AANBIEDINGSBRIEF BEGROTINGEN 1972 Verhoging rein igingsrech ten Rijksuitkeringen hoger Aandacht voor sociale woningbouw Woningstichting i.o. ingeschakeld bij plan De Wetering Gemeentelijke afdelingen tijdelijk in EPU-kantoren Stichting Jeugdraad in 1972 mogelijk - jeugdcentrum kan gerealiseerd worden Uitbreiding sportaccomodatie Plan voor stichting gemeenteblad LEES VERDER OP PAGINA 9 8 van chemische bestrijdingsmiddelen van invloed is op bodem- en waterver ontreiniging. Uit besprekingen met de Plantenziektedeskundige Dienst te Wa- geningen is gebleken, dat tegen zoda nig gebruik geen bezwaar bestaat, mits een en ander met mate en zo effectief mogelijk geschiedt. RIOOLWATERZUIVERINGS INSTALLATIE Exploitatiekosten van de voor ge meenschappelijke rekening in Amers foort in aanbouw zijnde rioolwaterzui veringsinstallatie behoeven voor 1972 nog niet te worden geraamd Verwacht wordt dat voor het jaar 1973 wel een aandeel in de exploitatiekosten zal moeten worden geraamd. Dan zal ook worden voorgesteld hoe deze kosten door middel van een rioolafvoerrecht op de gebruikers kunnen worden ver haald. Om U een indicatie te geven van de hoogte van het te zijner tijd te heffen rioolafvoerrecht wordt medegedeeld, dat de Ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën bij de behandeling van aanvragen voor aanvullende bij dragen uit het Gemeentefonds voor 1972 een minimumnorm van f119,- per aan sluiting per jaar, met zuivering, aan houden. ONDERWIJS Ih de inleiding op de indertijd aan geboden scholennota is* onder andere gesteld, dat tijdens de eerste ontwik kelingsfase van gemeentewege, regel matig een toetsing dient plaats te vinden van de in die nota opgestelde prog noses aan de werkelijke toestand. Nog zeer onlangs vond een dergelijke toetsing plaats, waarbij bleek, dat op elk der data 1 januari 1972, 1 oktober 1973, 1 april 1974 en 1 januari 1975 in Leusden-centrum een zesklassige basisschool en een kleuterschool, be staande uit 2 -werklokalen en 1 speel lokaal, dient te zijn voltooid. Het spreekt vanzelf, dat voor een tijdige realisering van de noodzake lijke scholenaccommodatie in de na bije toekomst is en wordt gezocht naar wegen om zulks mogelijk te maken Dit betekent, dat met name gestreefd dient te worden naar een kortere voor bereidingsperiode. De tot nu toe ge volgde methode van toepassing van de z.g. traditionele bouw, waarbij aan een architect opdracht wordt gegeven voor het ontwerpen van een oorspron kelijk bouwplan, blijkt om verschil lende redenen vertragend te werken. De zogenaamde repetitiebouw komt aan dit bezwaar in belangrijke mate tegemoet, met name omdat- a. de periode van ontwerpen vervalt; b. geen goedkeuring is vereist van de bouwkundige hoofdinspectie, doch kan worden volstaan met een goed keurend advies van de Inspecteur van het lager onderwijs; c. Vaste financieringsmiddelen veel al beschikbaar worden gesteld. Op grond van het vorenstaande zijn wij voornemens een bouwteam in te stellen, dat zal kunnen dienen als in termediair tussen het gemeentebe stuur en de belanghebbende schoolbe sturen enerzijds en één of meer bouw maatschappijen anderzijds. De bedoe ling is om het team zodanig samen te stellen, dat hierin zitting hebben des kundigen, vertegenwoordigende de be langhebbende schoolbesturen, alsmede enige gemeentelijke functionarissen In Uw vergadering van 29 juli 1971 is behandeld een verzoek om medewer king te willen verlenen aan het stich ten van een openbare basisschool te Achterveld. Bedoeld verzoek moest in eerste instantie worden afgewezen, aangezien niet voldaan werd aan de wettelijke eisen. Dit verzoek is even wel aanleiding gewest een onder zoek in te stellen naar de behoefte aan openbaar onderwijs onder de toekom stige bewoners van de in