A.R.: BEGROTINGSBEELD RELATIEF GUNSTIGER, MAAR NOG GEEN REDEN TOT JUICHEN. S Woningwet-woningbouw: Uemeente moet maar j brandweer en politie j nog steeds geen feit Sociaal-Cultureel Centrum onderbrengen in aangekochte boerderij: unieke zaak Regionale samenwerking I Wanneer verkoop aangekochte gronden Na twee jaar resul taat nog steeds nihil Geen strooizout Dan slecht begaanbare j I wegen in gem. Leusden Subsidiebeleid dient I I herzien te worden I Verhoging reimgings- I rechten een moeilijk I te verteren zaak LR Verkoop gronden Rozendaal is noodzakelijk eens buiten haar grenzen kijken 1 I I L-.-.-I VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 Namens de A.R.-fractie wil ik gaar ne van de gelegenheid gebruik maken om een algemene beschouwing te wij den aan de ons aangeboden aanbie dingsbrief met de begroting 1972. De door de fracties te houden beschou wingen zijn telkens weer het hoogte punt in de gemeentelijke politiek. Ik gebruik juist het woord Politiek", daar er m.i. ook in een gemeenteraad toch nog altijd sprake is van politieke verschillen en inzichten. Dat deze be groting sluitend is, stellen wij zeer op prijs. Alhoewel deze begroting een relatief gunstiger beeld geeft is dit toch geen aanleiding tot juichen. Daar er geen verdere voorstellen tot belasting verhoging verwacht mogen worden, stemt ons tot voldoening, uitgezonderd de eventuele verhoging van de reini gingsrechten. Ondanks de verhoogde uitkeringen uithetGemeentefonds, wel ke op ruim f 1.000.000,-- zijn ge raamd, is er praktisch geen ruimte voor het opvangen van nieuwe kapi- taalslasten. Dit bewijst dat de uitga ven sneller stijgen dan de inkomsten. Alleen de post onvoorziene uitgaven, volgnr. 636, geeft nog enig soulaas, door enkele posten die opgenomen zijn met aangewezen bestemming. Dat het College een beleid tracht te vormen dat op de toekomst is gericht, bewijst de thans voor de eerste maal bijge voegde staat van de te verwachten investeringen, waarvoor wij zeer er kentelijk zijn. De huidige financieel-economisc^he situatie waarin ons land verkeert, kan voor onze gemeente wel eens zeer ongunstig worden. Het uitblijven van de middelen voor scholenbouw en wel zijnsvoorzieningen zou voor onze snel groeiende gemeente funeste gevolgen kunnen hebben. Het door uw College gestelde, dat een werkkapitaal een ge rechtvaardigde wens is, onderschrij ven wij ten volle. Vorig jaar heb ik uw College, mijnheer de voorzitter, in overweging gegeven nog maar eens in Den Haag aan de bel te trekken, en ik vertrouw dat u dit ook reeds meerdere malen hebt gedaan, thans geeft ik u dit advies: een gestadig neervallende drup pel, steeds op dezelfde plaats, hcdt .de hardste steen uit, misschien breekt hij zelfs. Veel success WuüiLdl De indeling van Leusden in gemeen teklasse 1 is een zeer dringende zaak. De verkoop van aangekochte grond en op korte termijn is een eerste vereiste. Bij uw toelichting betreffende de werk gelegenheid ben ik zo vrij een te plaatsen. Als u, mijnheer de voorzit ter, spreekt van verkoop op korte termijn, wat verstaat u daar dan on der? Reeds 2 jaar is op door ons ge stelde vragen betreffende verkoop van deze gronden geantwoord, dat er op korte termijn voorstellen tot verkoop waren te verwachten. Resultaat nihil. Met alle middelen zal getracht moe ten worden de continuiteit in de wo ningbouw te verzekeren, vooral in de sociale sector. Of dit in verband met de financieel-econoinische situatie te verwezenlijken is, is alsnog een vraag teken. Onze verwachting'uitgesproken bij de behandeling van de begroting 1971, betreffende uw optimisme aan gaande Eurowoningen, welke ik