Op de draaitafel Kappie en het verlaten eiland DE BOEKENWURM HAD NIET GELEZEN WETENSWAARD IK ZOEK DE VROUW KERKDIENSTEN AFWEZIG J. C. den Toom BURGERLIJKE STAND U wilt de LEUSDER KRANT BETALEN Oud papier aktie op za. 26 juni Ideeënbus Salvation Voor de balie Feuilleton door Henk van Heeswijk i DONDERDAG 24 JUNI 1971 Weekend 26-27 juni 1971. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Lantink en Den Toom zal komend weekend waarnemen, dr. Lantink, Burg. de Beaufortweg 61, tel. 03496-1210 (Dienst van vrij dagavond 18.00 tot maandagmorgen 8.00 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door: zr Van Dignum, Hessen weg 287, Achterveld, tel. 03425-333 ARTS TE LEUSDEN van 25 juni tot 6 juli LEUSDEN - Geboren: 9 juni Yvon ne Christiana, d. v G. Hey en L. W van Schooneveld. Kóningin Sophielaan 2: 14 juni Jacomijna Johanna Maria, d. v. J J van Dijk en J. M van Hal teren. Pater Stormstraat 28 Ondertrouwd: Geen. Getrouwd B S. Oosterhoff en M. Reemst. M. Th. van Keulen en E. J M Kuiter; J. A. van Roomen en C. g. M. Vrijhoef Overleden: Geen. Met de door ons aan u gezonden accept-girokaart kunt u dat gemakkelijk doen op ons kantoor te Leusden-Centrum. Finnmark 3 Het bespaart u bovendien nog extra kosten Ons kantoor is dagelijks geopend van 10-12 uur en van 14 tot 16 uur 27 Juni. LEUSDEN/CENTRUM NH K 10 u. ds Rigten, Abcoude. 19 u ds Corts, Vianen. R K Kerk za.. 7 u m.m.v. dame-s R K Kerk za 7 u m.m v dames koor, zo 7 30 u 9 u Lat Hoog mis. 11 u Dienst met samenzang; 16.30 u LEUSDEN/ZUID NHK 10 u ds Hoekstra, Zeist; 18 30 u ds Willemse. Doornspijk. R.K Kerk Huize Don Bosco za. 19.15 u.; zo l'tfu Hoogmis; 11 30 u. ACHTERVELD N H K Jan van Arkelweg. zo. 9 30 u Eerw. heer Liefting, Voorthui zen. Gei Kerk. Postweg, zo 10 u Avond maal. ds Aalbersberg; 19 u Voortzetting Avondmaal en Dank zegging, ds Aalbersberg. R K Kerk maandag t/m zaterdag 8.00 u. (uitgez. woensdag): wo.: 14 u Huwelijksmis; 19.30 u. Avondmis; za. 19 u Avondmis, zo 8 u om 10 u Hoogmis (La tijn); 18 u Lof LEUSDEN/CENTRUM - Volgende week zaterdagmorgen 26 juni vanaf half negen zal weer een huis-aan- huis oud-papier-actie worden gehouden in Leusden/Centrum. Wilt U - indien mogelijk - uw oud papier, enz vóór uw huis deponeren? Mocht U deze za terdag niet thuis zijn, dan kunt U uw oud papier kwijt - wanneer U maar wilt! - bij de Kam G. W. Oosterbroek, Hohorstlaan 39 Tevens staan vrijdag avond 25 juni bij de Coöp Raiffeisen- bank enkele containers gereed, waar U ook terecht kunt Mogen de organi satoren op uw medewerking rekenen? Bij voorbaat hartelijk DANK' Het is de bedoeling in oktober/november 1971de volgende actie OPA te houden. SPAART U (WEER) MEE? VERLOREN EN GEVONDEN LEUSDEN - Bij de rijkspolitie te Leusden/Zuid zijn de volgende gevon den en verloren vcfarwerpen aangege ven. VERLOREN Een toegangsbewijs, een groene par kiet, een bruin etui met sleutels en een zilverkleurige gasaansteker. Inlich tingen verstrekt de rijkspolitie Leus den/Zuid. tel 03490-17673. Gevonden en verloren voorwerpen, opgegeven bij de rijkspolitie te Leus den/Centrum: GEVONDEN Een zwart kinderschoentje, een gou den ring en een fietstas. Inlichtingen verstrekt de rijkspolitie te Leusden'/ Centrum, tel 03496-1535. LEUSDEN - De onlangs door de win keliersvereniging Leusden/Centrum in de hal van de Coop. Raiffeisenbank ge plaatste .Ideeënbus" heeft reeds enige zeer bruikbare ideeen opgeleverd. Ook kwamen wel enige grieven naar voren welke door de winkeliersvereniging naar de betreffende instanties werden doorgespeeld. Helaas werd een erg urgent probleempje (huisnummeringen straataanduiding