Bewoners Schutterhoeflaan bezorgd over hun toekomst b jligt. een schaduwrijk plekje natuur VERKEERSVEILIGHEID HET HOOFDTHEMA OPENBARE COMMISSIE-VERGADERING MEESTER PRINS NAM AFSCHEID KIM- cross Blaricum succes Trace S 10 dwars door deze weg OOR U GENOTEERD: De S 10 en het openbaar vervoer Eurowoningen N.V en Pakhoed [INDERDAG 21 OKTOBER 1971 3 zal worden begonnen, kon men niet zeg gen Dat is een provincialeaangelegen- heid Er werden enkele jaartallen ge noemd. zoals 1976 en 1980. Duidelijk werd in ieder geval, dat het op verschillende (verouderde)kaar- ten aangegeven tracé van de S. 10 niet juist is en slechts als oriëntatie op de kaarten was geplaatst. Ongetwijfeld zullen de bewoners van de Schutter- hoeflaan de vingers op de provinciale pols houden om tijdig te kunnen pro testeren tegen aantasting vanhetwoon- en leefklimaat als tegen vernietiging ivan het aanwezige natuurschoon rondom hun laan. Dit is de spoorlijn Amersfoort-Vee- nendaal/Rhenen, dat de natuur van Lockhorst scheidt van deSchutterhoef- laan. De beste oplossing voor de S10 is langs deze lijn, aldus de deskundi gen. Blijft toch het feit, dat een niet onbelangrijk deel van de natuur zal moeten worden opgeofferd. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De ver keersveiligheid nu en in de toekomst van Leusden/Centrum stond centraal tijdens de vorige week tehouden open bare commissie-vergadering over de diskussie-nota eerste fase. LOCKHORSTERWEG Het instellen vaneenéénrichtingver- keer op de Lockhorsterweg - in de no ta als een mogelijkheid genoemd om de ze weg enigszins te ontlasten - kon LEUSDEN/CENTRUM - Zondag 3 oktober hield de K.P.J.-Kring Amers foort haar jaarlijkse Kring-cross op het ,,Huizer Hoogt" bij café-Restau rant ,,De Tafelberg" in Bl3ncum. On danks de grote afstand voor de K.P.J. leden uit Amersfoort en omgeving om in Blaricum te komen, kon er gespro ken worden uit een record aantal deel nemers. Liefst 15 dames en 29 heren hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging om de 1,5 km voor de dames en de 5,5 km voor de heren te komen crossen. De cross zelf was uitstekend uitgezet, door een paar leden van de K.P.J. uit Eernnes. en was ook behoorlijk zwaar Onder zeer gunstige weersomstandig heden startten de dames het eerst voor hun 1,5 km. niet de goedkeuring van de aanwezigen wegdragen Men vond het enigszins overdreven om te stellen, dat verbre den van deze weg aantasting van het aanliggende natuurschoon zou bete kenen. Eén der aanwezigen merkte op. ,,Dat is flauwe kul Aan de kant van Amersfoort is geen natuurschoon, al leen maar weiland Aan die zijde is het best mogelijk om de weg te verbre den' Ir De Boer wees een dergelijk voorstel met klem van de hand. ,,We kunnen van mening verschillen over wat natuurschoon is, maar we moeten be slist niet het karakter van deze typische landelijk weg opofferen aan een betere verbinding met Amersfoort. Bovendien dient tussen Amersfoort en Leusden een groenstrook gehandhaafd te blijven Als we daar nu al aan gaan knabbe len, is,straks het eind zoek. Overigens* - zal hét verkeer rond het kruispunt Arnhemseweg binnen afzienbare tijd behoorlijk worden verbeterd De plan nen hiervoor liggen - als ik het goed heb - reeds gereed bij Rijkswater staat" AFSLUITING BURG. DE BEAUFORTWEG De Leusder Krant schreef tweg. we ken geleden, dat er over wordt gedacht de Burg de Beaufortweg af te sluiten voor alle verkeer Deze afsluiting zou het sterk toenemende doorgaande ver keer