WORDT NU ABONNEE!! Kappie en de reis met troeteltie EEN MEDEWERKER OF MEDEWERKSTER ZONWERING! VERS GEBAK bel 03425-412 HF UIFRHF DAG HOE KOMT HET TOCH, DAT DE LEUSDER KRANT ZOVEEL PLAATSELIJK NIEUWS BRENGT, vraagt men ons wel eens. REDAKTIE LEUSDER KRANT M. LAGEMAAT TH. HUPPELSCHOTEN door H. van UL VILIiuL Unu Omme DONDERDAG 11 NOVEMBER 1971 4 Dat is voor een belangrijk deel te danken aan het aktieve werk van onze enthousiaste medewerkers in de verschillende kernen. IN LEUSDEN/ZUID GAAT DAT ECHTER NOG NIET HELEMAAL VOLGENS PLAN. Daarom vraagt de REDAKTIE van de Leusder Krant iemand in Leusden-Zuid, die daar voor een zo volledig mogelijke nieuwsgeving kan zorgen, uiteraard in sa menwerking met de redaktie. dus die Leusden-Zuid voor zijn of haar rekening wil nemen en ervoor wil zorgen, dat die prachtige plaats geen verloren hoek wordt in onze krant. Bent u van mening, dat u voldoende vrije tijd beschikbaar hebt, een typmachine en telefoon, als mede een flink portie enthousiasme en een beetje gevoel voor Nederlandse taal' Vindt u ook, dat het nieuws van Leusden-Zuid niet vergeten mag worden in onze krant? Schrijf of bel ons dan en maak een afspraak voor een gesprek met de redaktie. Schrijven voor de krant: een prettige vrijetijdsbesteding. U ontmoet mensen, mensen ontmoeten u. Bovendien werkt u voor een honorarium, dat de moeite waard kan zijn. FINNMARK 3 LEUSDEN-CENTRUM TELEFOON 03496-1495 Voor al uw ZONNESCHERMEN ZONJALOUZIEëN en DUBBELE RAMEN Speciaal bedrijf Arnhemseweg 35 LEUSDEN-ZUID Telef. (03490) 16370 Wat een gemak elk uur van elke dag het nummer van uw warme bakker. KERKDIJK 44 ACHTERVELD FEUILLETON -11 Na enige tijd borg ze het weg. sloot de kast zorgvuldig af, ontkleedde zich en stapte in bed Maar het duurde ge ruime tijd. voor ze ineendiepe, droom loze slaap viel. De volgende morgen werd ze met een schrik wakker, keek op haar wekkertje en constateerde, dat het al over half acht was. Meteen was ze uit bed. waste zich en kleedde zich haastig aan Voor zichtig liep ze de overloop op, luisterde enkele ogenblikken aan de deur van zijn kamer, die op een kier stond en ging toen zacht naar beneden. Ze zette water op en ontsloot de keukendeur. Elk ogenblik kon de melkboer al komen Ze moest zich reppen. Dat ze zich zo maar verslapen had. Of was-ze gister avond vergeten de wekker te zetten0 Best mogelijk Om acht uur kwam Rinske en Akke had net haar ontbijt klaar ,,Het wordt weer een warme dag." verklaarde de vrouw, terwijl ze aan tafel ging zit ten ..Dan doen we het maar kalmpjes aan. besliste Akke De melkboer kwam en Akke ontdek te, dat ze haar portemonnaie in haar kamer had laten liggen ,.Dat komt er nu van, als je je verslaapt," zei ze lachend. ..Een ogenblik Vlug liep ze naar boven, pakte haar portemonnaie en langs zijn kamer lo pende, aarzelde ze even Ze keek op haar horloge al bijna kwart over acht Meestal was hij om deze tijd al wak ker. Ze luisterde bij de kier, doch hoorde niets. Een beetip ongerust rende ze de trap af. gaf de portemonnaie aan Rinske en zei: ..Betaal jij even. wil je9' En sprong toen met twee treden tegelijk weer de trap op Voor de derde maal luisterde ze aan zijn deur, terwijl ze haar hart hoorde kloppen. Plotseling overviel haar een verschrikkelijke angst. Ze duwde de deur open en draaide het licht aan De patient lag halfopzij, zijn hand nog geen centimeter van het*bel- koord vandaan. Notaris.. riep ze met vertwij feling in de stem. en met twee stap- pen was ze bij het bed. Ze pakte zijn 1 pols, die koud aanvoelde en haar ogen