Bijzonder instruktieve reis leverde bruikbare ideeën talrijke hoofdcentrum voor op IA. TeusderTrant LEUSDER ENGELANDVAARDERS TERUG VAN SCHOOLLES '<R ^1 1 Echtpaar stapte 55 huwelijks- bootje W outers-Ossendrij ver jaar geleden in In u f JAC. BERG TIJDENS ORANJECONGRES ONDERSCHEIDEN ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Trekking Roda '46 loterij 1 1 1 i' rr]|F mi nn1 1 IJ f7T~T aangegeven eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N. V. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 10 juni 1971 3e jaargang nr. 7 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS [Van de redaktie) LEUSDEN - Burgemeester mr. A. H. v. d. Post en zijn gezelschap zijn bijzonder tevreden over de instruktieve tocht die zij naar Engeland op üit- lodiging van British Town and Country 'lanning Assocation maakten. Zij heb- >n weliswaar de wedstrijd Ajax-Pana- maikos gemist, maar het doel waar- »oor zijn in Londen waren was aan- erkelijk belangrijker: inzicht krijgen stedebouwkundige aspekten van een lieuwe stad. Immers in Leusden wordt linnen afzienbare tijd begonnen aan de van een nieuw hoofdcentrum, literaard zal dit hoofdcentrum niet di- ekt de grootsere afmetingen krijgen :oals in Engeland bij de meeste New ^owns het geval is (in Leusden is spra- ;e van een centrum voor 55.000 inwo- lers. in Engeland liggen de cijfers wel inkele malen hoger), maar toch moet en de planning van een dergelijk cen- :rum niet onderschatten. Burgemees ter Van der Post is persoonlijk bij zonder getroffen door de New Town Runcorn. Het hoofdcentrum van deze lieuwe Engelse stad hoopt men in ok- well, Stevenage, Cumbernauld. Glen rothes. East Kilbride, Hemel Hemp stead, Welwyn Garden City. Peteilee, Runcorn. Steelmersdale, Livington en Milton Keynes. Daarnaast hebben zij in enkele steden, zoals Londen, be keken, hoe men de oude stad aan tracht te passen bij de nieuwe stedebouw kundige tijd De raadsleden hebben één en ander bijzonder goed kunnen volgen, dankzij het feit, dat onder leiding van direkteur David hall van de BCTPA alles op begrijpelijke wijze werd uitgelegd Men kan wel stellen aldus de heer Van der Post. dat de raadsleden met méér kennis van zaken zijn teruggekeerd dan ze zijn ver trokken Door het bezoek aan de New Towns van Engeland en de instruktieve da gen in Londen, heeft men voor Leus den tal van bijzonder goed bruikbare ideeen opgedaan. Hiervan zal men ze ker gebruik gaan maken, a! is het niet de bedoeling, dat het Leusder hoofd centrum een kopie gaat worden-van een Engelse New Town Burgemeester Van der Post noemde de stedebouwkundige aspekten van de woningbouw wel inte- tober gereed te hebben. In Runcorn zijn alle jarenlange ervaringen verwerkt, evenals alle later naar voren geko men nieuwe ideeën en oplossingen voor tal van problemen. Bovendien heeft men bij deze stad de fouten kunnen vermijden, die men elders voordien wel heeft gemaakt. Runcorn's hoofdcen trum is flexibel van opzet, waardoor liet steeds mogelijk blijft zich aan te L issen en voorop te lopen. De heer Van der Post vond één der belangrijkste zaken de scheiding van voetgangersverkeer en gemotoriseerd verkeer, wat in Runcorn goed is door gevoerd. Het autovracbtverkeer voor iet hoofdcentrum wordt onder de winkelgalerijen gereden en de goede ren gaan per lift omhoog naar de ma gazijnen. De stadsbus heeft een aparte laan. In het stadscentrum stapt menzo van de bus in de winkelstraten, die xotendeels overdekt zijn, waardoor men