nibsidie voor Roda '46 na leftig debat in Leusder raad Wandelen de regen in an Maanen (AR): College voert mistig ubsidie-beleid" R.K. Schoolbestuur Achterveld krijgt aanvragen niet gehonoreerd EN TENSLOTTE.... Leusder Krant: ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Weekendpuzzel nummer 6 WEEKEND-TASSEN CommentaTci-i rneninger. Bocht te krap genomen Mistig gepraat over subsidie eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOuitNBURG TGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 24 juni 1971 3e jaargang nummer 9 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS de redaktie) ;USDEN - Roda '46 krijgt tienduizend gulden subsidie van de gemeente als bij - e in de bouw van haar nieuwe klubhuis op het burg. Buining Sportpark Het valt erwachten, dat van de zijde van de provincie Utrecht eenzelfde'bedrag aan sub- e zal worden verstrekt De raad ging akkoord met het voorstel van b en w Ier hoofdelijke stemming, maar wel na een vrij heftig debat, waarin werd ge- iken van een .reuze ommezwaai van het college" en van ..manupulatie's van I en college". Er moest zelfs een schorsing van twintig minuten aan te pas en voordat de raadsleden hun oordeel konden vellen over het voorstel. De Kuijpers (PvdA) zei na de schorsing akkoord te kunnen gaan met het voorstel b en w indien het college toezegde in de eerstkomende vergadering van de met voorstellen te zullen komen inzake subsidie-aanvragen van de tennisver Duziekschool en Impala. Hierop ging burgemeester van der Post niet in. Hij I het niet juist omdat in deze vergadering alle aandacht nodig zou zijn voor jehandeling van htplan Rozendaal II en bovendien te verwachten valt, dat de I (door vakanties) niet geheel kompleet zal zijn. De heer Van Woudenberg U) wilde het positief oordelen over het voorstel niet koppelen aan de eis van eer Kuijpers. Hij vond het voldoende indien het college zich uitsprak voor een dige behandeling van de lopende subsidieaanvragen. Dit werd door byrge- ster van der Post toegezegd Ook de heer Kuijpers kon zich hiermee ver- i. MISVERSTANDEN. Wethouder Bijleveld ging bij het begin van de subsidie-behande ling uitgebreid in op de voorge schiedenis. Hij memoreerde de verschillende argumenten, waar door de raad in oktober besloot geen subsidie te verlenen en be handelde de nu naar voren ge brachte argumenten om dat wel te doen. Hij noemde het sterk af zwakken van de luxueuze opzet" het voornaamste punt. Verder had hij de indruk gekregen, dat er een aantal misverstanden in de raad waren ontstaan inzake de subsidie verlening aan Roda Hij hoopte, dat deze misverstanden en ver warring met dit nieuwe voorstel uit de wereld zouden zijn gehol pen eheer Kuijpers (PvdA) zag dat niet „Ik heb met aandacht naar uw be- geluisterd De opzet zou te luxueus zegt u, en daarom zou de raad de sidie in oktober niet verleend heb- Het is echter begonnen met de sidie-verlening aan de sv Achter- voorde bouw van hun klubhuis is duidelijk gezegd, dat dit niet ende dat ook Roda en andere vere ngen subsidie zouden kunnen krijgen "de bouw van een eigen klubhuis. geval van de sv Achterveld was elijk een uitzondering Er is ge- dat er beslist geen geld voor lelijke subsidies aanwezig is. Dat de enige reden Er is helemaal misverstand of verwarring over kwestie ontstaan in de raad. Wij •en het allemaal uitstekend begre- heer Van Spaendonck (D'66): ,,Dit stel is een reuze ommezwaai van college. De argumenten van oktober tegen te stemmen worden nu ge- iklom voor te stemmen. U