SYNPROTEX lens Kappie en het verlaten eiland i De gezamenlijke j Auto-Rijschool Combinatie IK ZOEK DE VROUW NU GOEDKOOP f f f SCHIMMELS HOUT BELAMI ALUMINIUM JALOEZIEEN FIRMA PATER VOORDELIG ISOLEREN MET IE, ook met aluminium beplakt r- ma VOOR UW DIEPVRIES OF KOELKAST NU VOLOP PERKPLANTEN OM UW BLOEMBAKKEN EN UW BORDER TE VULLEN Kwekerij „Het Viaduct" JAN JANSEN Voor al uw hondesport-artikelen naar de Dibevo speciaalzaak Feuilleton door Henk van Heeswijk DONDERDAG 8 JULI 1971 2 Hardhouten VOORDEUREN v.a. 100,— Vuren KEUKEN en BALKON DEUREN 45,— Lambr. PLATEN div. soorten v.a. 9,50 m2 Parane Dine SCHROOTJES v.a. 13 m2 WANDTEGELS 15 x 15 wit of creme v.a. 0,16 VLOERTEGELS 10 x 10 v.a. 0,15 KEUKENS 1 m. lang met stalen blad 150,— KEUKENS 1,70 m. met stalen blad v.a. 325,— Bubb. BOVENKASTJES (kunststof) 75 KEUKEN STOELEN 17,50 KEUKEN TAFELS v.a. 40,— HAMSEWEG 1 HOOGLAND BENT U PRIJSBEWUST? LEES DAN DEZE ADVERTENTIE Enkele maten en prijzen Breedte 60 90 120 150 180 210 240 270 290 Hoogte 100 35 43 51 63 71 80 97 107 115 130 41 51 60 72 82 93 111 121 137 160 45 58 68 82 94 107 125 138 149 190 51 63 76 92 106 117 139 153 164 220 57 70 83 102 116 133 153 167 180 250 62 76 92 111 127 144 167 182 187 (Prijzen in guldens) Geen plaatsingskosten; Hoge kwaliteit; Dunne bo venbalk Elke gewenste maat. Vele kleuren Tevens leveren wij: Zonneschermen, geanodiseerd aluminium of stalen constructie, markies en zonne scherm bekledingen Scherpenzeelseweg 175 Barneveld (post Achterveld) Tel. 03497 -1561 Abonneert u op dit blad vederlichte isolatieplaat RAKO-Synprotex (Tempex) RAKO-P.H.C-platen (Synpr tnet houtwolcement) RAKO-Glas- en steenwol KAK.O ook voor üurox blokken (Jnduline golfplaten Klinkerisoliet Polyester silo's Vimoliet stenen (scheidingswand) C N.V. Amersfoort 03490-1 21 81 Barneve'.d, Achterveldseweg 14-11. tel. (03420) 25 20 J. B. VAN DAATSELAAR en G. H. VAN 'T KLOOSTER LID VAMOR en ABON en M l Wij verzorgen voor U alle rij bewijzen De lessen worden gegeven in: B.M.W. en Ford Escort, DAF automatic Vrachtwagen, scooter Tevens verzorgen wij het ver lengen van Uw rijbewijs De theorielessen worden beur telings dinsdag gegeven in Leusden/Centrum en Leusden/ Zuid Deze avonden zijn voor idereen toegankelijk Aanmeldingsadressen: I I I I I I I B van Daatselaar v. Boetzelaer v. Oosterhoutlaan 9 Leusden/Zuid Telefoon 03490-15144 G. H v. 't Klooster Asschatterweg 54 Leusden/Centrum Telefoon 03425-421 l I I l l I d a run tv/ rurov/c RADIO-TV.-DIEPVRIES Rozendaallaan 1 Leusden-Centrum Toonkamer achter de Diepvries dagelijks geopend EIGEN KOELTECHNISCHE DIENST. keuze uit duizend planten KAMERPLANTEN EN KERSVERSE SNIJBLOEMEN ook voor bloemstuk|es en planten schaaltjes Driftakkerweg 4a Leusden Tel 03490-22712 Gratis Hoefijzerzegels Ook 's avonds geopend Tijdens werkzaamheden Heiligerbergerweg kunt u ons bereiken via Burg de Beaufortweg en Ursulineweg (ondanks bord doodlopende weg na 800 meter) einde Ursulineweg rechts DE GEMEENTE LEUSDEN GROEIT Het aantal inwoners stijgt elke dag U kunt hen het beste berei ken door een advertentie in de LEUSDER KRANT. Natuurlijk, want die verschijnt elke week vrijwel huis aan huis MS Snelle wi-trvw r. Kleine ntfirn. voorwiel irinit ón nehu-rverinv Tronire-trenimen. ro*»rtvri>tiilcn uitbord, dubbel vcr»tolhanr «tuur. ZweefwJeU leuren, rood. wil. turvjimm. 