ROOD Tweede makelaardij-kantoor van D. v. d. Hooff in Leusden/Z. RODA '46 ORGANISEERT FEESTAVOND VOOR 65+ ERS Oefenduels gestart bij Roda Successen voor Leusder atletes „NOOIT DOOR ROOD Uitslagen „De Snelpost" PUZZELTOCHTEN JEUGD BEWEGING HAMERSVELD DEELS IN WATER GEVALLEN Tocht wordt 17 augustus overgedaan Ook vestiging in Woudenberg IN KADER JUBILEUM: Danslessen NOOIT DOOR NUMMER 540 IS GETROKKEN Open Deur- dienst in Leusden/Z. DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1971 LEUSDEN-WOUDENBERG - Het nieu we kantoor van de makelaardij. LEUSDEN/C. - De puzzeltochten, ge organiseerd door de Jeugd Beweging Hamersveld, werden in een opzicht een groot sukses, en wel in de vorm van het aantal deelnemers. Over de andere kant viel de tocht voor de 16 jarige en ouder en gehuwden geheel in het water. Toen deze groepen enige tijd op weg waren, werden ze overvallen door een onweer en zware regenbui. Deze tocht moest worden gestaakt, en zal nu op dinsdag 17 augustus opnieuw worden gehouden. Hij zal opnieuw worden uit gezet, en de start zal plaats hebben vanaf ,,'t Ros Beyaart". De deelnemers van de eerste mislukte avond, zullen dan gratis kunnen deelnemen. Andere belangstellende zullen dan tegen beta ling ook kunnen deelnemen. In de voormiddag starten 39 kinderen tot en met 12 jaar en deze hebben een heel leuke tocht gehad. Hier was de rit uitgezet op kroonkurken, waarbij er WOUDENBERG LEUSDEN - Goed opvallend gelegen op de hoek van de Schuttershoeflaan en de Arnhemseweg, vooral voor hen die komen van de kant van Woudenberg ligt 'tpand, waarindhr D. v d Hooff op 2 augustus zijn tweede kantoor opende, daarmede ui ting gevend aan de duidelijke voor spoed in zijn bedrijf en aan het ver langen de wiek wat wijder uit te slaan. Met een gezellige receptie vierde hij met echtgenote en medewerksters en een zeer groot aantal belangstel lenden dit wel heugelijk gebeuren, op vrijdag 6 augustus van 's middags vier uur tot zes uur. Het moment was uitermate goed gekozen, éen echt sociëteitsuur en de vulling van het smaakvol ingerichte pand, waarvan de bovenverdieping tot woning gaat dienen voor de assistente, die inde komende week gaat huwen (je moet maar bof fen!) droeg echt het karakter van een gezellige sociëteit Tussen de talloze bloemstukken prijkte trots op een ereplaats het fraaie stukje afkomstig van de beide kinderen van de familie v. d Hooff Vele andere personen en instanties hadden ook prachtige bloemstukken ge zonden, die, waren ze na elkaar in af lossing gezonden zeker enige jaren het kantoor van bloemenpracht hadden kun nen voorzien Nu had het veel weg van een dependance van een goed huis voor bloemsierkunst. Groepen ban kiers. notarissen en candidaten-nota- ris, inspecteurs van verzekeringen, vertegenwoordigers van de kamer van Koophandel, grotere en kleinere figuren uit de bouwwereld waren gedurende kortere of langere tijd met elkaar ia gezellige kout. Vooral viel op de grote groep make laars van andere kantoren, die hun concurrente collega kwamen gelukwen sen. hetgeen ongetwijfeld pleit voor de goede geest, die er heerst in de afdeling van de Nederlandse Bond van Makelaars in onroerend goed. van welke afdeling de heer v. d Hooff secreta ris is. Ook andere afdelingen waren vertegenwoordigd Met stralende op gewektheid liep de nog jeugdige make laar D v d. Hooff tussen zijn gasten rond, kennelijk genietend van de hele gang van zaken Wij wensen de heer V. d Hooff, die zelf dit kantoor gaat be mannen en voor het buitenwerk te Woudenberg een assistent krijgt in de loop van september, veel succes en ho pen, dat hij, ondanks de drukte toch nog tijd zal blijven vinden voor zijn tweede hartstocht, het zijn van arbiter inde