BLACKHAWK GROTE VERBOUWINGSOPRUIMING day and night care set vanJUVENANCË voorde speciale introdttÖtieprijs - JUVENANCE DE VIERDE DAG modehuis klomp SCHUT W. J. J?eM«5m*RAD,OENTV- Kappie en de reis met troeteltje „MAUD NAGEL" NU DVERTEREN VAKKUNDIGE DRAAIERS METAALBEWERKERS AANKOMEND ELEKTROMONTEUR JONGE LTS-ERS LEERLING VERKOOPSTER Voor kleuren televisie 1 Naar de Man, die het repareren kan H. van Omme Aantrekkelijk aanbod van Juvena Wij zetten de zaaa ,J PARFUMERIE DONDERDAG 18 NOVEMBER 1971 FEUILLETON door TE KOOP GEVRAAGD WOONHUIZEN VILLA'S BUNGALOWS BOERDERIJEN BOUWTERREINEN Aanbiedingen gaarne aan één van onze kantoren. NEDERLAND N.V. WOUDENBERG Een dynamisch jong bedrijf, fabrikante van hoogwaardige hydraulische apparatuur, zoekt op korte termijn: die opgeleid willen worden tot assembleur, centerdraaier of revolverdraaier. Nadere informaties worden u gaarne verstrekt op ons bedrijf, Laagerfseweg 29 (tele foon 03498- 1641). 's Avonds kunt u onze bedrijfsleider (03463-1789) of onze boek houder (03420-4539) bellen. AN APPLIED POWER ««INDUSTRY -12- Waarom is dit dan zo hals over kop gesloten?" nep opeens een vrouw. ..Waarom die geheimzinnigheid? En waarom is ons dit niet eerder verteld?" ..Zulks is geschied op uitdrukkelijk verzoek van de overledene. Met andere woorden Het was zijn laatste wil, welke ik als executeur testamentair heb te eerbiedigen en waarmee ook mevrouw Schaarsma de Zwart, hier aan mijn rechterzijde gezeten, vol ledig akkoord ging." Gerard Schaarsma was nog steeds blijven staan en toen het tumult enigs zins bedaard was, antwoordde hij. Niets zal ons ervan weerhouden dit testament te betwisten op zijn rechts geldigheid, Dit huwelijk is alleen een schertsvertoning, het leeftijdsverschil in aanmerking nemende. Wij zullen ons verzekeren van de hulp van één der verzekeren van de hulp van één dei beste advokaten in Friesland Ik waar schuw u, notaris dat nadat wij het proces hebben gewonnen, wij een vol ledige opsomming verlangen van de be dragen, die u en die vrouw... vanaf dit moment zult ontrekken aan de erfe nis. Wij zullen nog heden pogingen in het werk stellen om de gehele er fenis te blokkeren Ik stel u op dit ogenblik, in het bijzijn van al deze fa milieleden, verantwoordelijk voor het beheer van de erfenis en ik zal niet na laten een aanklacht tegen u in te die nen, als later mocht blijken, dat u of dat daaruitgaven hebben gedaan, waardoor het geheel der erfe nis in waarde is verminderd. Mijn fa milieleden hier zijn getuigen." De notaris knikte Mijnheer, u kunt wat mij betren, rustig uw gang gaan. Maar als deskundige kan ik u verze keren, dat u geen schijn van kans hebt En uw waarschuwing leg ik tevens naast mij neer. Ik heb in deze mijn volledige plicht gedaan en verder heb ik alleen nog te maken met de wettige erfgename, in casu mevrouw Schaars ma de Zwart, geboren Feenstra." Het tumult begon opnieuw. De no taris had deze felle reaktie niet voor zien en hij was nu werkelijk beducht voor de veiligheid van zijn cliënte, Akke. Hij boog zich naar zijn klerk, fluisterde hem enkele woorden in het oor De man knikte, kwam overeind en verliet het vertrek Gerard Schaarsma was langzamer hand naar voren gekomen en op een ge geven ogenblik stond hij vlak bij de tafel, waaraan Akke en haar moeder en de notaris zat. ,,Die akte, waar u over gesproken hebt, van die dokto ren zal ik maar zeggen, die is natuur lijk voor mij ter inzage?" Meneer Schaarsma, als de familie er prijs