SODA '46 MOEST PUNTEN IN ItUSSEM LATEN amesteams: forse verwinningen De werelden van M. C. Escher A. den Doolaard, de zwerver waar iedereen mee wegloopt IP ALA HANDBAL LEUSDER HEITJES, MAKEN HET HELEMAAL WEET JE WEL GRAPJE ZIEKENFONDS PREMIES Werkloosheid blijft voorlopig stijgen BOEK VAN DE MAAND: Bijscholing elektronica Overgenomen uit de Stichtse Vallei Totoraak VOORSTEL MINIMUM SNELHEID 1 Hei da! o had ..Dan ga te. ii we| grote Akke zaak Maar zet t stu geld liaar ik rouw uw met moet. inee; •n ze niet, n we I dat ven, t hij be- ilde. wen Wij s je be dat JERDAG 9 DECEMBER 1971 lUSSUM - 5 december. Ook in de (strijd tegen het Bussumse Allen ;rbaar is Roda '46 er niet in ge- jgd om ook maar een kostbaar e mee retour te nemen naar LEUS- Allen Weerbaar, dat ook niet tot lots spel op de grasmat kwam, aan twee doelpunten voldoende een teleurstellende RODA-ploeg de Ie buit binnen te halen. De eusde- zakte door deze nederlaag nog der in het moeras weg en zal alle leo moeten gaan bijzetten om niet nog der af te zakken. De rood-zwarten het zelfvertrouwen, dat zij enkele inden geleden nog hadden en waar- zij toen klups als Allen Weerbaar iroudig zouden overspelen, volledig jt- iODA '46. nog steeds gehandikapt blessures startte zondagmiddag lieuw met een debutant in degelede- Naast Ben Kleter, die deze middag toch wel verdienstelijk debuut akte. stond na lange afwezigheid spil Gerard van de Belt weer in basis opstelling. Reeds na vijf mi- ten voetbal moet hij zich wel een •nder ongelukkig mens gevoeld heb- Immers in de 5e minuut maakte op ongelukkige wijze de kapitale it door de bal te zacht op zijn doelman te spelen Allen Weerbaar liet geboden kans, zoals te verwachten ruet onbenut, zodat de overigens keepende doelman Gerrits de bal zijn doel kon halen. Door deze rug- iteun bleef A W. de betere ploeg. de A.W.-doelman had zijn vorm pakken, en bewees dit onder andere een van dichtbij ingeschoten bal Jan Drost alsnog op magnifieke jze te'stoppen. Nog voor rust zou de lisklup verder afstand nemen en wel lat de linksbuiten een viertal Roda- ?lers op het verkeerde been had ge- icht en hierna de A.W -middenvoor staat stelde het vonnis te vellen. en schuwde de aanval niet. Toch bij zonder moeilijkkreeg A W. het ook mei, mede doordat de zuiverheid bij di verse passes ontbrak. In het andere geval speelde Allen Weerbaar duidelijk op safe en werden zodoende vele aan vallen door de resuluut optredende A.W.-defensie aan banden gelegd Op nieuw moest Roda '46 met een neder laag genoegen nemen en konden de Bus sumse spelers volkomen verdiend, na het laatste fluitsignaal van de arbiter, met opgeheven armen het veld verlaten Door Los, Osnabrugge. Prinsen en Daatselaar liep Roda voor rust uit tot 5-0. Na rust was het opnieuw een een zijdige vertoning met doelpunten van Roda aan de lopende band Zandbrink 2x, Osnabrugge 2x, Los, Veenendaal, Veer en Prinsen kwam de thuisklup tot een monsterscore op haar plaat selijke rivaal RODA 3 (zat.) - SCHERPENZEEL 3 6-1 RODA 2 - VVOG 3 4-2 Al met al een rommelige en slechte wedstrijd, waarin ex-eerste elftalspe ler Henk van 't Klooster verrassend tot scoren kwam in de 25e minuut Tien minuten later stond de stand weer gelijk, doch Jacky de Smalen wist vlak voor het rustsignaal Roda opnieuw aan de leiding te brengen. 