altijd nog" „Slopen kun je De heer J. H. Roggenkamp over de uitbreidingsplannen: W aternood aan de Kerkdijk Veilig verkeer, maar niet alleen door Memisa: NOG EENS f 2080.- automobilisten DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 HET WOORD IS AAN U y.y. Maar toch zullen verschillende boerderijen en woningen plaats moeten maken voor de nieuwe stad Leusden (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De plannen voor de verdere verwezenlijking van de zogenaamde ..New Town" Leusden liggen vrijwel klaar. De eerste fase is grotendeels gereed gekomen, zij het dan met een verandering in de plannen ten aanzien van Rozendaal, het Eu- rowoningen-projekt. Wat voor alter natieven gemeente en Eurowoningen hebben ontwikkeld, is tot op heden nog niet bekend. Er worden nog steeds ge sprekken over gevoerd. Aan de andere kant is de eerste fase van Rossen berg uitgebreid, zodat hier sprake is van een versnelde woningbouw. Hier door wordt het totale bouwschema enigszins in evenwicht gebracht. Op het gemeentehuis van Leusden wordt door de verschillende bij de stadsont wikkeling betrokken afdelingen bijzon der hard gewerkt. Binnen afzienbare tijd zullen verschillende plannen in de openbaarheid worden gebracht, terwijl bijvoorbeeld met het plan De Wetering reeds in november wordt gestart. De voorbereidende werkzaamheden hier voor zijn al begonnen. Toch gaat er heel wat vooraf aan de werkelijke reali sering van de nieuwbouwplannen. Ver schillende boerderijen en woningen moeten plaats maken en dat betekent voor sommige inwoners van Leusden een aanzienlijke ingreep op hun tot dan rustige bestaan. De gemeente heeft grote sommen geld nodig om al deze gronden en onroerende goederen te kun nen kopen. Ook de financiering is een factor in de Leusder stadsontwikke ling, die van belang is voor het snel realiseren van plannen. Kortom: het is niet alleen een kwestie van grond bouwrijp maken en huisjes neerzet ten Een man, die nauw bij de gehele stedelijke ontwikkeling van Leusden betrokken is, is de gemeente-archi tect, de heer J. H. Roggenkamp. Met hem hadden we een gesprek over de achtergronden. Verschillende boerderijen en wo ningen, die in de toekomstige woonwij ken staan, zullen moeten verdwijnen Dat staat gewoon vast. De vraag is, welke boerderijen zijn dat en waar moeten de mensen naar toe De ge meente probeert steeds om de bewo ners te helpen en een voor hen zo gunstig mogelijke wijze Over het al gemeen merk je wel aan de boeren stand, dat zij erg gebonden is aan de plaats Leusden, of zoals het vroeger heette Hamersveld. Mensen, die moe ten vertrekken zeggen ,,Ach ik wil wel weg, maar mijn vrouw niet." Of .Ik wil niet, mijn vrouw vindt het nog niet zo erg". Ook kinderen spreken een woordje mee En dat is bijvoorbeeld een hele stap als we zo ver krijgen, dat ze naar Achterveld vertrekken om zich daar te vestigen Achterveld is trouwens een geheel andere gemeen schap We hebben daar jaren geleden de boerderij Klein Havikshorst aangekocht met de bedoeling het als onderhande- lingsokjekt te gebruiken bij aankoop van boerderijen Maar even afgezien van de kwaliteit van deze hofstede, was de ligging ervan voor een hele boel mensen niet acceptabel genoeg. De mensen zijn niet onwillig, maar ze willen liever een plaats aan de La- peerseweg of de Langesteeg en dat vinden ze eigenlijk al te ver van Letis- den/Centrum af Het is duidelijk, dat er dan niet zoveel mogelijkheden over blijven. Want waar nog gebouwd zou kunnen worden is in de voormalige gemeente Stoutenburg en dan nog met name aan de Hessenweg en aan de Emelaarseweg Dat kan met medewer king van Gedeputeerde Staten, want