niet deelde, zijn bewaarheid geworden. Er go, Europarkstad Leusden is een droom gebleken, en wordt niet in volle om vang gerealiseerd. Mijnheer de voor zitter, of dit een verliespost voor de ontwikkeling van onze gemeente is, waag ik te betwijfelen, teveel van het goede zouden 1100 woningen in deze bouwtrant misschien zijn geweest. Wel ke gevolgen heeft dit gehad in verband met het geraamdebouwleges over 1971? Zijn er thans nog onderhandelingen gaande met Eurowoningen over de ver koop van de voor deze n.v. geplande gronden? Is er reeds een nieuw project in voorbereiding? Spoedige verkoop van deze gronden in Rozendaal is ver eist in verband met onze financiële po sitie. De woningbouw in de sociale sector zal van het College en van de Raad de hoogste prioriteit moeten ontvangen. De vorig jaar door mij gemaakte opmer king, of wij in Rossenberg nog wel konden spreken van sociale woning bouw, is thans beantwoord. Want nu is gebleken dat hier geen sprake meer is van sociale bouw voor de minst draagkrachtigen in onze gemeente. Het is-een betreurenswaardig feit dat ve- lëh'van onze autochtone bevolking,'óm aan goedkopere wbohraïmte té kunnen komen, moeten uitwijken naar Amers foort. We hebben prachtige woningen gebouwd, maar onbetaalbaar voor de gewone man. Hebben we hier te so ciaal gedacht? Het bevreemd mij bij zonder dat een naburige gemeente gron den aankoopt voor f7,-- per nr, en toch in staat is woningen te bouwen met een huurprijs van f170,-- per maand Verdient het aanbeveling om eens een kijkje buiten de grenzen van onze ge meente te nemen? Misschien valt er nog iets te leren Veel is er reeds over dit onderwerp gesproken en geschre ven, doch ik hoop dat èn het College èn de Raad hierdoor geleerd hebben hoe het niet moet. Met grote belangstel ling zie ik dan ook de plannen voor de Woningwetbouw tegemoet, terwijl voor de verdere plannen in de sociale sec tor een regionale samenwerking mis schien uitkomst kan geven, door toe- passing van grotere bouwstromen Dat de besprekingen tussen de Woning wetstichting en het College na langdu rige besprekingen thans resultaten op geleverd heeft verheugd mij bijzon der. Daar de definitieve oprichting en erkenning mogelijk nog enige tijd zal vergen, verzoek ik het College, indien mogelijk, thans reeds de Wo ningwetstichting bij het plan ,,De We tering" te betrekken. Uw beleid be treffende de stedebouwkundige con cepties van de nieuwe woonwijken kan ik volledig onderschrijven. De ver keersveiligheid tussen huis en school is van primair belang, evenals het be houd van het aanwezige groen Een tijdige vaststelling van het glo bale bestemmingsplan 2e fase is van grote waarde. Of alleen door een tij - diger en zorgvuldiger informatie aan de pers, de voorlichting aan de bevol king voldoende is, waag ik te betwijfe len. Inspraak van de bevolking is van primair belang. Hearings en even tueel openbare commissievergaderin gen zijn het overwegen waard. De ver schijning van het Gemeenteblad kan tevens een waardevolle bijdrage leve ren Het uitkomen van het boekje .Weg wijs worden in de gemeente Leusden' is een goede gedachte geweest. Keurig verzorgd van buiten, doch diverse on zorgvuldigheden van binnen. Ik verzoek uw College nogmaals om een aanvul lingsblad uit te geven, en huis aan huis te bezorgen. Dank aan de Leus- der Krant, die hier reeds voor zorgde doch deze krant wordt niet door iedere inwoner van Leusden gelezen. Het Samenwerkingsorgaan Kernland blijft een zorgenkind. Thans acht ik de tijd gekomen dat het Orgaan zich uit spreekt en bepaald welke Gemeenten erbij horen, zodat een afgebakend ge heel ontstaat. De door