DE VIERDE DAG Kappie en de reis met troeteltje K' 10^ Y-f - f.v 2 door H. van Omme M »\»tf sy DONDKRUAG 9 DECEMBER 1971 1 JERDJ FEUILLETON -15-16- Ik weet het niet. mevrouw maar als ik het geweten had, dat het hier een gehuwde vrouw- een weduwe betrof, zou geen haar op m n hop ld er aan gedacht nebben me ervoor te lenen. Ik houd wel van een grapje, maar dit niet. Dit beslist niet Akke had aandachtig geluisterd. ,.Hoe zag die ehblonde man er uit? Beschrijft u eens zijn kleding Hoe sprak hij? Heeft hij niets over zijn werk verteld Jan somde op. wat hij wist van de blonde man en verzekerde voor de zo veelste maal. dat hij er ontzettend spijt van had en als hij vooruit alles geweten had. ..Waarom deed u het dan0 Had ugeld nodig? Jan haalde zijn schoudeis op. ..Och, nodig ik heb een beetje ruzie met thuis, omdat ik niet opschiet met leren. Ik studeer in Groningen nou ja. studeren.. het duurt m'n vader te lang, ziet u?" Akke keek hem begrijpend aan ,.Dat kost te veel geld en nu houdt uw vader zijn portemonnaie dicht, is het niet? Wat moest u dan in Leeuwarden doen?" ,,Daar woont een zus van me, ge trouwd. Ik krijg wel eens wat van haar, als ik op zwart zaad zit. Maar dit maal ving ik bot ,,Dus die honderd gulden waren wel kom." ,.Nu ja, mevrouw, omdat ik aannam, dat het een grap was. en omdat hij sprak over een weddenschapvooruit, daar wilde ik wel aan meedoen Vooral als er honderd gulden in het vooruit zicht gesteld werden." Akke stond op ,,Ik zal uw verhaal eens controleren, meneer Van der Spoel Geef me het adres van uw va der en die van uw getrouwde zuster in Leeuwarden Als het klopt wat u me allemaal verteld hebt. zal ik mijn best voor u doen. begrepen? Maar als u me wat od de mouw gespeld hebt. ziet u me nooit meei .Mevrouw, ik heb u eerlijk alles verteld over deze nare affaire. Ik wou, dat ik er nooit aan begonnen was. Iedere keer, als ik u aankijk, schaam ik me Akke klopte op de deui keek naar de jongen, die met zijn armen ondei zijn hoofd op de tafel leunde en liep toen nog even naar hem toe .Sterkte, en als het klopt, hoort u nog van me." Even ljter zei ze tot de agent: Ik heb een vermoeden, maar ik moet eerst zekerheid hebben, voor ik daar over spreekt Doch ik ga er meteen op af, zonder mankeren. In de loop van vandaag hoort u wel wat van me. l-.nue. behandel die Van der Spoel een beetje. ol£-??. begrijpt U' Mevrouwwe ^ïjn niet in Amerika In Bollega worden alle arre stanten behoorlijk en menselijk behan deld. antwoordde de agent op afge meten toon. Akke keek de man nog eens aan en antwoordde bij het weggaan ..Tussen behoorlijk en menselijk is toch een klein verschil, agent Op straat overlegde ze. hoe ze liet snelst in Leeuwarden kon komen Nu betreurde ze. geen auto gekocht te hebben en niet kon rijden Met de trein duurde het te lang naar haar zin, dus liep ze bij de eerste de beste verhuunnrichting aan, vertelde, wat ze wilde en kreeg een wagen met chauf feur. Ze reed even langs huis, vertelde haar moeder, dat ze naar Leeuwarden moest, en niet wist. hoe laat ze weer thuis zou zijn Ze nam wat extra geld mee en tegen tien uur reed ze Bolle- ga uit, in snelle vaart naar Leeuwarden Tegen elven belde ze aan op het adres van de zuster Van der Spoel Akke werd door een knappe jongevrouw, in wie ze terstond de zus herkende, binnen gelaten. Voorzichtig haar woorden kie zend, vertelde ze, wat er gebeurd was en zag het gezicht van de vrouw tegen over zich verbleken Toen Akke alles zo sober mogelijk uit de doeken had gedaan, huilde de ander. ,,Het spijt me voor u. mevrouw, maar u begrijpt ik wilde zijn ver haal controleren Het blijkt juist te zijn. dat merk ik wel." Weten ze het thuis al° In Heeren- veen'.'" Akke haalde haar schouders op. Ik neem aan van wel. want onze poli tie is gisteravond al in het verleden van uw broer gaan snuffelen Maar maakt u zich niet ongerust, zoveel be tekent het immers niet.' Het was be doeld als een grap. weliswaar een vrij ongepaste grap, maar ik neein terstond aan, dat hij de ernst van dit alles niet inzag En in het