aanbouw zijnde woningen in de betreffende woon kern Het resultaat van dit onderzoek is op dit moment nog niet bekend, doch indien hieruit zou blijken, dat het aantal geïnteresseerden voor een open bare school van dien aard zou zijn, dat in Achterveld een tweemansschool te realiseren is, dan zullen wij op dit punt nadere voorstellen doen. ste jaren de bouwprijzen steeds duide lijker uitlopen op de stijging van de in komens Met name bij de woningwet- bouw heft dit verschijnsel tot gevolg dat de lagere inkomensgroepen de huur prijzen niet of nauwelijks kunnen op brengen, waardoor slechts doorstro ming soulaas kan bieden Om aan deze problemen het hoofd te kunnen bieden, kan men op ver schillende wijzen de huurprijzen trach ten zo laag mogelijk te houden Zo zou men de grondprijzen voor de woning- wetbouw kunnen verlagen Dit zou ech ter wl, gezien de noodzaak de exploi- tatieopzet sluitend te houden, als con sequentie hebben, hetzij een vermin dering van het aantal woningwetwo ningen, hetzij een zwaardere belas ting van de grondprijzen in de premie- sector Afwenteling op de vrije sector is niet mogelijk, omdat daar reeds de vrije marktprijs wodt gevraagd. De kavelprijzen voor de woningwetbouw kunnen ook verlaagd worden door een grotere bebouw ingsdichtheid toe te pas sen. waarbij echter het gevaar dient te worden onderkend dat dit ten koste kan gaan van een aanvaardbaar stede bouwkundig niveau. Een juiste afweging van een en ander is in abstracto niet goed mogelijk, doch zal steeds op grond van de con crete omstandigheden dienen te ge schieden. VERLAGING GRONDPRIJZEN? Naast een eventuele verlaging van de grondprijzen, kan men er in de tweede plaats naar streven de bouw kosten van de woning zelf te ver minderen. Daarbij zal men er voor (Van de redaktie) LEUSDEN - Tijdens de raadsvergadering van oktober j.l. ontvingen de raadsleden de begroting voor 1972. Vorige week werd de daarbij behorende aanbiedingsbrief van b en w. aan de raadsleden verzonden. Vandaag publice ren wij het grootste deel uit deze begrotingsbrief in dit nummer. Aandacht voor de woningbouw: goed kopere woningwetwoningen OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BRANDWEER In de provincie Utrecht is een ge meenschappelijke regeling hulpverle ning in voorbereiding, waarvan het de bedoeling is dat de brandweercorpsen deel zullen gaan uitmaken Via een centrale meldingspost zal de hulp verlening snel en doelmatig kunnen worden geregeld. Ook in het Samen werkingsorgaan Eemland is deze mate rie aan de orde gesteld Voor een eventuele deelneming aan een gemeenschappelijke regeling is in de begroting een aanloopbijdrage ge raamd. Het brandweermateriaal voldoet aan redelijke eisen In 1973 zal er echter rekening mee moeten worden gehouden, dat de thans in gebruik zijnde grote nevelspuit door een nieuwe moet wor den vervangen. Aangezien tijdens het SNEEUWRUIMEN EN GLADHEIDSBESTRIJDING Het ligt in het voornemen bij de glad- heidsbestrijding in de bebouwde kom men zo min mogelijk gebruik te maken van strooizout, dit ter voorkoming van water- en bodemvervuiling en daar mede samenhangende bomensterfte. In de woonwijken zal in den vervolge voor zover mogelijk de gladheidsbestrijding doo middel van het sneeuwploegen en het zandstrooien plaatsvinden. Voorts wordt onderzocht of het mo gelijk is om op de buitenwegen zout te gaan gebruiken dat een minder scha delijke werking heeft en waardoor aan tasting van de beplanting zoveel moge lijk wordt voorkomen ONDERHOUD VAN PLANTSOENEN In de aanbiedingsbrief bij de begro ting 1971 werd toegezegd, dat onder zocht zou worden in hoeverre gebruik moeten zorgen, dat een vereenvoudig de woning ook in de toekomst zijn waar de zal blijven behouden. BOUWSTROMEN Bovenvermelde aspecten spelen op