werden groot van ontzetting. Haar mond viel open ,,Nee prevelde ze Ze voelde zijn wang, zijn hele gezicht, sloeg het dek weg en legde haar warme 1 hand op zijn borst. Maar alles was kil Toen klonk er een doordringende gil door het grote huis HOOFDSTUK 14 ALS HOOFD VAN DE FAMILIE Een kwartier later was dokter van Asselt in het vertrek, maar in één oogopslag had hij gezien, dat hij hier niets meer kon doen. Langzaam draai de hij zich naar Akke, die met een van verdriet vertrokken gezicht hem aanstaarde Zwijgend legde hij zijn arm om haar schouder en met haar hoofd tegen zijn borst snikte zij het uit Waarom heb ik niets kunnen doen? Waarom ben ik niet bij hem gebleven vannacht9" Zachtjes voerde hij haar de kamer uit. Luister eens, Akke, ik wist, dat dit kon gebeuren. Zijn toestand gisteren en eergisterenhet was de laatste opflikkering van de kaars, die schoon opgebrand is. Waarom zul je je dus verwijten maken? Hij heeft een be nauwdheid voelen aankomen en heeft je willen bellen Maar in een paar seconden moet het afgelopen zijn ge weest. Hij heeft dus praktisch niet geleden en nauwelijks pijn gevoeld Het is toch veel beter zo Het is toch veel beter zo Ze schreide radeloos haar verdriet ,,Hij was zo hoopvol dat hij weer op zou mogen En ik dacht het gaat weer zo goed met hem hij was zo lief voor me ik ben van hem gaan houden ik hoopte zo, dat hij nog wat beter zou wordenen nu ..Akke Zijn stem klonk vast ..Wees dankbaar voor deze drie da gen.. en draag in je verdere levende wetenschap met je mee, dat jij het bent geweest, die deze laatste dagen van zijn leven gelukkig hebt gemaakt Maar de vrouw was njet tot bedaren te brengen en tenslotte moest de arts haar een kalmerend spuitje geven. Rinske bracht haar naar haarkameren hielp de uitgeputte vrouw in bed. Intussen nam de arts de nodige maat regelen, waarschuwde de notaris en liet de moeder van Akke komen, die samen met Rinske de dode waste en kleedde In de middag kleedde Akke zich weer aan- en vermande zich. Aan de arm van haar moeder betrad ze opnieuw de kamer, waar haar man nog in bed lag. streek over zijn koude gezicht en brak opnieuw in snikken uit 'Waar om heeft het maar zo kort mogen duren, mem? Hij was zo lief voor me De oudere vrouw knikte. ,,ja, waar om? Daar kunnen wij geen antwoord op geven. Dat moeten we aanvaarden, al is het verschrikkelijk hard. Ik weet het immers zelf?" Ja,maar jij hebt Heit zoveel jaren gehad en ik enik.. drie dagen Beneden kalmeerde Akke een beet je en Rinske bracht haar een kopje thee In de grote salon zat de notaris met een klerk Dokter van Asselt kwam nog even aan, keek naar Akke en knik te haar vriendelijk toe. ,.Wees sterk. Akke Je bent altijd flink geweest. he9 Nu moet je het nog een paar dagen zijn. En vergeet niet, dat wij- hij wees naar de notaris- je vrienden zijn en blijven, hoor? Op ons zul je altijd kunnen rekenen. Al was het al leen maar voor alles, wat je voor onze dierbare vriend gedaan hebt Akke slikte een brok weg. ..Ik zal het proberen, dokter." antwoordde ze met een halfdichtgeknepen keel Die nacht sliepen mevrouw Feen- stra en Akke in het grote huis Dank zij het middeltje van Van Asselt, was Akke al spoedig in een diepe slaap ver zonken Ook Rinske was gebleven. Aan haar had Akke deze moeilijke dag een grote steun gehad De volgende dag kleedde Akke zich in stemmig zwart Ze verwachtte van daag wel de familie. De notaris had al vroeg een klerk gestuurd om de vrouwen bij te staan, als dit nodig mocht zijn Die dag vervulde Akke trouw haar moeilijke plicht. Stond