2-1 Van 't Klooster was produktief deze middag en dat betekende na een kwartier spelen in de tweede helft 3-1. Nadat Scherpenzeel de achterstand tot 3-2 had weten terug te brengen, was het Jan Pouw die in de 84e minuut aan alle onzekerheid een einde maakte, 4-2 RODA 3 - QUICK 6 2-3 tweede helft werden de rood- irten iets meer toonaangevender de Dit elftal leed een verrassende ne derlaag tegen het Amersfoortse Quick. Reeds na een half uur spelen hadden de rood-zwarten een 0-2 achterstand Hoopvol scoorde Gert van de Water in de 40e minuut Roda's eerste doel punt 1-2. Veel hiep het niet wat Quick punt. 1-2. Veel hielp het niet want Quick liep na rust zelfs uit tot 1-3, waarna opnieuw Van de Water Roda's laatste goal voor zijn rekening nam. RODA 4-ACHTERVELD4 13-0 De thuisklup startte bijzonder goed en dat betekende al spoedig enkele goals Met snelle aanvallen stelde zater dagmiddag Roda 3 buurtgenoot Scher penzeel voor grote problemen Dit resulteerde voor rust reeds een veilige en volkomen verdiende 3-0 voorsprong. Na rust behield de thuisklup haarveld- overwicht en wist Scherpenzeel eens door te breken, dan stond invaller doelman Dick van Garderen op zijn post. Door de weinige tegenstand der gasten liep de thuisklup op gemak kelijke wijze uit tot een 6-1 zege De doelpuntenmakers waren hier deze middag Koos van Soeren 3X, Dick Opstelten, Oskam en Wim van de Berg. Verdere uitslagen: Roda a - Hees 4-1 Roda c - Soest 1-0 Woudenberg - Roda A 0-3 Roda 2 (zat - Horst 1-0 Soesterberg - Roda 5 4-3 Roda 7 - Amsvorde 6 0-4 Programma zondag a.s. Scherpenzeel - Roda 2.30 u. Soesterberg 2 - Roda 2 12 u Soest 4 - Roda 3 2.30 u. Quick 7 - Roda 4 10 00 u. Amsvorde 5 - Roda 5 12 00 u. Soest 9 - Roda 7 12.00 u. Roda 8 - Odi 3 12 00 u. Roda 6 - Quick 9 12.00 u. Roda (dames) - Soest 10.30 u. Programma zaterdag a.s. Bussum - Roda 2 30 u Roda 2 - Posthoorn 2 2.30 u. Roda 3 - Valleivogels 12.00 u. LEUSDEN/ZUII) - St Nicolaas heeft lijkbaar een stimulerende invloed uit- eoefend op de dames junioren van ipala handbal, want hoewel men reeds m 10 uur moest spelen, werd er een itstekende wedstrijd van gemaakt. Op e eerste plaats omdat et deze keer ens voor gevochten moest worden, ant de dames van Amersfoort waren islist met van plan zich bij voorbaat ij een nederlaag neer te leggen In- •gendeel, na een achterstand van 2-0 vamen ze gelijk en hielden tot aan de ast stand. Daarna namen ze zelfs de ;iding en hielden die enige tijd vast. Jaar toen bleek de klasse van Impala och beter te zijn en werd de achter- tand omgebogen in een voorsprong die egen het einde opliep tot 8-5 Hetgro- e verschil tussen beide ploegen was och wel dat Impala zeker drie schutters eeft die uit alle standen raak kunnen chieten Vooral Marian v. d. Berg ntpopt zich de laatste tijd als derde hutter met een hard en zuiver schot lat voor de keepster zeer moeilijk te «oordelen valt. daar het meestal chijnbaar achteloos wordt afgevuurd Bij Amersfoort moest liet van een speelster komen en die kreeg tegen de vrij gemakkelijk spelende verdediging van Impala niet al teveel kansen Voor al na de rust toen men het spelletje goed door had. Bij elkaar, een goede wedstrijd met Impala als de betere en Amersfoort als de goede en spoitieve ,-verliezer Doelpunten Mauan v d Berg 4x, WillySchoonderbeek 3x. Yvon ne de Valk lx De Bernhardhal te Utrecht schijnt elke week kouder te worden, om over ongezellig nog maar niet te spreken Dit belette de dames senioren echter niet om er deze keer de stijgende lijn die te bespeuren is op knappe wijze voort te zetten Weer moest men met precies zeven speelsters aantreden wat tegenover een tegenstander die over 3 of 4 wisselspeelsters beschikt al met een een zware handicap is. Doch de konditie bij Impala is echter zo. dat dit geen onoverkomelijk bezwaar meer is Er werd van begin tot eind met volle inzet en energie gespeeld tegen het nog al hoog aangeslagen Sporting '70 En inderdaad, het is ook een jong AMSTERDAM - Naar de zieken fondsraad mededeelt heeft het minis terie van sociale zaken en het ministe