ACHTERVELDSE AFDELING Pa™ohieraad Gouden HEEFT DRINGEND NIEUWE LEDEN NODIG KPJ gaf blad „keihard" uit KPO-Achterveld biedt goed winterprogramma Iii maart 1972 een pop en beestfestival NBP Knopbies en Dwalend Kruiskrnid op de heide bij „De Riet" Verkiezing Brandweermannen vergaderden Huldiging van twee leden Achterveld gaf f 2200.- voor Memisa KPJ puzzel- tocht succes Tegen boom Mimt uit 1775 gevonden Dansavond ZONDAGSDIENSTEN medaille voor J.T.C. Kuijpers Dansavonden KPJ in Hoog landerveen Parochiekoor zingt op kasteel „De getekenden' van John Wyndhain „Een spelletje Imperium" piknik op paradijs" DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 4 .16 jaar militair: ACHTERVELD - Wil Achterveld nog beter beveiligd worden tegen brand en andere rampen dan zullen zo spoedig mogelijk enkele flinke jongemannen zich dienen te melden bij de Achter- veldse commandant de heer Jan van Nimwegen om opgeleid te worden tot brandweerman. Want ondanks de hulp van de groep Leusden is de Acfrter- veldse brandweergroep nu onderbe zet! En dat het goed is bij de brandweer moge wel weer blijken uit het feit dat de heer J. Reemst uit Leusden al 25 jaar en de heer Jo van Hamersveld te Achterveld al 12'^ jaar bij de brandweer zijn en een dezer dagen hiervoor wer den gehuldigd In de .Raadszaal van Stoutenburg" kwamen de mannen van de brandweer der gemeente Leusden in jaarver gadering bijeen. En de mannen die zich daadwerkelijk inzetten bij brand en stormrampen, blijven na de jaarverga dering altijd nog een uurtje gezellig bijeen, dit vanwege het feit dat er haast ieder jaar een jubilaris is. Nu wa ren het de heren J. Reemst, landbouwer te Leusden die al 25 jaar deel uitmaakt van het brandweerkorps en de heer Jo van Hamersveld, bouwvakker te Ach terveld die er 12*^ jaar dienst op heeft zitten. Beide heren ontvingen resp het zilveren en bronzen kruis met de lande lijke oorkonde van verdienste. Er was, zoals gewoonlijk, een heel goede op komst voor deze door voorzitter J E. van Dijk uit Achterveld goed geleide jaarvergadering In zijn openingswoord wees de voorzitter erop dat de verga dering er is om de problemen te be spreken die er misschien zouden kunnen ACHTERVELD - De Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie Ach terveld heeft middels een bijzonder keurig verzorgd drukwerk de leden haar winterprogramma aangeboden. En als de KPO met een programma uit komt dan is het een uitstekend pro gramma. De K.P.O is een vereniging van en voor vrouwen, die in de hun be schikbare tijd samen willen denken, zich ontspannen zich ontwikkelen en waar nodig inzetten voor anderen. De K.P O biedt een veelheid van akti- viteiten op alle terreinen van vorming het zich ontwikkelen en waar nodig het zich inzetten voor anderen De leden ontvangen regelmatig het blad ,,Wij vrouwen van het land", waarin ver schillende algemeen vormende onder werpen zijn opgenomen Daarnaast be staat de mogelijkheid om brochures over actuele onderwerpen te bestel len, onder de titel: Samen praten over Als aktiviteiten kunnen wor den genoemd- lezingen, discussie en praatavonden, gespreksa vonden met films en lichtbeelden, cursussen over opvoeding, huishouding, butgettering, naaien, tuin en bloemen, beter be wegen, feestavonden, toneeluitvoerin gen, excursies, kringvergaderingen, vakantieweken, wedstrijden, Lour- desbedevaarten, kadervorming en nog veel meer Afgelopen dinsdagavond kwamen de Achterveldse huisvrouwen in ,,Ons Gebouw" bijeen en