geheel niet gerekend heeft op het ingrijpen van vreemden Met als gevolg, dat hij nu opgeslo ten zit." Vader overleeft dit niet, als hij het te weten komt." snikte de vrouw. ,.Kom, kom, hét was toch geen echte aanranding.. Toen ze wat bedaard was, vertelde ze over haar jongste broer Jan Dat hij altijd een beetje het zorgenkind was. tamelijk verwend, niet alleen door de ouders, ook door de andere broers en zusters, wat over het paard getild en in de eerste tijd van zijn studie veel te veel geld Mevrouw, ik heb ze thuis dikwijls gewaarschuwd nu zien ze het resultaat van altijd maar toe geven Hij had aan het werk ge moeten in plaats van studeren. Hij heeft er immers helemaal geen zin in? Hij is gek van radio en televi sie, wil zelf een zaak beginnen en zo Maar vader beslist, dat hij moest en zou gaan studeren In plaats van hem in armoede een zaak te laten begin nen. En wat nu? Misschien gaat hij wel voor maanden de gevangenis in." We zullen proberen hem vrij te krij - gen, mevrouw. Ik trek in ieder ge val mijn aanklacht in. Kom, ziet u het nu niet te somber in In werke lijkheid is er immers niets gebeurd? Het was toch bedoeld als een grap?" ,,U denkt er maar makkelijk over. Mooie grap. Dat zei Akke zelf een uur latei- toen ze Jacob Derkindere om twaalf uur opgewacht had bn zijn kantoor. De jongeman verbleekte, toen hij Ak ke zag staan bij de auto. Ze wenkte hem zwijgend en gebood hem. even eens zonder woorden, in te stappen, hetgeen hij zonder meer deed. Ze wist nu zeker, wie de blonde man was. met wie Jan van der Spoel kennis had gemaakt. Jacob had zich zelf immers meteen verraden? ..Geef de chauffeur opdracht naar een rustig restaurant te rijden. Of een hotel Maar vooral rustig Jacob dacht even na en gaf toen een adres op Vijf minuten later stopte de wagen Akke stapte uit. diepte uit haar tas twee rijksdaalders op en gaf ze de chauffeur ,.U kunt wel ergens gaan eten Wilt u me over een uurtje hier weer komen halen?" ..Zonder mankeren, mevrouw. En. dank u wel In een hoek, waar het een beetje donker was. zakte Akke op een stoel en wees hem die tegenover haar We kunnen gelijk ook wel wat eten Bestel maar wat voor me. En voor jezelt Jacob zocht even in de spijskaart. Jacob zocht even in de spijskaart, gaf zijn bestelling op en presenteerde een sigaret Ze rookten zwijgend, tot de soep werd geserveerd. Nadat de kel ner was vertrokken, zei Akke .Ik geef er de voorkeur aan eerst maar rustig te eten Daarna kunnen we pra ten ,,Zo je wilt, Akke. Na het dessert veegde Akke haar lippen af. stak opnieuw een sigaret op. rookte en keek naar de man tegen over haar ..Daar hebben we dus onze held op sokken, concludeerde ze knik kend ..De moderne ridder van de twintigste eeuw Huurt iemand om zijn aangebedene aan ie randen, om dan als ridder van de twintigste eeuw de redder in de nood op het toneel te verschijnen en de hevig ontdane Ak ke te ontzetten Waarop Akke van pure dankbaarheid in de stoere armen van haar blonde redder valt en hem vraagt voor altijd haar te beschermen En ze leefden nog lang en gelukkig en kre gen kinderen Een mooi verhaaltje voor de kleuters voor het slapen gaan. vind je niet ..Sorry, Akke," antwoordde hij zuch tend ..Ja sorry, Akke. dus dat is alles, wat je ter verontschuldiging hebt aan te voeren? Heb je ze alle vijl wel bij elkaar'' Weet je wal je veroor zaakt hebt, met je leuke grapje Met je weddenschapDat die Van der Spoel nu achter slot en grendel zit Natuurlijk geloofde niemand van de poli.lic zijn verhaaltje Temeer niet. omdat aanrandingen in deze omgeving de laatste weken schering en inslag waren. En ze zijn dolblij, dat ze nu eindelijk de dadel in zijn kraag ge grepen hebben. Het zijn er een stuk of vijftien, die hem nu aange wreven worden Met welwillende medewerking van Jacob Derkindere Nou, je zult je portie ook wel krij gen. Wat staat er oj» uitlokking tot aanranding? Ik ben niet zo goed 111 de wetboeken thuis als mijn man het was Enfin, jij bent ook notarisklerk, niet waar? Sla het straks maar even op. Een paar uurtjes heb