j. c. T. KUIJPERS IN HET GOUD Prins Bernhard opende politieschool „Gouden Klomp" begint carnaval met het Boeren- kieltjesbal Ruilbeurs schot in de roos van Blijhof üonaeraag ju sept ia/1 3e iaareane no. 23 Auto totaal vernield Ouderavond peuter speelzaal ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN C- uw aandacht speciaal voor: De LEUSDER KRANT betalen? Dat kunt u doen op ons kantoor, Finnmark 3 te Leusden/Centrum (Eurowoningen). Het spaart u EX TRA kosten uit! LEUSDEN - De carnvalsvereniging ,,De Gouden Klomp" is al weer druk bezig met de voorbereidingen voor een groots carnaval, dat op 12 febru ari 1972 gehouden wordt. Voordat het echte carnaval zijn beloop krijgt or ganiseert de carnavalsvereniging een zgn BOER EN-KIELTJES Bal dt ge houden wordt op zaterdagavond 13 nov. a s. in De Mof te Leusden Z. Aanvang 20.30 uur. Op deze avond zullen de leden uit gedost in een boerenkiel en pet weer eens de beenties van de vloer kunnen STOUTENBURG - Op de Hessenweg ter hoogte van perceel 195, vond een bevige autobotsing plaats. Aanvanke lijk reed de autobestuurder A. v.d. H. fit Leusden rechts van de weg Toen bij werd ingehaald door een personen auto, bestuurd door F S. uit Achter veld, week de Leusdenaar argeloos te veel naar links uit en kwam in botsing met de juist passerende auto. Deze ramde vervolgens een betonnen af- scheidingspaal, kraakte vier melkbus sen en kwam totaal vernield in de berm- kant te liggen. laten gaan. weliswaar zonder kompen omdat er in het verleden verschillende verzoeken van dames bij het bestuur binnenkwamen dit harde schoeisel op de dansvloer te verbieden, om de da mes enige blauwe plekken te bespa ren. Het bestuur van de carnavalsvereni ging werkt hard aan de samenstelling van de Raad van Elf en met de hulp van hun dames wordt de kledij van de ell mannen zorgvuldig gemaakt zodat 13 nov. a s. voor het eerst in de ge meente Leusden een Raad van Elf geïnstalleerd kan worden Het is de carnavalsvereniging nog: niet gelukt om de juiste persoon te vinden die in aanmerking komt om als Prins Carnaval op te treden maar het bestuur hoopt dat een potentiele kandi daat zich alsnog aanmeldt zodat het carnaval op een waardige wijze ge vierd kan worden Ook de kleintjes worden dit jaar niet vergeten, voor de kinderen in de leeftijd van plm. 12 jaar organiseert de carnavalsvereniging ,,De Gouden Klomp" op zaterdagmiddag 12 februari 1972 een groots Kinder Carnaval Zowel bij de ouderen als bij de kinderen zullen er prijzen uitgereikt worden aan hen die het beste, zotste, of ori gineelste gekleed,liet carnaval vieren Voor hen die eventueel nog geen lid zijn bestaan er de volgende con tactadressen: G. v d. Hoef. Hohorstlaan 21, Leus den C. J. Th P Visser. Dnftakkerweg 6. Leusden. A. G Stegeman, Hohorstlaan 25, Leus den C. M Osnabrugge. Arnhemseweg 93. Leusden Z. LEUSDEN-CENTRUM - Op maandag 4 oktober wordt er in het gebouw van de Peuterspeelzaal de eerste ouder avond gehouden. De ouders van de peu ters worden uitgenodigd omdeknutsel- resultaten van hun kinderen te bewonde ren. Ook wordt er deze avond een uiteenzetting van enkele technische en organisatorische punten gegeven. De peuterspeelzaal startte in het voorjaar van dit jaar, en reeds enige weken na de start bleek dat er veel kleine liefhebbertjes waren die het schooltje wilden bezoeken Er was echt behoefte aan. Het bestuur van de speeltuinvereni ging ..Blijhof' was verheugd over het succes Door de grote belangstelling was men in staat veel speelgoed en lesmateriaal aan te schaffen. Ook werd er een stuk van de speeltuin afge schermd voor de kleintjes, die van de zomer naar hartelust buiten konden spelen. Op de ouderavond kunnen de ouders ook terecht met hun vragen en op merkingen over de speelzaal en hun kind. Aanvang 20.00 uur in de speel zaal aan de Ansfnduslaan. te Leus den - centrum Inlichtingen over de speelzaal zijn te verkrijgen: Asschat- terweg 43, te Leusden-centrum