ABONNEERT U NU OP DIT BLAD DRUKWERK cristal DE VIERDE DAG naar TIEM Tiem v. d. Hengel CEES BLOM Kappie en het verlaten eiland JSI VERS GEBAK bel 03425-412 altijd HUURDEMAN TH. HUPPELSCHOTEN BANKETBAKKERIJ Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer Voor al uw BARNEVELDSE DRUKKERIJ N.V. door H. van Omme Jawel BALASTORE DE LUXE zelf zet - tegels Het kan niet mislukken Doe Het M-Centrum DAMESKAPSALON „STEGGERDA" GESCHENK ARTIKELEN A. v. d. TWEEL WONINGINRICHTING - MEUBELEN Hamersveldseweg 16-22, showroom Bavoortseweg Leusden-C., Tel. 03496-1331 v, "WW Wat een gemak elk uur van elke dag het nummer van uw warme bakker. KERKDIJK 44 ACHTERVELD DE GEMEENTE LEUSDEN GROEIT II Het aantal inwoners stijgt elke dag. U kunt hen het beste berei ken door een advertentie in de LEUSDER KRANT. Natuurlijk, want die verschijnt elke week vrijwel huis aan huis. IKDERDAG 2VSEPTEMBER 1971 'n lekker broodje 'n heerlijk koekje 'n fijn gebakje HET KLEINE INTIEME WINKELTJE Zwarteweg 6 LEUSDEN-CENTRUM Telefoon 1263 r.IEUWSTRAAT 15 BARNEVELD EUILLETON ike knikte en genoot van haar e ,,U hebt het zeker wel druk, eg maar gewoon jij Ik weet nu dat we goed met elkaar overweg ha en Die koek is ook voor jou zei je? Druk?" Ze glimlachte, cht maar, als je hier een week dan kun je zelf het antwoord „jfeze vraag geven meneer"al lang ziek?" iijna een jaar." Ze zuchtte. ,,Een weet op 't lest niet meer, waar 'nMfi blijft." Eun je dan geen verpleegster krij- defl itske schoot in een lach. ..Moet tem boven eens vragen Hij van 't geld. maar valt dood over cent. Een verpleegster... Afge- van het feit. dat niemand het anger dan een week bij hem zou luden Trouwens, hij wil niemand rs om zich heen dan mij II bijna een jaar herhaalde in gedachten ,.Is het zo erg? meneer dan niet beter naar een enhuis9" huishoudster keek haar gering- ttend aan ,,Weet je wat vandaag ag het ziekenhuis kost? En hij is iculierIk denk. dat-ie nog liever en stierf Haar Tjitske Akke bracht van ik haar hand naar de mond. tovendien wil hij niet van huis. de dokter zegt, dat er toch niets aan te doen is Waarom zullen •em dan nog naar een ziekenhuis gen0" ke had het op de lippen oin te en, wat meneer scheelde, maar lurfde niet goed Dus bleef ze !en en keek nadenkend voor zich Hoet je nog een kopje'1" "-raag Je hebt fantastische kof- leg." huishoudster glunderde .,'t Is. 'k z'n smaak ken, precies weet hij graag lust en wat met. maar rs had hij me misschien al lang *ur uit geschopt Nu ja, hij is titiènt en je kunt hem niet alles ijk nemen." s meneer dan lastig?" huishoudster goot melk in een *tje en grinnikte. Ik zeg niks op je een week hier bent, kun je \V£ het antwoord geven enli e bent hier zeker al een tijdje?" 'olgende week vier jaar Ik heb se? gezien het 't langste bij hem uit ouden. Voor mij heeft hij negen houdsters in twee jaar versleten hfit wel merken, dat jij geen Bol- legase bent. De hele stad kent hern- meneer Jacob Schaarsma de Zwart. De vroegere notaris van ons stadje Akke dacht even na Nooit van gehoord." erkende ze ..Ik ken hem al jaren." vervolgde de praatzieke vrouw ..Vroeger was hij niet zo. toen mevrouw nog leefde en hij zijn praktijk nog uitoefende. Heet dat niet zo? Mevrouw was een lief mens Maar sedert haar döod. nu zes jaar ge leden. is hij zo veranderd, nors en sikkeneurig zal ik maar zeggen. Hij hield meteen op met zijn werk. De