het was mevr J Mur uit Amersfoort die een leer zame avond gaf over haken, breien en borduren. Op 19 oktober a s zal de heer M de Bruin van de Renata Schoen fabrieken uit Oisterwijk een lezing ge ven, waarbij ook kleuren-dia's gepro jecteerd zullen worden over de ver zorging van de kindervoeten Op 9 november komt Mevr J J Wigman-- Meester Stipdonk 40 jaar bij het onderwijs ACHTERVELD - Zeer velen uit Ach terveld kennen ongetwijfeld nog mees ter H Stipdonk. Op 19 jarige leeftijd stond hij al voor de klas van de Lagere School te Enschede en in dat jaar - 1931 - volgde zijn benoeming tot on derwijzer aan de Lagere Sint Jozef school alhier Vijftien jaar is hij in Achterveld aan de school geweest en hij was hier ook bekend als dekampioens- biljarter van het dorp en excelleerde in het eerste elftal van de blauw witte dorpsvoetbalclub. In 1946 vertrok hij voor enkele jaren naar Utrecht en ver volgens was hij leraar aan de RK U L O te Volendam Thans is hij verbonden als leraar aan de MAVO te Denekamp Mej. Cato Boersen was als Achter veldse familie-afgevaardigde aanwezig op het feest Meester Stipdonk komt ieder jaar met de vakantie nog naar Achterveld toe en praat dan het aller liefst met de Oud Achtervelders overde tijd van toen Proficiat meester! ACHTERVELD - De gehouden actie ,,Geef Gezondheid" ten behoeve van Memisa heeft in Achterveld opgebracht ruim f2200,-. Centra levensmiddelen- bedrijf W. W van Dijk had de ,,Geef Gezondheid" ton - vastgenageld - bui- n neergezet en trok voorts de aandacht met radiomuziek De opbrengst werd stellig hierdoor beinvloetj want de op brengst was f1120,--. Bij het levens- middelenbedrijf H. B. v.d. Hengel was de opbrengst ruim f440,--. Voorts werden de giften ook in ontvangst ge nomen bij de levensmiddelenbedrijven VIVO, mej. A. Wijntjes en J. J. van Hamersveld. Het landelijk gemiddelde lag op fl,-- en het gemiddelde voor Achterveld was ruim fl,30. Schenning uit Doesburg twee volledi ge menu's klaarmaken. Op 10 de cember, wederom in ,,Ons Gebouw" komt de K.R.O naar Achterveld om te laten zien wat er in de studio al zo gebeurd met allerlei uitzendingen op het gebied van radio en televisie 13 januari 1972 is er de jaarver gadering en filmvertoning 10 febru ari 1972 bij het begin van het vas ten is er een feestavond met trac- tatie Deze avond zal door de heer J M Schouten uit Achterveld worden ver zorgd in ..Buitenlust" Op 16 maart 1972 gaan de dames tenslotte al weer aan de lente denken, want dan zal het modehuis van de fa de Vries uit Amersfoort een modeshow brengen, met medewerking van KPO leden. ACHTERVELD - Zaterdag 18 sep tember was het zover. Om acht uur kwamen de K P J leden bij cafe .Bui tenlust" voor de georganiseerde wan- delpuzzeltocht. De opkomst was groot. Zo n 60 leden kwamen bijeen voor de door het bestuur uitgezette route door Achterveld Voor de afwisseling had de Achterveldse KPJ de afdeling Ha mersveld uitgenodigd. Op dit voorstel gingen maar weinig Hamersvelders in Dit was waarschijnlijk te danken aan het feest, wat de Leusder voetbalver eniging Roda '46 te vieren had Maar ondanks dat werd het toch een heel ge zellige avond, die voor herhaling vat baar is Er werd in groepjes van vier, vijf of zes personen vertrokken, op ver schillende tijden. De route door Achterveld was zeven en een halve km. lang endaarbij moes ten verschillende controleposten ge passeerd worden De tijd die hiervoor beschikbaart was, was anderhalf uur In die tijd waren de