op stelt, kan iedereen een af schrift van deze akte krijgen. En op het stadhuis kunt u een uitreksel be komen uit de registers van de bur gerlijke stand voor wat betreft het sluiten van het huwelijk Als u wilt gaan procederen, zal ik de akte als bewijsstuk aanvoeren voor wat be treft de rechtsgeldigheid van het tes tament; dat op de morgen van de 24e mei door mij is vervaardigd in opdracht van mijn cliënt, en in het bijzijn van de door de wet vereiste getuigen. Ge looft u mij, als deskundige, meneer, alles is geheel geschied volgens de in ons land geldende wetten. ,ik krijg de akte dus niet ter inzage?" ,,U kunt van mij een fotokopie krij gen als u daar prijs op stelt." ,,Ik heb het over het origineel." ,,Die blijft onder mijn berusting en komt niet eerder te voorschijn dan na rechtelijk bevel. De man dacht een poosje ,,Hier stinkt iets. Ik blijf bij mijn stand punt, dat dit testament niet rechts geldig is, en ik zal hiervoor mijn licht opsteken bij een jurist." De notaris boog. ,,Als u meent, dat u dit moet doen, meneer, ik zal u niet weerhouden. Uw advokaat kan zich met mij in verbinding stellen en kan verze kerd zijn van alle medewerking on zerzijds Er werd nog enige tijd druk over leg gepleegd en Rinske had al enkele keren om de hoek van de deur gekeken, omdat ze alles gereed had staan: brood, koffie, in grote hoeveelheden Ze wacht te slechts op een teken van Akke of haar moeder. Doch het geroezemoes bleef en er werden boze blikken gewor pen naar de vrouw in het zwart. Akke vroeg hem iets en de notaris die al enige malen op zijn horloge had geke- ken, knikte instemmend. Hij hamerde een paar maal en zei. Dames en heren ik stel voor, dat u uw discussie tijdelijk staakt en dat we eerst de inwendige mens gaan versterken Meteen stond Akke op en keek naar Rinske, die weer in de deuropening stond Even later kwam ze met de twee meisjes, die voor deze gelegenheid gehuurd waren, de kamer binnen met grote bladen brood, en een blad met kopjes. Op dit ogenblik stond een lage. jonge man op, keek met haat in zijn ogen naar de zwarte vrouw en schreeuwde: ..Hou den jullie je brood en koffie maar We willen alleen maar de erfenis, die ons toekomt, vuil tuig, dat jullie daar zit! Ze moesten ïullie allemaal opknopen. Dit is diefstal van wat ons rechtens toekomt en dat nemen wij niet. Bar sten jullie maar met je brood. Het tumult werd nog heviger Bleek en ontdaan stond Akke naar de schreeu Depositaire: Cosmetica Dr. N. G. Payot Mavala Profiteert u nu, tijdens onze Bij ons is nog plaats voor een Langstraat 7, Barneveld, Tel. 03420-3198 jes. Gelijktijdig begonnen ze te lachen. Mevrouw Feenstra schudde haar hoofd ,,'t Is zonde, daar heb je je voor uitgesloofd, m'n kinder is wel genoeg voor een weeshuis." ,,Wat moeten we ermee?" vroeg Rinske De andere vrouw greep een broodje en begon te eten. ,,Om te beginnen zullen we zelf maar wat nemen, Rinske Ik lust best wat. En koffie is er ook wel genoeg, denk ik9" En toen lach ten ze van de weersomstuit opnieuw. Langzaam kalmeerde Akke en nadat ze voor de zoveelste maal haar gezicht had afgeveegd, glimlachte ze even naar de notaris. ,,Dank u, voor uw hulp, notaris," zei ze zacht. ,,Akke, zo gauw mogelijk vergeten, dat is het beste. Wij weten, wat je voor onze vriend Jacob bent geweest. Van onschatbare waarde. Wat de andere van je denken, is niet van belang. Dat telt helemaal niet mee." Ze knikte. ,,Ik zal proberen, maar., wat was dit afschuwelijk... Hij legde