Gemeenteraad Leusden vergadert a 1 1 RUITER- 1 1 1 DEMONST „DE KLAV RATIE EET" DE VIERDE DAG ONS NIEUWE FEUILLETON DE VIERDE DAG Kappie en het verlaten eiland VOOR DE BALIE: HET BOZE GEZIN A.s. zondagmiddag I 1 Postweg 1 1 door H. van Omme (Of lHazepad." fljERDAG 26 AUGUSTUS 1971 Akke Feenstra komt als werkster in de woning van de zieke oud-no taris Schaarsma de Zwart, een bijzonder lastige patiënt. Zo lastig, dat de huishoudster, ten einde raad er vandoor gaat en Akke alleen achter blijft in het grote huis met de patiënt Ze is echter anders als huishoud ster Tjitske; Akke brengt de zieke rustig doch beslist aan zijn verstand, dat zij zich dat gescheld en gemopper niet zal laten welgevallen. Akke ls erg gevat en er groeit een zekere verstandhouding tussen haar en de zieke. Maar op een dag vraagt de zieke grijsaard Akke ten huwe lijk.Voor Akke komen er vragen, die beantwoord moeten worden: Is een huwelijk van een jonge vrouw met een grijsaard volgens onze mo rele begrippen verantwoord? Praktisch altijd speelt geld in een derge lijk huwelijk de hoofdrol, dat weet Akke ook wel. Liefde komt er ter nauwernood aan te pas. Maar, wanneer er nu eens een ander motief is? Dit voorkomen, dat familie, die het niet waard is, de erfenis in handen krijgt en daardoor de laatste levensdagen of -weken van de oude man gelukkig en blijde maken? En een toegewijde jonge vrouw in het bezit komt van de erfenis. Wat is daar op tegen? Na veel strijd kiest Akke en beleeft drie gelukkige dagen. Doch beginnen de moeilijkheden, die Akke moedig en vastberaden het hoofd biedt. Ze is Immers jong en heeft nu geld, veel geld. En geld betekent toch ook macht? Akke krijgt veel ontgoochelingen te verwerken. Uit eindelijk ligt er toch geluk en liefde op haar levensweg. Maar voor het zover is De schrijver van dit boeiende verhaal speelt twee meningen tegen elkaar uit zonder zelf op nadrukkelijke wijze partij te trekken. Dat laat hij steeds weer aan lezeres en lezer over. Totdat hij er voor een ieder aanvaardbaar slot aan maakt en conclusies trekt, die misschien de meeste mensen zouden trekken, daarmee weer de cirkel rond ma kend Dus terugkerend tot de bij ons heersende moraal, intussen ons allemaal een spiegel voorhoudend Een feuilleton, dat u iedere keer opnieuw naar het vervolg zal doen verlangen. REDAKTIE. k 1. Voorstel tot 31c wijziging van de begroting Algemene Dienst Leusden en Stoutcnburg 1969 slotwijziging met bijlage) *»2. Rondvroeg *13. Sluiting om 3 uur FEUILLETON L£liSDEN.- Da ganeenteraou van Leuaden kont op donderdag 26 atigbijeen, de an'ivaiig van deze openbare raads- Agcndo vorgadering is 19.30 uur. 1. Opening 2. Mededelingen 3. Notulen <i. Ingekomen stukken 5. Voorstel tot het verlenen van medewerking inge volge artikel 72 der l.o.-wet 1920 aan liet bestuur van de Katholieke Stichting voor onder wijs in de Parochie van de H. Jozof te Achter veld voor het treffen van een tweetal voorzie ningen in het schoolgebouw Jan van Arkclwog 6 6. Voorstellen tot hot verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 der l.o.