meesten ook wel bin nen De eerste prijs werd behaald door: Leny Burgwal. Maria Burgwal, Annie Blom, Gerard v Dijk met 5 strafpun- ten. De tweede prijs door Barbara Rui tenbeek, Willie v Middelaar. Wim Tolboom, Lia de Vette. Maria Tolboom met 30 strafpunten De derde prijs door Harry Burgwal. Timo Burgwal. George Burgwal, Theo Blom met 90 strafpunten. De aankomst was weer bij café Bui tenlust waar Rijk Rijnders met ztjn stereo-installatie zorgde voor een ge zellige sfeer tot slot zijn en de brandweerlieden vuurden dan ook heel wat goede vragen op de voorzitter af Burgemeester Post drong er met klem op. aan dat ook de brandweerman met zijn tijd mee moet gaan en zich ten nauwste dient te betrekken bij de oefeningen en ook zich ter plaatse in dient te stellen op toepassing van een goede brandpreventie. De com mandant van de brandweer de heer J. Upperman wees op de orde van het korps tijdens de brandbestrijdig die nog sterker doorgevoerd zal dienen te worden om een optimaal resultaat te bereiken In de toekomst zal een brand weerofficier worden ingezet die da gelijks de brandpreventie zal uitwer ken door o.m. controle op bedrijven enz. Ook nu was het een uitstekende jaarvergadering en overduidelijk bleek dat de Leusdense brandweer bij ram pen krachtige en doelmatige hulp vol ledig zal geven!! (Van de redaktie) LEUSDEN/C - In de nacht van zon dag op maandag vond op de Hamers- veldseweg ter hoogte van de spoorweg overgang een ongeluk plaats, waarbij de bestuurder van een personenwagen werd gewond A. H. N. uit Soesterberg week tijdens dichte mist bij een bocht naar links teveel naar rechts uit en raakte hierdoor een boom Met een her senschudding werd hij naar een zieken huis te Amersfoort vervoerd De wa gen werd ernstig beschadigd STOUTENBURG -As zondag óm half negen zal de H Mis in Kasteel Stoutenburg worden opgeluisterd door het Parochiekoor uit Achterveld Onder leiding van diligent de heer G. P J Wijntjes zal worden gezongen de meer stemmige Mis van Griiber. Organist is de heer C Prins KERKDIENSTEN DATUM: 26 september. LEUSDEN-CENTRUM N.H.K.: 10.00 u. ds. Sirag; 19.00 u.. ds. H. J. Piek, Velp (jeugd dienst). R.K.K.: za. 7 uur m.m v dames koor; zo. 7.30 u.. 9 u Lat. Hoog mis, 11 u.: dienst met samenzang; 16 30 uur. LEUSDEN-ZUID N.H.K.: ds Van Ginkel, Amersfoort; 18.30 u.. ds. V. Dop, Amersfoort. R.K.K.. Huize Don Bosco za 19.15 u, zo. 10 u.. Hoogmis; 11.30 uur. Weekend 25-26 september 1971. (alleen voor dpoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom en Lantink zal komend weekend waarnemen- dr. Boersema, Julianaweg 5, Ach terveld, tel 03425-222 (dienst van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagochtend 8.00 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door: zr. Rosa, Hamersveldse- weg 57, Leusden-Centrum, tel 03496-1271. LEUSDEN - Op vrijdag 24 sep tember a.s. zal door CO.CC I aan onze plaatsgenoot de Adju- dant-Onderofficier-Instructeur J. i C. T. Kuypers de gouden medaille 1 voor 36-jarige eerlijke en trouwe dienst worden uitgereikt. Deze plechtigheid vindt plaats om 15.30 uur in de Bernhardkazerne 1 te Amersfoort. ACHTERVELD - Tijdens een op graving achter de .Coöperatie" werd een bronzen munt gevonden uit 1775 De vinder de heer A G M. Brink hof, chef-smid bij de Coöperatie, „schonk" de munt aan onze geschied kundige medewerker, die nu in Duits land gaat vorsen naar de herkomst van dit kostbare kleinood HOOGLAND - Mede op initiatief van de KPJ afd. Hooglanderveen