rie van volksgezondheid en milieu hygiëne met betrekking tot de zieken fondsverzekering voor het jaar 1972 het volgende bepaald De loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering w;ordt voor het jaar 1972 vastgesteld op f18.800,-- Het premiepercentage voor de ver plichte ziekenfondsverzekering is voor het jaar 1972 vastgesteld op 8,2. Uc voor de bejaardenverzekering te heffen premiebedragen zullen 15 procent hoger liggen dan de voor het jaar 1971 geheven bedragen. Dit bete kent dat de voor de bejaardenverzeke ring te betalen premies voor het jaar 1972 op de volgende bedragen zullen worden gesteld 'inkomensgroep per maand per week tariefgroep 1 f23.80 f 5,45 tariefgroep 2 f47,60 f 10,95 tariefgroep 3 f59.50 f 13,65 tariefgroep 4 f83,35 f 19,10 Groep 4 is alleen voor echtparen, groep 3 voor alleenstaanden De bodempremie, welke zal gelden voor de premiereductieregeling vrij willige verzekering voor het jaar 1972 zal 15 procent hoger liggen dan de voor het jaar 1971 geldende bodem- premie Dit houdt in dat deze bodem premie zal bedragen f37,45 per maand of f 8,60 per week Nog geen beslissing is genomen over de vraag, of de voorde landelijke re- ductieregeling geldende inkomensgrens van f 10.850,-- zal worden opgetrokken Voor het jaar 1972 zullen geen gelden worden uitgetrokken voor het verlenen van reducties door de ziekenfondsen krachtens de bijzondere reductierege lingen. DEN HAAG - Van de toeneming van het aantal werklozen in Nederland met ongeveer 17 000 in de maand novem ber is een aantal van ongeveer 7.000 toe te schrijven aan seizoenwerkloos- heid. Conjunctuurachteruitgang is oor zaak van de werkloosheid van de ove rige 10.000. Het ministerie van socialezaken.dat bij informatie deze gegevens ver strekte, zegt te verwachten, dat de forse stijging van de werkloosheid in december en de eerste maanden van 1972 zal aanhouden De stijging van de conjunctuurwerkloosheid zal in de eerstkomende maanden minstens 5 000 per maand bedragen. Dit is het cijfer van de werkloosheid na correctie voor seizoeninvloeden Hierbij komen dus nog de werknemers, die als gevolg van seizoenoorzaken werkloos worden. en snel team dat echter nog wat erva ring en routine mist, doch voor me nige tegenstander nog wel eens voor verrassingen zal zorgen Impala trok direct ten aanval en nam een 2-0 voorsprong, doch zag die voor rust weer teniet gaan Twee doelpunten brachten Impala weer op 4-2, wat de ruststand was Direct in de tweede helft trok Sporting '70 zo fel ten aan val dat het spoedig weer gelijk was en Impala achter kwam te staan Doch ook nu ging de betere ploeg het heft in handen nemen. Impala nam weer de leiding, en besliste de wedstrijd met enige formidabele treffers. In het doel groeide Nel v d. Boom tot grote hoogte en was op het laatst niet meer te passeren. Ook verdedigend is de kracht van Impala toegenomen wat in deze wedstrijd misschien wel de door slag gaf. Met genoegen kunnen de da mes terugzien op deze zondag, die be wezen heeft dat er met hard trainen veel te bereiken is Einduitslag: 9-5 voor Impala Doelpunten- Annie Hoog land 4x, Ina van Roomen 2x, Gina van Eyden lx, Agnes v. 