prettige en vooral zinvolle kerstdagen OECUMENISCHE KINDER KERSTVIERING IN OPEN BARE SCHOOL 't PALET I KERSTFEEST MET M1EKETELKAMP Politie houdt intensieve controle op verlichting Werkkapitaal voor Leusden COMMENTAREN EN MENINGEN Raad sloeg op hol. Onze krant en de begroting ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSPEN Hard gewerkt Voormalige school van Stouten burg wordt af gebroken Raadsleden niet welkom bij Roda Direk tie, redak tie en administratie van de LEUSDER KRANT wensen al haar lezers I en adverteerders a* wsymwrnim rmymvi® ïtmymvm vt® miyrnrm nu® vmymnmim wsymnm w® ^7;wpq» eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOuitNBURG ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 23 december 1971 3e jaargang no. 35 I Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS (Van de redaktie) LEUSDEN - De begrotings behandeling is achter de rug. In dit nummer treft u van deze behandeling nog de „na-weeën" aan, een verslag van het debat van woensdagavond en van de raadsvergadering van donder dagavond. Op het debat van woensdagavond, waarin voorna melijk de financiële aspekten ruimschoots werden uitgespon nen, zullen we slechts beperkt ingaan. Op deze plaats willen wij wel aandacht vragen voor de harde werkers achter deze be grotingsbehandeling. Niet alleen hebben de raadsfrakties zich in hun vrije tijd enorm in moeten spannen om hun algemene be schouwing tijdig klaar te krijgen, maar vooral de gemeente-amb tenaren hebben heel hard moeten werken om alles rond te krijgen. Een compliment lijkt ons hier dan ook wel op haar plaats. LEUSDEN/ZUID - Op initiatief van Ds Th. M. Loran, Hervormd predi kant, vond op dinsdagochtend 21 de cember in de openbare basisschool ,,Het Palet" aan de Willem de Zwij gerlaan te Leusden-Z. een uniek ge beuren plaats. Tweehonderddertig leerlingen met hun leerkrachten vier den daar gezamenlijk het Kerstfeest, een oecumenisch kerstfeest, dat de bindende gedachte onder de kinderen sterk naar voren bracht. Mevr A M Troost, Humanistisch verzorgster, verhaalde van het ge zin, dat één geheel vormt, maar dat zich moet kunnen openen voor ande ren, die dat nodig hebben. Het gezin, dat geestelijke rust en troost moet kunnen brengen aan anderen, indien dit nodig is. Pater G N Asma, in samenwerking met een aantal enthou siaste moeders, liet enkele leerlingen van de Paletschool het Kerstspel kin dermis in de Kapel van Don Bosco zal worden uitgevoerd. Onnodig te zeg gen, dat alle kinderen het uitgebeelde kerstverhaal geboeid volgden. Ds. Th. M. Loran vertelde over hel zinloze van de oorlog en de betekenis van de vrede Hi] wees hierbij telkens op de midden in de schoolhal opgehan gen tekeningen en knipselsamenstel- lingen, die de kinderen van de hoogste klassen hadden gemaakt onder het mot to- ..Waarom nou oorlog?". ..Waarom vernietiging?" Met de gitaarbegelei- ding van de twee onderwijzers en het blokfluitspel van nkele leerlingen uit de 5e klasse vond de kindersamenzang een welluidende steun en omlijsting Hoofdonderwijzer A. M. van Aken sprak er na afloop van dit bijzondere Kerstgebeuren zijn voldoening over uit, dat zo vele mensen van verschil lende levensopvatting elkaar hadden kunnen vinden in deze eerste, voor Leusden-Zuid volkomen nieuwe, ge meenschappelijke kinder-kerstviering. (Van de redaktie) LEUSDEN - Volgens burgemeester Van der Post heeft de gemeente Leus den kans op een redelijk werkkapitaal. Hij was het eens met de heer Mande- maker, die stelde, dat volgens zijn informatie tweederde van de beschik baar gestelde 200 miljoen gulden naar de prov. Utrecht zal gaan, waardoor de kans op de gevraagde zes miljoen voor Leusden bijzonder groot is ge worden. Dit werkkapitaal is in eerste instantie bestemd voor het aankopen en bouwrijpmaken van gronden, waar door tevens geld vrij komt voor de realisering van algemene voorzienin gen. LEUSDER KRANT I Vorige week woensdag werden de begrotingsdebatten in de Leusder raad gehouden. Van half acht tot donderdagmorgen half vier heeft men elkaar met lange woordenreeksemen tal van al dan niet juiste cijfers om de oren geslagen. Een volle werkdag van acht uren praten, praten en nog eens praten&Tot laat in de avond moest men zich eerst bezig houden met het oplezen van de algemene beschouwingen der raadsfrak ties en het antwoord van b. en w., waarna het eigenlijke debat begon. Woorden, begrippen, cijfers, interpretaties. Wie heeft gelijk en wie niet/ Het debat was juist door het gebruik van tal van gemeentelijke wetsbegrippen, gemeentelijke procedures en gemeentelijke financiële problematiek, onoverzichtelijk, onbegrijpelijk en daardoor