Achterveld heeft dringend lehoefte aan een nieuw ^it-Gele Kruisgebouw Zestig jarig jubileum op jezondheidszorg nu in afgekeurd gebouw Fraai resultaat voor DWS Hulp van bevolking gevraagd om dat te realiseren >gVtooi PREDIKBEURTEN Succesvolle dag voor het Achtervelds kinderkoor Stouten burger Scherpschutter dorpscontact- avond Koopavond van A'veldse bejaarden en invaliden Eerste prijs met promotie Nog kaarten voor grootste keus in elektr. orgels, piano's en vleugels vindt u onbetwist bij verhoog 9 toonaangevend Nieuwstraat. Nijktrk, tel. 03434-1321 Alle inlichtingen tevens bij de Muziekbal in Apeldoorn. 31 oktober 1971. LEUSDEN/CENTRUM N.H.K.: 10 u ds Willemse, H.A., 19 u. ds. de Groot. Apeldoorn Open-deurdienst. R K.K.. zo. 7 u m.m.v. dameskoor; zo. 7.30 u.. 9 u.: Lat. Hoogmis, 11 uur dienst met samenzang. 16.30 uur. LEUSDEN/ZUID N.H.K. 10 u.. ds. Sirag. H.A.. 18.30 u. ds Vermaas. Huizen R.K.K. Huize Don Bosco za 19.15; zo 10 u.: Hoogmis. 11.30 uur. Het bijzonder actieve Wit Gele Kruis (afd Achterveld) bestuur is als volgt samengesteld voorzitter J van Dalen, Kon. Julianaweg 39; secr penningmeester- J. J v. Burgsteden, Hessenweg 279; leden Mevr M Brinkhof-Elshof, mevr. A. G. v.d. Hengel-de Ridder; C. P Kooloos; adviseur; J H A. Boersema, arts; wijkzuster C v Dignum ACHTERVELD - A.s zaterdag zal de Eerwaarde Zuster Ma. Al cantara (i d w. Aleida ter Doest) de dag feestelijk herdenken dat zij voor zestig jaar geleden werd geprofesd. Aan het begin van de eerste wereldoorlog - dus 57 jaar geleden - kwam zij naar het oude ..Sint Jozefgesticht" in Achterveld, nu het bejaardencentrum Huize Sint Jozef' Vele jaren achtereen bakte zij het brood voob de ongeveer 100 gasten van het huis. Bij haar gouden jubileum ontving zij de gouden me daille in de Orde van Oranje Nassau. Op dit zeldzame diamanten jubi leum komen wij nader terug. Bij de foto; Broodbakster Zr. Ma Alcantara voor de oude houtoven in de bakkerij van huize ,,Sint Jozef". De houtoven bestond uitvier delen; geheel on deraan de rijsoven, een klein tussenoventje, dan de gewone bakoven waarin takkenbossen werden gestopt om de oven op temperatuur te brengen; geheel bovenaan de roetplaats Geheel rechts voorde oven de houten broodschieter waarop de broodbussen inde oven werden gescho ven en de houtskoolton waarin de restanten van het vuur - door een ijzeren L haak uit de oven getrokken - belandden. (DERDAG 28 OKTOBER 1971 Een goed en modern wijkgebouw is or een woongemeenschap van groot tang, zoals ook het werk vandekruis- remging voor de hele gemeenschap ogroot belang is Hetgaatnietalleen i de consultatiebureau-zittingen in o wijkgebouw (hoewel die op zichzelf belangrijk genoeg zijn), maar tevens 'een hygiënische reiniging en opslag o verpleging6artikelen, om het ge- iw zo volledig en goed mogelijk in inst te stellen van de maatschap- lijke gezondheidszorg in Achterveld. OOK VOOR ANDERE DOELEINDEN let gebouw zou ook dienst kunnen en voor de belangrijke avonden van grote en actieve E H B.O. afdeling Merveld en tijdens het belangrijke lernationale wielergebeuren ,,Tour Junior" in de laatste volle week van b. Nu is de centrale post nog onder bracht in het „rumoerige" Ons Ge- en voor een optimale hulp is rust orde zejier gewenst en die is te tfen in de geschikte ruimte van een ■uw W G.K.