Bruinhorst) slechts gedeeltelijk opgelost, de huisnummers ontbreken n.l. nog steeds en dit geeft erg veel ongemak. De vereniging wil graag de krant inschakelen om een oud probleem op nieuw onder uw aandacht te brengen Zij trof in de Ideeenbus een schrijven, bevattende twee wensen, a. Het plaatsen van vuilnisbakken o.a. bij de bushalten b Het verplicht stellen honden hun behoeften in de goten te laten doen Over dit punt b. graag het volgende zelf schreven wij hierover enige tijd geleden ook al, en we haasten ons te zeggen dat sindsdien wel van begrip en enige verbetering sprake is. maar toch zijn er nog steeds mensen die ab soluut geen rekening houden met ande ren en hun honden letterlijk overal uit laten. Kinderen die honden uitlaten, zo dachten wij, moeten ook van hun ou ders de instructie krijgen waar dit dient te gebeuren Tevens dachten wij dat ook de openbare gazonswaarop veel kinderen spelen, ook in schoolverband, niet de aangewezen plaatsen waren! Dit alles te ondervangen door de goten verplicht te stellen, zoals het ons toe gezonden idee vermeldt, lost ons in ziens deze zaak niet op. als de betref fende honden bezitters(sters)niet mee werken en er geen rekening mee hou den dat ze een ander tot last zijn Ove rigens denken wij dat een dergelijke politie verordening best zal bestaan Wij hopen met onze inzendster, dat deze onverkwikkelijke zaak de Leusder Krant met meer haalt, en dat Leusden in dit opzicht een voorbeeld kan zijn Over punt a. de vuilnisbakken ho pen wij dat b. en w zich zullen bera den, aldus het bestuur van de winke liersvereniging Leusden/Centrum. „Een kilo suiker en een halve kilo tomaten, u hebt het briefje van uw vrouw meegenomen" NIEUWE PLATEN. BELUISTERD EN BESPROKEN nu op de plaat De Nederlandse versie van de Ame rikaanse musical „Salvation" is hier niet zo'n erg groot succes geworden als men de recenties in de dagbladen er op naslaat. Toch trekt de musical nog vrij veel publiek in den lande. Om het geheel nog eens wat extra te promo ten is een langspeelplaat uitgebracht door Polydor Nederland, waarop de liedjes uit de musical staan gegroefd. Wat mij betreft: de recensenten hebben gelijk gehad: - ik kan niet bepaald zeggen.dat de liedjes, in een musical bijzonder belangrijk, erg verrassend zijn De muziek en teksten vind ik be paald vervelend op sommige punten. Het ontbreekt aan spirit Er zit wei nig verband in, wat in het klassieke voorbeeld „Hair" bepaald wel aanwe zig was. Wie de plaat aan gaat schaffen in de hoop er een tweede Hair op te horen, komt beslist bedrogen uit. Het zit er gewoon niet in. De enkele mo menten dat je kan zeggen: nu begint het er wat op te lijken, zijn de nummers, waarin het gehele ensemble samen zingt, zoals „Geef antwoord". Toch lijkt het dan nog meer op een aardig provinciaal koortje, dan een bruisende jonge muzikale generatie, die hun leven en levensgewoonten van de planken schreeuwt. Op zichzelf staand zijn de liedjes beslist wel aardig om naar te luisteren, maar geen enkel ogenblik komt de gedachte in je op met een mu sical te doen te hebben en dat is jam mer. De ietwat provocerend aandoende hoes met een getekende jongedame in d'r blootje verbergt niet, wat men zou verwachten: provocerende teksten, die de generatie van de toekomst accentu eert. Ik geloof, dat het bijzonder moei lijk zal worden om na de topper Hair met nog iets te komen, dat niet alleen acceptabel is als muzikaal en vocaal gebeuren, maar bovendien Hair even aart zo niet overtreft. De teksten van Lenneart Nijgh zijn niet wat je noemt overrompelend. En dat is op zich al een fikse