je nog wel, voor ze jou komen arresteren. Kun je zelf zo ongeveer uitrekenen, wat jou boven je hoofd hangt Ik schat toch altijd wel een maand of negen." De ander werd krijtwit. Met tril lende handen greep hij zich aan het ta felblad vast. ..Nee stotterde hij. plotseling doodsbenauwd Akke kneep haar sigaret fijn en boog zich over de tafel heen naar hem toe ,,Ja, geliefde neef. of dacht jij soms dat ik je de hand boven het hoofd ging houden'' Ik denk er niet aan. Of ben je zo stom om te denken, dat hij zovrien- delijk zal zijn om alleen de kastanjes uit het vuur te halen0 Natuurlijk heeft hij jou ook genoemd Misschien staan ze straks al in je kantoor gereed om je met open armen te ontvangen, de poli tie hier ,.Dat dat kan niet hij weet niet eens, hoe ik heet Flinkhe? Maar ik weet het wel, lafbek". Ze ging weer achterover zit ten en vouwde haar armen over elkaar, waarna ze enkele malen knikte. ..Ja cob had wel gelijk toen hij van jou zei. dat ik voor jou moest oppassen Hij zei eens. het nest, waaruit je komt deugt niet Ik dacht altijd. Daar kan hij niets aan doen. Maar als hij een flinke kerel is, gaat hij bewijzen dat dit niet van invloed behoeft te zijn Nou ik weet nu, hoe flink je bent Waarom heb je zoiets stoms gedaan, ezel dat je daar zit'? Nou'' Tegen Van der Spoel wist je je woordje ook wel te doen. Zeg eens wat' ,,Ik deed het om jou ikhen van je gaan houden maar jij Ik ben niet achterlijk. Jacob Der kindere en een beetje mensenkennis heb ik onderhand wel gekregen, nadat ik die lieve ooms en tantes van je ont moet heb. Dat jij verliefd op me was. had ik al maanden geleden door Dat je je gevoelens voor je hield, respec teerde ik in je Per slot van rekening ben ik weduwe, nauwelijks een jaar Ik mocht je wel. Iedere keer. als je bij me kwam. en we gezellig met elkaar babbelden, dacht ik hij is anders als de rest. hij is een keurige jongen Ik vond je zelfs aardig Ik dacht veel goe de eigenschappen in je gevonden te heb ben: je kwam nooit met lege handen. Juist die kleine attenties ontroerden me. Je wilde geen geld van me aanne men en dat vond ik ook flink van je. hoewel ik het je met liefde zou hebben gegeven, als je ja gezegd had Maar ik dacht, dat je karakter had Je was altijd welkom, en je wist altijd wanneer het tijd was om weer te gaan Of moeder er bij was of niet Je raakte me nooit aan, behalve dan als je me de hand gaf. Langzaam ben ik een beetje van je gaan houden, en ik dacht, later, over een paar jaar, als alles voldoende ge sleten is. dan zal hij me wel vragen zijn vrouw te worden En dan zal ik waarschijnlijk ja zeggen Ikdacht.dat wij wel bij elkander passen zouden. Ze zuchtte .Wat heb ik me ontzettend in jou vergist. Jacob, Jacob Wat vind ik dit verschrikkelijk jammei Hoe kon je nu toch zo stom zijn"' Hij haalde zijn schouders op en stak een nieuwe sigaret op ..Je hebt gelijk Akke, het was idioot Maar ik bemerk te nooit wat bij jou. Je bleef altijd het zelfde Wel vriendelijk en hartelijk en zo, maar verder kwam ik nooit Van daar dat ik piekerde over iels. entoen kwam ik op dit idee. Ik vond het zelf niet eens zo mal en als die.twee man nen er niet tussen gekomen waren, zou er verder niets aan de hand geweest zijn". Akke schudde haar hoofd Dacht je dat? Misschien de eerste schrik ik zou jou inderdaad als een reddende engel gezien hebben. Maar later als ik er overheen zou zijn had je er op kunnen rekenen, dat ik de samen hang - jij plotseling midden in werk tijd in Bollega uit de lucht gevallen om mij te ontzetten - begrepen zou hébben Zie jij me voor zo sloom aan. dat ik deze samenwerking niet spoedig door gehad had? ..Daar heb ik niet bi] stil gestaan. Akke Ze knikte Dat is het 'm juist. Jacob. Misschien ben je een uitsteken de notarisklerk met goede toekomst mogelijkheden, maar in zoiets ben je een sufferd, een stumpert Inplaats van eerst alle risico's te overwegen en rekening te houden met de mogelijk heid. dat de hele opzet op de een of an dere manier kan mislukken en dat het dan een politiezaak kan worden, zet je je idiote