De heer W. de Voogd gaf commando brandweer over aan opvolger PUEM en de grond- prijs Raad verontwaardigd over ingezonden stuk in onze krant ouden horloge van gemeentebestuur: De heer J. Upperman nieuwe commandant Opnieuw de Engelandreis J KAMPIOENSCHAP VOOR JEUGDWIELRENSTERS OP 25 JULI IN ACHTERVELD 0 )e gemeente n Euro- (voningen Geen voorrang gegeven Geslaagde zomerrit van AMBC Achterveld Geluids installatie in gebruik genomen lONDERDAG 24 JUNI 1971 5 ACHTERVELD - Ieder jaar tracht Duitse rensters te contracteren. Een Van de redactie). LEUSDEN/CENTRUM - Vorige week liosdagavond vond (zoals we reeds in ids vorige nummer schreven) de offi cie commandowisseling plaats van de rrijwillige Brandweer Leusden. Dit ebeurde op het gemeentehuis, waar in raadzaal tal van genodigden aanwe- lig waren om de scheidende comman- jant, de heer W. de Voogd de hand te Irokken en de nieuwe commandant, de wil die dag graag ook materieel naar voren brengen. Het is geen gouden wa terpomptang, maar een gouden horlo ge". Tot de heer Upperman: „Waar een afscheid is, is een opvolger nodig. Die hebben we gevonden in de persoon van de heer Upperman. Er-is een selektie geweest, waarbij de allerbeste naar vo ren is gekomen. Bij de brandweer is de heer Upperman geen onbekende. Hij heeft cursussen gegeven voor BB en brandweer samen Het is uitermate be langrijk dat de geest in het corps goed is Ik vraag u uw bijzondere aandacht hiervoor. De prestaties en de geest van het korps - ik heb het reeds eerder gezegd - hangen voor een groot deel af van de commandant. Ik hoop, dat u het door ons gestelde vertrouwen in u ten volle waard bent. Alle brandweer- materiaal is vernieuwd. Ik hoop, dat u het materiaal zult koesteren als uw eigen kind, en dat u met plezier het werk van brandweer-commandant zult men vanuit de Tourorganisatie iets nieuws te brengen en ook voor het e- venement 1971 is dit gelukt. Zo zal op 25 juli a. s. voor het eerst in ons land het officieus kampioenschap van Ne derland worden verreden voor jeugd- wielrensters van 14-15 jaar, terwijl jongere rensters aan de meet wor den verwacht. Tegelijkertijd met dit Neerlands kampioenschap is dit tref fen ook een internationale aangelegen heid daar het is gelukt om Engelse en Van links naar rechts: de heer De Voogd, mevrouw De Voogd, Mevrouw Upperman en de heer Upperman. Op de tafel de koperen pot met brandweer- embleem en bloemen, welke door het korps aan de heer De Voogd was aan geboden. Burgemeester Van der Post over handigt hier het geschenk van de ge meente aan de heer De Voogd: een gou den horloge. >er J. Upperman te verwelkomen, [a de welkomstwoorden van voorzitter J. van Dijk was het woord aan bur- emeester mr A. H. van der Post, die amens het gemeentebestuur afscheid am van de heer De Voogd. „U bent in 1965 benoemd tot com- landant van de vrijwillige brandweer .eusden. Zo'n benoeming is geen si- icure Als gemeentebestuur wil je leten, wat voor vlees je in de kuip lebt. De prestaties en de geest van de randweer hangen voor een groot deel f van de persoonlijkheid van de com- landant. U was vroeger militair in- trukteur en die ervaring is u als randweercommandant altijd goed van is gekomen De bevelvoering was uit- tekend en de samenwerking en coór- inatie met andere korpsen was bij u in oede handen Brandweer betekent niet it bestrijden, maar ook de preventie De ondercommandant de heer Van imwegen overhandigt hier de kope- eo bloempot aan ziin scheidendecom- and an t. De symbolische overdracht van het materiaal. De heer Upperman ont vangt een miniatuur brandweerautoot je. is belangrijk. U hebt wat dat betreft uw steentje bijgedragen. Het groter worden van de gemeenten en de daarmee sa menhangende groei der problemen) was voor u een reden om het comman do over te dragen. In een tijd als deze wordt het steeds zwaarder het comman do te blijven voeren Voor u is het een bijzondere zware stap, maar het