i,HOERA, EEN DRIELING ONDERHOUDEND STUK litstekend spel van J le Eendracht" WINKEL SLUITING Jantje Beton trekt vanavond aan de bel Glansrol van George Dietrich als opa Knalgroen en de auto GEZONDHEIDS DIENSTEN VOOR DIEREN Uitslagen Ons Genoegen Rijders en schutters gaan kaarten JNDERDAG 18 NOVEMBER 1971 INGEZONDEN Direkteur van damesblad, een rol van Toon Tijmensen. TONEELSPELEN BIJ DE EEN DRACHT LEUSDEN - De Eendracht is één van de twee amateurgezel schappen in de gemeente Leus den. In Achterveld zogt Culdoto voor de hoognodige cultuur in het dagelijks leven. Het bestuur van De Eendracht en met haar de le den, is enthousiast en tracht elke keer weer een zo vlot mogelijk toneelstuk te brengen, waarinie- der lid de rol krijgt, die hem of haar ligt. Toe is dat een moeilij ke zaak als men niet de beschik king heeft over voldoende spelers om de karakters in een toneelstuk zo goed mogelijk uit te laten ko men. Daardoor kan het gebeuren, dat iemand een rol gaat spelen, die hem of haar niet ligt. Daarom vraagt het bestuur om nieuwe le den. Nu Leusden steeds sneller gaat groeien, moet het mogelijk zijn om ook de toneelvereniging groter te maken. Enthousiaste toneel-amateurs worden ver zocht kontakt op te nemen met de voorzitter van De Eendracht als zij hun bijdrage willen gaan le veren aan het volgende, door deze vereniging op het programma te nemen toneelstuk. De Eendracht geeft tweemaal per jaar een uit voering, in het voor- en najaar, zodat men ruimschoots de gele genheid heeft te repeteren voor ieder stuk. Het adres is A. Tij mensen, Wilgenlaan 54 te Leus den/Centrum. De veertien leden heten u bij voorbaat al van harte welkom! COMMENTAAR Wat oudere lezers zullen zich nog goed herinneren hoe voor de oorlog winkels tot tien uur op zaterdagavond geopend waren Dat gaf heel wat ver tier inde winkelstraten. Tot laat bleef het gezellig druk, maar de winkelier was eigenlijk nooit klaar Na de slui ting begon hij vaak nog eens met het opruimen en zo Dat dateert uit de tijd waarin zater dagsmorgens nog volop werd gewerkt Eigenlijk moeten we nog verder terug, namelijk naar de tijd dat er de hele zaterdag gearbeid werd Ja, dan bleef alleen de zaterdagavond over voorman en vrouw om samen te winkelen. Nu is de vrije zaterdag algemeen en de winkels zijn wel niet meer 's avonds open, doch wel nog de hele dag, boven dien is er in de meeste plaatsen een koopavond bijgekomen. Feitelijk zouden de winkels ook de hele zaterdag geslo ten kunnen zijn. want de koopavond meegerekend bestaat er voldoende ge legenheid tot winkelen We willen het winkelen echter ook als een stuk re creatie zien voor mensen die vrij heb ben, maar ook dan nog zou er alle aan leiding zijn des middags te sluiten Deze week waren we in een restau rant, waar het voornamelijk 's zomers enorm druk is. Begrijpelijk is, dat er dan meteen bij het brengen van de consumpties afgerekend moet wor den Nu zaten we er met ons vieren en het deed wat koddig aan dat we - we bestelden drie keer wat - drie keer moesten afrekenen Direct afrekenen is hier gewoonte geworden, ook als er geen noodzaak toe bestaat De winkeliers verkeren ineen derge lijke situatie; toen iedereen zaterdags morgens werkte, moesten de winkels s middags wel open zijn, nu is elk de hele zaterdag vrij. maar de winkels zijn ook op zaterdagmiddag opengeble ven, althans de meeste Geen wonder dat de betreffende bond .Mercurius" zaterdagmiddagsluiting wenst. Deze bij het N.V.V. aangeslo ten algemene bond (41.000 leden) blijft de koopavond een verwerpelijke zaak vinden, maar als er dan toch een koop avond moet komen, moet de sluiting van de winkels op zaterdagmiddag mo gelijk zijn. Dat kan zonder schade voor klanten en ondernemers, zoals "is aangetoond in Duitsland, Oosten rijk. Denemarken en Zweden. Dit zei de voorzitter van .Mercu rius' de heer C. Z. de Vries, bij de