op deze weg moeten uitsluiten Vooral ook, omdat deze wegk inde toe komst niet meer de belangrijke funktie zal behouden, die het nu heeft Deze ge dachte werd door de gemeente Leusden gelanceerd, hoewel het niet te vinden is in de diskussie-nota eerste fase On getwijfeld zal dit wel in de nota over de tweede fase terug te vinden zijn Ir de Boer zowel burgemeester van der Post ontkenden, dat er sprake zou zijn van een eventuele afsluiting van de burg de Beaufortweg. Wel voegde ir De Boer er aan toe. dat indien het nodig zou zijn in de toekomst, men dit beslist wel zal doen. Verschillende aanwezi gen protesteerden bij voorbaat hier tegen TWEE- OF VIERBAANSWEGEN De hoofdwegen in het nieuwe Leus den zullen aanvankelijk uit twee banen bestaan, maar naarmate de stad groeit, zullen deze worden uitgebreid tot twee maal twee banen. Verschillende aan wezigen vroegen zich af of dat nu wel zo nodig was. Op die manier worden er in de nieuwe stad race-banen ge creëerd. met alle gevolgen van dien voor de verkeersveiligheid", was hun standpunt De verkeersdeskundige van de ge meente zag dit niet zo somber in Ook,.burgemeester van der Post niet ,.In de eerste plaats is er uiteraard de snelheidsbeperking van 50' km per uur, bovendien worden op deze vier baanswegen geen fietsers en bromfiet sers toegelaten Door de verschillende kruisingen vlak na elkaar zal men toch al niet zulke hoge snelheden kunnen ha len als op een njks-vierbaans-weg. Doordat het verkeer gescheiden is, zal het veel rustiger zijn Uit het oogpunt van verkeersveiligheid zien we deze vierbaanswegen met een gerust hard tegemoet" VERBINDINGSWEG LEUSDEN/ ZUID MET LEUSDEN/ CENTRUM Op de vraag, hoe de bewoners van Leusden/Zuid in de toekomst naar het zwembad aan de Bavooriseweg zullen moeten gaan, antwoordde burgemees ter van der Post, dat volgens reeds be staande plannen via de Maanweg een ongelijkvloerse kruising onder de nog aan te leggen prov weg S 10 en spoor lijn zal worden aangelegd, zodat een snelle verbinding tussen beide kernen kan worden gegarandeerd Zoals de verwachting was waren het de favorieten voor de overwinning, die de eerste plaatsen voor zich opeisten Te weten 1 Ria Berg. Leusden. 2 Ida van de Bremer, Leusden 3 Bep van de Hengel uit Achterveld Vooral Ria Berg liep weer zeer sterk. HEREN Ook bij de heren was het favoriet Rertus Borssen, die gemakkelijk lo pend. de eer voor zich opeiste Het moet gezegd worden dat de in grote getale opgekomen heren van de K P J Achterveld, evenals de dames van deze afdeling, zich knap weerden Iets wat lot uitdrukking kw-am in het sterke lopen van Bertus van Hamers- veld derde, en Bertus de Vette die de vierde plaats haalde. Uitslag 1. Bertus Borssen lid K P J -Eernnes; 2 Henk Pronk lid K.P J.-Hoogland, 3 Bertus van Ha- mersveld, lid K.P J -Achterveld; 4: Bert de Vette lid K.P.J -Achterveld;5. Antoon van Roomen lid K P J.-Leusden. Alle deelnemers kregen na afloop een herinneringsvaantje, evenals de twee deelnemers die buiten mededin ging meededen Een geslaagde cross, die men volgend jaar weer in Blaricum hoopt te organisererr ACHTERVELD - Omdat meester C. Prins de Achterveldse school zal ver laten vonden de twaalf meisjes van zijn 5e klas A dat een afscheidingshuldiging moest worden georganiseerd. Met een zelf gemaakt toneelstukje, met de over handiging van een gescenk en met de afscheidslollys van de meester werd het een dankbaar afscheid. Het was de tienjarige Ellie v. d. Burgwal, die de meester een