HEILIGE S, DONDERDAG Z5 NOVEMBER 1971 PATS, de deur sloeg met een klap dicht en Eric bleef zitten met de half uitgedronken kopjes, een asbak met peuken, een geknakte sigaret die nauwe lijks gebrand had, een nog niet aange sneden cake en een omgevallen stoel. Het zag er naar uit, dat hij nooit de ring aan haar vinger kon schuiven, want Els had heel duidelijk te kennen gegeven dat ze er niet meer over prak- kizeerde om met hem in het bootje te stappen. Ze hadden nog wel zulke dure verlovingsringen uitgezocht....Inde ze vende hemel leek ze vorige week, toen ze samen die juwelierswinkel binnen stapten In de ban van het ogenblik be sloop hen die vreemde beklemming, die elk jong paar op die dag de mond snoert. De juwelier kon het z'n klan ten aanzien en vroeg fijntjes: ,,U wenst verlovingsringen?" Verrast knikten ze van ja. En omdat ze beiden 'goed verdienden, hadden ze nog eens geknikt toen de betere kwaliteiten op de toonbank kwamen. Gek. dat hij nou het eerst aan die dure ringen dacht. Ze hadden nog ge lachen, toen de juwelier niet begreep waarom ze beiden een E in de ring wilden laten graveren. En dan nog die officiële verlovingsdatum 5 december. Nou ja, wist die man veel Door de drukte in de zaak konden ze nu eenmaal niet eerder vrij nemen voor een verlo vingsfeest en daarom hadden ze een zondag moeten uitzoeken. En omdat de families toch met sinterklaas fees telijk bijeen waren, hadden ze maar besloten die zondag ervoor te nemen Anders moest de hele kluit een paar zondagen achter elkaar opdraven. Maar nu ging het hele feest niet door. Nu kon hij - nauwelijks een week na de verzending van de heugelijke'kaartjes - de wederzijdse familieleden en kennissen gaan berich ten, dat ze niet hoefden te komen Hij kreeg een kleur Hoe moest hij dat in vredesnaam aanpakken? Je kon er toch geen kaartje achteraan sturen wij verloven ons bij nader inzien toch maar niet. Als hij de mensen eens op belde? Maar wat dan te zeggen? Ieder een uitleggen dat ze mot hadden ge had? Dat kón toch niet. Dan zouden ze nog willen weten waarom, en dat kon hij ze onmogelijk vertellen Of ze zou den hun diensten aanbieden en dat zou helemaal verschrikkelijk zijn. Want dan ging de hele familie zich er mee bemoeien' En 't ging hun geen bliksem aan. Hij kon het Els ook niet aandoen dat bekend werd wat er aan de knikker was Hij moest dus een mooi smoesje bedenken, dat er niet zo duimendik bovenop lag Maar wat? Hij kon ook niet meer met Els overleggen Ze had hem duidelijk te verstaan gegeven, dat ze geen woord meer met hem zou wis selen. Belachelijk eigenlijk. Zo werk ten in dezelfde zaak en ze zouden el kaar dagelijks tegen het lijf lopen. Moest hij dan doen of ze niet bestond? Of moest hij zorgen niet meer in de buurt van de administratie te komen? Els kennende, begreep hij wel dat ze een scène van jewelste zou maken als hij het waagde er tijdens hun werk nog eens over te beginnen. Ze was vanavond zo verschrikkelijk kwaad ge worden, dat hij nu pas besefte hoe standvastig zij van zich af kon bijten. Gelukkig, dat zij mede-kamerbewoners niet thuis waren! Die hadden er anders van kunnen meegenieten. En ze zouden hem misschien nog in de maling ge nomen hebben ook, met die pas aange kondigde verloving. Wat moest hij nu in vredesnaam verzinnen om de mensen duidelijk tf maken, dat het feestt met doorging? Het dr8st® *as;.da' tanulie die dag toch bij elkaar z0" k0" men vanwege de sinterklaasviering Dat was nu eenmaal hun jaarlijkse reünie. Het had dus geen zin te te schrijven of tetelefonerenmetdebood schap: blijf maar thuis Ze kwamen „u eenmaal bij z'n ouders bijeen elke vijfde december. En dan zat hij er zelf tussen en iedereen zou vragen zee waar is