tele foon 03496-1762. was een weddenschap tussen vier jon gelui. Op de foto: de tractor vóór de ingang van de kerk. LIEFDE EN GELD Dat onze geschiedkundige medewer ker geen half werk levert, bewijst on derstaand bericht. Naar aanleiding van een muntenvondst, daterend uit 1775, dook onze medewerker de pré-his torie" in en kwam enthousiast met het volgende verhaal op de proppen.Zoals wij reeds eerder mededeelden werd tij dens een opgraving op het terrein van de Coöperatie een vreemde munt ge vonden uit 1775. Bij nader onderzoek is het volgende gebleken. De bronzen munt heeft de waarde van 'n kwart stuber en is van het Hertogdom Gulik- Berg. Ze werd in 1775 geslagen te Dusseldorf. Op de voorzijde van de munt staat het monogram van Hertog Carl Theodor met het omschrift: ,,Gu- lich und Bergische Landmunze (Guli- Bergse Landelijke Munt), op de keer zijde de muntaanduiding van 1/4 tuber. Deze munt werd eertijds in het Oosten van Nederland veel gebruikt, nu heeft ze weinig waarde van betekenis Hoe de munt te Achterveld is gekomen is wel verklaarbaar te noemen. In de tijd woonde op dit stuk grondgebied in een zeer armzalig onderkomen Pater Johannes Bernholtz van de Benedic tijner Orde uit het Duitse Paderborn, pater-pionier van de Parochie Ach terveld Blijkens de trouwboeken zijn er verschillende Duitsers inBarneveld getrouwd met meisjes uit Barneveld en Achterveld en zodoende kan het ver klaarbaar worden geacht da toen de 1/4 tuber werd verloren Zo trouwde op 29 maart 1776 Jan WesselSchoer van Borkum in Munsterland met Jacoba Barends Strik Johannes Hermanus Buschman (ook een Duiser) trouwde bijna een jaar later Annetje Herms van Achterveld op Achterveld(dusken nelijk bij pastoor Bernholtz). De Duit se plaatsen Rudenhausen, Sudlohn en Tweeren hebben verschillende mannen zien vertrekken die in Barneveld en Achterveld hun ware liefde vonden. In elk geval de geschiedenis van de ver loren tuber werd achterhaald" INDIANEN VAN RATTENEILAND We weten allemaal zo langzamer hand wel, dat we het eigenlijk bijzon der goed hebben. Ondanks alle klac- ten over belastingverzwaring en prijs verhogingen. Mocht iemand daar nog niet van overtuigd zijn, dan wijzen we op een artikel in dit nummer over pater Herman Feddema en zijn werk op Rat- teneiland, ergens in Zuid-Amerika. De R.K werkgroep Ontwikkelings- en mis siehulp t Leusden wil e wat aan gaan doen. U ook? EN TENSLOTTE En tenslotte: een oproep. De Leusder Krant vraagt oude historische prenten en verhalen over Leusden (Hamersveld, Leusbroek en Bavoort)in bruikleen. Het is de bedoeling dat wij ter zijner tijd een aantal artikelen wijden aan het rijke verleden van Leusden. Alleen met uw medewerking kunnen we daar in slagen. Hebt u wat, waarvan u denkt dat het een bijdrage kan zijn, aarzel niet, zendt het direkt naar de redaktie. Kent u nog oude verhalen uit vroegere glorieda gen van het roemrijke Lesden, pak pen en papier en schrijf het op. Bij voor baat dank. Enne het adres kent u: Redaktie Leusder Krant, Finnmark 3, Leusden/C. burgerlijke stahd LEUSDEN - Geboren 14 sept. Gerardus Jacobus Everardus, z v H P. Leerentveld enG. G. Poulissen, Lin- denlaan 30; 18 sept Everardus Hen- drikus. z. v H. J. Tolboom en E. A. Tijmensen, Zwarteweg 22; 26 sept Jennifer Danielle Avaleen, d. v. G. H van der Heiden en M E. W. Terhorst, Driftakkerweg 2-a. Ondertrouwd Geen Getrouwd C J. Vis en J. A Klein- jan, R M Hehenkamp en A. M. M. Stalenhoef, Y. K Ma en J A M Vis ser Overleden. Geen. COGN vfïmdö j BORG HIFI stereo installatie PHILIPS DUAL B O eusder Krant Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOuitNBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N.V. D I R E K T I E H. J. HEINE END. REBEL Redaktie: BERT VOS cratisenng van onze maatschap pij eist van de gezagsdragers een grote mate van dienstbaarheid aan de gemeenschap. Het dienst verlenend element neemt daar mee ook in uitoefening van de po litietaak een