VERKEER DE WEG.. Familie Van de Water wint kleuren-T.V. RAAD LEUSDEN KWAM BIJEEN GEMEENTEBLAD COMMENTAREN EN MENINGEN ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Reinigings rechten verhoogd EN TEfcl SLOTTE. Kerstbomen langs de straat Burgerlijke Stand ZONDAGSDIENSTEN A „VREDE OP STRAAT" DOOR VOLWASSENEN IN KLAAROVER-DIENST Hoofdprijs St. Nicolaasactie Min keiiers ver. Leusden/C. eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOuitNBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N. V. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL Vrijdag 17 december 1971 3e jaargang nr 34 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS m de redaktie) LEUSDEN - Op woensdag en don derdag (gisteren) kwam de raad van Leusden bijeen. Woensdag voor de al gemene beschouwingen op de gemeen tebegrotingen met het antwoord van b en w., gisteren voor het afhandelen ran de begroting. Ondanks het feit, dat onze krant een dag later verschijnt dan normaal het geval is, kunnen wij helaas niets vertellen over wat er gisteravond is gezegd over de ver schillende belangrijke onderwerpen, omdat op dat moment deze krant reeds vas gedrukt. Volgende week zullen wij a uiteraard uitgebreid inlichten over alles wat gisteravond gezegd is. Wel villen we nu vast ingaan op enkele belangrijke onderwerpen, zoals de ver boging van de reinigingsrechten. REINIGINGSRECHTEN Het is allemaal een beetje uit de band gelopen met de reinigingsrech ten. wat 1971 betreft Men had het bedrag van f32,-- per aansluiting ge baseerd op 2100 aansluitingen, maar in werkelijkheid waren het er slechts 1950, door de vertragingen in de wo ningbouw (Eurowoningen e.d.). Eigen lijk, aldus b en w., zou het bedrag Tan f32,-- daardoor reeds in 197 rerhoogd* moeten worden tot f34,75 [met terugwerkende kracht tot 1 jan. 1971). Dan zou de vuilnisophaaldienst voor 1971 dekkend zijn geweest. Bo- Scholenbouw in Leusden. Momenteel wordt hard gewerkt aan de uitbreiding van de openbare basisschool aan de Asschatterweg. Toch blijft de scholen bouw, zoals we kunnen lezen in de al- etiene beschouwingen, een zorgenkind in de gemeente. vendien kwam daarbij nog een kon- traktswijziging met de firma Spits- man (de uitvoerder) in verband met verhoogde lonen en prijzen en aanvan kelijk niet inbegrepen omzetbelasting, waardoor het bedrag van f32.-- plus f2,35 nog eens extra voor 1971 ver hoogd had moeten worden met f7,95 Een totaal bedrag dus van f42.30 Dat is, vergeleken met het huidige bedrag van f32,-- een verhoging van ruim dertig procent Dit vonden b en w, wel wat al teveel, ook al was afgespro ken, dat de vuilnisophaaldienst kos tendekkend zal moeten zijn Het col lege stelde de raad dan ook nu voor, om het jaarbedrag van f32,-- per perceel te wijzigen in f37.-- met in gang van januari 1972. Het ligt dan wel in de bedoeling om in de volgende ja ren de raad in overweging te geven om dit tarief verder aan de kosten aan te passen" Zoals gezegd komen we volgende week op het debat over deze verhoging terug. Dat er het nodige over gezegd zal worden, staat wel vast Al zou het alleen maar gaan over het feit, dat de kontraktswijziging tussen gemeente Leusden en de fa Spitsman te Oos terbeek reeds in februari 1971 plaats vond e de raad er nu pas van op de hoogte werd gebracht. WITGELE KRUISGEBOUW ACHTERVELD De vereniging Het Wit Gele Kruis te Achterveld zal dan toch eindelijk kunnen beginnen met de nieuwbouw aa.i de Walter van Amersfoortstraat Als de raad er mee akkoord is gegaan zal de vereniging in het bezit zijn van de nodige grond en zal de gemeen te de geldlening garanderen. Voor Ach terveld een belangrijk moment, want hierdoor zal men binnen afzienbare tijd zich niet meer behoeven te be helpen met het schuurtje" achter de St. Josephkerk op de Kerkdijk, waarover we kortgeleden nog uitge breid schreven. NIEUWE OPENBARE KLEUTERSCHOOL Als de raad er mee akkoord is ge gaan. zal de fa. H Hertzinger Zn. te Amersfoort direkt kunnen beginnen met de bouw van de nieuwe openbare kleu terschool in het plan Rozenboom De school is een ontwerp van het archi tectenbureau van Woerden Schneider NV De school zal gebouwd worden voor een bedrag van f258 580.50. OPENBARE AANBESTEDING NOORDERINSLAG B. en w van Leusden stelden de raad voor te besluitn tot openbare