P.v.d.A.: „Keiharde meerjarenplanning" zonder financieringsmiddelen is wassen neus r r VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 «Iniui oaaxhil olloan Ha anm mlcc Een jaar geleden hebben wij onze algemene beschouwing geopend meteen verklaring van het woord „polis". Hieruit is ons woord „politiek" ont staan. Het lijkt nuttig er thans op te vijzen, dat het in de politiek gaat om een drietal hoofdzaken, t.w. macht, streven naar macht en opvattingen t.a.v. de maatschappij. In een democratisch bestel als het onze, dat een pluralis tisch staatkundig stelsel is, zijn meer dere groepen met elkaar ineen machts strijd gewikkeld. In onze raad treden deze op als fracties. Zij zijn als zoda nig de exponenten van de plaatselijke politieke groeperingen wier naam zij dragen. Voor zover zij in het college van b. en w. zijn vertegenwoordigd, dragen zij extra verantwoordelijkheid, maar allen tesamen zijn zij aanspra kelijk als beleidscontrolerende en be- leidlegaliserende gemeenteraad. He laas raakt het beleidvormende karak ter van de raad steeds meer op de ach tergrond. Als tweede uitgangspunt willen wij - evenals in voorgaande jaren - ons ba seren op het feit, dat het gemeentelijk bandelen in belangrijke mate wordt be- i door de politiek der regering. Wij stelden reeds eerder, dat in hoofdzaak de inkomsten der gemeenten door de rijksoverheid worden vastgesteld, ter- vijl de raad zich over de uitgaven moet aitspreken. Zoals gebruikelijk bij „herwaardering van taken" legt de re dering in de eerste plaats de finan ciële mogelijkheden van de gemeenten terder aan banden. In haar memoran dum „Orde op zaken" heeft de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten dan ook gesteld, dat het onverantwoord zou lijn de lagere overheden nog een perio de met onvoldoende financiële moge lijkheden aan de gemeentelijke proble men te laten sleutelen. Dit zou het ver trouwen van de bevolking in het eigen plaatselijk bestuur schokken en be stuurders de moed ontnemen hun taak en verantwoordelijkheid te dragen. Beide uitgangspunten combinerend moeten wij stellen, dat de plaatselijke politieke groeperingen ook een eigen rerantwoordelijkheid hebben t.o.v hun landelijke partij, voor zover deze als regeringspartner optreedt. In plaats biervan moeten wij echter veelal een lekere afhankelijkheid vasstellen van plaatselijke partij-afdelingen van bun landelijke organisatie. Hierdoor wordt in feite de bewegingsvrijheid van menig college van b. en w. onnodig rerder beknot. Wij menen, dat zulks ook in Leusden het geval is. bere beschouwing welke wij een jaar geleden moesten houden, achten wij door de zoeven genoemde cijfers meer dan gemotiveerd. In de voorliggende begroting is geen enkele kapitaalsuitgave voorzien voor complementaire voorzieningen, ver band houdende met de groei van het in woneraantal. Wat dat betreft moeten wij nogmaals met nadruk Uw aandacht vra gen voor onze uitspraak van een jaar geleden, dat het grote kernprobleem, waarvoor de gemeente is gesteld, niet kan worden opgelost, n.l. dit: Het realiseren van een relatief gro te tot zeer grote uitbreiding van de woonfunctie op zodanige wijze, dat andere functies en belangen daardoor niet worden geschaad. WERKKAPITAAL NOODZAKELIJK BEGROTINGSPOSITIE fl'l! I Met U zijn wij van mening, dat de begroting 1972 een relatief gunstiger beeld vertoont ten opzichte van het dienstjaar 1971. Merkwaardigerwijze komt U tot deze conclusie door alleen te kijken naar het komende jaar en blijft een vergelijking achterwege. Daaren tegen is het onze mening, dat toetsing van de te behandelen begroting slechts mogelijk is aan de hand van de erva ringen in het lopende dienstjaar. De enige vergelijking die U maakt is ie vermelding van het begrotingstekort 1971 ad f42.370,- tegenover dat voor 1972 ad fll 375,- Voor dit bedrag is overigens geheel ten onrechte reeds ren dekkingsmiddel in de begrotingop- jevoerd door middel van verhoging der reinigingsrechten. Het eerstgenoemde bedrag is evenwel volstrekt onjuist: in Ie primitieve begroting met de daar "i onlosmakelijk verbonden begro