-wet 1920 aan het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel ten behoeve van het schoolgebouw Lijsterbeslaan 5*» te Leusden-centrum a. voor de aanschaffing van een bandrecorder b. aanvulling van de voorraad lccrlingensets c. voor de aanschaffing van een nieuwe methode Nederlandse Taal d. voor hot aanschaffen van materiaal t.b.v. de speollecrklas c. voor de aanschaffing van de leer- en hulp- middelcnvoorraad voor de klassen 2, 3 en 9 7. Voorstel tot het verlenen van medewerking inge volge artikel 50 der Kleuteronderwijsvet voor het treffen van een aantal voorzieningen in het belang van do veiligheid voor de leerlingen van de Christelijke kleuterschool "De Spring plank" te Leusdcn-centrum. Voorstol tot het verlenen van medewerking inge volge artikel 72 der l.o.-wet 1920 aan het bestuur van de Katholieke Stichting voor Onderwijs in de Parochie van de li. Jozef te Achterveld voor de aanschaf van een nieuwe leesmethode le klas schoolgebouw J. van Arkelweg 6 Voorstel tot het verlenen van een voorschot op do exploitatievergoeding aan het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Lcusden t.b.v. de dependance van de Chr. kleuterschool "De Woelige Hoek" Voorstel tot vaststelling van do uitkerings- en pensioen verordening t.b.v. wethouders der gemeente Leusden Voorstel om gebruik te maken van do diensten van de Amcrsfoortse Stichting voor School- en Beroepskeuze voorlichting t.b.v. leerlingen zesde leerjaar lagere scholen Voorstel tot het verlenen van een eenmalige subsidie aan de Vereniging Ziekenomroep "De Golfbreker" te Amersfoort Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de afdeling Leusden van de Vereniging "De Zonnebloem" v Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Provinciale Utrechtse Stichting voor WclziJhsbcvordering Voorstel tot verhoging van do subsidie aan de Stichting Borgstellingsfonds voor de Gelderse Vallei 20. Voorste weg l6 ot aankoop vai de percelen Asuchotter- n L.L. Uppclschotcn en 21. Voorstel verkoop van nhcim Scheltu F J.P. van Gect Sonde «tol tot verkoop van een perceel grond cmmingsplan Rossenberg aan de heer Voorstel tot het besluit voor dive voorborrïdings- nemen van diverse pcrcel Voorstel tot het verlenen van een premie voo; woningverbetering aan de heer J. v.d. Salm Asschotterweg 67 Voorstel tot het verlenen van een premie voo: woningverbetering aan de heer H.W. Schoonder beek, Henscnwcg 18*1 Voorst el tot het verlenen vi woningverbetering aan de he. Arnhemseweg 15 Voorstel tot het verlenen v. woningverbetering aan dc hei v. B. v. Oosterhoutlaon 30 een premie voor G. Blankenstijn het ve ring Juin vcrkoi he t rlcne n de laan 30 28 kavels Na bouwterrein j'i kavels bouwterrein voor ontwerp-bestemmingsplan onaal Grondbezit N.V. 28. Voorstel tot woningverbctr Lovoor, Kon. 29- Voorstel tot gnragebouw Rozcnboom a: 30. Voorstel tot wijziging van d lljke regeling woonwogoncent 31. Voorstel tot het verlenen van medewerking in volgc artikel 72 der l.o.-wet 1920 aan het R.K. schoolbestuur te Lcusden voor dc aan schaf van een schrijfmachine "t.b.v. de R.K. basisschool de Rossenberg 1 tot gemeenschappe im Amersfoort iedewerki Voor s volgc artikel 77 der l.o.