„De Hohorst" zette hekken open om kennis te maken Handwerken kunstwerken werden WINTERPROGRAMMA DE VOGELVRIENDEN" CROSS KPJ Danslessen Vossejacht uitgesteld Mej. J. Snoeren 25 jaar onderwijzeres in Achterveld Iedereen welkom op NBP-avond f 450.- voor Zonnebloem Jaarlijkse feestavond „Haaien"" DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 EXPOSITIES In 1970 begon Bertie Jagers te exposeren. In het voorjaar deed ze mee aan een wandkle den tentoonstelling in Heiligen berg. Daarna in het Transisto- rium van de Uithof, het grote Universiteitsgebouw bij Utrecht. Tijdens de expositie van Aanko mende Jongeren gehouden we gens het 25 jarig bestaan van de Amersfoortse kunstenaarsver eniging ,,De Ploeg" kreeg zij ook de gelegenheid haar werken ten toon te stellen in M3 van de Muur- huizen. In juni 1971 werden vier cursisten van Wil Stikkers, waar onder Bertie Jagers, uitgenodigd door mevrouw Bloemsma, eige nares van hotel ,,Het Speulder- bos" om in de hal, de gangen en in de conversatiezaal van het Ho tel hun werken te laten be zichtigen door de bezoekers. En daar maakte de pottenbakker Jan Warnaar kennis met Bertie, wat uiteindelijk resulteerde in de ex positie die nu gehouden wordt. LEUSDEN/CENTRUM - Op maan dag 27 september zette huize ,,De Ho- bost" haar hekken wijd open voor genodigden om kennis te maken met het werk en de doelstelling van dit Inter- aat voor Beroepsvorming Er was een gevarieerd programma samengesteld uaarin de leerlingen het belangrijkste ïandeel hadden. Na de ontvangst was er een opvoering met als Thema „Ker- ais" „Poppenkast", Volksdansen en een rondleiding van de meisjes zelf door het huis. Maandagavond organiseerde De Ho- horst een informatieve avond, waar men zich kon oriënteren op het werk wat op het internaat wordt verricht. Onze fotograaf was aanwezig en maak te de bovenstaande impressie Geheel rechts boven de direktrice van De Hohorst, mej. De Leeuw. GROEPEN De dertig meisjes zijn in drie groe pen verdeeld, en hebben per groep ei gen huiskamers en slaapzalen. De groe pen hebben leuke namen. De Familie Trap, de hippies en het kwekkenest. Ze slapen meestal op kamers met 5 bedden en ieder meisje mag boven haar bed een eigen hoekje maken, wat vol hangt met ansichtkaarten, filmhelden, foto s en dergelijke. kamers en slaapkamers Op de grote zolder was het handenarbeid lokaal met nog verschillende slaapkamers. In het sousterain, waren de keukens en was lokalen, droog hok en strijkruimte De avond was erg geslaagd en be antwoorde aan het doel, namelijk om de aanwezigen nader kennis te laten maken met het internaat en de doel stelling ervan. LEUSDEN-CENTRUM - De Oranje vereniging Leusden kampte zaterdag j 1 bij het door haar als eerste in dit najaar te organiseren evenement met de zeer slechte weersgesteldheid Er zou voor de kinderen van 6 t/m 12 jaar een „Vossejacht worden gehou den in Leusden -Z. Deze moest wor den afgelast en zal nu. bij goed weer gehouden worden a.s. zaterdag 2 okto ber De inschrijving vindt ook dan plaats tussen 9 00 en 10 00 uur bij de Chr School aan de Prinses Bea- trixlaan in Leusden- Z Om 10.00 uur wordt er gestart. De deelname is open voor ieder Leusdens kind in deze leef tijd en is gratis. Dezelfde zaterdag 2 oktober wordt in de namiddag een rij- wielpuzzletocht gehouden voor iedere belangstellende uit Leusden De start vindt plaats tussen 13 30 en 14.30 uur vanaf ,,'t Ros Bevaart' te Hamers- veld- Leusden -C. Leden van de Oranje vereniging hebben op vertoon van de lid - maatschapkaart gratis deelname De overige belangstellende betalen een klein deelnemersgeld De op zaterdag 9 oktober geplande jaarlijkse Wandelpuzzletocht inde bos sen van „De Treek zal in verband met de