de bezoekers tp woord en bracht hen naar de dode Gelukkig was iedereen toch min of meer onder de indruk van het over lijden van de oud-notaris, zodat men haar behoorlijk behandelde, hoewel nog niemand wist, dat Akke als weduwe van de overledene de honneurs waar nam Op advies van de notaris was haar naam in de overlijdensaankon- diging niet genoemd en ging de be kendmaking uit van de notaris als executeur testamentair. Alleen broer Gerard keek haar met een triomfantelijke blik aan. Toen ze hem begroet had, schrok hij wel van haar bleke gezicht ..We zullen genade voor recht laten gelden, juffrouw Feen- stra Na de teraardebestelling praten we wel verder. En u hoeft niet met me mee te gaan, ik vind het wel al leen Akke antwoordde niet en keek hulpe loos naar c!e klerk Deze had het ge sprek geVolgd en volgde zonder meer de man naar boven. ..als hij maar niet alleen is met Jacob prevelde ze. .Hij is nu dood hij kan zich immers niet meer verweren''" Op de overloop keek Gerard Schaars- ma zijn begeleider even aan „Dank u. ik vind het nu wel alleen „ik heb de opdracht, meneer begon de klerk op beleefde toon. doch de ander viel hem bars in de rede „Ik ben de naaste bloedverwant van de overledene, is het mij vergund enige ogenblikken met hem alleen te zijn of niet9" „Ik zal op 'de achtergrond blijven staan, meneer, antwoordde de jonge man. bleek, doch beheerst „Er is nu eenmaal deze opdracht Het is wat fraais. Weet u wel dat ik thans, als oudste in leven zijnde broer, het hoofd van de familie ben. dus hier irt deze woning de meeste rechten kan laten gelden?" De klerk antwoordde niet. opende de deur en maakte een uitnodigende be weging, doch de bezoeker negeerde hem verder volkomen, liep de kamer bin nen en bleef voor de dode staan. Hij keek enige ogenblikken, zag toen om zich heen, alsof hij iets zocht, doch kennelijk zich bewust van de tegenwoor digheid van de ander, bleef de man in gedachten verzonken voor het stoffe lijk overschot staan van de oude man. Beneden was er opnieuw een kon- flikt. Na enige minuten verliet Gerard Schaarsma de dodenkamer, stak op de overloop een sigaar op en stapte, rustig paffend, de trap af. Hij liep op Akke toe en beval haar op korte toon een der logeerkamers in orde te ma ken. „Ik blijf hier natuurlijk voor lopig." Akke keek hulpzoekend naar de no taris en deze antwoordde op rustige toon „in De Gouden Leeuw" zijn kamers gereserveerd voor de familie leden en als zodanig acht ik het mijn plicht vanaf dit ogenblik hier permanent aanwezig te zijn De notaris hield echter voet bij stuk „Meneer, tot na de voorlezing van het testament ben ik hier de uit voerder van de laatste wil van onze dierbare overledene. En tot zolang verblijft de familie in een hotel hier ter stede Ook dit is op uitdrukkelijk verzoek van mijn zeer geachte voor ganger Ik neem aan, dat u als hoofd der familie als eerste zijn wil zult eerbiedigen, nietwaar?" De man pruttelde nog wat tegen, doch was een half uur later vertrok ken. zonder verder iemand te groeten Geleidelijk aan kwamen andere broers en zusters, neven, zwagers, nichten en andere verwanten een con- dolatiebezoek brengen Alleen Jacob Derkindere was hartelijk voor Akke Hij drukte haar de hand en keek de vrouw vriendelijk aan „Jij mocht oom Jacob wel, Akke, dat heb ik al spoedig ge merkt En de oude baas had de laatste tijd niets dan lof voor je. Sorry, dat ik Akke zeg,maar ik kan me enigs zins voorstellen wat er in je om moet gaan. Ze keek hem dankbaar aan „Ank je, Jacob Ja, vooral de laatste tijd was hij