't Klooster lx, Ria Horst lx. Programma voor 12 december a.s.: Dames senioren: Impala - HIOS om 13.20 uur in sporthal ,,De Koppel" te Amersfoort Heren senioren: DSO - Impala om 11.55 uur in de Bernhard hal te Utrecht. COMMENTAAR Een bekend grapje uit de aannemers- wereld is. dat aannemer Jan Jansen Jzn tegen zijn personeel zegt, dat het afgelopen jaar buitengewoon slecht is geweest Hij heeft namelijk verlies geleden Het blijktechterdatditverlies alleen maar bestaat uit een kleine vermindering van exhorbitant hoge winst Daaraan moeten we denken bij het lezen over de jongste voorstellen van de vakbeweging. Er blijkt uit deze berichten, dat er vele miljoenen be spaard kunnen worden door de vanwege de vakbonden voorgestelde matiging". Deze loonkostenmatiging zou bestaan uit 1,5%. Maar wanneer de stijging dan toch nog 12% blijft, dan komen we helemaal in de sfeer van het aan nemersverhaaltje terecht. Laten we het maar ronduit zeggen we zitten aardig in de knoei, en wat nog erger is: we zijn flink aan het knoeien, regering, ondernemers- en werknemersbonden en de hele reute- meteut R. In nauwe samenwerking en met goed keuring van de Stichting Nationale Sporttotalisator heeft de N V. Uitge verij Meander te Leiden een systeem uitgebracht, die het de vele duizenden Nederlanders bijzonder gemakkelijk maakt de wekelijkse totoformulieren te controleren. Door de inventiviteit van de heer Wiebe Mullens is het thans mogelijk om in dertig seconden alle kolommen van het totoformulier na te lopen. De uitvinding is -zoals altijd- sim pel en doelmatig Met een stift wor den op een schablone de juiste uit slagen ingevuld en vervolgens op ie dere kolom van het totoformulier ge legd Snel en doeltreffend weet men dan. al of niet tot de prijswinnaars te behoren. Ter leniging van de financiële nood bij de verenigingen heeft N V Uitge verij Meander in overleg met de „Sporttoto" besloten om van elk door de verenigingen te verkopen exemplaar f 0,35 ter beschikking te stellen voorde verenigingskas j*) Boekbespreking Begin december zal als ,,Boek van de Maand" een overzicht verschijnen van het werk van M.C. Escher. Dit boek, dat mag worden beschouwd als het meest complete overzicht van het oeuvre van deze wereldvermaarde graficus, komt daarmee binnen ieders bereik. Van 10 december tot en met 8 januari zal dit circa 270 afbeeldingen bevattende werk (zolang de voorraad strekt!) namelijk verkrijgbaar zijn voor f 12,50. Daarna kost het boek f22,50. Uit een enquête, gehouden onder de boekhandels, is ge bleken, dat voor dit „Boek van de Maand" opnieuw een zeer grote be langstelling mag worden verwacht. ESCHER'S LEVEN EN WERKEN IN VOGELVLUCHT De unieke figuur Escher werd twee jaar voor de laatste eeuwwisseling ge boren in Leeuwarden. Zijn jeugd bracht hij door in Arnhem, waar hij ook de mid delbare school bezocht Daar consta teerde zijn tekenleraar al snel dat zijn leerling bijzonder knap met potlood en pen overweg kon. Het kunstenaarsschap als beroep zat er voorlopig echter nog niet in. Op aanraden van zijn vader ging hij naar Haarlem om aan de school voor Bouwkunde en Sierende Kunsten voor architect te studeren. Aan die school gaf ook de graficus Jesserun de Mes- quita les, Deze zag in Escher een gra fisch talent en stelde hem daarom voor zijn toekomst in de grafiek te zoeken Zijn opleiding voor grafisch kunstenaar duurde drie jaren Na voltooiing van deze opleiding maakte Escher vele rei zen, vooral naar Spanje en Italië. Van 1923 tot 1935 woonde hij zelfs in Rome. Op zijn tochten maakte hij tekeningen van alles wat Jiem boeide 's Winters werkte hij dan de beste tekeningen uit tot prenten. Van 1937 af liet Escher zich echter niet meer uitsluitend inspireren door zijn reisimpressies en ontstonden zijn prenten hoofdzakelijk in zijn studeer kamer. Hij was inmiddels in het Gooi gaan wonen, waardoor niet alleen zijn levenswijze veranderde, maar ook zijn manier van werken In de chronolo gische ontwikkeling van Escher's werk zijn dan ook duidelijk twee perioden waarneembaar: zijn werk vóór en zijn werk na 1937. RUIM 50 JAAR WERKEN GEVAT IN EEN BOEK „De werelden van M.C. Escher" - tot stand gekomen onder redaktie van Drs J.L. Locher en uitgegeven