nieuwe notaris woont aan het andere eind van de Voorstraat, dicht bij de Markt." De vrouw schonk de kokende melk op de koffie en zette het kopje voor Akke neer. waarna ze voor zichzell in schonk Ze ging zitten en diepte een pakje sigaretten uit haar tasje, dat naast haar op de tafel stond Sigaret?" Graag" ,,Hij zal er wel weer over mopperen, maar dat kan me niet schelen „Waarom? Hij kan het toch niet zien?" „Hij ruikt het aan me. als ik bij hem ben Volgens hem mogen vrouwen niet roken. Hij leeft nog in de vorige eeuw Een luide bons deed Akke bijna van haar stoel vallen Ze keek even naar boven en toen met een vertrokken ge zicht naar de huishoudster, die rustig van haar koffie dronk ..Wat was dat?" „Een van zijn boeken Van zijn bed gegleden natuurlijk. Let eens op binnen een halve minuut belt-ie weer Kan ik het boek voor hem oprapen Nauwelijks had ze het gezegd of het doordringende gerinkel klonk door het gehele huis. De huishoudster stond zuchtend op en kneep haar sigaret uit ..Zo gaat het hier de hele dag door. Maar ik maak me er niet meer druk om Alles went.' Terwijl ze naar de gang liep. luid de de bel opnieuw Akke zat met de sigaret in de hand naar de deuropening te kijken Waar ben ik 111 s hemels naam terecht gekomen0 dacht ze Dat houd ik hier geen week uit Geen won der, dat je hier zo n hoog loon krijgt Een mens zou het ervan op z'n ze nuwen krijgen Hoofdstuk 3 U BENT HELEMAAL NIET ZO'N ISEGRIM.. Drie weken werkte Akke Feenstra in het huis van oud-notaris Schaarsma de Zwart en toen wist ze alles, wat de moeite van het weten waard was En kele malen was ze boven al aan het 'werk geweest en bij deze gelegenheid had ze wat duidelijker de woorden wisseling tussen de man en Tjitske kunnen volgen De patiënt mopperde over alles, de koffie was niet warm genoeg of te heet Er zat te veel of te, weinig zout in het eten en de soep was te vet of het leek net warm water De aardappelen waren voor de var kens nog te slecht en de snijbonen waren hard. De lof was bitter en de spinazie zat vol zand Er zat teveel boter op het brood - het kan wel op, al is het lekker - of fe weinig. De ham was oud - je laat je altijd rom mel in je handen douwen - en de bief stuk was altijd taai: zeg tegen die sla ger. dat hij goeie zaken kan doen met de schoenmaker. In zulke gevallen ant woordde Tjitske steevast „Alsudenkt, dat een andere huishoudster het beter kan, wil ik graag mijn plaats vóórhaar inruimen." waarop dan als commen taar kwam: „Jij maakt misbruik van de omstandigheden; als ik me niet tegen je verweerde, zou ik binnen een week niets meer te vertellen hebben en liet je me verhongeren en vervui len Jullie zijn allemaal met hetzelfde sop overgoten: zoveel mogelijk ver dienen tegen zo weinig mogelijk ar beidsprestatie Maak dat je wegkomt, ik heb je gezicht al weer veel te lang naar m'n zin gezien Waarop Tjitske in de regel zwijgend verdween oin vijf minuten daarna weer naar boven te hollen, omdat het belletje opnieuw door het huis daverde. In zulke ogenblikken bewonderde Ak ke het geduld van de huishoudster. Ik zou liet bijltje er al lang bij neer gegooid hebben, dacht ze En op een middag, tijdens het theedrinken, toen er de hele morgen weer niets deugde zei Akke het De huishoudster schudde haar hootd „Ik ben het gewend Vergeet niet4 dat hij ziek is en zieken zijn net kinde ren Je kunt het ze niet