een schat En dan zo plotse ling. het ging juist weer zo goed met hem „Wees alleen maar dankbaar Akke, dat je in zijn laatste levensmaanden zijn zonnetje bent geweest De drie dagen gingen traag voorbij Bezoekers kwamen en gingen De post bracht iedere keer een zending kaar tjes, brieven en telegrammen en daar uit kon Akke opmaken dat de oude notaris in hoog aanzien stond tot in wijde omgeving van de stad In deze dagen had ze een grote steun aan notaris Van Avereest en zijn klerk De hele voorbereiding voor de begrafenis werd haar zodoende uit handen genomen en daarvoor was ze erg dankbaar, want door haar verdriet was ze niet in staat iets te verrichten Samen met Rinske bestuurde mevrouw Feenstra de huishouding, zorgde er. voor dat er op tijd gegeten werd en deed inkopen voor de maaltijd, die na de be grafenis zou plaatsvinden Op het kerkhof moest Akke onder steund worden door dokter van Asselt en haar moeder. Ze luisterde nauwe lijks naar de sprekers, die de voor treffelijkheden van de overledene op somden en was dankbaar, toen notaris Van Avereest eindelijk een dankwoord sprak aan allen, die de overledenë de laatste eer hadden bewezen. Twee uur na de begrafenis begon het tumult. HOOFDSTUK 15 TUMULT OM DE ERFENIS Nadat de notaris het korte testament had voorgelezen, waarin aan de vroe gere huishoudster Tjitske Alkema een legaat van drieduizend gulden werd ver maakt en voor de rest mevrouw Akke Schaarsma de Zwart, geboren Feen stra, als wettige echtgenote van de o- verledene enige en universele erfge name werd van alle roerende en on roerende bezittingen van de heer Jacob Schaarsma de Zwart, was het enkele sekonden stil in de grote salon, die desondanks propvol was met èen kleine zestig familieleden. Akke, die op ver zoek van de notaris, naast hem was gezeten, voelde, hoe het bloed naar haar wangen steeg Ze wist dat op dit zelfde ogenblik aller ogen op haar gevestigd waren En vooral deze dag had ze tegen dit ogenblik opgezien, ondanks de geruststelling van de nota ris Het was op uitdrukkelijk verzoek van de overledene geweest, dat niet eerder dan na de teraardebestelling bekend zou worden gemaakt, dat Akke op 23 mei met de zieke in de echt was verbonden Vandaar ook. dat op de rouwcirculaire haar naam niet was voorgekomen Vandaar ook. dat de no taris gedurende de dagen tussen het overlijden en de begrafenis permanent in het sterfhuis was gebleven Éénmaal had Akke geprotesteerd Ze vond het niet reeel tegenover de familie. Ik voel het als een soort be drog. notaris Waarom mag ik er nu niet eerlijk voor uitkomen, dat ik zijn vrouw ben geworden'.' Ik schaam rne er beslist niet voor U weet immers beter dan wie ook, welke ae voornaamste be weegredenen zijn geweest, die mij ten slotte "ja" deden zeggen Waarom dan al die geheimzinnigheid?" ..Het is de laatste wil van onze vriend en uw echtgenoot, mevrouw," had de notaris geantwoord „Een man die we beiden heel hoog geacht hebben tijdens zijn leven. Zullen we die wil dan niet eerbiedigen?" Daar kon Akke niéts tegenin brengen en derhalve berustte ze Jacob had het zo gewild en dan moest verder alle bezwaren terzijde gesteld worden. Dit kon ze dan nog voor die schat doen. het allerlaatste, wat hij graag wilde Toen de notaris uitgesproken was, legde hij even zijn hand op haar schou der. alsof hij de laatste zin, die hij uitgesproken had. wilde bezegelen met zijn instemming Deze aanraking gaf haar kracht en moed. Ze hief haar hoofd op en keek naar de gezichten voor haar. Waarom niet9 Ze hoefde zich nergens voor te schamen