Op de draaitafel KPJ HOUDT GROTE PRESTATIELOOP IN LEUSDEN VOOR IEDEREEN Agrarische studie groep hield een bijeenkomst Kappie en de reis met troeteltje DF VIFRDF DAG VERRUIMING BOUWPAKKET Neil Diamond Twee op de wip, nu op een LP Yum Yum Een avond met Henk Elsink Hit van Anthony Parker Rita Corita vkijiwvG 17 DECEMBER 1971 4 LEUSDEN/CENTRUM - Op zondag 9 Januari wordt een grote prestatieloop georganiseerd in de gemeente Leusden. De sportcommissievandeK.P.J Leus den, die dit evenement op touw zet, daagt alle inwoners van Leusden uit, hun krachten te meten en hun conditie te testen. Het belooft een groots evene ment te worden en de organisatoren verwachten enkele honderden inschrij vingen. Het startschot wordt gegeven door een eminente Leusdenaar, wiens inden- titeit nog even geheim blijft om de span ning er in te houden. Het parcours wordt uitgezet op het landgoed ,,De Treek". De speciale hoofdbaancommissaris Peel van de Hengel, heeft de leiding over het parcours. Bekende hardlopers en hardloopsters zullen aan de prestatieloop deelnemen. START De start is bij ,,De Kuip" aan de Ooievaarshorsterweg, te Leusden/ Zuid. Er zijn twee leeftijdsgroepen, te we ten tot en met 14 jaar en van 15 jaar en ouder. De groep tot en met 14 jaar legt 2 kilometer af in een tijdsduur van 20 minuten Deze groep start om 14.00 uur De groep van 15 jaar en ouder start om 14 30 uur en legt een parcours van 5 kilometer in 40 minuten af Alle deelnemers die deze prestatie- loop binnen de gestelde tijd afleggen ontvangen een herinneringsvaantje, terwijl de oudste en de jongste deel nemer met een leuke surprise verrast worden. INSCHRIJVINGEN De deelnemers worden verzocht om zo tijdig mogelijk in te schrijven van wege de grote belangstelling. Het in schrijfgeld bedraagt voor de jongeren f 0,75 bij voor-inschrijving, aande start is dit bedrag f 1- - Boven de 14 jaar is het inschrijfgeld LEUSDEN-CENTRUM - De agra rische studiegroep, bestaande uit le den van de Plattelands Jongeren Ge meenschap Utrecht en de Katholieke Plattelands Jongeren van de afdeling Achterveld en Leusden, hielden donder dag 9 december een bijeenkomst in ,,'t Ros Beyaart" te Leusden-centrum. Spreker voor deze avond was de heer H. L Hijink, provinciaal economisch sociaal voorlichter van het Utrechts Landbouw Genootschap Aangezien het grootste deel van de uit 16 leden bestaande studiegroep verhin derd was, werd de oorspronkelijke le zing van de heer Hijink verlegd naar een andere datum Toch sprak men nog informeel over verschillende onder werpen die de studiegroep ter harte gaan. Een van de grootste knelpunten voor de jonge agrariër is wel het te geringe rendement van grote investeringen. De aanschaf van bijvoorbeeld landbouw machines, tractoren enzovoorts vraagt grote sommen geld Een oplossing is, deze machines door meerdere bedrij ven te laten gebruiken De studiegroep wil dit nu onderzoeken Ook de ar- beidsbeloning van de, in het bedrijf van zijn vader werkende zoon, is een punt van, studie en discussie voor deze sympathieke groep jonge agrariërs De heer Hijink sprak over de bege leiding van de jonge boeren, die door besturen van gewestelijke landbouw organisaties de laatste tijd extra aan dacht kregen Over specifieke punten als bedrijfs overname en bedrijfsuitbreiding en dergelijke wordt geadviseerd Het is en blijft een ontmoedigende taak voor een enthousiaste jonge boer om zijn vak zelfstandig uit te oefenen, als men van te voren weet, dat geld wat doelloos op de bank staat, meer opbrengt, dan geïnvesteerd in zo'n ar beidsintensief en risico-gevoelige onderneming als een agrarisch bedrijf. Toch is het voor iedere inwoner van Nederland van belang dat de boeren bedrijven in stand blijven en men kan veel bewondering en sympathie hebben voor dit deel van het Nederlandse volk, wat niet aan de weg timmert, maar een zo groot positief aandeel heeft aan de economische situatie in ons land. f2,-- terwijl men bijvoor-inschrijving f 1,50 betaalt De voorinschrijving kan schriftelijk en telefonisch gebeuren bij de volgende adressen: Ida van de Bremer, Hamers- veldseweg 82. Leusden-C tel. 03496- 1614, Antoon van Roomen. Asschatter- weg 60, Leusden, tel 