519.- MTI. l'ilvrst wendbnnr d<* r die wielen Mei vyorwivlvennic. iviifc iro on i-TKwtvrbolo'en >pntb->rd. Duli'e-. Kleiirx-n wit Kimum»,- Peugeot is de énige, die door haar kwaliteitsnormen een 2x6 maanden garantie kan geven. Dat is de extra zekerheid die iedere Peugeot-dealer u biedt. Koop bij de man die ook repareren kan ACHTERVELD allés voöf! tuin - 13 - Ze voelde opeens de koude inde ka mer. Met een ruk trok ze de ochtend jas weer uit en dook terug onder de dekens. Een glimlach kwam over haar gezicht. Hé. heerlijk warm Als er in de winter toch geen bedden waren Maar een kwartier later sprong ze er weer uit. Nu was de kachelwarm- te al voelbaar. Rillend begon ze zich te wassen, waarna ze een wollen rok en een dikke trui aantrok. Die kan ik vandaag best dragen, dacht ze. Zondag of geen zondag, ik heb geen zin om onnodig kou te lijden. Voor de spiegel kamde ze het haar, zorgvuldig en rustig Daarna ruimde ze de kamer op en trok de dekens om hoog. Straks, na het ontbijt, zou ze het bed wel opmaken. Ze luisterde, of ze beneden al geluiden hoorde Ach ja, toen ze zich waste, had ze al iemand in de keuken gehoord. Bij de kamerdeur van Ans liep ze zonder te luisteren door Die zou nog wel maffen. Zou wel weer met de laatste trein thuisgekomen zijn. De kamer beneden was al behaag lijk warm. Jannie liep even naar het raam en keek naar buiten. Foei toch, zulk ijzig koud weer. Je was er maar weer klaar' mee. Maar goed, dat het zondag is, dacht ze Heeft het verkeer er niet veel hinder van vandaag. Maar de treinen waarschijnlijk wel. Hinder de niet, ze was dit weekeind toch hier. Mevrouw Veenekamp kwam binnen met de thee en begroette haar als al tijd vriendelijk. Wat een winter in eens, hè?" Jannie knikte ,,Zal wel heel wat last veroorzaken ,,Ik ben even buiten geweest," ver volgde haar hospita, ,,het is me toch koudhet dringt door rnerg en been. Maar goed, dat u zich warm ge kleed hebt, juffrouw Emussen." Ze bekeek goedkeurend de dikke rok en hoge trui. Groot gelijk ,,De meisjes nog niet op?" ,,Zijn gisteravond naar een feestje geweest. In Doetinchem Collega van Greet is vijfentwintig jaar bij de GTW. Ze zijn met een diensbus thuisge bracht. Uw collega nog niet op9" ,,Van hetzelfde laken en pak. Kwam ook met de laatste trein thuis." „Wat zoekt zij toch iedere zater dagavond buiten de stad? Heeft ze misschien een vriendje?" Jannie lachte even. „Wie weet," antwoordde ze geheimzinnig „Ans zegt nooit veel." „Nu ja, u als haar collega en vriendin „Een vriendin zegt in de regel ook weinig," antwoordde Jannie droog. Mevrouw Veenekamp keek de ander even onderzoekend aan. „Nu ja, het is mijn zaak niet." „En de mijne evenmin," voegde het meisje er aan toe. Tegen tienen kwam Ans beneden, zich verontschuldigend ,.Ik heb me schandelijk verslapen, 't Bleef ook zo donker vanmorgen Zeg wat een win ter ineens, hè?" Jannie knikte en legde het boek, waarin ze zat te lezen, neer. „Hoe was het?" Ans glimlachte. „Leuk en koud. Heel geen weer om buiten te zwerven. Om tien uur begon het te regenen. Toen zijn we maar naar het station gegaan. Toen ik vannacht hier uitstap te, was de regen vergegaan in sneéuw. En koud, dat het was! En