Ze zat lner als zijn wettige weduwe Ze had van de oude, uitgeteerde stakker ge houden en was op dit zelfde ogenblik nog dankbaar voor zijn genegenheid voor haar Wat kon haar dan die horde erfenisjagers schelen? Fier keek ze in de ogen van de man nen en vrouwen. Een gemompel begon, langzaam en murmerend. geleidelijk aangroeiend tot een boosaardige twist onderling Eén man kwam overeind en Akke herkende Gerard, de mandie zich opge worpen had tot het hoofd van de fami lie „Mijnheer de notaris, dit testament zal door mij, door ons, als recht matige erfgenamen, zijnde allen fa milieleden in de rechte lijn, betwist worden Als hier niet zo n droeve plechtigheid had gegolden, zou ik dit testament voor scherts hebben ver staan Heb ik het goed verstaan, dat dit huwelijk op 23 mei is voltrokken9 Dus vandaag acht dagen geleden." „Inderdaad, mijnheer Schaarsma De man knikte laatdunkend naar Akke, die nog geheel in het zwart naast de no taris zat Het gemurmel begon weer. doch Gerard besliste: „Stilte Ik doe vanmiddag voor u allen het woord Mijnheer de notaris, mijn gang zal zijn naar een bekwame advocaat Ik beschouw deze hele affaire als een complot tegen de familie, tegen mij, tegen ons allen Wij weten allen, voor zover u de overledene de laatste maan den hebt bezocht, dat mijn broer niet geheel normaal meer was Met alle respect voor zijn vroegere kwalitei- ten - ik zal de laatste zijn om die niet op hun juiste waarde te schatten - moet ik meedelen, dat ik reeds weken ge leden tot de conclusie ben gekomen, dat deze man niet meer verantwoor delijk was voor zijn daden. Met andere woorden - en dat is op zo'n hoge leef tijd helemaal geen schande - had mijn broer tijdig onder curatele gesteld moeten worden Al was het alleen maar om beschermd te kunnen worden voor. voor dat daar - hij wees op Akke - een vrouw, die op onoorbare wijze misbruik gemaakt'heeft van de gele genheid, die ze dag aan dag had en Notaris Van Avereest viel hem in de rede en zei: „Mag ik u er opmerkzaam opmaken dat geen enkele belediging, gericht aan welk adres ook. door mi) zal worden getolereerd9 En wat de geestestoestand van onze overledene betreft bij mij is een akte gedepo neerd, getekend door twee zeer be kwame artsen entevens voorzien van de handtekening van de behandelende huis arts, dokter Van Asselt, waarin deze heren op 22 mei verklaren, dat de heer Jacob Schaarsma de Zwart in het volle bezit van zijn verstandelijke ver mogens moet worden geacht. Er was geen enkel wettelijk bezwaar tegen dit tweede huwelijk van mijn geachte client." -i. /r 1 I?? é'i Kappie had de maat en de meester opdracht gegeven met een sloep naar het eiland te varen en daar op zoek te gaan naar zoet water Ze hadden voor de ze kerheid ieder een emmer meegenomen Ze trokken de sloep op het strand en liepen met hun emmer tussen de dichte struiken door. „Het is hier echt iets voor slangen en tijgers!" zei de maat met een angstig ge zicht „Ja", zei de meester „Dat voel ik ook! Misschien wonen er ook wel men seneters We zullen wel nooit meer op de „Kraak" terugkomen Er voer een rilling door de maat en zijn tanden klapperden op elkaar, terwijl hij met schichtige ogen doorliep Men seneters. herhaalde hij. „Ja, die zijn hier vast ze hebben ons vast a gezien dadelijk krijgen we een vei gif tige pijl door ons heen of worden we be sprongen door een leeuw'" Maar niets van dat alles gebeurde „Kijk, daar!" wees de meester ineens „Ik zie water! Een beek tussen die rot sen daar'"

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4