teleurstelling. Nee, voor mij hoeft het niet. Jammer. Uitge bracht door Polydor Nederland te Den Haag op Polydor Medium stereo 2441 026. „Van een man zou je zulke oplichterspraktijken kunnen verwach ten," zei de politierechter hogelijk verbaasd, „maar van een jonge vrouw heb ik zoiets nog nooit meegemaakt!" Het liep ook wel de spuigaten uit. Diefstal, oplichting, valsheid in geschrifte en verzet tegen de politie, de dagvaarding van de officier loog er niet om. ,,'t Is allemaal het sellefde gefalletje, meneer fan de edelacht bare," verdedigde het grof gebouwde meisje zich 't Sijne geen afsonderlijke misdaden, assu begrijp wattik bedoel." De getuigen wisten het haarfijn uit te duiden. Met een vervalst renteboekje was zij naar de spaarbank gekomen Zij had een tegoed van zegge en schrijven één armzalige gulden, maar ze moest die dag aan iemand tweehonderd gulden betalen Lang had ze zitten piekeren, hoe ze haar schuldeiser die dag het geld kon geven Tenslotte schreef ze in het bankboekje een 2 en een 3 voor dat alleenstaande eentje, ging met het vervalste tegoed van f 231.-- naar het loket en kreeg tot haar stomme verbazing prompt de gevraagde tweehonderd pieter mannen uitbetaald. Met'een tientje teveel. Maar ze zei niets en pikte ook dat tientje mee. Met een taxi reed ze naar de stad waar ze haar schuld moest betalen Maar die taxi kostte ook geld en toen zij de ritprijs hoorde, bleek dat ver boven de tien pop te liggen Daarom nam zij de benen na het uitstappen en liet ze de chauffeur met de strop zitten Drie maanden en drie weken zit ze nu in voorarrest Als een gevaarlijke misdadigster Ze had een spaarboekje vervalst, ze had geld gestolen, ze had een taxichauffeur opgelicht en toen de recherche haar op 't spoor kwam, had zij zich met haar nagels en haar tanden verzet tegen arrestatie. „Wat moest er zo dringend betaald worden met die tweehonderd gulden?" informeerde de politierechter Ze sloeg haar ogen neer De rechter vroeg het de getuigen, maar die wisten alleen maar wat ze misdaan had. Alleen de gekrabde rechercheur wist iets van een rekening. Hij dacht boeken „Boeken? Tweehonderd gulden aan boeken? Ben jij zo'n boeken wurm?" vroeg de rechter verbaasd „Jawel, maar eh.. lese doen ik eigenlijk nooit, meneer fan de edelachtbare." „Waarom koop je dan zoveel boeken9" „Ik wou ze niet kopen Nieuwe verbazing „Je leest eigenlijk nooit. Je wilt geen boeken kopen en je moet een boekenrekening betalen van tweehonderd gul den Tenslotte kwam de aap uit de mouw. Een of andere boekenclub had een vertegenwoordiger langs de deur gestuurd meteen „bijzondere voordelige aanbieding". Als zij nu intekende, had hij gezegd, kreeg ze een enorme korting. Dan spaarde ze voor vele tientallen guldens uit en kreeg nog een complete encyclopedie cadeau En dan hoefde ze maar eens in het jaar een kleinigheid aan contributie te betalen „Hou maar op," zei de rechter, „die verhalen kennen we Je hebt natuurlijk getekend. En toen kwam die rekening van tweehonderd gulden." Zo was het. Ze had gelukkig enkele papieren bewaard En daar bleek dan uit. hoe zij door de man aan de deur beduveld was. Het ondertekende papier verplichtte tot aankoop van honderd gulden aan boeken per jaar. En hoewel ze nog niet één boek besteld had gedurende vierentwintig maanden, bracht de boekenclub haar toch tweehonderd pop in rekening. Zijnde het bedrag van de aangegane verplichtingen „We krijgen die kerel ook nog wel hier," troostte de kantonrech ter. „Maar dit vervalsen van een spaarboekje is natuurlijk wel strafbaar. De officier had al uitgerekend hoe lang zij in voorarrest had geze ten en