K.N.V.B. competities LEUSDEN - Zoals bekend zal de plaatselijke voetbalvereniging RO- DA'46 in september 25 jaar bestaan, waarvan tergelegenheid de jubileum kommissie van 11 t/m 18 september een speciale RODA-week zal organi seren met tal van feestelijkheden. Zo staat onder meer voor alle 65+ ers van Leusden- centrum en zuid op donderdag 16 september a s. een fees telijke avond in het Ros Beyaart op het programma. Op deze avond, die om 20 uur zal aanvangen, zullen bekende artiesten trachten hen een prettige avond te bezorgen, terwijlde jubileum kommissie de inwendige mens ook niet zal vergeten. Aan alle bij de jubileumkommissie bekende adressen zijn dezer dagen de LEUSDEN - Zoals elk jaar weer traditie is geworden, zal ook in het komende winterseizoen weer de mo gelijkheid worden geboden in eigen plaats danslessen te volgen De orga nisatoren stellen belangstellenden in de gelegenheid zich hiervoor op te geven. In de eerste plaats jongeren, meisjes en jongens, van vijftien jaar en ouder (beslist niet jonger), maar ook ouderen en gehuwde paren kunnen zich aanmelden. Als er voldoende be langstelling voorbestaat, zullen er twee groepen worden gevormd. De lessen voor de jongeren zullen -indien mo gelijk- worden gehouden op zaterdag avond. Overleg hierover is-mogelijk Over het tijdstip en dag waarop les sen voor ouderen en gehuwden zullen worden gegeven, dient nog overleg gepleegd te worden. De kosten der les sen zullen als altijd op een redelijk ni veau staan. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de volgende adressen Hamersveldseweg 84, 124 en 126, As- schatterweg 105, Lapeerseweg 8 of H van Ammerstollaan 76. Inschrijvingen zijn zaterdag en zondagmorgen ook mogelijk in het jongerencentrum De Til, Hamersveldseweg 30. Achterveld doet mee aan voetbaltoernooi ACHTERVELD - De R.K Sportver- eniging. Achterveld neemt zondag 15 aug. a s. deel aan het door hetVeenen- daalse R.K. Unitas georganiseerde voetbaltournooi. Dit tournooi vangt aan om 13.15 uur. De eerste wedstrijd van Achterveld zal op datzelfde tijdstip be ginnen. uitnodigingen bezorgd, met een ant woordkaart waarop men zijn naam en adres dient in te vullen. Verder kan men aanstrepen of men op eigen gelegen heid komt of wenst afgehaald te worden Men dient dus alleen maar aan te stre pen wat men wenst, waarna de jubileum- kommisie voor de rest zorgt Wanneer dit nog te veel is, kan men zich ook telefonisch opgeven onder telefoonnum mer: 03495 - 1332 van J. van Santen Wilgenlaan 1, Leusden-Centrum Uiteraard is de mogelijkheid niet uit gesloten dat men enkele ouden vandagen heeft vergeten, daar men bij RODA de adressen via andere instanties heeft verkregen. Het is daarom dat de jubi leumkommissie meedeelt dat alle 65+ ers uit Leusden - centrum en - zuid worden uitgenodigd op deze kosteloze feestavond Zij die dus per ongeluk geen uitnodiging mochten hebben ontvangen, zijn ook van harte welkom. Zij worden alleen verzocht dit op bovengenoemd adres te laten weten Intiem afscheid van Woudenbergse politieman WOUDENBERG - Op vrijdagavond 13 augustus a s te 20.00 uur zal in de raadzaal van het gemeentehuis te Wou denberg een intieme afscheidsreceptie worden aangeboden aan de heer R van Doorn, die gedurende bijna elf jaren in zijn functie van Wachtmeester der le klasse der Rijkspolitie een oogje in het zeil heeft gehouden in Woudenberg en natuurlijk ook daar buiten De heer R van Doorn, die bevorderd werd tot Opperwachtmeester der Rijkspolitie en postcommandant van Ochten (gemeente Echtveld) werd is zijn werkzaamheden in zijn nieuwe standplaats reeds op 16 juli jl aangevangen In Woudenberg heeft de heer Van Doorn vele vrienden en kennissen en zowel op de post