Klubhuis Roda'46 feestelijk geopend Culdoto schoot in de roos met spannende thriller BOEIENDE LEZING VAN PATER RUTGES OVER ONTWIKKELINGS WERK IN BRAZILIË V oetbalgemeenschap zette zich in voor een eigen huis PREDIKBEURTEN Zaterdag weer ruilbeurs Volks- H kerstzang- H avond voor vijfde keer Kerstavond bejaarden Voortreffelijk spel van Achterveldse toneelclub VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 3 LEUSDEN/CENTRUM N.H K.: 10 u ds Van Ginkel; 19 u ds W. Sirag, Leerdienst Onder werp Beelden van God!" R.K.K za. 7 u. m.m v dameskoor, zo. 7.30 u. 9 u Lat. Hoogmis, 11 u.: dienst met samenzang, 16 30 u. LEUSDEN/ZUID N.H.K 10 u. ds Siag; 18.30 u ds Winterswijk, Zeist. R.K.K.Huize Don Bosco: za 19.15 u 20.10 u Hoogmis; 11 30 u. ACHTERVELD N.H.K.: 9.30 u ds End Braat, Scher- penzeel. R.K3K maandag t/m zaterdag 8.30 u (uitgez woensdag); woensdag 19.30 u.. Avondmis; zaterdag 19 u Avondmis; ZÓndaglfruOm 10.30 u. Jongerenmisu.; Lof., .j; LEUSDEN-CENTRUM - Aanstaan de zaterdag. 18 december is er weer een ruilbeurs in het gebouw van de speeltuinvereniging .Blijhof" Ansfri- duslaan, Leusden-centrum. De vorige ruilbeurzen waren een groot succes en ook nu hoopt het bestuur van de speeltuinvereniging weer op veel be langstelling. Er wordt van alles ge ruild, zoals postzegels, munten, sui kerzakjes, sigarenbandjes en lucifer- merken. De ruilbeurs is bedoeld voor jong en oud. iedereen wordt in de gele genheid gesteld om zijn of haar verza meling te verrijken De ruilbeurs is geopend van 10.00 uur tot 12.00 uur LEUSDEN/CENTRUM - Op donder dag 9 december hield pater Jan Rutges een lezing in ,,De Til" voor de leden van het Jongerenkoor, de K.J.B. en de K.P.J. Het werd een boeiende lezing, waarin pater Jan Rutges de aanwezi gen vertelde over de zes jaar, dat hij in Brazilië werkzaam was in de ont wikkelingshulp, en de manier waarop hij door de Braziliaanse regering het land werd uitgezet door vermeende po litieke en ondergrondse activiteiten. LEUSDEN - Voor de vijfde maal in successie viert Leus- 1 den op maandag 20 december haar Volkskerstzangavond. Deze bijeenkomst, zoals in vooraf- gaande jaren georganiseerd door de gezamenlijke kerken vf Leusden, begint om acht uur en wordt gehouden in de R.K. kerk aan de Hamersveldseweg. Er is een gevarieerd program- ma opgesteld waarin veel ruim- te is gelaten voor gezamenlijke I zang, afwisselend begeleid door de organist van de avond, de heer C. J. van Nimwegen, en een dubbel koperkwartet van de r Muziekvereniging Lisiduna uit Leusden. r De aanwezigen (vorig jaar wa- ren dit er bijna 500) zullen voorts kunnen genieten van de vocale t en instrumentale bijdragen van de Combo- en Gospelgroep uit Leusden-Zuid, o.l.v. de heer J. f A. op 't Hof; hetR K. Dameskoor o.l.v. de heer W A. J Pierik; f het genoemde dubbel koperkwar- tet en de heer en mevrouw Pierik. Het thema van deze avond, het kerstgebeuren, wordt ver- i haald door kinderen van de chr basisschool „Hamersveld" uit Leusden-Centrum met blokfluit- r begeleiding door Ronald Mathies, J leerling van de Stichting Muziek- f school Leusden De avond wordt ingeleid door Mr W H. Bijleveld, I wethouder van de gemeente Leus- Mem De mensen in Brazilië hebben het erg moeilijk, ze zijn arm, verdienen heel weinig en een groot deel is analfabeet. Ze zijn politiek en religieus afhanke lijk Analfabeten mogen niet stemmen volgens de wet, waardoor juist deze grootste noodleidende groep niet zijn wensen tijdens verkiezingen kenbaar kan maken Ook de religie is een verlenging van het gezag De k?rk leert dat het gezag van God komt en dit vertegenwoordigd wordt door de mensen die het gezag uitoefenen. Ze moeten gehoorzaam zijn en zich onderwerpen, en daardoor ge beuren de ergste dingen. Als een kind sterft door ondervoeding en verhonge ring, wordt dit geaksepteerd als de wil van God en niet door de uitbuiting waardoor men in bittere armoede leeft Het grootste probleem noemde pater Jan Rutges de slavenmentaliteit