zegt, dat De heer Van Maanen (AR) De heer Van Dijk (KVP) wij het allemaal niet zo goed hebben begrepen. Dat is een bijzonder ernstige zaak! Of we hebben het inderdaad niet goed begrepen of het voorstel van b en w was zo onzorgvuldig samengesteld, dat we ons moeten afvragen of dat nog wat waard is. U gebruikt nu het luxu euze aspekt als argument. U stelde in oktober, a. Dat het geen taak van de overheid is om klubhuizen te subsidi ëren. b dat de jeugdopvang een neven doelstelling van Roda zou zijn, niet in overeenstemming met het jeugdbeleid, c. dat uitbreiding van de accommodatie op het burgemeester Buining Sportpark niet zo noodzakelijk was (waarom nu wel?) d. Dat er geen financien aanwe zig waren. Dat heeft niet met een luxueuze opzet te maken. Dat argument kwam pas tijdens de algemene be schouwingen naar voren Als u zegt, dat het van een enorm groot belang is, dat de sociale aspekten van het verenigingsleven door een eigen klubhuis meer aandacht zullen krijgen, zodat ook het hele gezin van de sport beoefenaar betrokken kan worden bij de sport, als u zegt. dat het voorde nieuwe leden, veelal nieuwe inwoners van onze gemeente, van een groot belang is dat dit sociaal kontakt tussen de leden door middel van dit klubhuis wordt bevor derd. dan moet ik bijna snikken van ontroering om zoveel zorg voor de sportmensen Het is geen nieuw ge zicht, het argument is zo oud als Me- thusalern. En wat de nevenaktiviteiten betreft (voor de jeugd) verandert u volkomen van inzicht onder welke on bekende druk dan ook Het gaat er mij om, dat wij door een college gecon fronteerd worden met een wijziging van het beleid, zonder dat hiervoor nieuwe argumenten aanwezig zijn Ik maak ei ernstig bezwaar tegen, dat u sugge reert, alsof wij het niet helemaal zouden hebben begrepen En mocht dit het geval zijn, dan zult u in het vervolg uw voor stellen aan de raad beter, zorgvuldiger en begrijpelijker moeten opstellen, zo dat dergelijke misverstanden worden voorkomen Wethouder Bijleveld ..Ik maak de raad geen verw ijt over het ontstaan van het misverstand. De formulering van het voorstel in oktober was inderdaad een beetje ongelukkig. Het voorstel van nu geeft weer, wat toen is besproken in de raad De subsidie aan Roda moeten we los zien van de subsidie aan de vv Achterveld. De beslissing over een sub sidie hangt van de omstandigheden af Vergeleken met oktober zijn de omstan digheden gewijzigd. De te luxueuze op zet van toen was weldegelijk het hoofd argument De zaak ligt nu anders en nu is het wèl zinvol om subsidie te verle nen Er is sprake geweest van een accentverschuiving bij het college door verdere besprekingen met Roda De heer Van Dijk (KVP) ..Bij ons ligt het niet zo zwaar We hadden voor gesteld om de rente en aflossing te ga randeren. maar zo kan het ook. Gewoon een accentverschuiving. Wellicht is de Engelandsreis van invloed geweest, want men heeft een aantal New Towns gezien, waardejeugdaccommodatieon voldoende was en de jeugdcriminaliteit daardoor was gestegen. Ik ben blij met het voorstel De heet Van Maanen (AR): ..Hier is duidelijk sprake van een accentver schuiving Tijdens de algemene be schouwingen is door b en w toegege ven, dat er geen geld was. Nu wel Dan hadden we het toen ook wel kun nen toezeggen. !k ben niet erg geluk kig met dit mistig subsidie-beleid Ik teken ook protest aan tegen het feit. dat ik dit voorstel pas 24 uur voor de vergadering kreeg toegezon den. terwijl het college tien weken de tijd heeft gehad om het voorstel met