kolossale zilveren beker overhandigde waarin het afscheidsge schenk - een boekenbon - was neer gelegd. Je zoon, aan de telefoon, of hij vanavond je auto mag gebruiken." INGEZONDEN Tijdens de openbare commissieverga dering inzake de eerste fase van het structuurplan Leusden-Centrum van dinsdag 12 oktober, betoogde ir. De Boer (verkeersdeskundige adviseur van de gemeente) dat het behoud van zoveel mogelijk natuurschoon ook bij de verkeers-plannenmakers een be langrijk gegeven vormt Maar, zo voeg de hij er aan toe, willen wij met z'n allen zo vlug mogelijk in onze auto's naar rijksweg 28 (weg om Amersfoort) kunnen rijden, dan ontkomen wij er niet aan in de nabije toekomst doorbraken te maken waarbij natuurschoon opge offerd moet worden De toekomstige provinciale weg S 10, ontworjien evenzijdig aan de spoorlijn zal onherroepelijk veel schade toe brengen aan het Lockhorster bos ter hoogte van de Schutterhoeflaan Terecht kwamen veel bewoners uit fleze laan in het geweer om tegen aan tasting van dit unieke stuk bos te pro testeren. De gemeente, bij monde van burge meester Post. wees er op dat de Pro vincie t.z.t. hearings zal organiseren waarbij eerder genoemde bewoners alsnog in de gelegenheid zullen wor den gesteld hun bezwaren uiteen te zetten Deze doorverwijzing" naar de Pro vincie lijkt op het eerste gezichtalles- zins redelijk. Toch meen ik dat de Gemeente bij het afwegen van belan gen in gebreke blijft door deze pro vinciale weg als een gegeven te aan vaarden Als men zich realiseert dat Leusden- Centrum zich binnen 10 jaar zal ontwikkelen tot een voorstad van Amersfoort met ca. 45 000 inwoners, dan is het zeker een plicht te zorgen voor een goed openbaar vervoer Gelet op dé aanwezigheid van de goe derenspoorlijn Amersfoort - Veenen- daal lijkt het mij zeker zinvol overleg te plegen met de NS om te onderzoe ken of het gebruik van deze lijn voor personenvervoer niet kan passen om Leusden-Zuid) uit zijn isolement te halen. Wanneer de Gemeente zich hiervoor zou inspannen dan draagt zij er in belangrijke mate toe bij dat men ^en veel selectiever gebruik zal gaan ma ken van de auto. Daar zal het toch naar toe moeten in de toekomst In'dit licht bezien zou wel eens kunnen blijken dat de geprojecteerde S 10, althans voor Leusden, niet zo noodza kelijk meer zal zijn De functie van deze weg kan m.a.w overgenomen worden door de reeds bestaande spoorlijn L. E W Loth, v. Hardenbroek. Ammerstollaan 84. Leusden/Zuid. jn j Overgenomen uit BOUWWERELD nr. 41 van Vrijdag 8 oktober 1971 ..HERSTRUCTUERING NEDERHORST, PAKHOED, HEIDEMIJ." ..Pakhoed, de Verenigde Bedrijven Nederhorst en de Koninklijke Heidemij gaan tezamen de activiteiten inde vastgoed-sector reorga niseren. Pakhoed gaat zich van lieverlee meer orienteren op de ontwikkeling van zijn havenbelangen. De typische produktiegerichte dochterondernemingen van Pakhoed en van Nederhorst zullen geheel aan Nederhorst worden overgedragen. Daarbij gaat het om Staalprojekt, NV Muijs' en De Winter s Beheer maatschappij en van de participatie in de Aannemingsmaatschappij GEBAM De gezamenlijke dochters die zich bezighouden met ontwikkelings- projekten worden ondergebracht in een zelfstandig gecentraliseerd bestuursorgaan Daarbij gaat het om de ontwikkelingsmaatschappijen: Eurowoningen, Havezathe, Pakhorst International, de Exploitatiemij Torenhoed-en Polyad NV In de twee laatstgenoemde maatschappijen participeren naast Pakhoed en Nederhorst ook de Heidemij. Derhalve is