SPORT 25 JAAR RODA '46 LEUSDER VOETBALCLUB VOLWASSEN GEWORDEN 1 k Amusant begin met knappende ballen omgeploegd veld en opdringend vee LEUSDER KRANT Zaterdag begint j jubileumweek J *3 LEES VERDER °P DE SPORTPAGINA DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 5 60/61 was men bijna kampioen. De wedstrijd, die de beslissing moest brengen, werd met 3-1 vanMalukaMu- da verloren. Het enigste wat men over hield, was een herinneringsbeker van de andere ploeg In '62 werd het 2e zon dag elftal de le seniorenkampioen van de vereniging. NA 1964: BETERE RESULTATEN Begrijpend dat men niet op dezelfde weg verder kon sukkelen, besloot het bestuur tot het nemen van krachtige maatregelen Er werd een speciale Technische Kommissie in het leven ge roepen en men ging meer aandacht aan de jeugd schenken. Men zocht het in mentale en technische tekortkomingen. Het hele systeem van opleiding en voor bereiding werd grondig gewijzigd en de selektie-trainingen werden ingevoerd De gevolgen van deze geïntensiveerde voorbereidingen bleven dan ook niet uit. Nadat RODA in het seizoen '58/'59 door een 1-1 gelijkspel tegen Achterveld en in het seizoen '60/'61 door een 3-1 ne derlaag tegen Maluka Muda de kam pioensboot had gemist, was het in het seizoen '64/'65 dan zover Voor de eerste maal in haar bestaan was RODA '46 kampioen. De ploeg, die de kam- pioensrij voor RODA opende, bestond uit: aanvoerder Henk Vollers, Jan Hout veen, Wim Morkin, Gerard van de Belt, Joop en Jan Drost, Arie Hout met slechts één bal en spelers die voor zien waren van hoge werkschoenen We gens het opheffen van de vierde klasse kwam men na een jaartje uit inde derde klas Training werd in deze oertijd ook reeds nodig geacht en daar men geen geld bezat om een betaalde kracht aan te trekken belastte voorzitter Broek man zich met deze taak. Dat men se rieus de zaken aanpakte, moge blijken dat men toen reeds gedurende de win termaanden met de training zijn heil zocht in het Ros Beyaart. Ondanks deze kosteloze training had men het finan cieel bijzonder moeilijk. Zo kon het gebeuren dat men in '47 niet over vol doende middelen beschikte om de ter- reinhuur te kunnen betalen. Een voor uitbetaling van kontributie door een tiental leden bracht redding. Door het teruglopen van het ledental, er waren 2 senioren- en 1 juniorenelftal, kwamen opnieuw de moeilijkheden. GEEN FUSIE MET LEUSBROEK Intussen was in Leusbroek ook een voetbalvereniging opgericht, die zich in hoofdzaak bemoeide met zaterdagvoet bal De vergadering gaf in 1948 het be stuur de opdracht besprekingen aan te knopen met de voetbalvereniging Leus- broek om zodoende eventueel te fusieren. Deze plannen liepen vast op het zaterdag en zondagvoetbal en men besloot om door te gaan in afwachting van opheffing van éénder verenigingen Later verdween Leusbroek en Hamers- veld bleef. Na de Asschatterweg vond de vereniging zijn home aandeZwarteweg naast garage Bloemendaal en aan de Hamersveldseweg tegenover het Ros Beyaart. Met dit laatste terrein kwam de vereniging nog voor een aardige ver rassing te staan De eigenaar had op zekere dag, zonder dat men bij de vereniging ook maar iets wist, het voetbalterrein omgeploegd zodat de vereniging veldloos werd. Moest in de begin jaren vijftig de wedstrijd weieens gestaakt worden door het al te opdringende vee, het gebeurde zelfs éénmaal dat deze niet meer ver volgd werd. Wat was nl. het geval. De vereniging