enkele Raads leden van Amersfoort uitgesproken ge dachte dat de kleinere Gemeenten niet voldoende medewerken, wijs ik voor onze gemeenten met klem van de hand Als vertegenwoordiger van de Gemeen te Leusden zullen wij in dit Orgaan onze inbreng en eigen geluid'laten horen Een eventuele wijziging van de gemeen schappelijke regeling alsmede een nieuwe verdeelsleutel moeten m i spoedig aan de orde worden gesteld, doch zonder de vertegenwoordigings- verhouding te bei'nvloeden, dit zou voor ons onaanvaardbaar zijn. De huisvesting van enkele secre tarie- en dienstenafdelingen in de aangekochte kantoorgebouwen van de E P.U. kan een goede tijdelijke oplossing geven Het op de post onvoorziene uitgaven geraamde bedrag van deze huisvesting (f46.200,--) is m.i. alleengeraamd voor huur, vèrwarming, enz. enz enz. De vraag rijst, zijn deze kantoren geschikt'?1 Moet er nog een verbouwing plaatsvinden? Hoe denkt u dit dan te financieren Dat deze tijdelijke huisvesting inde kantoren van de E.P.U. vertraging van de onderbrenging van het cul- tureel-sociaal-centrum in het hui dige Gemeentehuis geeft, is mij niet duidelijk. Huisvesting van dit Centrum in de aangekochte boer derij in het plan Groenhouten lijkt mij een unieke zaak. Samenwerking van Brandweer en Po litie in de regio Ts door mij vorig jaar reeds bepleit. Ik betreur het dat deze zaak nog woelig vordering heeft t gemaakt. D3t de plannen voor de bouw van het Wit-Gele Kruisgebouw te Ach terveld thans zijn afgerond stemt tot voldoening. Het dit jaar gereed geko men gymnastieklokaal in deze gemeen schap voorziet hier in een grote be hoefte voor jong en oud Voor onder houd en verbetering van wegen is thans een kleinere ruimte. De uitge trokken post van f 100.000," voorver- betering van wegen is gezien de uiter mate slechte toestand van diverse we gen buiten de bebouwde kom maar een druppel op een gloeiende plaat. Bij de komende behandeling van de wegen- nota hopen wij hier nader op terug te komen. Het door uw college geuite voornemen om bij de gladheidsbe- stcijding in de bebouwde kommen zo weinig mogelijk gebruik te maken van strooizout, dit op grond van de water en bodemvervuiling enz., zal tot ge volg hebben dat de wegen in de be bouwde kommen, door een bestrijding van gladheid met sneeuwploegen *en zandstrooiers zeer slechts begaan baar zullen worden Mijnheer de voorzitter, ten aanzien van de rioolwaterzuiveringsinstallatie wil ik gaarne opmerken dat algezien van het feit, dat deze exploitatiekosten voor 1972 nog niet behoeven te worden geraamd, door de minister voor 1972 een minimum is gesteld van f 118,00. Voor 1973 zal dit bedrag waarschijn lijk weer hoger worden gesteld. Geen belastingverhoging? Wel een steeds verdergaande lastenverzwaring in de toekomst. Bij de snelle groei van onze Gemeente en het ontbreken van de benodigde financiële middelen, zal het onderwijs m.i. een moeilijke periode moeten doormaken, door gebruik te maken van noodlokalen en mobiele scholen. Dit geeft enig soulaas, doch dit, is geer. elegante oplossing..Heldoor uw College, VPprgesje^.'^ep^Vii^^- bouw is mij nog onbekend. Gaarna zal ik. mijnheer de voorzitter, van u in lichtingen ontvangen over wat men hieronder verstaat. De Commissie van Onderwijs verdient onze belangstel ling niet alleen door een goede com municatie tussen de diverse instan ties en het Gemeentebestuur, doch ook hoop ik dat deze Commissie een goede inbreng zal leveren op onder wijsgebied en scholenbouw. Ten aanzien van het punt Jeugd werk heb ik reeds vorig jaar ernstige kritiek geuit op het beleid van het College Ik krijg steeds meer in in druk dat het College, mijnheer