plan door Enfin, nakaarten helpt weinig We hebben op het ogen blik alleen met de gevolgen te maken, voor die jongen van Van der Spoel en voor jou. Je snapt zeker wel. dat je carrière als notarisklerk vooi goed naar de rnaan is. als ze je arresteren en voor enkele maanden opbergen?' ^poel klopt cn dat de man achter de schermen een zekere Jacob Derkinde re is. notarisklerk in Leeuwarden. Kun je Van der Spoel vanavond nog gezel schap houden.' Hij loosde een diepe zucht. ,,Oké. Akke, ik zal het doen Tegen half acht ben ik bij je thuis" .Daar reken ik op Tot vanavond Ik betaal vanmiddag wel En doe nooit meer zulke stomme dingen, als je wer kelijk eens een meisje hebt Je be reikt precies het tegendeel' Hoofdstuk 21 VOOR WAT U VOOR MIJN ZOON GEDAAN HEBT Thuisgekomen belde Akke meteen het politiebureau op. .Die recher cheur. welke met het onderzoek belast is in de aanrandingszaak, weet u wel' Wilt u zo vriendelijk zijn hem te vra gen om acht uur bij mij aan huis te komen.' Dan heb ik waarschijnlijk de inlichtingen, die tnj nodig heeft.' ..We zullen het doorgeven, mevrouw' Daarna had ze een lang telefoonge sprek met Heerenveen Ze vertelde dat zij degene was die door Jan van der Spoel zogenaamd aangerand was. dat alles berustte op een soort studenten grap en dat Jan in deze geheel tergoe der trouw was geweest ..Mevrouw, maakt u zich over uw zoon verder geen zorgen Ik trek vandaag mijn aanklacht in en zal alles doen om hem vrij te krijgen. Misschien breng ik hem zelf wel bij u thuis En dan kunnen we eens rustig verder praten Nee. geen dank Ik wil beslist niet, dat die jongen voor zo n onnozel gevalletje voor z'n hele verdere leven gebrand merkt wordt Ja. zo denk ik er over Piekert u dus maar niet over Jan en misschien is het leer geld, dat hij ui deze dagen betaalt, voor hem nuttig Tot ziens, mevrouw, en sterkte" Precies half acht betrad Jacob Der kindere via de achterdeur de keuken, waar beide vrouwen zaten aan de kof- werken. want het ging toch niet op om een jongeman als Van der Spoel voor dit alles te laten opdraaien, nietwaar''" Maar zo gemakkelijk ging dit toch niet De rechercheur verklaarde, dat hij graag alle medewerking wilde ver lenen om deze zaak te seponeren, maar dat hij daarin niet alleen te beslissen had. Bovendien, grap of geen grap. het was en bleef een aanranding en als je van alles een grap wilde maken, waar bleef ie dan op het laatst? Vandaag een aanranding, morgen een mishandeling, overmorgen doodslag Allemaal als grap bedoeld ,,Nee, me vrouw, zulke dingen zijn geen grapjes meer De verantwoordelijke personen moeten maar eens aan het verstand ge bracht worden, dat een dergelijke ver regaande en schandalige streek niet zo maar met een excuusje afgedaan kan worden Maar ja als mevrouw haar aanklacht introk Akke keek eens van de een naai de ander Hoe zit het met hem?" Ze wees op Jacob Kan hij gaan, of De rechercheur antwoordde ,,Ik moet hiervan in ieder geval een pro ces-verbaal opmaken, maar dat kan in Leeuwarden wel ondertekend wor den Zoals de zaken nu staan, is er geen aanleiding om hem vast te hou den' Ze' keek op haar horloge Smeer in. deugniet, dan kun jetenminstede laatste trein naar huis nog halen En bedank meneer hier. dat tiij je zo schap pelijk wil behandelen Je kruipt door het oog van een naald, neef" Binnen een halve minuut was Ja cob verdwenen en toen ze de deur ach ter hem in het slot hoorde vallen, be gonnen Akke en de rechercheur ge lijktijdig te lachen ,.Zes en twintig jaar is hij, meneer, maar in feite een grote kwajongen" ..Was-ie maar een kwajongen", be toogde de politieman, dan zouden we hem een pak slaag gegeven en naar zijn ouders gebracht hebben Maarzo n lange slungel kun je moeilijk over de knie leggen' - 7 - De maat had in het rommelhok een aquarium gevonden, dat hij jaren ge leden eens gebruikt had orn er reuzen- garnalen fn rond te laten zwemmen ..Zo zie je maar, dat je altijd alles moet bewaren!" zei de maat tevreden, terwijl hij naar zijn hut liep. ..Kijk eens wat ik voor je heb. Troeteltje! Een mooi