tingswijzigingen zat alleen al een gat ran f 112.750,- dat vanuit de saldi-re- serve voor de scholenbouw zou moeten worden uitgetrokken. Rekeninghoudend net de toegepaste begrotingsgymnas- tiek en de redelijkerwijze te verwachten verdere uitgaven, spraken wij de ver wachting uit, dat het uiteindelijk tekort wel een kwart millioengulden zou be iragen. Helaas, Mijnheer de Voorzit- is onze prognose nu al waar ge naakt: bijgewerkt t/m de 58ste begro tingswijziging geeft de gewone dienst su al een tekort aan van ca. f302 000,-. Vóór het afsluiten van het lopende lienstjaar kunnen nog verdere tegen vallers worden verwacht, terwijl an- ierzijds ruimte vrijkomt wegens be narde rente op de sterk vertraagde scholenbouw. Het spijt ons bijzonder, dat de Wegen- »ta nog niet is vastgesteld, waardoor ïu slechts een incomplete begrotings behandeling mogelijk is. In dit ver- tand wijzen wij erop, dat de „Discus- ie-nota Wegen" reeds op 3 decem- ter 1970 aan de Raad is aangeboden. J de beschrijvingsbrief bij de begro ting 1971 zegt U hierover: Of en in hoeverre de in deze nota enoemde investeringen in een bepaald sar zullen worden gerealiseerd, hangt van DE UITEINDELIJKE WEGEN- M)TA, ZOALS DEZE NA DE BEHAN DELING VAN DE DISCUSSIENOTA ZAL Ï0RDEN VASTGESTELD". Dit lijkt een waarheid als een koe, aaar: de discussie-nota is nog steeds niet besproken, noch in een openbare contactbijeenkomst met de zeer vele belanghebbenden, noch in de Raad; is het nu kennelijk Uw bedoeling de discussie-nota Wegen als Beleids nota te hanteren. Hiervoor zult U rich mogelijk beroepen optijds gebrek. Voor onze fractie is deze gang van zaken echter niet aan vaardbaar. Maar Mijnheer de Voorzitter, ons «palend tot de financiële mogelijk- «den in 1972 kunnen wij wel meegaan vet Uw prognose in de staat O, vol- ens welke het tekort over het dienst er 1971, aangevuld met een bijdrage wegenreconstructie, de saldi-re- «rve tot beneden de f400.000,- zal ken dalen, nadat deze «op 1 januari fll de record-hoogte van f 945.189,37 «reikte. De huidige saldi-reserve lijkt °g een heel bedrag, ware het niet dat ïk deze onderhevig is aan de voort ellende muntontwaarding. De som De Staat van te verwachten inves teringen gaf verleden jaar voor 1972 een uitgave aan ten laste van de gewo ne dienst van f248.650,- terwijl dit bedrag nu is teruggedraaid tot f72.880,-. Als deze vergelijking tussen de begrotingen voor 1971 en 1972 wordt gemaakt - en zulks is een nood zaak - dan zijn wij bij voortduring met grote zorg vervuld yoor de naaste toe komst. Wij begrijpen niet waarom het College nog steeds niet heeft kunnen komen tot een strict zakelijke benade ring van het indringende financierings probleem onzer stadsuitleg. Gelukkig is U wel realistisch met de opmerking, dat ookde financiering van kapitaalswerken, welke via het Grond bedrijf zou dienen plaats te vinden, moeilijkheden oplevert. Met name het Fonds Stadsuitleg zal immers vooreen niet onaanzienlijk deel „voorlopig" ge bruikt moeten worden voor de aankoop van gronden voor de verdere uitbouw der gemeente. Een werkkapitaal zou zeer noodzake lijk zijn. Wij hebben hierop al eerder gewezen. Een jaar geleden ging U niet nader op deze materie in. Bij ons be staat derhalve de indruk dat Uwer zijds onvoldoende vechtlust - met min der kan het niet - aan de dag wordt ge legd om een dergelijk financieel stoot- blok in handen te krijgen. De door U beoogde „Keiharde meer- ''"jareapïanning" is een.noodzaak. Maar zonder, voldoende financieringsmidde len (vreemd werkkapitaal plus beschei den eigen middelen) is deze een wassen neus. Dit blijkt al uit hetgeen wij zoeven zeiden. Daarom kan de planning-op- termijn niet meer zijn dan een verlang lijstje, waarvan de prioriteit van jaar tot jaar opnieuw zal moeten worden vastgesteld. Overigens is zulks geen reden om deze termijn-planning dan maar achterwege te laten. In dit licht bezien is de vermelding van toekom stige sportieve voorzieningen van wei nig meer dan symbolische betekenis. Wij moeten erop wijzen, dat van de stichtingskosten van het zwembad aan de Bavoortseweg nog steeds een bedrag