Reconstuctieplan voor kruispunt S9 - Rondweg Dodeweg - Laan 1914 MIEKE TELKAMP VOOR DE CAMERA 'S IN ACHTERVELDSE ST. JOSEPH-KERK f 15.000,- van kinder postzegels voor Astmafonds SLOOP PANDEN DE BIEZENKAMP NOG NIET ZEKER In le helft 1972: Aanleg van zuidelijke begren zings weg Wel of geen brief van pastoor Uitvoering Culdoto voor de bejaarden Bej aarden soos van start SINT BU KPJ Papieraktie „Lisidllna',', N.H. maimeii- vereniging Leusden/Z bestaat 25 jaar Prov. verkeers- comiiiissie akkoord Mobiel lokaal 't Palet DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 3 (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - In antwoord op een vraag van de heer Van Tiel (VVD) deelde voorzitter Van der Post vorige week in de raadsvergadering mee. dat de zuidelijke begrenzings-weg (Bavoortseweg - Hamersveldseweg - Torenakkerweg) in de eerste helft van 1972 zal worden aangelegd. LEUSDEN-ZUID - IS maart 1947 werd in Leusden-Zuid een Nederlands Hervormde Mannenvereniging opge richt met het doel Gods Woord te lezen en te onderzoeken Het was ds Hof stede. die destijds predikant was in Leusden. die de stoot tot de oprichting gaf Op 15 maart 1972 hoopt deze man nenvereniging. die nogsteeds bestaat, zijn 25-jarig bestaan te herdenken Ieder, die als actief lid deze herden king wil maken en behoefte heeft zich in Geestelijke Zin op protestantse grondslag te ontwikkelen, willen de le den graag ontmoeten De volgende ontmoetingsavonden zijn op 3 en 17 december 1971 in dé consistorie van de Dorpskerk te Leus- den-Zuid. 's avonds om half acht ACHTERVELD - De K P J houdt op donderdag 2 december (vandaag) haar jaarlijks Sint Nicolaasfeest Het vindt plaats in Café-Bar ..Buitenlust" Aangezien de Sint niet de hele avond aan het woord kan zijn wordt de avond ver der gevuld met spel en dergelijke. Zo kan er onder andere worden getennist, gesjoeld en tafelvoetbal worden ge speeld. Voor wie het rustiger willen doen zijn er het stratego. scrabble, mens erger je niet en het dambord aanwezig Voor elk spelonderdeel zijn aparte prijzen beschikbaar Deze liggen uiteraard in de sfeer van het Sint Ni colaasfeest (Van de redaktie) LEUSDEN - Tijdens de rondvraag in de Leusder raad van vorige week kwam de Kerkdijk in Achterveld weer ter sprake. De heer Mandemaker fPvdA) wees erop, dat de bewoners zelf een soort particulier riool "hadden aange legd, maar daarbij tevens de sloot dusdanig hadden uitgediept, dat het nu een gevaar is geworden voor spelende kinderen. Bovendien zou de ratten- plaag nog niet tot het verleden beho ren. Volgens verkregen informatie, aldus de heer Mandemaker, zou de pastoor niet erg enthousiast zijn ge weest over het antwoord van b. en w op deze brief. Het PvdA-raadslid wil de weten in hoeverre dit was uitge sproken tussen b. en w. en de pas toor. Zowel de heer Roggenkamp als b. en w. zeiden van geen brief te we ten. ,,Er is ons niets van bekend." al dus burgemeester Van der Post De heer Mandemaker keek daar vreemd van op, maar veronderstelde toen voor zichtig, dat zijn informant wellicht niet geheel juist is geweest. Overi gens vroeg hij zich wel af, of het niet nodig zou zijn de hele problematiek van de Kerkdijk eens in een open bare vergadering te behandelen. Bur gemeester Van der Post voelde hier niets voor, temeer omdat hier sprake is van particulier terrein. ,,De kwes tie zal wel opgelost worden," ver onderstelde hij. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Wat betreft het bestemmingsplan De Biezenkamp - vooral ten aanzien van het wel of niet slopen van enkele panden in dit plan - moest men bijzonder vaag zijn Hoewel al één en ander over De Bie zenkamp in de openbaarheid is geko men, zijn er toch nog verschillende aspekten, die niet voor publikatie ge schikt zijn. Op een vraag van de heer Van Maanen (AR) wat er met een aantal panden langs de Hamersveldseweg en de Asschatterweg gaat gebeuren, kreeg hij van de gemeente-architekt. de heer Roggenkamp een uiterst vaag antwoord ,,We moeten wat dit betreft wat vaag zijn, omdat er nog niets met zekerheid kan worden gezegd," aldus de heer Roggenkamp ,,Voor zover het er nu bijstaat, is de mogelijkheid niet uit gesloten. dat een paar panden kunnen worden gehandhaafd." De heer Van Maanen wilde weten, waarom opnieuw voor 25 jaar een erf pacht met de heer V d Bunt wordt aangegaan, terwijl de mogelijkheid be staat, dat het pand toch moet worden afgebroken in verband met het nieuwe winkelcentrum. De heer Roggenkamp ,,Dat zijn we verplicht, wettelijk, om dat de termijn is afgelopen Wij zijn echter in onderhandeling om deze erf pacht ongedaan te maken, maar dit overleg is nog niet afgerond ACHTERVELD - Op donderdag 9 december a.s. geeft de toneelvereni ging Culdoto uit Achterveld een toneel avond in Ons ebouw voor alle bejaar den van 65 jaar en ouder van Ach terveld. De voorstelling begint om acht uur, terwijl de zaal om half 8 open is. De toegang voor de bejaar den is gratis. (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Op donderdag 2 december (vanmiddag) zal de eerste ontspanningsmiddag van de Bejaarden- soos van het UW in Leusden/Zuid plaats vinden en wel in het Groene Kruisgebouw aan de Roo van Alde- wereltlaan. De opening vindt om twee uur plaats door burgemeester mr A. H. van der Post, terwijl St. Nikolaas, zo deelt het UVV-bestuur ons mee, voor enkele verrassingen zal zorgen. (Van de redaktie) ACHTERVELD - Wij schreven vo rige week al iets over de televisie opnamen in de St. Josephkerk te Ach terveld. Deze vonden woensdag en don derdag plaats met de bekende zange res Mieke Telkamp in de hoofdrol. Het opgenomen programma is bestemd om op eerste Kerstdag te worden uit gezonden door de AVRO. De regie van het programma had Guus Ver- straete Jr., terwijl de produktie in handen van Flip van der Schalie was. Een hele gebeurtenis voor Achter veld, dat overigens wat de TV be treft al wat gewend is (herdenking bevrijding in 1970, Tour de Junior 1971). Dat bleek ook wel. want de bevolking van Achterveld ging ach teloos voorbij aan de grote televisie- trein, waarmee AVRO en de technici van de NOS naar Achterveld waren gekomen Uit de keus van de omroep blijkt, dat Achterveld een mooie kerk moet bezitten om in aanmerking te komen om als decor te worden ge bruikt. Dat is dan ook zo Volgens de producer is de keus op Achterveld gevallen dankzij een medewerker, die de kerk nog uit de tweede wereldoor log herinnerde. Het produktie-team, dat vóór de opnamen, een kijkje kwam nemen op de lokatie, was het roerend met hem eens en de beslissing werd snel ge- Tussen de opnamen door wordt Mie ke Telkamp verzorgd om vlekkeloos op het televisie-scherm te kunnen ver schijnen. Het Nederlands Astma Fonds bun delt en bevordert de astmabestrijding in Nederland Het verleent praktische en financiële steun aan onder meer het wetenschappelijk onderzoek, aan de sociaal-medische zorg ten behoeve van patiënten, aan instellingen met een spe cifieke astmabestrijdingstaak. Het be vordert en geeft voorlichting aan allen die bij de astmaproblematiek zijn be trokken Rond 10% van de bevolking lildt aan astmatische aandoeningen LEUSDEN - Lisiduna zal een papier aktie houden op zaterdag 4 december ten bate van het uniformfonds Om deze aktie te doen slagen rekenen zij op uw aller medewerking Daar de ge meente nogal uitgebreid is. komt Lisi duna nu alleen aan de Hamersveldse weg en Leusbroekerweg om het papier op te halen. En in Leusden-Zuid op de Schutterhoeflaan en Arnhemseweg met Molenhoekje en omgeving. LEUSDEN - De intensiteit van het verkeer op de Doornseweg (S9) be draagt op het ogenblik ca. 12.900 mo torvoertuigen per etmaal en is sinds 1965 meer dan verdubbeld. Ruim de helft van het verkeer op de S9 onmid dellijk ten zuiden van het viaduct in de Rondweg is doorgaand verkeer naar en van de oostelijke op- resp. afrit van de Rondweg Van dit doorgaande verkeer zal een groot gedeelte na het gereedkomen van R28 deze laatste weg gaan volgen. Dit zal echter geen ver mindering ten opzichte van de huidige verkeersintensiteit op het kruispunt S9- Rondweg Amersfoort tot gevolg hebben en wel om de volgende redenen. 