ook deze maatschappij bij de herstructuering betrokken Pakhoed gaat als gevolg van de nieuwe ontwikkeling de activiteiten in de vastgoedsector steeds meer beperken." Het is natuurlijk de vraag in hoeverre de bovenstaande geschetste herstruktuering van invloed zal zijn op de activiteiten van Eurowonin gen NV. Blijft deze maatschappij als zodanig bestaan, of worden de vijf genoemde ontwikkelings- en beleggingsmaatschappijen samengebundeld tot een maatschappij onder één naam? Heeft de naam Eurowoningen in het kontrakt met de gemeente dan nog rechtsgeldigheid of niet? We zul len maar aannemen, dat de juridische deskundigen van de gemeenten rekening hebben gehouden met dergelijke ontwikkelingen. Pakhoed NV trekt in ieder geval terug uit de vastgoed-sector. Zou het wantrouwen en de twijfel, uitgesproken door D'66en P v.d.A. ineen vorige raadsverga dering dan toch gerechtvaardigd zijn? De tijd zal het leren. Red. in Leusden/Zuid. Hoe lang nog? Van de redaktie LEUSDEN-CENTRUM - Tijdens de irige week gehouden openbare verga - ■ring van de raadscommissie van imtelijke Ordening en Volkshuisves- heeft een vertegenwoordiger van de ïbutterhoeflaan, namens alle bewo- |rs van deze straat in Leusden-Zuid, |jn bezorgdheid uitgesproken over de ekomst van hun woongebied in ver- m'd met de aanleg van de provinciale ,o S. 10. Dit naar aanleiding van een [art, zowel gepubliceerd in onze krant k opgenomen in de diskussienota le e, waarop deS. lOgrotendeelsdwars ,r de Schutterhoeflaan staat gepro beerd. Reeds eerder hebben bewo- irs van deze laan van hun bezorgdheid jjk gegeven, toen op een gegeven mo- [èot landmeters, waren verschenen in straat en hun opmetingen begonnen, isder dat de bewoners wisten waar- or dit was bestemd. Tot vorige week de gemeente vrijwel niets zeggen |er het toekomstige tracé van de S. 10. Tijdens de openbare commissie-ver- lenng, toen bleek dat het grootste il van de -avond zou worden besteed dit probleem (hoewel de S. 10 niet ekt thuishoort in de eerste fase van |t structuurplan Leusden-Centrum), •zekerde burgemeester Van der Post bewoners, dat al het mogelijke in werk zal worden gesteld om even- de afbraak en/of grove schending van jtoatuurschoon, te voorkomen. G de Boer, de verkeersdeskun- van de gemeente en lid van de irgroep. zei het volgende hierover: t natuurschoon gaat ons evenzeer als u. Toch moet u dit niet ver- :en welke oplossing ook wordt ge- voor het tracé van de S. 10. het Ijlt altijd een compromis. De vraag op welke wijze veroorzaakt men de nste schade aan de natuur'? De weg te leggen dwars door de Schutter- ilaan is een onaanvaardbare situa- Het lijkt ons toe - en binnen niet al lange tijd zal dit ook wel blijken de provinciale plannen op tafel ko- i - dat de aanleg van de weg langs spoorlijn de minste schade oplevert het groen, omdat dan gebruik wordt naakt - althans gedeeltelijk-vaneen ds bestaande doorsnijding Dat is 'n vaardbare zaak Maar hoe het ook u moet nooit vergeten, dat die weg in ieder geval moet komen Wan- r deze oplossing wordt gekozen, geen afbraak van de woningen aan de Schutterhoeflaan nodig zijn. Uiter aard zullen de bewoners van het laatste deel der laan meer geluidshinder heb ben dan nu het geval is, maar dat heb ben de bewoners van heteerstegedeel- te nu van de Arnhemseweg, die bij het gereedkomen van de S. 10 uiteraard aanmerkelijk ontlast zal worden De aanwezige Schutterhoeflaan- hoorbaar) niet mee eens Het liefst zouden zij de hele aanleg van de S. 10 