van f525.000,- niet is gedekt door de algemene dienst der gemeente Hoe kun nen wij serieus denken aan uitbreiding van het zwembad zolang deze zware „zwevende" post nog niet is wegge werkt? De gewone dienst noch grond bedrijf kunnen zelfs maar de daaruit voortvloeiende rentelast op zich nemen. Daarom is dit bedrag in 1968 ten laste van complex Rozendaal 1 gebracht, maar wordt de rente gedekt door aan wending van een gedeelte der Reserve Ontsluiting Industrieterrein Pon N.V. i i i ALGEMENE VOORZIENINGEN LOPEN ERNSTIG GEVAAR toch met nieuwe dekkingsvoorstellen zal komen. Terwille van de duidelijk heid vragen wij U reeds nu hierover Uw inzichten kenbaar te maken. GRONDBEDRIJF Het Grondbedrijf speelt in de hui dige ontwikkelingsfase van Leusden een nog grotere rol dan normaliter toch al het geval zou zijn geweest De financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten laat veel te wensen over. Hierdoor moet ook onze gemeente trachten op andere wijze dan voor zien in de Financiële Verhoudingswet te komen tot een zo breed mogelijk in- komstenpeil Het Grondbedrijf lijkt daartoe het aangewezen middel. Dat betekent, dat gestreefd wordt naar het verwerven van zoveel mogelijk fi nancieringsmiddelen. Een zo hoog mo gelijke grondprijs is hiervan het di recte resultaat. Wij trekken hieruit twee algemene conclusies a) Het Leusdense grondprijsbeleid blijkt een dienende rol te spelen in het totale financiële beleid der gemeente; b) het plaatselijke stedebouwkundig en grondprijsbeleid blijkt een dui delijke opwaartse druk uit te oefe nen op de stichtingskosten van bouw werken. Bij de conclusie sub b) willen wij opmerken, dat mede door het ontbreken van voldoende eigen financieringsmid delen er een buitensporig hoge rente last ontstaat voor aankoop en bouwrijp- maken van gronden, waardoor de op waartse prijsdruk nog verder wordt verstrekt. Om vast te stellen welke dienende rol het Grondbedrijf in de laatste ja ren heeft kunnen vervullen is het nodig VERHOGING REINIGINGS- RECHTEN TEN ONRECHTE REEDS ALS DEKKINGSMIDDELJ I J GEBRUIKT.. de rekening-uitkomsten van de drie laatst bekende jaren als volgt samen te vatten: LEUSDEN - Namens de PvdA sprak de heer J. C. Th. Kuijpers de algemene beschouwing uit op de gemeentebegroting 1972. Hoe wel het een zeer uitgebreide toespraak werd, hebben wij toch gemeend deze in haar geheel (onverkort) op te moeten nemen. ding tussen wonen en werken zou kun nen verbeteren. Op haar beurt heeft zulks een gunstige uitwerking op de verkoop van grond aan particulieren Aansluitend aan deze conclusies moeten wij wijzen naar twee nieuwe projecten welke in uitvoering zijn ge nomen, n.l. De Wetering en Groenhou ten. Voor eerstgenoemd plan is voor 1972 een nadelig saldo geraamd van f73.805,-. Wij nemen aan, dat de ra ming heeft plaatsgevonden vóór een be kende priesterlijke uitspraak en zullen derhalve gaarne van U vernemen of door U in het uitzicht gestelde beleidsombui ging in de richting van meer sociale wo ningbouw daadwerkelijk consequenties heeft voor deze raming. Vastgesteld zij, dat het nadelig saldo voor f62.599,-be staat uit rentelasten. Het beginnende project Groenhouten zal volgens raming in 1972 een nadelig saldo van f81 827,-opleveren, waarvan alleen al aan rentelasten f70.458,-. Uit deze twee ramingen blijkt duide lijk, dat het tekort aan eigen financie ringsmiddelen leidt tot krachtige op waartse prijsdruk. ri)ib3 nev n9iuJuovh ssusmmfi RCSCRVCS CRONneCORiar na afloop varr. hot dienstjaar Algomono reserve Reoorvo nadelige verschillen Ros. nneropbr'-nqst arondverVopen Ros. exploitatlo-overschotten Ror.ervo bnuuri Jpmnkon Ros. ontsluiting industrieterroin Pon N.V. 19b7 (Lsd. plus St.b.) 61.215,71 43.343,81 276.496,44 91.813,41 9.680,— f. 518.032.79 f .1.000.582,16 f. 75.905,15 f. 65.434,22 f. 585.851,08 f. 91.013,41 f. -, f. 904.907.0B f.1.724.000,54 Uit dit overzicht blijkt een toene ming van de eigen financieringsmid delen met f723 418,78. Hiervan neemt de Pon-reserve maar liefst f 386.964,29 voor haar rekening, terwijl de reser ve meeropbrengst grondverkopen met f319.364,64 