nou je verloofde? Met haar familie had hij dan gelukkig niks meer te maken. Uit is uit en als zij haar huisgenoten die vijfde december wou ontlopen, nou dan zocht ze dat zelf maar uit Maar z'n eigen familie moest ie toch op de een of andere ma nier wel inlichten Als hij nou eens rondvertelde, dat het feest werd uitge- steld9 Maar waaróm dan, dat moest hij ei dan wel bijvertellen En het moes nog geloofwaardig klinken ook Je kon moeilijk zeggen: omdat *e n°6 .ea"a willen overdenken Of ik heb last van hoofdpijn Wacht even Als h.) nou eens de drukte van de zaak kon gebruiken Overwerk? Nee. op zondag dat z°"iee" mens geloven En de sinterklaasdrukte in de winkels was dan juist voorbij Zaterdag was immers de laatste koop dag. Een buitenlandse reis? Als Inkoper naar de fabrieken in het buitenland Dat klonk beter' Het zou wel geld kosten, als de zaak hem niet uitzond.maarhetwas beter dan een doorzichtig smoesje Vervelend, dat 't nou zo gelopen was Had ze dan niet tot 6 of 7 december kunnen wachten Maar 't was ook ei genlijk voor een groot deel z'n eigen schuld Hu onderdrukte ver*e"n sing Stommeling, om zich zo te la en gaan Hl) had natuurlijk beter moeten nadenken Enfin, berouw kwam te laat Els was weg en Els bleef weg Ze had ■m duidelijk verteld dat hij geen zoete broodjes meer hoefde te bakken. Haar besluit stond vast Zij was trouwens nog nooit gezwicht voor zijn pogingen Het bleek nu datzijookhunverlovings ü-d als iets heiligs wilde beschouwen Wel een heel ander slag dan de vrien dinnen waarmee hij eerder was °P6e" trokken Misschien trok Els hem jui st daardoor zo onweers,aanbaa7 aa"cj?uW ondefinieerbare gevoel van ^°n=chuld deed hem steeds bewonderend aan haar denken Hij beschouwde haar alseen op aarde neergestreken engel Maar juist daarom kwam deze klap zo hard aan Hij had haar wel op z n handen naar de trouwzaal willen dragen Hij had iedereen deelgenoot willen maken van.zijn geluk Zijn toekomstige bruid willen voorstellen als een soort heilige. Viel er nuwerkelijknietstebedenken om het weer goed te krijgen voor die die fatale datum dat de la""lia kv,.af1 opdraven? Zuchtend steunde hij het hoofd op Z'n handen bovenonaan geroerde cake. In zijn gedachten woel den allerlei mogelijke en on®°sedjf gebeurtenissen door elkaar, maar steeds zag hij daartussen haar ge zichtje Zoals hij haar nu zag, leek het helemaal een heilige^ Wacht eens even Hij stootte zo hard tegen de tafe dat z'n kopje op de grond viel Sint Nicolaas was óók een heilige En bi] haar thuis. HET regende op 5 december. Naar- geestige kleine straaltjes siepelden janes de mijter van de Spaanse bis schop. die op de stoep van het herenhuis Debrede voordeur zwaaideuitnodigend open Een torenklok sloegdrie „Wel kom. welkom, goede sint! klonk net vriendelijk uit de mond van dekeerdaa huizes Hij liet zijn stem hardKen^ klinken om de familie in de zitkamer duidelijk te maken, dat delangt^beld<; east eearnveerd was. ,,U bent prachtig 6op tijd En heel zachtjes liet hij er op volgen. ,,De zak staat klaar bi] de kSpstok En hier is 't lijstje met na men en een paar bijzonderheden vande hele familie." Sint nam minzaam knik- kend het papiertje aan. legde het in het meegenomen grote boek en beduidde z n 3 knecht dat dieiich maar o^erde zware zak moest ontfermen ..lkzaiwei even helpen met die zak en wel souf- fleren wie wie is," fluisterde pa nog voor de kamerdeur. Toen kon Sint'bin nentreden Vrolijk gezang over een on bekende die aanklopte verwelkomde hem. Het lied werd nog gevolgd door Sinterklaasje kom maarbinnen met je knecht." Gedienstige kinderen schoven een grote armstoel aan. Vriendelijk wuivend en voorzichtig knikkend om zijn mijter niet te laten vallen, schreed