1 De intensiteit op de S9 zal reeds in 1971 de capaciteit overschrijden Hierbij wordt uitgegaan van de alge meen gehanteerde norm van de uur- intensiteit die slechts dertig maal per jaar wordt overschreden Dit komt overeen met een jaarlijks werkdagge middelde van ca. 14 500 motorvoer tuigen. Daarna zal S9 in de bestaande vorm de jaarlijkse toeneming met meer kun nen verwerken. De intensiteit van het verkeer tussen de Rondweg en S9 bedroeg in 1968 ca 6.000 motorvoertuigen per etmaal 2. Niet al dit verkeer tussen S9 en de Rondweg v.v zal van of naar R12 gaan. Volgens door de provinciale en rijkswaterstaat verrichte wegen enquêtes naar herkomst en bestem ming bedroeg de doorgaande relatie Rondweg-R12 in 1968 ca 4.000 motor voertuigen/etmaal voor de beide richtingen tesamen, dat wil dus zeg gen 2/3 deel van de op het te recon strueren kruispunt waargenomen re latie tussen S9 en de Rondweg Ten minste het overige 1/3 deel zal ook na het gereedkomen van R28 van dit kruispunt gebruik blijven maken o m vanwege de herkomst en bestemming van dit verkeer 3. De relatie Rondweg-R12 zal ook na het in gebruik stellen van R28 ge deeltelijk via de S9 plaatsvinden, om dat de S9 naast R28 een goed alterna tief vormt Voor het gedeelte van dit veikeeidat zijn bestemming tussen Maarn en de kruising van R12 en R27 (Utrecht- Oost-Hilversum) heeft -na verkeer van en naar Bunnik en Dricbergen- blijft de route via S9 en R21 de kortste Wanneer de relatieRondweg-K12ge- heel buiten beschouwing gelaten wordt, zou op dit ogenblik de intensiteit da len tot ca 7 500 motorvoertuigen/et maal Door de jaarlijkse toeneming van het verkeer zal na de opening van R28 de huidige intensiteit van 12.900 motorvoertuigen/etmaal weer bereikt zijn tegen de tijd dat R28 voor gebruik gereed zal zijn Alleen het verkeer naar en van de oostelijke op- resp afrit zal vermin deren, nadat R28 in gebruik genomen zal worden Aan de hand van het bo venstaande moet de conclusie getrok ken worden, dat in de komende 5 jaar de noodzaak tot verbetering van het kruispunt steeds sterker zal wor den en dat daarna, ondanks de afne ming door de relatie Rondweg-R12, de belasting van het kruispunt S9-Do- deweg-Laan 1914 toch groter zal zijn dan de huidige Hierbij is nog geen rekening gehouden met de vestiging van het ingenieursbureau Dwars. Hee- derik en Verhey aan de Laan 1914. waardoor vooral het gemotoriseerd verkeer als door het aantal fietsen en bromfietsen VERKEERSVEILIGHEID Het aantal verkeersongevallen op bedoeld weggedeelte is hoog. namelijk 54 in 3 jaar In het algemeen wordt een kruispunt als black spot aange merkt als er vijf of meer ongeval len per jaar voorkomen Uit onder zoekingen blijkt dat bijna alle onge vallen (±93%) dl rekt ten zuiden van de Rondweg plaatsvinden Voorts valt hieruit af te leiden dat bij 89% van het aantal ongevallen afslaande of krui sende voetuigen waren bet rokken en dat bij ±65% (brom)fietsverkeer in con flict kwam met snelverkeer De dui delijke hiërarchie van liet verkeer tussen S9 en de Rondweg enerzijds en het verkeer tussen de Laan 1914./Do- deweg en de weg S9 anderzijds komt in de huidige vormgeving niet tot uit drukking Een belangrijk deel van de ongevallen kan hieraan alsmede aan het ontbreken van voldoende opstel stro ken voor afslaand verkeer worden toe geschreven Reconstructie is derhalve uit een oogpunt van verkeersveilig heid nodig ALGEMEEN De vraag is gesteld of de westelijke op- en afrit niet geheel afgesloten kun