steeg. Dit laatste komt neer op een gemiddeld winstcijfer van ca. f 106.500,- per jaar. Hierbij zij opgemerkt, dat in genoemde periode geen enkel complex werd afgerekend, zodat het berekende voorlopige resul taat nog aan stijging onderhevig zal blijken te zijn. Bedacht dient voorts te worden, dat de ontwikkeling van de reserve meer opbrengst is geremd door tussentijdse besteding uit deze reserve voor „bij zondere doeleinden" Om een inzicht te krijgen in de op tredende renteverliezen kan worden op gesteld een i i i i ZONDER WEG EN NOTA INCOMPLETE BEGROTINGS BEHANDELING Uit de toeneming van de Pon-reserve moge mede het belang van verantwoorde ïndrust-rievestiging blijken. Tenslotte menen wij te hebben aan getoond, dat via de toeneming van de reserve meeropbrengst grondverkopen een feitelijke bijdrage wordt verkregen in het totale financieringspatroon. He laas moeten de aldus verkregen midde len geheel worden aangewend voor de 0VCR2ICHT CXPinirATIE-SALOI. Norlolig ex~] o* tatio-r. ildo rokt-ning 1969 n 970 r.ininq 1971 197? 222.551,54 (incl. Stoutenburg) 85.933,47 Een interessant aspect hiervan is, dat de nieuwe bewoners nog steeds geen bijdrage leveren in de stichtings kosten van het zwembad. Bij een meer harmonische uitbouw der gemeente zou zulks wel het geval zijn geweest. Het begrotingsbeeld voor 1972 wordt goeddeels bepaald door: a) het drastisch terugdringen van ka pitaalswerken, waarvan de lasten op rekening komen van de algeme ne dienst, b) een verfijningsuitkering terzake van ongewoon bevolkingsverloofc ad f157 500,-. Als derde interessante factor noe men wij de o i. zeer dubieuze post on der volgno. 67 waariq een ontvangst wordt geraamd van f67 150,- als leges voor de bouw van 170 Eurowoningen. Het is veelzeggend, dat de begroting van het Grondbedrijf met de verkoop van 170 kavels geen enkele rekening houdt. Op dit moment wil onze frac tie duidelijk stellen, dat indien t z t. een nieuw contract met Eurowoningen N.V. voor de bouw van deze woningen aan de orde zou komen, de voorziene inkomstenpost van f67.150,- bij de overwegingen geen enkele rol mag spelen. Mede gezien de ervaringen in de af gelopen jaren verwachten wij, dat inde loop van het dienstjaar 1972 geleidelijk- aan tekorten zullen optreden, welke niet gecompenseerd kunnen worden door be spaarde rente op kapitaalsuitgaven, doodeenvoudig omdat de weinige kapi taalswerken welke zijn voorzien - en dus absoluut noodzakelijk zijn - niet meer uitgesteld kunnen worden. Zonder bepaalde suggesties te willen doen, achten wij het niet uitgesloten dat Uw College daarom in de loop van 1972 Hjorin participr-ert comilcx 1969 rofcaninq 1970 rekening 1971 raming 1972 rHninq Totaal over vier joar: CONCLUSIES: 1) Over de dienstjaren 1969 en 1971 is Rozendaal volgens rekening/ra ming aansprakelijk voor globaal 50% van het nadelig exploitatie-saldo; voor het dienstjaar 1972 bedraagt het ra mingspercentage ca 30. 2) Het accumulatieve nadelig saldo van Rozendaal 1 blokkeert schaars geld en maakt uitsluitend dure woningbouw mogelijk. Het negatieve saldo bestaat voor ca 85% uit rentelasten en heeft soms betrekking op 295 783 m2 (on verkocht) 3) Aangezien de negatieve exploita- tie-saldi op de boekwaarde der gronden moeten worden bijgeschreven, betekent zulks een voortdurend extra stijgende grondprijs, in aanvulling op de voort gaande geldontwaarding. 4) De noodzakelijke aankoop van gronden en opstallen der N V.E.P U. legt een zware last op het grondbe drijf Een bestemmingsplan zou hier voor met voorrang dienen te worden vastgesteld, ook al daar dit werkgele- genheidsgebied de ontwrichte verhou- f. 285.516,08 r. 378.076,77. Ro7anda.il I (Curouoningan) f. 106.052,21 f. 3.084,37 f. 132.139,10 f. 106.178,— f. 347.453,68 Hot RuIop Veld C.l'.U.) P.M. f. 166.838.