60 JARIG JUBILEUM VAN ZR. ALCANTARA SCHOOL GEEFT UNIEKE HUMANISTISCH VORMINGSONDERWHS LES: FEESTPROGRAMMA VAN DE KJ.B. Oud-veldwachter Hendrik Kuyt (89) overleden MOBIEL LOKAAL DRINGEND NODIG PRIJSUITREIKING BALLONNENWEDSTRIJD 25 JAAR DON BÖSCÖ De heer W.R.F. Snoek gehuldigd J aarvergadering Ondern. Verbond afd. Leusden uitgesteld RUILBEURS IN BLUHOF Veel belangstelling voor ouderavond van t Palet: 1 jaar „De Til": Op en Huis Lezing van NCVB over ontwikkelings werk De KPJ gaat schaatsen DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 5 ACHTERVELD - Het is de nog bij zonder krasse 91 jarige Zuster Al cantara niet aan te zien dat zij enorm veel werk heeft gedaan, 's Nachts om 2 uur opstaan en werken in de wasse rij van het oude Sint Jozefgesticht en dat ging de gehele nacht en dag door tot 's avonds zeven uur! Zo was het leven: werken, bidden, dienen. Zater dag herdacht zij de dag dat zij zestig jaar geleden haar Professie deed in de Congregatie van Amersfoort en 57 jaar heeft zij haar liefderijke arbeid gedaan in huize ,,Sint Jozef" te Achterveld. Zuster Alcantara - i.d.w. AleidaTer Doest - werd geboren op 2 februari 1881 te Hengeveldse onder Haaksber gen Op 10 juni 1901 deed zij haar in trede als Postulante m de Congregatie van Amersfoort en op 18 oktober 1911 volgde de Professie in het Mederhuis alwaar zij drie jaar verbleef in de huis houding Op 13 september 1914 werd zij overgeplaatst naar het toenmalige Sint Jozefgesticht - nu huize Sint Jozef - te Achterveld. Het gebouw verkeerde in niet zo'n beste toestand hetgeen ook al haar problemen meebracht. Er waren slechts zeven kamers voor de gasten en voorts de mannen en vrouwenzaal totaal ongeveer 50 gasten, waarvoor zij de was had te verrichten. Naast het wassen en strijken moe$t om de nacht ook nog gewaakt worden lSij de zieken De boerderij van het gesticht zat met teveel melk van haar zeventien koeien en daarom werd besloten deze zelf te verwerken door kaas en boter te maken Zuster Alcantara werd ge vraagd om het boerderij werk" te verzorgen Op die wijze leerde zij hoe kaas gemaakt moest worden. Naast de zuivelbereiding heeft zij duizenden aardappels ontpit een werkje wat zij nu nog doet! Bij haar gouden Profes- siefeest op 14 oktober 1961 ontving zij de Koninklijke Onderscheiding van de Orde van Oranje Nassau. Toen waren er nog vier zusters die hun gouden feest vierden, nu zijn zuster Alcantara en zuster Thedocia (vertoevende in het Moederhuis te Amersfoort) die het diamanten feest mochten vieren De dankbare feestelijkheden werden geopend met een Plechtige H. Mis welke werd opgedragen in huize ,,Sint Jozef" door deken S Hoorneman met assistentie van Pastoor J. Jansen en Pater J. v d Ven Het bejaardenkoor onder eminente leiding van Rector C A. A Schoenmakers zorgde voor mooie huldezang Op de receptie wa ren om. aanwezig een vertegenwoor diging van de Congregratie en ver schillende bejaarde Achtervelders De Achterveldse muziekvereniging zorgde voor een vlotte serenade, hetgeen met een het debuut betekende in de eerste afHplinp-fanfa rp Gisteravond was het opperceremo- niemeester Rector Schoenmakers, die met, door en voor de bewoners van het tehuis had zorggedragen voor een sfeervolle feestavond. A.s. zondag is er de feestviering met de familieleden, om half elf is er een H. Mis uit dank baarheid, vervolgens matinee in de aula en tot slot een feestdiner en soi ree. De .diamanten zuster" hoopt dat haar nog enige 89 jarige zuster haar feest zal komen meevieren en ook zus- Vele brachten hun gelukwensen aan zuster Ma. Alcantara. Foto Janus Visser. De muziekvereniging D.W.S. bracht een muzikale