-wet 1920 aan het be stuur van de Stichting voor onderwijs in de parochie van dc H. Jozef te Achterveld voor het beschikboarsteJlen van k lokalen voor een nieuw te stichten lagere school Voor.' Algem k r c d 1 tel tot 67o w 1970 zig: de dj rist ng van de begrotii ming overlopende 1969) Voorstel betreffende oamgoving van wege: Voorstel tot aankoop van grond nabij dc llamers- vcldsewcg van de heer J.C. van Kooy Voorstel tot aankoop van een perceel grond van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Leusden t.b.v. dc bouw van oen trafo-huisje Voorstel tot aankoop van een perceel grond van de heren W.A. en F. de Kruyff t.b.v. het ontwerp-bestcmmingsplan Groenhouten 3*t AVoors tel tot 7e wijziging van dc begroting Grondbedrijf 1971 <k)edict begeleiding bij pianontw1kkc11ng door bureau ïr. B.W. Berenschot B.Voor-tel tol 35c wijziging van de begroting Algemene Dienst 1 STf 1 kapitaalverstrekking) 35- Voorstel tot 36e wijziging van de begroting Al gemene Dienst 1971 (aanpassing diverse posten gewone dienst) 36. Voorstel tot 37c wijziging van de begroting Algemene Dienst 1971 (verhoging salar1spostcn gewone dienst en herziene berekening algemene uitkering gemeentefonds) 37- Voorstel tot 38c wijziging van de begroting Algemene Dienst 1971 krediet tekenen bestem mingsplan Lcusden-zuid door D.H.V.) 38. Voorstel tot 39c wijziging van de begroting Algemene Dienst 1971 (extra krediet stichting en inrichting mobiele noodlokalen) 39A.Voorstel tot 10e wijziging van de begroting grondbedrijf 1971 (verkoop 28 kavels bouwterrein voor woningbouw en 1'i kavels voor garagobouw in ontwcrp-bostcmmingsplan Rozenboom c.o. N.V. Nationaal Grondbezit B.Voorstel tot '«le wijziging van de begroting Algemene Dienst 1971 (buitengewone aflossing op verstrekt kapitaal) !|0A .Voorstel tot l'tc wijziging van de begroting Grondbedrijf 1970 (bijdrage aonlcgkostcn sport- torrrein Achterveld) B.Voorstel tot 68e wijziging van de begroting Algemene Dienst 1970 kap 1taalverstrekking „Ons gezin was boos," zei de dame, „en daar was alle reden voor!" Maar de rechter betwijfelde dat. Want het was een veeg teken, dat deze boosheid het vrijwel complete gezin voor de groene tafel bracht: moeder, zoon en dochter, allemaal wegens mishandeling Er was dan ook behoorlijk geslagen, die avond. De slachtoffers waren de buurman en (ie buurvrouw, die een auto en een kleuren t.v hadden ,,De mensen van de afbetaling lopen er de deur plat." zei de verdachte huismoeder, zonder beroep ..Niet dat we er iets mee te maken hebben. Bij ons hebben ze de boel pas weggehaald vanwege de afbetaling. Maar daarom hoeft hij zich nog niet aan te stellen als een middenstander, die kapitalist!" Al met al maakte dit niet duidelijk of, en zo ja waarom deze dame de buurman had geslagen en gestompt, waardoor deze pijnlijk werd getroffen ..Ik heb hem niet geslagen," zei de huismoeder rad, „ik maaje er mijn vingers niet aan vuil!" De geslagen buurman zei, dat zij hem een tik op de arm had gegeven, „t Deed geen pijn," zei hij. Niet de moeite waard om over te pra ten. Zodat de dame werd vrijgesproken Want een mishandeling moet flink pijn doen om mishandeling te zijn. Zij was geenszins dankbaar voor de ontlastende verklaring van de buurman. „Hij krijgt met mij nog meer last!" riep ze, toen ze met opgestreken zeil de zaal uit liep. Vervolgens kwam de zoon. Hij had buurman zo'nwatjekauw ver kocht dat die er een paar weken mee gedokterd heeft ..Dit was wel echte mishandeling," zei buurman. „Ik had er zó'n gezicht van," en hij wees ergens naast zijn oor. Vijftien gulden of drie dagen kreeg de zoon daarvoor. En als laatste kwam de dochter, 18 jaar, speelster van beroep, met het air van een filmster van veertig en het postuur van een bak vis van zestien. Vergeefs trachtte ze de rechter in verwarring te brengen met