siert u, dat u hebt willen blijven tot de komst van de nieuwe kommandant Als ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur en van de bevolking van Leusden spreek ik mijn dank uit voor de wijze waarop u het commando over het vrij willige brandweerkorps van onze ge meente hebt gevoerd Uhebt 93 keer het bevel gehad over een brand, zowel grote als kleine. U hebt daarbij veel en goed werk verricht. Onze hartelijke .dank hiervoor. Het gemeentebestuur doen. Het is ook een representatieve taak. Wij hebben het volste vertrou wen Ik wens u geluk met uw benoe- rfiiTig* èn hóóp "van hartè, dat uw Vrouw niet te vaak zonder u zal zijn". Hierna vond de symbolische over dracht plaats door de overhandiging van een speelgoed-brandweerautootje aan de heer Upperman. De heer Upperman dankte de aan wezigen voor hun komst en hoopte de woorden van de burgemeester waar te maken. ,,Maar zonder de hulp van iedereen gaat dat natuurlijk niet", voegde hij daar aan toe. De heer Van Nimwegen, de onder commandant aan de vrijw. brandweer overhandigde de heer De Voogd na mens het korps een geschenk, een ko peren bloempot met brandweerem bleem en gevuld met een prachtig bloemstuk. ,,Wij hopen dat u nog lang van uw rust zult genieten en wij danken u voor het feit, dat u ..het zakie" al tijd draaiende hebt gehouden Ook de dank aan mevrouw De Voogd, die haar man zo vaak af moest staan aan het korps" Hierna spraken nog verschillende mensen, zoals vertegenwoordigers van de Rijkspolitie Leusden. de Utrechtse Bosbrandweer, de Vereniging van Utrechtse Brandweercommandanten, de Brandweer Zeist, EHBO. BB en oud- burgemeester Burning, die het jammer vond, dat een man met de capaciteiten als de heer De Voogd zo ,,jong" reeds met pensioen gaat De scheidende commandant dankte alle sprekers voor hun goede woorden, en geschenken. De heer De Voogd, die sinds juni 1959 bij de brandweer was, zei met buitengewoon veel plezier zijn taak te hebben verricht. ,,Toen in 1965 burgemeester Buining naar me toe kwam en me vroeg commandant te wor den, heb ik verbluft ja gezegd, niet we tende wat ik me aanhaalde Burge meester Van der Post sprak over ,,al het materiaal is vernieuwd". Toch is dat niet juist Een nevelspuit is bij het korps sinds 1956 en moet over enige jaren beslist worden vervangen. Het „beest" raakt afgetakeld". De heer De Voogd feliciteerde de juist geslaag de brandwachten van het korps en dankte het gemeentebestuur voor het in hem gestelde vertrouwen en zijn collega's uit de omliggende gemeen ten voor de altijd prettige samenwer king. Hij las tevens een gelukstelegram voor, afkomstig van burgemeester Schneiders van Almelo. Het telegram ging vergezeld van een bloemetje. Tenslotte vond voor het gemeente huis de officiële overdracht plaats met Bengaals vuur en muziek van Lisiduna en DWS. (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer Mandemaker (PvdA) tekende protest aan tegen het feit, dat de PUEM voor de bouw van transformatorhuisjes in het plan Ro- zendaal II grond krijgt aangeboden benden de werkelijke kostprijs. (De PUEM krijgt de grond voor f 50,-- per vierkante meter). Voorzitter Van der Post was het daar niet mee eens. ,,U moet niet vergeten dat het een openbaar nuts bedrijf is. Gezien haar funktie is dit een gebruikelijke prijs." De heer Mandemaker: ,,Ik ben het daar nget mee eens. De PUEM is niet alleen een nutsbedrijf, maar ook een commerciële instelling. Daarom lijkt het mij redelijk om grond aan de PUEM te verkopen tegen kostprijs. Dit is een reëele zaak." Burgemeester Van der Post: ,,De winst bij de PUEM is bijzonder laag. We kunnen wel zeggen marginaal. Over 1970 werd maar liefst voor een half miljoen minder winst geboekt, zodat men bedenkelijk dicht de rode streep is genaderd. Met commerciële maat staven gemeten is de PUEM een nood lijdend bedrijf." Mandemaker: ,,Wij als gemeente hebben een eigen verantwoordelijkheid en we hoeven de