Woudenberg als bin nen de Groep Leusden was de heer Van Doorn een gewaardeerd collega, die om promotie te maken wel moest solliciteren. In het gemeentehuis zullen vrijdag avond vele genodigden alsmede collega's uit de groep Leusden en politiefunctionarissen afscheid kunnen nemen van de heer Van Doorn. De heer Van Doorn heeft tevens veel werk ver zet voor de afdeling Veilig Verkeer waarvoor hij vele cursussen heeft ge leid en geslaagden heeft mogen afleve ren De C.H.U. zal aan de heer Van Doorn en de Zendingskrans „Febé" aan mevrouw Van Doorn een goed be stuurslid missen. Actie tegen roodlicht negeerders: Veilig Verkeer Nederland gaat de komende weken de strijd aanbinden te gen het hand over hand toenemende eu vel van door rood licht rijden, waaraan steeds meer automobilisten, bromfiet sers en fietsers zich - blijkens gehou den steekproeven - schuldig maken. Nooit door rood!" is het onverbidde lijke motto van de actie, die medio augustus begint en die zal worden ge volgd door verscherpt politieoptre den in het gehele land. Het opzettelijk negeren van ver keerslichten, waardoor het leven van andere weggebruikers - in het bijzon der overstekende voetgangers als meest kwetsbare groep - in gevaar wordt gebracht, is naar de mening van VVN een misdadig vergrijp waartegen voortdurend met krachtige hand moet worden opgetreden VVN pleit daarom voor inionsiever gebruik van rood- licht-camera's, die wisselend geplaatst op allerlei kruispunten een preventieve werking kunnen hebben; automobilis ten, die er nu een sport van maken door rood licht te rijden ..kijken wel uit" als zij een flinke kans lopen dat hun ge drag op deze wijze wordt „gadegesla gen'" Welk een omvang het negeren van de verkeerslichten heeft gekregen, blijkt uit een proef, die de gemeentepo litie van Den Haag met wisselende roodlicht-camera's heeft genomen; in een maand tijd werden ruim 400 over tredingen geconstateerd Het tijdstip van de actie „nóóit door rood'" valt samen met het begin van het nieuwe schooljaar; honderdduizen den kinderen gaan medio augustus voor het eerst naar school en zullen op hun route veelvuldig gebruik maken van door verkeerslichten beveiligde over steekplaatsen. VVN doet een klem mend beroep op alle automobilisten hun snelheid te matigen bij de nade ring van zebra's met voetgangerslich ten, want door tijdig te stoppen voor rood, kan men voorkomen dat het zo veelste kind wordt gedood Het zo veelste, want in 1969 kwamen 124 kin deren van 5-14 jaar als voetganger om het leven en werden 2.759 licht of zwaar gewond. LEUSDEN - Evenals tal van andere amateursverenigingen is RODA'46 het afgelopen week-end gestart met de afwerking van haar oefenprogramma. Dit alles dient ter voorbereiding op de komende voetbalkompetitie, die voor de afdeling Utrecht in het week-end van 28-29 augustus a.s. van start zal gaan. De afdeling zaterdag speelde een vriendschappelijke wedstrijd op het Burg. Buiningpark tegen De Glind. Lange tijd heeft het er in deze wed strijd naar uitgezien dat de rood-zwar- ten de punten thuis zou houden. Nadat Roda'46 via een 2-0 voorsprong op 3-1 was gekomen sloeg De Glind resoluut terug De rood-zwartenploeg, die ge traind wordt door ex-betaald-voetbal ler van Wageningen, de heer Leander, kon na een aantrekkelijke eerste helft niet voorkomen dat de bezoekers in het laatste kwartier naast de thuisclub kwamen De doelpuntenmakers bij Roda waren Aalt Bokhorst, Ko de Kruyff en Johan Kolthof. De zondagafdeling startte met een uitwedstrijd tegen Veenendaal, dat uit komt in de 4e klas KNVB Bij Roda'46 was spil Van de Belt ook weer terug in de ploeg, terwijl jeugdkeeper Gert Osnabrugge de vaste doelman Gernts verving. Vooral voor de rust was