steeds grotere plaats in, ofschoon de handhaving van de orde vanzelfsprekend niet ver waarloosd mag worden", aldus prins Bernhard. Ten aanzien van de opleiding en vorming van de moderne po litieman heeft deze ontwikkeling ver strekkende gevolgen. De maatschappelijke facetten van zijn functie zullen veel aandacht vereisen, zo stelde de prins vast. In de Boskamp krijgen de adspi- ranten voor de gemeentepolitie in de provincies Utrecht, Zuid- Holland en Zeeland hun opleiding. Na afloop van de plechtige opening der politieschool door prins Bern hard. bezichtigde het hoge gezelschap het complex. Baven: van links naar rechts op de voorgrond de commissaris der Ko ningin prof Verdam, burgemeester Van der Post, prins Bernhard, de direkteur van de Boskamp, commis saris Scholten en geheel rechts minis ter Geertsema. Midden: de prins in gesprek met een aantal leerlingen. Onder: lachen is gezond. Van links naar rechts: prins Bernhard, prof. Verdam (over de schouder van prins kijkend), minister Geertsema en com missaris Scholten. (Foto's: Boven en onder: Janus Visser, midden ANP). (van een medewerker) AMERSFOORT/LEUSDEN - Door af wezigheid van de commandant van het Opeleidings Centrum der Cavalerie, werd namens deze door de Luitenant Kolonel J. A. M. van Unen op vrijdag 24 september 1971 in de Bernhardka- zerne te Amersfoort aan de adjudant onderofficier Instructeur J. C.T.Kuij- pers de gouden medaille wegens 36 jaar trouwe en eerlijke dienst uitgereikt en opgespeld. Geheel in stijl werd de beschikking waarin deze toeknning was vervat voorgelezen alvorens de overste van Unen tot de uitreiking overging, waarna hij de kenmerkende eigenschap pen van de heer Kuijpers kenschetste. In een lange redevoering besteedde de luitenant - kolonel van Unen aan de hedentijdse jeugd, waarmee ook de adjudant onderofficier Kuijpers uiter aard te maken heeft, bijzondee aan dacht. Nadat officieren en onderofficieren gelegenheid hadden gekregen de jubi laris geluk te wensen werd een gezel lige receptie gehouden, waarbij liet de heer Kuijpers ongetwijfeld bijzon der goed heeft gedaan, dat de oud inspecteur der Cavalerie, de kolonel bd H A M. Latour niet alleen aanwe zig was, maar bovendien, ondanks zijn 80 jaren, levendig de oude tijd van voor de oorlog belichtte. Een even grote vreugde zal het zijn geweest, dat ook de oud-commandant der Ca- valerieschool de Brigade-generaal b.d Jhr. J G J. Beelaerts van Blokland de jubilaris kwam gelukwensen. Burge meester Van der Post ontbrak evenmin op de receptie. Dat de adjudant-onderofficier Knij pers een geinteresseerd lid is van de onderofficiersvereniging St Martinus werd betoogd door de voorzitter, de ad judant onderofficier B. Bouma. zij het dan ook, dat betrokkene zich bepaald niet een trouw bezoeker van de verga deringen dezer vereniging zou willen noemen Goede woorden werden ook gesproken door de vertegenwoordiger van de reünie-vereniging Huzaren van het le, 2e en 3e Halfregiment. Geschenken en bloemen respektieve- lijk voor de jubilaris en voor zijn echtgenote werden rikelijk aangedra gen en terecht werd mevrouw Kuij pers natuurlijk bij de huldiging betrok ken Ook buiten de militaire wereld is de heer Kuijpers bepaald geen onbekende. Hij is voorzitter van de Vereniging voor Veilig Verkeer, afdeling Leusden. en ijverig lid van de raad dezer ge meente voor de P v d A commissie lid voor Eemland en de overblijvende tijd wordt gebruikt voor tuinieren en fotografie. Een duidelijk werkzaam man ontving een welverdiende beloning voor trouwe en eerlijke dienst, waarmee ook wij hem graag hartelijk feliciteren. Vrijdagmiddag j.l. werd aan onze plaatsgenoot Adjudant-Instructeur J. C. T. Kuypers een gouden medaille uitge reikt voor 36 jarige eerlijke trouw en trouwe dienst. Deze plechtigheid ge schiedde op het gazon voor het hoofd gebouw van de Prins Bernhardkazerne in Amersfoort, waarbij vele genodig den aanwezig waren, waaronder ook