ovatie aan zuster Ma. Al cantara. Er werd met genoegen naar geluisterd en gekeken. Foto Janus Visser. ter Columba, die op 87 jarige leeftijd haad heup brak en nu op een stokje lopend in het Moederhuis te Amers foort steeds graag naar Achterveld wil komen, ook nu komt. De krasse jubi- laresse zuster Alcantara kan nog best 100 jaar worden. Hendrik Kuyt in de bloemetjes ter ge legenheid van zijn 25-jarig ambtsjubi leum. STOUTENBURG - Een lange man met een grote platte dienstpet op, vanwege de reumatiek soms voorover gebogen, de beide handen pianotrom- melend op de rug, als hij heel kwaad werd was zijn krachtterm „deksels nog an toe", een man waar alle goed willende mensen veel mee op hadden, die gevoel had voor humor dat was Hendrik Kuyt, de oude veldwachter van Stoutenburg. Hendrik Kuyt was ondanks de laatste hevige reumatiekjaren altijd een bijzonder blij mens als er iemand uit Achterveld of Stoutenburg hem be>- zocht op zijn kraakheldere kamer in het verpleeghuis rechts van deLoolaan in Apeldoorn Eén dezer dagen is de heer Kuyt er overleden, hij is bijna negentig jaar geworden. Hendrik Kuyt werd geboren op 4 maart 1882 in het Mussendorp onder Stoutenburg Voor acht gulden per week. wat zijn vader Peter als veldwachter had, wilde ook Hendrik wel veldwachter worden Dat ging vrij eenvoudig, want nadat hij een proef proces-verbaal had geschreven en dit had ingediend bij de burgemeester volgde de benoe ming tot veldwachter in de kleine ge meente Stoutenburg dat toen maar 867 inwoners telde. De benoeming kwam af op 1 mei 1913. Het leven van de poli tieman was rustig, alléén de stropers op „Kasteel Stoutenburg" moesten nog wel eens worden nagezeten De raadsvergaderingen werden ge houden in de Raadskamer van boerderij ,,De Ruiter" en na afloop was er dan een demonstratie met de oude aftandse brandspuit, die er stond gestald in een brandspuithok naast de Raadszaal. Hen drik hanteerde de spuit tijdens de de monstratie. die veel bekijks trok van de schooljongens, waarvan er menig een met een nat pak thuis kwam. Maar daar hadden de mannekes het dan ook wel naar gemaakt, vooral als de fiets banden van de dienstfiets telkens leeg waren en het zadel was ingesmeerd met groene zeep Tijdens de oorlogstijd van 1914-1918 snapte de veldwachter enkele stadse zwarthandelaren als er clandestiene rogge werd vervoerd. Het was op een zeer strenge winterochtend van 1928 toen Stoutenburg werd opgeschrikt dooi de moord op de ongeveer 30 jaar oude jachtopziener Hannes Kuyt, een achter neef van de veldwachter Hannes zat achter twee stropers aan en werd op 6 meter afstand neergeknald in het veld op de Zwartegoorderweg. Hendrik Kuyt wist de vermoedelijke daderstearres- teren. Zij verbleven Z/2 maand in voorarrest, maar werden ondanks ern stige bezwarende omstandigheden toch vrijgelaten daar het overtuigend bewijs niet kon worden geleverd Kuyt was de kwaadste veldwachter niet Ondanks dat de kleine keujever- .losser Gard Spanje grote Kuyt-wel -«ens uit maakte voor»-kwa jongen konden beide dorpsliguren - die geen vlieg kwaad deden - toch goed met elkaar opschieten Had Gart een paar borrels gevat en ging het lopen wat moeilijk dan zette Kuyt hem op de bagagedrager van de dienstfiets en per traptax maak te hij dan de reis naar zijn kleine huis je achter de Achterveldse kerk. Jawel het was een gemoedelijke tijd toen. Als er in het kleine zaaltje van Zandbrink op een wankel toneeltje een uitvoering was door de meisjes van de Mariaver- eniging, stonden onder de pauze enkele jongens buiten te wachten op hun ge liefden Pastoor Gerardus Rentinck controleerde dan met een knipperlicht je of