de goedheiligman naar de aangeboden plaats Lag de schmink nu merkelijk zo dik op zijn gezicht, dat de fa milie hem niet herkende? Of hielden ze zich maar zo? Nee, zo te zien had den ze niets inde gaten Lastig dat hij nu niet naar alle kanten om zich heen kon kijken Dat kon je niet doen als hoogwaardigheidsbekleder. Je moest de mensen aankijken die tot je spraken en ze hadden allemaal wat te zeggen Hoe de reis geweest was, of hij veelbe zoeken moest afleggen, of hij wat drin ken wou, hoe lang hij de tijd had. Nee, dan had Piet het heel wat ge makkelijker. Die liet met een bons de zak naast hem neerploffen, maakte wat malle fratsen en strooide pepernoten. Nu zette de gastvrouw een kop dam pende thee voor hem neer. Begreep ze dan met, dat hij met snor en baard niet uit een kopje kon drinken? Ze had beter een glas met een rietje kunnen geven En waar was Els nou toch9 Hij meende haar stem te horen, maar hij zag haar niet. Zat ze achter die broers van haar te wachten tot haar naam werd afgeroepen? Nou ja, hij kon haar moei lijk het éérst naar voren halen. Hij moest haar juist tot het laatst laten wachten Of zou hij de volgorde van het lijstje van haar vader aanhouden? Nee, een vluchtige blik leerde hem al, dat ze als oudst©dochterdiroet ondor haar moeder stond En verdraaid nog aan toe: meteen daarachter prijkte de naam Eric' Wat een toestand. Nu had Els zeker niks durven vertellen en had haar vader het lijstje opgesteld inde mening, dat de verloving zou doorgaan en Éls en Ene samen voor de Sint zouden ver schijnen. Ja, het stond daarachter een groot pak, een envelop én een speciale wens omdat zij zich vandaag verloven. Wat moest hij daar nou in vredes naam mee aan' Geen wonder dat Els zich een beetjtschuilhield achter de ruggen van har broers en zusters. Maar nou kon ij ook niet meer met haar overleggeiwat ze zouden zeggen. ,,Wat mij beeft kunt u beginnen' Sint!" zo stooie Els' vader hem in zijn verwarde (erpeizingen Wat mij betreft kan ik i de grond zinken, be dacht de plaatsrvanger van de bis- D< kleine Roland begon onbedaarlijk t huilen. schop. Zijn ogen zwierven over het papier met namen in het opengesla gen grote boek. Eerst moeder," fluisterde de heer des huizes in zijn oor. Dat nooit, dan moet Els er ach ter aan, bedacht zijn gast. En met een verdraaide stem en een nagebootste Spaans accent sprak hij ..Vandaag begin ik met de jóngste. Want die kan het moeilijkste wachten." Geluk kig kwamen er bewijzen van instemming uit de familiekring. De jeugdige be keek de namen op de pakjes en haal de al iets tevoorschijn. Maar toen Ro land eenmaal op de knie van de sint werd gezet begon hij onbedaarlijk te huilen. Sint en Piet begonnen meteen hem sussende woordjes toe te voegen, hetgeen echter weinig effekt had. Een grinnikende Piet duwde het joch z'n cadeautje in de handen en liet hem toen weer gauw naar z'n moeder gaan. De volgende: daar schoof Petertje al aarzelend op hem af. Daar wist hij ook wat van. Die was als twaalfjarige vaak naar films voor boven de veer tien getrokken. Maar dat mocht gerust, zei Sint. De straf kwam vanzelf wel, want hij zou er verschrikkelijk nare nachtmerries van hebben. En Peter moest erkennen, dat hij werkelijk nare dromen had na dat bioscoopbezoek Hoe Sint daar allemaal van afwist, bleef hem een raadsel. Zo nam de goed heiligman stuk voor stuk de familie leden onder handen. Zo nu en dan pro beerde hij al een glimp van Els op te vangen Maar die dorst zich blijk baar nog niet te laten zien. Toen ze na broers en zusters aan de beurt kwam, riep hij luid haar naam. .Elsje kom eens tevoorschijn, kleine meid!" ,,Tja, die is er niet" fluisterde pa haast onhoorbaar aan z'n oor. ,,Is Elsje bang voor Sint Nicolaas?" baste de bisschop. Nou zou z'n hele plannetje nog mislukken Of zou hij dan maar alles zo laten als het was. De fa milieleden vermaakten zich ondertus sen wel. Piet probeerde één van Els' zusjes te zoenen en bezorgde haar een fikse zwarte veeg op haar wang En haar broers hadden plezier als wat. 