vorderde nu een gelijke straf. Maar dan wel met een proeftijd van drie jaar en een extra maand voorwaardelijk „Hebt u daar nog iets op te zetten?" vroeg de magistraat achter de groene tafel „Ik set nóót geen handtekening meer!" snikte de verdachte. „Het leuren langs de deuren moest verboden worden," verzuchtte de politierechter, „maar d'r zijn nog teveel goedgelovige mensen die aan de deur kopen zonder te beseffen wat ze precies onderteke nen En hij vonniste conform. d' Argenty DRESSUUR PROEVEN In het Pavlov instituut voor fysiolo. gie te Leningrad zijn dressurproevtj met honden genomen teneinde te we- ten te komen of ze meetkundige fi guren als cirkels, vierkanten,driehoe ken en kruisen kunnen herkennen et van elkaar kunnen onderscheiden Wel- nu, dit schijnt de hond weldegelijk^ kunnen. Daarenboven is het dier jj staat links en rechts te onderscheiden' Ook kan de hond volgens onderzoeken uit een enkele visuele impressie (ge*, zichts-indruk) een algemeen visuee! beeld ontwerpen. Een eenmaal geroon' de kleine witte driehoek is om een voor beeld te noemen voor de hond voldoen de om andere driehoeken van een ao- dere kleur en van een andere grootli te herkennen en deze te onderscheidt van b.v. cirkels of vierkanten. Voorti is gebleken dat puppies van 2 en van maanden beter konden leren resp.suk. sesvoller konden worden gedresseerd dan volwassen honden Het onderschei den van de diverse verschillende vor men van cirkels, driehoeken, vierkan ten etc. en het kunnen generalise^ blijkt een vermogen te zijn, die reedj aanwezig is bij een maand oude hon den. PLASMA-OVEN In het zuiden van de Ural (Rusland hebben de Chelyabinsk ijzer- en staal werken met sukses een experimented (proef) plasma-oven in werking ge steld. Onder plasma wordt een oer-het gas verstaan, dat slechts bestaat e de bestanddelen waaruit zijn molecis is opgebouwd De resultaten bij tt smelten van de grondstoffen zijn l dusver bevredigend te noemen. De ge sloten oven is gevuld met het edelgi argon en een wolfram pool dient al de draad waarvandaan de enora stroom vloeit. De temperatuur in tg centrum van de plasma-jet bedrag wel 18.000 graden C. De nieuwe plas ma-oven heeft twee voordelen. De hog temperatuur voert het smeltprocesi en het inerte gas (reageert scheidku; dig niet op het materiaal) verzekei dat het staal zuiver wordt gehouda Het reduceert ook het verlies aa oven-materiaal. Men is, gesterkt doei dit begin-sukses, nu van plan een twee de plasma-oven te bouwen LACHEN ONGEZOND? Lachen is gezond wordt gezegd I dat wel zo? Geleerden van de Stanlor University in de Ver Staten betwijle len dit Toen ze schaterlachende lie deren wetenschappelijk onderzochte! ontdekten ze dat uitbundig lachen he lemaal niet zo bevorderlijk is voa de gezondheid. Hoewel hun onderzee nog lang niet is afgesloten, kunt wij toch nu al zeggen, dat lachen ee complete „ontreddering" van b ademhalingsritme teweeg brengt Me heeft o.a. een sneller-dan-norrai! hartslag gevonden na elke schaterb[| en hartslagen tot boven de 120 per n nuut geregistreerd. Dit komt ongeva| overeen met een koortstoestand I 39 graden C. Onderzoekers gelovend! ook, dat te veel lachen ernstige scfu aan de gezondheid van de mens toe kl brengen. Moeten wij nu het wa schaterlachen uit ons woordentx scharppen en dan maar kniesord -11- Ze liepen in de avond langs delJs- sel, gearmd en dicht tegen elkaar Sinds hun vertrek uit het restaurant was er nog weinig gesproken. Ze had alleen gevraagd: „Zoek een weg, waar het rustig is. Waar we ongestoord kunnen praten Onder de brug door waren ze langs de rivier gaan lopen. In de verte