aanbesteding van de aanleg van de Noor derinslag, een verlenging van de Hei- ligenbergerweg, die vanaf de Bavoort- seweg aan de zuidzijde van het plan Rossenberg en Rozenboom zal kopien te liggen en aan zal sluiten op de To- renakkerweg. X X Een deel van de Asschatterweg (vanaf Julianaweg te Achterveld tot afsplit sing Postweg) is in de afgelopen dagen geasfalteerd. Hier een plaatje van deze nieuwe situatie, een aanzienlijke ver betering van dit weggedeelte. Het wach ten is nu op de rest van de Asschatter weg LEUSDEN - Geboren: 3 dec Hen drik z v C. van Gïnkel en G van Veluw. Emelaarseweg 7a 6 dec Son- ja. d.v. G Brouwer en G. J van dei Horst. Pater Stormstraat 14. Gehuwd D van Sloten en J van de Pol. B R M Grotenhuis en H C van Zanten: A M van Nimwegen en J M M Grotenhuis: J. J Z Groten huis en H M van Burgsteeden Overleden geen Weekend 18-dec 1971. (Alleen vcoi .uoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom en Lantink zal a s weekend waarnemen, dr Boerse ma. Julianaweg 5. Achterveld, tel 03425-222 (Dienst van vrijdagavond 18 00 uur tot maandagmogen 8 00 uur). De wijkverpleging wordt waargeno men door zr Rosa. Hamersveldse- weg 57. Leusden/Centrum. grote keus COGN VP1NDCN Kerst- en BSRG Nieuwjaars grammofoonplaten Telefoon 1235-1510 LEUSDEN - De eerste schooldag na de Kerstvakantie zal aan alle ouders, die in Leusden kinderen op school hebben, gevraagd worden medewerking te willen verlenen aan een klaar-overdienst door vol wassenen. Reeds eerder in diverse vergaderingen van ouderverenigin gen is dit moeilijke probleem aan de orde geweest Afgevaardigden van de diverse basisscholen in Leusden/Centrum zijn vorige week bijeen geweest om spijkers met koppen te slaan. Gespreksleider en initia tiefnemer was de heer C J. Bos Tijdens deze bijeenkomst bleek, dat de zaak van de verkeersbrigadiertjes was uitgegroeid tot een ernstig diskussiepunt op een bijeenkomst in oktober j.l van schoolhoofden Hoe moeilijk deze zaak wel ligt, blijkt uit een onderzoek, door het be stuur der oudervereniging van de Bernadetteschool onder haar leden gehouden. Hieruit bleek, dat slechts vier ouders bereid warenom als klaar-over dienst te doen. Negendien anderen wilden dat alleen in geval van nood Maatregelen op korte termijn blijven noodzakelijk De ouders zul len van de ernst van de gevaren voor hun kinderen doordrongen moeten worden. De toenemende verkeersintensiteit, het snel stijgend aantal kinderen en het slechte verkeersgedrag van veel weggebruikers vraagt om direkte maatregelen ter bescherming van de Vindei en. Tijdens de vergadering werd een dringende oproep aan de ouders ge daan het nieuwe jaar in te gaan met het motto: Vrede op straat. Bin nenkort zullen leerlingen niet meer als klaar-over dienst doen. Er wordt daarom een dringend beroep gedaan op alle ouders van kinderen op basis- en kleuterscholen om mee te werken aan een veilige over steek, elke dag. Wanneer er voldoende medewerking is, zal een com missie, bestaande uit leden van oudercommissies van de verschillende scholen, worden gevormd, die samen met de bereidwillige ouders een bevredigende regeling zal gaan opstellen Nogmaals: .Vrede op straat!" Een uitstekend motto om uw nieuwe jaar mee te beginnen. Laat het niet bij de gedachte alleen. Het gaat ook om de veiligheid van UW kind! Eind vorige week is Leusden! Cen trum zowel overdag als 's avonds een toonbeeld van schittering: de win keliersvereniging heeft namelijk tra ditie-getrouw weer kerstbomen ge plaatst Een aardige geste, die het dorpsbeeld van Leusden vooral 's avonds een geheel ander aanzien geeft Het bestuur van de winkeliers vereniging vraagt ons echter om de ouders van kinderen er vooral op te wijzen, dat zij niet aan de lampen moeten komen. Door er één uit te draaien ontstaat voor de kinderen het gevaar van electrocutie. De lampen worden namelijk met 220 volt gevoed. Zodra er een lamp uitgedraaid wordt, kunnen kinderen, die met hun vingers aan de open vitting komen door deze elektrische stroom worden getroffen met alle nare en wellicht niet meer te herstellen gevolgen van dien Laat uw kinderen van de kerstbomen af blijven& Het isvoor hun eigen vei ligheid. LEUSDER KRANT Aan het eind van elk jaar worden we weer geconfronteerd met de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting voor het volgend jaar. Het is een hele klus om al die vragen, feiten en doelstellingen, hypotheses, suggesties en af keuringen op de juiste waarde te schatten en te verwerken. Politici verschui len zich nu eenmaal graag achter allerlei moeilijke begrippen en laten de toeschouwers even gemakkelijk verdrinken in een zee van onnavolgbare cij ferreeksen. Politici blijven ook heel graag op de vlakte en sommigen van hen geven elk jaar hun visie op de komende begroting met een oppervlakkigheid, die verbazingwekkend is. Anderen wenden al hun vernuft aan om de pakken cijfermateriaal te doorgronden of nog liever: door te prikken Het is elk jaar weer een amusant spel van vraag en antwoord, hoewel het hele spel in wezen een doodernstige zaak betreft. Sommige partijen zijn van mening, dat de echte landelijke politiek niet in de gemeenteraad thuishoort: hier hoort men samen te werken aan het welzijn van de bevolking. Anderen zeggen het tegen deel en willen hetzelfde. In Leusden is er wel degelijk sprake van politieke tegenstellingen, die vorig jaar tijdens de begrotingsbehandeling zelfs bijzonder scherp naar voren kwamen en geaccentueerd werden. In een gezonde demokratie moet het moge lijk zijn om kritiek te leveren op de regeerders, zonder dat deze hevig ge pikeerd de kritiek negeren Vorig jaar gebeurde dit: de algemene beschou wingen van de oppositie D'66 en PvdA en in mindere mate AR en CHU) wer den genegeerd of op z'n minst zeer zwakjes behandeld door het college van b en w, terwijl de beschouwingen van de KVP en VVD alle aapdacht kregen. Deze diskriminatie liet een bijzonder vreemde indruk achter bij alle betrok kenen en het publiek, dat er eigenlijk maar bitter weinig van begreep Zelfs lodanig, dat de betrokken frakties besloten om- in tegenstelling tot wat tot dan gebruikelijk was - hun algemene beschouwingen niet meer vóór het uit spreken ervan ter beschikking te stellen aan b en w. Dit jaar is men daar toch weer op terug gekomen en kregen b en w van tevoren inzage in de al gemene beschouwingen en kon het college zich terdege voorbereiden op de antwoorden. Dat is een vrij unieke zaak, want in vrijwel geen enkele gemeente in de wijde omgeving gebeurt dit op een dergelijke wijze. Het element van ver rassing is er af. De partijen weten, al voordat de begrotingsbehandeling plaats vindt, wat ze aan elkaar hebben. Ze kennen de vragen en weten de antwoorden Wij vragen ons echter af, of dit een juiste gang van zaken is. In verschillende gemeenten gaat dat anders. Daar behandelt men de begrotingen in commis sie-verband. Hier worden tal van vragen gesteld en samen met de antwoorden worden deze vragen vóór de behandeling gepubliceerd. Hierdoor hebben alle detail-kwesties al een beurt gekregen en kunnen de frakties der verschillende partijen zich in hun algemene beschouwingen voor de volle honderd procent wijden aan het beleid van b en w. Deze algemene beschouwingen komen niet voortijdig in handen van het college en op die wijze is een levendig debat tijdens de begrotingsbehandeling in een openbare raadsvergadering gewaar borgd. Men hoeft zich immers niet meer te verliezen in tijdrovende detail kwesties omdat die reeds behandeld zijn. Men kan er overigens wel op terug komen, indien het antwoord van b en w onduidelijk is of niet in de smaak is gevallen. Wat gebeurt er nu in de gemeenteraad van Leusden? De fraktie- voorzitters lezen hun algemene beschouwing voor. Dat duurt vrij lang, want elke fraktie heeft heel wat te zeggen. Dan is het college van b en w aan de beurt. Ook zij leest het antwoord op die beschouwingen voor. Ook dat kan lang duren, omdat b en w meer tijd hebben gehad zich voor te bereiden. Bovendien heb ben b en w eventuele komplikaties kunnen vermijden: ze zijn immers niet meer verrast door onverwachte vragen Als het voorleesuurtje voorbij is (lees in werkelijkheid: voorleesuren), dan is het al laat in de avond. Pas dan begint het debat over beschouwingen en antwoorden. Grotendeels murw geslagen door de grote vloed van opgelezen woorden is het eigenlijk al niet meer moge lijk, dat het een spontaan, fris debat wordt. Het lijkt ons toe, dat de gemeente raad van Leusden op de verkeerde weg is. Dit schriftelijk uitwisselen van ge dachten, vragen en antwoorden, gevolgd