wimpergewapper, scheef hoofd en gegoochel met een handtasje, dat net groot genoeg was om er een dubbeltje in te ver pakken Zij had de buurvrouw bijna gescalpeerd door strafbaar geruk en getrek aande haartooi van de mishandelde „Mijn vrouw kan er wel tegen", zei buurman, „maar het is toch geen werk." „Hij had mijn broertje geslagen!" riep de bakvis-filmster, die spoelster was. ..Kom meisje," zei de rechter vaderlijk, „nou moet je hier niet jokken." Het broertje is namelijk door de politie ver hoord Hij zei: „Buurman heeft mij met aangeraakt, maar ik moest van mijn zus zeggen dat hij me wel heeft geslagen." Dat wreef de rechter de jongedame, die geen film- maar spoelster was. onder de neus. „Kan wel zijn," zei ze, „maar toch is 't zo." Naderhand bleek buurvrouws bril in drie delen te zijn gesplitst en dat kostte vijftien gulden. De ziekenfondsen zijn er namelijk niet om burenruzies te bekostigen „Die vijftien gulden schade moet je vergoeden," zei de officier, „en ik eis bovendien vijftien gulden boete." „Da's dan dertig gulden," zei de jongedame, die beter in het re kenen was dan in omgangsmanieren. „Zie maar, dat u het geld krijgt." „Dat zullen we zeker wel zien," beloofde de officier, maar de rechter verloor op dit ogenblik het vaderlijk geduld. „Vonnis conform. Veertien dagen tijd voor hoger beroep, waar u ook af stand van kunt doen En gooi die blaag er uit!" Dit laatste was voor de parketwacht bestemd. Buiten stonden moeder, zoon en dochter in een rij tegenover het gerechtsgebouw. Eendrachtig staken ze de tong uit tegen de geblind doekte Justitia. Wij zouden ze de weegschaal naar het h<~ofd hebben gegooid, maar Vrouw Justitia doet zoiets niet De deurwaarder zag de drie rose tongen ook. „Straks hebben ze allemaal kiespijn," zegt hij hoopvol. d'ARGENTY EEN LINK HUIS let meisje bleef staan voor het lerwetse herenhuis en monsterde hardstenen stoep bij de zware voor- Het nummer klopte, dus hier lest het zijn. Ze tuurde langs het huis door de aat, die vrijwel verlaten lag. teeAd, in dit deel van het stadje s ze waarschijnlijk nog nooit ge est, want alles kwam haar zo on- tend voor. Langzaam besteeg ze de zes treden, tel voor de deur staan en trok aan ouderwetse bel, die meteen in het is begon te galmen. Ze schrok. Heb te hard getrokken? dacht ze. Waarom bben die mensen niet een gewone ukbel, zoals bijna overal? Het leek ar nogal een muffe behuizing te zijn oet je die strakke vitrages voor de men eens zien. Dp Hour ai De deur werd geopend en een vrouw 'raj( n moeilijk te schatten leeftijd stond de opening. De vrouwen keken el- de opening. De vrouwen nder enkele sekonden aan. „Wat wenst u?" „Ik kom op de advertentie, me rci* 20Het strakke gelaat van de oudere °uw ontspande zich en Akke ver- elde zich, dat ze een zucht loosde Ze deed een pas achteruit en ant- flrdde „Komt u binnen." Zwijgend betrad Akke het huis en 'Igde de vrouw naar een grote kamer de zijvleugel Ze wees de bezoekster stoel, doch bleef aanvankelijk zelf (Jan, het meisje scherp opnemende Akke ging rustig zitten en legde ir handen in de schoot, waarna ze haar beurt de ander aankeek. Ten- Me nam de vrouw ook plaats tegen- w Akke en keek nog eens. ..Hoe is uw naam? Woont u in de bd?" ..Ik ben Akke Feenstra, mevrouw, woon net even buiten de stad, aan De vrouw glimlachte even. „Noem e maar geen mevrouw, Akke Ik ben er de