03425-354; Kees Leyenaar, Ansfriduslaan 42, Leusden- Centrum. Tevens is er mogelijkheid tot inschrijving op zondag 2 januari in ,,De Til" te Leusden-Centrum, van 10 30 tot 12 30 uur, tel. 03496-1826. COMMENTAAR De moderne overheid beschikt over instrumenten, waarmee ze de conjunc tuur kan beïnvloeden Als de bestedin gen te veel worden, gaat ze remmen door bijyoorbeeld de rentestand te ver hogen. het verstrekken van krediet voor verbruiksgoederen te bemoeilijken, het minder aantrekkelijk maken van inves teringen (schorsing investeringsaf trek), verhoging der belastingen (wie- beltax) enzovoort Wanneer de lonen te snel toenemen en de regering er voor waarschuwt, dat dit wel eens werkloosheid tenge volge kan hebben geloven daar maar weinigen in, omdat er dan nog volop werkgelegenheid is. Politici staan klaar om zo'n regering te beschuldigen van ,,het aanpraten van werkloosheid". Een moeilijkheid is namelijk, dat oorzaak en gevolg in deze omstandighe den wat van elkaar verwijderd liggen Daarom moeten er maatregelen geno men worden, die op dat moment niet nodig schijnen. Wanneer die maatrege len toch genomen worden en er gebeurt later inderdaad niets, dan bestaat we derom de neiging te spreken van over bodige voorzorg' Er zijn thans helaas tekenen van stag natie Ook thans dient er rekening mee gehouden te worden, dat oorzaak en ge volg niet dicht bij elkaar liggen. Met andere woorden, het afremmen van de vraag moet al weer veranderd worden in bevordering van de vraag. Ook de uitwerking van deze maatregelen vergt immers enige tijd, met de kans dat de werkloosheid ondertussen nog blijft stijgen. Gelukkig is zo'n eerste maatregel al afgekondigd. Er is besloten tot beëin diging van de beperking op de afgifte van rijksgoedkeuringen voor het in aan bouw nemen van bedrijfsgebouwen in de provincies Gelderland en Noord-Bra bant. Voor de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht is deze beper king niet opgeheven, maar wel zal daar bij een soepeler beleid worden gevoerd, dan reeds werd toegepast. Bedoelde beperking geldt sinds 16 september 1970 voor gebouwen voor nijverheid, handel en verkeer met een bouwsom van meer dan f 100 000,-. Het niet afschaffen van het rijks- goedkeuringsbeleid in drie westelijke provincies hangt samen met het voorne men van de regering om daar te zijner tijd een selectieve investeringsheffing, eventueel gecombineerd met een ver gunningenstelsel in te voeren. Als gevolg van de beperking is er een voorraad van op goedkeuring wach tende aanvragen ontstaan Per 1 december 1971 omvatte dit stuwmeer voor de provincies Gelder land en Noord-Brabant in totaal voor f 137,2 miljoen aan werken, waarvan voor f 100,9 miljoen aan werken met een bouwsom van meer dan f 1 miljoen. Voor de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht waren deze cijfers resp. f799,1 min enf655,0mln. In verband met de verminderde in- vesteringsgeneigdheid bij het bedrijfs- leven is thans niet met zekerheid te stellen hoeveel van de aangevraagde rijksgoedkeuringen ook zullen worden uitgevoerd, aldus het ministerie Men ziet, hoe één zo'n maatregel al tengevolge heeft gehad, dat zich voor honderden miljoenen aan werk heeft opgestapeld Er kan nu weer een sti mulans op de bouwmarkt uitgaan, als we maar niet vergeten, dat de stijging van de loonsom daarbij een geheel ei gen rol speelt. R. NIEUWE PLATEN, BELUISTERD EN BESPROKEN Kortgeleden verscheen een nieuwe langspeelplaat van de Amerikaanse zanger Neil Diamond. Schreef ik vorige keer bij het verschijnen van zijn LP Brother Love's Travelling Salvation Show", dat het een schitterend album was (met o.a. Glory Road en Sweet Ca roline), zijn nieuwste LP is evenmin slecht te noemen. Wel is het karakter van de plaat anders. Bracht Neil Dia mond op z'n vorige LP louter eigen nummers, op Stones" is hij daar van afgestapt. Het eigen karakter van Dia mond's inbreng is dan ook grotendeels verdwenen. Aan de ene kant misschien jammer, maar anderzijds krijgen we daar een aantal andere formidabele nummers terug van bekende promi nenten zoals van Tom Paxton (The last thing on my mind), Roger Miller (Hus bands and Wives), Joni Mitchell (Chel sea Morning) Jacques Brel en Rod Mc Kuan (If you go away), Leonard Cohen (Suzanne) en Randy Newman (I think it's gonna rain today). Daarnaast drie ei gen nummers: I am I said, Chrunchy Granola Suite en Stones. Wie van bo venstaande songs houdt en bovendien een fan van Neil Diamond is, heeftalles in één op deze plaat. Bovendien ademt deze LP een ietwat melancholieke folk- sfeer uit, een sfeer, die op z'n vorige plaat ontbreekt, omdat Diamonds ei gen nummers meestal nogal wat fors uitvallen en niet dat breekbare hebben van love-songs en folk-nummers. Sa mengevat: een uitstekende plaat, met een aantal bijzonder fijne tracks, maar ook een plaat, die niet helemaal Neil Diamond is. Uitschieters: I am I said, If you go away, Suzanne en niette vergeten .Stones", dat door verschil lende radiostations terecht getipt is als kanshebber voor de topvijftig en misschien wel toptien. .Stones", uit gebracht door Phonogram NV te Am sterdam op het UNI-label. Stereo 6369 613. Willy van Hemert's toneelbewerking van William Gibson's ,,Two for the seesaw" (Twee op de wipSheeft het niet ontbroken aan belangstelling. Dit stuk, met Willeke Alberti en Jeroen Krabbé in de hoofdrol, heeft tal van ingezonden brieven uitgelokt van boe kijkers, die vonden, dat Willeke en Jeroen te ver wa ren gegaan of van andere, begrijpende mensen, die er zichzelf in herkenden. Phonogram bracht kortgeleden de lied jes uit het stuk op de plaat uit en over deze LP willen we het nu eventjes heb ben. Het is moeilijk om liedjes uit een musical of een ver-muzikaliseerd to neelstuk over te brengen op een plaat zonder dat het verband verloren gaat. Veel LP's hebben het euvel, dat het daardoor een verzameling liedjes wordt, die op zichzelf niet zoveel te bie den heeft, maar in de hele context vaD het verhaal pas tot leven komen. Willy van Hemert zag dat ook wel in en daar om worden de liedjes op de plaat, ge zongen door Willeke en Jeroen, zodanig met dialogen aan elkaar verbonden.dat er één begrijpelijk geheel is ontstaan. Juist hierdoor kot de plaat tot leven, worden de liedjes begrijpelijker door de dialogen en is er duidelijk verband tus sen het een en het ander. ,,Twee op de wip" is daardoor een bijzonder aan trekkelijke plaat geworden, half hoor spel, half musical. Uiteraard is het veel fijner om zelf het toneelstuk te gaan bekijken (in verschillende theaters nog te zien), maar ook al heeft men de amoreuze avonturen van Edith en Mar cel op het toneel gevolgd, dan kan de plaat u aangenaam herinneren aan wat zich toen heeft afgespeeld. Tenzij u er boos om bent geworden, waarvoor ik ei genlijk niet veel redenen zie. Er zijn heus wel ergere dingen op dezefijne" wereld dan het amoureuze woordenspel van deze twee jonge mensen, men sen van deze tijd. De muziek van Ruud Bos is attractief en niet pompeus, waardoor de teksten steeds goed zijn te volgen. Beste nummers wat mij betreft: De Bijlmer is de Purmer niet en in mindere mate ,,Twee op de wip". Overigens: waarom eigenlijk niet het hele stuk op de plaat uitgebracht? Ik heb met bijzonder veel genoegen ge luisterd naar het kleine deel dialogen. Wat mij betreft had de rest er ook wel bij gekund. ,,Twee op de wip", Wil leke Alberti en Jeroen Krabbé, uitge bracht op Philips-stereo 6423 027. Aanbevolen. Sandra en Andres: Sandra en Andres hebben een nieuwe LP gemaakt. En wat voor een! Bij hun vorige plaat was ik nogal wat sceptisch door de eenzijdigheid. Dat is er nu echt niet meer bij. Sandra en Andres maakten met ,,Yum Yum" een LP, waarop vrijwel elke song een andere muzikale wereld vertegenwoordigt. Af wisseling doet luisteren, zegt een va riatie op een bekend spreekwoord en dat is beslist hetgevalbij ,,Yum Yum". Mensen, die nog steeds niet onder de indruk zijn geraakt van alles wat uit de ,,underground"-sfeer bovengronds is gekomen en het nog steeds houden op de wat simpeler, grijpbaardere muziek en zang, zullen deze plaat wel kunnen waarderen. Eén van de nummers is trouwens al hard op weg om hoog in de toptien te belanden: Mary Madonna, be gin december op korte afstand van de tiende plaats. Terecht, hoewel juist Mary Madonna het genre vertegenwoor digt, waarmee Sandra en