vergeten, onder meer door ver breding van de Arnhemseweg, verbe tering van het kruispunt Arnhemseweg, Rijksweg 28, Dodeweg/Lockhorsterweg en het weer invoeren van personenver voer op de spoorlijn Amersfoort/Vee - nendaal/Rhenen De heer De Boer merkte hierover op ,,De spoorwegen denken er niet over om het personenvervoer over deze lijn te herstellen. U suggereert dat een eventueel personenvervoer de weg overbodig zou maken. Ik zou zeggen: beslist niet. Zolang wij verknocht blij ven aan onze auto, zal geen enkele weg ooit overbodig worden. Wij zijn verzot op onze auto, dat alleopenbaar vervoer, of het nu per rail of via de weg is, ons geen enkele soulaas zal bieden. Hoe intensief we het openbaar ver voer ook maken." De heer de Boer wees op de prognose, dat het open baar vervoer in de toekomst nauwe lijks zal stijgen. ,,Weet u wat ze in Amerika zeggen? Je hebt er een ge weer voor nodig om de mensen in het openbaar vervoer te krijgen!" Overigens stelde burgemeester van der Post de bewoners van de Schut terhoeflaan gerust door de mededeling, dat het provinciaal bestuur de goede ge woonte heeft om over dergelijke kwes- tie's (zoals de aanleg van een prov weg) openbare hearings te houden, zo dat er alle mogelijkheid is om tegen de plannen een bezwaar in te dienen mochten deze te drastisch ingrijpen in het privé-leven van de bewoners der laan. Wanneer met de aanleg van de weg De diskussie-nota eerste fase struktuurplan Leusden/Centrum is niet voor f50,--, zoals werd gesuggereerd, verkrijgbaar op het gemeente huis van Leusden, maar voor f 10,--. Dit zijn de drukkosten per exem plaar, zoals door de gemeente werd betaald. Het struktuurplan in haar totaliteit is verkrijgbaar voor f45,--. In tegenstelling met de eerste fase, zal de tweede fase van het struk tuurplan aanmerkelijk eerder in de publiciteit worden gebracht. In ieder geval voordat men met dit tweede deel van het struktuurplan be gint, De tekst voor deze nota is in concept gereed. Burgemeester van der Post deelde vorige week mee, dat ook deze nota in het openbaar zal worden behandeld. Duidelijk is, dat de nota tweede fase aanmer- kelijk meer van belang is voor de bewoners dan de nota eerste fase, vooral omdat op het moment van behandeling nog niets zal zijn gerea- j liseerd en een zekere inspraak (hopenlijk) niet tot de onmogelijkheden zal behoren. Over de verdere bouw van woningen in Rozendaal is nog niets bekend I Momenteel worden nog steeds onderhandelingen gevoerd met de be- leggings- en ontwikkelingsmaatschappij Eurowoningen NV. Over de ont wikkelingen van Eurowoningen NV zelf verwijzen wij naar een bericht elders in dit nummer, voor u geknipt uit het blad BOUWWERELD. De stedebouwkundige D. Zuiderhoek (een uitstekend causeur, waar l het plezierig naar luisteren is), vertelde vorige week, dat hij het een vreemd wonder vond, dat het mogelijk is geweest, dat een zo'n kleine I gemeente als Leusden in staat is geweest de experimentele schalen woningen in het plan Rozendaal te bouwen. Wellicht", aldus de heer Zuiderhoek, „worden ze nooit meer, waar ook ter wereld, gebouwd. I Wat dat betreft is het uniek en hebben de kopers een unieke woning I gekocht". Hij was dan ook van mening dat er helemaal geen sprake I is van een mislukking. Integendeel. Voor de bewoners van desbetref- I fende woningen wellicht een fijn opkikkertje na al die verwarrende I berichten over het .Eurowoningen-fiasco". Hoewel - en dat moeten 1 we er eerlijkheidshalve wel bij