burg. A. H. van der Post Foto Janus Visser. LEUSDEN-CENTRUM - Op 25 sep tember organiseerde de Speeltuinver eniging .Blijhof" een ruilbeurs in het clubgebouw aan de Ansfriduslaan te Leusden centrum. Dat er behoefte be stond aan een ruilbeurs bleek uit de grote opkomst Niet alleen werd de beurs bezocht door Leusdenaren ook inwoners uit Amersfoort wisten met hun verzamelingen Leusden te vinden. Er werd van alles geruild. Munten en lucifermerken maar het grootste deel van de belangstellenden hadden als liefhebberij de filatelie. Men kon een keur van postzegels zien uit alle uithoeken van de wereld. De verzamelaars hebben naar harte lust kunnen ruilen en velen keerden huiswaarts met een aanvulling voor hun verzameling. De volgendë ruilbeurs wordt gehou den op zaterdagmorgen 6 november, aanvang 10.00 uur. weer in het ge bouw van de speeltu - \ereniging HET GEBEURDE ZATERDAG. Een rustend landbouwer in Leus den/Centrum zat met de moeilijkheid dat de vijver in zijn tuin steeds minder water kon houden en door de aanhou dende droogte werd het er niet beter op Ten einde raad besloot hij de buis af te stoppen van een sloot waarin -vanwege de nieuwbouw- doorlopend stromend water liep. Dat lukte wonder wel. Echter de man vergat even om de stóp weg te halen met het gevolg dat de vijver overstroomde en een per ceel nieuwbouwterrein geheel onder water komen te staan. Om werkelijke overstromingsschade te voorkomen moest de zaak weer losgemaakt worden maar dat was juist door het hoge wa ter zeer moeilijk. De man ging tot zijn middel in het ijskoude water staan en was er al bibberend een half uur bezig, toen mensen van de nieuwbouw hem zagen ploeteren. De vijvereige naar werd geprezen door de huizen- bouwer dat hij zo bereidwillig was om verdere overstroming te voorkomen en voor deze weldaad" kon er dan ook wel een half litertje cognac en een doos sigaren af De vijver zit vol water, de huizenbouwer heeft geen last meer van het water en voor uw overal opduikende verdlaggever zat er een overwacht ontknopingsverhaal in KOOPJE Zo af en toe is er een .koopje" te halen bij pastoor W. Jansen uit Ach terveld Onlangs .adverteerde" hij met een ouderwets groot bakbeest van LEUSDEN - In Leusden heeft prins Bernhard maandagmiddag de opleidingsschool voor ge meentepolitie ,,De Boskamp"of ficieel geopend. De prins gaf in een toespraak blijk van zijn grote waardering en hartelijke belang stelling voor het belangrijke en verantwoordelijke werk, dat door de politie wordt verricht. Prins Bernhard herinnerde er aan, dat de opvattingen over het overheidsgezag een sterke wij ziging hebben ondergaan ,,Het gezag is minder traditioneel ge bonden, wordt niet meer als van zelfsprekend ondervonden en aanvaard. Het moet zich meer dan voorheen bekwaamheid, doelma tigheid en prestaties waar weten te maken. De algemene demo een kookkachel. Nu komt het vol gende bericht: ,,Aan de pastorie staat te koop een juweel van een waskom- binatie met verwarming en ingebouwde centrifuge. Merk Emaillewerk rondom nog puntgaaf. Verder alles d'r op en d'r an wat er bij hoort. Gebruiksaanwijzing gratis op de koop toe. Tegen afbraakpnjs Ons ad vies aan meneer pastoor; mocht hij geen succes hebber, plaats eens een Leusderheitje. Want die worden zeer goed gelezen! ZONDAGDIENST Het volgende speelde zich eveneens in Achterveld af. Toen de kerkgangers zondagmorgen de kerk verlieten, reed tot hun grote verbazing een jonge agra riër met een oude tractor het kerkpad op, stopte voor de ingang en wachtte rustig tot vier passagiers bij hem waren ingestapt om vervolgens weer even kalm weer van het kerkelijke erf te rij den Hoewel velen dachten, dat enkele vooruitstrevende jongelui een ,,zon- dagdienst" waren begonnen als kon- kurrentie van het openbaar vervoer, bleek de reden toch duidelijk iets an ders. De oorzaak van deze motorische rust-verstoring c de zondagmorgen

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1