— f. 166.838,— Op blz. 22 onder IV-1 wordt het zelfde gezegd van de dure bouw in Centrum. Op blz. 14 onder Illb wordt het „hoe" en „waarom" ietwat nader belicht: „Er zal voor gezorgd dienen te wor den, dat de totale eerste fase financi- eel-economisch gezond uitvoerbaar blijft, terwijl tevens een zo POSI TIEF mogelijke aanzet dient te wor den geschapen voor de volgende fasen". Op blz. 15 wordt onder I1I-2 gezegd: „Economisch gezien zullen er aan vaardbare grondprijzen moeten worden bepaald, waarin echter een zodanige bijdrage moet zijn begrepen, dat het scheppen van een woon- en leefklimaat OP HOOG NIVEAU MOGELIJK WORDT" Mijnheer de Voorzitter, deze drie ci taten vormen kennelijk de geloofsbelij denis van het College t.z.v. de woning bouw. Zij is naar onze overtuiging a-sociaal. Uw College zegt in feite tot een slui tende grondexplosie te willen komen door de bouw van zoveel mogelijk duur dere en dure woningen. Het aldus ont stane eenzijdige woonklimaat noemt U „positief". Bij dit systeem komen op de grondprijs allerhande heffingen om de tekorten op de bovenwijkse voorzie ningen te dekken, waardoor de exploi tatie van de uitbreidingen alsnog slui tend kan worden gemaakt. Bij woning- wetbouw zijn dergelijke „toeslagen" in veel mindere mate mogelijk en dus moet deze bouw worden geweerd, al thans beperkt. Als bijkomend voordeel ziet het College blijkbaar dat het „hoge niveau van wonen en leven" niet wordt aangetast. Voor onze echte Leusdenaren-veel al jonge echtparen - die op een woning wetwoning zijn aangewezen, is door de ze politiek inmiddels een noodsituatie ontstaan Daarvoor heeft U een oplos sing Bij eerdere gelegenheden heeft U duidelijk gesteld, dat deze mensen maar een goedkoop flatje in Amersfoort moe ten zien te krijgen. De duurdere Amers- foorters zijn als tegenhanger hier wel kom Wij vragen u thans dit punt nogmaals ondubbelzinnig toe te willen lichten. Van uw antwoord hangt in overwegende mate de stellingname van onze fractie af ten opzichte van het door uw college ge voerde beleid, zoals dit cijfermatig in de aan de orde zijnde begrotingen is verwerkt. U stelt in de beschrijvingsbrief: „Ook de woningbouw in ons land geeft reden tot ongerustheid, nu in de laatste jaren de bouwprijzen steeds duidelijker uitlopen op de stijging van de inkomens. Met name bij de wo ningbouw heeft dit verschijnsel tot ge volg dat de lagere inkomensgroepen de huurprijzen niet of nauwelijks kunnen opbrengen, waardoor slechts doorstro ming soulaas kan bieden". Wat de doorstroming betreft moeten wij opmerken dat er maar zeer weinig goedkope woningen beschikbaar zijn. Er valt dus maar heel weinig door te stro men. Overigens heeft het lang geduurd voor U op onze suggestie de Minister heeft verzocht de bescheiden mogelijk heden van de Doorstromingsverorde ning ietwat te mogen verruimen. Zolang bovendien van de zijde van het college geen poging wordt onder nomen om de gedwongen doorstromin gen bij verordening vast te stellen, zoals in meerdere gemeenten in ons land reeds het geval is, hebben wij in uw streven tot doorstroming weinig vertrouwen. U wilt blijkens de beschrijvings brief de grondprijzen van de woning wetwoningen niet verlagen door een zwaardere belasting van de grond prijzen in de premiesector Maar wat gebeurt er nu? Wij komen terug op de veelbespro ken 56 woningwetwoningen in plan Ros senberg, en verwijzen U naar de resul taten, resp. verwachtingen, van het Grondbedrijf t.a.v. dit plan. Het volgende overzicht is mogelijk van de exploitatie-saldi: voordoliq: nadello: 1969 rnkpnlng f. 51,567,87 1970 r"Uonlng f. 83.500,10 1971 raming f, 10.563,24 1972 raming f. 24.594, VERKAPTE SUBSIDIES NIET MEER GEVEN stadsuitleg. Het is derhalve niet mo gelijk - althans voor afzienbare tijd - deze reserve te besteden voor bijdra gen a fonds perdu voor complemen taire voorzieningen, zoals sportaccom modatie, gemeenschapshuis, enz. An derzijds blijkt uit de gemeentebegro ting dat ook deze niet in staat is zelfs maar enige kapitaallast voor deze voor zieningen te dragen. Wij achten hiermede het verband te hebben aangetoond voor het achterwege blijven van uitgaveramingen voor ge noemde doeleinden. Gezien het zeer grote belang van het grondbedrijf voor de ontwikkeling on zer gemeente zal onze fractie voor taan iedere transactie van het grond bedrijf met de grootst mogelijke at tentie begeleiden. VOLKSHUISVESTING Het lijkt nog