opening van het driejaarlijkse congres van zijn organisatie in Amsterdam Hij signaleerde personeelsproblemen inde detailhandel, veroorzaakt door de on gunstige werktijden voor het personeel, dat zo langzamerhand verplicht wordt zowel op de koopavond als op de za terdagmiddag voor koning klant klaar te staan. Mercurius" acht het moge lijk zonder schade voor klanten en ondernemers de aankopen naar de za terdagochtend te verschuiven, zodat te vens een betere spreiding over de hele stad ontstaat. En daar heeft hij helemaal gelijk in. vinden wij tenminste R. Overgenomen uit de Stichtse Vallei Beste mensen, Het uigangspunt van een verkeers deskundige - Verwacht wordt dat de toename van het autobezit inde toe komst zal leiden tot een situatie, waar bij ider die een rijbewijs bezit en zich wil verplaatsen, van een auto gebruik zal kunnen maen. Die situatie zal zich voordoen bij een autobezit van 350 a 400 auto's per 1000 inwoners, dat be tekent dan dat ieder gezin tenminste één auto ter beschikking heeft Zo wordt dan in het jaar 1990 de verzadigings- raad voorspeld, ons land kan dan geen groter aantal auto's meer bergen De verkeerskundige is er van uitge gaan dat de rit per auto ook in de toe komst de gemakkelijkste en aange naamste wijze is om zich te verplaat sen Nu willen wij hierbij opmerken dat er inderdaad geen gemakkelijker en ge- makzuchtiger vervoersmiddel bestaat als de auto Iedereen begrijpt dat als het aantal auto's op een zodanige wijze groeit, het wegennet het niet kan bij houden, en dat is toch niet zo aange naam, voor de autobezitters wel te ver staan. Dus wat gaan we doen, wegen bouwen en wegen aanleggen enz totdat grote stukken van Nederland asfaltvlakten i zijn en dan kunnen de automobilisten zich aangenaam verplaatsen Verder zegt de verkeersdeskundige: In een vrijwel geheel nieuw woongebied van een omvang als van Hamersveld, (zoals dat gepland is in de toekomst) dienen de verkeers- en de parkeervoor zieningen op een zodanige wijze ont worpen te worden, dat in de toekomst een vlotte afwikkeling van het verkeer verzekerd is Wij hebben in ons vorig stukje reeds dit gevaar gesignaleerd grote, stinkende verbindingswegen dwars door de stad en saaie stenen parkeerwoestijnen Verder gaat de verkeersdeskundige De voorzieningen voor het autoverkeer zullen moeten worden gekombineerd met de voorzieningen voor het verdere verkeer Er dient een harmonisch ver- keersysteem ontworpen te worden Het verkeers- en vervoersplan moet flexi bel zijn om onvoorziene omstandighe den te kunnen opvangen. Deze flexibi liteit moet economisch verantwoord zijn Wij vinden dat dat harmonisch ver- keersysteem niet zo flexibel is. Wij vinden dit een loze kreet, het komt er gewoon op neer dat zij alleen rekening gaan houden met de uitbreiding van het autobezit. Met flexibel bedoelen zij dan dat een huidige tweebaansweg in de toekomst een vierbaans- of zesbaans- weg kan worden Met flexibel bedoelen zij dat er nog altijd wel een stuk bos opgeofferd kan worden ten behoeve van de automobilist. Kortom zeer veel mensen zijn van mening dat het autopark niet kan blijven groeien, maar het is zeer moeilijk tegen te houden zolang er geen goed, harmonisch openbaar ver voerssysteem tegenover staat Endaar het gemeentebestuur het openbaai* ver voer niet bijster aanmoedigt, noemen wij de term .harmonisch verkeers systeem" een loze keet in de mond van de verkeersdeskundige Kommissie voor Natuurbehoud en Autobeperking Leusden en omstreken - GROEN (K.N.A L GROEN) Flip ter Wolbeek Michiel Nieboer Maarten 't Hart Ruud de Man LEUSDEN - Jantje Beton is de per- sonifikatie van het kind, dat aan alle kanten door beton omgeven is en niet meer weet, hoe en waar hij veilig en plezierig kan spelen. Door toene mend gebrek aan leef- en speelruimte worden steeds meer kinderen in Ne derland in hun geestelijke en lichame