vermelden - helemaal onbevoordeeld lis de heer Zuiderhoek nattuurlijk niet, ook al zou men dat, door zijn I poëtische, artistieke uitspraken gauw geneigd zijn te vergeten. Als ste- I debouwkundige van de gemeente Leusden heeft hij namelijk een niet on- I aanzienlijke inbreng gehad in het totstandkomen van dit projekt. Van- I daar. INieuwe inwoners van deze prachtige, maar voor sommigen toch nog I te snel groeiende gemeente, die tot nu toe van mening zijn geweest, dat I Leusden „een platte koek" zoublijven, moeten we teleurstellen. Zo plat I zal het namelijk niet blijven Naarmate het nieuwe hoofdcentrum vordert zullen de aangrenzende wijken enkele „verhogingen" krijgen in de vorm van kantoorflats als aanzet tot het hoofdcentrum. Aldus de visie van de Iheer Zuiderhoek, die niet van al te platte koeken schijnt te houden. De Ibouw van kantoorflats zal hoofdzakelijk plaats vinden in het plan Groen- Ihouten (aanvankelijk Rossenberg II genaamd). Overigens zullen in het Iplan De Wetering enkele etage-bouwwerken met vijftien woningen ver- Irijzen (drie-hoog) Deze flat(jes) zijn bedoeld voor vrijgezellen, be daarden en incomplete gezinnen. Maar het moet toch een geruststelling Izijn voor al die anti-flat-mensen, dat er in totaal maar enkele pro lcenten van het totale struktuurplan voor hoogbouw zal worden benut. „Deze diskussie-nota van de gemeente Leusden getuigt van moed" |Aldus ir. drs. L. de Graaf van het raadgevend bureau ir. B. W Beren- ichot N.V., die als adviseur in de gemeentelijke stuurgroep zitting ■heeft. „De gemeente geeft zich volledig bloot, er is niets versluierd. |Men krijgt een duidelijk overzicht van de gegeven situatie, de doel- Istellingen. het programma van eisen en ontwerp en de realisatie van Ideze eerste fase". Het is inderdaad zo, vinden wij, dat in deze nota leen duidelijk beleid van de gemeente is terug te vinden. Dat de pre sentatie ervan tijdens de openbare zitting van de raadscommissie wat Binder duidelijk uit de verf ïsgekomen, is een andere, organisatorische taak. Van gemeentezijde dient men zich voor de toekomst te reali- teren, dat het publiek tijdens zo'n hoorzitting in de detailkwesties zal [duiken. Want laten we eerlijk zijn: de burger vindt het veel belangrijker het er rondom zijn eigen straatje uit zal gaan zien en wat zijn leigen voor- of nadelen zijn, dat wat het totale beeld te zien geeft. iToegeven aan die nieuwsgierigheid en/of belangstelling kan alleen paar een winstpunt betekenen, mits met strakheid gehanteerd en zonder Je belangrijkheid van de details uit het oog te verliezen. 1 Het cultureel-sociaal centrum zal nog eventjes moeten wachten We schreven dat reeds, twee weken geleden Wij schreven ook waarom. Toch fjlljft het allemaal nog een duistere zaak. Nog drs. J. Kwantes namens stuurgroep, nog burgemeester van der Post wisten vorige week een uidelijk antwoord te geven, hoe het nou allemaal zat, terwijl het toch duidelijk in de krant stond: gegevens, verstrekt door de gemeente, ladslid Van Tiel (VVD) vond het ook een vreemde zaak en wenste idere uitleg. De antwoorden waren verwarrend Vrijblijvend. Wel werd iiidelijk onderstreept, dat het gemeentehuis voorlopig niet ter beschik- l kwam als sociaal cultureel centrum. Als alternatief stelde men voor i een ijskast-plan weer tevoorschijn te halen: het stichten van een pshuis door de bewoners zelf. Nou, waar wachten we eigenlijk op? herenigingen verenigt u, aktie is het parool!

Leusder Krant | 1971 | | pagina 3