zoals het bestemmingsplan daar nu luidt, kan het eigenlijk niet eens. Tot nu toe hebben we weinig of geen moeilijkheden om de mensen op een andere plaats te krijgen. Het zijn er overigens nog niet zoveel geweest. Er is nu bijv. een landbouwer, die graag aan de Lapeerseweg wil bouwen Daar heeft hij namelijk grond liggen En daar heb je nu zo'n probleem Je zou natuurlijk kunnen zeggen: Nou wat is daarop tegen. Het landschap leent zich daar toch prachtig voor een boerderij? Inderdaad, maar het ligt tevens in het struktuurplan Leusden en dat betekent dus, dat binnen een bepaald aantal ja ren daar nieuwe woningen zullen ver rijzen. Al zou de gemeente toestaan, dat daar een boerderij wordt gebouwd - die kans zit er overigens niet in - dan is er natuurlijk altijd nog de hogere overheid die zegt. gemeente wat doe je nou? Je gaat het agrarische gebied toch niet meer opdelen op plaatsen, waar je straks weer gaat bouwen9 Daar om zullen de agrariërs naar een an dere plaats moeten uitzien. Voor hen, die hier wegmoeten is het echt een zorg", aldus de heer Roggenkamp Aan de Hessenweg te Stoutenburg is eventueel nog ruimte te vinden voor agrariërs, die het veld moeten ruimen in Leusden/Centrum voor de nieuwe stad.,Ook o a gan de Emelaarseweg is nog ryimAe,ponder). m i ROZENDAAL Hoewel een deel van het plan Rozen- daal reeds is gerealiseerd, is de ge meente nog steeds bezig met het aan kopen van gronden Zo zal een deel van de woningen langs de Asschatter- weg moeten verdwijnen. De heer Rog genkamp- ,,We zijn bezig met de aan koop van al die percelen die langs de Asschatterweg staan aan de rechter zijde vanaf het centrum gerekend De gehele bebouwing aan die zijde tussen de zogenaamde Keursloot en de Wetering zal moeten verdwijnen Zo'n vijftig, zestig procent van deze woningen heeft de gemeente reeds in eigendom Over de rest wordt nog onderhandeld. Sommige van deze wo ningen zijn koopwoningen andere huur woningen En daar liggen weer de pro blemen Wat de koopwoningen betreft dat is geen moeilijke zaak, maar bij de huurwoningen ligt de zaak duidelijk anders De huren zijn goedkoop en de woningen hebben grote tuinen Het is bijzonder moeilijk om de bewoners van dit soort woningen alternatieven te bieden, van gelijksoortige aard En daarbij komt, dat het aantal huurwonin gen, dat de gemeente beschikbaar kan stellen in de goedkope sector natuurlijk beperkt is Woningen met een huur van twintig, dertig gulden per week zijn er vrijwel niet, tenzij er mensen zijn, die door willen stromen Deze hele problematiek is nog echt wel een zorgenkind van de gemeente WONINGEN SPAREN Voor het plan De Wetering zal wei nig worden gesloopt, met uitzondering van een aantal woningen, die moeten verdwijnen voor de realisering van een nieuwe weg, de verlenging van de bijna gereed gekomen asfaltweg vlak langs de laatste, nog te bouwen waaier- woningen van Eurowoningen. Het wodt een hoofd-ader en wordt bovendien een hoofd-ader en dient onder meer voor de ontsluiting van het plan De Wetering. Vier woningen, twee blok jes van twee zullen daarom moeten verdwijnen. Overigens, aldus de heer Roggenkamp, gaat de gemeente er steeds van uit, dat een bebouwing, die plezierig is, met name oude boerde rijen die nog een beetje stijl hebben met zwaarder geboomte er om heen, zoveel mogelijk gespaard dient te blij ven. Het is de bedoeling, dat deze oude kernen in een nieuwe wijk zullen gaan dienen als culturele, sociale of rekrea- tieve centra, naar gelang de behoefte, er in zo'n wijk bestaat. Dergelijke ak- tiviteiten, waarvan we de omvang nu nog niet kennen, kunnen uieraard prachtig indergelijke, vaak grote ruim ten, worden