-gebouw. ACHTERVELD - Het Achterveldse Kinderkoor heeft vorire week donder dag een succesvolle uitvoering gegeven van de operette „De Sneeuwkoningin" in het dienstencentrum voor bejaarden „De Baselaar" te Tilburg. Het verliep allemaal bijzonder goed. De kinderen deden erg hun best en het geheel kwam fijn uit de verf. In de zaal was ook een bejaarden-harmonie van twaalf man aanwezig, die tijdens de drie kwartier durende pauze vrolijke muziek speelde. De gemiddelde leeftijd van de leden van dit orkest is 72 jaar, terwijl de dirigent maar liefst 80 jaar is. Een uitstekende prestatie. De stemming was bijzonder gezellig en sfeervol. Het was voor oud en jong een onverge telijke middag De kinderen kregen na afloop van de operette een langdurig ap plaus Voor de leiding van het koor werden enige mooie boeketten bloemen aangedragen. Tegen vijf uur stapte het koor weer in de bus om aan de volgende opvoe ring te beginnen, eveneens in Tilburg, namelijk in het dienstencentrum voor bejaarden „De Garsthof" Eerst wer den de kinderen getrakteerd op een uitstekend diner, alle eer werd aange daan. Omstreeks zeven uur begon het koor met de tweede opvoering die dag van ,,De Sneeuwkoningin" Ook nu verliep alles weer uitstekend en kwam alles duidelijk en goed over. Ook de kos tuums deden het mooi in het wisselend gekleurd licht. Na afloop opnieuw een dankbaar applaus en bloemen voor de leiding. Voor de kinderen van het koor was het een onvergetelijke dag. Ze zagen hun moeite beloond, want zij konden hun ope rette uitvoeren voor twee bijna uit verkochte talen, terwijl zij tal van bejaarden een enorm genoegen hebben bvzorgd. Moe, maar zeer voldaan arri veerde men laat in de avond in Achter veld. HOGERE KONTRIBUTIE Willen de plannen van het Wit-Gele Kruis-bestuur doorgang kunnen vinden, dan zullen de leden van het Wit-Gele Kruis bereid moeten zijn een hogere kontributie te betalen dan tot nu toe En daarnaast zal nog op andere wijze dooi de bevolking geld bijeengebracht moe ten worden Het WGK-bestuur heeft zich al afgevraagd of het niet mogelijk zou zijn de medewerking van andere verenigingen te krijgen, die dan bv. toneelavonden beatavonden, dansavon den, een motorcross of wat dan ook zouden kunnen organiseren ten bate van het nieuwe wijkgebouw voor de gezondheidszorg. NOG DIT JAAR BOUWEN FONDSEN ONTBREKEN anzelfsprekend heeft het Wit-Gele nis-bestuur deze bezwaren ook al onderkend, doch de fondsen ont- tken om een nieuw, modern wijk- xww te laten plaatsen. Wel heeft het stuur een ontwerp voor een nieuw kgebouw en in het voorjaar heeft er abespreking plaatsgevonden met het meentebestuur Het probleem is met ivoudig, want met nieuwbouw is een drag van ca. 350.000 gulden gemoeid. ACHTERVELD - Het was deze keer Ben Voskuilen uit Stoutenburg die het genoegen had om bij de schietvereni ging ..Ons Genoegen" in Achterveld het hoogst aantal punten - zijnde 49 - bij elkaar te knallen Zeven en veertig punten schoten T. van Daatselaar. J. E van Hamersveld en ex legionair Herm. v. Ruitenbeek. J v. Nimwegen en J Pepping ieder 45 punten. Willem van ..De Driesprong" onder Stoutenburg 44 punten; Herm v Nimwegen en Jan v. Hamersveld schietclubvoorzitter ie der 41 punten; kapper van de Koedijk 40 en J en T van Dijk ieder 39 pun ten. Er wordt doorgeschoten. Zó ziet het toilet eruit in het wijkgebouwtje van het Wit-Gele Kruis in Ach terveld: met een emmer