op die dag nog te houden ker mis in Hamersveld, worden uitgesteld tot zaterdag 16 oktober LEUSDEN/CENTRUM De danslessen voorGehuwden-Ouderen welke in Hamersveld dit seizoen ge houden worden zullen nu op maandag 4 oktober van start gaan in t Ros Beyaart" De aanvang is om precies 20.30 uur Was eerst gedacht deze op zaterdagavond te houden, dit blijkt toch bij velen op moeilijkheden te stuiten, zodat nu in overleg met de deelnemers is besloten het op maandagavond te doen Belangstellenden welke zich nog niet meldden kunnen zich die avond nog aanmelden 11 LEUSDEN - De leden van de vogel vereniging ,,De Vogelvrienden" te Leusden gaan weer een drukke maar prettige tijd tegemoet. Het bestuur is er weer in geslaagd een omvang rijk winterprogramma samen te stel len. Op 4 okt komt de heer W. Consen een lezing houden over het africhten van vogels voor een tentoonstelling, ln sa menwerking met Ons Genoegen" uit Amersfoort en de vogelvereniging uit Hooglanderveen zal er weer een tech nische dag worden gehouden in Amers foort. Op 11 november is de jaarlijkse keu ring in de Til met aansluitend op 12- 13 en 14 nov. weer een tentoonstelling waarvoor al twee keurmeesters zijn aangetrokken Het succes van vorige jaren nog in gedachten rekent men nu ook weer op een grote publieke belang stelling. De beste vogels kunnen ook nog weer ingezonden worden, opde nationale ten toonstelling in Amersfoort, die gehou den wordt op 25 nov de gewestelijke wedstrijd in Zutphen, of de kampioens wedstrijd in jan. te Kerkrade. De LEUSDEN/CENTRUM - Op zondag 3 oktober organiseert de K.P.J Kring Amersfoort een cross. De start is 's morgens om 11 uur bij café-res taurant ,,De Tafelberg" in Blaricum. Er is in dit prachtige stuk natuur, wat de naam draagt van het „Huizer Hoogt" een echt crossparcours uitge zet. Voor de dames een afstand van 1500 meter en voor de heren 6000 meter. Ook niet K.P J.ers kunnen deel nemen Voor iedereen geldt een in schrijfgeld van f1,50. Kleedgelegenheid is aanwezig in de „Tafelberg alwaar men na afloop kan uitpuffen. Elke deelnemer ontvangt een herin- neringsvaantje. Via Eemnes is er een bewegwijzering aangebracht naar ,,De Tafelberg", 's Avonds is er een dis cobal met prijsuitreiking in „Frans zijn Ranch" aan de Wakkerendijk 162 te Eemnes, waar natuurlijk iedereen komt om er een knotsgezellige avond van te maken prijsuitreiking van de onderlinge ten toonstelling is ook in januari. Voor enkele vergaderingen die elke 2e maandag van de maand gehouden worden in 't Ros Beyaart, zijn al spre kers uitgenodigd Dit jaar zal er voor het eerst een vollere keuring gehouden worden, waarbij enkele malen in het jaar alle voliers van de leden gekeurd zullen worden door een daartoe speci aal in het leven geroepen commissie. Deze commissie zal aan het eind van het jaar bekend maken wie zijn voliere het best verzorgd. Voor inlichtingen kunnen eventuele nieuwe vogelvrienden terecht bij de secretaris J M. Doest, Esdoornlaan 23, Leusden-Centrum. ACHTERVELD - Op vrijdag 10 ok tober a s. is mej. J. Snoeren uit Amers foort 25 jaar als lerares verbonden aan de Sint Jozefschool alhier. Ter ge legenheid hiervan wordt in de Sint Jo zefschool een receptie gehouden voorde ouders, de oud-leerlingen en verdere belangstellenden. Deze receptie is morgenavond, vrijdag 1 oktober, van 8 tot 10 uur. DOELSTELLING De directrice van „De Hohorst", mejuffrouw W H de Leeuw, gaf aan ie aanwezigen een boeiende uitleg over de achtergrond van de meisjes en de dstelling van het internaat De,.Ho rst' is een rijksinternaat wat valt Ier het Ministenevarn Cultuur, Re- ireate en Maatschappelijk werk Over iet hele land verspreid zijn er 22 in dergelijke internaten, voordeleef- ijdsgroepen van 8 tot 18 jaar I Ook is er een opleidingsschip „Hol lands Glorie" voor bijzonder Jeugd werk met een schippersopleiding voor larensgezel voor de binnenvaart of ■rote vaart. 