zijn hand op haar schou der ,,Weet je, Akke, wat op dit mo ment voorlopig het belangrijkste is?" Ze keek hem niet begrijpend aan. ,,Dat er wat te eten is Kijk eens naar de klok. Wat denk je, zou er nog een broodje voor me overgebleven zijn?" En toen was het Akke, die door haar tranen heen in een lach schoot, on danks alle narigheid, die ze zoeven be leefd had. Met de klerk en de notaris ging ze mee naar de keuken, waar ze later ge- vijven aten en dronken. Daarna nam de notaris afscheid ,,Als je hulp nodig hebt, Akke, je belt maar en je mag ook bij me komen. Ik sta altijd tot je beschikking en hier -hij wees op de klerk- Jansma eveneens. We zullen het ontzettend op prijs stel len, als we je vrienden mogen blij ven Akke stak haar hand uit en knikte vriendelijk ,,Dank u wel, notaris. En natuurlijk heel graag. Ik stel uw hulp en uw vriendschap heel erg op prijs. De wetenschap te hebben, dat er hier in de stad toch nog vrienden zijn." Op advies van haar moeder ging ze een uurtje rusten, hoewel er van sla pen niet veel kwam Ze tuurde in de half verduisterde kamer naar het pla fond Zo kunnen dus mensen worden, als ze hun beschaving afgooien, dacht ze. Een wilde bende, in staat tot alles. Jacob kende ze beter dan ik Ik ben altijd nog geloofd in hun genegenheid voor jou, mijn lieverd. Ik kon me niet voorstellen dat ze alleen maar aan je geld dachten, aan je huis, al je bezit tingen Tenslotte viel ze toch nog ineen kor te, onrustige slaap, maar toen ze tegen de avond opstond, was ze toch wat op geknapt In de keuken werd ze opnieuw gecon fronteerd met de werkelijkheid: ,,Wat. doen we met al dat brood?" Mevrouw Feenstra trok haar man tel aan „Wacht maar, ik weet mis schien wel wat Met een uurtje ben ik wel terug". Rinske had met Akke's moeder alles zo goed mogelijk opgeruimd en om zes uur zei Akke. ,,Je mag, wat mij betreft, het niet erg, dat ik teruggekomen ben9" Ze stond nog steeds met zijn handen in de hare en op een gegeven ogenblik realiseerde ze zich dit. Ze liet hem los en wees naar de stoel. ,,Ga zit ten. Heb je al gegeten?" Ze wees naar de grote stapel broodjes. ,,Er zijn er nog wel wat overgebleven," voegde ze er cynisch aan toe. Langzaam zakte hij op de stoel. ,,Ik wou je vertellen, dat ik het niet erg vind. dat ik niets erf. Ik gun het je van harte, echt, eerlijk Maar dat zul je wel niet geloven. Ik ben immers ook familie." ,,Ik geloof je wel, Jacob Jij bent anders, gelukkig. Ik ben erg blij, dat je teruggekomen bent. Dus jij veracht me niet om wat ik gedaan heb?" Hij legde zijn knieën over elkaar en leunde gemakkelijk achterover. „Ver achten?" Hij keek verbaasd. „Wat zou er te ver achten zijn? Het was toch zeker het goed recht van oom Jacob om te her trouwen9 Daavoor hoeft hij beslist geen toestemming van de familie te hebben." Ze schonk een kop koffie voor hem in en zette die voor hem neer, waar na ze hem enige ogenblikken onder zoekend aankeek. „Ik bedoel hem niet, ik heb het over mezelf. Jullie denken natuurlijk allemaal dat ik hem om zijn geld getrouwd heb. De jongeman nam het kopje in zijn hand, maar voor hij begon te drin ken, antwoordde hij: „En wat dan no^9 Je kunt van een meisje van twintig -ik weet met hoe oud je bent- niet verlangen, dat ze een man van over de tachtig gaat liefhebben." Akke schudde haar hoofd en liep te rug naar haar stoel, waarin ze ver slagen ging zitten „Jullie begrijpen er geen van allen wat van." zei ze zacht, voor zich uitkijkend „En wie er