de voorzitter, alléén maar belangstel ling heeft voor het zogenaamde Open Jeugdwerk. Deze vorm van jeugdwerk probeert rnen met alle middelen de hanci boven het hoofd te houden. Te gen het verlenen van subsidies, door het stellen van lagere huren enz., ver leend aan ,,De Grote Kuip", ,,De Til", Impala", ,,De Muziekschool", enz. enz. Met klem verzoek ik het College zich uit te spreken of het bereid is in het komende jaar met nieuwe voor stellen betreffende deze subsidies ter tafel te komen. Betreffende de sport zie ik nog een moeilijke periode. Uitbreiding van di verse accommodaties is dringend nood zakelijk. doch de financiële middelen zullen toereikend moeten zijn Een gymnastieklokaal in Leilsden-Zuid is een extra dringend vereiste, in ver band hiermede verzoek ik het College, mede te delen, in welk stadium de onderhandelingen over de grondaan koop is. Met belangstelling zie ik uw voorstel betreffende de verkoop van de boerderij Kleine-Havikshorst" tege moet. Tenslotte, mijnheer de voor zitter, nog een enkele opmerking en een aantal vragen In verband met de voorgestelde ver hogingen van de reinigingsrechten, ben ik niet bereid thans reeds een uitspraak te doen. Gezien de reeds vorig jaar vastgestelde verhoging, waarbij te vens kwam 4e invoering van plastic zakken, is dit een moeilijk te verte ren zaak. Bij de begroting 1971 werd voorgesteld een dekkend kostentarief van f 32. - - per aansluiting. Thans blijkt dat een dekkend kostentarief voor 1971 zou moeten worden opgetrokken tot f41,75. Alzo een stijging (waarmede men bij de begroting 1971 geen reke ning heeft gehouden) van ruim 25%. Ge heel onjuist vindt onze fraktie het dat de Fa. Spitman in 1971 zijn diensten heeft verleend zonder dat er een gete kend contract aanwezig was. Bij aan vaarding van dit contract is de Fa Spitman rn.i. geen ondernemer meer, daar er voor deze firma geen enkele risico-faktor aanwezig is. Bij debehan- deling van dit punt zullen wij hierop na der terugkomen. 1. Zijn er nog nieuwegezichtsjwnten •heteeiSfefldtfi verplaatsing van.hetiPffT- kanfi>or-te kaqstten^Zuid? LEUSDEN - Namens de Anti revolutionaire fractie sprak de heer H. R. van Maanen de vol gende algemene beschouwing uit: 2. In welk stadium verkeren de plan nen voor de vestiging van het Test en Trainingscentrum te Leusden-Zuid, alsmede de verkeerstuin? Bij de vo rige begrotingsbehandeling heb ik geen antwoord op deze door mij gestelde vraag ontvangen. Mijnheer de voorzitter, hiermede wil ik deze beschouwing afsluiten. De A.R.-fraktie dankt u voor de wijze waarop u getracht heeft tot een goed samenspel met de Raad te komen. Onze fractie is misschien zeer kri tisch opgetreden, doch heeft indien mogelijk het College ook haar ver trouwen geschonken. Deze lijn zullen wij ook in de toekomst handhaven. Dank ook aan de opstellers van deze begroting, en het personeel van alle diensten. Mijnheer de voorzitter, onze fraktie wenst u en het College Gods Onmisbare Zegen toe bij uw arbeid in het komende jaar. VVD: Hoogste prioriteit voor scholenbouw; ernstige zorgen over de werkgelegenheid Mijnheer de voorzitter hier ligt daD onze jong geborene. Wij kunnen zeggen I 1 dat het een voorspoedige bevalling is geweest. In de kraamkamer is door het personeel de grootste zorg hieraan be- steed en het resultaat mag er zijn, een I welgeschapen begroting 1972. Een woord van dank is dan ook zeker op zijn plaats. Met deze begroting voor 1972 mijn- heer de voorzitter, sluiten wij een korte periode af waarmede wij met inciden- tele begrotings-tekorten hebben moeten werken. Daarbij kunnen wij nog aante kenen. dat de uitkomst van de