7 De leeftijd van de meisjes op de Hohorst" is van 14 tot en met 20 Het zijn zwakbegaafde meisjes. een steuntje nodig hebben om in de siatschappij tot hun recht te komen, p de „Hohorst" leren ze zelfstandig fe worden en een beroep waarvoor ze meest geschikt zijn Dat de meisjes liet thuis kunnen blijven maar op een pternaat zijn, ligt aan de gezinsom standigheden. dus niet aan de meisjes lelt. De directrice beklemtoonde met [adnik dat er geen meisjes zijn die met e rechter in aanraking zijn gekomen, oeilijk opvoedbaar of ongehuwde moe- jkr zijn. Dit wordt nog wel eens ge- lacht maar is beslist onjuist. IDe meisjes verblijven hier met toe- iemming van hun ouders die naar jaagkracht een bijdrage leveren Het zijn minder begaafde meisjes, |rschillende zijn epileptisch of heb been motorisch defect. I Er zijn verschillende reden waarom piet thuis opgevangen kunnen wor- Bijvoorbeeld een minder begaafd Nisje in een gezin inet allemaal ïn- jlligente kinderen, ze kan de ge- pekken niet zo vlug volgen en begrijpt f grapjes niet Ze blijft er altijd bui- a staan en gaat denken dat ze hele- |aal niets meer kan. Op de „Hohorst' |°rdt ze gewezen, niet op wat ze niet maar juist op wat ze wel kan fssen de andere meisjes voelt ze zich minder en overwint haar remmin- |0ok komt het voor dat een meisje zieke moeder heeft en daarom pis niet op de juiste wijze kan wor- i" opgevangen. De meisjes zijn lang- n en vragen veel aandacht )k wordt in een gezin wel gedacht, I kan toch niet goed leren dus laat ze pr in het huishouden werken en van iol verzuimen. Het meisje wordt Nverbelast, en raakt steeds verder Jterop. [Tijdens het verblijf op het internaat, a gemiddeld een jaar duurt leert ze 1 beroep De eerste maanden blijft [in het internaat en krijgt er les, rekenen, handwerken, handenair- I enzovoort. Alle meisjes helpen f in de huishouding van de „Ho- Ze leren dan wassen, koken. F kleren onderhouden, de kamers F en alles wat een huisvrouw in een pin moet weten. Er wordt gekeken F welk beroep ze in aanmerking F. ze krijgt een arbeidstraining. ^oorbeeld in een gezin, als hulp in Ihuishouding. in een ziekenhuis, be- T^entehuis, kantoor, fabriek of la- Rtorium Verschillende ochtenden F ze dan tot ze op het laatst een Nige baan aankan. Het internaat f1 de gezinnen of instellingen uit r ze stage lopen en helpen ze een "^ge baan te vinden zodat ze op II benen in de maatschappij kunnen PROGRAMMA Het programma wat de meisjes brachten was erg gevarieerd. Het begon met de „Kermis" Een waarzegster keek in een grote zilveren bol en voor spelde wat e zou komen. Zo was er een voorstelling op de ev^nwichtsbalk, werken met bordjes, twee clowns. Flobber en Flubber. Heel knap was de „Gewichtsheffer" de ven- delzwaaiers en de slangebezweerster. Hierna ging men naar een ander ver trek waai twee Amerikaanse volks dansen werden opgevoerd door een groepje van acht meisjes. Ook volgde er een poppenkast voorstelling die erg leuk was RONDLEIDING De rondleiding door het huis was interessant. De meisjes leidden de gasten zelf rond en vertelden er leuk over Men zag de leslokalen de huis- LEUSDEN/CENTRUM - Goed nieuws voor alle inwoonsters van Leusden, die eens met de andere leden van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen een gezellig programma willen bijwo nen, en wel op wensdag 6 oktober a.s. in het Hervormd Centrum As- schatterweg te Leusden-Centrum. Aan vang 20.00 uur. Het Bureau Voorlichting Merkarti kelen presenteert dan namelijk een ge varieerd programma, onder de titel „In de