geen last heeft van slechte weer öat is wellicht ook één van de rede nen, dat het centrum druk, beweeglijk en vooral gezellig is. In Engeland streeft men duidelijk laar een steeds perfektere stadsopzet ?n doordat men er vlak na de Tweede Wereldoorlog reeds mee begonnen is, leeft men natuurlijk een grote erva ring gekregen. De ontwikkelingscoope- raties werken met uitgelezen, des- mndige mensen, die volkomen op el- iaar ingespeeld zijn Een voordeel s natuurlijk, dat de bouw van nieuwe steden in Engeland bij de wet is ge- "egeld en de financiering centraal ge schiedt, ook al komt hier de laatste aren al enige verandering in. Burgemeester Van der Post en zijn lezelschap hebben in totaal zo'n twaalf, lertien steden bezocht, te weten Brack- Enkele schetsen van de Engelse New Town Runcorn, met name van het hoofdcentrum. Het gehele complex zal in oktober zijn voltooid. ressant en aantrekkelijk, maar voor de rest dienen dergelijke ontwerpen wel sterk aangepast te worden aan het Nederlandse volkskarakter mocht men er gebruik van willen maken. Er is wel een grote gevarieerdheid in de woning bouw der New Towns geconstateerd In elke NT vond men wel zo'n zes tien verschillende type's woningen, wat eentonigheid zeer zeker tegengaat Een en ander is opgevuld met bijzonder veel groen, ondanks de vrij dichte bebou wing. Zoals ook in Leusden de bedoe ling is, bestaan de meeste Engelse New Towns uit veel laagbouw (een gezinswoningen). terwijl in het hoofd centrum een dichtere bebouwing en hoogbouw is toegepast Door de gehele opzet van de NT's is het opvallend, dat er een veel gro tere stilte heerst in de verschillende wijken, doordat het voetgangersver keer is gescheiden van het andere verkeer Wat echter niet wil zeggen, dat deze wijken ook een doodsere in druk maken Er is veel beweging van voetgangers en spelende kinderen, die uiteraard veilig kunnen spelen Voor Leusden ziet burgemeester Van der Post een centrum als van Runcorn of Livingston wel realiseerbaar. Het is een aantrekkelijke aanpak met veel recreatief groen en een vrij groot op gezet winkel-hoofd-centrum waar ook de culturele voorzieningen zijn onder gebracht De werkgelegenheidstei rei- nen liggen verdeeld rond de stad en niet in één hoek, waardoor in de spits uren ook de grote verkeersstromen worden vermeden Ongelijkvloerse kruisingen verminderen het aantal on gelukken en daar moeten wij ook naar toe, zo is de mening van de heer Van der Post, een mening die door andere leden van het gezelschap wordt gedeeld. In verschillende steden is de beweg wijzering ook bijzonder aardig Ver schillende gekleurde stenen wijzen de weg Volgt men bijvoorbeeld de donke re kleur, dan komt men automatisch in het hoofdcentrum terecht Volgt men een lichtere kleur, dan vinden de kin deren de school gemakkelijk Ver dwalen is er haast niet bij Uiteraard is een bezoek aan Enge- land's nieuwe steden niet voldoende om een volledig inzicht te krijgen in de stedebouwkundige vorderingen welke in de afgelopen tientallen jaren zijn ge maakt. In andere landen zal men andere aspekten van een .ideale stad" op een geheel eigen wijze hebben aangepakt Maar voorlopig hebben de raadsleden, die aan de ..Engelandreis" hebben deelgenomen, aanzienlijk meer inzicht gekregen. Inzicht en kennis, die zij straks kunnen gebruiken, zodra zij de plannen voor het nieuwe hoofdcentrum moeten gaan beoordelen ,,Wat mij betreft", aldus burgemeester Van der Post, ,,zal het hoofdcentrum van het nieuwe