een gure felle wind „Moet je vandaag nog naar hem toe?" De ander knikte. „Vanmiddag ZegZe keek haar collega opeens verschrikt aan. „Zouden de treinen wel rijden met dit weer?" „Zul je moeten informeren Zullen we na de koffie even naar het station wandelen?" „Doen we." Op het station haalde men de schou ders op." „Van een regelmatige dienstregeling is geen sprake, dames Zodra er een trein binnenkomt, hetzij uit Doetinchem, dan wel uit Zutphen, sturen we hem zo gauw mogelijk weer terug U zult het moeten avonturen. Nou, de wachtkamer is goed warm, hoor." Op de terugweg naar huis zei Jan- me: „Als de treinen al zo onregelma tig rijden, zullen de bussen wel hele maal uitgevallen zijn. Reken er maar op, dat Wiebscha vandaag geisoleerd zal zijn." Ans wilde antwoorden Wat heb ik met Wiebscha te maken? Maar bedacht zich bijtijds. Want Jannie wist natuur lijk niet beter, of ze ging met Willem Doggenaar, de gemeenteopzichter van Wiebscha Ze begreep nu wel, dat liet weinig zin zou hebben om naar Apel doorn te gaan Als in Winterwijk, zo als de stationschef zei alle spoor- mensen opgeroepen waren in verband met het barre weer, zou Piet in Apel doorn ook wel aan het werk gezet zijn. Overigens .als de treinen zo onre gelmatig reden, zou haar ventje best snappen, dat ze niet kon komen „Je hebt gelijk," antwoordde ze, na enige tijd nagedacht te hebben „Ik zou wel een dwaas zijn, als ik nu de stad uitging Hij zal het best begrij pen." „Dat dacht ik ook De meisjes vermaakten zich die zondag zo goed en zo kwaad als het ging en zochten 's avonds al spoedig hun kamers op. Maandagmorgens, toen de beide on derwij zessen naar de school liepen, waren sneeuwploegen bezig de straten begaanbaar te maken Op sommige plaatsen was de sneeuw geheel weg gewaaid, maar elders lagen hopen van een meter hoogte, zodat ze zich een weg moesten banen. Van de buiten- kinderen zouden er waarschijnlijk wel verstek laten gaan, dacht Jannie. Dit was overmacht. In haar klas controleerde ze de kachel en keek op de thermometer naar de temperatuur Tenslotte had ze de peuters bij zich en die moesten extra warm zitten. Kuipers kwam even bij haar in de klas „Heb je het al gehoord9 De baas heeft een ernstig ongeluk gehad, gis teren. Uitgegleden en onder een auto gekomen." Jannie sloeg de hand voor haar mond „Nee!" riep ze verschrikt uit „Is 't erg?" De man knikte somber „Schedel- basisfractuur en nog enkele andere verwondingen Sinds het ongeluk is hij nog steeds niet bij kennis gekomen Kom even in het spreekkamertje; we moeten overleggen, hoe we het moe ten doen met zijn klas De stemming in het spreekkamertje was in mineur, want iedereen mocht Poeltuin graag. Wipstra fungeerde als waarnemend hoofd, doch vroeg de anderen om advies Kuipers betoogde dat voorlopig wel de helft van klas 6 bij zich kon nemen, maar die regeling vond men minder geschikt. „De zesde klassers hebben alle aandacht nodig," meende Wipstra. „Ik zou zeggen: neem jij zes dan neemt Pinkers jouw klas. Dan neem ik de helft van drie en juffrouw Siebels de andere helft Komen er moeilijkheden, dan kunnen we later altijd-nog zien „Later?" herhaalde Ans Siebels verbaasd „Jongens, laten we ons maar niet vleien met valse hoop Ik weet het van de dokter," lichtte Wipstra gelaten toe. „Alleen een wonder kan hem nog in leven houden Vier dagen leidden vijf leerkrachten zes klassen Vrijdagsmorgens, toen ze om half negen het schoolplein be traden, bracht Wipstra het bericht mee, dat hun hoofd, de heer Poeltuin in de afgelopen nacht was overleden De begrafenis is waarschijnlijk dins dag aanstaande Het lijkt het beste, dat we de kinderen vandaag en maan dag maar naar huis sturen Ik zal de inspecteur bellen En overleg plegen met mevrouw Poeltuin voor dinsdag.