is in Hooglanderveen een Instuif opgericht De opzet van dezedansvereniging is om de danslustige jongeren van Hooglan derveen en verre omgeving verschei dene aangename uurtjes in het prachtige dorpshuis ..de Dissel" te bezorgen. Daar .Instuif Hoogland" en Dansclub Achterveld" de zondagavonden bezet' hebben, start „Instuif Hooglanderveen' voorlopig op de zaterdagavonden De eerste avond is a.s zaterdag 18 sept m m.v de bekende beatgroep Cheerlind" Voor volgende avonden (16 okt 13 nov 11 dec.)zijn„Chizlane, Progress en Dallix Controll" gecon tracteerd LEUSDEN/CENTRUM - De Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen opende het winterseizoen met een ge zellige dia-avond, op 16 oktober in het Hervormd-centrum De voorzister. mevrouw J Berends-Buiter, verwel komde de aanwezige leden en in het bij zonder de nieuwe leden en de belang stellenden Mevrouw Berends was blij vele bekende gezichten weer te zien en hoopte dat de leden een prettige vakan tie hadden gehad. Nu de zomer aanzijn eind is. gaat de vereniging weer volop draaien en men hoopt dat de avonden zoveel mogelijk bezocht worden. Déze avond begou met tal van mede delingen over curéiissen, die landelijk •georganiseerd worden De cursus meu belbekleding had wél belangstelling en als er een groepje van acht dames ge formeerd kan worden, kan deze cursus van start gaan. In Maart 1972 is de algemene jaar vergadering en deze maal zal dit niet (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Op vrijdagavond 24 september vindt in het café-res taurant De Mof te Leusden/Zuid een dansavond voor gehuwden plaats De danspartij begint om negen uur ACHTERVELD - De KPJ (voor heen geheten „Katholieke Plattelands Jongeren" - nu luidt de vooruitstre vende naam „Kreatieve Progressieve Jongeren" van het district Amers foort, met de afdelingen Achterveld, Eemnes, Hamersveld, Hoogland, Hoog landerveen en Soest) heeft weer een goed verzorgd blad uitgegeven. Of de naam „Keihard" nu werkelijk zo ge lukkig is gekozen laten we in het mid den. Zeker kan gesteld worden dat de redactie heeft zorggedragen voor een vrij goed verzorgde tekst. Geprezen kan ook worden dat de K P.J. zichzelf niet spaart, de openheid van de jeugd komt duidelijk naar voren! „Bestel wat, Frederik!' 9o3 92S/ „Als we op alle reizen geen kruier nemen, hebben we spoedig genoeg voor een nieuwe koffer" vergezeld gaan met een modeshow. De leiding heeft besloten dan een ,Pop- en Beest-Festival" te organiseren. De leden werden verzocht een pop of een beest helemaal zelf te maken en aan te kleden. De materialen mogen zelf gekozen worden, bijvoorbeeld tex tiel, hout, kurk, vilt of wol. Voor de beste inzendingen zijn mooie prijzen beschikbaar De avond werd verder door de leden zelf verzorgd Onder het motto .Va kantie Impressies" lieten een paar le den door middel van dia's zien wat de vakantie hun gebracht had. Een goed verzorgde vakantietrip per kruiser over de Maas werd getoond, be geleidt door eeffbandrecorder waarop tekst en bijpassende muziek ten geho re werd gebracht. De detail opnamen van enkele bloemen die langs de oever groeiden oogsten ieders bewondering. De voorzitster sloot met dank aan de genen die bijgedragen hadden ot het welslagen van de avond. ACHTERVELD - Voor de verkiezing van de Parochieraad zijn zes kandi daten naar voren gebracht, hiervan kunnen er drie worden gekozen De verkiezingsformulieren kunnen dit weekeinde worden ingeleverd en wel achter in de Kerk of m de