bezat drie ballen, waarvan er twee bij reperateur Jan Keizer wa ren. Met de nog ene aanwezige bal werd de wedstrijd tegen Kieviten gespeeld, die tot overmaat van ramp uiteen spatte Voor de aanwezige arbiter zat er toen niets anders op dan de wedstrijd af te blazen Later werden deze problemen opgelost doordat de vereniging voor een zacht prijsje afgedankte ballen van het Amersfoortse HVC kon overnemen FINANCi'EN TOEN EN NU Het beheer van de verenigingskas bracht vooral in de eerste jaren dik wijls heel wat hoofdbrekens met zich mee. De toenmalige penningmeesters moesten maar zorgen dat er geld bin nen kwam, en dan zorgen voor het beta len der rekeningen. Meestal was er zo weinig geld in kas, dat er uit de privé kas voorgeschoten moest worden. Het resultaat van diverse leden- en dona- teurswervingsakties was ook toen al leen maar gunstig, indien de gewor- venen hun bijdragen ook op tijd betaal den. En dan moesten weer diverse mensen op pad om te trachten de fi nancien alsnog binnen te krijgen. Vol- De oudste foto u t het archief van de v.v. Hamersveld. Op Hemelvaartsdag 1947 wist dit team, Hamersveld a, in een toernooi eet 5-1 overwinning te behalen op het Amsterdamse ASVA. Hiermede behaalde dit team tevens Hamersveldse eerste medaille. Op de foto v.l.n.r. achterste rij: Evert Glis- meier; Evert v.d Heiden; Joop v.d. Pol; Niek v. Egdom; Ben Nooteboom; Joop Bloemendari (jeugdleider). Voorste rij v.l.n.r.: Rinus Vrij hoef; Henk Schimmel; Gart Blom;Ger- rit Glismeier; Jan Tijmans en Hans v.d. Pol. TRAINERS Een zeer groot aandeel, zo niet het grootste aandeel in de opgang van Ha mersveld, werd geleverd door de ver schillende trainers. Van de trainers van vlak na de oorlog tot die van nu. Van trainers die voor een appel en een ei de training verzorgden tot de be taalde gediplomeerde krachten van la ter. En trainers heeft de vereniging voldoende gehad in de loop der jaren. Na de periode Broekman, volgden o.a. Verwey, Vonk. Opnieuw vond men ie mand beschikbaar nl. een zekere heer Groenèveld' eh'Wél voor zeer korte duur. De eerste avond dat hij kwam, waren er slechts drie spelers aanwezig, en dat was voor hem genoeg om er direkt maar mee te stoppen De volgende begon met een groter aantal spelers, maar eindigde ook alweer vrij spoedig met enkele, zodat ook hij het voor gezien hield. Speler-trainer werd toen Piet Roos, die vervolgens werd opgevolgd door de heren Evert van der Horst, Evert Poort, Kluver etc OPTIMISTISCH Allengs werd de mening over de plaats van de sport ook in Hamersveld gewijzigd. Men zag dat de voetbalklub, In het seizoen '70/'71 kwam RODA '46 na een afwezigheid van twee jaar op nieuw terug in de eerste klasse, door de beslissingswedstrijd tegen Actif met 3-2 te winnen. Hier een beeld van de intocht wat geschiedde onder het gelui der kerkklokken. gens de boeken waren de toenmalige inkomsten van eitree of fietsenstalling ook niet om naar huis te schrijven. Toch werden d< bedragen van f3.50 aan entree en f320 aan fietsenstalling bij wedstrijden net open handen ont vangen. In het anhief van RODA is o.a. te vinden dat de penningmeester van de toen tweejarige /ereniging in het sei zoen 48/49 f61362 ontving en f562,12 uitgaf. Nu, 25 jair later, liggen de in komsten en uitgrven van deze vereni ging in de buurt un 20.000,-gulden per seizoen, hetgeen co'n 30 keer hoger is. Voor ..weihuur" moest in 1947 hoog uit f200,- neergeteld worden, tegen