*' Geruime tijd was het stil leder had zo z'n eigen gedachten. Poeltuin was altijd een goede baas voor hen geweest En allen moesten nu wennen aan de gedachte, dat ze hem nooit meer hier in de school zouden zien Die middag wijdde de plaatselijke krant gevoelvolle woorden aan het zo noodlottig om het leven gekomen schoolhoofd. En bij al het verdriet be merkte mevrouw Poeltuin nu door de vele blijken van belangstelling en medeleven, welk een grote plaats haar man in het stadje had ingenomen Vrij wel geen ouderpaar, of het kwam even naar het sterfhuis de vrouw de hand drukken Maar het leven gaat verder. Enkele dagen na de begrafenis vergaderde het schoolbestuur met de leerkrachten ln de leemte werd tijdelijk voorzien door de aanstelling van een noodhulp een gehuwde onderwijzeres, die be reid bleek enkele weken een klas voor haar rekening te nemen. Zodoende verhuisde Ans Siebelsl naar de derde en bleven Kuipers en Piekers de beide hoogste klassen houden tot er weereen nieuw hoofd zou zijn. Het bestuur had al een advertentie samengesteld en enkele dagen later kwamen er een paar sollicitatiebrieven binnen. Een maand na het overlijden van hun schoolhoofd kwam voorzitter Meer- dink vertellen, dat ze een school in Haarlem hadden bezocht, waarvan het hoofd gesolliciteerd had. Deze man bleek hem wel geschikt en men voelde er veel voor hem te benoemen. Maar het bestuur wilde de leerkrachten erin kennen. „Apropos, juffrouw Emussen, u zult hem wel kennen, want hij is uw vroegere hoofd, de heer DeGreeve." Hoofdstuk 16 Jannie Emussen was één sekonde geschokt, maar terstond daarna wist ze zich te beheersen. Maar gelijk dwarrelden vele gedachten door haar hoofd: hij kemt hier, de kwal met z'n worstvingers. Maar Winterswijk is Haarlem niet en hij het hier wel uit zijn hoofd laten handtastelijk te wor den Anders zet ik hem meteen op z'n nummer, hoofd of geen hoofd. In Haarlem was ik af en toe wel eens een tikkeltje bang voor hem, maar hier zal ik het niet zijn, dat weet ik nu al Bovendien heb ik hier Ans en de anderen. Hier is men zoiets niet ge wend. Dat zal hij spoedig genoeg mer ken, als hij eenmaal hier is Ze werd uit haar gedachten opge schrikt door de stem van de lachende voorzitter „U antwoordt niet, juf frouw Emussen Hebt u mogelijk be zwaren? U kunt ze vrijuit hier te ber de brengen Jannie had zichzelf weer volkomen onder controle. „Welke bewaren zou ik kunnen aanvoeren9" Meerdink haalde zijn schouders op „U bent onder hem onderwijzeres ge weest U kent hem dus, wat is uw oor deel?" Het meisje zocht zorgvuldig naar de juiste woorden. „Ik zou hierop kunnen antwoorden, dat het mi) als jongste leerkracht aan deze school niet past me een oordeel aan te matigen, maar dat kan ook negatief uitgelegd worden en dat wil ik