huisje, dat aquarium heet Daar mag jij nu vooraan m rondzwem men. gezellig bij de maat, hè'" De maat gooide tiet watei met Troetel tje uit de emmer in het aquarium over Dit is een feest voor ons!,, zei hij Eigenlijk moesten we dat vieren, ik zal wat bi'öcxlkruimpjes voor je halen" Op dat moment stapte Kappie de hut tonnen en hij hoorde, net de laatste woorden van de mant ,Niks geen brood- kruimpjes'" i iep hij woedend ,,Hoe durf je. klont' Heb je dat ellendige moi - meltje nog in een aquarium gestopt ook! Gooi het liever overboord. Je vergeet je plichten helemaal, man Maak dat je op de brug komt! We hadden allang kunnen vertrekken'" ..Maar het is zo n lief beestje'" zei de maat meteen tere stern, terwijl hij op het glas tikte. ,,De maat komt gauw weer bij je terug hooi Troe teltje'" ,,Bah'" riep Kappie vol afschuw. ..Bah! Je moest je moest je schamen' Ik word er akelig van!" De maat kon de tijd niet afwachten, dat Kappie hem bij het stuurrad zou aflossen Hij dacht maar steeds aan zijn Troeteltje, die daar eenzaam in zijn hut was zonder eten. Het hart van de maat brak bijna. Gelukkig kwam Ah Sing hem een kop erwtensoep bren gen Ach. breng mijn Troeteltje wat broodkruimeltjes!' zei de maat meteen ,,Het arme diertje is de hongerdood na bij!" ..Wie is Troeteltje?' vroeg Ali Sing verbaast. ,,Het allerliefste diertje Hij keek haar vol schrik aan ,,Zo n. vaart zal het toch zeker niét lopen"' Het was alleen maar een grapje' .Bij de politie hebben ze vóoi1 dit soort grapjes geen gevoel'voor humor, neef Nou je bent familie van me en ik wil niet; dat de anderen een stok in handen krijgen om me opnieuw te ran selen, figuurlijk dan Want als jij de gevangenis ingaat voor dit geval, zul len ze alle schuld wel op mijn hals schuiven. Jij schrijft vanmiddag qen verklaring, netjes op de schrijfmachi ne in tweevoud, waarin je de hele opzet uiteenzet Precies zoals je gedaan hebt Dat alles bedoeld was als een grap. dat die Van der Spoel niet wist, dat het hier geen jong meisje betrof, maar een we duwe. dus dat hij geheel ter goeder trouw was. Je biedt daarin je veront schuldigingen aan, zegt. dat je dit al reeds aan mij hebt gedaan en ver zoekt de politie van Bollega. .indien dit mogelijk is, deze zaak niet verder te vervolgen, mede ook met het oog op je carrière Getekend Jacob Der kindere Als je klaar bent, stap je op de trein en komt naar mij toe Met die verklaring Ik breng die dan naar de po litie en dan zal ik proberen, of ik op de een of^andere manier deze onver kwikkelijke historie kan sussen Want ik wil niet. dat die jongen door jouw schuld actiter slot en grendel blijft, begrepen'" Jacob dacht een poosje na ..Ja, maar als je dat nu niet lukt" Ik voel er weinig voor Ze knikte .Zoals je wilt. Ik kan je niet dwingen Maar dan ben ik binnen het uur weer in Bollega en rijd ik meteen naar het politiebureau en ver tel, dat het verhaaltje van Van der van de wereld legde de maat uit. ..Het zwemt in een aquarium in mijn hut rond als hij nog leeft! Ga vlug naar hem toe en geef hem wat te eten, het is nog maar zo'n klein diertje!" All Sing liep naar de kombuis en stak een snee brood in zijn zak. waarmee hij vervolgens naar de hut van de maat liep. Hij was erg nieuwsgierig naar het kleine beestje, maar bleef verbaast op de drempel staan Hij zag het aquarium staan, maar dat was geheel vervuld met een raar beest met een drakenkop Bij fie. Hij groette verlegen en haalde meteen een langwerpige envelop uit zijn zak, die hij zwijgehd voor Akke op tafel legde. Akke keek hein aan en knikte Ga zitten Mem heeft wel een kop koffie voor je. Ze opende de envelop, nam de getypte vellen er uit en begon te lezen Nadat ze alles nog een keer overgelezen had. knikte ze nogmaals. .Ja. dat is zo wel in orde. Nu komt straks die rechercheur, welke met liet onderzoek belast is. Gedraag je als een man, betuig je spijt over het gebeurde en geef eerlijk antwoord op alle vragen, die hij je zal stellen En l.iujdjii verder de rest aan mij over Is dat goed be grepen.' Ja. Akke. Enne hij strekte zijn