het een aantrekkelijke wedstrijd. Deze eerste speelhelft werd dan ook meteen 2-2 stand afgesloten. Direkt na de theepauze wist Drost met een prachtige goal zijn ploeg zelfs met 3-2 aan de leiding te brengen Maar toen begon de Veenendaalse voetbalmolen pas goed te draaien, terwijl Roda de greep op enkelen iets veranderd waren of een andere letter hadden Verschillende liepen wel inde val, maar allemaal kwa men ze er uit. In de vooravond starte 25 jongeren in de leeftijd van 13 t/m 15 jaar Voor hen was een tocht uitgezet op driehoekjes met opschrift K.J.B. en een pijl welke de richting aangaf Tevens moest het opschrift van een bepaalde kleur zijn Ook het opschrift werd een enkele keer omgedraaid Ook hier liepen nog diver sen in de val, maar ook allen konden nog juist voor het zware weer de tocht volbrengen. De organisatoren en uitzetters had den er veel en goed werk van gemaakt, jammer van het slechte weer Bijzon der veel medewerking werd ondervon den van het landgoed „De Boom" over wiens eigendommen (bossen) een groot gedeelte van de tocht mocht worden uitgezet, en van de heer Jac Berg op wiens bedrijf de start en finesh gehou den mocht worden. Ondanks de tegenslagen was het na afloop een zeer gezellige boel op de deel van deze boerderij. De uitslagen zijn: Kinderen tot 12 jaar- le pr. Andre Lieshout. 2e pr. Gerard v. d. Hengel en 3e pr Ton v. Klooster alle 5 str. pnt. verschil lende rijd; 4e en 5e pr. Jan v. d. Weyden en Albert Herder 7 strp. 6e pr Martin v. Santen 7 strp. langer tijd. 7e en 8e pr. Rich v. d Water en Jos Hilhorst 8 strp. 13 t/m 15 jaar. le en 2e pr. Jan Greefhorst en Henk v d Hengel 2 strp. 1.21 uur. 3e en 4e pr. Ida v. 't Klooster en Lida v. d. Hengel 2 strp 1 27 uur 5e en 6e pr. Gerard Vrij hoef en Sjaak Roest 2 strp. 1.51 uur. RODA-LOTERIJ: LEUSDEN - De zevende tussentijdse trekking van de onder het motto RODA THUIS IN EEN EIGEN HUIS georgani seerde loterij heeft inmiddels plaats gevonden. Ten kantore van notaris Mr. van Schaik werd ditmaal getrokken het lotnummer 540, wat dus goed is voor de maandelijkse prijs van f100,-. De hoofdprijs, een V.W.-kever, zal worden getrokken op de laatste woensdag van oktober. BARNEVELD - Postduivenvereni ging „De Snelpost". Wedvlucht St Quentin, afst. 300 km, los 10 uur 20, wind Z.W. in concours 183 duiven. Uitslag: Fr. Kerkhof 1, 2, 3, 4, 5, 6. 8, 10, 13, 15, 31, 40,41, 43; A v Veld huizen 7, 9, 27, 32; Th. v d. Koedijk 11, 35; M. Gorter 16, 17. 26; G v. Zomeren 18; H. Schoonderbeek 19. 21, 22,23,25,36.37,44,45; A. H. Pley28,29. 38, 42; J. v. d. Beek 30, 39; C H. v. Brummelen 12, 14, 20, 24, 33, 34, 46. het middenveld verloor De thuisklub zette de achterstand om in een 6-3 voorsprong, en tot slot wist Fred de Smalen de stand toch nog op 6-4 te brengen. Het verdere oefenprogramma ziet er als volgt uit. Afd. zaterdag 12 augustus Roda 1 - Veense Boys, aanvang 6.45 uur. 14 augustus Roda 1 - Bloemenkwar- tier, aanvang 4 uur. Roda 2 en 3 - Bloemenkwartier, aan vang 2 uur. 21 augustus Roda-combinatie naar het tournooi van de v.v. Hoevelaken. Roda-combinatie naar ZVV te Zwam- merdam. 26 augustus Woudenberg - Roda 1 en 2. 28 augustus Roda 1 en 2 - BVC Afd. zondag 15 augustus W.S.E (Waddinxveen) - Roda 1 en 2 18 augustus Barneveld - Roda, aan vang 18.45 uur. 22 augustus Roda 1 en 2 - Sv DPW (Schiedam), aanvang 2.30 uur. Roda 3 en 4 - Barneveld, aanvang 12 uur. Uit de vriendschappelijke wedstrijd Veenendaal - Roda *46. Roda-verdediger Martin Visser, weer terug in het eerste, grijpt resoluut in en is daarmee twee Veenendaal-spe- lers te snel af. Foto Janus Visser TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG .vV^' LEUSDEN-CENTRUM - De Leusder atletes Ria Berg