stonden de huizen langs de kade. Tussen het gras liep een smal pad, waar ze sporadisch een paartje tegenkwamen. Omdat het misschien nog te vroeg was Op eens zei het meisje:Ik noemde jou een leuke, vlotte jongen. Dat vond je aan de ene kant prettig, maar aan de andere kant niet. Want. je bent alleen maar plaatsvervanger Straks is Willem weer beter, al zal hij nog wel een paar weken hinkelen, maar dan is hij toch zover dat hij mejuf frouw Ans Siebels uit Winterswijk naar Wiebscha kan laten komen, is het niet?" „Ja." „En dan vindt Piet lang niet pret- tig „Dat is onzin Ze gaf een rukaanzijnarm ..Piet, wees eerlijk Waarom zullen we el kaar voor de gek houden9" „Omdat. omdat „Omdat volgens jou Willem tussen ons in staat." „Precies. Dat doe je toch niet? Ik bedoel eh. Willem isde man, die je in de trein ontmoette en je las zijn advertentie en daarom schreef je hem. Waarom deed je dat? Om dat hij indruk op jou had gemaak en je daarom wel met hem wilde kennismaken. Het feit dat ik als een soort plaatsvervanger optrad, mag niet van invloed zijn „Dus je wilt hem niet bedriegen?" „Nee, natuurlijkvniet! Datikeh. vanavond hierheen'ben gegaan, komt hij ook te weten. Ik zal het hem pre cies vertellen „Ja, waarom ben je eigenlijk geko men?" „Nou, jij vroeg het toch?" „O ja, dat klopt. Maar je had ook kunnen zeggen Nee, juffrouw Siebels we hadden een leuke avond, maar u moet niet mij hebben maar Willem Doggenaar. Het spijt me. maar ik kom dus niet." Hij knikte „Ja. dat had ik eigenlijk moeten zeggen „Maar je deed het niet. Je kwam toch. Waarom Piet? „Ans. vraag niet naar de bekende weg Het is al erg genoeg zo. Natuur lijk wilde ik je nog een keer graag zien. Omdat omdat.Nee. ik zeg niks." Ze dwong hem stil te staan en draai de hem naar zich toe. „Als ik je nu vroeg Geef me eens een zoen, Piet, Het meisje probeerde in het donker zijn gezicht te zien. maar het licht van de dichtsbijzijnde lantaarnpaal had hier geen invloed meer. Ze hoor de hem hijgen En plotseling liet hij hij haar los, een paar passen bij haar vandaan lopend „Ik geloof, dat het beter is, als ik je nu naar de trein breng Ans." ant woordde hij met schorre stem Ze liep weer naar hem toe, zijn arm grijpend. „Wat vind ik jou een fijne jongen Piet Jij bent iemand, waarop je kunt vertrouwen Pieter, grote ridder, ik ga je niet langer pij nigen Ik ga je blij maken. Heel erg blij Want ik ben met het meisje, dat Willem in de trein heeft ontmoet. Dat meisje is'mijn vriendin. Doch omdat zij min of meer schrok van de adver tentie en van nature in dit opzicht tamelijk verlegen is, durfde ze niet te schrijven Ik vond het sneu voor de jongeman - ze vertelde me natuurlijk de hele treinlustorie - en daarom schreef ik En kreeg antwoord. En ging naar Apeldoorn om kennis met hem te maken Om daar, inplaatsvan Willem Doggenaar te ontmoeten, de keurigste, netste en ridderlijkste jon gen van Apeldoorn te zien. Met wie ik een onvergetelijke prettige avond heb gehad Zo staan de zaken, meneer de plaatsvervanger." Hij keek haar ontzet aan. Half onge lovig. half blij riep hij uit „Nee!" „Ja, Piet, dit is de waarheid en niets dan de waarheid Als je medes ondanks niet geloven wilt, nodig ik je morgenavond uit naar Winterswijk te komen. Kun je met m'n vriendin kennis maken en uit haar mond ver nemen, dat het precies zo is als ik je nu vertel." Hij dacht enige tijd na „Verroest zeg dan dan. in dat restaurant in Apeldoorn,dan was het ook onmogelijk te constateren, dat ik Willem niet was'" „Ik noemde je toch eerst meneer Doggenaar, nietwaar?" „O, dat is even wat! Dus eigen lijk heb je mij ook al die tijd