van de bevolking Er is jaren en jarenlang in gepompt dat ze geen eigen mening mo gen hebben. Om ze te helpen moet er een gevoel van eigenwaarde aangekweekt worden Er moet verteld worden dat ze heus zelf iets kunnen presteren. De spreker gaf hier een voorbeeld van. In een dorpje was jarenlang door een rijke boer beloofd dat als er be paalde werkzaamheden werden verricht er een school zou komen. Maar die school kwam er nooit. Pater Jan Rutges adviseerde de in woners zelf een schooltje te bouwen En zo gebeurde het Na veel werk en moeite kwam het schooltje tot stand en de inwoners waren er vreselijk trots op. Toen de rijke boer weer met zijn be lofte aan kwam dragen had hij geen vat meer op de bevolking, want ze had den hem niet meer nodig, het schooltje was er al. En deze bewustwording van eigenwaarde noemde de pater de es sentie van hulp aan de derde wereld. Na veel werk had pater Jan Rutges een boerencoöperatie opgericht met 3000 leden en een eigen ontmoetings-en vormingscentrum geopend Doordat de ze organisatie te groot werd vormde ze een bedreiging van de macht en daardoor werd pater Jan Rutges ge schaduwd en na verloop van tijd drie weken gevangen genomen en wegens po litieke en ondergrondse werkzaamhe- den het land uitgezet. Aan het einde van de avond hoopte pater Jan Rutges dat hij de aanwezigen bewust had gemaakt van de problema- r tiek in de derde wereld. LEUSDEN - Zaterdagmiddag tegen vieren werd op het Burg. Buiningpark de troon geplaatst op een stuk zelfwerkzaamheid dat de Leusdense voetbalvereniging RODA '46 bijna een jaar lang had beziggehouden. Het uur van de feestelijke ope ning van het eigen gebouwde klubhuis was aangebroken, wat wil zeggen dat de Hom bekende bouw „RODA THUIS IN EEN EIGEN HUIS" voltooid was. Vooraf fegaan door de muziekvereniging Lisiduna met majorettes arriveerde RODA's bestuur per koets op het Burg. uiningpark. Door de welwillende medewerking ran Leusdenaar Guariento, werd aldus zijn prachtig koetswerk ingeschakeld om ie bestuursleden op een originele wijze bij de prachtige aanwinst op het sport park voor te rijden. Na deze aankomst voerden de ma jorettes, onder het toeziend van het bestuur en de talrijke aanwezigen, een prachtige show op waarbij uiteraard de muzikanten voor de muzikale om lijsting zorgden. Een daverend applaus was het slot van de op uitstekende wij ze verzorgde show, waarna de offi ciële opening voltrokken kon worden. RODA-pupil Kramer bood de voorzit ter van RODA '46, de heer P. A. M Wendel, een voetbalschoen opgemaakt bloemstuk aan, waarin zich de sleutel van het klubgebouw bevond. Doordat het tijdschema overschreden leek te wor den, werd dit officieel buitengebeuren kort gehouden Nadat de talrijke genodigden het be stuur de weg naar binnen hadden ge volgd, voerde de voorzitter als eerste het woord Hij heette iedereen van harte welkom, in het bijzonder het vol tallige kollege van b. en w met hun echtgenotes, pastoor Kitselaar, Dr. Lantink, oud-burgemeester Buining, ere-voorzitter Broekman, afgevaar digden van de KNVB afd. Utrecht en de diverse vertegenwoordigers van vele sportverenigingen uit en buiten Leus den Zeker niet in de laatste plaats verwelkomde Wendel de eigenlijke bou wers, die het allemaal mogelijk hadden gemaakt dat alles zover had kunnen ko men Enkele data's wilde de spreker in zijn welkomstwoord naar voren ha len Op 20 november 1968 kwam het bestuur bijeen in verband met een aan bod van pastoor Kitselaar. Dezetrans- aktie, betreffende overname van een houten noodlokaal gaat niet door. Nadat men op 1 april het jaar daarop, zijn licht is wezen opsteken bij Candia te Rhenen, vinden op 23 september 1969 de eerst besprekingen'met b. enw., alsmede met de sportstichting Leus den, plaats. Op 13 februari 1970 werd een bouw- kommissie. sameneesteld uit D. Op stelten, A. Houtveën, P. Wendel, J. P. H. v d. Berg, in het leven geroepen, die eind oktober van hetzelfde jaar, gezien de te verwachte