en Ida v. d. Bremer boekten de afgelopen weken weer enige fraaie successen tijdens de atletiek wedstrijden in Amsterdam en Vught. De atletiek-sport is een vrijwel indivi duele sport waarin men uitsluitend goede prestaties weet te behalen door een keiharde disciplinaire training, de beide meisjes Ria en Ida hebben zich de laatste maanden met veel elan aan deze zware training onderworpen en komen nu tot bevredigende resul taten. Zondag 1 augustus liepen zij op de sintelbaan van het sportpark Ookmeer in Amsterdam een bijzonder goede wedstrijd, waarbij zij op de 400 m beide het clubrecord van de atletiek vereniging Altius verbeterden. Idav.d Bremer liep de 400 m in de dames D.klasse in de tijd van 65 3 sec waar mee zij een vierde plaats behaalde en een nieuw clubrecord, het oude club- record in de meisjes A. was 66.4 sec Ria Berg behaalde in de dames C. klasse een fraaie eerste plaats in de tijd van 60,5 sec. waarmee zij het clubrecord royaal verbeterde gezien het oude record op 63 4 sec. stond Vrijdagavond 6 augustus liepen Ria en Ida een avondwedstrijd op de hun vertrouwde 800 m in Vught. Op deze vrij nieuwe baan liep Ria Berg een verrassend goede race waarin zij als eerste finishte in de voor haar uitste kende tijd van 2.18.9 min. en tot haar grote verbazing kreeg zij te horen dat zij het baanrecord met maar liefst 2 seconden had verbeterd hetgeen haar prestatie toch wel illustreert. Ida v. d. Bremer liep in Vught de 800 m. in 2.27 min. goed voor een vijfde plaats. A.s. zondag lopen de beide atletes in Apeldoorn voor de K.P.J. Zij zullen ongetwijfeld veel punten in de wacht we ten te slepen tijdens het gewestelijk kampioenschap. Science fiction Mengeling van wetenschap en fantasie. „Het is onmogelijk de toekomst te voorspellen en alle pogingen dit om standig te doen, maken binnen enke le jaren een lachwekkende indruk." Dat is de mening van de bekende Es- sef-schrijver Arthur C. Clarke in zijn populair-wetenschappelijk boek „Tas ten in de toekomst" (pPrisma 1015) In ditzelfde boek schrijft hij ietwat iro nisch, maar niettemin ernstig bedoeld: „Wanneer een vooraanstaand maar ou der geleerde beweert, dat iets mogelijk is, heeft hij vrijwel zeker gelijk. Wanneer hij beweert, dat iets onmoge lijk is, heeft hij hoogstwaarschijnlijk ongelijk." Niets is onmogelijk, is de opvatting van Clarke en in de moderne science fiction-literatuur wordt deze stelling in praktijk gebracht, zij het soms in de meest bizarre vormen. „Maar de enige manier om de grenzen van het mogelijke te ontdekken," ver volgt Clarke, „is ze iets in het onmo gelijke te overschrijden." Sciencefic- tion-schrijvers (vooral de goede) kun nen profeten zijn. Profeten, die aanvan kelijk slechts met mate werden gewaar deerd, maar die steeds meer (ook in Nederland) hun pseudo-wetenschappe- lijke toekomstfantasieën kwijt kunnen aan de lezende massa. De Essef-film, aanvankelijk een bizarre vorm van een doodgewone avonturenepos, krijgt lang zaam maar zeker hetzelfde weten schappelijke tintje mee als tal van be kende SF-boeken uit deze tijd. Een uit stekend voorbeeld is de gigantische filmproduktie „2001", waaraan ook de reeds hier geciteerde Arthur C. Clarke een fikse bijdrage leverde. Hopenlijk blijft het daar niet bij. Het is echter wel opvallend, hoe weinig aandacht de Ne derlandse TV besteedt aan het fenomeen „Science fiction". De Nederlandse uit geverijen zijn wat dat betreft beter bij de tijd. Langzaam maar zeker hebben ze in de afgelopen vijf tot tien jaar een goede markt voor het SF-boek ver overd. De belangstelling hiervoor wordt steeds groter, mede dankzij ook de enorme successen, die zowel Amerika als de USSR boeken op het gebied van de ruimte-exploiratie. Maar