voor de gek gehouden?" „Nou. nee Zo moet je het niet zien. Ik vond je dadelijk al interes sant Voorkomend. Ik dacht: Waarom zal ik het zeggen? Dat heeft de tijd". „En en. als Willem nu zelf wel gekomen was°" „Je bedoelt: hij zou onmiddellijk gemerkt hebben, dat ik niet het meis je uit de trein was?" „Ja." „Dan had ik het hem meteen gezegd. Afwachtende, of hij mij als plaats vervangster zou accepteren of niet". Hij pakte haar om de middel. „Als je me nou toch Ans. Dus we zijn het eigenlijk geen van beiden, hè?" „Ja, we zijn het wel We zijn twee jongemensen, Piet Ouwejans, die da delijk kontakt met elkaar hadden. Vandaar, dat we samen een leuke a- vond doorbrachten, vandaar, dat ik je vanmiddag velde Vandaar, dat Piet toch kwam. hoewel hij eigenlijk niet wilde". „Ik wilde juist ontzettend graag!" „Wat?" „Jou weer ontmoeten natuurlijk" Ze drukte zich tegen hem aan. „Ik ben er weer, Piet", antwoordde ze zacht. Langzaam trok hij haar in zijn ar men. „Nu... is er geen enkel belet sel meer, hè?" „Niet eentje overgebleven", ant woordde ze Hij boog zich voorover. Het volgen de ogenblik hadden hun monden elkaar gevonden Ze sloeg haar armen om zijn hals en zoende hem heftig terug „Piet grote ventwat heb jij dat me vandaag naar je deed trekken9 ik houd van je, heerlijke plaats vervanger". „En ik van jou. Maar dat snapte je al lang. hè9" „Zaterdagavond al mijn fijne vent". Lange tijd stonden ze tegenover el kaar Woorden waren niet meer nodig om te vertellen, dat ze van elkander hielden. Tenslotte maakte ze zich los en greep zijn hand „Zo. als we nog lang blijven staan, bevriezen we Wat zeg je nu tegen Willem?' „Dat-ie geen schijn van kans meer heeft en... „Sssst! Luister eens. Voorlopig zeg je niets Alleen zo terloops langs je neus weg, als je hem bezoekt, dat je vanavond weer met me uit bent ge weest. Maak hem maar eens een beet je jaloers. Dat is wel goed voor hem. En dan gaan wij HOOFDSTUK 13 Het was weer de laatste trein, waarmee Ans Siebels voor de tweede keer binnen enkele dagen in Winters wijk aan kwam. Ditmaal waren er slechts enkele passagiers Ze repte zich naar huis, ontsloot zo geruisloos mogelijk de voordeur en trok voor de trap haar schoenen uit. Voorzichtig open de ze de deur van Jannie's kamer op een kier „Ja, kom verder. Ik ben nog wak ker" Ans stapte over de drempel, waar na ze de deur behoedzaam achter zich sloot „Je komt zodoende nachtrust tekort, juffrouw Emussen Morgen sta je voor de klas te pitten" „En jij dan?" „O, ik ben zes en twintig". „Wat oud' Wordt het geen tijd voor je om vervroegd pensioen aan te vra gen?" „Nee. nog niet. Er komt eerst wat anders, maar dat hoor je te zijner tijd wel" „En hoe ging het met je Kloris?" „O, heel prettige avond gehad Ik heb gelegenheid gehad een aantal van zijn deugden te ontdekken' „Ha, ha! Volgens welke methode?" „Verschillende", antwoordde Ans luchtig, terwijl ze haar schoenen weer aantrok en op de rand van het bed ging zitten. „Heeft-ie soms ook ondeugden?" „Dat zal best Geen mens is vol maakt. Mannen niet Vrouwen even min' „Wat een wijsheid Heb je dat alle maal bij hem opgedaan vanavond9" „Onder andere. Eigenlijk moest je eens kennis met hem kunnen ma ken". „Hoor haar! Bemerkt-ie meteen dat ik diegene ben tegenover wie hij in de trein heeft gezeten" „Dat is de vraag Mannen zijn in die dingen wat oppervlakkig" „Wil je me nog steeds wijsma ken, dat hij nooit gemerkt heeft, dat jij het niet was?" „Ik was het wel, maar jij was het niet. Nee, daar heeft-ie nog nooit met een woord over gesproken". Jannie keek haar vanuit bed on derzoekend aan. „Dan vind ik hem maar een