maar kort geleden dat een nieuwe burgemeester triomfante lijk kwam vertellen, ontdekt te hebben hoe belangrijk het is dat de mensen kun nen wonen Inderdaad is er in deze ge meente gebouwd. De vraag is echter of de juiste woningen om de juiste tijd werden, resp. worden gebouwd. In dit verband wijzen wij op het gestelde op blz 5 van de Discussie-nota eerste fase, waarin onder II-2 wordt gezegd: „Dit toont aan dat in Leusden/Zuid de wat betere (duurdere) bebouwing wordt aangetroffen, hetgeen van PO SITIEVE invloed is op de naam van Leusden als woongemeenschap" WONINGBOUWBELEID IS A SOCIAAL Per saldo wordt dus over vier jaren een netto batig saldo verwacht van f 67.169,47 Waarom desondanks deka- velprijs dezer woningen op te voeren van f4.625,- excl. BTW (rekening Grondbedrijf 1970) tot f8 267,84 incl. BTW? Dit laatste komt neer op f45.32 per m2. Natuurlijk om tot een zo goed mogelijke grondexploitatie te komen. De consequentie is een huurverhoging met ca. f20,- per maand Bezien wij voorts de verkoop in 1970 van 1464 m2 grond aandeSt. SintGeer- trudishof in hetzelfde complex tegen KOSTPRIJS ad f29,88 excl BTW Waarom moet dan voor andere sociale woningboyw de grondprijs tot ver boven deze kostprijs worden opgetrokken? Recentelijk is grond verkocht aan de St. Tehuis Demente Bejaarden tegen KOSTPRIJS ad f31,25 excl BTW. On zerzijds is hie; toe gaarne medewer king verleend. Maar weer. Waarom ook niet elders (hoewel vlabij) tegen kost prijs verkocht in de sociale sector? Gesteld kan worden, dat de grond prijzen van o.a. woningwetwoningen worden verhoogd om medewerking te kunnen verlenen aan de bouw van een ziekenhuis en bejaardenwoningen. Op de voorgrond staat dan weer duide lijk Uw streven om tot een zo best mogelijke grondexploitatie te komen Maar het zij U toegegeven: In de Dis cussie-nota eerst fase heeft U er geen doekjes om gewonden. Het is derhalve bepaald niet juist wat U zegt in de beschrijvingsbrief over het onmatig oplopen van de bouwprij zen, zeker niet als enige bepalende factor. Minstens zo belangrijk is de politiek van grondexploitatie van Uw College. In deze politiek past het ook om voor de 56 woningwet - woningen een toe slag te leggen van f2.- per m2 voor het Fonds Stadsuitleg. De directe slacht offers van de stedebouw moeten er nog voor betalen ook. Mijnheer de Voorzitter, met het oog op al dezeoverwegingen zal onze frac tie in den vervolge slechts medewer king verlenen aan grondprijscalcula tie voor de woningwetbouw op basis van werkelijke kostprijs, zoals ook voor an dere sociale bouw het geval is geweest. Indien anders zou worden beslist door een raadsmeerderheid zal onze frac tie een initiatief-voorstel indienen voor een gemeentelijke huursubsidieveror dening, waardoor het althans voor de allerlaagstbetaalden mogelijk zou wor den de goedkoopste woningwet-wonin gen te betrekken in eigen gemeenten. Wij prijzen ons gelukkig dat de po gingen om de gehele regio in de eerste gemeenteklasse onder te brengen thans blijkbaar door het Samenwerkingsor gaan Eemland worden ondernomen. Ook zijn wij zeer ingenomen met de plannen om tot oprichting van een wo ningcorporatie te komen, en ook dat b en w na vele aarzelingen zich toch tot volledige medewerking bereid heb ben verklaard. De nieuwe organisatie zal zeker de bouwplannen willen af stemmen op de vraag naar betaalbare woningen, waardoor tevens een meer aanvaardbaar niveau zal worden ver kregen. Dit laatste zal naar wij hopen ook in de hand worden gewerkt door de uitkomsten van het woningbehoefte-on derzoek van het E.T.I COLLEGE BENADERT RAADSGEBEUREN WAT AL I TE GEMAKKELIJK RELATIE GEMEENTE- GEMEENTENAREN Blijkens volgno. 