huishoudster Je bent zeker Bollegase?" ..Nee, me.... juffrouw. Ik kom uit ^noorden van Friesland, uit Mets- *ier. Maar we wonen hier al vier ünden, Mem en ik." .."el, Akke, dus je wilt hier komen ijsoi' 5pOf< ,voi Z3S:t ronsfl haai: rs - Het is voor hele dagen, en e{st ook zaterdags." ..ik heb de advertentie gelezen, juf- t en vind het best rsf. De vrouw wees m het rond. „Het een groot huis. Af en toe kan ik je fcl'eens helpen, maar daar moet je niet op rekenen. Het komt er op neer, dat je praktisch alleen het huis moet schoonhouden. En daar heb je de hele week werk aan „Ik ben werken gewend, juffrouw." „Hoe oud ben je?" „Twee en twintig, juffrouw „En wanneer zou je kunnen begin nen?" „Net zoals het uitkomt. Als het moet, wil ik morgenochtend al komen." „Kind. dat zou een uitkomst zijn. Ik zit al dagen zonder. En het huis ziet er uit, je schaamt je gewoon. Maar ik sta overal alleen voor Wel, als je morgenochtend kunt beginnen, ,Dat kan, juffrouw. En wat verdien ik?" „Het vorige meisje had vijf en veertig, maar die wilde meer hebben en ik kon het niet geven. Daarom is ze weg gegaan. Ik zal proberen, of ik er vijftig van maken kan. Is dat voldoende?" Niet te happig zijn, dacht Akke. Zelf had ze gerekend op drie tien tjes, niet op de hoogte zijnde van de lonen voor werksters in Bollega. In Metslawier gaf men ook niet meer Vijftig gulden, dat was een kapitaal. Met het pensioentje, dat Mem had, zouden ze eeen zorgen meer hebben En omdat het meisje niet antwoord de, vervolgde de huishoudster: „Ik weet wel, dat het voor deze tijd niet veel is Maar je hebt hier de volle kost, als je tenminste om acht uur kunt beginnen, 's Avonds kun je na het afwassen naar huis gaan. Dus ontbijt, middagmaal en avondbrood is er bil inbegrepen De vrouw keek haar vragend aan en Akke begreep, dat ze om een hulp zat te springen. Vijftig gulden en de volle kost. Dat was iets geweldigs. Mem geloofde het nooit, als ze 't vertelde. De vrouw vervolgde „En we drin ken 's morgens op ons gemak een kopje koffie Het is helemaal niet de bedoeling, dat je achter elkaar door werkt We zijn tenslotte geen ma chines, wel? En 's middags een kwar- tiertje thee, dat spreekt vanzelf." Akke genoot in stilte. Als ik m'n mond blijf houden, gaat ze verder over nog meer dingen misschien. Kin- deremensen, dit moet ik aannemen: vijftig gulden en thuis uit de menage. „En als je eens een avond vroeger weg wil, is daar ook wel wat op te vinden. Als we goed met elkaar over weg kunnen, wel dan zal het hier prettig werken zijn, zie je?" Akke knikte „Goed, ik neem het aan, juffrouw. Morgenochtend om acht uur ben ik er." Terwijl Akke antwoordde, klonk op eens een doordringend belgerinkel. Als door een veer kwam de huis houdster overeind en keek naar de deur „Een ogenblik, wacht even, als je wilt Ik Koop gauw terug te zijn." Opnieuw snerpte de bel en gelijk verliet de vrouw het vertrek. Akke zag haar snel een trap opgaan en in de verte hoorde ze de stem van een man. een scherpe, boze stem. Een gek huis is het hier, vermoed de Akke. Als er maar geen luchtje aan zit. misschien was ze toch nog te happig geweest. Misschien had ze beter eerst nog even met Mem kun nen overleggen. Maar wat zou dat voor zin hebben? Ze kende ternauwernood een paar mensen in dit stadje. Hun naaste bu ren en een enkele leverancier, maar van hen hadden ze nog niet veel ge