Winkel van Sinkel". waarbij naast de leden, ook gasten worden uit genodigd. In een boeiende „Kleur- en Klank- dia-presentatie zullen enkele vooraan staande merkartikelen voorde huishou ding worden belicht. Het geheel wordt gevolgd door het originele Merkwoordenspel. met vele ronden en aantrekkelijke prijzen. Kor tom: een programma waarbij vooral ook de jongere dames van harte wel kom zijn. Zo kunt u eens op een on gedwongen wijze kennismaken met de sfeer van deze vereniging Komt u eens een kijkje nemen? U bent van harte welkom. Een volle zaal is nu eenmaal veel gezelliger! Voor een (vanzelfspre kend gratis) entreekaart kunt u zich wenden tot de volgende dames: mevrouw Yff-Okhuisen, Burgemeester Beaufort- weg 53a, Leusden-centrum, telefoon 03496-1420. Mevrouw Berends- Buiter, De Roo van Alderwereltlaan 29, Leus den-zuid, telefoon 03490-15172, en me vrouw Powell-Wolf, Acacialaan 12. Leusden-centnim, telefoon 03496- 1582 ACHTERVELD - De collecte voor „De Zonnbloem' die zich vooral be zighoud ten dinste van de zieke me demens bracht op ruim f 450, - - nodigde om samen met hem en de schil deres Diet de Ridder hun gezamenlijke werken te exposeren. Vooral de ruim telijke werken hadden zijn aandacht, maar toen hij de wandkleden zag, ver zocht hij om ook deze tentoon te mogen stellen. Onder de geexposeerde werken be vinden zich enige zelfgeweven kleden, waarvan een is vervaardigd uit naturel tinten van verschillende materialen, wat een fijne nuance-verdeling geeft Bijzonder geslaagd is ook het wand kleed „Beweging" wat bestaat uit steeds terugkerende lagen met een golvend effect. De prijzen van de werkstukken liggen tussen de f75,- en f 1000 - gulden. HOBBY Bertie is haar werk gewoon als hob by begonnen Voor haar huwelijk was ze werkzaam als boekhoudster en in haar huwelijk deed ze steeds admi nistratief werk, terwijl handwerken altijd al een hobby was. In 1969 begon ze een hobbycursus bij de Ne derlandse vereniging van Handenar beid afdeling Amersfoort, gehouden aan de Appelmarkt boven theater Minia tuur. Het was een algemene cursus en men doceerde er boetseren, stof- drukken. weven, emailleren poppekas- ten en sieraden maken. Voor haar ple zier begon Bertie aan een wandkleed en de docente adviseerde haar om daarin door te gaan. Bij Wil Stikkers uit Soest volgde ze een specifieke cursus wandkleden. Al gauw werd ze uitgenodigd om een bijscholingsweek bij te wonen die ge geven werd in de Ernst Sillum Hoeve te Lage Vuurse Docente was hier de bekende May Holbijn In deze week heeft ze veel technieken geleerd HET GEZIN Het hele gezin Jagers volgt de ver richtingen van hun moeder op de voet en ze zijn er trots op Vooral de twee oudste dochters, Lydia van 10 en Olga van 8 jaar geven met kennis van zaken hun meningen ten beste en stimuleren hun moeder in haar werk. Het jongste dochtertje is net twee en een halve maand oud. Hoe Bertie Jagers tijd vindt voor haar arbeidsintensief werk naast haar drukke gezin lijkt voor een buitenstaander onbegrijpelijk. „Ach" zegt Bertie, „het huishouden is bij ons niet het belangrijkste", we maken allemaal tijd voor onze hobby's en we helpen elkaar zo veel mogelijk, maar nu met het babytje wordt het wel een beetje moeilijker Verder is het gezin erg sportief. De heer Jagers is langeafstandloper en de beide dochters zijn lid van zwem verenigingen. Olga is lid vande,,Haai en" eri Lydia is lid van A.C en P C waar ze aan de Nederlandse Zwem- kampioenschappen junioren mee deed op de nummers vlinder en rugslag. Ook deed ze mee aan de N.O.S zwem wedstrijden voor aankomende talenten. T. DE W.