rekenin gen over deze jaren aanmerkelijk gun stiger zijn dan de primaire begrotin gen, aangezien deze met een batig sal do afgesloten kunnen worden Het wekt dan ook geenszins verwondering, dat de begroting thans sluitend is Dat deze begroting rekening is ge houden met de aanpassing van de reini gingsrechten is in dit verband niet essentiëel te noemen. Het is immers het gevolg van een meerderheids be sluit van de raad, dat de reiniging kostendekkend moet zijn. Doordethans opgenomen verhoging van de reini gingsrechten zijn de kosten voor de reiniging nog niet geheel gedekt, doch hiervoor hebben wij begrip, aangezien anders de verhoging te schoksgewijs zou plaats vinden. Een geleidelijke aan passing verdient de voorkeur. INVESTERINGEN BEPERKT Men zou kunnen zeggen, dat het be grotingsbeeld minder gunstig is doordat er geen ruimte is voor kapitaals-in vesteringen, maar het is mijn stellige overtuiging, dat het opnemen van kapi- taalslasten van weinig realiteitszin zou getuigen in verband met het beperkt beschikbaar komen van geldleningen. Wij weten dat uw college voortdurend moeite doet ter verkrijging van finan cieringsmiddelen, en vertrouwen er op dat deze pogingen zullen worden voort gezet. Wij moeten ons echter nuchter realiseren, dat door de schaarste aan financieringsmiddelen bepefkt aan onze investerings-wensen kan worden vol daan. Door de overschotten opdereke- TEGEN GEMEENTEBLAD: GEBRUIK MAKEN VAN BESTAANDE PERSMEDIA IS VEEL BETER KOSTENBEWAKINGSBUREAU NSCHAKtLEN VOOR BEWAKING BUUWKUbltN ningen van de algelopen jaren is echter de gedachte niet geheel ongewettigd, dat de kapitaalslasten geheel of ge deeltelijk hierdoor kunnen worden op gevangen. Het is immers geenszins schokkend indien een gering deel van de saldi-reserve hiervoor zou moeten worden aangewend. ONDERWIJS Mijnheer de voorzitter, u weet dat in de liberale beginselen het spel der vrije krachten een essentiële rol be hoort te vervullen, waarbij het overi gens vanzelfsprekend is dat daarbij correcties dienen te worden toegepast. Een minstens even belangrijk liberaal beginsel is gelegen in de gedachte dat ieder mens in deze maatschappij ge lijke kansen behoort te hebben. De belangrijkste «consequentie van voornoemde stellingname is deze, dat ieder kind dezelfde mogelijkheden moet krijgen zijn geestelijke ontwikkeling te ontplooien. Dit betekent een goed onderwijs niveau voor ieder kind. Vanuit wetenschappelijk oogpunt wordt algemeen erkend, dat de intelligentie van het kind reeds op zeer jonge leef tijd mede wordt bepaald door het mi lieu waarin het kind opgroeit. Dit be tekent ondermeer dat gestreefd zal moeten worden naar mogelijkheden voor kleuteronderwijs reeds vanaf het 3de jaar. U zult daarom begrijpen mijnheer de voorzitter, dat wij ons ernstig zorgen maken over de schaar ste aan financieringsmiddelen wan neer deze er toe zou leiden dat de scholenbouw, die overigens is bestemd voor het kind van 4 jaar en ouder, zou stagneren De scholenbouw in onze gemeente behoort dan ook de hoogste prioriteit te krijgen en dit geldt naar onze me ning, zoals u uit het voorgaande hebt kunnen afleiden, evenzeer voor het kleuter- als het basisonderwijs. Wij zijn ons er overigens wel van be wust, dat het kleuteronderwijs, in te genstelling tot het basisonderwijs, op dit moment nog niet verplicht is. WONINGBOUW Mijnheer de voorzitter, de situatie met betrekking tot de woningbouw niet alleen gemeentelijk maar ook landelijk gezien, vervult ons met grote zorg. Deze zorg is reeds tot uitdrukking ge komen in de voorlaatste raadsvergade ring. Door de enorme stijging van de bouwprijzen is het onmogelijk