nen worden Hiermee zou de overzichtelijkheid van de situatie zeker verbeterd worden, doch de intensiteit op de Laan 1914 zou verdubbeld worden, waardoor de noodzaak tot het plaatsen van verkeers lichten op het Punt S9-Laan 1914-Dode- weg nog groter zou worden Aangezien deze verkeerslichten toch moeten wor den geplaatst, biedt het afsluiten van de op- en afrit vrijwel geen voordelen meer. terwijl de grotere intensiteit op de Laan 1914 en op de buitenring van de Stichtse Rotonde als nadelig is aan te merken Het plaatsen van verkeerslichten zonder reconstructie van het kruispunt is niet mogelijk, omdat in de bestaande situatie niet voldoende opstal situatie niet voldoende opstelruimte aanwezig is om het met verkeerslich ten geregelde verkeer te kunnen ver werken Wat betreft de bomen langs de Leus- derweg valt het volgende op te mer ken. Langs het te wijzigen gedeelte van de Leusderweg staan aan de oostzijde van de huidige rijbaan 27 bomen Hiervan zijn er 13 in goede staat, 8 in twijfelachtige en 6 in slechte "staat Voor de uitvoering van het plan behoeven slechts 6 bomen te worden gekapt Hiervan verkeert er één in goede, 3 in twijfelachtige en 2 in slechte staat AKKOORD Door de reconstructie zal de capa citeit van het punt in overeenstemming worden gebracht met de capaciteit en de functie van de aansluitende we gen. Voorts wordt door bundeling van de 3 aansluitpunten aan S9 tot 2 pun ten, waarvan de vormgeving in over eenstemming is met de functie en het verkeersaanbod van de aansluitende wegen, voor de weggebruiker een dui delijk en overzichtelijk geheel ver krijgen. Tevens zal, in tegenstelling tot de huidige situatie, een eenduidige bewegwijzering in de nieuwe situatie mogelijk zijn De verkeersintensiteit, het aantal verkeersbewegingen -waar onder overstekende fietsers en brom fietsers- en de verkeersveiligheid ma ken een verkeersmhtenregeling nood zakelijk. Het aantal te kippen bomen blijft tot een minimum bqierkt Vorige week donderdag ging de pro vinciale commissiowegen, verkeer en vervoer akkoord mjt het uitvoeren van boven geschetste rtfconstruktie (Van de redaktie) LEUSDEN-ZUIL) - De heer Van Spaendonck (D'66) ei in de raadsverga dering van vorige week dat hij her haalde malen is baaderd door mensen, die de juiste plaas wilden weten voor het mobiele schoolokaal voorde open bare basisschool Palet aan de Willem de Zwijgerlaan ti Leusden/Zuid. Hij vroeg b en w hiepp een duidelijk ant woord te willen geen, omdat men denkt, dat dit lokaa voorde muurschil dering der school tal worden geplaatst. wat men geen goe Namens b heer Roggenkamp p plaats vindt antwoordde de ..Het mobiele lokaal plaatst, wel in d plaatsing zal zod zicht op de hier niet zal worden be wordt niet voor d*nuurschilderingge- buuit daarvan De I lig zijn, dat het uit - menkomende wegen mmerd Het perma nente zevende letaal van de school, dat in de toekom! zal moeten worden gebouwd, zal aan zijde van de muur schilderingen korpn of aan de andere zijde van de schtjl Het is dus duide lijk, dat het mojele lokaal niet op één van deze plaisen zal komen Ook moet men er reke ng mee houden, dat het lokaal niewoor bestaande wo ningen neergezet jan worden. Overi gens heeft het pla ter visie gelegen op het gemeentehui. Men had het kun nen weten (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Het Nederlands Astma Fonds heeft vorige week don derdagmiddag een bedrag van f 15.000,-- in ontvangst mogen nemen, bijdrage van de Kinderpostzegels in het werk van de therapeutische kampen voor astmatische jongeren. Mevrouw A. M. D. de Widt-Lugten, voorzitster van het plaatselijk komité voor de Kinderpostzegels in Amersfoort, overhandigde deze bijdrage aan mr A. Katan, algemeen direkteur van het Nederlands Astma Fonds. Vertoond werd de film .Brief in beeld" - in en over de therapeutische kampen gemaakt door de Amsterdamse