door een grote opleespartij, heeft eigenlijk maar bitter weinig meer te maken met een begrotingsbehandeling Het enige voordeel is, dat wij als krant tijdig alles kunnen publiceren, zowel de algemene beschouwingen als het antwoord van b en w. Tenslotte willen wij nog enige woorden wijden aan het gemeenteblad. Niet alle frakties zijn er in hun algemene beschouwing op ingegaan. Om het kontakt tussen overheid en burgerij te vergroten stellen b en w zich voor een gemeenteblad uit te gaan geven. Voorgesteld wordt een vorm die reeds bij andere gemeenten in gebruik is en waar uit wordt gegaan van een vaste basisopzet met gegevens, die voor iedere gemeente gelden Later kan men dan het eigen nieuws" in laten drukken Een gemeenteblad wordt in ver schillende gemeenten uitgegeven, zij het niet altijd met even groot succes. Natuurlijk is het nuttig om steeds voorlichting te geven over zaken, die bij de burger nogal moeilijk liggen of als onbegrijpelijk bij de gemiddelde gemeen tenaar overkomen. De P.v.d.A liet in haar beschouwing de keerzijde van de medaille zien Zij vreest, al dan niet terecht, dat het uitgeven van een der gelijk blad de toch al niet zo erg grote frekwentie van openbare hoorzittingen en commissievergaderingen nog drastischer zal beperken, omdat ,,alle voor lichting immers al via het gemeenteblad is gegeven" De VVD keurt het uit geven van een gemeenteblad af Zij vindt, dat de bestaande persmedia voldoen aan de gestelde eisen en dat eventueel in samenwerking met deze kranten nog betere voorlichting te geven zal zijn Zij ne'emt zelfs het woord .eenzijdig heid" in de mond. als ze het over een gemeenteblad heeft. De KVP daaren tegen vindt het nadig, dat er eindelijk eens objektieve voorlichting komt Als/ zij dat zo stelt, klinkt het als een motie van wantrouwen tegen de bestaande persmedia, hoewel we, verdraagzaam als we zijn, veronderstel len dat dit niet zo bedoeld is. We komen dan wel weer op het onderwerp ,,ob- jektief". De VVDvindt, dat een gemeenteblad eenzijdige voorlichting geeft, de KVP noemt dat objektief In de ogen van de lezer zal het gemeenteblad niet altijd objektief zijn Want iedereen weet, dat de gemiddelde burger met een zekere mate van aangeboren wantrouwen alles tot zich neemt wat uit de koker van de overheid komt En soms terecht, want ook een gemeente schrijft en praat vanuit haar wereld en helaas maar al te vaak met voorbijgaan van de gevoelens en wensen van hen. namens wie een gemeentebestuur en haar amb tenaren zeggen te spreken. De objektiviteit van een eventueel uit te geven gemeenteblad kunnen we derhalve wel buiten beschouwing laten, ook al zou de voorlichting strikt neutraal zijn, dan toch nog zal dat niet zo worden gevoeld door de lezers Het gaat er nu alleen nog maar om op welke wijze de gemeente haar gedachten, haar ideeen over een goede samenleving naar voren zal gaan brengen. Waar bij ook tal van vrijwel onbekende regelingen en verordeningen méér aandacht kunnen krijgen dan nu het geval is De raad zal moeten beslissen welke de juiste manier is of welke kombinatie van methoden kunnen worden toegepast om een zo optimaal mogelijke voorlichting te kunnen realiseren, waarbij de kosten uiteraard niet uit het oog mogen worden verloren. V LEUSDEN! CENTRUM - De St Ni colaasactie van de winkeliersvereni ging uit Leusden! Centrum is een groot succes geworden. Er waren dan ook tal van prachtige prijzen te winnen, zoals de hoofdprijs een kleuren TV-toestel Vorige week verscheen de uitslag van de loterij in onze krant en een koorts achtige bedrijvigheid was het gevolg: iedereen bekeek naarstig de verkre gen bonnen om de nummers te verge lijken met de getrokken nummers. Op zich al een spannende aangelegen heid. De familie H. v. d Water aan de Asschatterweg 89 te Leusden! Cen trum zal wel een gat in de lucht heb ben gesprongen van blijdschap toen ze tot de ontdekking kwam, dat nummer 86566 het nummer was, datin hun bezit was Dat betekende namelijk, dat zij de hoofdprijs had gewonnen. Donder dagavond werd dit vorstelijk apparaat door het bestuur van de winkeliersver eniging aangeboden aan de fam. v. d. Water. Op de foto: de overhandiging van het TV-toestel. ZIE HET IN KLEUR LEUSDENC. 03496-1235-1510 I

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1