pre-advies op te stellen Wethouder Bijleveld ..Deze sub sidie is niet tot stand gekomen onder invloed van de Engelangsreis Het feit, dat er geen geld zou zijn is een stelling, die aan de prioriteit verbon den was Voor een luxe opzet van een klubhuis is inderdaad geen geld Nu liggen de zaken anders en dus is de prioriteit ook gewijzigd Als u spreekt over een mistig subsidie-beleid. dan moet ik u zeggen dat het een moei lijke zaak is We hebben niets nieuws aan het voorstel toegevoegd De heer Van Maanen ..Dat zeg ik ook niet1" Voorzitter: Doordat de appara tuur stuk is geweest hebt u het voor stel niet tijdig in uw bezit gekregen, waarvoor onze excuses. Destijds heb ben we bij de behandeling van het subsidie-voorstel gezegd, dat priori teiten een rol hebben gespeeld Nu, een half jaar later, kunnen we al zien, dat door rentebesparing van vrij grote orde de financiële positie van de gemeente iets minder ongunstig is komen te liggen dan bij de vaststelling van de begroting het geval was. Deze De heer Bijleveld (VVD) tienduizend gulden is een kapitaals uitgave, af te schrijvoi in vijf jaar." De heer Van Woudenberg (CHU)vond het wel van belang, dit de voorwaar den voor gebruik van i;et Roda-gebouw worden vastgesteld Verder was»hij blij voor de zorgvuldiger opstelling van het voorstel De heer Van Maanen handhaafde zijn stelling, dat het maar een mistig sub sidie-beleid is wat de gemeente voert .In welke vorm gaan we de prioritei ten gieten9 Er zijn meer subsidie aanvragen op komst Die prioriteiten moeten we nu stellen." Wethouder Bijleveld: Iedere subsi- sie-aanvraag moet o- zijn merites worden bekeken In het geval van Rod.i komt voor een bescheiden bijdrage een enorme ac commodatie op het sportpark De toe komstige subsidie-verlening hangt af van de omstandigheden Als die pre cies hetzelfde liggen als bij Roda. dan is er wellicht geen enkel bezwaar deze subsidies te verlenen. Maar de omstan digheden zijn nooit gelijk We kunnen dus niet van een precedent spreken Daar hoeven we beslist niet bang voor te zijn. De heer Van Woudenberg ..Deze sub sidie-aanvraag van Roda is een nare zaak om er zo lang over te moeten praten Ik hoop, op een vlottere afwer king bij toekomstige aanvragen De heer Van Spaendonck (D'66) vond het maar een vreemde zaak. De argu menten vond hij universeel en op alle verenigingen van toepassing. ,,0f we hebben het geld er voor of we hebben het niet Dat is de vraag Wat Roda be treft deze vereniging is hier niet m het geding Het is een grote prestatie dat zij een dergelijk klubhuis gaan bou wen Het getuigt van een geweldige in zet en daarvoor hebben we alle waar dering Dat is mede een argument om met dit voorstel akkoord te gaan. Ik wil echter graag een schorsing van de vergadering vragen De heer Mande- maker ondersteunde dit voorstel Hij merkte echter nog wel op. ..Voorzit ter, u bent voor mij een man, die soms ondoordachte dingen zegt U zegt nu dat verschillende werken zijn vertraagd en daardoor de financielepositie vande gemeente beter is geworden Voorzitter: ..Door het nog niet uit kunnen voeren van verschillende wer ken. Van vertraging is geen sprake De heer Mandemaker ,,De Scholen bouw ondervindt vertraging. De dure noodvoorzieningen betekenen een ver slechteren van de financiële positie der gemeente." Hier was het college het beslist niet mee eens, waarna de ver gadering werd geschorst. Zonder hoof delijke stemming werd het voorstel hierna aangenomen. (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad van Leusden