PUEM niet te sub sidiëren door beneden de grondprijs te verkopen. Als de PUEM de grondprijs niet kan betalen, moet zij de klein- gebruikerstarieven maar verhogen Die is een van de laagste in ons land." De heer VanSpaendocnk(D'66): ,,Hoe is men op een prijs van f 50,-- per vierkante meter gekomen"*" Voorzitter: ,,De prijs is onlangs opgetrokken tot f 50,-- per vierkante meter. Vrdien lag het aanmerkelijk lager, namelijk f 2,50 per vierkante meter. Die schok is in het Utrechtse electriciteitswezen al hard genoeg aan gekomen. We zullen de prijs in de toekomst herzien." De heer Van Maanen (AR) merkte op, dat de PUEM de gemeente toch ook de kostprijs berekend bij het aanleg gen van straatverlichting. Voorzitter: ,,De PUEM kan, als ze dat wil met grotere winsten werken Maar van een openbaar nutsbedrijf kan men aan de andere kant niet verlan gen, dat ze met verlies gaat werken." De heer Mandemaker vroeg en kreeg hoofdelijke stemming D'66, AR en PvdA stemden tegen het voorstel Van de redaktie) ■eusden - De heer Mandemaker (PvdA) roeg in de rondvraag hoe het zit met et kontrakt, dat de gemeente heeft iet Eurowoningen NV. Volgens dit kon rakt zou een voorlopig koopkontrakt fgesloten moeten worden betreffende e bouw van de volgende 476 kavels Rosendaal 11. ij wilde weten hoe het er mee stond. Burgemeester Van der Post; ,,Er ijn besprekingen gaande met een tot u toe gunstig resul.'at De uiterlijke rmijn is verschoven naar 1 Juli, om- at de besprekingen voor die tijd niet te ronden zijn. Binnenkort zal de estie afgehandeld zijn. Ik vind het et juist om er nu verder op in te gaan De heer Mandemaker maakte zich chter wel zorgen over een eventuele ertraging in de bouw, omdat dit voor gemeente bijzonder nare kon- Ikwenties zal hebben. De heren Huurdeman (KVP) en Van idenberg (CHU) maakten zich wat [en over de groenbeplanting inde iwe wijken. De heer Huurdeman dat de beplanting wat erg veel ^rkkrachten voor onderhoud zouver- ■n Hij vroeg het college hiermee dig rekening te wille houden. De heer ill Woudenberg vond de beplanting niet aantrekkelijk. Hij was van mening, t er te weinig recreatieve beplan ken waren aangelegd (zoals gras- >lden) en teveel ruige bebossing.Wij jn echter niet gebaat met gemene njken waar zelfs geen plaats meeris tor onkruid, laat staan voor spelende nderen. Meer gras acht iknoodzake- -et ]k.. De heer Van de Post was het daar niet ee eens Volgens hem was een redelijk enwicht gevonden tussen recreatief passief groen. Wethouder Bijleveld vens voorzitter van de Groenstichting Rozendaal, zei, dat de beplanting in Rozendaal 1 een experiment betrof en dat hij benieuwd was naar de erva ringen. Hij vond dit van belang voor de verdere groenvoorzieningen Overi gens was hij van mening, dat in Rozen daal 1 wel degelijk voldoende speelge- legenheden voor de jeugd zullen zijn Zoals bekend, zal het zwembad in Rozendaal, dat op 1 Juni zou worden geopend, door vertragingen in de bouw der accommodaties, pas eind Juli in gebruik kunnen worden genomen. ACHTERVELD - Op zaterdag 20 juni vond in Achterveld op de Hessenweg een botsing plaats tussen een personenwa gen, bestuurd door R. A. van D. uit Achterveld en een bromfietser, be stuurd door J. A uit Achterveld. De personenwagen wilde linksaf een inrit inslaan en lette daarbij niet op de bromfietser, die op dat moment vrijwel naast hem reed Een botsing was het ge volg met materiele schade ACHTERVELD - De zomerrit van de Auto-motor en bromfietsclub „Achter veld" is gewonnen door de heer J. Wimmers uit Amersfoort. Hij kreeg slechts vier strafpunten genoteerd. Het onderlinge strafpuntenverschil was ge ring. De rit leverde voor de deelne mers geen bijzondere moeilijkheden op. Wat wel moeilijkheden opleverde waren sommige, door de regen van de laatste dagen, zeer moeilijk begaan bare wegen. Maar dat verhoogde het sportieve element. De rit was uitgezet door T. Born en J. E. van Hamersveld. Zij