water ter vervanging van een stortbak. (Foto Nat. Fed. Wit-Gele Kruis) ACHTERVELD - Donderdag 4 novem ber a.s is ei een extra koopavond in Amersfoort aléén voor bejaarden en invaliden. Beangstellenden uit Ach terveld en Stutenburg die naar deze koopavond wilen gaan kunnen zich hiervoor vandag en morgen opgeven bij de fam Snel-Grimbergen tel 422, of onde telefoonnummer 481 Vanwege de ato-indeling kunnen aan meldingen dor bejaarden en invali den dus alléé vandaag en morgen ge schieden. ACHTERVELD Dankzij de actieve Jeugdraad wordt a s zaterdagavond de zevende Dorpsavond gehouden, aan vang 8 uur Op deze avond komen ve le oud-Achtervelders uit wijde omge ving en ook de ingezetenen uit Ach terveld zelf, waartoe zeker ook de nieuwbouwbewoners behoren, gezellig blJeen - Voor de door de Jeugdraad georganiseerde dorpskon- taktavond welke op zaterdag 30 okto ber a s. wordt gehouden, zijn nog een aantal kaarten beschikbaar Voor degenen die deze gezellige avond wil len meemaken is er dus nog de moge lijkheid zich van plaatsen te verzeke ren. Op deze avond treden o.a. op het „Twente Combo" en de imitatorzan- ger-parodist Mas Bes De nog reste rende kaarten zijn verkrijgbaar bij A Wessels, v. Oldebarneveldtstraat, Bak kerij Huppelschoten, Kerkdijk, F. van Dalen. J. van Arkelweg en bij mej. R Tijmensen, Achterveldseweg. [d de uitkleedkamer van het Achterveldse wijkgebouwtje is het een nauwe uening. (Foto Nat. Fed. Wit-Gele Kruis) Een subsidie van f 25.000,--. Kan worden verkregen indien vóór 31 december a.s. de spade in de grond staat voor de nieuwbouw en zou deze bouw gerealiseerd kunnen worden naast het nieuwe gymnastiekgebouw. Hoe belangrijk die gezondheidszorg van het Wit-Gele Kruis wel is, lerende jaarcijfers over 1970 van de wijk verpleegster zuster C.K Dignum, waarin onder andere vermeld staat 1518 verpleegbezoeken.1646 verpleeg- handelingen,984 dagelijkse beurten aan patiënten, 389 wekelijkse wasbeurten, 44 injecties, 2 gevallen van laatste hulp, 175 personen op het spreekuur, 84 bestralingen, 75 bejaarden in zorg, 29 nieuw ingeschreven zuigelingen, 479 zuigelingen-huisbezoeken, 502 kleu ter-huisbezoeken, 23 zittingen van het consultatiebureau voor kleuters, 17 huisbezoeken in het kader van de tbc- bestnjding, 25 huisbezoeken, reuma bestrijding, 7 huisbezoeken, revalida tie En zo zouden we nog een hele tijd kunnen doorgaan NIET ALLEEN MODERN GEBOUW NODIG MOEITE WAARD ACHTERVELD - De muziekvereni ging „Door Wilskncht Sterk" heeft op het Federatieve Eondsconcours van de Aartsdiocesane 3ond „Sint Willi - brordus" welke te Neuw-Dijk (Didam) werd gehouden, eei fraai resultaat geboekt. Het korps behaalde in haar afdeling de eerste prijs met promo tie. Zij promoveert nu naar de eerste afdeling. Een opmerkelijk succes, want na de vereniging is twee jaar geleden naar de tweede afdeling gepromoveerd. Een duidelijk bewijs dus van een snel le kwalitatieve vooruitgang. Het gaat „Door Wilskracht Sterk" trouwens over de gehele linie voor de wind. De laatste tien jaren hebben zich gekenmerkt dcor een konstante voor uitgang De p-omotie naar de tweede afdeling, het uistekend geslaagde con cours ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan, vongjaar en nu wederom een promotie, ziji daar een bewijs van Het korps is ii uniformen gestoken en er is een jeigddrumband opgericht Behalve een ;rote krachtsinspanning van het bestuir heeft dit ook een grote financiële insianning gevraagd. Maar het stugge dorzetten is ruimschoots beloond Achterveld heeft een muziek vereniging en <en jeugddrumband waar op het terech trots mag zijn. „Door Wilskracht Serk" behaalde op het Ret is duidelijk dat het Wit-Gele as Achterveld dit bedrag nooit alleen tafel kan leggen Een forse lening van (gemeentebestuur plus hulpvanal- lei andere instanties zijn onontbeer- i. Maar dan nóg zullen de bewoners a Achterveld zelf stevig in de beurs «ten tasten, wil de bouw kunnen [innen. De „behandeltafel" van dokter Boersema is niet meer dan een houten richel in het Achterveldse wijkgebouw. (Foto Nat Fed. Wit-Gele Kruis) Een goed florerende kruisvereniging is een belangrijk goed in een woonge meenschap. Zó belangrijk, dat het de moeite waard is er aan mee te werken, dat die kruisvereniging haar werk goed kan blijven doen. Het woord én de daad zijn nu aan de bevolking van Achterveld Deze pompzwengel met koperen knop en de grote koperen kraan hebben misschien waarde voor een antiquair, maar in een wijkgebouw anno 1971 zijn zij een aanfluiting. (Foto Nat. Fed. Wit-Gele Kruis) concours in totaal 289 punten. Dit aan tal was behalve de eerste prijs, ook voldoende voor promotie Onder lei ding van dirigent F H. P Reijnen werd als verplicht werk de Suite Breve van Piet van Mever uitgevoerd. Dit werk werd gehonoreerd met 145 punten. Als keuzewerk werd „Fantasie Sim- plice" van Karei van Dijck ten gehore gebracht. De jury gaf hiervoor 144 punten. Aan het concours werd door 18 korpsen deelgenomen Het was geor ganiseerd door de R.K Fanfare „Door Eendracht Sterk" te Nieuw-Dijk terge legenheid van haar 50-jarig bestaan Toen de verheugde muzikanten weer in Achterveld arriveerden werden zij op gewacht door de inderhaast bijeenge- trommelde leden van de jeugddrum band. Op dit grote succes was namelijk echt niet gerekend Daarna werd ge zamenlijk een muzikale rondgang door het dorp gemaakt om de bevolking van het behaalde resultaat op de hoogte te brengen. ACHTERVELD - Het Wit-Gele Kruis in Achterveld (450 leden) verricht haar rk vanuit een stokoud wijkgebouwtje, dat volkomen uit de tijd is. Het stamt de begintijd van het kruiswerk, toen een dergelijk gebouwtje met centen en bbeltjes bij elkaar gespaard moest worden. Er is geen waterspoeling in het let en in het popperige keukentje vindt men nog een pomp met grote zwengel kraan, waarvoor een antiquair beslist belangstelling zou hebben. Al in 1969 verklaar de Geneeskundige Inspectie Utrecht een rapport, dat „dit wijkgebouw jwel in geen enkel opzicht voldoet i de eisen die in deze tijd aan èen rgelijke inrichting gesteld dienen te rden". De bezwaren van de Inspectie 3 0 a.: dat het gebouwtje niet op wa- leiding en riolering is aangesloten- de wacht ruimte tevens als maga- 3 dienst moet doen - het vloerop- vlak van de wachtruimte veel te in is - dat de opbergruimte tfan plegingsmateriaal onvoldoende is - de bezoekers slechts via keukentje het uitkleedlokaal kunnen reiken - dat de dokterskamer zeer mitief is en daglicht er bijna geheel breekt - dat de elektrische verwar- eg niet ongevaarlijk is voor rond- ïpende kinderen, etc. Belangrijk kleinere gemeenschappen in ons land hebben aanzienlijk betere wijkgebouwen dan Achterveld.

Leusder Krant | 1971 | | pagina 3