heeft donderdagavond een aantal aan vragen voor schoolmiddelen van het R.K. schoolbestuur te Achterveld niet gehonoreerd Het betroffen aanvragen voor de aanschaffing van een jeugd- encyclopedie, een nieuwe biologiemet- hode voor de derde klas, een globe en de inrichting van een klassebibliotheek. Zowel de heer Van Spaendonck (D'66) als de heer Meinema (CHU) tekenden protest aan tegen de aangevoerde ar gumenten van b. en w. Argumenten, die overigens in overleg met de inspecteur naar voren waren gebracht. Beide raadsleden waren van mening, dat op We zijn nu over de helft van on ze tien weekendpuzzels. Deze week nummer 6. De oplossing van weekendpuzzel nummer 5 kunt u nog tot 1 juli a s. inzen den. Daarna niet meer De oplos sing van weekendpuzzel van deze week (nummer 6) kunnen ingezon den worden tot 8 juli a.s. Het wordt nu een tikkeltje moei lijker, zoals u wel kunt begrijpen U krijgt uw vijftig gulden niet voor niets. U moet er wat voor doen Deze week voor de verandering een visite-kaartje. Goed lezen en goed kombineren. Doe uw best en veel succes! OPGAVE 6 VISITEKAARTJE. Dina Palker te Joure had pas nieuwe visite kaartjes laten drukken. ,,Heel mooi" zei haar zuster Stien, .,je kunt er werkelijk jouw beroep uit lezen als je ,,te" er bij neemt. En dan heb je de plaatsnaam niet eens nodig." ,,Die plaatsnaam heb jij er wel bij nodig," antwoordde Dina, jawel," zei Stien, ,,maar van onze achternaam gebruik ik net de twee letters die jij over slaat." Welke beroepen hebben deze dames? Oplossingen voor 8 juli a.s. naar Redaktie Leusder Krant. Finnmark 3, Leusden/Centrum Hebt u alle tien weekendpuzzels goed opgelost, dan hebt u vijftig gulden verdiend. Zet u wel op het briefkaartje .WEEKENDPUZ ZEL"? Red Door de natte moesson van de afge lopen dagen (week) werden de bewo ners van het plan Rozendaal I weer eens geconfronteerd met de bijzon der slechte waterhuishouding. De fiets en wandelpaden stonden grotendeels blank, terwijl ook de achtertuinen van diverse woningen meer op een drassig moeras begonnen te lijken. Met een beetje goede wil is er misschien wel een tijdelijke vijver van te maken Kortom: wateroverlast. Er is bijzonder snel begonnen met de afwerking van het groenplan n Rozendaal. Dat staat net jes en hei verkoopt beter. Het lijkt ons echter toe, dat met spoed begon nen moet worden met de aanleg van de verschillende geprojekteerde vij vers, voor de opvang van regenwater. Bij langdurige regens wordt de toe stand beslist onhoudbaar. De KPJ-ma- nifestatie Action'71 kan daar over mee praten. De nieuwe asfaltweg tussen Eurowoningen en Hamersveldseweg (officieus de Torenakkerweg) stond af gelopen weekend namelijk voor tachtig procent blank. Veel bezoekers hadden daar niet op gerekend en hadden geen laarzen bij zich, wat beslist wel nodig was. in veel prijzen LEUSDEN-C Reakties zijn altijd welkom Het adres is: Finnmark 3- Leusden/C. In stromende regen liepen vrijdag en zaterdag zo'n 600 wandelaars de 22ste editie van de Internationale Amers- foortse Tweedaagse Uitgerust met pa raplu of regenkeep stapten zij er lus tig op los en liepen de verschillende afstanden die door de Stichtse Vallei voerde met zoveel bravour alsof er geen regendruppel uit de hemel vi-el. Foto Janus Visser grond van een ander artikel uit de Lagere Onderwijswet van 1930 mede werking kan worden verleend. De heer Van Maanen (AR) kreeg de indruk uit de behandeling van deze vier voorstel len, dat er een enorme kommunikatie- stoornis bestaat tussen het R K. school