prijsverhogingen, de eerste bouwmaterialen besteld. Op 23 januari van dit jaar zet een shovel van Joop Mater, onder bijzonder slechte weersomstandigheden, zijn laadbak in de grond om te starten met graafwerk voor de bouwput. Hierna zijn tot heden zo'n honderd vijf en twintig leden en do nateurs aktief geweest om hetprojektte voltooien. Natuurlijk ontbrak een dankwoord aan het adres van deze zwoegers niet, als mede werden de heren Hilhorst, Kit selaar en Ridder hartelijk bedankt voor hun gastvrij onthaal als RODA een beroep op hen deed Nadat Wendel de Het echtpaar Kaspers zal als gast vrouw en gastheer van de Roda-fa- milie een ieder op zijn wenken be dienen. del, sekretaris J. P. H.v d. Berg, pen ningmeester H Klasens en de ledenW. Tijmensen, A Houtveen, A. Snoek, J v. d. Pol en D Opstelten kregen veel gelukwensen en geschenken aangebo den. Geschenken onder couvert, vele bloemstukken, een klok. zelfs een kerstboom kompleet met verlichtingen vele andere artikelen ter verfraaiing van dit prachtige klubhuis. Enkele sprekers, zoals burgemees ter Van der Post en de wethouder van sportzaken, tevens voorzitter van de Voorzitter P. A. M. Wendel verrichl de opening van het Roda-klubhuis. Foto Janus Visser. wens had uitgesproken, dat dit gebouw aan zijn verwachtingen mocht voldoen, kon de receptie van start gaan Door ziekte ontbraken helaas de heren Leye- naar en Houtveen op het appèl. Op weg naar het sportpark had het bestuur eerst een bezoek bij de aan zijn ziek bed gekluisterde Leyenaar gebracht, om hiermede haar dank te betonen voor het vele werk dat hij al die tien maan den had verricht. Een verrassing was wel. dat be stuurslid Van de Pol, tijdelijk het zie kenhuis in Leiden had mogen verlaten om bij deze feestelijkheden aanwezig te kunnen zijn. Het bestuur, annex bouwkommissie van deze vereniging, bestaande uit voorzitter P A M Wen- Mevrouw Van der Post zet haar hand tekening in het gastenboek van Roda'46. sportstichting Leusden de heer V Zandbrink spraken vol bewondering over het door de voetbalvereniging RODA met vereende krachten gepres teerde en kompliteerde het bestuur met dit door architekt Opstelten ontworpen gebouw Zij hoopten dat dit gebouw het centrum voor de Leusdense voetbal wereld mocht worden en dat de andere sportverenigingen in de toekomst ooi; weieens mochten aankloppen Na deze spraakwaterval van lovende woorden bleven de felicitaties komen. Namens de KNVB was er de h> rWas- sink, de heer Oele van het notariskan toor Mr P van Schaik, verder onder andere afgevaardigden van Utrechtse Boy's KVVA, Hoogland, HVC, Ach terveld. Woudenberg, Valleivogels. Horst, VVZA. Allen Weer Baai etc °ok de Leusdense sportverenigingen, Antilopen. Blijhofde Toekomst, de Lawn - en tafeltennisverenigingen, KPJ en schaatsvereniging, etc. ontbraken niet op het appel. Tevens bezochten véle oud-leden en leden deze receptie. Al met al was het een drukte van belang op deze bijzonder sfeervol verlopen receptie, die geheel onder leiding stond van Joop van Santen Tussentijds was er even tijd gevon den, om de hoofdprijs van de door de De bestuursleden van Roda'46 arri veerden voor de opening van het Roda- klubhuis in twee prachtige rijtuigen mei daarvoor de majorettes en korps vac Lisudina. vereniging georganiseerde loterij, een V W -Kever 1300, aan de winnaar uit Scherpenzeel te overhandigen Tijdens deze gezellige uurtjes zoch ten vele aanwezigen naar de juiste woorden, die uitdrukking konden geven aan het waarom alles zo fraai en sfeer vol was. Is het de gevoeligheid waar mede de architekt dit prachtige klub huis in het landschap heeftopgenomen Is het de eenvoud der lijnen, die dui delijk uit het gebouw naar voren springt ?Is het de warmte van het ma- Ere-voorzitter van Roda'46, de heer K. Broekman, feliciteert voorzitter P. A. M. Wendel met de opening van het Roda-kluphuis, een pronkstuk van de gehele gemeente Leusden maar in het bijzonder van de leden die hinrnn -rolf hohhon mfiPffPWPrkt De prachtige accommodatie van Ro da'46 is voorzien van een bijzonder sfeervolle bar waar het voor ieder teriaal, ondanks de doelmatige keuze van gele steen, glas en donker hout, dat noodt tot een dwingend welkom Een ding is zeker, en dat is, dat de be zoekers zich sp^.