het ogenblik een rol bij de voorberei dingen van de woningwetbouw in het plan de Wetering. Naast verlaging der grondprijzen en vereenvoudiging van het woningtype is een verdere vermin dering der kostprijs wellicht mogelijk door in regionale samenwerking gro tere bouwstromen te realiseren. Mo gelijkheden kunnen er in dit opzicht ook voor de scholenbouw bestaan. De eerste stappen naar een dergelijke samenwerking zijn inmiddels gezet. Tenslotte kan gewezen worden op het streven naar een indeling van Leusden in gemeenteklasse I Wij hopen U spoedig hierover verdere mededelin gen te kunnen doen. WONINGSTICHTING De besprekingen tussen de Woning stichting i o en ons college hebben in middels bevredigende resultaten opge leverd. De banden tussen gemeente bestuur en stichting zullen zodanig zijn cfat een juiste coördinatie en sa menwerking mogelijk is, bovendien zullen waarborgen worden ingebouwd om een democratische bestuursstruc tuur zeker te stellen. De stichting zal reeds bij de voorbereiding en reali satie van de woningwetbouw in het plan de Wetering worden betrokken. VOORTZETTING STEDEBOUWKUNDIG BELEID Ons beleid de stedebouwkundigecon- cépties van de woonwijken van kwali tatief goed niveau te doen zijn, zal onverminderd worden voortgezet. Hoe wel het stedebouwkundig patroon van wijk tot wijk kan verschillen, willen wij, zonder overigens de intentie te hebben een volledige opsomming te geven, enkele beginselen naar voren brengen, die in de toekomst relevant dienen te zijn. Zo wordt onder meer ten aanzien van de verkeersveiligheid getracht verkeersvrije verbindingen tussen huis en school te verwezen lijken Wij menen dat het plan Rozen- boom en het in voorbereiding zijnde plan Groenhouten aantonen, dat zulks tot de mogelijkheden behoort. Een ander beginsel bestaat uit het optimaal be nutten van het reeds aanwezige waar devolle groen. De stedebouwkundige opzet behoort daarmee zoveel moge lijk rekening te houden. Het behoeft geen betoog, dat het openbaar groen voor de leefbaarheid van de wijk van essentieel belang is en functionele waarde moet bezitten. Wel zal worden gestreefd naar een zodanige groen- aanleg, dat deze zo laag mogelijke on derhoudskosten met zich meebrengt. TWEEDE FASE Zoals wij reeds eerder opmerkten, hechten wij grote waarde aan een tij dige vaststelling van het globaal-be- stemmingsplan 2e fase. Nu wij met grote voorrang het onderwerp heb ben voorbereid, geeft ons dit de gele genheid om vóór de vaststelling de be volking hierbij te betrekken Teneinde dit betrekken zo zinvol mogelijk te doen zijn, zullen wij er vooral naar streven door een tijdige en zorgvuldige informatie van de pers de nodige voor lichting te verstrekken. Voor dit doel zijn wij voornemens tevens gebruik te maken van het ge meenteblad, waarvoor op deze begro ting een bedrag is geraamd. REGIONALE SAMENWERKING Ten aanzien van de regionale sa menwerking kan wordenopgemerkt.dat deze zich, mede blijkens het verschij nen van diverse rapporten, op bevre digende wijze lijkt door te zetten. Met name dient het in het Eemlandorgaan behandelde rapport Woningvoorziening Regio Eemland in dit verband genoemd te worden. Als uitvloeisel is thans in voorbereiding de reeds genoemde sa menwerking met betrekking tot de sociale woningbouw. Naar het zich laat aanzien zal voorts het regionale wo ningmarktonderzoek op korte termijn doorgang vinden Minder bevredigend achten wij de vrij beperkte strekking van de opdracht, die door de orgaanraad aan het coör dinatieteam is gegeven. De door de ver tegenwoordigers van de gemeente Leusden voorgestane gedachte tot het ontwerpen van een structuurschets, geschraagd door een diepgaande visie over de maatschappij van de toe komst, werd door een overgrote meer derheid van de orgaanraad