evenmin Wel. meneer de Greeve is bekwaam Hij kan orde hou den en hij bezit leiders-capaciteiten Ennehij zal daartegenover ook wel zijn fouten en gebreken hebben, net als ik en mijn collega's Het schoolbestuur'knikte begrijpend „U bezit diplomatieke kwaliteiten, juf- trouw Emussen Als er in de toekomst eens moeilijkheden zouden ontstaan met de heer DeGreeve. kan het hoofdbestuur u geen verwijten maken, want 11 hebt zelf gezegd, dat hij zijn fouten en ge breken kan hebben Heel goed Ominuw vakjargon te besluiten ik geel u een negen voor uw oordeel En toen lachten ze beiden nog eens. s Avond, toen de beide meisjes bij elkaar op Ans' kamer zaten, vroeg deze .Hoe vind je hot. dat je vroegere baas hier komt 1 Jannie dacht even na Toen keek ze haar collega aan Ik zal jeeengelieim- pje vertellen, als je me tenminste de verzekering geeft, dat het onder ons blijft „Maar kind. dat spreekt toch vanzelf' Is er soms wat met die De Greeve? Je maakt me nieuwsgierig „Ik ben om hem verleden jaar weg gegaan uit Haarlem." Ans schrok. Ze ging rechop zitten en knipperde met haar ogen „Meen je het?" De ander knikte „Hij is een griezel grijperig, als je me kunt snappen. Er liepen wel eens geruchten dat hij schandaaltjes had met vrouwen Je hebt van die mannen, je weet wel, als ze je aankijken. Ans wuifde met haar hand. „Ik weet het. Die door je kleren heen proberen te kijken Dan heb je de neiging om ze een schop te geven Dus zo iemand is hij?" „Zo ongeveer O als onderwij zer is hij goed, hoor Zijn klas was altijd model. En de kinderen mochten hem, ontegenzeggelijk. En voor ons deed hij immer wat mogelijk was. Laat ik een voorbeeld geven Een paar jaar geleden hadden we een collega Hij had de vierde. Kon helemaal geen orde hou den Hij was niet te handhaven Het schoolbestuur bemerkte het zelfs Maar De Greeve hield hem de hand boven 't hoofd Nam zelf die lastige klas een paar weken en toen was het afgelopen. De Greeve gaf hem tal van adviezen en hield een oogje extra in 't zeil Blank zo heette hij, kreeg geleidelijk aan meer zelfvertrouwen en na een jaar waren de moeilijkheden finaal van de baan. Ik bedoel maar een ander hoofd zou ge probeerd hebben hem zo gauw moge lijk op een fatsoenlijke manier kwijt te raken Maar dat deed De Greeve niet „Dan heeft-ie toch ook z'n goede kanten „Allicht Enfin, als hij hier zijn han den maar thuis houdt „Heeft-ie jou dan wel eens lastigge vallen?" „Dat niet. Maar ehenfin, mis schien zul je spoedig genoeg het zelf merken." „O, maar ik ben voor zulke manne tjes niet bang, schoolhoofd of niet. Bedankt in ieder geval voor je waar schuwing Ben ik tenminste niet onvoor bereid." Jannie lachte. „Als ik niets gezegd had, zou je hem binnen de week door hebben." „Daar kon je wel eens gelijk aan heb ben." Op vrij korte termijn aanvaardde Joost de Greeve zijn functie als opvol ger van de zo tragisch om het leven gekomen Poeltuin. Aangezien z'n vrouw vrij kort na het overlijden van haar man ingetrokken was bij een getrouw de dochter, stond de „meesterswo- ning" leeg. Niets stond dus een spoe dige vervulling van de vacature in de weg. Binnen de gebruikelijke termijn kwam een grote verhuisauto Winters wijk binnen en onder het scherp toe ziende oog van Nora de Greeve. sinds ze haar voor het