brievenbus van de Pastorie Naar voren werden gebracht de kandidaten inalphabetische volgorde T. van Druten-van Dijk. Kerkdijk 42. oud 26 jaar A. van Dijk-Goossens, van Oldenbar- neveltstraat 19, oud 28 jaar W van Dijk. Jannendorperweg 6 (her kiesbaar) M Hazelaar, Kerkdijk 22(herkiesbaar) R Kleinveld, huize Sint Jozef, oud 74 jaar G. van de Wetering, Aarderweg 1. oud 23 jaar. KRANT BETALEN0 Ons kantoor is geopend van 10 - 12 uur en van 14 tot 16 uur (behalve tijdens het weekend) Zeldzame planten in de gemeente Lensden ACHTERVELD - Aan de natuurrijke weg naar de buurtschap As- schat ligt net voorbij de hoeve „De Kleine Riet" een stukje mooi heideveld ter grootte van acht hectare. Het bordje „Natuurreser vaat" wijst erop dat de niet-natuurliefhebber terecht niet graag wordt gezien tussen de dennen, eiken, berken, de lijsterbes, de els en de vuilboom. Waar wij in onze jeugdjaren het schaatsenrijden leerden op de plas, waar tijdens de laatste wereldoorlog nog turf werd gesto ken groeit nu de Knopbies (Schoenus nigricans) en dat is iets van bijzondere betekenis, want tot in zeer verre omtrek is de Knopbies nergens te vinden. Ze komt wel voor op de Zuidhollandse eilanden, maar zoals gesteld nergens is ze anders te vinden in Midden-Neder land. De Knopbies, enig en uniek in deze omgeving, is kenbaar aan een sterk ontwikkeld blauwgrasland Ook is in dit heide- en bosgebied het Dwalend Kruiskruid te vinden Dit kruis is zeer zeldzaam en het is zelfs de vraag of het elders in Nederland voorkomt' De natuur is mooi en het heideveld biedt de natuurvorser enorm veel schone verrassin gen. Waar eens de soldaten uit Canada en Duitsland vochten langs de heideranden, tussen „De Kleine Riet" en „Groot Zandbrink", waar nu n ensen stiekum in het geniep af en toe vuilnis storten, is het een dorado voor de flora en faunaliefhebber hoe lang nog? De redactie was in handen van Annie Blom, Henk van Middelaar, -Herman van Roomen en Geurt Hilhorst en zo als gesteld deze redactie heeft uitste kend werk gedaan Dit kan ook gesteld worden van Annie Blom diedegrafische verzorging voor haar rekening had ge nomen De tekot is soms hard endaar- om hadden de tekeningen van Emmy Meuleman aanpassend moeten zijn Wim van Dijk de actieve Kringvoorzit ter begint met een echt open voorwoord De redactie is onderbezet, hij heeft het over de chronische komkommertijd wat betreft ingezonden stukken en de he laas financiële konsekwenties van Ac tion 71 Alle activiteiten worden naai voren gebracht en die waren niet ge ring. Na het .Deutschland besuch" stelt de voorzitter van Altis. de heer Werner Mohr vast. dat er Lroede talen ten schuilen onder'de KPJ-ers. Zo n 100 KPJ-ers hebben zich ingezet voor de Action 71 die helaas geen finan cieel succes is geworden en dat on danks het feit, dat een spandoek Ac tion '71, meer dan een maand fladder de tussen de eikenbomen De gevon den voorwerpen op de Action 71 zijn o.m. overalls, poncho's en een regen jas en er werd een hamer gestolen terwijl Ria van Middelaar uit Hoog land nu niet de juiste kleur lakjas moet dragen! Een en dertig KPJ-ers trokken naar Londen en hebben er een volle week enonn veel meegemaakt en beleefd. Het bestuur van de KPJ afd. Hamersveld schrijft ..Tot onze spijt was het een misselijk stukje wat er geschreven stond in een dagblad, maar spijt hebben de Hamersvelders zeker niet gehad op het grote voetbaltournooi in Ach terveld. want de mannenelftallen gin gen met de beide eerste