-dig in dit warm aan geklede klubhuis thuis zullen voelen. Geen wonder dus dat de bestuurders, van wie de vreugde over deze belang- ijke aanviust van het gelaat te lezen was, tevred°o mensen waren. Dit gloednieuwe kiubhuis, met het enorme stuk zelfwerkzaamheid, zien zij dan ook als vertrouwensbasis, waarmede RODA '46 de iotkomst treedt. Kor tom: het was voor RODA'46 een onver getelijke dag. ACHTERVELD - Op dinsdag 21 de cember a.s zal de bejaardensoos Ach terveld, tesamen metdeBejaardenbond een Kerstavond organiseren Deze avond begint met een avondmis om 19.30 uur in de parochiekerk. Daarna begeven allen zich naar Ons Gebouw" waar de avond gezellig zal worden doorgebracht. Het programma voor deze avond wordt geheel verzorgd door de leden van de Achterveldse K.P.J. Deze avond is alleen toegankelijk voor de leden van de bejaardensoos en van de Bejaardenbond. Ook zij die zich op deze avond als lid aanmelden zijn van harte welkom Herman Kok alias Robert Westerby in een scène met Vicky Reynolds gespeeld door Hetty van Hamersveld. Foto Janus Visser. ACHTERVELD - De Achterveldse toneelvereniging Culdoto" heeft een geslaagde manifestatie van amateurto- oeel ten beste gegeven. De thriller (De Bemoeial" van Jack Popplewel Is een heel goede keus gebleken. Het bevatte alles voor de spelers om zich het toneel waar te maken en voor de bezoekers om zich uitstekend te imuseren. Het spelpeil stond op een boog niveau. De regiseur-invaller Wout Bakkenes - Jos Rijpert was wegens ziekte verhinderd - heeft met het spe- Zondagavond speelde de toneelver- iniging Culdoto in Achterveld een bij- ionder amusant toneelstuk ,,De Be- loeial". Jen scène met links op de foto Maria Hamersveld als Marian Selby, Wim Vos als commissaris Baxter (met pijp), is het midden Greet Wessels-Freesen lis Claire Marshall, daarachter Her- ian Kok als Robert Westerby en rechts pofdrolspeelster Clara v.d. Span-Noot ile op een fantastische wijze de rol tin werkster vertolkte. Foto Janus Visser. lersmateriaal van Culdoto een op vallend goed resultaat bereikt. Het spel begon met de lugubere ont dekking van een lijk in het kantoor van een grote Londense firma Als de po litie ten tonele verschijnt blijkt het lijk van de directeur echter verdwenen Hieruit ontstaan^allerlei amusanten en spannende verwikkelingen Er zijn nu plotseling een groot aantal verdachten en aan rechercheur Goddard (Henk Schouten) en commissaris Baxter (Wim Vos) de zware taak de schuldige(n) te vinden Dit onderzoek beheerst het ge hele spel Het is door de schrijver,met vakmanschap gesitueerd en door de spelers met overtuiging gebracht. De hoofdrollen werden door Clara van de Span - Noot als Mrs Piper en Wim Vos als commissaris Baxter goed ver tolkt. Ook het spel van de overigen, Henk Smit als Richard Marshall, Henk Schouten als rechercheur Goddard, Greet Wessels - Freesen als Claire Marshall. Maria van Hamersveld als Vicky Reynolds en Herman Kok als Robert Westerby was van een goede kwaliteit. De ovatie na de voorstelling onderstreepte dat nog eens heel dui delijk. De grote zaal van ,,Ons Gebouw" was voor driekwart gedeelte bezet met toneelliefhebbers. Dat zij niet ge heel gevuld was is mogelijk een gevolg van de opvoering van het stuk voor de Achterveldse bejaarden, donderdag j.l. Toen werd de voorstelling door een honderdtal toeschouwers bijgewoond. Culdoto" heeft van de Personeels vereniging van de gemeente Amers foort een uitnodiging ontvangen om in januari a.s. ,,De Bemoeial" voor haar leden op te voeren. Clara v.d. Span-Noot als de werkster Mrs. Piper in een scène met haar baas Richard Marshall gespeeld door Henk Smit. Foto Janus Visser. I

Leusder Krant | 1971 | | pagina 3