kever. Als ik., als ik een jongen zou ontmoeten, in de trein, die op mij meer dan gewone indruk maakte en ik zou hem nog eens willen ont moeten en we maken een afspraak en ik ga er heen en er zit een ander.. Dat zou ik toch meteen door hebben?" „Ik zei al; Mannen zijn in die din gen waarschijnlijk oppervlakkiger Nou. ik ben werkelijk, dat je zei „Ik pas" „Dat heb ik nooit gezegd" „Het kwam er toch op neer Zodoende heb ik gelegenheid gehad hem te leren kennen. Apropos. Jannie we kunnen heel goed met elkaar overweg. Heel goed". iiJannie keek haar vriendin spotlach end aan „Straks ga je me nog ver etellen, dat jullie elkander gezoend heb- •ben" Ans knikte bevestigend. „Dat is zo Ik vond het erg prettig' Het meisje in bed schudde haar hoofd. „Dat je zoiets doet na hem pas twee keer ontmoet te hebben. Ik zou zoiets nooit doen. Wat weet je van hem9 Dat-ie gemeente-opzichter is? En wat nog meer Hoe oud ïs-ie? Waar komt ie oorspronkelijk van daan9 Hij kan wel vanalles achter de rug hebben Je kunt nooit te voor zichtig zijn" Ans dacht enige ogenblikken na „Ja. aan de ene kant heb je gelijk In sommige opzichten dienen wij voorzichtig te zijn Niet te gauw ons laten overrompelen Daar staat te genover, dat er ook zoiets is als feeling. Je mag het ook intuïtie noe- men. Heb jij nooit het gevoel, als je iemand voor de eerste keer ont moet Dat lijkt me een sympathieke vent9 Ik bedoel er gaat een zeker vertrouwen van uit „Ja jawel. Maar dat houdt nog niet in, dat ik'na één of twee keer meteen tp armen val!" „Deed ik evenjpin In val niet graag. Een gevallen vrouw wijzen ze met de vinger na. dusMaar het ging vanzelf. Wat doe je eraan9 Ik geloof, dat je zoiets eerst zelf meegemaakt moet hebben, omerover ~te kunnen oordelen Het meisje in bed kwam half over eind. „Bedoel je. dat je dat je verliefd bent op die Willem Dogge- naar?" Ans schudde zeer beslist haar,hoofd „Nee. dat is niet de juiste definitie, ei al: opeens voel je: dit is 'm en niemand anders. Met hem was het ook zo. Hij is een keurige jongen. Ik denk, dat ik van hem houd". „Nu al? Ga nou je bent gewoon een beetje verliefd." Het meisje in bed haalde haar schouders op. ,Ik weet het niet", antwoordde haar vriendin aarzelend, /maar het is geen verliefdheid Ik heb zelf altijd gedacht: Er moet heel wat gebeuren ik moet een jongen minstens enige tijd kennen, voor ik me door hem laat kussen Natuurlijk ben ik wel eens met een jongen uit geweest. Neem Pinkie bijvoorbeeld. En Kuipers, lang vóór hij getrouwd was natuurlijk. Met beiden ben ik wel mee geweest Naar feestavondjes en ook wel zo Gezel lig een middagje op sjouw, je kent ze allebei Kuipers bijvoorbeeld was heel attent, maar erg aanhalig engek.. dan lijkt het net of ik me instinkt- matig terugtrek. Pinkie is heel anders vrolijk maar weer krenterig Hij wil een auto kopen Als je met hem uit ging. had hij genoeg aan twee rijks daalders, meer gaf-ie vast niet Des ondanks mocht ik hem wel. Maar ik liet me vast niet door hem zoenen. Net zo min door Kuipers. Net zo min door anderen Zoiets doe je een voudig niet „En toch heb je je vanavond door die Doggenaar laten kussen?" Ans knikte. „Ja, ik vond het zelfs prettig Ik weet niet, hoe dat zomaar ineens kan. Hij is ontzettend lief Echt een heer. Ik denk, dat het met hem net zo was als met mij. Net alsof we naar elkaar toe getrokken werden. Wat doe je eraan9 Ik heb dit nooit eerder ondervonden." Jannie had belangstellend geluisterd maar haar conclusie bleef ontnuchterd „Nu ja, je bent gewoon verliefd en dat is geen schande. Heel wat vrou wen zullen op een zeker moment wel iemand ontmoeten, zoals