lijke ontwikkeling ernstig bedreigd. Ge varen dreigen in steden en dorpen, in nieuwbouw en in oude wijken, niet alleen door de krappe woonruimte en de hoogbouw, maar ook, omdat steeds meer vrije, open ruimte wordt opge offerd aan het verkeer en andere eko- nomische „belangen". De overheid is blijkbaar niet bij machte in voldoende mate voor onze kinderen een leefbare wereld te scheppen. Daarom voert het Nationaal Jeugd Fonds de aktie „Jantje Beton", om méér leef- en speelruimte voor alle kinderen in ons land. En daarom zal hedenavond Jan tje Beton, via jeugdleden van RODA '46 bij u aan de bel trekken om te koliek - teren. Want de jeugd (ook uw kinde ren) staat op het spel Juffrouw Romana, van Sylvia Dietrich. een karakter-rol George Dietrich vertolkte een oude opa en dat ging hm uitstekend af zoals deze foto's laten zien. (Foto's Leusder Krant). Gerda Hilhorst als Yvonne, bijzonder aardige momenten opleverde Toon Tijmensen en Gerda Tijmensen speelden direkteur en hoofdredaktrice van het damesblad Hoewel ze in ver houding tot de andere medespelenden maar weinig hoefden te zeggen, pasten zij god in het geheel van het spel Tenslotte een bijzonder kort, maar niettemin schitterend rol letje van Wim Rutten als Archibold Tikkel, Dit droge, humorloze man netje werd uitstekend door Wim Rutten getypeerd Op zich een prestatie, want het is altijd moei lijk om zich met een paar zinnetjes waar te maken Wim Ruttenisdaar in geslaagd. Rest ons nog het aardige decor te vermelden, de uitstekende grime van Leo Grootkop en uiteraard de regie, die "in goede handen was van Bert van We gen. Het applaus na afloop van het spel demonstreerde overduidelijk, dat de prestaties van De Eendracht op het to neel bijzonder gewaardeerd werden. Waarbij wij ons dan ook van harte kunnen aansluiten Zondagavond, acht uur in het Ros Beyaart, geeft De Een dracht een tweede opvoering van „Hoera, een drieling". Een kans voor de beeldbuis-kluizenaars om eens uitde sleur van de TV te stappen. Een avond zoals van De Eendracht heeft haar eigen charme en kan eigenlijk, wat sfeer be treft, best wedijveren met de dagelijkse TV-menu's. Bert Vos. zier hun rollen speelden en daar gaat het tenslotte om. Men moet bewonde ring hebben voor de moed en de durf om voor een publiek te spelen, daarbij de kans lopend, dat het geheel minder goed uit de verf komt De Eendracht hoeft zich wat dat betreft geen zorgen te maken, hoewel ze natuurlijk wel voor het probleem zit, dat het door het kleine aantal leden, lang moet zoeken om een geschikt stuk te vinden, waarin ieder lid van het gezelschap een rol op z'n best zou kunnen spelen. In het stuk „Hoera een drieling is men daar, dachten wij, aardig in geslaagd Wie wel eens Leen Jongewaard als opa heeft gezien op TV, en hier voor bewondering opbracht, moet a.s. zondag beslist eens gaan kijken naar wat George Dietrich bij de Eendracht presteert Ook hij speelt een oude opa van negentig jaar En dat doet hij schitterend Niets is moeilijker om een oude man van in de negentig te spelen, als men zelf die leeftijd nog lang niet heeft bereikt Maar weinigen zijn er toe in staat om een dergelijke opgave vlekkeloos te volbrengen George Dietrich behoort tot hen Zijn bijzonder gave creatie van opa in het spel Hoera een dre- ling" heeft veel bewondering ver diend Bewondering, die hij zon dagavond dan ook ruimschoots kreeg. Gerda Hilhorst, werkstudente en dochter des huizes in het spel, wist haar rol op een bijzonder oertuigende wijze te vertolken. Evnals George Dietrich zette zij een gave creatie op de plan ken. Zij imponeerde door haar natuur lijkheid. Haar reacties zijn niet toneel matig en daardoor bijzonder geloof waardig. Juffrouw Liesbeth, hoofdredaktrice van een damesblad, gespeeld door Ger da Tijmensen. Mime Schwencke, als moeder Slin ger, deed hetzelfde op haar manier en het ging haar goed af