woordig zijn mé de huren bedragen van zo'n kleine diizend gulden per veld gemoeid. De toereming van het aantal leden betekent neer inkomsten aan kontributiegelden, maar vereist dan weer het aankopei van meer ballen en ander materiaal meer wedstrijd- en Bondskosten. Een legendarische figuur in de voetbalverenging is vooral wijlen Jo Veer geweest. lij was de man achter de schermen en relde de klub financieel diverse malen. Ooc hij was de man die de spelers gratis naar de wedstrijden vervoerde met zin busjes, waarmede een einde kwam ;an het vervoer van spelers bij uitwecstrijden per vracht auto. in tegenstelling tot vele andere vereni gingen, vooral grote aantrekkings kracht op de jeugd uitoefende Jammer genoeg waren de omstandigheden nog steeds niet altijd even gunstig om aan de voorwaarden te voldoen, die het voet ballen zijn aantrekkingskracht geven Slechte velden, bijna geen kleedgele genheden, een chronisch geldgebrek etc. stimuleerden de prestaties geens zins Maar men bleef optimistisch. Men kreeg de steun van de gemeente. Vele inwoners steunden de vereniging en ook de leden zelf staken de handen uit de mouwen Men kon betere trainers aan trekken, trainingsverlichting kwam en een houten kleedgebouwtje werd door de leden zelf in hun vrije tijd in elkaar getimmerd, waarvoor zelfs een achttal leden een renteloos voorschot van 25 gulden beschikbaar hadden gesteld. Al les nog enigszins provisorisch maar langzaam maar zeker werd de vereni ging een klub die ging meetellen. Zo tot aan 1958 stond Hamersveld, na het einde van een kompetitie op de onderste plaats Soms met slechts 2 of 3 pun ten uit een gehele kompetitie. Maar dan kwam Henk Malenstein ten tonele. Deze toenmalige HVC-speler nam de training serieus ter hand en met de medewerking van de spelers kwam men op een hoger plan In het seizoen «9 *)V *IV J Het zilveren jubileum van de Leusder voetbalvereniging RODA '46 zal niet onopgemerkt voorbijgaan, want een speciale Jubileumkommis- f J sie, bestaande uit de heren J. van Santen, K. de Kruyff, C. Vermeulen, J J P. v. Daatselaar, G. v. d. Hoef en J. Daatselaar heeft een hele feest- J" week georganiseerd Alle evenementen, die in de week van 11 t/m 18 september in het kader van 25 jaar RODA gehouden zullen worden zijn 4- gratis, echter met uitzondering van de puzzelrit. *J<5 J Het feestprogramma ziet er als volgt uit: J' J Zaterdag 11 september: Grote sportmiddag voor de jeugd van RODA jj. '46. Aanvang 1.00 uur op het Burg. Buiningpark aan de Bavoortseweg 4- Zondag 12 september: Jubileum-damesvoetbalwedstrijd RODA '46 - Achterveld. Aanvang 2.00 uur. Jubileumwedstrijd RODA '46 - Feye- noord (veteranen). Aanvang 3.00 uur. Vrije toegang voor leden en do- J nateurs. Entree voor overige bezoekers f2.50. Maandag 18 september: Dropping met opdrachten, voor alle ingeze- tenen van Leusden. Aanvang en vertrek om 8.00 uur vanaf het Ros 4- Beyaart te Leusden-centrum. Inschrijving in het Ros Beyaart moge- lijk tot 7.30 uu, voor zowel dames als heren vanaf 16 jaar. J Dinsdag 14 september: Auto-puzzelrit. Start om 8.00 uur vanaf het J parkeerterrein bij de fa. J. v. d. Berg te Leusden-Centrum. Deelname J alleen door ingezetenen van Leusden. Inschrijfgeld f3.50 voor leden- donateurs; overigen f5,-. Woensdag 15 september: Kindermiddag (tot 12 jaar/ om 2.00 uur J J in het Ros Beyaart. uitgifte van gratis kaarten voor leden tot 10 sep- J tember bij de J. van