VOORLOPIG GEEN OPENBARE LAGERE CHOOL IN ACHTERVELD B. Gemeente huurt lokaal voor dependance van „De Woelige Hoek" Zwembad Rozendaal i zaterdag geopend D W. adviseren afwijzend en te beschikken op verzoek ouders W andelpuzzeltochten Aankoop bouw grond door „Nationaal Grondbezit" Neutrale kleuterschool opgeheven: Drukte valt wel mee Als raad akkoord gaat KJB organiseert: Voorbereid ings- op 3 augustus a.S. besluit Landmijn gevonden Bouwfonds koopt grond in plan „De Wetering" MEDISCHE DIENSTEN Aankoop bouw grond door „Centraal Nederland" „De Wetering" DOOOi lERDAG 29 JULI 1971 PEN 'au de redaktie ACHTERVELD - B en W -Hen de raad vanavond voor rijzend te beschikken op een rzoek van een aantal ouders, ;den of verzorgers uit Ach- eld tot stichting van een •nbare lagere school te Ach- eld. Aangezien het voor be - ;hebbenden zowel als adspi- t - school - stichters wel- :ht belangrijk en voor niet nghebbenden wellicht inte- isant is hoe één en ander haar werk gaat, nemen wij motivering van b en w in ir geheel over. loor een aantal ouders, voogden of korgers, woonachtig in of nabij de |nkern Achterveld, is een verzoek Kliend om over te gaan tot het stich- i van een Openbare Lagere School bar lij de beoordeling van deze aanvraag |nt men zich te laten leiden door de Irgeschreven bepalingen van de La- - onderwijswet 1920. De tekst i het betreffende artikel 19, laten te Uwer oriëntatie hieronder vol- 1) Al naar gelang een gemeente ,000 of meer, 50.000 of meer :b minder dan 50.000, dan wel inin- dan 25.000 ingezetenen telt, kun de ouders, voogden of verzorgers de gemeenteraad verzoeken een inbare lagere school te stichten, redelijkwijs kan worden aan- imen dat de school bij haar ope- bezocht zal wordendoor ten minste: 125, 100,75 of 50 leerlingen, wan- er het een school voor gewoon lager iderwijs betreft; b 91, 71,51, of 51 erlingen, wanneer het een school voor lortgezet gewoon lager onderwijs be- •eft en c 61, 48,36 of 24 leerlingen, anneer het een school voor uitge reid lager onderwijs betreft. In bijzondere gevallen kunnen wij, Onderwijsraad gehoord, de in het jnge lid dedoelde aantallen lager stel- 3 Behalve in gevallen, waarin het aanzienlijke toeneming of belangrijke verplaatsing van de bevolking in enig deel van de gemeente of ander ge wichtige omstandigheden tot school stichting aanleiding geven, worden on der de in de vorige leden bedoelde aan tallen leerlingen niet medegerekend a leerlingen, die de door hem be zochte gelijksoortige bijzondere school zouden verlaten, zouden deze op het tijdstip, waarop het verzoek wordt ingediend, gedurende tenminste zes maanden te hebben bezocht, terwijl zij tevoren waren geplaatst op een gelijksoortige openbare school, die door hen is verlaten, ofschoon zij zijn blijven wonen binnen een afstand van vier kilometer van die school; b leerlingen, die de door hen bezochte gelijksoortige openbare school zouden verlaten, doch voor wie in die school in het voor hen bestemde lokaal plaatsruimte beschikbaar zou blijven, tenzij de woning der leerlingen meer dan vier kilometer van de door hen bezochte openbare school is verwijderd en zij op het tijdstip, waarop het verzoek werd ingediend, tenminste zes maanden hebben bezocht. 4 De gemeenteraad wijst een ver zoek, als bedoeld in het eerste lid, alleen af, indien niet aan de in dit artikel onschreven vereisten is vol daan, of indien, op redelijke afstand in de gemeente zelf dan wel in een naburige gemeente is voorzien inde be hoefte aangelijksoortig openbare lager onderwijs. 