Leusden ontzettend veel aan dacht moeten krijgen Het moet een trefpunt worden van de gehele bevol king. Het moet er gezellige zijn, niet alleen mooi en doeltreffend. Wat dat betreft wacht ons nog een grote taak. Met behulp van of in samenwerking met exploitatiemaatschappijen of ont wikkelingsmaatschappijen zullen wij er in moeten slagen om hetzelfde kwa liteitsniveau te bereiken als in Enge land. Daarbij hebben we dan de inzich ten en de kennis van de Engelse ste debouwkundigen als leidraad voor wat betreft het vermijden van fouten. Voor de rest zal de New Town Leusden een geheel eigen gezicht moeten krijgen, waar het prettig toeven is. Met behulp van onze indrukken kunnen we werken aan een moderne opzet, waarbij de vei ligheid van het verkeer voor ons hetbe- langrijkste uitgangspunt is". LEUSDEN - Op de laatste woens dag van de maand mei vond ten kan tore van notaris Van Schaik te Amers foort de tussentijdse trekking van de onder het motto: RODA THUIS IN EIGEN HUIS, georganiseerde loterij plaats. Voor de f 100,-- komt dit maal in aanmerking het lotnummer 652. De reeds getrokken nummers blijven gedurende de gehele loterij meespelen, zodat het zelfs mogelijk is dat eerder getrokken nummer ook nog in aanmerking komt voor de hoofd prijs: de V.W. Kever, die in de maand oktober getrokken zal worden. COGN joet -j BGRG KOELKASTEN GROTE KEUS SCHERPE PRIJZEN LEUSDEN C 03496-1235-1510 Runcorn New Town n 1 1 J I 1 -L- L Tri TTTl T i tiss-» it Burgemeester v. (I. Bitst hield rede (Van de redaktie). LEUSDEN - De heer Jac. Berg uit Leusden. die vanaf de oprich ting m lc..i^gmecster ge weest van de Oranjevereniging Leusden, ontving vorige week vrijdag tijdens het Eemlandcon- gres van de Federatie van Oran jeverenigingen in Nederland, een oorkonde met legpenning voor zijn verdiensten uit handen van fede ratie-voorzitter T van Dijk. Ove rigens speelde het Oranje-con gres zich ook voor een belangrijk deel op Leusden's bodem af. Op vrijdag 4 juni brachten de dames, die op het congres aanwezig waren, ondermeer de modelwo- ACHTERVELD - Het was maandag 7 juni j.l. een grote dag voor het echt paar Wouters-Ossendrijver, Hessen weg 126 te Achterveld. Op deze dag waren zij namenlijk 55 jaar getrouwd. De heer W. Wouters (80) geboren in Achterveld en zijn echtgenote M Wou ters - Ossendrijver (78) geboren te Hoogland, genieten beiden nog een goede gezondheid. Alle reden dus om van de ze dag een feestelijke dag te maken. Het echtpaar vestigde zich na hun huwelijk in 1916 aanvankelijk aan de Jannendorperweg en de Klettersteeg, maar hun definitieve home werd Het Rietgataan de Hessenweg Daar heeft de familie niet alleen veel lief gedeeld, ook het leed is hen niet bespaard ge bleven. De crisisjaren waren voor het grote gezin hard en zwaar In de oor logsjaren 1940- 15 verloren zij twee zonen Later ontviel hen een dochter, in de bloei van haar leven Maar men wist dit alles te aanvaarden en met een ontembare levensmoed verder te leven Deze levensmoed en levens vreugde zijn ook nu nog spreekwoorde lijk voor het. echtpaar En deze levens instelling zal ongetwijfeld hebben bij- ABONNEMENTSPRIJS 2.25 per kwartaal, 8.per jaar Losse nummers 20 cent ADVERTENTIE-TARIEVEN: Losse advertenties 16 cent per mm Leusderheitjes" van 1 t/m 10 woorden 1,80 elk woord meer 18 ct Kontraktpri|zen op aanvraag ver krijgbaar Sluitingstermijn nieuws: dinsdagmiddag 12 uur. gedragen tot de goede gezondheid die het echtpaar ook nu nog geniet De heer Wouters, die