112 van afd. 1 der begroting wordt voor de kwartaalsge- wijze uitgave van een gemeenteblad een bedrae geraamd van f5.100,- Blij kens in commissieverband gegeven in formatie betreft het hier een voorbe werkte uigave van Vermande Zonen N V. te IJmuiden Onze fractie heeft reeds jarenlang op de uitgave van een dergelijk blad aan gedrongen en is derhalve verheugd.dat thans een raming hiervoor heeft plaats gevonden. Niettemin vragen wij ons af of de voorgestelde oplossing de beste is. Wij moeten erop wijzen, dat thans de plaatselijke nieuwsvoorziening aan zienlijk verbeterd is. Het moet mogelijk zijn hiervan gebruik te maken - bijv. eenmaal per maand - op zodanige wij ze, dat ieder postadres wordt bereikt. Grotere actualiteit zou gepaard kunnen gaan aan lagere kosten. Het nieuwe medium zal ongetwijfeld goede diensten kunnen bewijzen voor het publiceren van gemeentelijke ver ordening (tot nu toe een onontwikkeld gebied) en ter toelichting vandeelplan- nen als aanloop tot een persoonlijk con tact met de geïnteresseerde gemeente- naren door middel van hearings, con tactbijeenkomsten. openbare commis sievergaderingen, enz. Niettemin moeten wij U zeggen niet geheel gerust te zijn, de vrees bestaat dat de gemeentelijke publi citeit mede moet dienen om deze contacten te voorkomen, althans te beperken. Wat dit betreft wij zen wij erop, dat dit jaar de public relations van de gemeente onder maats zijnverzorgd. Er is niet meer dan één (minder goed ver zorgde) openbare commissiever gadering gehouden, hetgeen een markante terugval is t.o.v. voor gaande jaren. De passiviteit die Uw College in dit opzicht aan de dag heeft gelegd, heeft geleid tot het stellen van uitgebreide schriftelijke vragen in de vergadering van 29 juli j.l. Destrekking van Uw ant woord is geweest dat het beleid van voorheen zou worden voortgezet Wij moeten U zeggen op dit punt zeer nieuwsgierig te zijn en dus gaarne be reid te zijn tot assistentie door het no dige in de toekomst zoveel mogelijk in Uw herinnering levendig te houden Het contact met de burgerij kan ook worden bevorderd door gebruikmaking van art. 61 van de Gemeentewet die de mogelijkheid biedt in raadscommissies ook met-raadsleden te benoemen Van deze mogelijkheid is inmiddels op be perkte schaal met groot succes gebruik gemaakt. Wij menen, dat de reglemen ten van orde van de besloten raadscom missie thans ook opengebroken dienen te worden. In onze gemeente zullen naar onze stellige overtuiging vele deskundigen op vele vakgebieden wonen die gaarne hun kennis aan het gemeentebelang dienstbaar willen maken In hoge mate geldt zulks voor de zaken van volks huisvesting en ruimtelijke ordening Openbare vergaderingen van de aldus uitgebreide commissies zouden zeker aan belang winnen. Daarnaast zou ook de Raad een breder en (nog) deskun diger informatie ontvangen Hieraan dient meteen te worden toe gevoegd, dat de huidige gang van zaken, waarbij door middel van art 19 van de Wet op de Ruimtelijke ordening in feite bestemmingsplannen worden gereali seerd, voor onze fractie niet meer ac ceptabel is De tegenwoordige proce dure, waarbij alleen de commissie R.O. wordt geïnformeerd en gehoord is naar onze overtuiging in strijd met de meest elementaire demoratische op vattingen, alsook in strijd met de geest van de Wet op de R.O., die immers art. 19 slechts als een uitzonderingsmaat regel kan hebben bedoeld. Wij moeten dan ook nadrukkelijk vragen, dat a) de bestemmingsplannen aanzienlijk sneller dan tot nu toe het geval is, worden voorbereid en b) toepassing van art. 19 slechts plaats vindt na ac- coordbevinding door de Raad. De openbaarheid kan ook worden be vorderd door op verschillende plaat sen in de gemeente complete raads- agenda's ter inzage te leggen. Niet onvermeld mag blijven, dat het contact van gemeentebestuur met Ro- zendaalbewoners via de Groenstichting uitstekend verloopt. Realiter menen wij evenwel, dat dergelijke contacten via wijkcommissies, voorlopig niet wel haalbaar zijn. Op langere termijn zien wij hiervoor echter uitstekende kansen. Tenslotte mogen wij niet onvermeld laten, dat de thans zitting hebbende Raad een onvoldoende factor van public rela tions is Wij menen, dat de Raacf qua personele samenstelling geen afspie geling is van de huidige bevolking. On der deze omstandigheden zal het ver trouwen in het functioneren van de ge meentelijke democratie weinig ver trouwen ontmoeten Het ware zeer wenselijk geweest indien wettelijk zou zijn voorzien in verkiezingen voor de Raad halverwege de zeer lange