afgewezen. In 1972 zal waarschijnlijk een voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling met betrekking tot het Eem landorgaan aan de orde komen. Het ziet er naar uit dat een der meest wense lijke wijzigingen zal inhouden het ver krijgen van rechtspersoonlijkheid van het orgaan, dat zal gaan beschikken over een eigen secretaraat geheel losstaande van de onderscheidene ge meenten. Ook de verdeelsleutel van de kosten van het ogaan zal opnieuw aan de orde worden gesteld De huidige verdeel sleutel van de algemene kosten, gekop peld aan het aantal vertegenwoordigers in het orgaan, komt ons redelijk voor. Wij menen echter dat een verdeling der kosten naar inwoneraantal, zoals door enige gemeenten wordt voorgestaan, aanvaardbaar kan worden geacht, in dien dit noch nu, noch in de toekomst de vertegenwoordigingsverhouding in het orgaan zal beïnvloeden. Na deze inleidende opmerkingen zul len wij op enkele onderwerpen nader ingaan: HUISVESTING SECRETARIE- EN DIENSTENAFDELINGEN De huisvesting van enkele secreta rie- en dienstenafdelingen laat reeds nu te wensen over, terwijl tevens ge brek bestaat aan vergader- en spreek- ruimten en aan een werkruimte voor de wethouders. Door de te verwachten verdere groei van het ambtenarencorps zullen de huisvestingsproblemen steeds toenemen. Op zeer korte termijn zal dan ook voor tijdelijke huisvesting van een aantal afdelingen moeten worden gezorgd. Wij menen dat de aange kochte kantoorgebouwen van het Euro pees Pluimveefokbedrijf Hamersveld N.V. aan de Zwarteweg hier uitkomst kan bieden. Een voorstel tot een op lossing van dit huisvestingsprobleem kunt U spoedig tegemoet zien. Op de post „onvoorziene uitgaven met aan gewezen bestemming' is hiervoor een bedrag van f46.200,- gereserveerd. Een en ander heeft overigens wel tot gevolg dat vertraging van de onder brenging van het sociaal-cultureel- centrum in het huidige gemeentehuis onvermijdelijk is. Nagegaan zal wor den of een tijdelijke opvang, b v. in een aangekochte boerderij, een oplos sing kan bieden. Aandacht voor de sport. Burgemeester Buiningpark zal uitgebreid worden. Leusden/Centrum krijgt een sportzaal. uitrukken van de brandweer en bij de brandbestrijding veel hinder wordt on dervonden van toeschouwers wordt de mogelijkheid onderzocht van een sys teem, waarbij de sirene overbodig wordt en tevens de wachtdienst tijdens de weekeinden tot het verleden gaat behoren (zogenaamd .stil alarm"). PREVENTIEVE GEZONDHEIDSZORG De plannen tot de bouw van een Wit- Gele Kruisgebouw in Achterveld zijn afgerond, zodat op korte termijn met de bouw zal kunnen worden begonnen. Momenteel is de wijze van subsi diëring in studie Binnenkort zal U hierover een voorstel bereiken ONDERHOUD EN VERBETERING VAN WEGEN Na de behandeling van de'„discus sienota wegen" door Uw raad zal de prioriteit van de wegverbetering voor de eerstkomende jaren zijn bepaald. Of de verbeteringswerkzaamheden ook in de geplande jaren kunnen worden uit gevoerd hangt af van het beschikbaar zijn van'de hiervoor nodige vaste fi-' nancieringsmiddelen Het laat zich aanzien, dat, zolang het voorschrift van de centrale financiering van kracht blijft, op vertraging in de uitvoering van de voorgenomen verbeteringsplan nen, in verband met het ontbreken van vaste financieringsmiddelen, moet worden gerekend In elk geval zal een gedeelte van de Leusbroekerweg en wel tussen deArn- hemseweg en het Valleikanaal inde loop van 1972 in ruilverkavelingsverband worden verbeterd. Hiervoor is op de post „onvoorziene uitgaven met aan gewezen bestemming" een bedrag van f24.000,- aan kapitaalslaten opgeno men. In 1970 is een algemene reserve voor verbetering van wegen gevormd tot een bedrag van f233.000,- Door rentebijschrijving is dit bedrag in 1972 