leidde door de gehele gemeente Leusden. Prijswinnaars van deze rit: J. Wimmers, Amersfoort 4 str.pnt. A. van Roest. Weesp 5 str pnt H. Schopping, Hilversum 6 str.pnt W Blankespoor, Lunteren 6 str.pnt. B. Veldhuizen, Scherpenzeel 7 str.pnt. J. van Nes. Amstelveen 7 str pnt. Mej. Hofland, Leusden 9 str.pnt. C. van't Klooster, A'veld 11 str.pnt H Nieskens, Weesp 11 str.pnt. Th. van Dijk, Achterveld 12 str.pnt. Mevr. C. Turan, Achterveld 13 str.pnt. De volgende rit van de A M B.C. „Achterveld" wordt gehouden op 22 aug. a s. (Van de redaktie) LEUSDEN - Donderdagavond werd tijdens de raadsvergadering de nieuwe ge luidsinstallatie van de raadzaal voor het eerst beprofd in een openbare bijeen komst Het resultaat was nog niet overweldigend ondanks het feit. dat ieder raads lid nu de beschikking heeft over een microfoon, welke centraal wordt bediend door de notulist Burgemeester van der Post kan met één handeling alle microfoons uit schakelen als hij aan het woord komt Het is nog een kwesti van wennen, want het gebeurde donderdagavond meerdere malen, dat de voorzitter zijn microfoon aan liet staan, waardoor de microfoons der raadsleden niet gebruikt konden worden. Als alles beter gaat, zoals het moet. dan betekent de aanschaf van deze installatie wél een enorme verbetering (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad van Leusden was bijzonder ontstemd over het ingezonden stuk in de Leusder Krant van vorige week van tien mensen uit Leusden/ Zuid. (zie ons vorige nummer: Storm (4). Aan de andere kant vond met name de heer Van Spaendonck (D'66) de gevolgde procedure niet erg gelukkig. Hij was van mening dat de raad vóór de reis het besluit in een openbare raadsvergade ring had moeten nemen, niet erna. Het lijkt er nu op alsof we met de noorderzon zijn vertrokken en dat dit naderhand per ongeluk is uitgekomen. Overigens is er rond deze Engelandreis wel een merkwaardige diskussie ont staan. Enerzijds wordt gesteld dat des kundigen een dergelijke reis zouden moeten maken, maar anderzijds moeten wij de uiteindelijke beslissingen nemen Daarom is het nuttig, dat een deel van de raad deze reis heeft kunnen maken. We kunnen nu opeen verantwoorde wij ze plannen bekijken. Als wij het Euro plan van tevoren in realiteit hadden kunnen beoordelen, dan zouden wij dit plan beter op haar merites hebben kun nen bekijken. Nu moesten wij dit van papier doen en van maquettes Er is gesuggereerd, dat er mensen hebben deelgenomen aan de reis met onvoldoende kennis en van onvoldoen de formaat Maar dan maak ik De heer Meinema (CHU) Tour de Junior afgevaardigde wist in Engeland - tijdens de wereldkampioen schappen in Leicester - contacten te verkrijgen met de Engelse wielerwe- reld. Na veel reizen en corresponden tievoering werden inmiddels al de vol gende jeugdrensters gecontracteerd voor dit nationale kampioenschap in het Tourdorpje Achterveld. In Achterveld zullen al aan de meet verschijnen: Els Gerritsen, Apeldoorn; Hennie de Jongh, Apeldoorn. Anneke Been, Doe- tinchem; Rieneke Stamsnijder, Enter, Gerda Heupink, Glanerbrug; Willy Kwantes. Zaandam; Ineke Muilwijk, Rotterdam; Rian van Treyen, Halste ren; Corrie Almekinders. Amersfoort; Greetje Bosch. Apeldoorn; Mariet Bek kers, Geleen; Netty Laudy. Geleen; Marly Stevens, Geleen; Anne Solomon, Engeland, Barbel Brabender, Duits land; Christa Mense, Duitsland. Man- ja Verschoor, Geleen; Barbare Paw- slovski, Duitsland. Nog vele rensters worden in de aan komende weken gecontracteerd voor deze jeugdwielrenstersgala waarvan de revanchekampioenschappen zullen worden verreden op 31 juli 1971 even eens in Tourdorpje Achterveld J. M. Schouten in commissie naamgeving wegen (Van de redaktie). LEUSDEN - De raad besloot met al gemene stemmen de heer J. M. Schou ten te Achterveld te benoemen tot lid van de commissie Naamgeving wegen in verband met het overlijden van de heer A. P. G. M waardoor een vaka- ture