Santen, Wilgenlaan 1 en K. de Kruyff Wilgenlaan 22 te Leusden-Centrum. Na 10 september voor niet leden, zolang de voorraad strekt. Donderdag 16 september: Avond voor alle 65 +ers, die verzorgd zal J J worden door het gezelschap Coos van de Velde. Aanvang 8.00 uur in het J J Ros Beyaart. Ook -zij, die per ongeluk geen uitnodiging hebben ont- vangen, zijn ook van harte welkom. Vrijdag 17 september: Prijsuitreiking met vertoning van film van de gereden rit in het Ros Beyaart. Aanvang 8.00 uur. J Zaterdag 18 september: Bijzondere Ledenvergadering van RODA '46 j in het Ros Beyaart. Aanvang 13.30uur. Receptie van 14.00 uur tot 16.00 J uur in het Ros Beyaart. Om klokslag 20.00 uur aanvang van de grote J *- slotavond van de jubileumweek, die vooralle leden/donateurs gehouden zal worden inde ontspanningszaal van Pon a.d. Bavoortseweg. Feestbal na. Aan deze avond werken mee: Ab Hofstee; (boer Voorthuizen), Marian Wardena, Siska Peters, De Kamee's, De Loscia's en het Bonellykwar- J veen, Piet Daatselaar, Aart van 't Klooster, Bertus Tijmensen, Theo van de Pol, Jan Pot en Gerard Hoogland Trainer was toen Flip Kraak. RODA had de kampioenssmaak te pakken en ging door. In het seizoen'66/'67 stootte men onder leiding van trainer Henk Malenstein door naar de eerste klasse. Dit elftal bestond uit de spelers: aan voerder Piet Daatselaar, JaapdeHaan, Cor Hoogland, Andries Veenendaal, Arie Houtveen, Joop Drost. Toch zou de vereniging niet lang in de eerste klasse blijven Na een verblijf van twee seizoe nen op de springplank naar de KNVB, moest men in 1969 een stapje terug Hetzelfde was van toepassing op de af deling Zaterdag. De stemming bleef ondanks deze degradatie optima forma in de vereniging En opnieuw miste dit,1* zoals u wel zult weten, zijn uitwerking? niet. Trainer van Keeken bracht RODA" '46, na de enerverende beslissingswed- strijd in het afgelopen seizoen, het der- de kampioenschap en daarmede terug* in de eerste klasse. Het seizoen '70- '71 was bijzonder suksesvol, want naast het kampioenschap van RODA 1 kwamen enkele reserve- en jeugdelftallen tot dezelfde prestaties eo stuk leer. Nu, na vijf en twintig ur, betekent het dat diegenen die op 5 september 1946 in café Van de ol de moed hebben gehad om tot de ?richting van de voetbalvereniging laai amersveld te komen, geen misreke- mg hebben gemaakt. Integendeel, de- voetbalvereniging heeft haar be- «nsrecht bewezen en is ook nu nog ol aktiviteit. De belangrijkheid wordt omers niet bepaald door het enkel dsverloop, maar enkel en alleen oor de manier waarop men deze 25 ir heeft benut. Deze norm aanleg- 1 mag men konstateren dat er voor Leusdense voetbalvereniging alle den is de vlag uit te steken. Al moge weg van RODA'46 geen gemakkelijke veest zijn, kan zij zich toch de etentie aanmatigen een belangrijk ok gemeenschapswerk verzet teheb- o en nu nog te verzetten. Wat zij voor gemeenschap van Leusden in het [emeen en die voor de jeugd in het tonder heeft gedaan, laat zichuiter- ró niet exact meten, maar haar. rk is als zeer belangrijk te kwali- fren. Leusden is zonder RODA '46 meer denkbaar. OPRICHTING -Zoals reeds gezegd, getuigde het van es™ rt en moed, om vijf en twintig jaar Jeden onder de toenmalige om- odigheden tot de oprichting van een ftbalvereniging over te gaan De gij ni< imers hadden het echter goed ge- inêai o Ondanks onbegrip en weinig mede ding kwamen de straatelftallen van Asschatter- en