hand uit ik ben je ontzet tend dankbaar, dat je me op deze ma nier fcilt helpen" Akke kneep een oog dicht, en ant- woorde ..Ik doe tiet in de eersteplaats voor die Jan van der Spoel, want luj is in feite het slachtoffer gew orden van dat idiote plannetje van je. Dus je hebt er werkelijk spijt van?" ..Eerlijk waar, Akke. Ik wou wel, dat het nooit gebeurd was Ikwou, dat ik alles op de een of andere maniergoed kon maken.' Ze drukte stevig zijn hand. ..Dat komt misschien nog wel" Die avond had er een lang gesprek plaats tussen de rechercheur. Akke-en Jacob Akke betuigde op zeer besliste toon. dat ze haar aanklacht introk, om dat ze nu wel begrepen had, dat alles maar als een grap bedoeld was. zij het dan ook een. die getuigde van een zeer slechte smaak En dat voor wat haar betrof de kous nu af was. En als de po litie in Bollega nu ook wat wilde mee- iedere beweging die het maakte stroomde het water over de randen van het aqua rium heen en keek Ah Sing drei gend aan. Ah Sing vluchtte meteen naar de brug. .,Het is een dlaak!" gilde Ah Sing. ,,En helemaal niet klein Het komt die aqualium uit Ikke duif niet blood ge ven ikke niet." Komt Troeteltje het aquarium uit' vroeg de maat geschrok ken ,,Dat kan niet' Ik moetgaankijken stuur jij maar zo lang gewoon recht uit, rechtaan'" cv,Ik neem hem verder wel onder handen. méneer; reken maar Zo'goed koop 'komt hij er niet af. Maar nu die Jan van der Spoel, meneer. Die is nu min of meer het slachtoffer, vindt u zeil ook niet? Is er niet wal aan te doen. dat die jongen morgen ook naar huis kan gaan" Mij dunkt, die paar da gen bij jullie in de cel dat lijkt me voor dit geval toch wel voldoende straf, niet De rechercheur glimlachte ..Me vrouw. er is een advocaat aan u verlo ren gegaan Goed. ik zal dit met de inspecteur overleggen Hij is niet on welwillend Belt u me dan morgenvroeg even op. wilt u? Dan kom ik hem zelf opha len en bieng hem bij zijn ouders thuis. In Heerenveen En dan zal ik er voor zorgen, dat er een extra oogje op hem gevestigd blijft" De volgende morgen huurde Akke op nieuw een auto. reed ermee naar het politiebureau en moest eerst nog een paar verklaringen tekenen, voordat ze de jongeman mocht meenemen. Er wa ren nu geen termen meer aanwezig, oin hem voor te geleiden bij de offi cier, maar de vervolging ging wel door Daar hoorde hij ter zijner tijd wel meer van, Akke dacht Wie dan leeft, dan zorgt. Even latei kwam Jan van dér Spoel uit zijn cel. netjes geschoren en aan gekleed De rechercheur hield nog een korte boetpredikatie. ,,Je mag me vrouw Schaarsma wel zeer dankbaar zijn. dat ze haar aanklacht heeft wil len intrekken, jongeman. Want wat jij gedaan hebt, gaat toch wel alle perken van fatsoen en moraal te buiten, vind je zelf ook niet0 Het loopt nu mis schien nog met een sisser voor je af. maar haal nooit meer zulke stomme dingen in je hoofd, want dan bergen we je een behoorlijke poos op. daar kun je beslist op rekenen". ,,Het zal me nooit meer gebeuren, meneer, echt niet Ik heb er ontzettend veel spijt van' ,,Dat is tenminste een goed ding. Je gaat met mevrouw Schaarsma mee, want die zal je naar huis brengen Hier willen wij je nooit meer zien. gesnapt De jongeman knikte heftig ,,Echt waar, meneer ik zal Maar de rechercheur wuifde met de hand ,,Oké, oké Je kunt nu gaan' Toen de auto de stad uitreed en d Toen de auto de stad uitreed en de plek passeerde, waar de zogenaamde aanranding had plaatsgevonden, ver borg de jongen zijn gezicht 111 de han den en begon te huilen De reaktie, dacht Akke En hij schaamt zich wer kelijk Deze jongen is niet slecht Het zou een ramp voor hem geweest zijn, als ze hem naar de gevangenis hadden gebracht Na een poosje klopte Akke hem op de schouders .Zo, dat lucht wel een beetje op. he° Tsja, je hebt nu eens goed kennis gemaakt met de ernst van het leven Als je je op gevaarlijke zijpaden begeeft, dan pakt men jein je kraag dat heb je zelf ondervonden Het is nu nog goed afgelopen Zo. wij praten er niet meer over. Hier, steek een siga ret op Je vrijheid is toch