zit tingsduur; juist een snelgroeiende ge meente heeft op alle terreinen goede contacten naar buiten nodig. Het is deze zijde van de medaille die wij ook nu weer het College voor willen houden Reeds meerdere malen hebben wij onze uitgangspunten voor het subsidie beleid uiteengezet. In het algemeen moeten wij stellen, dat een verant woord subsidiebeleid is gericht op de bevordering van activiteiten die van we zenlijk belang zijn voor de plaatselijke samenleving en niet op de weg liggen van de gemeente. De subsidiëring zal afhankelijk moeten zijn van a) een ver antwoord financieel beleid van de sub sidie-aanvrager, b) een zodanige fi nanciële positie, dat steun vereist is en c) alle middelen zijn aangegrepen om tot een maximale inkomstenwerving te kornen. Al deze drie factoren zullen niet alleen bepalend moeten zijn bij het aanvragen van het subsidie, maar ook bij eventuele jaarlijkse verlenging hiervan. Onze fractie is geen voorstander van vaste subsudiering met relatief kleine bedragen, b.v. niet groter dan f50,- per jaar, zulks o.a met het oog op de naar verhouding zeer zware admini stratieve last. Het ware wenselijk de bestaande mini-subsidies te beëindi gen door een slotuitkering van b.v. een vijfvoudig jaarsubsidie Terzake wijzen Wij erop, dat het Gerechtshof te's-Gra- venhage in een arrest van 23 juni 1971 heeft uitgesproken, dat op grond van het fundamentele beginsel van rechtszekerheid het de overheid niet vrijstaat eenmaal toegekende subsidies in te trekken, tenzij daarvoor zwaar wichtige aan het algemeen belang ont leende rechtvaardigheidsgronden be staan Naar onze mening dienen geen z.g. verkapte subsidies meer te worden ge geven zoals nu nog het geval is met de sport en het jeugdwerk. De relaties tus sen kosten van deze broodnodige acti viteiten en het subsidiebedrag mogen niet worden versluierd. Evenmin is on ze fractie voorstander van een ge meentelijke subsidieverordening. Wel dient de Raad zich uit te sprken over de uitgangspunten van het subsidiebe leid en daarop te baseren interne richt lijnen. Een twee jaar geleden plaats gehad hebbende discussie zou in deze zin moeten worden geconcretiseerd. Terwille van de duidelijkheid hebben wij ons beperkt tot een klein aantal hoofdzaken. De hoop bestaat, dat de verschillende fractiebeschouwingen el kaar zullen aanvullen. Niettemin ver dient het o.i. aanbeveling voor de toe komst te bezien in hoeverre naast al gemene beschouwingen niet afzonder lijk commentaar mogelijk is op de be grotingen van Grond-en Woningbedrijf Bovendien zou het accent meer gelegd kunnen worden op globale beschou wingen van de begrotingshoofdstukken. Het raadswerk dient beter gecoördi neerd te worden. Naast de gebruikelijke maandelijkse- vergadering zou een af zonderlijke zitting mogelijk moeten zijn, die b.v discussie- en beleidsno ta's behandelt, alsmede de verschil lende bestemmingsplannen. Het mag niet voorkomen, dat deze plannen in feite „achteraf" en dan nog zonder discussie - zoals met het plan Rossen berg het geval is geweest - worden vastgesteld. Ook het contact tussen College en Raad zou beter kunnen zijn. Laatstelijk ontwikkelt zich een zeker contact via het Seniorencon vent Maar dit blijft onvoldoende zolang b en w. zich hecht verbon den achten aan een raadsmeerder heid op wier steun onvoorwaarde lijk kan worden gerekend. Ener zijds kan dit leiden tot een te grote afstand tussen College en een cri- tische raadsminderheid, waardoor de wederzijdse positieve beïnvloe ding wegvalt, of althans minimaal blijft Anderzijds zijn er duidel'ijk tekenen van een te gemakkelijke be nadering van het raadsgebeuren door het College. Zulks moet zeker in de huidige belangrijke ontwikke lingsfase van Leusden zeer onge wenst worden geacht De omstandigheid, dat het College zich in de raadsvergaderingen laat ver gezellen van een aantal personeelsle den is bepaald niet in strijd met onze opmerking over een te gemakkelijke be nadering van de Raad. GEMEENTEBLAD: JA, MAAR NIET TEN KOSTE VAN I KONTAKT TUSSEN BURGER I EN GEMEENTE

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5