Ook zij wist te overtuigen met natuurlijke charme, hoewel zij soms iets overdreef tijdens de dialogen, waarin zij de moeder speelde bij wie alles uit de han was gelopen Datzelfde geldt voor Sylvia Dietrich als juffrouw Romana, een ietwat hoog hartig pratende, maar doodgoeiige journaliste van een vrouwenblad Bij zonder leuk spel. met soms een tikkel tje overac ting. Hoewel dat n een blij spel met zo'n groot bezwaar oplevert Gerrit Buis, hiersamen met Bettie Ruitenbeek als tante Sjaan Rozema. De Eendracht had voor haar na jaarsuitvoering het blijspel „Hoera een drieling" gekozen Een blijspel in drie bedrijven van Dick van Maasland, dat onder regie van Bert van Wegen op de planken werd gebracht Regisseur van Wegen gaf zelf voor het begin van het stuk een korte voorbeschouwing Hij wees er op, dat toneelspelen moeilijker is dan men denkt. Vooral als een be- oaald typetje op het toneel gezet moet worden, komt er heel wat bij kijken, foordat het resultaat acceptabel is. Hij vroeg aandacht voor de medespelenden en vooral voor de moeilijke rollen van George en Sylvia Dietrich, zonder daar bij de préstaties van de andere mede spelenden van mindere waarde te achten. Terecht, want ook de anderen bewezen zondagavond, dat zij met ple- Minie Schwencke als Louise Slinger. Hier op de foto met Gerrit Buis als Dick Slinger. Bettie Ruitenbeek als tanteSjaan Ro zema, een pinnige en felle huisvrouw vertolkte haar rol goed, hoewel ze mis schien met iets meerpinnigheidinhaar stem aan geloofwaardigheid zal winnen. Gerrit Buis speelde pa Slinger, die na een ietwat aarzelend begin later in het stuk uitstekend op dreef raakte en flit send doorstoomde naar het laatstedoek Ronald, gespeeld door Roel Tijmen sen en Gerrit, gespeeld door Bert Tij mensen, vormden een leuk, jongens achtig duo. dat in hun samenspel met LEUSDEN/CENTRUM - Een dorp of ■stad met een amateur-toneelgezel- Tchap, mag zich rijk voelen. Het blijkt [jteeds moeilijker te worden om vol doende enthousiastelingen bijeen te krijgen, die bereid zijn en in staat om |ceo toneelstuk als hobby op de plan pen te brengen. En dat niet alleen; ook probleem is: hoe krijgen we vol doende publiek voor het spel. Jammer lenoeg heeft de televisie wat dat be- jtreft een heleboel verpest. Het publiek piet juist door de TV al zoveel toneel, !at zij nog maar met moeite te porren s voor een avondje „echt" amateur-to- [jeel. Bovendien speelt daarbij ook de kwaliteit van het spel een belangrijke rol. Het is niet juist om van een ama- 'ur-gezelschap te verlangen, dat zij prestaties van de beroepsgezel- happen evenaart. Aan de andere kant itdekt men bij het bekijken van toneel- ilukken door amateurs steeds weer, lat de kwaliteit van tal van dergelijke icteurs en actrices soms die van de beroeps-collega's evenaart. Hoe het ook zij: op een toneelgezelschap als bijvoorbeeld De Eendracht in Leusden- Centrum moet men zuinig zijn. Het is een belangrijk stuk vrijetijdsbesteding ïoor enthousiaste mensen en kan voor reel anderen enkele plezierige uren passieve recreatie opleveren. Bij het bekijken van de prestaties van deama- leur-acteurs en actrices zal men on getwijfeld zeggen: Het kan toch beter. Natuurlijk kan dat. Maar niet, als de belangstelling van de zijde van het pu bliek gering is. De drang om tot beter prestaties te komen is dan niet zo aan wezig, dachten wij. Gelukkig heeft de toneelvereniging De Eendracht zondag- ivond niet over gebrek aan belang stelling te klagen gehad. De zaal van 't Ros Beyaart was vrijwel geheel ge rold, zij het met opmerkelijk veel meer jongeren dan ouderen. Wellicht, doordat de oudere generatie aan de beeldbuis gekluisterd zat om daar de ivonturen van Willeke Alberti in „De Kleine Waarheid" te kunnen volgen. Ronald, gespeeld door Roel Tijmen sen. Archibold Tikkel, een subliem kort Gerrit, gespeeld door Bert Tijmen- rolletje