zijn gehele leven in de landbouw is werkzaam ge weest, kan dit soort werk ook nu nog niet vergeten. Regelmatig springt hij bij op het inmiddels door zijn zoon overgenomen bedrijfje. Ook kan men het echtpaar nog regelmatig door het dorp zien lietsen ,,En dat blijven we zo lang mogelijk volhouden", aldus de heer Wouters. Want stilzitten is er niet bij oen reisje of feestavondje voor bejaarden zullen zij beslist niet overslaan Wat de huidige tijd betreft toont de heer Wouters zich ook heel tevreden Dat wij deze leeftijd en deze dag hebben mogen bereiken, stemt ons onnoemelijk dankbaar Wij leven sa men en met de gehele familie bijzonder gelukkig. En de huidige ouderdoms voorzieningen maken het leven ook voor ons een stuk prettiger' Zijn vrouw- kan deze uitlatingen volledig onder schrijven. Uiteraard werd de feestelijke dag dan ook begonnen met een H. Mis uit dank baarheid in de parochiekerk. Daarna begaf het echtpaar, hun kinderen, de klein-en achterkleinkinderen zich naar De heer Jac. Berg uit Leusden: onderscheiden met oorkonde en legpenning vanwege zijn langduri ge verdiensten voor de plaatse lijke Oranjevereniging als pen ningmeester. ningen van Europarkstad in Leus den, terwijl later op de dag in ho tel-restaurant de Mof het Oranje- diner werd gehouden, Lisiduna met drumband en majorettes een show ten beste gaven en een fees telijk programma werd gepresen teerd met medewerking van de .Nieuwe 5" en een Ambonese dans- en zanggroep. Eerder op de dag had burgemeester mr A. H. v. d. Post in Amersfoort reeds een redevoering 'uitgesproken over ,,de betekenis van het huis van Oranje voor Nederland", waarin hij naar voren liet komen, dat het parlementaire stelsel in Nederland de positie van het Ko ninklijk Huis versterkt. Ook was de heer Van der Post van me ning, dat een gekozen president juist omdat hij wordt gekozen, gemakkelijk een symbool van na tionale tegenstellingen kan worden ,,Wij zijn het geslacht van Oranje genegen om zijn da den, die op beslissende momen ten altijd de juiste waren. De een heid van ons volk wordt niet al leen verbeeld in een vlag of een volkslied, maar kan bestaan dank zij het Huis van Oranje. Ik hoop, dat Nederland en Oranje voor el kaar hun wezenlijke betekenis zul len behouden", zo besloot burge meester Van der Post zijn rede voering, die in de Markthal te Amersfoort werd gehouden. ,,Ons Gebouw" om déze heuglijke dag gezamenlijk te vieren. Des avonds liet de muziekvereniging ..Door Wils kracht Sterk" zich ook niet onbetuigd. Het echtpaar, dat zich altijd, ook op het „leveren" van muzikaal talent, met de vereniging wist verbonden, werd een indrukwekkende serenade gebracht. Ook de jeugddrumband werkte hieraan I p 141 rit mede De grote belangstelling en warme sympathie van velen hebben deze dag voor het jubilerende echtpaar ongetwij feld tot een onvergetelijke gemaakt. VOORJAARSSCHOENEN sterk verlaagd tot zelfs 50% (Van de redaktie). LEUSDEN/ZUID - Doordat de heer I. uit Maasdam, die op de Arnhemse-» weg vrijdagavond omstreeks 18 uur rechtsaf wilde slaan, dit niet tijdig ge noeg aangaf, ontstond een botsing. Dé achter hem rijdende wagen kon tijdig remmen, maar een derde automobi list was niet zo gelukkig. Deze, de heer Van D. uit Amersfoort, botste op d auto van W. uit Veenendaal, diedoorde stoot in de rug weer tegen de veroor zaker, I. uit Maasdam botste. Mate riële schade was het gevolg van dit mi- verstand.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1