hoord over de mensen hier. Ze zei den wel eens dat de Friezen m zuiden heel anders waren dan in het noorden, maar veel had Akke er niet van ge merkt. Het stemmengeratel drong ge dempt door in de kamer. De mannen stem overheerste en af en toe hoorde ze de huishoudster er tussen door. Maar wat ze precies zei, verstond ze niet. De huishoudster zou die me neer een weduwnaar zijn? En waren er kinderen9 Als de stemmen even zwegen, was het angstig stil in het huis Zelfs de geluiden van het schaar se verkeer in de straat drong nau welijks door Als het maar safe was Ze wilde wel. dat ze het vorige meis je kende, dat hier gewerkt had, dan zou ze inlichtingen kunnen vragen. Nu ja, als het haar niet beviel, kon ze altijd nog gaan. En misschien kon ze wel bij iemand informeren. Het duurde minuten en nog steeds zat Akke alleen in het vertrek. Ze keek eens rond naar de meubelen. Allemaal ouderwets en oerdegelijk. Meubelen uit het jaar nul. Ontzettend bewerkelijk natuurlijk. Kijk maar eens naar dat grote ouderwetse buffet met zijn gebeeldhouwde poten. Om je een rotje op te poetsen. En natuurlijk vol met kleine stofnesten. Als in alle vertrekken zulke meubelen stonden, kon ze wel vooruit Dan kwam je in je eentje immers nooit klaar? Moet je eens zien, wat een lap zeil. Had je alleen al een halve dag nodig om te wrijven. Na een kwartier kwam de vrouw weer beneden, langzaam en met een hoogrode kleur. „Neem me niet kwa lijk, dat ik je moest laten wachten, maar meneer is ziek, zie je? En ik moet hem met alles helpen. Soms is hij wel eens een beetje on geduldig. Maar ik sta al dagen alleen voor alles. Een mens heeft tenslotte maar twee handen aan het lijf Dat is wel beroerd, maar er is niets aan te doen." Akke keek in het vermoeide ge zicht van de oudere vrouw en het medelijden golfde in haar op. Die moest 's avonds doodop zijn „Ik kom u morgenochtend hein. hoor. Om acht uur ben ik er. U kunt op me rekenen De huishoudster slaakte een diepe zucht. „Kind, wat een geluk, wat een uitkomst. En die vijftig gulden krijg je, hoor Die breek ik wel los bij hem, reken er maar op. Een mens zou er wat van krijgen, al die dagen alleen Zeg, wil je thee? Ik moet toch voor meneer klaarmaken. Met vijf minuten is het klaar." „Als het met teveel moeite is, juffrouw „Noem me maar Tjitske, hoor. Zo heet ik. We zullen het samen best kunnen vinden, reken maar. Ga je mee naar de keuken9" VOOr je een week hier BENT „Ik heb werk, mem." zei Akke, toen ze de kleine woonkamer betrad. Ze trok haar korte jasje uit. hing het over een stoel en ging tegenover haar moeder bij het raam zitten. „Zo, toch? Op die advertentie? En zijn het aardige mensen?" De oudere vrouw keek het meisje over haar bril aan, zonder met het breiwerk op te houden. ,,'t Is een groot huis, in de Voor straat Er zijn maar twee mensen: meneer, die ziek is, en de huishoud ster, Tjitske. Maar ik zal wel zowat alles alleen moeten doen, want Tjitske heeft haar handen vol aan meneer. Ze moet hem bij alles helpen. „Zo, is meneer ziek. En is er geen mevrouw? En ook geen kinderen?" Akke schudde haar hoofd, pakte een doosje sigaretten en nam er een uit Ze knipte een aansteker aan en blies een rookwolk uit. „Helemaal met z'n tweeën. Maar meneer zal ik wel nooit zien Die ligt boven, in zijn kamer en die kamer houdt Tjitske bij De rest van het huis is voor mij. En. o ja, met