Andres in snel tempo de top bereikten van de vader landse showbusiness. Voor mijn gevoel staan op de LP ,,Yum Yum" nog wel en kele andere potentiele kanshebbers voor de toplijsten, zoals Mary Lee, Run run Ruby, It's Summertime en Que je t'aime. Ook Yum Yum, de titelsong, is niet onaardig, maar door haar jaz- zy-achtige karakter wellicht niet zo al gemeen in de smaak vallend als die andere nummers. S. A., een formi dabel zangduo met internationale kwali teiten. Voeg daarbij producer Hans van Hemert, die bovendien ook voor de tek sten zorgde en men heeft een trio, dat steeds meer faam zal krijgen in de in ternationale showwereld. Uitstekend vakwerk in uitstekend stereo opgeno men op Philips stereo 6413 019, uitge bracht door de platenmaatschappij Pho nogram NV te Amsterdam. Aanbevolen. Kortgeleden was hij op TV te zien: één van Nederlands beste cabaretiers, Henk Elsink. Nu al weer enkele weken in de platenwinkels te krijgen: de LP „Een avond met Henk Elsink", waarop gedeelten uit datzelfde televisie-optre den. Het programma van Elsink komt oorspronkelijk uit zijn Amsterdamse cabaret ,,De Koopermoolen". waar hij iedere avond (behalve op maandag), zijn gasten ontvangt. Elsink weei ook op deze langspeler weer enkele kostelijke typetjes neer te zetten. Bracht hij op deze vorige plaat bijvoorbeeld een schitterende creatie van de voetbalfan, nu is het de man van de gevonden voor werpen bij de Nederlandse Spoorwegen die het hoogtepunt van de plaat vormt, mèt de overigens schitterende vondsten rond de emancipatie van de vrouw. El sink, met zijn woordspelingen, zijn typetjes en zijn liedjes vol humor of tederheid, is eigenlijk een cabaretier, die het meest op Toon Hermans lijkt. Hun kunst is vergelijkbaar van het zelfde karakter, ook al heeft de grote Toon dan misschien een ietwat langere adem dan Henk, die grotendeels in eigen huis zijn gasten vermaakt met een niet al te lang programma (er moet tenslotte ook tijd over blijven om te eten en te drinken, nietwaar?) Henk Elsink heeft met deze nieuwe LP weer enkele schit terende nummers aan zijn overigens al uitgebreide repertoire toegevoegd en ik kan de plaat aan alle Elsink- en cabaret- fans van harte aanbevelen. Henk Elsink wordt begeleid door het trio van Hugh den Ouden. Uitgebracht door de platen maatschappij Phonogram NV te Am sterdam op Philips 6423 018. Bert Vos Bij de platenmaatschappij CBS/Ar- tone te Haarlem verscheen kortgele den een single van de disc jockey Ant hony Parker. ,,Hey pa, I think I love you, is de titel van dit plaatje, dat vol gens mij hoge ogen kan ogen. Het is gemaakt om een hit te worden, lekker vlot, een gemakkelijk herkenbare me lodie en bovendien kan Anthony Parker nog aardig zingen ook. Op de achterzijde Kinky Kathy Abernathy, ook geen on aardig nummer, zeker niet voor een B-kant. Op stereo, CBS nr. 7431 We leven weer naar een daverend carnaval toe, zeker gezien het enorme aantal nieuwe carnavals-schlagers, door bekende nationalen op de zwarte schijf gezet. We hebben pas Sjakie Schram gehad, Rijk de Gooyer en John ny Kraaykamp, het Coctail Trio en nu is de beurt aan Rita Corita die be slist niet de minste is in de rij met haar daverende ,,Ja, we zakken alle maal weer door", met op de achter kant ,,Het is weer uit de hand gelo pen". Uitgebracht in stereo op CBS door de platenmaatschappij CBS/Ar- tone te Haarlem, nr 7531. SINGELIER oh ir.b .?»nineni ncv iw FEUILLETON door H. van I/Li Vll.lil/1. L/nu Omme -17- Ook in Leeuwarden was ze een graag geziene gast en het kwam zover, dat Akke iedere dinsdagmiddag naar Lena ging Daar knuffelde Akke de baby, die inmiddels geboren was. keek vertederd toe, als zijn moeder hem verschoonde of voedde en dan ging er wel eens een steek door haar heen Doch ze zette er zich zoveel mogelijk overheen. Niet aan denken, zei ze tot zichzelf. Een mens kan niet alles hebben in het leven. Jacob Derkindere was na de aanran- dingsgrap nog een paar malen op bezoek geweest in Bollega. doch de harmoni sche sfeer, die altijd tussen hen ge heerst had, was bedorven en bestond niet meer Hoewel Akke nooit meer ge zinspeeld had op het gebeurde, doch altijd hartelijk en vriendelijk tegen