ondergebracht terwijl te vens stukjes oud Hamersveld worden bewaard. Slopen, is het devies van de gemeente, kunnen we altijd nog. HAMERSVELDSEWEG Ook voor het plan Rossenberg II, te genwoordig Groenhouten genaamd, geldt hetzelfde Ook hierwil men trachten zoveel mogelijk boerderijen voor de ondergang te behoeden De meeste boerderijen langs die Hamers- veldseweg gaan doen, dat is nog een volkomen vraagteken Dat weten we nog niet. Daar zal in de toekomst wel een sanering gaan plaats vinden. De ge meente heeft daar wat panden gekocht, maar het is niet zo, dat we nu al daar van plan zijn direkt te gaan slopen. Slopen is alleen zinvol als je zeker weet, dat je het niet nodig zult hebben voor andere doeleinden en dat je de grond di rekt kunt of moet gebruiken voor zaken, die daar gepland zijn Zolang je dat dus nog niet weet is het slopen van soms nog goede woningen uit den boze en ook niet nodig. Zolang er een gebrek is aan woningen doe je dat uit voorkeur niet Aan de andere kant moet je pan den, die al leeg staan en die je binnen afzienbare tijd toch nodig hebt (de grond althans) toch maar direkt slopen Het systeem van- nog maar gauw ei- even inkruipen en dan zien we later wel weer, is vooral als het over zeer korte perioden gaat, je hoofd in het zand steke. Ze zijn dan even onder de pannen, maar het is geen oplossing van het probleem. Vooral als je veel kos ten hebt gemaakt - en dat doe je toch al gauw - is er niets ergers dan weer te moeten verdwijnen Als je na een jaar te horen krijgt, dat je op kunt krassen, is het veel erger". NOORDERINSLAG Voor de aanleg van de zogenaame Noorderinslag, een weg die het ver lengde zal worden van de Heiligen- bergerweg en loopt vanaf de Bavoort- seweg tot aan de Torenakkerweg. zul len ook enkee woningen aan de Ha- mersveldseweg het veld moeten rui men. Dat zijn nog vrij nieuwe wrin gen, maar, aldus de heer Roggenkamp als we die zouden sparen, zou dat be tekenen, dat we daar wegens de krappe ruimte een bijzonder vervelend en gevaarlijk kruispunt gaan krijgen. Het wordt dan een noodoplossing en we zijn van mening, dat we het beter direkt goed kunnen doen dan later het hele punt weer te moeten rekonstrueren in verband met de dan ontstane verkeers onveiligheid. Graag zou ik wat kanttekeningen maken bij uw artikel over de water- nood aan de Kerkdijk alhier. (Leusder Krant 25 sept.). De pastorie ligt vol gens de huisnummering wel niet aan de Kerkdijk, maar is toch nauw be trokken bij de algemene misère, al is _het dan niet tot groot ongerief van de pastorie zelf. De pomp aan de pastorie levert tot op heden nog steeds water Vorig jaar heb ik de kortst bij wo nende buren herhaaldelijk kunnen hel pen door de tuinslang over de sloot te gooien en hen zo van water te voor zien. Ook nu was dat, kort voor het watergebrek akuut werd, nog het geval. In 1968 vroeg het kerkbestuur aan het gas- en waterbedrijf Amersfoort een kostenberekening aan voor aanslui ting van de pastorie op de waterlei ding. In een brief van 29 aug. 1968 meldde dit bedrijf dat dit f1875,-- zou gaan kosten. (Gebaseerd op lonen en materiaalkosten van die tijd. Hak en breekwerk voor rekening van de aanvrager) Vanzelfsprekend trapte het kerkbestuur daar niet in. Raadsel was en is nog, hoe de aanleg van ±60 meter leiding van de hoofdleiding naar het pand dit enorme bedrag vergde. Januari 1971 ontvingen alle bewo ners van de Kerkdijk (ook de pasto rie) het verheugende aanbod, dat ze voor f150,-- konden worden aange sloten. Voor de veelgeplaagde bewo ners begon het te dagen Bij het kerk bestuur dook wel een nieuw raadseltje op: Hoe kan nü in 1971 de aansluiting tot stand gebracht worden