Hamersveldseweg 4e avond van de 15e september 1946 een bij Tinus van de Pol. En dat het °ens was, bleek na afloop van deze inkomst, want het eerste bestuur s door de 16 aanwezige enthousiaste- kig ge zal' lingen gekozen. Th. Broekman werd de eerste voorzitter terzijde gestaan door Joh. Vrijhoef sekretaris en H. Bransen, penningmeester, terwijl de heren B loemendaal en G. Hoog land werden aangesteld als kommissa- rissen. Het verzoek van de toenmalige pastoor om er een R.K. vereniging van te maken werd door het bovenstaande bestuur van de hand gewezen, ondanks de toezegging van een wedstrijdbal. MOEILIJKE BEGINPERIODE De voortvarende oprichters kwamen al gauw tot het plan de Hamersveldse klub voor de kompetitie in te schrij ven, waardoor de klub de gelegenheid kreeg meer wedstrijden te spelen. Na dat men de moeilijkheden van terrein en materiaal enigszins had overwon nen, trad de vereniging op 7 maart 1947 toe tot de KNVB en werd in de 4e klasse afdeling Utrecht ingedeeld. Een half jaar daarvoor had men beslag we ten te leggen op een stuk weiland aan de Asschatterweg. Wekelijks was men druk in de weer met gras maaien, als het door het op het terrein lopende vee nog niet was verdwenen Dit vee bracht vóór of tijdens wedstrijden ook nog di verse problemen met zich mee. Zo moest men lvorens te kunnen spelen alle uitwerpselen opruimen, en kon het gebeuren dat de wedstrijd gestaakt werd, doordat de dieren zich niets van de w edstrijd aantrokken en bezit namen van het terrein Ondanks deze proble men bleef men in Hamersveld voet ballen en wel op een slecht terrein SPORTPARK Toen er dan ook gesproken werd over de aanleg van het huidige sport park werden de zaken nog energieker aangepakt De vereniging bouwde in de vrije tijd kosteloos de kleedakkommo- datie op het sportpark, want men wil de iets terug doen aan de gemeente. Dit gebouw werd op 15 aug. 1964 feestelijk door burgemeester Burning geopend Ook de oprichting van de za terdagafdeling kon nu gerealiseerd worden. Hierdoor stond nog meer dan voorheen de vereniging open voor alle inwoners van Leusden. In hetzelfde ver band werd besloten Hamersveld om te dopen in RODA '46. In 1965 kon men met alle elftallen (2 zaterdag-; 3 zon dag; 8 jeugdelftallen) verhuizen van de Asschatterweg naar het nieuwe sport park. Deze verbeterde omstandigheden kwamen de vereniging zichtbaar ten goede RODA '46 ging meetellen, het spelpeil ging omhoog, en de afdeling jeugd begoh te groeien als kool LEUSDEN - Toen in 1946 de buurt schappen Hamersveld en Asschat op een provisorisch voetbalveldje bijeen kwa men, om voor het eerst in de geschie denis van het dorp Hamersveld de voet balsport te gaan beoefenen, werden deze voetballers niet helemaal voor vol aan- Deze sport was misschien wel voor stadsmensen, maar op een had men wel andere dingen die waren dan dat gehol achter Hamersveld I Seizoen 1959 - '60. Op de foto v.l.n.r achterste rij: G. Lankeet - J. M. Drost - W. Tijmen sen - J. v.d. Berg - W. de Kruif - B. Bransen - W. J. Vrijhoef. Voorste rij v.l.n.r.: T. Polhout - W. E. Krei- kamp - A. Osnabrugge - H. Schimmel - H. Fremouw - P. ter Haar. '58 a - Hamersveld a 0-4. Kampi- 1960 - '61. de foto v.l.n.r. Achterste rij: G. - T. de Kruif - J. de Haan - den Ouden - W. Houtveen. oorste rij v.l.n.r.: Wil v.d. Boom - v. Uffelen - W. Tijmensen - A. v. idom - W. Valkegoed - C. de Groot.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5