maar al les. he?" Hij knikte zwijgend, accepteerde de sigaret en begon gretig te roken. Na een poosje vroeg ze ..Waar studeerde je voor?" ..Rechten Vader wil het. maar ik voel er niets voor. En ik ken niets" ..Daar zal wel een mouw aan te pas sen zijn Werk is er gelukkig voldoen de' In Heerenveen was het weerzien ont roerend Vader van der Spoel had in stilte al een zedepreek klaar, maar toen hij zijn jongste zoon eenmaal ge zien had, vergat hij alles en sloeg zwij gend zijn armen om de opnieuw snik kende jongen heen. Akke stond het toneeltje op een af stand te bekijken en was nu dubbel dankbaar, dat ze een verdere opslui ting had kunnen voorkomen. Eén mo ment was ze jaloers op dit ontroerend tafereel. Hier woonden mensen, die veel van elkaar hielden Hier in huis zou wel een prettige sfeer heersen en hier was tenminste een man Zij had alleen maar mem, om mee om te gaan en te praten. Natuurlijk, ze zou mem voor geen geld van de wereld willen missen, maar toch hoe vaak verveelde ze zich niet? Ik moet een bezigheid zoeken, dacht ze. Ik heb veel te weinig tedoen. Waar om vraagt nooit iemand in de stad mij ergens mee te helpen0 In een of ander comité0 Waarom laat iedereen me links liggen? Waarom moeten ze me niet in Bollega? Vader Van der Spoel kwam op haar af en Akke zag. dat hij zich met moei te goed hield. Hij greep haar hand en drukte die zo stevig, dat Akke de tan den op elkaar moest klemmen om niet te schreeuwen van pijn Mevrouw, voor wat u voor4onze zoon gedaan hebt, na alles, wat er ge beurd is hartelijk dank Ik weet, dat dit erg arm^iig klinjij. .wapj er Akke laehte èu-trq^jïjiar-hahd vrij. ,.Kom, kom, meneer, zoveel betekent dit toch niet0' Mevrouw, dit betekent voor ons, als ouders, heel veel. Ontzettend veel Wij staan voor altijd bij u in de schuld. Als ik iets voor u kan doen, moet u het maar zeggen Ik zou u graag iets willen vergelden' ..Meneer van der Spoel, ik heb me zoéven verwarmd aan het hartelijk welkom, dat u uw zoon hebt bereid Dit alleen al is een grote voldoening voor me". Ook het kleine vrouwtje kwam naar Akke en greep haar hand Terwijl er een traan op viel, zei ze. Mevrouw, dit zullen we nooit vergeten Dat hij weer thuis is ik ben toch zo dankbaar ,,Maar mevrouw, u maakt me ver legen .Gaat u gauw zitten, mevrouw, dan laat ik een heerlijk kopje koffie bren gen. En mijn man heeft voor gebakjes gezorgd o, dat tiij weer thuis is ik kan het haast niet gelo ven, dat hij weer hier is Mevrouw Van der Spoel verduide lijkte: Lena is mijn oudste dochter Ze woont in Leeuwarden U hebt al kennis met haar gemaakt, niet? Jan is altijd haar ïipvelingsbroer geweest Ach ja, we houden allemaal veel van elkaar en misschien hebben we Jan, als jongste, wel eens te veel verwend De andere kinderen weten gelukkig nog niets Ook Akke moestaan de telefoon komen, want Lena stond er op ,,Met mevrouw Schaarsma". ..Mevrouw, heel hartelijk bedankt, dat u dit alles voor Jan hebt willen doen Ik heb er vannacht niet van kun nen slapen. En als u weer eens in Leeuwarden komt, dan wipt u toch weer eens bij mij aan, niet? Ons huis staat altijd voor u open, hoor? Doet u het"' .Ik beloof het u. mevrouw' ,,Zegt u maar Lena, hoor En mag ik u eens bezoeken in Bollega0 Mijn man is bij het spoor en ik hoef dus niet zo veel te betalen ..Altijd welkom, Lena En ik heet Akke" ,,Ik kom spoedig eens verder met je kennis maken. Akke, tot ziens' Na de koffie wilde Akke vertrekken, maar daar kwam niets van in Hei echtpaar Van der Spoel stond er op, dal Akke bleef eten, en toen ze verklaar de dat ze beneden een huurauto had staan, zei de heer des huizes ,bdll zal ik die betalen en naar Bollega u-, rugsturen, mevrouw. Ik breng u wei met mijn wagen Dat zal me een grote eer zijn" En omdat Akke deze hartelijke men sen niet wilde teleurstellen, stemde zp toe Temeer, omdat ze graag nog een poosje wilde blijven Na het eten kwam de ernst. Akke zei: ,.Het is natuurlijk niet mijn zaak en eigenlijk mag ik me er niet meebe- moeien, meneer Van der Spoel Maar als ik u een goede raad mag