was ontstaan. iDe LEUSDER KRANT betalen? |Dat kunt u doen op ons kantoor, JFinnmark 3 te Leusden/Centrum l(Eurowoningen). Het spaart uEX- TRA kosten uit! me bijzonder kwaad, want ze hebben zelf op deze mensen gestemd en als hun vertegenwoordiger aangewezen En als we het dan toch over deskun digheid hebben, dan moet men zich ook verdiepen in de financiële kwestie. Sub sidies hebben niets te maken met studiereizen en worden uit verschillen de fondsen betaald Eemland bijvoor beeld. financiert dergelijke studies ook uit het grondbedrijf. Kritiek is goed, maar dan wel deskundige kritiek Als men zegt, dat het tijdstip te vroeg is, dan zeg ik; dit hangt samen met de mo gelijkheden. Wij kregen een uitnodi ging en hebben de kans gegrepen. Het uitbreidingsplan is realiteit waarmee we te maken hebben. Het is mij juist gebleken, dat bij vertraagde ontwikke ling van deze plannen allerlei algemene voorzieningen juist ingevaarkomenïn- plaats van, zoals door briefschrijvers is gesuggereerd, dat door vertraging van deze plannen de algemene voor zieningen tenminste eerst aan de beurt komen. Ik vind het bijzonder grappig, dat raadsleden gevraagd wordt in een ingezonden brief om een soort examen voor de heren af te leggen. Het is ge woon absurd. Ik vind het verstandig dat we gegaan zijn De kritiek is be slist niet terecht Het is een doordach te beslissing van ons geweest. ik zou wel willen voorstellen om aan de hand van de gemaaktedia'sendoku- mentatie-matenaal een informatie-a vond te organiseren voor belangstel lenden N De heer Meinema (CHU); „Ik heb met verwondering een vreemd stuk in de De heer Van Spaendonck (D '66) krant gelezen. Ik was van plan een in gezonden stuk te schrijven naar aan leiding hiervan, maar ik kan het beter hier voorlezen, dan weet u mijn mening meteen. Het stuk is als volgt: Ik heb het ingezonden stuk van de tien wijze mannen of vrouwen van Leusden/Zuid met enige verbazing gelezen Twee dingen zijn me niet duidelijk Ze veronderstellen (punt 2), dat de deelne mers aan de reis naar Engeland zelfs niet een minimale wetenschappelijke of gespecialiseerde kennis bezitten om tot zinvolle uitspraken te komen Endaa zinvolle uitspraken te komen En daarna vragen ze onder punt 4 een publikatie van ieder derdeelnemers afzonderlijk. Zij als deskundigen willen dan zeker lekker genieten van die „zinloze uit spraken en ze daarna met hun ei gen wetenschappelijke en gespeciali seerde kennis afkraken Ik geloof niet dat deze domme deelnemers daar in trappen. Ten tweede vraag ik me af waarom deze tien wijze mensen geen andere vertegenwoordigers in de raad hebben gestemd met meer kennis van zaken. Als ik het ingezonden stuk goed begrijp zouden ze deze raad meteen wel naar huis willen sturen Ze kunnen er dan nog drie wijze mannen bij zoe ken (ze zijn immers al met z'n tienen) en dan voor de komende drie jaar een "zakenkabinet" vormen. Wat mij betreft mogen ze het proberen, misschien kunnen de oude raadsleden dan nog eens kritiek leveren De heer Van de r Post: Het is te recht dat er over de Engelandreis in deze raad wordt besproken. Ik geloof wel dat de algemene gevoelens van de raad door de heren van Spaendonck en Meinema uitstekend zijn vertolkt. De uitgave voor deze reis is rechtmatig en doelmatig. De raad heeft unaniem hier toe besloten De ingezonden brief van de tien mensen uit Leusden/Zuid toont een duidelijke minachting voorde kwa liteiten van de raadsleden. Ten aanzien van de door de heer Van Spaendonck voorgestelde informatie-avond kan ik zeggen, dat indien de opnamen geslaagd zijn. wij deze in een openbare bijeen komst zullen vertonen. Ook niet-deelnemers aan deze reis onderstrepen tot slot nog eens duide lijk, dat zij volledig achter deze Eem- land-studie-reis stonden, waarna het voorstel werd aangenomen De gevraagde f. 19.000,-- werd be schikbaar gesteld voor deze reis.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5