aangegroeid tot ongeveer f270.000,-. Hiervan zal in 1972 ongeveer f 100.000,- ten bate van de gewone dienst worden gebracht voor extra onderhoud en weg verbetering Tijdens de behandeling van de discussienota wegen hebt U be slist voor welke wegverbeteringen dit bedrag in 1972 wordt aangewend. WONINGBOUW Ook de woningbouw in ons land geeft reden tot ongerustheid, nu in de laat- Aandacht in de aanbiedingsbrief voor scholenbouw. Voorlopig zullen mobiele noodlokalen nog eventjes de taak van de permanente scholen in de nieuwe wijken over moeten nemen, zjals hier op de foto. tie dient plaats te vinden, vervult ons, ondanks medewerking van het provin ciaal bestuur, met grote zorg Evenals elke andere gemeente is de gemeente Leusden wat de realisering van deze voorzieningen betreft, afhan kelijk van de mate van toewijzing van vaste financieringsmiddelen. Het maandelijks ter beschikking staande bedrag geeft de provincie te weinig armslag om desbetreffende aanvragen van de gemeentebesturen te honoreren Met een mogelijke vertraging in de realisering van welzijnsvoorzieningen dient dan ook rekening te worden ge houden. Ook de financiering van kapitaals- werken. welke wel via het grondbedrijf dient plaats te vinden, levert moei lijkheden op. Het met name te noemen fonds stadsuitleg zal immers voor een wellicht met onaanzienlijk deel voor lopig gebruikt moeten worden voor de aankoop van gronden voor de verdere uitbouw van de gemeente. Om aan deze financieringsproblemen zoveel mogelijk het hoofd te bieden zijn de volgende beleidspunten van be lang. NIET TE OPTIMISTISCH Ten aanzien van de door de hogere overheid ter beschikking te stellen fi nancieringsmiddelen, zullen evenals in het verleden bij voortduring de moge lijkheden worden nagegaan om een werkkapitaal te verkrijgen. Hoe ge rechtvaardigd ook een dergelijke wens naar onze mening stellig is, mag men evenwel niet te optimistische verwach tingen daarover kosteren Daarnaast zullen vaste geldleningen voor concrete objecten kansrijker zijn bij een zo „hard" mogelijke meerjarenplanning. Onder meer om deze reden zijn de nota le fase van het vrijwel afgeronde ont- werp-globaal-bestemmingsplan 2efase van groot belang. Ten aanzien van de financieringsmid delen, welke uit het grondbedrijf vrij komen, kan het volgende worden opge merkt. De aanekochte gronden zul len zo spoedig mogelijk weer dienen te worden verkocht, waardoor finan cieringsmiddelen beschikbaar komen voor het doen van nieuwe investerin gen. Dit geldt ook voor de werkgele- genheidsgebieden ter zake waarvan wij verwachten U op korte termijn voor stellen tot verkoop te kunnen doen. Meer in het algemeen zal in dit ver band het beleid er op gericht moeten zijn de continuïteit van de woningbouw te verzekeren Een vroegtijdige vast stelling van het globaal-bestemmings- plan 2e fase zal dit sterk kunnen be vorderen Wij komen op deze kwestie in dit begrotingsjaar uitvoeriger terug, wanneer voornoemd ontwerp-bestem- mingsplan U zal woden voorgelegd. De ontwerp-begroting van de alge mene dienst is sluitend, met dien ver stande dat hierbij reeds rekening is gehouden met een hogere opbrengst van reinigingsrechten tot een bedrag van f 11.357,-. Een voorstel tot verhoging van deze rechten zullen wij U afzon derlijk doen toekomen. De primitieve begroting over 1970 en 1971 gaven respectievelijk een tekort aan van f27.274,- en f42.370,-. Alhoewel er in de onderhavige be groting weinig ruimte is voor het op vangen van kapitaalslasten uit de te doene investeringen, menen wij ge zien de gunstige uitkomsten van de ge meenterekeningen over de laatste jaren U, naast het voorstel tot verhoging van de reinigingsrechten, geen verdere voorstellen tot belastingverhoging te moeten doen. De voorgeschreven centrale