jij met die Doggenaar. Ik bedoel: op de een of andere manier komt iedereen aaneen levenspartner Wanneer gaan jullie trouwen9" „Praat geen onzin, Jannie. We heb ben gezellig met elkaar gebabbeld en nu ja elkander gekust En el kander gezegd, dat we het prettig vonden. En een afspraak gemaakt voor zaterdag. Gaan we de hele dag samen. uit. Dan heeft hij zijn vrije dag". „Allicht, wie werkt er nog op zaterdag?" „He? ja natuurlijk. Nu ja, hij moet zaterdags toch wel eens werken." Ik heb me bijna versproken, dacht Ans Siebels. Ze moest eens weten, dat we geen van beiden elkander in de trein ontmoet hebben. „Neem hen maar eens een keer mee hierheen. Ik ben zo langzamerhand nieuwsgierig geworden naar die su perman van jou". Ans draaide zich om en greep haar vriendin bij de schouders „Jij gelooft er niet in, he? Dat je ineens weg kunt zijn van een aardige jongen Misschien ben jij anders. Dat zal wel. want in je hart lach je me uit en je vindt het misschien bespotterlijk. „Nee, Ans, dat is niet waar Dat zie je verkeerd Ik heb me wel licht smalend uitgedrukt,dochdatwas eerlijk niet de bedoeling. Het is alleen ik zou de man wel eens willen zien, die zo gauw indruk op je gemaakt heeft" Ze liet haar vriendin los. „Daa zul je nog wel eens gelegenheid vod krijgen," antwoordde ze, opstaan van het bed. „Ik was tot voor koi] net als jij: wat sceptisch in H dingen. Gereserveerd. Pinkie noem me eens: mooie roos met heel v«! doorns. Kletsika natuurlijk. Mis schien zitten we nog wel vol met c zichtbare stekels. Ik weet nog., was op de kweek het laatste jaarJ Een van de jongens was vreselijk kn in leren en voorkomen. Hij slaap; met achten en negens. Ik meen, f hij nu al ergens hoofd is, in een andere negorij. We hadden een scha./ feestje. Met dansen. We waren alle] maal een beetje opgewonden. Ik c ste met hem en we gingen naar bui-,] ten. Hij wilde me zoenen. Ik sloeg he] een blauw oog, zo nijdig was ik. toch mocht ik hem wel enwaserzell^ trots op, dat hij op feestjes om i heen draaide. Maar zoenen was et| nooit bij". „Behalve vanavond", merkte Jat-| me droog op. Ans keerde zich bij de deur oraj haar schouders ophalend. „Ik heb h te pakken, dat staat vast. Wat kjil ik er aan doen? Ik houd van dat jong"! „O, ik gun hem je van harte hoor] Alleen... loop niet al te hard va] stapel. Als het eens een teleurstel] ling wordt." „Kan zoiets uitlopen op een te-K leurstelling? Ik kan het me niet voor] stellen. Nou, slaap wel". „Trusten". (wordt vervolgd) I - 39 - Het was een vreselijke toestand op de „Kraak" en Kappie kreeg er meer dan genoeg van. „Ik wil van die stenen af'" riep hij „M'n hele schip gaat er ja aan!" „U moet die stenen in een loden kist bewaren!" riep de vuurtorenwachter „Dat heb ik eens in een boek gelezen. Zeil had ik geen loden dist, maar mis schien is er hier één!" Haal een loden kist'".zei Kappie tegen de angstig-trillende maat. „Envlugwat, klont!" De maat was al lang blij, dat hij ver dwijnen kon Hij holde weg naar de ma chinekamer Signor Rivaldi ti ad met gebalde vuisten op de vuurtorenwachter af „Jij bent de schuldloui n al die ongeluksram- zalen! Maak dat jij wegverdwijnt van deze scheepvaartuig'" „Kalm aan kalm aan!" suste Kappie. „Ik ben hier de kapitein van het schip, en wanneer er orders te geven zijl ik dat wel doen!" De maat stond opgewonden tegei— de meester in de machinekamer e vertelde van alle ellende, die er get was, en van de man met de vree stenen. „Het fornuis schuift maar en de li kokers breken af de ene naric na de andere alleen door een paar' steentjes!"

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4