kwalijk nemen Hij kan ontzettend lelijk doen tot grof toe Maar meestal meent hij er niets van" „Nou, om je voor elk wissewasje naar boven te laten komen, alsof je niets anders te doen hebt De huishoudster haalde haar schou ders op en keek glimlachend naar het meisje „Nu jij er bent. heb ik het na tuurlijk wat gemakkelijker Endatheen en weer lopen nou 't is goed voorde lijn, zullen we maar denken' „Waarom gaat meneer niet beneden liggen0" Tjitske schoot in de lach „Je kent zijn kamer nog met. maar vandaag ol morgen zal hij je wel laten roepen Op zijn manier is hij erg nieuwsgie rig Dan kun je zelf zijn kamer zien. Hij heelt alles bij de hand z'n boe ken. radio, telefoon z'n speelkaarten - hij kan halve dagen patience spelen - en z n herinneringen, zoals hij dat zelf noemt". .Heeft hij geen familie?" .Zat Een regiment neven en nich ten. broers en zusters Maar bijna niemand komt meer naar '111 kijken En als er al eens iemand komt. ver wijt hij ze steevast dat'ze op z'n een Goeie mooie zonwering voor een paar gulden, bestaat dat nou eigenlijk Balastore zongordijnen effen- en bloem dessins uit voorraad leverbaar Schilders- en behangersbedrijf Hessenweg 230 ACHTERVELD Telefoon 03425-62T ten zitten te wachten. Dan schelt-ie ze uit voor dieven en erfenisjagers en nietsnutten en weet ik wat allemaal. En wat zou jij dan doen?" „Ik smeerde 'm en kwam nooit meer terug", antwoorde Akke heftig „Ik zou vast geen cent van 'm willen heb ben". Tjitske glimlachte. „Je hebt geen idee, hoe rijk hij is En voor geld slik je een hele boel." Toen Akke weer aan het werk was, dacht ze: Dat zal het wel zijn, het geld Tjitske rekent misschien ook op een flink legaat en daarom laat ze al dat gemopper over haarkant gaan De men sen ziin toch haast allemaal hetzelf de. als het geld een rol gaat spelen. De vierde week was Akke op de bo vengang aan het werk. toen Tjitske het ziekevertrek uitkwam en haar wenkte. „Hij wil je zien", fluisterde ze. en keek schichtig naar de half geopende deur. „Trek je er niets van aan, als hij malle dingen vraagt of zegt. Je doet maar net of-ie gek is Een gek krijgt immers altijd gelijk9 Kom nu maar. want als we hem laten wachten, wordt- ie woedend" Even later stond Akke in de kamer, haar handen afdrogend aan haar schort. Zenuwachtig starend naar de oude man. die half overeind in het bed zat. Tjitske stond naast het bed en glimlachte be moedigend. De man bekeek haar van top tot teen. waardoor Akke het bloed naar haar ge zicht voelde gaan. „Zo, dus jij bent de nieuwe werkster. Nou, kom maar dich terbij ik bijt niet, hoor. Daar zal Tjitske wel voor zorgen". Akke deed nog een paar stappen en stond nu zo dichtbij, dat ze zijn uitge stoken hand kon drukken. „Akke heet je. he? En hoe nog meer?" „Akke Feenstra. meneer". De man dacht na „Nooit van ge hoord. Geen naam uit deze streek. Ben je een Friezin"0" Ik kom uit het noorden, meneer. Uit Metslawier" „O. Metslaw ier? Wonen daar ook nog mensen0 Dat is zo ongeveer aan het eind van de wereldhe? En hoe kom je in Bol - lega verzeild Werkt je vader hier? „M'n vader is dood, meneer. Moe der heeft een klein pensioentje en van haar spaargeld heeft ze een huisje ge kocht aan liet Hazepad. In Metslawier konden we met blijven: we zaten in een dienstwoning ..Zo, zo Bollega wordt tegenwoordig net zo n vuilnisbak, iedereen komt er maar naar toe Alsof we