door Meulenhoff International N V. - is een volstrekt uniek monument, aangezien in dit boek het complete oeuvre van een nog levende kunstenaar (Escher maakt geen werk meer) is opgenomen. Niet alleen voltooide werken, maar ook nog talrijke schetsen en voorstudies maken deel uit van de 270afbeeldingen, opgenomen in dit prachtige plaatwerk. Daarnaast staan in het tekstgedeelte de volgende belangrijke bijdragen ver meld: Het werk van M. C. Escher door Drs J. L. Locher (hoofdconservator, afdeling Moderne Kunst van het Haagse Gemeente Museum), Escher, wetenschap en functie door Drs C. H. A. Broos, Oneindigheidsbenadering door M. C Escher, Structurele sensatie door Prof G. W. Locher, Escher's werk en de wiskunde door Prof, H S M Coxeter, Prentententoonstelling door Bruno Ernst, Bibliografie. Met uitzondering van het voorin het boek geplaatste tekstgedeelte (64 pagina's) bestaat „De werelden van M C. Escher" uitsluitend uit afbeeldingen waarbij de gebruikelijke bijschriften, althans onder de illustra ties, achterwege zijn gelaten. Deze zijn namelijk in een uitklapbaar ka tern achterin het boek opgenomen. Het aldus verkregen overzichtelijke geheel waain aan de afbeeldingen maximale aandacht kon worden besteed, mag terecht beschouwd worden als een verbijsterend boeiend boek. Oplage; 50.000 exemplaren, 264 pagi na's (64 pagina's tekst, 8 pagina's kleurenafbeeldingen, 192 pagina's zwart-wit illustraties) De produktie van het boek vond plaats onder verantwoordelijkheid van Meulenhoff International N V., Amsterdam. De eerste oplage van deze editie werd onder auspiciën van de CPNB (Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek) uitgegeven als „Boek van de Maand", december 1971. AMSTERDAM - De snel voortschrij dende automatisering eist aanpassing van hen die daarbij zijn betrokken. Dit geldt in hoge mate voor de vakgebie den elektronica en elektrotechniek. In deze sectoren kan een praktische op leiding uitgaande van de eigen werk situatie niet wórden gemist. De noodzaak! van een passende bij scholing werd zowel door het bedrijfs leven als door de Stichting Nederlandse Technische School onderkend. Nauwe samenwerking leidde tot een avondop leiding, waarvan het programma is afgestemd op de toepassingen in de moderne bedrijfspraktijk. Deze oplei ding met gerichte cursussen industri ële elektronica en industriële elektro techniek geeft het antwoord op de vraag naar een aangepaste praktische vorming Aangepast, omdat zowel bij de samenstelling van de leerstof als ook bij de methode van onderwijs wordt uitgegaan van de huidige werksituatie. Praktisch, omdat het geleerde pas dan optimaal in de praktijk kan worden toe gepast, als dit tevoren in kleine groe pen is beoefend. Beide opleidingen bestaan uit zelf standige cursussen van drie maanden, met één lesavond van drie uur per week. Dit heeft als belangrijk voordeel dat men afhankelijk van de reeds genoten vooropleiding en het te bereiken niveau, desgewenst met het volgen van één der delen kan volstaan Voor onze omgeving starten deze winter nog cursussen, in Utrecht en Zwolle. De opleidingen kunnen boven dien als interne bedrijfscursus worden verzorgd Een prospectus wordt op aanvraag toegezonden door het centraal bureau van de school, Jacob Marisstraat 61 te Amsterdam Wie na het herlezen van de acht ro mans van A den Doolaard, die ter ge legenheid van zijn zeventigste verjaar dag in fraaie uniforme banden bij Em Quendo's Uitgeverij N V. zijn versche nen, een voor zijn oeuvre kenmerkende eigenschap onder woorden tracht te brengen, komt onwillekeurig tot de for mule niet Nederlands in de zin van „laaglands". En dat is dan niet alleen 'n kwestie van het