wat is nu SF? Eigenlijk is de term „science fic tion", of in het Nederlands: fictieve wetenschap, ontoereikend voor de e- norm uiteenlopende stijlen en opvattin gen van de hedendaagse sciencefic tionschrijvers. Bovendien is de weten schap, die deze auteurs in hun verhalen gebruiken, in veel gevallen niet fictief meer, maar pure realiteit geworden. Verhalen bijvoorbeeld over de exploi- ratie van de maan zullen binnen afzien bare tijd werkelijkheid zijn geworden, zij het dan wellicht in iets andere vorm en met een andere techniek dan de meeste schrijvers het zich hebben voorgesteld. Science fiction bedrijven op puur wetenschappelijke basis, dat wil zeggen met het gebruik van de hui dige kennis op het gebied van weten schap en techniek, is door de bijzonder snelle ontwikkelingen, een gevaarlijke bezigheid geworden. De schrijver loopt de kans door de werkelijkheid achter haald te worden. Wetten, die eeuwen lang als onver biddelijke waarheden werden uitgedra gen, worden nu soms door nieuwe ont dekkingen totaal omvergeworpen. De relativiteitstheorie van Einstein is wat dat betreft een goed voorbeeld. Science fiction is voor mij een literaire menge ling van wetenschap, toekomstvisie's en pure fantasie. Het is de kunst om dat allemaal zo geloofwaardig te bren gen, dat het als het ware door de ge middelde lezer wordt aanvaard als mogelijk. Niet alle science fiction- schrijvers slagen daar in. Maar dat neemt niet weg, dat het lezen van SF- romans voor diegene, die zich er in verdiept, ontspanning en spanning op z'n best is. Het is in ieder geval li teratuur, geënt op de huidige, dyna mische ontwikkelingen van onze steeds technischer wordende maatschappij. Het is een toekomstvisie. En zolang het tegendeel nog niet is bewezen, hebben de science fictionschnjver het gelijk aan hun kant. Want zoals reeds eerder is betoogd: „Niets is onmogelijk". Jules Verne bewees dit reeds m negentiende eeuw (hij leefde van 18j 1905), met zijn fantastische boeken ot maanreizen en onderzeeboten, sne! reizen om de wereld en wat al q] meer. Wat hij toen schreef werd onmogelijk beschouwd. Nu is het de werkelijkheid reeds lang achte- haald. En wat te denken van Jonaijy Swift, die in Gulliver's Reizen ret schreef, dat de planeet Mars tv manen had, terwijl hij opmerkeij exact hun bewegingen rond Mars bi schreef. Pas in 1877 werden zij d dekt, terwijkSwift heeft geleefd t 1667 tot 1745. In die tijd bestonden nog geen telescopen, die sterk geoo waren om één van de manen te kuc zien. Twee klassieke voorbeelden toekomstvisie's in de literatuur juist waren. Daarom is het belacheli om de toekomstverhalen van nu bestempelen als pure fantasie. Ei recent voorbeeld is Aldous Huxlej „New Brave World", waarin hij maatschappij beschrijft van reaget: buis-mensen. Een ontwikkeling, 4 steeds meer realiteit dreigt te wordt als we niet tijdig genoeg ingrijp» En de wereld van George Orwell zijn boek „1984" benadert griezel de toekomst die ons misschien wachten staat, als wij geen paal perk gaan stellen aan de ontstellen* mogelijkheden, die de hedendaagse lektronische kommunikatie-technieki ons bieden, gekoppeld aan een vergrt tende macht van bureaucratie en talitarisme. (ABC-reeks 67). In deze nieuwe rubriek „ESSEF willen wij met ingang van vandaag ri gelmatig ingaan op nieuw verschew science fiction-boeken. Vandaag bt ginnen wij met de in 1950 door Clt ford D. Simak geschreven roman bouwers van de Kosmos", in Neder land uitgegeven door A. W. Bruna Zn te Utrecht in de Zwarte Beertje: reeks. Het oorspronkelijke gegevt voor deze- roman verwerkte Sim reeds in 1939 in een kort verhai De bouwers van de kosmos Clifford D. Simak, die tal van t>: kroonde romans op zijn