voor nog geen 10% van de kosten in 1968 terwijl de lonen en materiaalkosten sinds die tijd toch aanmerkelijk gestegen zijn. Klein foutje in de kostenberekening in 1968? Verder vermeldde debrief: deze ge ringe bijdrage zal alleen kunnen wor den gevraagd, als de aansluiting vóór 31 dec. 1971 zal plaats vinden. Ging onze gevolgtrekking te ver, als wij toen de verwachting koesterden: dus vóór 31 dec. 1971 hebben we water? Intussen zijn er ongeveer negen maan den verlopen, zonder dat er ook maar een minste teken is te bespeuren dat deze toezegging ook verwezenlijkt wordt. Ook nu, nu de waternood zo nijpend is geworden, wordt er m i. weer geen enkele zekerheid gegeven. Degemeen- tearchitekt zegt: Ik verwacht dat op korte termijn - binnen een maand misschien - met de aanleg van water leiding wordt begonnen. Een woord voerder van het gas- en waterbedrijf Amersfoort zegt: Mijn verwachting: Voor het voorjaar 1972 hebben die ge zinnen geen stromend water. Wij zijn er niet mee gebaat wie er wat zegt of wat iemand zegt. Het enige waar we dringen om verlegen zitten is water. Pastoor W. Jansen Hessenweg 325. Noot van de redaktie: Het bedrag van f150,-- per aansluiting kon tot stand komen dankzij rijks-subsidie-regelin gen, die voor dit jaar werden vastge steld. DE BIEZENKAMP Voor de uitbreiding van het winkel centrum De Biezenkamp bestaan reeds vergevorderde plannen. Deze uitbrei ding, die over enkele jaren gereali seerd zal moeten zijn, zou in eerste in stanties de sloop hebben betekent voor verschillende woningen in dit gebied. Toch zijn daarover de meningen ver anderd De heer Roggenkamp: ,,Wat De Biezenkamp betreft is het nog niet met zekerheid te zeggen wat daar wel en wat niet gesloopt gaat worden. We gaan proberen een aantal pan den, met name de direkte omgeving van het kruispunt Asschatterweg/Ha- mersveldseweg/Zwarteweg/ Burg de Beaufortweg toch te handhaven Of dit uiteindelijk zal lukken is nog de vraag Waarschijnlijk kan dit gedeelte geinte- greerd worden in de totaal-concep tie van het winkelplan Dat proberen we in ieder geval Eén huisje is reeds gesloopt en het huis ernaast zal ook moeten verdwijnen. Voor de rest van de woningen weten we het echt nog niet. Wanneer we er in slagen de plan nen zo te realiseren, dat er niet ver der gesloopt hoeft te worden, zou dat betekenen, dat een oud stukje speci fiek Hamersveld bewaard kan blij ven, zoals de oude smidse van de heer Tolboom en het café van de heer Tij mensen" BINNENKORT PLANNEN IN OPENBAARHEID De heer Roggenkamp verwacht dat de gemeente binnen niet al te lange tijd met een aantal plannen in de openbaarheid zal treden. Met name het plan De Wetering, waarmee men in november begint en het plan Groen houten (Rossenberg II) zullen binnen de kortst mogelijke tijd bekend worden ge maakt en door de raad worden behan deld. Dan ook zal het waarschijnlijk mogelijk zijn, dat er méér verteld kan worden over de definitieve plannen voor afbraak of behoud. Voor veel bij deze plannen betrokken inwoners van Leus- d?n/Centrum een bijzonder belangrijke zaak! Het kruispunt bij De Biezenkamp: zal een stukje oud Hamersveld erdwijnen" Momenteel nog een vraagteken I x ■- ACHTERVELD - Konden wij vorige week melden dat Achterveld ruim f2200,-- bijeen had gebracht voor de Memisa (Medische Missie - verkeers middelen - Actie) tijdens de specta culaire televisieactie van Willem Duys, het blijkt dat de collecte in de Pa rochiekerk alhier nog eens f2080,-- had opgeleverd. Het landelijke gemid delde zal ongeveer liggen in de buurt van f 1,66, het gemiddelde voor Ach terveld ligt op f2,68 Een prachtig resultaat. ACHTERVELD - De alhier gehouden