hem bleef, voelden beiden toch aan, dat er wat tussen hen in gekomen was, wat zich voorlopig niet liet verwijderen Tenslotte wachtte Jacob, net als Jan nog eén rechtszaak. In het najaar bleef hij weg en Akke kwam tot de ontdek king, dat ze het helemaal niet erg ,vond Gek, dacht ze, ik was vast in de overtuiging, dat ik van hem hield. Nu mis ik hem niet meer Hij betekent dus niets voor me Tussen Sinterklaas en Kerstmis kwam de zaak voor Op uitdrukkelijk verzoek van Akke met gesloten deuren, hoewel de officier daar eerst niet veel voor voelde. Voor wat Jacob betrof had Akke voor een uitstekende verde diger gezorgd. ,,Doet u alstublieft, wat mogelijk is, want ïk'wil niet dat hij nu nog, zoveel maanden na het gebeur de, in de gevangenis komt." Akke, als getuige gedagvaard, ont popte zich als getuige a décharge. Geen woord kwaad wilde ze vertellen over beide boosdoeners Integendeel ,,lk beschouw alles nog steeds als een studentengrap, meneer de president verklaarde Akke op luchtige toon. ..Er was immers helemaal geen sprake van kwade opzet9 Alleen een beetje grootdoenerij van mijn neef. En wat Jan betreft, och, hij beschouwde het als een leuk avontuurtje Achteraf be zien vind ik het alleen maar een beet je kinderachtig. Volkomen amateurs- werk, vandaar dat ze beiden terstond er invlogen. Stuurt u ze maar weer naar huis, meneer de president Met wqt ze hebben doorgemaakt tot op deze dag zijn ze al voldoende gestraft Maar zo dacht de officier van justi tie er niet over. Wat misschien als grap bedoeld was, werd tenslotte een strafbaar feit, een ernstig vergrijp ook tegen de goede zeden. Een heer doet zoiets niet, zelfs niet als grap Deze jongelieden moesten maar eens besel fen, dat zulke misplaatste geestigheid niet door de beugel kon Ergens was nu eenmaal een grens en deze grens was overschreden Rekeninghou dende met het feit, dat de aanklacht door het slachtoffer was ingetrokken en er goede rapporten waren binnen gekomen over beide beklaagden, wilde hij volstaan met een voorwaardelijke straf En aangezien de uitlokker in dit geval zeker evenveel schuld had als de dader, eiste hij tegen beide beklaagden een ge vangenisstraf voor de tijd van drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar De beide verdedigers bleken veel werk van deze zaak gemaakt te hebben. Beide verklaarden ze heel mee te kun nen gaan met de gematigde eis van de officier, maar en beiden kwamen met tal van juridische argumenten, waaruit zou moeten blijken, dat er nauwelijks sprake was geweest van een strafbaar feit. Er was geen opzet in het spel. al leen maar iets wat op een aanranding geleek Uit alles bleek het amateuristi sche van de hele opzet, want een echte aanrander zou zich wel tien keer beden ken, vooraleer hij op een drukke straat weg en op klaarlichte dag zijn daad zou trachten te plegen. Het slachtoffer dat zichzelf helemaal niet zodanig wil zien, heeft zelf betoogd, dat ze alles be schouwt als een flauwe grap. een kwa jongensstreek Er is niets gebeurd en zelfs al zouden de beide tuinlieden niet in de nabijheid zijn geweest, dat zoude uitlokker te voorschijn zijn gekomen om mevrouw te ontzetten Znn plan zou geslaagd zijn en waarschijnlijk zou verder niemand iets over dêzeopz*t te weten zijn gekomen. Vandaar, dat ze zelfs deze straf nog te hoog vonden, terwijl de advokaat van Jacob vrij spraak vroeg, aangezien hier in feite door hom geen enkel strafbaar feit was gepleegd. De president bepaalde de uitspraak over veertien dagen en toen kon ieder weer gaan. Op straat nam AKke afscheid van.Ja- cob en keek toen- uit naar Jan, die al doorgelopen was Akke haalde hem in, ze keek op haar horloge en zei ..Je eet vanmiddag bij mij ,,Ik heb beloofd, dat ik even naar huis zou bellen ,,Dat kan ook bij mij thuis. En na het eten breng ik je wel naar Heerenveen. Terwijl ze in haar wagen terug reden naar Bollega, vroeg dekjongen Wat denk je Akke, zou ik dat houden, die straf? Ze haalde haar schouders op ,.Mis- schie gaat er nog wel wat af. En het is alleen maar voorwaardelijk. Een soort stok achter de deur Thuis bn Akke belde hii naar Heeren veen en daar waren ze opgelucht toen ze vernamen, dat er in ieder