thans nog een woning te bouwen voor de sociaal zwakken inonzesamenleving. Voordeze groep zal uitsluitend een goede door stroming enig uitzicht bieden op een passende woning. Wij vragen uw col lege te bestuderen of doorstroming naar een duurdere woning in bepaalde gevallen niet verplicht gesteld kan worden. De huurders zijn er nog niet aan gewend een redelijk stuk van hun inkomen aan een adequate woning te be steden. Hieraan zal men toch moeten wennen, de tijd van bijzonder lage hu ren is thans wel definitief voorbij. Toch zullen wij moeten trachten goede woningen tegen een aanvaardbare huur te bouwen Dit is een van de taken die wij ons voor de komende jaren moeten stellen. Een verlaging van de grondprij zen voor de woningwetwoningen zal weinig invloed op de huurprijs van deze woningen uitoefenen. Wel zal dit invloed hebben op de stichtingskosten of de U GEEN HOOGBOUW IN LEUSDEN: I EEN VAN DE MEEST ESSENTIËLE' PUNTEN UIT WD-BELEID huurprijzen voor de bouw in de premie sector, en dit lijkt ons niet aanvaard baar aangezien de premiebouw ook sociale woningbouw is en deze dan onevenredig zwaar zal worden belast, teneinde de exploitatie van het be stemmingsplan sluitend te maken Dit zal u duidelijk worden met het volgende voorbeeld. Een verlaging van de grondprijs vocrr de woningwetwoning van f 7.500,-- naar f. 6 Q00,-- betekent een huurver- laging van f. 12,70 per maand, terwijl een verhoging van de grondprijs voor de premiesector van f 1.500,-- een huurverhoging betekent van f 32.--per maand Een overzicht van de invloed van de grondprijs op de huur wil ik u gaarne ter beschikking stellen Een goede kostenbewaking kan van grote betekenis zijn voor de bouwkosten van de woning, hetgeen uiteraard zijn invloed heeft op de huurprijzen. Wij stellen uw college voor. in overleg met de externe adviseurs van de ge meente, een kostenbewakingsbureau te belasten met de bewaking van de bouw kosten. WONINGBOUW CORPORATIE Het doet ons plezier dat de start van. de woningbouw corporatie thans spoe dig is te verwachten. Na de uitgebreide voorbereidingsperiode dient de wo ningbouw corporatie spoedig zijn teak volledig op te vatten. Uw mededelingen in de nabije toekomst zien wij met be langstelling tegemoet. HOOGBOUW Nu nog een enkele opmerking over de stedebouwkundige opzet van de uit - breidingsplanni n Het is bekend mijn heer de voorzitter, dat de V.V.D.- fractie eventuele hoogbouw met bijzon der veel argwaan beziet. Zoals het zich op dit moment laat aanzien is het beleid van uw college er op gericht, dat in de thans ontwikkeling zijnde plan nen geen hoogbouw zal verrijzen. Wij zijn daar bijzonder gelukkig mee.Ove rigens kunnen wij stellen dat dit vooi de VVD één van de meest essentiële punten van het beleid vormt' Wij zijn ons er wel vanbewust.dat in het toekomstige hoofdcentrum en in de direkte nabijheid daarvan, enkel en alleen laagbouw om planologische en economische redenen niet haalbaar is Maar de eventuele hogere bouw dient uitsluitend tot deze gebieden beperkt te blijven. WERKGELEGENHEID De ontwikkeling van het werkgelegen- heidsgebied. mijnheer de voorzitter, baart ons ^och wel enige zorgen. Het aantrekken van voldoende en passende werkgelegenheid loopt naar onze me ning niet erg vlot In dit verband dient er eveneens op gewezen te worden, dat door een snelle en regelmatige uitgifte van gronden in het 3e en 4e sector gebied, de zonodige financ ie ruigs middelen ook regelmatig vrij komen. illege mededelen- latregelen er zijn getroffen goede en voldoende werk- genheid aan te trekken; ;e criteria zijn aangelegd met ekking tot de aan te trekken «gelegenheid. NIEUW