laatst gezien had nog magerder en nog lelijker, vond Jannie Maar Nora de Greeve was blij iemand gevonden te hebben in „dit gat", zoals ze Winterswijk in gedachten had ge doodverfd, en begroette Jannie met overdreven hartelijkheid, iets wat Jan nie min of meer overdonderde „O, juffrouw Emussen, als we op dreef zijn, moet u eens een avondje komen, hoor! Kunt u me wat vertellen van dit stadje We moeten weer opnieuw inburgeren en daar zie ik altijd tegenop als tegen een berg. Ik had gehoopt, dat mijn man wel tot zijn pensioen in Haarlem op die school gebleven zou zijn, maar ja. Misschien is de verandering voor hem ook wel goed. Wat ze niet zei en voor geen geld van de wereld wilde onthullen wat het feit. dat Joost de Greeve zich in Haarlem- Noord zo ongeveer onmogelijk had ge maakt. Heel voorzichtig was de gesle pen Joost maanden tevoren een affaire begonnen met een gescheiden vrouw, van wie hij twee kinderen op zijn school had; een niet onknappe, goed gepropor tioneerde brunette van voor in de der tig Aanvankelijk was ze zeergereser-; veerd, maar Joost bezat ook in dit opzicht kwaliteiten als gevolg van ja renlange ervaring. Een beetje voor zichtigheid in het begin mocht hij wel, des te moeilijker werd de verovering en des te groter was de voldoenig, als hij eenmaal zover zou zijn. Maar Joost de Greeve, met al zijn werkelijke en vermeende kennis vrouwen, had deze niet goed door. Zij, de eiseres, nog diep geschokt door de te laat ontdekte jarenlange ontrouw van haar man, met wie ze twaalf jaar getrouwd was geweest, voelde zich eerst gevleid door het medeleven vao hoof onderwijzer De Greeve, zette ra zijn derde bezoek instinctmatig het sein op onveilig en wist na enkele weken precies, wat de bedoeling was van de regelmatige bezoeken van dit heer schap. Gedachtig aan het feit, dat een gescheiden vrouw meer dan een ander op haar reputatie moet passen, over legde zij met haar broer, die in dezelf de stad woonde, hoe ze deze man van zich kon afschudden. Er werd een plan de campagne opgemaakt en De Greeve, die van mening was, dat hij nog niet erg vorderde bij Klasien van Ommeren, kwam bij zijn zesde bezoek tot zijn verbazing, maar ook voldoening tot de ontdekking, dat de vrouw plotseling' veel toeschietelijker was geworden. Ik heb nog niets van mijn charmes verlo ren, dacht hij triomfantelijk. Dat zie je nu weer Jongens, Joost, nu ga je een plezierige tijd tegemoet. - -11 - een andere sleepboot zagen. Ze kwamen dagen te laat bij het eiland „Carambissima' kreet SignorRival- l.awaai aan waar het jacht van Kalief di. „Een andere sleepbootvaartuig!" Hatsjie Ben Ras aan de grond was ge- ..Wel-alle-haaien-nog-an-toe." riep lopen Kappie „Wij zijn te laat!" Kappie. Sirnoi Rivaldi en de maat Daar heb je de ellende weer' riep stonden op de brug. toen /.e liet eiland de maat „Ze zijn dat jacht al aan het naderden en ze schrokken heel erg, losmaken. Ik zie de sleeptros!" toen ze niet alleen liet jacht maar ook „Allemaal die schuldfout van die man van de vuurlichttoren! Daar gaan orfl geldcenten en goudstaven!"' Signor Rivaldi rukte zijn hoed vani1 hoofd en begon die van zenuwachtig!*1 en woede op te eten3 Deze reis is mislukt!" zei Kapp> somber „En zo is het maar net1'

Leusder Krant | 1971 | | pagina 2