de jongelui soms niet te dicht bij elkaar stonden Toen hij eens een paartje had betrapt, dat elkaar'nvluch- tigafstandszoentje gaf, attendeerde hij er Kuyt op door te zeggen ,,Kun jij daar niks aan doen Kuyt Maar heel la coniek antwoordde deze dan ..Meneer Pastoor ik zie geen tekenen van verzet bij één van beide partijen en zodoende kan de wet niet ingrijpen" De Don Camillo van de Parochie Achterveld leed een overigens vrien delijk bedoelde nederlaag van de Pep- pone uit Stoutenburg Het is heerlijk om te praten met de heer Kuyt als ik eens bij hem aanwip in Apeldoorn Veel weet hij te vertellen over vroeger maar echte dienstgeheimen geeft hij niet prijs. Ook niet als ik hem met en kele omwegen wil laten zeggen wie de brandstichter is geweest van zijn ou derlijke woning. Daar praat hij heel handig overheen door vragen testellen ,,Hoe is het met Peel v d Hengel en met je moeder Helsje uit de Kopermo len. tjonge tjonge leelt deouweSchreu- der nog en fietst hij nog0" Zijn levensverhaal gaat verder Op 55 jarige leeftijd mocht je geen veld wachter meer wezen maar de burge meester wist er nog een jaartje bij te krijgen bij de hoge heren in Utrecht. De mooiste tijd was wel vanaf 1938 toen kuyt jachtopziener werd, tot 1953 toe. ..Dat was de mooiste tijd van mijn le ven en ik kon goed overweg met mijn vriend burgemeester Karei de Beau fort". Het jagerslatijn komt tot uiting als de hertenschutter (zo af en toe mocht dat) kans ziet om met een dubbelha- gelschot achttien duiven op de grond neer te schieten maar ondanks dit feit is en blijft de lange veldwachter een beminnelijk mens. Omdat hij zijn dienstgeheim wie heelt zijn ouderlijke woning in brand gestoken niet wil prijsgeven vertel ik hem ook niet dat de schrijver van dit verhaal ten nauwste was betrokken bij de tegenactie op hem, waardoor Kuvt o.rn. een emmer met kroostwater over zich heen zag gegooid Jawel dat kon zo in die tijd. Toen waren er veldwach ters en kw ajongens en het is zo geble ven, nu zijn er politiemannen en de vrije, progressieve jeugd Na zijn diensttijd volgde de oude dag van rust en woonde Stoutenburgs dienaar der Wet enkele jaren bij zijn dochter Fie in Apeldoorn, aan het kanaal. De reu matiek werd steeds echter en erger, hij kon niet meer lopen totdat hij in een verpleegtehuis de laatste jaren van zijn leven sleet Pijn en nog eens pijn, maar o zo graag pratend over zijn Stoutenburg en zijn Achterveld De heer Kuyt is niet meer. Een goed mens is heengegaan J. M. Schouten (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Vor ,e week za terdag werd de heer W R. F. Snoek uit Leusden/Zuid met dr.e andere col lega's van de ABF-bror Jfabriekgehul digd. De heer SnotK was namelijk 25 jaar in dienst van dit bedrijf. Naast lovende woorden van direkteurT. Mos terd ontving de heer Snoek tevens het diploma, uitgegeven door de Ned Ver. van Werkgevers van Industriële Bakke rijen. De heer Snoek, die bij het bedrijf als bakker-bezorger begon, is momen teel chef van de magazijnen der ABF- broodfabnek. De heer Snoek is be stuurslid van de voetbalvereniging Roda '46 en in zijn overige vrije tijd doet hij voor onze krant het nodige om het abon nee-aantal op een hoger niveau te krij gen, waarin hij tot nu toe bijzonder goed slaagt. De Leusder Krant voegt graag haar felicitaties bij die van an deren. (Van de redaktie). LEUSDEN/ACHTERVELD - De jaar vergadering van 8 november a.s. van het Ondernemers Verbond in de ge meente Leusden wordt uitgesteld in verband met de centrale raadsverga dering van het Ondernemersverbond Noord, aldus vernemen wij van de se cretaris. De leden krijgen nog nader bericht Qver