van Wim Rutten. sen, met Yvonne, gespeeld door Gerda Hilhorst. DEN HAAG - De georganiseerde ge zondheidszorg voor dieren zal een andere opzet krijgen. Door het bestuur van de Landbouwschap is in een verga dering van december 1970 reeds beslo ten tot de oprichting van de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren De nieu we regeling moet per 1 januari 1972 haar beslag hebben gekregen. De be staande provinciale gezondheidsdien sten voor Dieren en de gezondheids dienst voor Pluimvee zullen, met be houd van hun eigen zelfstandigheid, deel gaan uitmaken van de nieuwe Stichting De statuten van de nieuwe Stichting voorzien namelijk in de aan wijzing van de provinciale gezondheids diensten als haar organen, zij het on der enkele voorwaarden betreffende het toezicht op deze provinciale stich tingen De gezondheidsdiensten hebben in tussen hun statuten aan de nieuwe op zet aangepast Tevens hebben zij an dere statutaire wijzigingen aangebracht zoals een nieuwe omschrijving van het werkgebied van de diensten. Voorzover in een gebied organisatorische wijzi gingen hebben plaatsgevonden, zijn de ze thans in de statuten van de provin ciale gezondheidsdiensten opgenomen Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van 3 no vember 1971 besloten de wijzigingen in de statuten der provinciale gezond heidsdiensten goed te keuren. VERLOREN EN GEVONDEN Poesje aan komen lopen, grijs met zwarte strepen Het poesje heeft een zwart pootje. De eigenaar van het poesje is de heer Woetselaar. Oos terhoutstraat 12, Leusden VERLOREN Zilveren bros Terug te bezorgen bij E A Huizinga, Buys van Ballotstraat 35, Amersfoort GEVONDEN Deken, schotse ruit. Vinder is de heer Bosch, Soester- bergerweg 3 in Den Dolder. ZOEKGERAAKT. Kinderfietsje Te rug te bezorgen bij de heer G. de Ruiter, Anna van Saskenlaan 9, Leus- den-Zuid VERLOREN. Bruin brilmontuur De heer Van de Groep, Koningin Ju- lianalaan 111, Leusden GEVONDEN: Door de heer Solley van de verkeersgroep Utrecht zijn on derdelen sanitair gevonden. Inlichtin gen kunt u krijgen bij het politiebu reau in Leusden/Zuid. Gevonden voorwerpen: Dekzeil; herenhorloge, kalf, zwart wit. bankbiljet Verloren voorwerpen: Voering van jongensjas; herenporte monnee; poesje; gymschoenen maat 32. Inlichtingen politie Leusden-C tel^ foon 03496 - 1535 ACHTERVELD - De schutters van „Ons Genoegen" hielden hun laatste onderlinge wedstrijdavond van het sei zoen. Nu wordt de nieuwe klassering opgemaakt. De kampioenen in de di verse klassen zullen worden bekendge maakt op de a.s. jaarvergadering wel ke wordt gehouden op 25 november a.s. in hotel „De Roskam". AanvaDg 20.00 uur. Uitslag van de onderlinge wedstrijd: Joh van de Hengel 49 pnt. H. Schut 48 pnt. W Wittebrood 47 pnt. W. J Lagerweij 46 pnt T van Daatselaar 45 pnt. J. van Nimwegen 45 pnt H van Ruitenbeek 45 pnt C. van Dort 44 pnt J van Hamersveld 43 pnt. T. Vos 43 pnt. Th van de Koedijk 42 pnt. G van Hamersveld 40 pnt J Jonkman 40 pnt H. Pothof 39 pnt. G. Shimmel 39 pnt J van Dijk 37 pnt W van de Kletersteeg 37 pnt. G. Wijntjes 36 pnt. T. van Dijk 35 pnt ACHTERVELD - Op maandag 22 no vember a.s treden de leden van de Auto-, motor- en bromfietsclub „Ach terveld" en de schutters van „Ons Genoegen" tegen elkaar aan in het strijdperk aan de kaarttafel. In Café Bar „Buitenlust" zullen zij met kla ver- en schutjaswedstrijden trachten zoveel mogelijk punten te behalen voor de fraaie beker, welke ook dit jaar weer beschikbaar is. Er valt deze avond nog geen beslissing. Later in het seizoen wordt nog een tweede kaartavond gehouden De resultaten van beide avond worden dan samen gesteld Aanvang van deze eerste avond om 20.00 uur. U HEBT PERSONEEL NODIG Wij weten hoe moeilijk die te krijgen is. Heb» u het al met een advertentie in de Leusder Krant geprobeerd?

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5