beschrijven van berg landschappen en hun bewoners of van bergtochten Den Doolaards voorkeur voor de steilten en hun stilte is alom be kend. De streken die hem boeien zijn ruig, vaak ondanks hun woeste schoon heid door de natuur karig bedeeld, het tegendeel van welvarend en gezapig De twee enige romans van hem, die zich in Nederland afspelen, Wampie en Het verjaagde water, zetten zich weer op andere wijze af tegen het vlakke, nuchtere, waarvoor Den Doolaard zijn leven lang op de loop is gegaan. In Wampie vieren het bos en de liefde, in Het verjaagde water de zee hoogtij allemaal elementen, die gekenmerkt worden door beweeglijkheid, veran derlijkheid, een spel van contrasten hoogten en diepten De romanperso nages worden erdoor meegesleept en bepaald. Het rusteloze in Den Doolaard is (zoals ook blijkt uit zijn vele reis reportages) vooral een zoeken naar een passend geestelijk klimaat, een „land schap van de ziel", waarin hij zich thuis voelt, en geenszins alleen maar de journalistieke behoefte aan snel signaleren en evalueren van zoveel mogelijk mensen, feiten en plaatsen Hij heeft destijds zijn „landschap" gevonden in de Balkan, met name in Joegoslavië, dat hij zijn tweede vader land pleegt te noemen. DEN HAAG - Op de autosnelwegen zal een algemeen geldende minimum snelheid van 70 km per uur worden in gevoerd Een wijziging van artikel zeven van de wegenverkeerswet is samen met een wijziging, die betere bestrijding van overmatig alcoholge bruik in het verkeer mogelijk moet maken, bij destaten-generaalaanhang ig gemaakt De wijziging berustopeenadvies.dat minister dr W. Drees van verkeer en waterstaat heeft gekregen van een over- heidswerkgroep. Deze baseerde zich op een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (S W.O.V Bij een bespreking in de werkgroep over een algemeen geldende maximum snelheid op niet -autosnelwegen heeft tot nu toe niet tot eenstemmigheid ge leid De voorstellen liepen uiteen van 90 km/uur tot 110 km/uur De werk groep vindt dat men nog onvoldoende gegevens heeft om tot een besluit te komen Daarom stelt de werkgroepaan minister Drees voor om gedurende een half jaar een inventarisatie van de gereden snelheden te maken op een groot aantal rijks- en provinciale we gen Een besluit over algemeen gel dende maximum snelheden op niet- autosnelwegen is verder nog moeilijk, omdat—men nog op zoek is naar een juiste categorie-indeling van de wegen. In die naar verhouding primitieve ge meenschappen van Macedonische en Montenegrijnse bergboeren.de „wilden van Europa", heeft hij het ideale mate riaal ontdekt om gestalte te kunnen ge ven aan wat hem zelf innerlijk beweegt, zijn behoefte aan vriendschapen harts tocht, zijn solidariteitsgevoel jegens mensen, die moedig een hard leven leiden, zijn vreugde om felle kleuren en sterke contouren Stellig is, on danks alle natuurgetrouwe detailteke ning, en ondanks de gedegen kennis van zeden en gebruiken en politieke ach tergronden, deze Balkanwereld van Den Doolaards verhalen veeleer verbeel ding van zijn eigen droom van vrijheid en meeslepend leven, met gebruikma king van folkloristische en historische motieven van de streken in kwestie, dan een „documentaire" weergave - en dat verwijst naar de zeer persoonlijke, lyrische oorsprong van zijn schrijver schap Den Doolaard is immers zijn loopbaan als dichter begonnen Zijn verhalend proza lijkt in vele opzichten de voort zetting van de ballade-achtige, frisse en vitale verzen waarmee hij, de pre dikantenzoon C. J Spoelstra, op zijn manier afscheid heeft genomen van do mineesland om zich te scharen bij de „kosmopolieten" onder de schrijvers van de jaren twintig-dertig. Daartoe behoorden in