bestuur te Achterveld en deonderwijs- inspecteur Bovendien had de heer Van Spaendonck tijdens een gesprek met het schoolbestuur andere infor maties ontvangen dat het college, waar door de verwarring alleen maar groter werd. Op grond van deze feiten besloot de raad de voostellen van b en w. om afwijzend te beschikken, te aanvaar den. Burgemeester Van der Post zegde toe het R.K. schoolbestuur te informe ren over het één en ander en haar te verzoeken om in beroep te gaan tegen de beslissingen van de raad, zodat de zaken opnieuw kunnen worden bekeken op hun juiste merites. De voorzitter zei ook te willen bevorderen, dat de kommunikatie-stoornis tussen school bestuur en inspekteur wordt opgeheven, zodat de raad in de toekomst niet meer met dergelijke problemen gekonfron- teerd zal worden. n LEUSDEN - Op vrijdag 18 juni vond op de Ursulineweg te Leusden/Centrum omstreeks 11 uur een botsing plaats tussen een tankwagen, bestuurd door J. M de O. uit Hoogland en een perso nenwagen!, bestuurd door I P v d W uit Amersfoort De vrachtwagen, die uit de richting Leusden/C kwam. nam de bocht wat te krap, met het ge volg. dat de personenwagen, die uit tegenovergestelde richting kwam. tegen de achterkant van de tankwagen botste? De personenwagen werd van voren zwaar beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor De heer Van Maanen (AR) vond, dat het college maar een mistig subsidie beleid voert. Wij zijn het daar niet he lemaal mee eens. Ook de raad heeft het hare er toe bijgedragen dat demist nog dichter is geworden inplaats van opgetrokken. Het verlenen van een sub sidie van f. 10.000.-- voor de bouw van Roda's klubhuis heeft niet aan dui delijkheid bijgedragen Laten we nog eens herhalen, wat over dit onderwerp in de raad van donderdag 21 oktober 1970 door college en raad is gezegd De belangrijkste punten geven we hier weer: Wethouder Bijleveld (VVD): ,,Er is geen enkele reden om,de besprekingen met Roda straks niet te heropenen." Wethouder Van Zandbrink (KVP): ,,Er moet eerst een goedkopere oplos sing worden gezocht Wethouder Bijleveld: ,,Ook al zou Roda om één gulden subsidie hebben gevraagd, dan nog zou de subsidie niet verleend zijn, omdat de opzet te lu xueus is. Wethouder Van Zandbrink Deze op zet is te groots, maar er is altijd nog wel over te praten." De heer Van Tiel (VVD) ,,Het ge meentebestuur dient kontakt op te ne men met Roda om tot een aanvaardba re oplossing te komen" De heer Van Woudenberg (CHU) „Voorstel van b en w niet juist. Opzet is niet alleen te luxueus, maar er is überhaupt geen geld beschikbaar De heer Van Zandbrink: „Toch moe ten we die mogelijkheid openhouden." De heer Van Tiel (VVD): „Als de sportaccommodatie op het sportpark straks te klein wordt (en die kans zit er in) zullen we voor duur geld zelf uit moeten breiden De heer Van Maanen (AR): „Onze be groting kan een dergelijk bedrag niet dragen. Wat niet zeggen wil, dat er vol gend jaar of later geen ruimte voorzal zijn. De heer Kuijpers (PvdA): „Wemoe ten Roda niet aan het lijntje houden. We moeten gewoon zeggen dat er nu geen geld is en volgend jaar ook niet. Laten we zeggen dat we Roda zullen waar schuwen als er wel geld is, maar ook daar moeten we niet al te optimis tisch over zijn." De heer Mandemaker (PvdA): „Ik realiseer me. dat een zo'n grote ver eniging als Roda een clubgebouw nodig kan hebben, maar ik blijf me verzetten tegen een ontwerp van f. 165.000.