WINKELCENTRUM HARD NODIG IN LEUSDEN CENTRUM Kan uw 1 welkt- ir teneinde bet WINKELCENTRUM ,Door de sterke groei van Lensden- Centrum wordt thans reeds duidelijk de behoefte gevoeld aan uitbreiding van de huidige winkelstand. De dienstverlening 'door do middenstand zal niet achter mo gen blijven bij de bevolkingsgroei Dat een goede-planning en coördinatie IJSBAAN VERDIENT PRIORITEIT bij de uitbreiding van het winkelcen trum uitermate belangrijk is. zal uwel duidelijk zijn. De middenstandsvereni ging Leusden zal zeker ook bij het over leg betrokken moeten worden. Mijnheer de voorzitter, kan uw col lege mededelen wanneer een aanvang zal worden gemaakt met de uitbreiding van het bestaand winkelcentrum ,,De Biezenkamp' Met belangstelling hebben wij kennis genomen van het door uw college over legde investeringsoverzicht voor de komende jaren. Het is eenvoudig om van een algeme ne beschouwing een wensenlijst te ma ken, doch wij hebben het ons als taak ge steld aan de hand van het investerings overzicht een prioriteiten-schema voor de sportvoorzieningen op te stellen. Wij zijn ons echter wel bewust dat in dien er zich een kans voordoet één van de genoemde voorzieningen eerder te realiseren dan zoals het inde priori teiten volgorde staat vermeld, deze kans zonder meer moet worden aan gegrepen. De volgorde is door ons als volgt opgesteld: 1. Ijsbaan 2. Gymnastieklokaal Leusden-Zuid 3. Instructiebad zwembad 4. Tennisbanen Achterveld 5. «Sportzaal Leusden-Centrum 6. Uitbreiding accommodatie buiten sport kleedaccommodatie 7. Uitbreiding zonneweide zwembad 8. Verharding trainingsveld Burg. Buiningpark De plaatsing van de ijsbaan is als volgt te motiveren, de thans bestaande ijs baan heeft een tijdelijk karakter en zal na dit seizoen moeten verdwijnen en wij willen hiermede tevens onze be vreemding uitdrukken dat deze niet is opgenomen in het investerings over zicht. De prioriteiten van de te verwachten investeringen in de jaren 1972t"m 1976 zoals door uw college opgesteld lijkt ons moeilijk aanvechtbaar. De investe ringen ten behoeve van de wegen hebben wij bewust buiten deze beschouwing ge laten, aangezien deze in een volgende raadsvergadering aan de orde komen. SUBSIDIE-BELEID Mijnheer de voorzitter, hoe ver dient de helpende hand van de gemeente te reiken, dat is de vraag, die enige raads vergaderingen geleden door mij werd gesteld Hierbij heb ik toegezegd bij de algemene beschouwingen meer princi pieel op dit punt terug te komen. Onder verwijzing naar uw voorstel nr 90 dd 6 november 1969 over het subsidiebeleid wil ik mij opdit moment beperken tot de subsidies vermeld on der 1 c, te weten die subsidies die de overheid zonder verplichting en zonde" speciale machtiging kan toekennen. GEEN VERKAPTE SUBSIDIES MEER VERLENEN In de eerste plaats moet ik dan het punt van de vergelijkbaarheid en duide lijkheid aan de orde stellen. Ik doel hiermede op de historische gegroeide onzichtbare subsidies, die in de huur kosten van terreinen en gemeentelijke lokaliteiten zijn verborgen. Voor een juiste beoordeling en afwe ging van nieuwe of aanvullende subsidie aanvragen is het uitermate belangrijk, dat de raad beschikt over een goed inzicht in hoeverre de gemeente reed.s bijdraagt in de exploitatiekosten vaD een bepaalde aktiviteit. Mijn fractie stelt er dan ook prijs op, dat in de toekomst de werkelijke kosten van deze huren aan de bewuste organi satie in rekening wordt gebracht onder gelijktijdige toekenning van een subsi die ter grootte van het verschil in de huur of eventueel pachtkosten. DOORSTROMING NAAR DUURDERE WONING I VERPLICHTEN

Leusder Krant | 1971 | | pagina 9