volle kost. Om acht uur moet ik al beginnen tot een uur of zeven 's a- vonds. „Dat binne lange dagen, Akke En verdien je er wel genoeg? Het is he lemaal niet erg om te werk°n, als het maar betaald wordt." Akke glimlachte en keek naar de rook, die van haar sigaret kwam. „Wat denk je, mem9" De oudere vrouw dacht na. „Als je elke dag zo lang moet werken, dan mag je'wel goed geld verdienen Ik dacht op zijn minst dertig gulden, als je de kost er dan bij rekent Akke's glipilach werd breder. „Vijf tientjes, mem." De vrouw liet haar breiwerk rus ten en schoof haar bril omhoog, waar na ze haar dochter onderzoekend aan keek Heb je je wat op de mouw laten spelden9" „Ik krijg vijftig gulden m de week met de volle kost Zondags vr«j, za terdags niet natuurlijk Morgen ga ik beginnen. Mem, we zijn uit de moei- lijkneden Hoe vind je het? De vrouw schudde haar hoofd. „Vijf tig gulden, daar moest Heit bijna een hele maand voor werken, van zes uur 's morgens tot acht uur. En in de winter zo lang het licht was. Wat een tijd tegenwoordig. Vijftig gulden. Het is toch wel. eh. ,,De huishoudster, Tjitske, vertel de, dat het vorige meisje vijf en veertig had. maar meer wilde endaar- om weg ging. Maar ik krijg vijftig, ze heeft het me beloofd, zonder dat ik er om gevraagd heb." „Zo, toch? Een mens verbaast zich tegenwoordig nergens meer over. Vijf tig gulden Ja, als we die er iedere week bij hebben, dan ..Dat hebben we vanaf de volgende week dan, mem. En nu geen zorgen meer, want dat is niet nodig. „Dat ishet is gewoon niet te geloven We zouden weer wat kun nen sparen „We gaan er eerst eens beter van eten, als het zo ver is, mem. Als ik van morgen af niet meer in de kost ben, dan haal je maar eens wat lek kers voor je in huis, hoor? En nou niet meer piekeren. Je hebt Akke nog.' De volgende morgen trok Akke Feen stra voor de tweede maal binnen vier en twintig uur aan de bel en na enige tijd opende Tjitske de deur Er kwam een lach op het gerimpelde gezicht. „O, Akke, kom er maar in. Ik heb vergeten te zeggen, dat je natuurlijk achterlangs kunt gaan Maar dat hin dert niet. Kom maar mee naar de keuken, we gaan eerst eten." Akke sloot de deur achter zich en volgde de huishoudster naar de keu ken, maar nauwelijks waren ze daar, of de bel snerpte weer door het hele huis Tjitske slaakte een diepe zucht. „Ik had gehoopt, dat hij tot een uur of negen zou blijven slapen Nou.. Ze wees naar de keukentafel. „Daar is brood en thee staat onder de muts Help je zelf, want ik ben het eerste half uur nog niet klaar. En eet zoveel je lust hoor.. daar is ook beleg, en Maar wat ze verder wilde zeggen, werd voorlopig niet bekend, want op nieuw rinkelde de bel en de huis houdster draaide zich gelijk om en rende de keuken uit. Akke stond met haar schort in de hand en hoorde de vlugge voetstappen de trap opgaan Weer de mopperende mannenstem en toen sloot ze zacht de keukendeur, waarna ze haar schort in een hoek deponeerde. Bij de tafel bleef ze staan en keurde de heerlijkheden, die voor haar gereed stonden: volop melkbrood, kaas, hagelslag, twee eieren, beschuit, jam, pindakaas en een schaaltje met spek. Ze knikte. Dat zag er niet gek uit. Er stonden twee stoelen bij de tafel, één met een groot kussen, dat was waarschijnlijk de plaats van Tjitske. Wel, dan zou zij maar in de andere stoel gaan zitten Akke had de ontbijtboel al op