ni erg interessant voor de gewone leek. Terecht merkte burgemeester Van der Post aan het slot van de vergadering op, dat verschillende die avond behandelde zaken niet thuishoren in een begrotingsvergadering, maar in de rekenings- en begrotingscommissie. Ons insziens terecht merkte burgemeester Van der Post op, dat het de hoogste tijd was om een andere procedure ten aanzien van de begrotingsbehandeling te zoeken. De meeste raadsleden waren het daarmee eens. Maar daar zijn we er niet mee Het overgrote deel van de raad heeft het debat over de financiële gemeenteproblematiek en het beleid wat zich daarachter verschuilt, tussen b. en w en de PvdA, waarschijnlijk met evenveel onbegrip gevolgd als de redaktie van deze krant. Hoe moeilijk blijkt het toch om met eenvoud iets uit te leggen&B. en w. hadden de indruk, zoals de heer Van der Post zei, dat de PvdA niet veel van de finan ciële problematiek van de gemeente heeft gesnapt. Zover willen wij niet gaan, hoewel we er al even moeilijk oer kunnen oordelen als de gemiddelde leek, toch geloven we, dat wat de PvdA naar voren bracht niet louter was gebaseerd op verkeerde informatie en onbegrip. We zouden deze fraktie onrecht aandoen als we dat zouden beweren. Toch geloven we, dat ook de PvdA haar algemene beschouwing in de toekomst geloven we, dat ook de PvdA haar algemene beschouwing in de toekomst aanzienlijk zal moeten beperken, wil zij nog bij haar kiezers overko men. Wat dat betreft isdeheerVanSpaendonck (D'66) eerlijk: hij vindt de financiële problematiek zo moeilijk, dat hij zich er niet aan waagt. Zijn betoog klonk dan ook enigszins begrijpelijker. Een en ander wil natuurlijk niet zeggen, dat de raadsfrakties zich nu maar moeten gaan werpen op oppervlakkige beschouwingen. Dat is het andere uiterste. Het uitvechten van financiële verschillen van inzicht dient ons insziens plaats te vinden in de commissie-vergaderingen, die daardoor voor de burger wellicht zo oninteressant worden, dat het openbaar maken van die vergaderingen niet nodig zal zijn. Wat moet men dan gaan bespreken in de openbare begrotingsvergadering/ Een begroting is een vooruitlo pen op het komende jaar. Maar dat wil niet zeggen, dat het met dat ene jaar op houdt. Er komen méér jaren. Ons insziens zou men in de raad zich veel meer bezig moeten houden met lange termijnplanning, met realiseerbare toekomstvisie's. Bovendien is het verschuilen ach ter: we hebben geen geld, wel erg gemakkelijk, maar het lost de pro blemen niet op. Een groeigemeente als Leusden kan niet doorgaan op het oude dorpsgangetje van jaren geleden. Er zal hard gewerkt moeten worden wil men werkelijk datgene bereiken wat men voorstaat: een leef bare stad van 50.000 inwoners. De algemene voorzieningen mogen dan beslist niet achterblijven bij die groei& En om het nog duidelijker te maken: met woorden alleen komen we er niet. En het zijn juist de woorden die elk jaar weer in ongeveer dezelfde formule tei jgkeren in de algemene beschouwingen. Waar blijven de initia*ief-voo( *u':len van de raad als een bepaald aspekt uit het pakket van de welzijn* - voorzie ningen niet snel genoeg wordt gerealiseerd/ Neem nu eens zo'n simpel geval als de verkeerstuin. Simpel, omdat het geen groot allesopslokkend projekt is. Er wordt al jaren over gepraat. Staat al jaren op de begro ting. Nu niet meer De firma Pon heeft geen bezwaar tegen een andere plaats nu de realisering bij het geplande test- en trainingscentrum voorlopig niet tot de mogelijkheden behoort. Waarom dan gewacht/ Het gymnastieklokaal Leusden! Zuid, een ander voorbeeld. Ook al zo'n blijk baar moeilijke zaak. Nog steeds is de zaak niet rond Goed, de finan ciële problemen zijn groot, maar een dergelijk lokaal behoort een hoge, zo niet de hoogste prioriteit te hebben& Niet alleen de raadsfrakties moeten hier veel feller op blijven hameren, maar ook de bevolking van Leusden! Zuid kan wat dat betreft wel wat meer aktie opbrengen&Een juist samenspel tussen bevolking en raad kan veel meer tot stand bren gen, dan tot nu toe het geval is&Selukkig kan de gemeente Leusden bin nen afzienbare tijd een behoorlijk werkkapitaal verwachten, mede dank zij de inspanningen van raad en college. Hoewel eigenlijk al jaren te laat, is dat in ieder geval een enorme verbetering, waardoor de alge mene voorzieningen veel sneller gerealiseerd kunnen worden. Tenslotte willen we nog even ingaan op de publikatie rond de begro ting in onze krant. Vorige week hebben wede algemene beschouwingen en het grootste deel van het antwoord van b. en w. volledig gepubliceerd Dat betekende maar liefst vijf volle pagina's