5 De gemeenteraad beslist binnen vier maanden, te rekenen van de dag waarop het in het eerste lid bedoelde verzoek is ingekomen. Binnen twee weken zenden burgemeester en wet houders afschrift van het besluit aan de in het eerste lid bedoelde ouders, voogden of verzorgers en maken het op die zelfde dag openbaar Binnen der tig vrije dagen, te rekenen van de dag waarop een afwijzend besluit van de gemeenteraad is meegedeeld, kunnen de in het eerste lid bedoelde ouders voogden of verzorgers daarbij bij gede puteerde staten in beroep komen 6 Indien de gemeenteraad niet bin nen vier maanden een beslissing heeft genomen, of indien deze niet binnen twee weken na het verstrijken van die termijn openbaar is gemaakt, wordt de gemeenteraad geacht met het eindigen van de termijn van vier maanden tot de stichting te hebben besloten. Op dit besluit is art 23 van toepassing Binnen dertig vrije dagen te rekenen van de dag waarop een besluit van de gemeenteraad tot stichting van een Openbare school ingevolge dit artikel openbaar is gemaakt of overeenkom stig dit lid geacht wordt te zijn genomen kan ieder ingezetene bij gedeputeerde staten zijn bezwaren daar tegen in die nen. Bij het onderhavige verzoek d d 16 april 1971, ingekomen op 19 april 1971 dat is ingediend door de heren N.S. Ochse en P.L Bosma, is een ouderverklaring gevoegd, die onder tekend is door de ouders van 41 leer lingen, woonachtig in of nabij de woon kern Achterveld, maar in ieder geval in de gemeente Leusden. De geboortedata van deze kinderen zijn gelegen in de periode tussen 21 november 1957 en 28 september 1967. Wij merken hierbij op, dat 18 kinderen op het moment van indienen van de aan vraag de leerplichtige leeftijd nog niet hebben bereikt c. q. nog niet tot de school kunnen worden toegelaten. De vraag kan hierbij worden gesteld of deze kinderen bij de opening van de school wel de leerplichtige leeftijd bereikt zullen hebben. Blijkens de ju risprudentie kan de tijd gelegen tussen de indiening van de aanvraag en de ver wachten opening gesteld worden op twee jaar, zodat de kinderen, ge boren voor 1 oktober 1967 terecht op de ouderverklaring zijn geplaatst. Het feit evenwel, dat de ouders van slechts 41 kinderen de verklaring heb ben getekend, is voor ons aanleiding om u voor te Stellen afwijzend op het betreffende verzoek te beslissen. Het eerste lid van art. 19 bis der Wet ver meld namelijk, dat de ouders van min stens 50 leerlingen een dergelijke ver klaring dienen te ondertekenen. Dit mi nimum is bij het Voorontwerp van de Wet op het Basisonderwijs (art. 44, le lid) zelfs gesteld op 75 met de restric tie, dat in bijzondere gevallen de Kroon het aantal lager kan stellen, doch dat tenminste een getal van 50 geldt. Zoals de strekking van dit art 19 bis der Wet blijkt, zal het initiatief tot verlaging door de Kroon van dit getal als bedoeld in lid 2 van dit artikel van de betreffende ouders moeten uitgaan Bij nadere informatie is gebleken, dat het onderhavige verzoek is inge diend, na gepleegd overleg met de ver eniging voor Volksonderwijs te Am sterdam Deze Vereniging heeft gead viseerd om niet de procedure ex ar tikel 19 bis der Wet te volgen, doch gewoon als plaatselijke Vereniging voor Volksonderwijs het gemeentebe stuur te wijzen op haar verplichtingen, neergelegd in artikel 19, lid 1. der Wet luidende als volgt- --In elke gemeente wordt voldoende lager onderwijs gegeven ineen genoeg zaam aantal scholen, die voor alle kin deren, zonder onderscheid van gods dienstige gezindheid, toeganglijkzijn" Niet tegenstaande dit advies is door de heren Bosma en Ochse voornoemd toch de procedure van artikel 19 bis der Wet gevolgd getuige het feit dat het voorzoek namens een aantal ouders voogden of verzorgers wordt gedaan Uw raad dient derhalve zonder meer de wettelijke termijn van vier maan den, alsmede de limitatief opgesomde aantallen leerlingen in acht te nemen Indien wordt voorbij gegaan aan ar tikel 19 bis der Wet en door het ge meentebestuur op eigen initiatief en rekening houdende met het bepaalde in het eerste lid van artikel 19 der Wet, overwogen zou worden of in Ach terveld een openbare school gesticht dient te worden, dan is het voorals nog zeer twijfelachtig of een dergelijke school nu reeds voldoende levensvat baarheid zal hebben Een goede leidraad om dit te toetsen is de ouderverklaring, waaruit blijkt dat met ingang van het schooljaar 1971/1972 27 kinderen - gezien hun leeftijd- tot de school kun nen worden toegelaten. Van deze 27 kinderen is bij het on derzoek gebleken, dat drie t w. Dikky Hofland, Marietje Hofland en Maarten A C Wolfswinkel, die momenteel de Openbare BasisschoolDe Wegwijzer" te Leusden-Centrum bezoeken, deze school dan zouden verlaten. Bij na meting is echter gebleken