de aanrecht geplaatst, toen Tjitske De neden kwam „Hij is wakker gewor den van de deurbel en wilde weten, wie er zo vroeg was." Akke schrok. „O, het is dus mijn schuld?" „Je kon het niet weten. Ik had het je moeten zeggen. De leveranciers komen allemaal achterom. Heb je al gegeten?" Het meisje knikte. „Heerlijk Zal ik eerst afwassen?" „Heb je gehoeg gegeten?" „Ik eet 's morgens nooit zoveel." „Laat de afwas maar staan. Meneer moet toch ook eerst eten. Dat komt wel na de koffie Als je de grote salon onderhanden wilt nemen? Daar is in geen week wat aan gedaan. In de gang is een grote kast, daar vind je alles in, wat je nodig hebt. Ook de stofzui ger. Je hoeft niets op te nemen, en doe de eerste dagen maar kalm aan. Het moet wennen. Ik moet nu eerst me neer verder helpen. Akke knikte. „Ik vind het wel," zei ze, haar schort voorbindend „Als u me ergens voor nodig hebt, roept u maar." De nieuwe werkster begon aan haar taak, bekeek de grote salon en was het met Tjitske eens, dat ze hier vóór de middag werk genoeg had De stof zuiger was ouderwets, maar maakte- weinig lawaai, en zoog goed op. wat tenslotte het belangrijkste was. Ze werkte gestadig door. hoorde de huis houdster van beneden naar boven gaan en van boven naar beneden. Af en toe klonk de scherpe stem van de man en de zachtere van Tjitske. Kwart voor elf klonk de stem van Tjitske uit de keuken: „Kom je koffie drinken, Akke?." Het meisje staakte haar werk,veegde een paar haarpieken weg en liep naar de keuken, waar twee dampende kop- pen gereed stonden en twee grote koeken op een schotel lagen. „Ga zitten, Akke Als het koffietijd is, nemen we er een kwartiertje ons gemak van Moet je suiker? Doe het er dan zelf maar in. „Dank je." „Boven heeft hij z'n ochtendkrant- je en dan is-ie weer een half uurtje zoet Het is in de regel het rustigste uurtje van de hele dag Heb ik net tijd om af te wassen en de boodschappen weg te bergen Ik leg 's morgens vroeg altijd de lijstjes klaar," ze wees naar het tafeltje bij de achter deur „Hoeft niemand te wachten, zie je? Ik ben er zo vaak niet." - 48 - De meester had niet veel moeite om het paleis van kalief Hatschie Ben Ras te vinden, want hetorachtigegeDouw was al van verre zichtbaar. Hij holde de roze marmeren trappen op, terwijl hij het kistje stevig onder zijn arm hield geklemd. Intussen zag de toestand voor de maat er buitengewoon ongunstig uit, want de vreemde kapitein had in alle hoeken en gaten van Kappie's hut naar de vreemde stenen gezocht, zonder ze te vinden. Hij brieste en zag paars van woede. „Jij hebt me voor de gek gehouden, hansworst!" Schreeuwde hij tegen de maat, waarna hij hem ruw beetpakte en in een hoek gooide. „Je verdient, dat ik je jiek omdraai, en dat zou ik ook doen, wanneer ik daar de tijd voor had Maar ik moet nu andere maatre gelen nemen en ik heb geen tijd te ver liezen..." Hij holde weg en liet de maat jamme rend in de hoek liggen. Kappie en Signor Rivaldi waren heel hartelijk door de kalief ontvangen. De kalief zei maar steeds weer opnieuw hoe knap hij het vond, dat Kappie het jacht had losgekregen, want dat al min stens tien sleepboten vóór hem hun krachten er aan hadden gegeven zonder resultaat. Kappie glimlachte vereerd. „Ja, wij heel knappienter zijn!" zei Signor Rivaldi blij. „Wij alles weet- kunnen!"

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5