prijzen strijken! Achterveld met de sterretjes Bep van de Hengel en Lia de Vette haalde eveneens liet goud op dit gezel lige voetbaltournooi „Dichter Jan Lansink doet,het „Zogenaamd' en dan komen de afdelingen aan de beurt met hun programma's en die zijn uitste kend gekozen De allerbeste bijdrage komt van Geurt met zijn ,-.Keiliard(e feiten en meningen' journalistiek ge zien staat Geurt op goede hoogte! De Kringsportdag, de verregende sportdag in Apeldoorn en dan volgt Herman die alle kranten goed leest en eruit weet te halen wat er in zit Ab Hoogland ei Herman van Roomen zijn op Papendal geweest TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG Tal van schrijvers hebben een maat schappij beschreven na de grote Klap. na de verwoesting van een groot deel der aarde door atoomenergie. Philip K. Dick deed dat bijvoorbeeld op uitstekende wijze in zijn bekende ro man „Dr. Bluthgeld, leVen na de bom". (Prisma 1382). De ontwrichte maat schappij der overlevenden is even lach wekkend als intens verschrikkelijk. Verschillende schrijvers; die zich op het terrein van de nieuwe maat schappij na de bom waagden, waren het er allemaal vrijwel over eens, dat de mens van de verschrikkingen van het atoom-inferno heel weinig zal leren John Wyndham wierp zich eveneens op dit thema en het resultaat is een bij zonder boeiend, maar eigenlijk ver schrikkelijk boek. Wie Wyndham'sboek „De Triffids komen" of „Invasie uit de ruimte" heeft gelezen, weet hoe goed Wyndham verschrikkingen op kan roe pen met zijn voortreffelijke stijl van schrijven. Begrijpelijk en bijzonder realistisch. Wyndham doet hetzelfde in zijn boek „De getekenden", dat een tweede druk beleefde in de Prisma reeks van uitgeverij Het Spectrum te Utrecht. In „De getekenden" beschrijft Wyndham op zijn bijzondere manier het leven na de grote ramp, de grote ca tastrofe, veroorzaakt doorde „Ouden". Wat er is overgebleven na de klap, heeft zich in de loop der genera ties overeind weten te houden, zij het met behulp van allerlei fanatieke wet ten: ieder levend wezen, iedere plant, dat niet is zoals het voorbeeld, zoals God het heeft gemaakt, dient te worden vernietigd. De „normalen" strijden op onverdraagzame wijze tegen iedere mutatie. De primitieve gemeenschap der overlevenden strijdt een heilige strijd e oogst wordt verbrand als de bonen een abnormaal grote of kleine vorm hebben, het kind met de zes te nen aan één voet wordt uitgestoten. Het meisje met een groot hoofd wordt getroffen door de wreedheid der nor malen. Dat is de maatschappij, die Wyndham met meesterhand beschrijft. Bij het lezen zit je als het ware tot nietsdoen gedoemd vastgekluisterd op je stoel en je tracht je in te leven in die bizarre situatie En terwijl je dat doet. kom je tot de ontdekking, dat het helemaal niet zo moeilijk is. Want je bedenkt opeens, dat vroeger met het zelfde fanatisme vermeende heksen berden vervolgd en op de brandstapel tot as werden verteerd. Op basis van een geloof. Wyndham legt eveneens een verbinding met het racisme in de we reld alles wat niet blank is en als God, is fout. „De Norm is het beeld van God. alles wat buiten de Norm valt is van de duivel". En, hoe kan het ook anders - in een wereld, vergiftigd door de radio-activiteit van de Grote Klap, zijn de mutaties van mens. dier en plant normale verschijnselen. Wetenschap pelijk gezien. Maar dat is iets. wat in Wyndhams „nieuwe" maatschappij niet wordt erkend Omdat men het niet weet „De getekenden" van