collecte voor o m de Katholieke Mili taire Huizen heeft opgebracht achter de kerk f 194,38 en in huize Sint Jozef f54,13 Naast deze goede opbrengst mag zeker ook genoemd worden de hulp van de zeer jeugdige collectanten Joke en Henk van Nimwegen en Theo van Uhm. ACHTERVELD - Vlakbij huize Sint Jozef vond een fikse autobotsing plaats De autobestuurder A v d. B uit Ach terveld wilde met zijn auto links af en toen weer rechtsaf Achter deze zwenkende auto reed, kennelijk tedicht W V. uit Leusden die vfa het hoger gelegen trottoir nog eens rechts wilde passeren Een hevige botsing bleef niet uit. De auto van de Achtervelder liep grote averij op. terwijl die van de Leusdenaar totaal werd vernield Proces verbaal werd opgemaakt. Noot van de redaktie- De redaktie kan zich volledig aan sluiten bij bovenstaande brief van de heer Eliveld. Ook wij hebben regel matig geconstateerd, dat het gedrag der jeugd op de wegen nu met bepaald bevorderlijk is voor een Veilig Ver keer Maar ons artikel beperkte zich tot de automobilisten naar aanleiding van de snelheids-controles In het alge meen geldt het natuurlijk voor ieder een, dat de verkeersregels en-normen in acht moeten worden genomen ,,Als je niet oppast, rijden ze je de schoenveters van de schoenen!" Met enige verbazing heb ik het stuk met bovenstaande titel vorige week ge lezen. Zoals gewoonlijk was de automo bilist wee.' het haasje. Waarom krijgt de automobilist altijd de schuld van verkeersovertredingen en ongelukken0 Vooral wanneer je als jonge vent van 20 jaar een ongeluk krijgt met een voet ganger of fietser, krijg je in 95% van de gevallen te horen van de om standers. ,Hij zal wel te hard gere den hebben'" of ..Hij is nog niet in staat'om een auto te besturen", etc De meeste van deze mensen, die deze stomme kreten slaken hebben het on geluk nog niet eens zien gebeuren ook! Het is inderdaad een feit. dat er op de Asschatterweg en de Burg. de Beau fortweg erg hard gereden wordt; maar waarom wordt alleen hierop gelet? Waarom wordt er niet gelet op al die schoolkinderen (en ook volwasse nen!'!!) die 's morgens rustig met z'n drieën naast elkaar rijden, en zich geen barst van achteropkomende auto's aantrekken? Alle automobilisten, die 's morgens de Burg. de Beaufortweg afrijden zullen het wel met mij eens zijn, dat vooral fietsende schoolkin deren een ware plaag zijn En als je als automobilist dan ongeduldig wordt en op de claxon drukt, kijken ze schaap achtig achterom en slingeren je een paar scheldwoorden naar je hoofd. Het krijgertje spelen op de fiets schijnt ook een leuke bezigheid te zijn. vooral als je later in het ziekenhuis van je vriendje naast je hoort: ..Tikkie, jij bent 'em". Laten de ouders de kinderen (iedere morgen opnieuw) op het hart drukken, om niet van dergelijke fratsen uit te halen, want een automobilist is ook geen supermens en kan z'n auto ook niet a la seconde stil laten staan Ouder, waarschuw alstublieft uw kin deren, anders zullen er nog vele aan gereden worden En laat dat toevallig nou uw kind eens zijn!! Automobilisten, doe wat kalmer aan' Henny Eliveld, Berkenlaan 21, Leusden (C.). Deze boerderij in het plan De Wete ring is eveneens tot de ondergang ge doemd. De borderij vóór het bejaardencen trum zal moeten verdwijnen. Deze woning op de hoek Bavoortse- weg/Hamersveldseweg zal moeten worden afgebroken Langs de Asschatterweg zal ruimte ge maakt moeten worden Deze huizen gaan verdwijnen Voor de doortrekking van de Middenweg zal - voor het ontsluiten van het plan De Wetering een deel van de aan de Asschatterweg staande woningen moe ten verdwijnen.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5