Hamersveldseweg 26 LEUSDEN-CENTRUM ROZENDAALLAAN 1 - LEUSDEN-C. - Tel. 03496-1551 I I I I I I I I I I I 5 !vJO JlJJSb J'/91 wende man te kijken. Het was geen angst dat ze voelde. Ze was niet meer bang, alleen maar verontwaar digd. En op ditzelfde ogenblik be greep ze, dat Jacob gelijk had gehad: deze mensen hadden geen greintje liefde gevoeld voor de oude man en alleen maar met ongeduld gewacht op zijn dood, zodat ze van hem zouden plukken. Met dit doel voor ogen waren ze vandaag naar Bollega gekomen, om dat er een erfenis te verdelen was Het was enkel geldzucht, die hen be heerste. En de ontgoocheling was zo groot, dat ze alle normen van fatsoen en piëteit van zich afwierpen en hun haat door het vertrek slingerden aan het adres van de notaris en Akke, die ze niet wilden erkennen als de weduwe, de rechtmatige erfgename Notaris Van Avereest vreesde het ergste. Rinske was verbaasd blijven staan met het grote blad vol belegde broodjes. En achter haarde twee meis jes, één met de koppen, de ander met de koffiekan En het zou er voor Akke misschien slecht uitgezien hebben als niet op het juiste moment drie geüni formeerde mannen het vertrek waren binnengekomen Met één oogopslag doorzagen zij de situatie en begrepen, dat het beroep, dat op de politie ge daan was, geen onnodig verzoek was Ze trokken hun stokken en zwaaiden er mee boven de hoofden van de gasten. „Allemaal terstond deze kamer en dit huis verlaten." riep één der agenten met vaste stem. „En een beetje vlug. vooruit die kant uit.... jau ook. Tegen wie zich verzet zal hardhan dig opgetreden worden. Vooruit, mijn heer. niet blijven staan. HOOFDSTUK 16 NIET OM ZIJN GELD Tien minuten later was althans in het grote huis de rust weergekeerd. Het geroezemoes van vele stemmen klonk no? flauwtjes na. Mevrouw Feen stra had aan de straatzijde de gor dijnen dichtgetrokken, toen ze ont dekten, dat de politie voor de woning nog steeds moeite had om de mensen te verspreiden. In de kamer, aan de lange itafel, zat Akke te snikken, terwijl de no taris haar probeerde te troosten. Rins ke had het grote blad op een tafeltje neergezet en stond, evenals de meis jes verwezen te kijken. Ze haalde een zakdoek te voorschijn en wiste zich het zweet van het gezicht. Het was tenslotte de oude mevrouw Feen stra, die de teugels in handen nam. Ze dirigeerde alles weer naar de keu ken en trok tenslotte de deur achter zich toe. „Wat moeten we nu met al dat brood?" vroeg Rinske. De oude vrouw haalde haar schouders op. „Dat is van minder belang. Ik ben blij, dat die horde de deur uit is. Wel foei, daar zou moord en dood slag van gekomen zijn. En dat noemt zich nog familie." Met een fooi gingen de gehuurde meisjes naar huis en toen zaten Rins ke en Akke's moeder tegenover el kaar aan de keukentafel en staarde naar de grote stapel gesmeerde brood wel gaan, hoor Rinske Het is voor ou ook een enerverende dag geweest Ik ben je erg dankbaar, voor alles Je krijgt er natuurlijk iets extra's voor, hoor1" „Vindt u het niet erg, als ik ga, me vrouw9" Akke keek op en haar ogen vergroot ten. „Mevrouw? Wat zullen we nu heb ben?" „Ik kan nu toch niet meer Akke zeg gen Met een ruk kwam Akke overeind en greep de vrouw bij de schouders „Rinske, tussen ons veranderd er niets hoor je? Ik ben en blijf voor jou, Akke9 Of of jij moet het niet willen Ze slaakte een diepe zucht en haar armen vielen neer. Rinske keek haar met raadselachtige ogen aan „Ik zal er eens over den ken. Goedenavond", ken. Goedenavond