naam hee! staan, zoals „Ruimtestation op aarde (Zwarte Beertjes 1077) en „Het Roi gevaar" (Zwarte Beertjes 1336), gt in zijn nieuwste Nederlandse uitgai „De bouwers van de kosmos" in een enigszins precair onderwerp, i melijk de afkomst van de menshei! Hij doet dit op een bijzonder verras sende wijze, verrassend vooral door het bijzonder slot van het boek. Si mak heeft in deze roman gebruik ge maakt van technische technieken, bijzonder ongeloofwaardig aandoen, maar die in feite ondergeschikt zij aan het verhaal zelf. Buitenaards wezens roepen de hulp in van ee handjevol aardbewoners om het heel al te redden van de ondergang Wat het heelal, althans het heelal waari ook de aarde bestaat, wordt bedreig door een botsing van een tweede heel al, dat bestaat uit anti-materie. Zoals bekend heffen materie en anti-maten elkaar op in een explosie, wanneer i met elkaar in kontakt komen Et geweldige heelal-exploisie is dus komst. De aardbewoners begrijpennit goed hoe zij dat kunnen verijdel» maar wanneer zij door fantastisch technieken aan de rand van het heelal terecht zijn gekomen op de planeet vu de „Bouwers", zoals de wezens zitf noemen, vinden zij toch een maniero: de ramp te voorkomen. Want het blijkt dat de aardbewoners de enige wezen uit het heelal zijn, die voldoende dur en fantasie hebben om op de korts mogelijke termijn met een oplossing* komen. Enerzijds een verheffing vaoö mens in het heelal tot een suprematie wezen, aan de andere kant een waar schuwing aan de wetenschap die deot dat met computers alles opgelost u! kunnen worden. Zonder de fantasie eodt plooibaarheid van de mensen gaat b? eenvoudig niet. Simak slaagt erin om aan het slot e geweldige climax te bereiken, een oc verwacht hoogtepunt en tevens en „nieuwe" theorie over het ontstaan vu de mensheid. Dat hij daarbij op vooral voor weten schapsmensen onverantwoorde wiju speelt met ruimte, tijd en afstand maak het boek voor de niet-wetenschappelijk lezer bijzonder lezenswaardig en spas nend. Met op de achtergrond een tik keltje filosofie over de mensheid t haar bestaan. Voor hen, die kennis wil len maken met de „Bouwers van d Kosmos": Zwarte Beertje 1401 - prijs f. 2,95. L. V. MEDISCHE DIENSTEN Weekend 14-15 augustus 1971. (Alleen spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema. Lantink en Den Toom zal komend weekend waarnemen dr. Boersema, Julianaweg 5. Ach terveld, tel 03425-222 (dienst van vrijdagavond 18.00 tot maandag morgen 8.00 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door zr Van Kalkert. De Roo van Alderwereltlaan 11Leus den-Zuid, tel. 03490-15818 KERKDIENSTEN DATUM 15 augustus 1971. LEUSDEN-CENTRUM N H K. 10 u.. ds. Rigters, Abcoude, 19 u. ds. Noordegraaf, Ede R.K.K.. za 7 uur, m.m v dameskoor; zo. 7 30 uur, 9 uur lat Hoogmis; 11 uurdienst metsamenzang; 16.30 uur LEUSDEN-ZUID N.H.K 10 u ds. Sirag, bed H. Doop, eerste prediking over Ruth, 18.30 u.: ds. Toornvliet, Bloemen- daal, open-deur dienst R.K.K Huize Den Bosco, za 19.15 uur; zo. 10 u Hoogmis, 11 30uur. ACHTERVELD Geref. Kerk, Postweg: zondag 10 u.. ds. Aalbersberg; 19.00 u Aalbersberg. N.H K zondag 9.30 u Eerw her." Van Beusekom, Stoutenburg R.K. Kerk: maandag t/m zaterdi 8 oo uur (uitgez woensdag! woensdag 19.30 u.. avondmis, don derdag 13.30 u H. Mis; zaterd; 19.00 u. avondmis, zondag uur Om 10 00 u Hoogmis (Ned tekst), 18.00 u. Lof. LEUSDEN/ZUID - Zondag 15a gustus a.s. om 18.30 uur wordt in<i Dorpskerk in Leusden/Zuid weer e open-deurdienst gehouden. Voorgang^1 is Dr. J. v.d. Linden uit Leusden-Z Organist is de heer W van Surksiii uit Amersfoort. Uw belangstelling v"c' deze dienst wordt bijzonder op pril' gesteld.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4