hier geen wo ningnood hebben." De kleur op Akke's wangen werd nog donkerder Op dit ogenblik keek de zieke naar Tjitske en beet haar toe „Heb je niks anders te doen dan ons gesprek af te luisteren? Of ben je soms bang. dat ik haai kwaad zal doen ol ga vertellen, dat je nooit koken zult leren?' Tjitske beet op haar lippen en hield zich in Zonder hem verder gelegen heid te geven zijn gal uit te spuwen, verliet ze het vertrek en Akke hoorde haar naar beneden gaan „Zo, Metslawier". vervolgde de man. toen de huishoudster vertrokken was. Ik heb eens een klerk uit Met slawier gehad. Maar die bleef niet lang bij me. Na een paar jaar meende me neer uitgewerkt te zijn en ging naar een andere notaris. Hij zal intussen wel candidaat zijn. Zo gaat dat tegenwoor dig, capaciteiten of met. als het tijd is voor promotie, dan krijgt men dat Zo. zo. hoe oud ben je?" „Twee en twintig, meneer „Zo. en zeker al verloofd he? En trouwplannen" „Geen van beide, meneeer. Mem 's pensioen is niet toereikend en daarom komt het geld, dat ik hier verdien, goed van pas" „Dat denk ik. Vijftig gulden inde week geeft Tjitske je. het? Weet je. wat in mijn jongejaren een werkster verdien de? Een daalder in de week met halve kost En dan werkten ze harder dan de jongemeiden van tegenwoordig" „Wat kostte toen een koopakte, nota ris9" De man knipperde even met zijn ogen, toen Akke hem deze vraag stelde. „Een koopakte? Dat hing van de koopsom af Tachtig, negentig gulden. Hoezo?' „En tegenwoordig?" De zieke nam haar nauwlettend op. maar Akke sloeg haar ogen niet neer Er kwam even een glimlach om zijn inge vallen mond ..Jij bent ook al zo'n bijdehand kreng als Tjitske Je bent in ieder geval niet bang En wat zeggen ze tegenwoordig in de stad van inij?" „Dat u ziek bent, meneer" „Dat is geen nieuws Dat ik een last post ben, he? En dat het voor iedereen goed zou zijn, als ik maar van het toneel verdween, is het niet?" „Waar ik vandaan kom, luisterden we niet naar rodeelpraat. meneer Hij keek haar opnieuw enige tijd aan en knikte „Jij bent een gevat ding. dat mag ik wel. Nou. zorg er voor. dat het huis er prima uitziet Zodra ik weer wat beter ben. kom ik er uit en ga ik alles inspecteren. En wee je gebeente, alsik ergens stof of vuil aantref En schiet nu maar weer gauw op. want eigenlijk ben je veel te duur voor vijftig gulden en de volle kost Jullie hebben het ei genlijk veel te goed tegenwoordig." Akke zei: ..Goedemiddag, meneer" ..Hou je plichtplegingen maar voor je. daar menen jullie toch niks van. En zeg tegen Tjitske. dat het tijd is voor m'n pillen Als ik er niet aan denk. zou 'fce me rustig laten sterven Akke repte zich naar beneden, waar ze Tjitske in de keuken vond. metrood- behuilde ogen. „Of je aan de pillen denkt wat is er nou, Tjitske0" Ze schudde haar hoofd „O. niks Let er maar met op. Maar soms is het me wel eens te veel Dag aan dag doe ik mijn best voor hem. sloof ik me uit om allerlei lekkere hapjes voor hem klaar te maken Ik peins me suf om zo veel mogelijk variatie in zijn eten te brengen en wat krijg je als dank te ho ren"0 Dat je nooit koken zult leren. En daar doe je dan al die jaren je best voor" Akke ging naar haar toe en legde haar arm om de vrouw heen. „Meid, trek je er toch niks van aan Je weet toch, hoe hij is? Hij meent het vast met zo Hij zou je toch immers met kunnen missen? Toe. was je gezicht een