dat deze kin deren binnen een afstand van vier kilometer van de laatst- bedoelde school woonachtig zijn. De stichting van efen openbare lagere school nabij het scholencentrum aan de Jan van Ar- kelweg te Achterveld zou de afstand voor deze kinderen zelfs nog vergro- trp Wanneer deze kinderen derhalve bui ten beschouwing blijven, dan blijkt dat op dit moment slechts 24 leer lingen op een in Achterveld op terich- ten openbare lagere school zouden wor den geplaatst Rekening houdende met het feit, dat eerst bij 26 leerlingen tot aanstelling van een leerkracht naast het hoofd kan worden overgegaan, zal in eerste aanleg worden gestart met een z g èènmansschool Uit de be doelde informatie bij de vereniging voor Volksonderwijs is duidelijk naar voren gekomen, dat men zonder meer tegen stander is van deze èènmansschool. Eerst wanneer een gezonde tweemans - school kan worden opgericht, zal men van die zijde trachten van deze oprich ting zoveel mogelijk te stimuleren Aangezien het duidelijk wordt, dat de behoefte aan een openbare lagere school te Achterveld geleidelijk steeds groter zal worden, stellen wij ons dan ook voor, om met de initiatiefnemers voornoemd op korte termijn een ge sprek te voeren. Bovendien hopen wij deze materie in de eerst volgende ver gadering van de Schoolraad Leusden en de commisie Onderwijs ter discussie te stellen. Over de resultaten van deze bespreking hopen wij u zo spoedig mo gelijk te informeren, aldus B en W in hun voorstel. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - B en w heb ben overeenstemming bereikt met Na tionaal Grondbezit NV te Den Haag ten aanzien van de aankoop van 86 ka vels bouwterrein in 'tontwerp-bestem- mingsplan Rozenboom bestemd voorde woningbouw en 49 kavels bouwterrein, bestemd voor de bouw van garages door deze NV. B en w stellen de raad voor vanavond gunstig te beslissen op een desbetreffend voorstel. De grond zal worden verkocht voor een bedrag van f 1.803.800.-- excl. btw. VERLOREN EN GEVONDEN GEVONDEN Fietstas waarin bromfietshelm, sleu tels in zwart etui; corduroy jasje; zonnebril. Inlichtingen Rijkspolitie Leusden-C )e heer Herman Brouwer, badmees ter van het zwembad Rozendaal. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Nadat de bewoners van Rozendaal (tevens lid van de Groenstichting), vrijdagavond tijdens een besloten bijeenkomst op het gemeentehuis hun sleutel in ont vangst hebben kunnen nemen, werd zaterdagmorgen de poort van het zwem bad van Rozendaal officieus ontsloten. Badmeester in vaste dienst, de heer Herman Brouwer stond klaar om zijn vaste klanten te ontvangen. De drukte viel overigens mee. Er bevonden zich nooit meer dan zo'n 35 zwem-enthou- siasten in het bad. Op het zwembadterrein is ook een bad voor peuters aangelegd, met enkele zitjes voor de moeders. Overigens is de ligweide voor een deel gereed gemaakt, doordat men gebruik heeft gemaakt van een gras mat. De rest van de ligweide wordt nu bewerkt om ingezaaid te worden en beplant met groen. Het bad is alleen toegankelijk voor bewoners van Rozendaal, die in het bezit zijn van een sleutel. De openings tijden van het zwembad zijn: maandag tot en met vrijdag 9 tot 12 uur, van 13.30 uur tot 18 uur en van 19.30 uur tot 21 uur, zaterdag en zondag van 10 tot 17.30 uur. Honden of andere dieren worden er niet toegelaten. Dui ken is verboden. De bewoners hebben voor het gebruik van hun eigen zwembad van de Groen stichting een reglement gekregen, waaraan zij zich dienen te houden. Hoe- Eindelijk dan toch zwemmen wel het niet in de bedoeling ligt, dat ook anderen buiten Rozendaal-bewo- ners om, gebruik maken van het bad, zal er geen bezwaar tegen gemaakt worden, wanneer kinderen uit het plan Rozendaal zo nu en dan hun vriendje eens mee nemen. Waarschijnlijk zal het bad in augus tus officieel worden geopend. LEUSDEN - In verband met het feit dat de neutrale kleuterschool aan de Ooievaarshorsterweg te Leusden-Zuid gedurende drie achtereenvolgende ja ren is bezocht geweest door minder dan het wettelijk vereiste minimum aantal kleuters, zal deze school ingevolge be schikking van de Staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen d.d 4 fe bruari 1971 met ingang van het school jaar 1971/1972 worden opgeheven. B en W hebben zich afgevraagd, wel ke consequenties de opheffing van be doelde school zal hebben voor het kleu teronderwijs in genoemde woonkern. Deze vraag is namelijk bijzonder ac tueel, gezien het feit dat de op te hef fen scfrool juist de „afgelopen maanden een'grótere toeloop" van leer - lingen te zien heeft gegeven. Per 1 juni j.l. bedroeg het aantal kleuters zelfs 32 De stijging van het aantal kleuters aan de neutrale kleuterschool is voorname lijk het gevolg van de bereikte maximum opnamecapaciteit van de twee overige in Leusden - Zuid aanwezige kleuter scholen. Een onderzoek heeft uitgewezen dat tot en met hét einde van het schooljaar 1973/1974 het aantal kleuterschool- leerlingen in de onderhavige wijk het voorhanden hebben van een vijfde lo kaal noodzakelijk maakt. Daarna zal, afgaande op de huidige gegevens, met in totaal vier lokalen kunnen worden volstaan Gelet op het gegeven, dat een vijfde kleuterlokaal in Leusden - Zuid slechts een tijdelijk karakter zal dragen, is o- verleg gepleegd met de Inspecteur van het Kleuteronderwijs en de Commissie Onderwijs omtrent de vraag, op welke wijze dit lokaal het beste kan worden gerealiseerd. Unaniem is men vanme- dient het lokaal aan de Ooievaarshor sterweg, thans nog in gebruik als neu trale kleuterschool, per 1 augustus a s. in te richten als dependance hetzij de openbare, hetzij de Prot. Chr. kleuter school. Een delegatie uit het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhou ding van Scholen met de Bijbelisdaar- na in contact getreden met de ouder commissie van de openbare kleuter school te Leusden-Zuid. Doel van dit contact was, het vinden van een ant woord op de vraag, bij welke school de te stichten dependance het beste kan gaan behoren. De conclusie is geweest, dat diverse argumenten pleiten voor een dependance van de Prot. Chr. kleuter school. Na de vorenstaande uiteenzetting zal het ingekomen verzoek van het bestuur van de Vereniging tot Stichting en In standhouding van Scholen met de Bijbel te Leusden om medewerking ingevolge artikel 50 der Kleuteronderwijswet voor de uitbreiding met en inrichting vaneen derde lokaal van de Chr. kleuterschool ,,De Woelige Hoek" te Leusden-Zuid, nauwelijks nog een nadere toelichting behoeven. B en W stellen de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen. Op gemerkt wordt nog, dat b en w inmid dels hebben geïnformeerd bij het be- Evenals 1 P r n M EST" mr «E*WriirB-r - 'Jr- - '4 (Van de redaktie) ACHTERVELD - Ten behoeve van de verlenging van een aantal vergun ningen voor het bouwen van verschil lende objekten in Achterveld, stellen b. en w. voor een voorbereidingsbe- sluit ten aanzien van het betreffende gebied te nemen, waaronder een ge bied, voorheen behorende tot de ge meente Barneveld. De verschillende bouwobjekten zijn Een boerderij met schuur aan de Hessenweg door de heer R. A. Vos kuilen; de bouw van twaalf bejaarden- woningen te Achterveld door het be stuur van Huize St. Joseph te Achter veld; vier lokalen aan de openbare basisschool ,,De Wegwijzer" te Leus den/Centrum. B. en W. zijn van mening, dat ver lening van een bouwvergunning in deze gevallen gewenst moet worden geacht Het woord is vanavond aan de raad. (Van de redaktie). ACHTERVELD - Maandag kwam bij de rijkspolitie te Leusden de mel ding binnen, dat er een projektiel was gevonden, vermoedelijk een land mijn, door een bewoner van het per ceel Oldenbarneveldtstraat 10 te Ach terveld De politie heeft deze melding doorgegeven aan de mijnopruimings- dienst. LEUSDEN/entrum vorige jaren gaat de K.( J. B., af deling Hamersveld ook nu weer Wan- delpuzzeltochten houden en wel op: dinsdag 3 augustus a s Startplaats is deze keer: Boerderij van de heer Jac. Berg, Langeweg 2a. Er worden tochten gehouden voor kin deren tot 12 jaar. Voor jongeren van 13 t/m 15 jaar. Jongeren van 16 jaar en ouder en voor gehuwden. De starttijden zijn: Kinderen tot 12 jaar van 9.-- tot 10.00 uur v m. 13 t/m 15 jaar van 17.00 t/m 18 00 uur. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Naast de Wo ningstichting Centraal Nederland, zal ook het Bouwfonds der Nederlandse Gemeenten te Hoevelaken grond aan kopen in het ontwerp-bestemmings- plan ,,De Wetering", als de raad van avond gunstig beschikt op een voor stel van b en w tot verkoop van grond aan het Bouwfonds, bestemd voor twaalf woningen, voor een bedrag van f179.160.--. 16 jaar en ouder en gehuwden van 18.00 t/m 19.00 uur De ïnleggelden zijn: tot 12 jaar f 0,50. 13 t/m 15 jaar f 1,— 16 jaar en ouder/gehuwden f 1,50 De prijsuitreiking vindt plaatsdirekt na afloop van de tochten Deelname aan deze tochten staat open voor iedere belangstellende Voor gezellige muziek tijdens de perio de na terugkomst en prijsuitreiking wordt zorggedragen. Ook zal gezorgd worden dat de deel nemers na afloop tegen redelijke prij zen een consumptie kunnen verkrijgen De K J. B. zal trachten er gezel lige tochten van te maken Ook zal men goede prijzen beschikbaar stellen, die in overleg met enkelen buiten ons be stuur om, zullen worden aangekocht. Men hoopt, dat velen, ook de jonge ren tot 12 jaar, weer aan onze toch ten zullen deelnemen, zodat het vele voorbereidende werk niet voor niets wordt gedaan. Iedereen is hartelijk welkom. Weekend 31 juli-1 aug. 1971. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema. Lantink en Den Toom zal komend weekend waarnemen: dr Den Toom, Maria Stuartlaan 5, tel 03490-18881 (dienst van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmor gen 8 00 uur) De wijkverpleging wordt waargeno men door zr Rosa. Hamersveldse- weg 57. Leusden-C., tel 03496-1271 stuur van de Stichting Jeugdbelang Leusden naar de mogelijkheden en voorwaarden van huur van het kleuter- lokaal in het Jeugdgebouw. Het Stichtingsbestuur bedingt voor het gebruik van het lokaal, waarin tot nu toe de neutrale kleuterschool was ondergebracht, een Huurprijs van f. 1.500,-- per jaar. Bovendien wordt als voorwaarde opgenomen de bepaling dat het betreffende lokaal s zondags beschikbaar blijft voor het houden van zondagschool. Behalve de hiervoor vermelde voor waarden zijn er nog enkele andere de tailkwesties te regelen, met name op het punt van het schoonhouden van het betreffende lokaal. Deze kwesties kun nen evenwel rechtstreeks worden ge regeld tussen de eigenaresse van het gebouw en de toekomstige gebruikster, i.e. de Vereniging tot Stichting en In standhouding van Scholen met de Bijbel te Leusden. B en W zijn van oordeel, dat de bedon gen huurprijs redelijk is te noemen, terwijl ook de overige voorwaarden niet als bezwaarlijk zijn aan te merken Gelet op het voorgaande stellen zij de raad voor tot het huren van voor noemd lokaal over te gaan. De huur, die zal moeten ingaan per 1 augustus a.s., dient voorlopig voor een periode van 3 jaar in Leusden-Zuid nog een vijfde lokaal ten behoeve van het kleuteronderwijs nodig zal zijn, zo dat in eerste instantie de duur van de huurovereenkomst tot die periode wa re te beperken, aldus B en W. Er wordt nog op gewezen, dat om trent het huren van het onderhavige lo kaal overleg is gepleegd met.deInspec teur van het Kleuteronderwijs inde 11e Inspectie. Deze functionaris heeft aan de bestaande plannen zijn goedkeuring gehecht en inmiddels ontheffing ver leend van de bepalingen van het Bouw besluit Kleuteronderwijs. (Van de redaktie) ACHTERVELD - Voor een bedrag van f 380.500 (excl. btw), zal de Woning stichting Centraal Nederland veertig bouwkavels kopen in het plan Ach terveld", bestemd voor de bouw van eengezinswoningen met, en, of gara ges/bergingen. B en w adviseren de raad vanavond gunstig op een hierop betrekking hebbend verzoek van de Woningstichting Centraal Nederland te reageren. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Als de raad vanavond gunstig beslist, zal de Wo ningstichting Centraal Nederland 80 eengezinswoningen kunnen bouwen in het ontwerp-bestemmingsplan De We tering" te Leusden/Centrum en 18 garages, eveneens in De Wetering. B en w hebben overeenstemming be reikt met de Woningstichting Centraal Nederland over de verkoop van bouw grond in dit plan, voor een bedrag van f 1,107.000.-.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 3