cineast Rolf Orthel. Mr Katan was blij. dat vrijwel alle medewerksters van het comité Kinder postzegels afd. Amersfoort gehoor had den gegeven aan de uitnodiging van het Astma-fonds de overhandiging bij te willen wonen Mevrouw de Widt vertel de, dat de persoonlijke uitnodiging door de comitéleden bijzonder op prijs was gesteld, wat bleek uit de grote opkomst. Deze bijdrage van de Kinderpostze gels is, aldus mr Katan „bijzonder welkom" Onder meer omdat er nieu we plannen op stapel staan Het (oudste) kampterrein in Renkum behoeft nieuwe voorzieningen voor de kleuterkampen, die daar de laatste tijd zijn gehouden Deze nieuwe voorzieningen houden on der meer verband met de specifieke eisen, die er voor de kleuterkampen moeten worden gesteld en die momen teel verder worden uitgewerkt Voor de groep van 14 tot 18 jaar is er twee zomers geëxperimenteerd met werk kampen in Winterswijk. In 1972 wordt het (ook letterlijk) over een andere boeg gegooid met deze groep Een the rapeutisch zeilkamp in Friesland is in voorbereiding Omdat de kampkosten (ruim f200,-- per kind per week) momenteel nog voor een groot deel voor rekening van het Nederlands Astma Fonds moe ten komen, is de bijdrage ook bijzonder welkom Het kampenwerk - sedert 1970 volledig gekoordineerd in de Stich ting Therapeutische Kampen voor Ast matische Jongeren - heeft zijn be staansrecht in de praktijk bewezen. Het is één van de sociaal-medische technieken, die het Nederlands Astma Fonds initieert, financiert en toetst totdat het experimentele stadium voor bij is en ook wetenschappelijk de waar de voldoende is bewezen. Door een steeds systematischer toetsing van re sultaten en technieken (o a. enquête- ring artsen, ouders en leiding) moet de tijd niet ver meer zijn, dat de the rapeutische kampen geheel of voor het grootste deel worden gefincierd binnen het kader van de algemene me dische en sociale voorzieningen WAT DOET DE STICHTING THERAPEUTISCHE KAMPEN VOOR ASTMATISCHE JONGEREN? Ook in 1972 worden er therapeutische kampen georganiseerd voor ongeveer 275 kinderen. Doel is onder meer ver betering van de algemene gezondheids toestand, verbetering van de ademha lingstechniek door fysiotherapie; sport- en spelontwikkeling; verande ring van omgeving. Deelname staat open voor 4-18-jarigen, die het afgelopen jaar duidelijke verschijnselen van ast ma of bronchiale aandoeningen hebben gehad Plaatsing geschiedt, indien de behandelende arts dat wenselijk acht. WAT DOET HET NEDERLANDS ASTMA FONDS? de fotograaf van onze krant Het re sultaat is een mini-reportage van zo maar een middag TV-opnamen Met Mieke Telkamp inde hoofdrol Ondanks het gebrek aan belangstelling vorige week, geloven wij toch, dat veel Ach- tervelders op eerste Kerstdag 's avonds voor hun beeldbuis zullen zitten om te zien hoe foto-geniek hun St Joseph kerk wel is (Foto's Janus Visser). nomen: Achterveldse St Josephkerk zou het decor worden van Mieke Tel- kamp's Kerstprogramma waarin de zangeres een selectie uit haar nieuwste langspeelplaat Kerstmis met Mieke Telkamp" zal brengen Twee dagen lang hebben de televisie-mensen bezit genomen van de Achterveldse kerk Pastoor W Jansen, heeft met belang stelling de werkzaamheden van het produktie-team gevolgd En met hem Terwijl Mieke Telkamp haar kerst liederen zingt, zorgen, vier camera's van de N.O.S voor een perfekte op name waarin vrijwel alle details van het prachtige decor verwerkt zijn. Mieke Telkamp was het middelpunt van alle activiteiten die tegen het de cor van de Achterveldse Kerk ont plooit werden om een goed en sfeer vol kerstprogramma te maken. Woensdag en donderdag werden er door de A V R.O.-televisie opnamen gemaakt voor een programma dat op eerste Kerstdag uitgezonden wordt. Twee dagen toonde het dorpsgezicht enkele grote wagens van de N.O.S. met een straalzender van de PTT

Leusder Krant | 1971 | | pagina 3