geven, zet u die jongen dan aan het werk Dat stu deren van hem is maar weggegooid geld En hij wil zelf werken". Mevrouw van der Spoel keek tiaar eens aan en knikte ..Mijn man en ik! hebben dit al besproken, mevrouw! en ..Zegt ualstublieft, Akke, mevrouw" ..Goed, Akke we zijn het met je eens, dat hij aan het werk moet. Morgen gaat hij met zijn vader inee naar de fabriek Op kantoor kunnen ze wel een kracht gebruiken, is het niet, Douwe?" De man knikte ..Ja, dat hébben we nu wel ingezien. Ik had zo gehoopt dat hij zijn graad had gehaald, maar ja een mens krijgt niet altijd in liet leven, wat hij graag wil Misschien, dat luj nu wat meegaander wordt" Na de thee verklaarde Akke op tie sliste toon, dat ze nu naar huis wilde. .Ik breng je weg, Akke. Eneh kom nog eens aan, wil je° Mijn vrouwen ik zullen dat erg op prijs stellen Wij zijn wel een stuk ouder, maar als je ons als je vrienden zoudt willen he schouwen, Akke Akke glimlachte en antwoordde. ..Ik kom graag nog eens een middagje' ,,Bel dan maar, dan laat ik je opha len hoor0" Terwijl ze de hand van Jan drukte, zei ze zacht. ,,Wat heb jij een Stel prachtouders jongen Doe ze nooit meer zo'n verdriet We zien elkaar misschien nog wel eens" ,,U kunt ervan opaan, mevrouw dat ik ,,Goed, goed", antwoordde Akke lachend. Ik houd je aan je woord Inde"wagen zei de man. toen ze over de brede rijksweg reden: .Ik heb tiet mijn vrouw maar nooit verteld, Akke, maar als Jan in het gevang terecht ge komen was, zou ik mijn ontslag hebben moeten nemen als directeur Mijn pres tige, nietwaar0 Als ik zou moeten op treden, zouden ze altijd denken. Man, maak niet zo'n drukte, die zoon van jou zit in het gevang, ik zou maar een toontje lager zingen Zoiets, begrijp je? En daarom ben ik je zo dankbaar. Akke. dat het hierbij kon blijven Nu weten alleen enkele inge wijden het" ,,En wij zwijgen er vanzelfsprekend over", verklaarde de vrouw ,,Dat weet ik, Akke Kom ons gau* "'wéér "eeïis een keertje £pzoeken. wiï* je?"Én vertel ons dan"eens wat van je ussu Ütrtj' irbaa i&d e m Al iots aar een le bu en z der Jen n r!er het indei e zij iioud ïT bl ieuv Na t akte sp basi en rond Ir op [t do Tig K g' s, n k zij) iteu t d pak or f i J: jze osk dat elei ichi st; I. de art leven Je bent nog zo jong weduwe en nu al Hoofdstuk 22. EN AKKE VERTELT VAN HAAR HUWELIJK Van die dag af had Akke nieuwe vrienden de familie Van der Spoel in Heerenveen. en Lena en haar man in Leeuwarden En hoewel ze haarvriend schap met het notarisgezin en Jikke van Asselt niet verwaarloosde, was ze toch blij wat meer aardige kennissen te hebben Opnieuw raadde Jan van As selt Akke aan, rijles te gaan nemen En omdat ze nu ook kennissen buiten de stad had, stelde ze zich in verbinding met een rijschool en kocht een kleine auto Ze slaagde meteen de eerste keer voor haar examen en toen met deze mededeling thuiskwam, was ze uitgelaten als een kind. oinhelse haar moeder en zei- ,.Mem. nou gaan we lijn samen toeren Misschien gaan we wel weer eens een dag naar Metslawier he?" Voor de eerste maal met haar wagen in Heerenveen, moest Van de Spoel de auto bekijken ,,Je hebt groot lijk, kind, dat je een wagentje gekocht hebt. Niet dat ik je niet graag liet halen. hoor. dat weet je wel Maar nu ben je meer eigen baas Kun je gaan en komen, wanneer je wilt' Jan van der Spoel was de dag na zijn invrijheidstelling aan het werk getogen op de fabriek van zijn vader. Heel ge woon als kantoorbediende, maar dat, kon hem niet schelen Het feit, dat hij zich nu op een bepaalde wijze ver dienstelijk kon maken en geld ging verdienen, gaf hem de nodige voldoe ning De verstandhouding tussen hem en Akke was uitstekend en Jan koesterde een stille verering voor de vrouw, die hij zoveel dank verschuldigd was. J -\r A O. De LEUSDER KRANT wordt m vri|wel elk JV gezin in de gemeente Leusden gelezen Kfif 4) Onder hen zijn vast en zekere vakmensen. ijA zoals u ze zoekt S/. ,vW" Een advertentie in de Leusder krant NATUURLIJK, DAT IS HET!! j- «9 z?' .A O

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4