geval geen onvoorwaardelijke straf geeist was Na de maaltijd reed Akke naar Hee renveen en zat een uurtje bij mevrouw van der Spoel, die ze geruststelde ..Mevrouw, het is nu achter de rug U leest of hoort er nooit meer wat van. En de zaak is met gesloten deuren behan deld, dus de pers heeft er geen lucht van gekregen Die middag liet Akke zich verbidden en bleef eten ,,Je hebt nu een wagentje dus of je nu om vijf uur weggaat of twaalf uur," meende Van der Spoel droog. Akke keek hem ontzet aan ,,Ja, maar zo laat blijf ik niet. Ik kom nooit zo laat thuis. Mevrouw van der Spoel schudde haar hoofd ,,Mijn man maakt een grapje. Akke Je kunt natuurlijk net zo vroeg of net zo laat gaan, als je zelf wilt Die avond - Jan wilae het vertrek verlaten, maar Akke vroeg, of hij er bij wilde blijven, wat hij maar al te graag deed - vertelde Akke haar levens geschiedenis. Van haar ïeugd in Met- slawier van het werk. dat naar vader verrichte, van zijn dood en hun ver trek naar Bollega, alwaar ze als werk ster begon in het grote huis van de zieke oud-notaris Schaarsma de Zwart Van het plotselinge vertrek van de huis houdster, die niet langer tegen de oude man op kon, zodat zij, Akke, plotseling met de zieke alleen in huis was Hoe ze er in toestemde als Tjitske's op volgster haar taak over te nemen ener een andere werkster kwam Hoe ze ge leidelijk aan, hem beter ging verstaan, dat ze zijn gemopper wel oegreep en dat ook aan hem vertelde en dat ze samen steeds beter met elkaar overweg kon den Van zijn overwachte huwelijks aanzoek en dat ze daarna ten prooi was aan veel twijfel Het advies, dat dokter van Asselt gegeven had en haar toestem ming de volgende dag. Van haar huwe lijk vertelde ze, dat drie volle dagen geduurd had, het onverwachte over lijden van de zieke, de begrafenis en het drama in huis na het bekend wor den van het testament Dat ze door haar familie nu gemeden werd en gedood verfd als profiteur en oplichtster en dat er zelfs in de stad mensen waren, die niets met haar te maken wilde heb ben Dat ze alleen maar de notaris en de dokter met hun vrouwen als vrien den had en en verder teruggetrokken leefde En of meneer en mevrouw van der Spoel nu konden begrijpen, waarom ze zo blij was met hun vriendschap en die van hun dochter in Leeuwarden9 Of eh misschien vindt u ook dat het ongepast was, dat ik als 22-ja- rig meisje trouwde met een zieke van 81 dan kan ik er niets aan doen Ik zei u al het ging mij helemaal niet om zijn geld. Ik hield van hem, misschien niet zoals een vrouw een man liefheeft maar zoals een dochter een vader Misschien was het zo. ik weet het niet Ik wilde zijn laatste levensdagen geluk kig maken ik wilde alles doen om hem blij te zien, tevreden en iedere wens vervullen Van zijn familie ondervond hij niet de minste genegenheid, laat staan liefde Die mensen zouden hem doodgekeken hebben als ze daartoe de macht hadden bezeten Aan hun ge zichten kon je zien, dat ze het hem hoogst kwalijk namen, dat hij nog steeds in leven was Wat hij aan hen tekort kwam. wilde ik proberen te vergoeden En zelfs als hij voor ik met hem trouw de, gezegd zou hebben, dat hij toch al zijn geld weg zou geven, zou dat vobr mij geen verschil nebben gemaakt Ik zei ,,ja" om hem, alleen om hem Het is alleèn zo verdrietig."dat ik hem maar drie dagen mocht hebben Ik was vol komen gelukkig met hem, maar ja dat geloven de mensen toch niet. die denken alleen maar aan het slechte Het andere willen ze niet zien Het is allemaal zo erg naar. Mevrouw van der Spoel greep haar hand en zei: ..Akke, wij hebben nu nog meer bewondering voor je. Wij geloven je We kennen je immers al een poos! En wat heb je voor Jan gedaan? Iedere andere vrouw zou in jouw geval gezegd hebben Laten ze hem maar een paar jaar opbergen Nee, Akke ging voor Jan op reis en slaagde er in hem vrij te krijgen We houden van je Akke, nu je ons dit verteld hebt, zeker nog meer. We begrijpen je volkomen. Wat zeg jij, Douwe?' Vrouw, ik ben een man op leeftijd, dus niemand zal er wat achter zoeken, als ik zeg Akke, je bent een schat, voor wat je voor je man gedaan hebt en voor onze zoon En nu we dit weten, zullen we het altijd fijn vinden, als je