leesvoer. Leesvoer voor wie/ Dit jaar hebben wij gemeend alle beschouwingen volledig te moeten publiceren. Niet alleen om onze lezers in te lichten, maar hen tevens te confronteren met de enorme woordenvloed die met een begrotings behandeling gepaard gaat Bent u er als lezer nu van op de hoogte hoe alles gaat worden/ Weet u nu, waar we aan toe zijn in het komende jaar/ Hebt u iets schokkends kunnen ontdekken in welke beschouwing dan ook, waardoor u tot het besef bent gekomen, dat er toch hard wordt gewerkt door de raad en dat men werkelijk alles op alles wil zetten om kost wat het kost verschillende belangrijke zaken te realiseren/ Hebt u werkelijk alles met volle interesse gelezen, van het begin tot het eind/ Of bent u van mening, dat verschillende zaken teveel werden uitgesponnen/ Of gelooft u, dat een kortere, maar krachtiger verkla ring beter tot zijn recht zal komen/ Denkt u, dat de bevolking van Leusden alles heeft begrepen van wat er is gezegd (en eventueel niet is gezegd/)/ Vragen, vragen, vragen. De redaktie stelt het op prijs, wanneer we uw mening hierover mogen ontvangen Ter lering ende vermaeck van zowel krant als raad. Hoewel meer ter lering dan voor het vermaak. U weet ons adres: Redaktie Leusder Krant, Postbus 11, Leusden! Centrum. V. (Van de redaktie) STOUTENBURG - De voormalige Stoutenburgerschool zal worden afge broken. ondanks het feit dat er wel be langstelling voor dit gebouwtje bestaat voor opslag Volgens burgemeester Van der Post is het gebouw kwalitatief slecht en zal verdere handhaving betekenen, dat er veel geld voor het onderhoud nodig zal zijn. Overigens vond de voorzitter het gebouw toch al geen schoonheid. De woning bij de school met de daarbij behorende grond zal worden verkocht. ACHTERVELD - Op Eerste Kerstdag zendt de AVRO via Nederland II om 22.25 uur een speciaal Kerstprogramma uit rond de zangeres Mieke Telkamp. Dit programma werd - zoals bekend - opgenomen in de St. Josephkerk te Achterveld. Op de foto: Een momentopname uit het programma. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vorigeueek tijdens de rondvraag in de :aadsverga- dering van Leusden verbaasde de heer Kuijpers (PvdA) zich erover, dat d^ voetbalvereniging Roda '46 geen uitno diging aan de raadsleden had gestuurd om de opening van het klubgebouw bij te komen wonen Hij vroeg zich af. of de raad wellicht niet welkom was. terwijl de raad toch wel het nodige heeft gedaan om op financieel gebied de voetbalvereniging behulpzaam te zijn. Burgemeester Vander Post dacht, dat hier sprake was van een kommuni- katie-stoornis. ..Roda is bijzonder trots op haar gebouw en ziet graag be zoek In het fraaie gebouw is men al tijd welkom." Nieuwe medewerkster Leusden/Z. (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Met ingang van heden is tot medewerkster voor onze krant in Leusden/Zuid benoemd mevrouw A. de Knijff- Mali, van HardenbroekvanLock- horstlaan 30 te Leusden/Zuid, telefoon 03490-11415. Verenigin gen, actie-comité's en alle ande re belanghebbenden worden ver zocht hun berichten, aankondi gingen, verenigingsnieuws e.d. vanaf heden rechtstreeks naar boven genoemd adres te willen zenden, voor zover deze be richtgeving betrekking heeft op Leusden/Zuid, Bavoort en Oud- Leusden. Bij voorbaat dank voor uw medewerking in deze. LEUSDEN - De rijkspolitie van Leusden heeft in de afgelopen week een in tensieve controle gehouden op de verlichting, voornamelijk van wielrijders en bromfietsen. Ook in de komende dagen zal deze controle worden voortgezet. Verschillende jongelui zijn tijdens deze controles aangehouden, omdat de ver lichting niet in orde was. De ouders van deze kinderen kregen hierna van de rijkspolitie een brief, waarin de verschillende gebreken werden opgesomd en werd gevraagd deze te willen laten herstellen. Deze aktie verloopt tot nu ton succesvol. OOK OP SCHOOL In samenwerking met Veilig Verkeer Nederland bracht de rijkspolitie Leus den een bezoek aan de verschillende scholen in de gemeente, waar de fietsen van de leerlingen eveneens werden gecontroleerd op gebreken. Elke fiets, die niet voldeed aan de veiligheidsvoorschriften kreeg een kaartje, waarop deze gebreken stonden aangegeven, met het verzoek deze te willen herstellen. ALCOHOLCONTROLE Op 17 en 18 december organiseerde de rijkspolitie een zogenaamde „al cohol-actie in de provincie Van de groep Leusden namen 12 politiemannen deel aan deze aktie. Er werden geen ernstige overtredingen geconstateerd Wel werden 25 bekeuringen uitgedeeld aan verkeersgebruikers, die zich schuldig maakten aan kleinere overtredingen. se se

Leusder Krant | 1971 | | pagina 1