Nederland, naast een Slauerhoff. Marsman en Du Perron ook een Helman en Last en buiten Nederland een Cendrars en Kessel evengoed als een Malraux, de St. Exupéry en Hemingway Het gaat hier natuurlijk in de eerste plaats om een gemeenschappelijk klimaat, om het on-, ja „anti-burgerlijke", omdedrang tot engagement, tot het zich vereenzel vigen met het verre, andere, en dan vooral met verdrukte of in ontwikke ling achtergebleven mensen op aarde. Ondanks zijn moderne levendige be trokkenheid bij het maatschappelijke en politieke gebeuren sinds ongeveer 1920, zou men Den Doolaard toch in bepaalde opzichten archaïsch van in stelling kunnen noemen. Inde combina tie van het een met het ander ligt mis schien het geheim van de aantrekkings kracht, die hij nu al een halve eeuw lang onverminderd blijft uitoefenen op een groot lezerspubliek van de meest uiteenlopende leeftijd. „Archaïsch": laat dat woord geen misverstand wek ken. De gewoonlijk met het begrip archa ïsch in verband gebrachte verstarring is wel het laatste dat ik hier bedoel Den Doolaard is archaïsch in die zin, dat voor hem nog concepties gelden, die be paald worden door het geloof in mensen, door liefde, eer en trouw, kortom, door het instinctieve en emotionele „ja" of „nee", dat bij hen, die wij vanuit wes ters superioriteitsbesef primitieven plegen te noemen, nog een overwegende rol speelt. Den Doolaard heeft geen aan leg voor een functionele, of koele of gespleten houding ten opzichte van de werkelijkheid Zijn hoofdpersonen zijn geen anti-helden, maar mensen van de daad. Zij gaan hun problemen te lijf en komen hun beproevingen te boven door te handelen, door zich in te zet ten, zo nodig op te offeren. Den Doolaard is geen filosoof, geen politicus, en on danks zijn onmiskenbaar engagement te zeer individualist om in staat te zijn tot een tendentieuze benadering van zijn onderwerpen In zijn partij kiezen vóór of tegen iemand of iets brengt hij dan ook hoogst-persoonlijke nuanceringen aan, waardoor hij niet zelden anderen tegen zich in het har nas jaagt. Theoretiseren, abstraheren, zijn hem vreemd Het fantastische ligt hem evenmin als het louter zakelijke of de Kleinmalerei van de dingen des dagelijksen levens. Hij is op zijn best daar waar zijn geestdrift is gewekt door wat er in de mens op natuurlijke wijze „groot'kan zijn, of waar toestan den en gebeurtenissen hem ontroeren en/of kwaad maken. Meteen krijgen zijn verbeeldingen dan de echtheid en de diepte, of moet ik zeggen het volume, die het werk van alle waarachtige ver tellers eigen zijn: hij verovert de zin tuigen van de lezer, weet zijn eigen woede en liefde en enthousiasme over te dragen, door door de gloed en vaart van het verhaal. Openhartig en onbevan gen geeft Den Doolaard zich zoals hij is, met al zijn hebbelijkheden, vanaf zijn trefzekerheid in het oproepen van een sfeer tot en met zijn bravoure en bemin- lijke nonchalance. Zijn werk hoeft niet „uitgelegd" te worden, er staat wat er ^taat Zijdie (voor het er eerst, of opnieuw) via deze feestelijke uitgave onder de bekoring komen van Den Doolaards ver telkunst. zouden ter aanvulling of ac centuering ook (weer) eens kennis moe ten nemen van boeken als Het leven van een landloper en Ogen op de rug waar in hij, los van verbeelding of reporta ge, schrijft over de wederwaardighe den, mensen en feiten die hem hebben geïnspireerd, en ten voeten uit voor de lezer verschijnt als een onverzadig- lijk belangstellend, bewogen, driftig, hartstochtelijk, exuberant, idealistisch vitaal, kortom eeuwig „jong" mens. Hella S Haasse 1113 „Waarom moet mijn vrouw altijd het grootste stuk hebben?"

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5