bij ons komt binnenlopen Akke kleurde ..Dankuwel, meneer." Hoofdstruk 23 MET VAKANTIE NAAR ZWITSERLAND Daags voor Kerstmis kwam de uit spraak een week voorwaardelijke hechtenis voor beide jongelieden met een proeftijd van twee jaar Alsmede een boete van honderd gulden En toen Akke dit hoorde, slaakte ze een blijde zucht Gelukkig geen gevangenisstraf voor hem diezelfde dag stortte Akke honderd gulden op naam van de griffie en schreef een kort briefje naar Jacob Derkindere, dat ze de boete al had be taald. want ze wist. dat honderd gul den voor hem een heel bedrag was. Even had ze overwogen om ook de boe te voor Jan te voldoen, maar bij na der inzien vond ze het beter dit niet te doen Met Jacob was dit anders In ieder ®eval zou de familie - zo ze al op de hoogte was van het gebeurde en de gevolgen - niet kunnen zeggen, dat Akke niet alles voor neef Jacob gedaan had Er kwam een hartelijke bedankbrief van de neef terug en aan het slot ver klaarde hij tot iedere wederdienst be reid te zijn Akke zou steeds op hem kunnen rekenen Al was het midder nacht Akke vouwde de brief dicht, stak een sigaret op en dacht, dat is in ieder ge val aardig en prettig om te weten. Hopelijk zullen we er nooit gebruik van hoeven te maken De winter ging voorbij en het voor jaar bleef lang guur Doch het wagen tje van Akke was heerlijk warm als ze met haar moeder tochtjes maakte tot de Noordoostpolder of naar Leeuwar den Dinsdagmiddags reed ze steeds naar Lena, bewonderde haar zoon, die nu begon te staan en probeerde te lo pen. Was het redelijk weer. dan gingen ze wandelen. Lena achter de kinder wagen en Akke er naast Dronken er gens thee en bezochten winkels Soms gin® ze een weekeind naar Hee renveen. Inliet begin wilde ze haar moe der niet altijd alleen laten, doch me vrouw Feenstra had inde loopder maan den. dat ze nu bij haar dochter in het grote huis woonde, kennis gemaakt met andere vrouwen en had nu een eigen slot van rekening kon ze koken Ze was niet voor niemendal huishoudster ge weest. In die maanden, dat ze nu bij de familie van der Spoel overhuis kwamhad ze ge leidelijk aan kennis gemaakt met de an dere zoons en dochters, hun vrouwen, mannen en kinderen en Akke vond. dat 't maar een gelukkige familie was. Met wat broers en zusters was het toch veel leuker in huis, dacht ze Ik ben niets tekort gekomen vroeger, maar ik was toch vaak wel eenzaam Dat heb ik gemist. Met Jan ging ze kameraadschappelijk om Een enkele keer zinspeelde de jongen wel eens op het gebeurde, maar dan legde Akke haar vingers op zijn lippen, fronste de wenkbrauwen en zei op afgemeten ton ,,lk heb ie al vaker gezegd, dat ik hierover nooit meer één woord wil horen. Of wil je me graag kwaad maken?" Op een keer antwoordde hij grinni kend .Ik pas wel op ik heb je veel liever zoals je nu bent: vrolijk en op gewekt. O, Akke, als je nog eens een keer hertrouwt ..de man, die jou dan naar het altaar mag voeren, word de gelukkigste in de hele wereld. Toen had Akke een kleur gekregen en op dezelfde afgemeten toon antwoor- de ze ..Over zulke dingen zullen we evenmin praten Zullen we dat ook af spreken9 De zomer kwam en op een zonnige dag in begin van juli, toen ze op het terras zaten en genoten van koele li monade en het mooie weer, vroeg Jan opeens ..Zeg Akke. ga jij nooit met vakantie?" Ze deed haar zonnebril af, draaide zich naar hem toe en keek hem ver ward aan ,,Met vakantie?" herhaalde ze' ,,Nee, daar heb ik eigenlijk nooit aan gedacht. Je brengt me op een idee.' Van der Spoel keek eens naar zijn zoon en toen naar Akke Waarom ga je niet met ons mee. Akke° Aan het eind van deze maand gaan we er vier weken tussen uit Ik denk, dat moeder het wel leuk zou vinden, als je kon be sluiten met ons op te trekken" Mevrouw Van der Spoel knikte ..Va der. dat is een geweldige inval van je. Akke, we hebben een huisje in Zwit serland, dicht bij het Vierwoudstede- meer. Heel rustig en het is er fan tastisch mooi. Er is voor jou ook een slaapkamer. Lijkt het je niet?" Akke lachte een beetje. ,,Ik heb niet eens een pas" Jan keek haar verwonderd aan. ,,Ben je nog nooit in het buitenland geweest?" Welnee, wat moest ik daar doen?" Nou ja met