Ze sloot de deur achter zich en Akke hoorde haar naar buiten gaan Zelfs Rinske, dacht ze.. Zelfs zij Ik houd alleen maar mem over, en de notaris, en de dokter üm half zes wera de keukendeur- op een kier geopend en Akke, die voor zich uit zat te staren, schrok op en keek verschrikt naar de opening van de deur. Meteen keek ze in het gezicht van Jacob Derkinderen. „Is het toegestaan, Akke? Of. Ze sprong overeind en liep naar hem toe, greep zijn handen en trok hem de keuken binnen. „Dus jij. dus jij „Akke antwoordde hij zacht „ik heb bewondering voor je. voor wat je gedaan hebt voor oom Jacob Ik heb grote bewondering voor je... Ik wilde niet naar huis gaan eer ik je dit gezegd zou hebben, zie je? Van middag Akke ik was het er niet mee eens, hoor je? Ik heb me ge schaamd voor mijn familie. ..Vind je kwaad van wil denken, moet z'n gang maar gaan." „Ik doe dat in ieder geval niet Je zou wel gek geweest zijn, ais je ae- ze kans niet benut had, Akke." De vrouw hief haar hoofd op ec antwoordde woest: „Ik heb hem niet i om zijn geld getrouwd' Ik hield van 'm' Hoofdstuk 17 JE HEBT EEN MENS GELUKKIG GEMAAKT Jacob keek de vrouw wat met grote ogen aan Hij zuchtte en keek naar het kopje in zijn^-hand. „Neem me niet kwalijk, Akke,-maar dit gaat bo ven m'n begrip. Een... een een grijsaard, een stervende. Dat twee mensen op zeker ogenblik v elkaar gaan houden, is natuurlijk En dat een oudere man op een jonge vrou* verliefd wordt alia, maar jij Akke schudde haar hoofd en zocht naar woorden „Luister," Jacob, je zult het wel niet willen begrijpen, maar ik zal toch proberen het uit te leggen Jacob. je oom hij was verschrik kelijk eenzaam. Ik heb het nooit wil len aannemen, maar vanmiddag heb ik het zelf kunnen constateren, hoeveel zijn familieleden met hem op had. Om precies te zijn. niets. Het was hun inderdaad alleen 0111 zijn rijkdom te doen. Maar Jacob had ze al jar en door Dat vertelde hij me tot in de treure toe En Tjitske. hoe goed ze hem ook verzorgde, was en bleef een vreemde, die misschein wat meer deed als een andere huishoudster, doch die verder geen greintje sympathie voor hem voelde. Dat merkte ik al, toen ik hier enige weken werkte Om de haver klap hadden ze ruzie samen en nadat Tjitske vertrokken was, wij in het begin ook. - 4 -' De maat en de meester hadden, sprin gend over rotsblokken naast het beekje, een klein meertje gevonden en tot nu toe, waren ze niet overvallen door wil den of beesten. „Misschien zien wede „Kraak" toch wel weer!" zei de meester „Dit schijnt een onbewoond eiland te zijn" „lk venrouw onbewoonde eilanden niet!" zei de maat „Ik moet er niets van hebben, en hoe eerder we hier weer weg zijn, hoe beter!" Op een rotsblok staande, lieten ze hun emmers aan touwen in het waterzakken, en haalden ze vol weef op. „Nu maar weer terug!" zei de mees ter. „Zou dit genoeg water zijn?" vroegd maat, terwijl hij moeizaam terug sukkel de naar de sloep. „Ik zou zeggen van wel!" zei de mees; ter. „Twee emmers vol is aardig wate ik vind best, dat Kappie zo vlug mogelij een haven aan kan doen voor meer u ter!" „Dat zou ik ook denken!" zei maat zuchtend onder zijn last. Estheticienne Ardennen 2 LEUSDEN C. Tel. 03496-1969 Juvenancc, nieuwe serie schoonheids preparaten voor een jeugdige, frisse huid voor de jonge vrouw boven dc dertig. van Juvena UwDayand Night Care set is verkrijgbaar bij onderstaande Juvena-dépositaire: i

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4