John Wyndham. Een boek om in één keer uit te lezen' Uitgegeven door Het Spectrum in de Prisma-reeks. Prijs f2,75. Een fantastiscavonduur wordt be schreven door Stuart J. Byrne in zijn SF-roman „Een spelletje Imperium Science fiction kan bestaan uit toe komstverwachtingen. geanalyseerd op basis van huidige tendenzen, maar het kan ook simpelweg een avonturenroman van het zuiverste water zijn Fan tastische avonturen, gesitueerd in een zeer verre toekomst, oncontroleer baar. maar duidelijk niet minder span nend als een verhaal in onze huidige tijd Integendeel zelfs De mogelijk heden zijn zelfs zoveel groter. Reizen door de tijd, gevechten in de kosmos tussen de ruimteschepen Het zijn allemaal evenementen van een goede avonturen-SF Stuart J. Byrne schreef er een. „Een spelletje Imperium is I het verhaal van Larry Buchanan, die I tijdens een ruimtereis to dé ontdek king komt, dat er iets vreemds om hem heen aan het gebeuren is En dat I klopt dan ook Als hij wakker wordt I uit een diepe slaap, bevindt hij zich I op een planeet bij de ster Proxima Centauri, lichtjaren ver van de aarde verwijderd Dan volgen verbijsterende momenten. Larry Buchanan is vijfhon derd jaar schijndood geweest Zijn redder. Vincent Cardwell. heeft hem uit de ruimte gehaald voor slechts één doel: verovering der werelden. Waarom0 Larry Buchanan blijkt de ont brekende schakel in een lange keten te zijn Zonder Larry Bichanan geen verovering van de planeten Byrne voert de lezer binnen een scala van fantastische planeten en nog verbijs terender volkeren „Een spelletje Im perium" is een avonturen-epos van klasse. Voor iedere liefhebbei van dit bijzondere genre een must' Uitgege ven door Het Spectrum te Utrecht in de Prisma-reeks Prijs f2,75 „Piknik op paradijs", geschreven door de Amerikaanse Joanna Russ, als we de uitgever moeten geloven, het bejubelde Amerikaanse SF-debuutvao de jaren zeventig. Andere SF-schrij- vers, zoals Leiber, Sturgeon en An derson hebben het boek beschreven als „schitterend en buitengewoon" Het is maar, hoe je het bekijkt. Paradijs is een, uit economisch oogpunt, volmaakt nutteloze en daarom nog onontgonnen planeet, waar de hoofdpersoon van het verhaal, een zekere Alyx, opdracht krijgt acht zeer belangrijke bezoe kers veilig door het tot toeristenoord voorbestemde gebied heen te gidsen, wat resulteert in een trip vol verruk kingen en verschrikkingen. Alyx is een vrouw, door archeologen uit het verle den gevist Alyx is een studie-objekl voor hen. Het is inderdaad een goed boek, dat wel. Het thema is op uitste kende wijze uitgewerkt. Joanna Russ vertelt op simpele wijze de reacties van een „privé-historische" vrouw ir gezelschap van „hedendaagse" figuren temidden van een troosteloze omge ving Paradijs. Die mensen worden door de schrijfster uitstekend gekarak teriseerd en uitgetekend; aan het eind van de trip kent men hen. Of toch ook niet? Toen ik de laatste bladzijde had gelezen, vroeg ik me af wat e ont breekt aan het verhaal Eigenlijk kwam dat, omdat in „Piknik op Paradijs" de ruim 140 bladzijden langzaam maar zeker naar een bepaalde ontknoping werd toegewerkt, die eigenlijk niet kwam. Dat is mijn fout geweest Het boek is meer een psychologisch ver haal van mensen in een veranderde wereld. Vanuit dat standpunt bezien is het een goed boek. Maar je moet er wel van houden. Uitgegeven door A W Bruna Zn te Utrecht inde serie Zwar te Beertjes. L. V

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4