finan ciering op grond van de Wet Kapitaal uitgaven Publiekrechtelijke Lichamen en de schaarse toewijzing van vaste geldleningen door de Minister van Binnenlandse Zaken zijn er de hoofd oorzaak van dat over het algemeen de kapitaalswerken op een later tijdstip dan hiervoor gepland, kunnen worden uitgevoerd. Aangezien de met deze werken samenhangende kapitaalslasten voor een vol jaar worden geraamd, komt bij het afsluiten van een dienst jaar een zeker bedrag - voornamelijk door mindere rente - aan dekkings middelen beschikbaar. Met deze ruim te mag bij het opstellen van de begro ting geen rekening worden gehouden. Wel is het verantwoord te achten voor een niet te groot tekort aan dek kingsmiddelen, zo dit al nodig zou zijn, een beroep opdesaldi-reservefedoen. Bij de afsluiting van het dienstjaar zal dan blijken of het noodzakelijk is over genoemde reserve inderdaad te beschikken en zo ja tot welk bedrag. Inmiddels is gebleken dat in de ont werp-begroting te weinig is gereser veerd voor kapitaalslasten, voortvloei ende uit de in het tweede halfjaar 1971 geraamde kapitaalsuitgaven, voorna melijk op onderwijsgebied. In de le begrotingswijziging is op de post „on voorziene uitgayen met aangewezen be stemming" daarom alsnog een bedrag van f25.000,- meer aan kapitaalslasten opgenomen. In deze begrotingswijziging is voorts de raming van de algemene uitkering uit >OCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC De voormalige jongensschool met de achter de nu nog in gebruik zijnde kleu terschool: het toekomstig jeugdcen trum. het Gemeentefonds aangepast aan de ministeriële richtlijnen ten aanzien van in 1971 genomen salarismaatregelen. Een gedeelte van deze uitkering tot een bedrag van f25.155,- is op „on voorziene uitgaven met aangewezen bestemming" gereserveerd voor even tuele hogere personeelskosten in 1972. Als voornaamste bron van de ver hoging van de inkomstenramingen ten opzichte van 1971 kunnen de uitke ringen uit het gemeentefonds worden aangemerkt. Deze uitkeringen zijn in vergelijking met de oorspronkelijke begroting 1971 ruim f 1.000.000,-hoger geraamd In deze hogere raming is voor het eerst een uitkering wegens onge woon bevolkingsverloop begrepen en wel tot een bedrag van f157.500,-. Op de post „onvoorziene uitgaven algemeen", is een bedrag vanf 31.965,- beschikbaar aan dekkingsmiddelen te gen f25 790,- in 1971 Deze ramings bedragen zijn gebaseerd op een inwo nertal van respectievelijk 11600 en 10290 en op een bedrag per inwoner van respectievelijk f2.75 en f2.50. Aan „onvoorziene uitgaven met aan gewezen bestemming", is na de le be grotingswijziging een bedrag van f 138.450,- uitgetrokken tegen f 10.695,- ïn 1971. Mede uit deze posten moge het rela tief gunstiger begrotingsbeeld ten op zichte van 1971 blijken De staat van te verwachten investe ringen in de komende jaren, voor het eerst overgelegd bij de begroting 1971, is aan de thans bekende gegevens aan gepast. NIET MEEST GUNSTIGE Dehuidige financieel-economische situatie waarin ons land verkeert, kan voor de gewenste ontwikkeling van Leusden niet als de meest gunstige worden beschouwd. In dit verband dient onder meer gewezen te worden op de schaarste aan vaste financieringsmid delen, welke vooral voor gemeenten met een sterke groei remmend werkt. Nu sinds 1 april 1971 de termijn, waar binnen de vaste financiering van kapi taalsuitgaven moet zijn verzekerd, van 12 tot 15 maanden is verlengd, zijn de financieringsproblemen verder toege nomen. GROTE ZORG De vaste financiering van kapitaals uitgaven voor scholenbouw en diverse welzijnsvoorzieningen, welke nauw verband houden met de uitbreiding door woningbouw en waarvan de financiering ln beginsel niet via de grondexploita-

Leusder Krant | 1971 | | pagina 8