een nieuwe datum waarop de uitgestelde bijeenkomst zal kunnen worden gehouden Zaterdag a.s. LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag 6 november wordt er weer een ruil beurs gehouden in het gebouw van de speeltuinvereniging „Blijhof" aan de Ansfriduslaan te Leusden-centrum Men verwacht weer een grote opkomst. Er wordt van alles geruild, zoals postzegels, suikerzakjes, munten, si garenbandjes. lucifermerkjes etc. De ruilbeurs is voor jong en oud Aanvang 10.00 uur. LEUSDEN-ZUID - Op vrijdag 29 ok tober hield de openbare basisschool ,,'t Palet" te Leusden-Zuid een ou deravond. Ongeveer 120 ouders gaven op deze avond van hun belangstelling blijk. Voor de koyfiepauze werden diverse zaken die de school betreffen bespro ken. Hieruit kwam ondermeer naar voren dat de school thans 227 leer lingen heeft, welke door 7 leerkrach ten onderwezen worden. Als nieuwe onderwijzers zijn aan het begin van het schooljaar mej. F H. H.lttmannen LEUSDEN/CENTRUM - Alskomende zaterdag en zondag het 1-jarig bestaan gevierd wordt van het Jongerencentrum ..De Til" zal er eerst in deze vooraf gaande week een schoonmaak en op knapbeurt worden gehouden. Er zullen enkele schilderingen worden veran derd en bijgewerkt. Enkele kleine her stelwerkzaamheden moeten worden uit gevoerd. Evenals vorig jaar bij de in richting zal dit ook nu weer door eigen krachten worden gedaan. Van verschillende zijden is gevraagd of er geen receptie of iets dergelijks werd gehouden. Het bestuur meende echter dat hiervoor de periode van be staan te gering is. Mede om deze reden heeft echter het bestuur nu wel beslo ten om zondag 7 november van 9.30 t7m 12.30 uur z g. „open huisgehou den waarbij iedere belangstellende in de gelegenheid wordt gesteld een kijkje te komen nemen, en eventueel met het be stuur een praatje te maken. Belangstel ling van iedereen, en zeker van de ouders, zal bijzonder op prijs worden gesteld Dat deze wenst.i er leven, toont *el aan dat dit centrum toch wel ineen behoefte voorziet. Het feestpro gramma luidt: Zaterdag 6 november dansavond in .,De Til". De voor velen reeds bekende groep „CLEAN FOOT CLAN" uit Ou dewater verleent hierbij de muzikale medewerking. Deze groep trad reeds in Hamersveld op bij een K.P J. feest. Voor iedere belangstellende vanaf 15 jaar Aanvang 20 00 uur Zaal open 19 30 uur. Zondag 7 november BEATMIDDAG in „De Til" De muziek hierbij wordt verzorgd door discjocky Rijk Rijnders Deze middag is bestemd voor de jon geren van ongeveer 11 t/m 15 jaar. Aanvang 14.30 uur De Til open vanaf 14.10 uur Zondag 7 november SPELMIDDAGin 't Ros Bevaart" Deze spelmiddag is voor de jeugd van 8 t/m 14 jaar, voor zover deze leeftijd nog geen belangstelling heeft voor de Beatmiddag. Er zullen enkele Spelcycles worden gespeeld met di versen wedstrijden, in verschillende leeftijdsgroepen Er zullen weer leuke prijsjes beschikbaar worden gesteld De aanvang is 14.30 uur 't Ros Bey- aart gaat open om 14.10 uur Hebt U wensen of verlangens? In „De Til" staat een Ideeënbus Zet Uw ideeen op papier en doe ze daar in. Er wordt beslist aandacht aan besteed Dinsdag 9 november in ,,'t Ros Bey- aart 2e £CHUTJESAVOND voor ie dere belangstellende. Aanvang 19.30 uur. LEUSDEN/ZUID - Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Tech nische School „Don Bosco" op 2 okto ber laatst leden was er voor de leer lingen van de school een ballonnenwed strijd georganiseerd. Vandaag vond de hieraan verbonden prijsuitreiking plaats De hoofdprijs werd gewonnen door Piet Tolboom, van wie de ballon helemaal in Luxemburg, in het plaatsje Moerssiroff, terecht kwam Hij kreeg als hoofdprijs een