beetje Als-ie ziet. dat je gehuild hebt, heelt hij misschien nog schik ook De bel rinkelde weer en Akke keek rond „Zal ik 'm z'n pillen geven?" De vrouw knikte „Er staan drie flesjes op de medicijntafel. Met grijze, rode en zwarte pillen. De grijze moet hij nu hebben twee stuks en een bo dempje water in zijn glas Water is in het fonteintje" „Steek een sigaret op en trek je er niets van aan. Ik help hem wel". Even later betrad Akke, na aange klopt te hebben, opnieuw zijn kamer Zonder zich om de verwonderde blik van de man te bekommeren, liep ze naar het fonteintje, deed wat water in een glas en zocht toen op het medicijn tafeltje het flesje met grijze pillen Ze nam er twee uit en ging met de pillen en het glas naar de zieke „Alstublieft, meneer, uw pillen" De man keek haar verwonderd aan.' „Wat betkent dat? Waarom komt Tjitske niet?" Akke haalde haar schouders op. j „Misschien is ze de stad in om een j kookboek te kopen. U zei toch. dat ze nooit koken zal leren-0 Misschien wil ze het toch proberen, opdeze manier" 0 Werktuiglijk nam de man de pillen j aan en keek naar het glas „Er zit te- veel water in." bromde hij. „Wat teveel is, kunt u er toch inla- ten, niet?" De zieke keek haar verstoord aan „Jij bent een brutaal ding. weet je a dat-0" q „Het spijt me. meneer, maar ik was ,j me daarvan niet bewust Het is tijd voor uw pillen" „Dat hoef je me niet te vertellen", snauwde hij Maar de zieke nam de pil len in en dronk een slok water, waarna hij het glas teruggaf. Akke zette het neer en bleef even bij de zieke staan. „Tjitske is een lieve meid, notaris, en ze doet alles, wat mogelijk is om u zo goed mogelijk te verzorgen Zij is nog een vrouw van het oude stempel, zoals je ze tegenwoordig met een lantaarntje moet zoeken Probeer u alstublieft haar werk voor u een beetje te waar deren Ze heeft het echt nodig" „Wou jij mij een beetje de les le zen?" - 49 - Kallef Hatschie Ben Ras wilde Kappie en Signor Rivaldi juist een kopje van zijn allerfijnste mocca aanbieden toen de meester hijgend het vertrek kwam binnenstormen ..Wat is dat voor een onverlaat? vroeg de kalief verstoord. „Die vreemde kapitein was achter de stenen aan!" vertelde de meester hij gend. „Ik heb ze juist bijtijds weg kunnen pakken. Hier zijn ze' Hij zei dat hij de maat zijn nek om zou draaien mis schien is dat al gebeurd ,.Kerel-nog-an-toe'" zei Kappie ver schrikt „Die nekhals vandieklontmaatdraaien vreselijk!" riep Signor Rivaldi „Wii moeten meteen naar de Kraak" terug! Die schurkdief! Ze wisten geen van allen dat die schurkdief al zo dicht in hun omgeving was Hij holde net de paleistrappen op. toen Signor Rivaldi dat gezegd had en even later drong hij ook het vertrek binnen „Waar zijn mijn stenen'.'" nep hij „Dieven jullie hebben mijn stenen, waar ik het jacht mee heb losgekregen'Schur ken! Asschatterweg 13-19 HAMERSVELD Tel. 03496-1391 Behandeling uitsluitend na afspraak Ook uw adres voor parfumerie en cosmetica LEUSDEN-CENTRUM - TEL. 1433 Voor alle slaagt u beter bij HAMERSVELDSEWEG 49 LEUSDEN-CENTRUM TEL. 1388 Wengé, deze karaktervolle houtsoort is ditmaal verwerkt in de slaapkamer NOCTURNE, in kombinatie met witte slijplak 1175.- In het oog springende details zijn de grepen en de afsluitbare juwelen lade inde kaptafel. 2 deurs linnenkast 390.- 4 deurs linnenkast 600.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5