-V.D. LEUSDEN-ZUID - Op vrijdagavond 8 oktober in het gebouw Pon wordt de jaarlijkse Haaienavond gehouden. De zaal gaat om half zeven open, terwijl de voorzitter omstreeks zeven uur het startsein zal geven De snelste zwemster enzwemmer van dit seizoen zullen worden gehuldigd en ontvangen hun trofee De Haaien- zwemster of zwemmer van het jaar zal worden gehuldigd. Deze ontvangt de beker, welke vroeger aan de club kampioen ten deel viel Verder natuur lijk de huldigingen van de kampioenen in de leeftijdsklassen en de krakers van de clubrecords. De feestcommissie heeft dan nogen- jele verrassingen en daarna komt de grote spreekmeester, de heer Dok ter, die weer de verloting zal doen. De ouders kunnen aan deze verlo ting meehelpen door een kostbare prijs, die thuis op een vergeten plaats staat, in te leveren bij mevrouw A v Lingen, W v. Pruisenlaan 10, Leus den Z mevrouw W v. Klompenburg, Hohorstlaan 29, Leusden C. Een glazen vis of een bloempot van edelsmeed- werk, alles is welkom. Dus leden, donateurs en ouders van leden, graag allemaal tot vrijdag 8 ok tober bij Pon. Berrie Jagers exposeert ruimtelijke objekten en wandkleden: LEUSDEN/CENTRUM - De Leusden- se kunstenares, mevrouw Bertie Ja gers exposeert van 19 september tot 1 november aanstaande haar wandkle den en ruimtelijke objecten en in Ga lerie „De Grup" te Oene. Wij bezochten mevrouw Bertie Ja gers thuis in haar gezellige woning aan de Lijsterbeslaan 5 te Leusden/Cen trum. Reeds bij binnenkomst in de hal wordt men geconfronteerd met haar werkstukken. In het trapgat hangt een ruimtelijk werk, vervaardigd van touw, terwijl aan de wand een paar frames hangen ingewerkt met transparante stoffen. Bertie Jagers is een rustige jonge vrouw, moeder van drie dochters, die heel bescheiden spreekt over haar prestaties, maar als men haar plak boek inkijkt met recenties spreekt hier uit een heel andere taal. In korte tijd verwierf zij naam met vooral haar ruimtelijke objecten. Haar wandkleden zijn bijzonder artistiek, maar vooral de ruimtelijke werkstukken zijn exclu sief, omdat maar weinig kunstenaars deze tak beheersen. Volgens Bertie is er ook vraag naar deze werkstkken, omdat ze gemakkelijker in een woning passen dan wandkleden. Voor een wand kleed moet men een muur beschikbaar stellen wil het tot zijn recht komen, maar de transparante ruimtelijke werkstukken kan men op alle mogelijke manieren hanteren. Bijvoorbeeld voor een raam. aan het plavond en zoals zij zelf heeft, in een trapgat. De grotere stukken kunnen als se paratie in een vertrek dienen, en zijn functioneel Het doet warm aan en het materiaal is zacht zodat bijvoorbeeld kinderen er zich niet aan kunnen be zeren. Deze werkstukken die van beide kanten bewerkt zijn. hebben „doorkijk jes" Het materiaal is naast wol. stof en weefsel, van gaas en netwerk In haar kamer hangt werk wat zich bijzonder als scheidingswand in een vertrek leent De tinten zijn hoofdza kelijk in groen en beige gehouden Het reikt van het plafond tot de vloer en is ongeveer 1.50 m breed Het bovenste gedeelte heeft centraal een venster van zwart net met daarin bevestigd een gele bal. die aan de an dere zijde doorloopt. Het kleed is weer aan beide zijden bewerkt en heeft dus geen voor of achterkant. Verder is het versierd met ovalen en kroezige zwarte wol Aan de onderzijde hangen lange kwasten in bijpassende tinten Steeds weer valt bij haar werk op, dat naast het artistieke ook de afwer king ruime aandacht heeft gehad, zo dat het geheel verzorgd aandoet De expositie van Bertie Jagers wordt gehouden in Galerie „De Grup te Oene en is gevestigd in de potterie „De olde MÓlle' Huttenbosweg 3. De heer Jan warnaar, eigenaar van de ga lerie, en zelf pottenbakker zag het werk van Bertie Jagers en raakte daar zo van geiinponeerd dat hij haar uit-

Leusder Krant | 1971 | | pagina 3