't Was toch te gek om los te lopen. Het had van alles gekost om de bestelde sin terklaas te bewegen zijn plaats af te staan, hij had een duur pak moeten huren en bij een toneelkapper pruik, snor en baard moeten laten aanplakken, hij had zich extra dik moeten laten schminken om niet herkend te worden in deze familie, waar hij zo vaak op bezoek geweest was. En dan zou het prachtige gedichtje en het pakje en alles weer mee terug moeten, omdat Els niet thuis was. ,,Piet, kom hier!" beval de Sint opeens kortaf, want hij werd boos op het gedoe van die pot senmaker, die niet anders deed dan de meisjes op stang jagen. Hij kon het opeens niet meer hebben. Waar bleef Els nou toch. De zwarte knecht kwam aangestapt met de roe in de hand. ..Vergeving, heerr" zo klonk het, ..Hierr mooie senorita's zijn". Móóie? schimpte Eric, en hij vergat zijn stem te verdraaien, ,,Het mócht vyat. D'r bestaat voor mij één mooie senori- ta en dat is Els. Maar die is er niet. Die laat Sint voor niets uit Spanje komen. Die houdt zich schuil in haar kamer of waagt het mij te beledigen door ergens anders haar ver tier te zoeken. Ga jij eens in haar kamer zoeken, Piet, en sleur haar naar me toe als je haar vindt!" Met grote ogen keken allen hem aan. O nou had hij zich verraden door z'n stem. En wat deed Piet nou? Jongen, wil je wel 'ns opschieten?" bracht hij nog uit. Maar toen hoorde hij opeens de stem van Els ,,Enc, jij!" En ze stak hem haar inktzwarte toet toe en zoende hem midden in z'n witte snor. ,,Els!" steunde hij. Toen barstte er een daverend gejuich los. Pa greep naar de zak en haalde daar een enorm groot pak uit. En een envelop. En de hele familie zong Lang zullen ze leven." En toen dat afgelopen was, had Sint een zwart gezicht, had Piet witte haren in z'n neus en droegen beiden een prachtige gouden ring. ,,Ik had helemaal geen zin in een saai sinterklaas feest, zo zonder jou," onthulde de oud ste dochter des huizes. Toen heb ik aan dat verhuuradres gevraagd of ik voor zwarte Piet kon spelen Maar ik wist helemaal niet, dat jij die sint was!" .Hij zou nog wegge gaan zijn zonder je te herkennen," be greep haar vader, ..Gelukkig maar, dat ie zich boos maakte." ,,En ik vind 't een prachtige mop. om zó je verloving te vieren," lachte moeder. ,.lk begreep er al niets van, dat jul lie allebei niet kwamen op deze feestdag Maar ja, met die moderne jeugd weet je nooit wat je boven je hoofd hangt, 't Is altijd weer wat anders!" En gaan jullie nou bij Ene thuis óók voor sint en piet spelen?" wilde een broetr van Els weten. Dat vonden ze eigenlijk een lumineus idee. 1 l Een uurtje later werden ze op het volgende adres ingehaald. Als onver- 1 wachte gasten, maar met een geheim- I zinnig boek waarin opvallend véél over de aanwezigen familieden scheen te zijn opgetekend. „Zo'n goed ingelich- t te Sint heb ik nog nooit ontmoet, mom- pelde een oom van Eric tegen zijn broers. ,,Ja, Jammer dat het verloof- de paar er nog niet is," klonk het ant- woord, ,,dan hadden we over die twee óók 'ns wat kunnen horen!" ,,Caram- ba!" zei de Sint toen hij dat hoorde zeggen. ,,Piet, dat kun jij getuigen, er valt over het verloofde paar niks j niemendal te roddelen. Want Piet, is J een heilige en Sint s haar knechtje!" i Toen was 't Piet, die van verba- zing uit zijn rol viel. a PAUL d' ARGENTY

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4