-- Als het gehonoreerd zal worden, dan beslist met een geringer bedrag." Tenslotte wordt de toezegging gedaan dat opnieuw kontakt zal worden opgeno men niet Roda Als we dit zo eens nalezen, dan be grijpen we de verontwaardiging van de raadsleden vorige week donderdag niet zo erg. In feite hebben b en w alleen maar gedaan wat de raad in oktober vroeg: opnieuw praten met Roda om tot overeenstemming te kunnen komen over een aanvaardbaar subsidie-bedrag. Vrijwel alle raadsleden lieten in okto ber ruimte voor een alsnog aanvaarden van een subsidie v.o.or Roda op een la ter, gunstiger ajdstip. uil gunstiger tijdstip was nu aangebroken volgens b en w. Burgemeester Van der Post liet daarover geen twijfel bestaan, toen hij zei, dat door het nog niet in uitvoering kunnen brengen van verschillende wer ken de financiële positie van de ge meente iets gunstiger was geworden. Gunstig genoeg in ieder geval om toch die subsidie te verlenen. Dat de argu menten van oktober vorig jaar en nu reden tot verwarring en misverstanden heeft gegeven, is een andere zaak De raadsleden wisten in feite bijzonder goed waar het om ging: er was geen geld in kas. Zeker niet om een zo'n luxueuze opzet te kunnen subsidiëren. Dat zou terecht een precedent gescha pen hebben. Nu die opzet vereenvou digd is én de gemeente enige finan ciële armslag heeft gekregen, zien wij niet in, waarom er zolang en zo ver warrend over gepraat moest worden. Met dan nog als resultaat(wat te voor zien was), dat iedereen er zonder hoofdelijke stemming mee akkoord ging. Het verlenen van subsidie-be dragen aan grote sportverenigingen (en ook aan de kleinere) is een poli tieke zaak. Want tegen-stemmen kan bij een volgende verkiezing stemmen kosten. Politiek gezien was de be handeling van het Roda-subsidie-voor- stel inderdaad een mistige zaak. Een mist. dan wel veroorzaakt onder meer door de raadsleden zelf, die een po litiek rookgordijn hebben gelegd, waar in op duidelijk zicht voorlopig niet gerekend hoeft te worden. Het is ove rigens wel de taak van b en w dat zij de raad ervan overtuigen dat er in derdaad geld aanwezig is voor het verlenen van dergelijke subsidie's. Wij kregen de indruk, dat de raad daar nog niet erg van overtuigd was. En ook dat is een' reden geweest dat de hele behandeling zo'n verwarrende indruk maakte Maar nogmaals: b en w hebben alleen de opdracht van de raad uitgevoerd I'llbliekt- tribune We schreven in ons vorige nummer bij de voorbespreking van de raad van Leusden. Kom gerust naar de bij eenkomst van de raad. Er zijn interes sante punten die besproken zullen wor den en de raadsvergadering is niet voor niets openbaar." Dat klinkt in theorie natuurlijk aardig, maar dan verwachten we wel enige medewerking. De opkomst van het publiek was donderdagavond groot (mede doordat d subsidie-aan vraag van Roda'46 behandeld zou wor den). Zo groot, dat de publieke tribune te klein bleek om alle belangstellenden te bergen. Het gevolg was. dat tal van mensen op de gang moest blijven staan. Pas, nadat de vergadering ongeveer een uur aan de gang was. kwam men op het idee om stoelen bij te plaatsen. Maar niet voldoende, want er bleven nog tal van mensen in de gang achter. Geen goede beurt van college en raad. Het gevolg zal zijn, dat de werkelijke be langstellenden een volgende keer thuis blijven. Men moet dan echter later niet meer mopperen op de passiviteit van de bevolking, die geen greintjebelang stelling toont voor het werk van haar vertegenwoordigers. Iets voorde idee enbus; Uitbreiding van de publieke tri bune

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1