vakantie". ,,Dat kwam bij ons niet op Maar jul lie brengen me in verleiding" ,,Een pas heb je binnen enkele da gen Vooruit. Akke. neem meteen een besluit. Dat doe ik ook altijd. Ik ga randeer je, dat je er geen spijt van zult hebben". Ze dacht nog even na en antwoordde toen, verlegen lachend ,,Als ik jullie niet tot last ben dan heel graag". Mevrouw Feenstra vqerde wel enke le bezwaren aan, toen Akke, tamelijk enthousiast, vertelde, dat ze aan het eind van de maand vier weken met va kantie ging, samen met de familie Van der Spoel De oude vrouw vroeg zich af. of dit nu wel nodig was. Zo kort na het overlijden van de heer des huizes Akke keek haar stom verwonderd aan. Maar mem, het is al meer dan twee jaar geleden! En wordt Jacob er weer levend door, als ik niet met va kantie ga doch thuis blijf?" Daar was niet veel tegen in te bren gen, doch er kwamen nog meer bezwa ren. ..Waarom zo ver weg, helemaal naar Zwitserland Dat zal me een schep geld kosten. Vind je dat niet zon de en jammer9" Akke glimlachte ,,Mem, Jacob heeft eens tegen me gezegd - ik geloof, dat het de laatste avond van zijn leven was - als ik er niet meer ben, Akke, zei hij, dan moet je niet gaan zitten treuren of kniezen. Je bent nog jong en geniet daarom van je jeugd. Ga reizen, ga de wereld zien. geniet van wat er te genieten valt Over het geld hoef je je dan niet meer te bekommeren. Ik heb genoeg. Dat moet je doen en ïkwil, dat je me dat belooft. Ja, mem, dat heeft hij gezegd. Meer dan twee jaar ben ik ternauwernood uit geweest, al leen naar kennissen in Leeuwarden en Heerenveen. Ik wil nu met vakantie naar het buitenland. Of gunt u me dat niet?" Maar dat wist Akke wel beter. En fin, er kwamen nog enkele bezwaren, die Akke alle wist te ontzenuwen en tenslotte kwam mevrouw Feenstra zelf tot de slotsom, dat er eigenlijk ook niets oplegen was. Gedurende de weken vóór het ver trek maakte Akke allerlei voorberei dingen Kocht kleren en een paar kaar ten van Zwitserland. Bestudeerde de omgeving van het dorpje waar ze ge durende vier weken zou verblijven. Ze schaftezich een paar stevige berg schoenen aan, want ze was vastbeslo ten in ieder geval één berg te beklim men Af en toe vroeg ze Van der Spoel of Jan om advies omtrent hetgeen ze mee moest nemen en kocht alles, wat ze dacht nodig te hebben. Bij de familie Van Asselt vertelde ze op een avond van haar plan. ,,Ik ga vier weken naar Zwitserland," ver klaarde ze opgetogen, ,,met de Van der Spoels uit Heerenveen. Die hebben daar een huisje. Hoe vinden jullie dat?" En ze keek met schitterende ogen naar de man en de vrouw. kennisenkring, waar ze een graag ge ziene gast was. Of ze kwamen naar hei grote nuis en genoten van de thee met gebak, die Akke's moeder hen voor zette Nu mem haar vriendinnen had kon ze zonder enige zorg een nacht wegblijven Een andere keer was de familie de gast van Akke en kwam Lena niet haar man en zoon ook over Dan werd het een gezellige dag en Akke sloofde zich daags te veren uit om met een uitge breid maal voor de dag te komen Per De maat had Ah Sing voor het stuurrad geduwd. ,,Je hoeft er niet aan te draai en!" zei hij. .Alleen als er een schip aankomt, maar dat gebeurt haast nooit'" Daarna holde de maat naar zijn hut toe en de adem stokte in zijn keel, toen hij zag, dat zijn Troeteltje inderdaad veel groter was gewoiden. zo groot zelfs, dat het zijn kop boven het aquarium uitstak ,,Maar maar heb ik ooit'" bracht de maat uit ,,Wat heb je nou toch gedaan ben jij zo stiekempjes gegroeid om de maat aan het schrik ken te maken' En dat zonder iets te eten! Wat ben jij een knap beestje! Dat had de maat nooit gedacht. Kleine grap penmaker' Je past niet eens meer in dat prachtige aquarium' Wat moet de maat nu met je beginnen9" Kappie had intussen besloten om de maat te gaan afwisselen bij het stuuriad Maar toen hij op de brug kwam zag hij daar tot zijn grote verbazing Ah Sing staan. ,,Aaah, Kappie!" riep Ah Sing ,,Ikke stulen zo goed! Ikke wil stuulman wol den!" ,,Wat moet dat beteken," schreeuwde Kappie, buiten zichzelf van woede ,,Wat doe jij daar? Waar is de maat? Het lijkt hier wel een gekkenhuis op het schip'"

Leusder Krant | 1971 | | pagina 4