prachtige stalen Stanly-schaaf. die hem door de heer B Roesink werd overhandigd. Tweede prijs winnaar was George Ze- man, waarvan de ballon in Villes Le Bouillet, in België, terecht kwam. Hij ontving daarvoor een badminton-set Als derde prijs was een doos bonbons beschikbaar gesteld, die gewonnen werd door Theo Pastoors. Met deze prijsuitreiking is een defi nitieve punt gezet achter al de feeste lijkheden die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan waren georganiseerd. KRANT BETALEN0 Ons kantoor is geopend van 10 - 12 uur en van 14 tot 16 uur (behalve tijdens het weekend). de hr J. A. Werdler aangesteld. He laas moet geconstateerd worden dat één van de twee eerste klassen nog steeds in de hal les krijgt. Gehoopt wordt dan ook dat nog voor eind 1971 een mobiel lokaal bij de school ge plaatst zal worden. UNIEK Ook werd er op gewezen dat er naast her/ormd en katholiek gods dienstonderwijs thans ook huma nistisch vormingsonderwijs opde- ze school gegeven wordt, wat naar de mening van de oudercommissie haast uniek is in Nederland De handenarbeid nieuwe stijl ging voorzichtig van start Het gereedschap hiervoor, ter waarde van ca. f 1000 - is aangeschaft. Van feze f 1000.- is f 750 - door de ouders bijeengebracht, de andere f 250 - kwam uit het school fonds Uit het schoolfonds waarvoor van de ouders een vrijwillige bijdrage wordt gevraagd, wordt gebruikt voor allerhande zaken die niet van ge- LEUSDEN/CENTRUM - Opmaandag 8 november houdt de heer W. in 't Veld uit Apeldoorn een lezing voor de Nederlandse Christen Vrouwenbond in het Hervormd-Cent mm aan de As- schatterweg te Leusden-centrum Het onderwerp is ..Wat is ontwikke lingswerk en wat kunnen wij er aan doen' Aanvang 20.00 uur. meentewege bekostigd worden, zoals het aanschaffen van nieuwe leermethodie- ken, het aanvullen van eventuele te korten bij de schoolreisjes, St Nico- laasfeest enz Hierna ging men over tot de verkie zing van nieuwe leden voor de ouder commissie Mevr Verduin en de heer Rond, die periodiek aftredend waren, werden herkozen. In de plaats van de heren Jansen, ter Maten en Simcous werden weer Gerth en de heren Kreu- len en Mathies gekozen. De heren Jan sen (oudste lid oudercommissie), ter Maten tien jaar lang voorzitter) en Simoons (die zo subliem de penningen beheerd heeft) werden bedankt voor het vele werk dat zij voor de school gedaan hebben Als blijk van deze dank ontvingen zij een geschenkbon LEZING Na de koffie hield de heer A. G de Graaff, hoofd verplegingsdienst van het Academisch ziekenhuis te Utrecht, een inleiding over het gebruik en mis bruik van drugs. Deze materie welke door de hr. de Graaff, een man uit de praktijk, werd behandeld wekte bij de ouders vele vragen op. De twee uren welke de hr. de Graaff tot zijn beschikking had waren dan ook veel te kort. De ouders zijn naar huis ge gaan met de wetenschap dat drugge bruik in onze welvaartsstaat vele pro blemen met zich meebrengt waar nog geen oplossingen voor gevonden zijn En dat stemt tot nadenken! LEUSDEN/CENTRUM - Op vrijdag 12 november organiseert de K.P.J Leusden een schaatsavond om al weer wat ervaring voor de komende winter op te doen Het is de bedoeling dat men met een autobus vol leden naar de kunstijsbaan in Utrecht gaat. Opgave voor 10 november bij Ida van de Bremer, telefoon 03496-1614, bij Bert van 't Klooster, telefoon 03425- 288 en bij Kees Leyenaar. Ervkunnen maar 45 personen mee. Eventueel wordt er een reservelijst gemaakt. Natuur lijk zal er een bedrag moeten worden betaald voor reiskosten e d Vertrek 19 00 uur vanaf het ..Ros Beyaart"

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5