Begrotingsdebat duurde tot half vier in de morgen ONTWERP- BESTEMMINGS PLANNEN WORDEN IN 'T OPENBAAR TOEGELICHT 2e fase over half jaar in openbare behandeling Geen plaats voor verkeerstuin Geen geld voor tennisbanen te Achterveld In jaar '72 rapport over gem. woningzoekenden Verplichte doorstroming Gymnastiekzaal Leusden/Z: grond nog niet getaxeerd 5000 gulden voor een openbare bibliotheek Voorlopig geen bejaarden- woningen te Achterveld AR wil op korte termijn verkapte subsidies afschaffen PvdA bereidt zich voor op initiatiefvoorstel gem. huur- subsidie-verordening DONDERDAG 23 DECEMBER 1971 5 (Van de redaktie) LEUSDEN - Vandaag publiceren wij het tweede deel van de beantwoording van het college van b. en w. op de algemene beschouwingen. Wij doen dit niet volledig. Minder interessante za ken (minder interessant voor de lezer tenminste) hebben wij uit het betoog weggelaten. De fractie van D'66 uit bezwaar tegen een geregelde toepassing van art. 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Wij merken hierbij op. dat in het huidige stadium van ontwikkeling van de gemeente niet aan deze procedure valt te ontkomen. Aangezien de tijds duur voor het totstandkomen van een geldend bestemmingsplan ongeveer 3 tot 5 jaar bedraagt, betekent dit in concreto dat wij tot nu nog niet be schikken over geldige bestemmings plannen. op grond waarvan de bouw vergunningen kunnen worden afgegeven (De artikel 19 procedure verschaft de gemeente de mogelijkheid met de rea lisatie van een bestemmingsplan te beginnen zonder deze reeds geldig is - red). In de antwoorden op desbetreffende vragen in laatstgenoemde raadsverga dering hebben \wj medegedeeld dat wij de ontwerp-bestemmingsplannen in het openbaar zullen toelichten Wij zijn voornemens dit in het voorjaar 1972 te doen De door de K V.P -fractiegevraagde informatie ten aanzien van het tijd stip. waarop de diverse bestemmings plannen in de eerste fase kunnen worden tegemoetgezien is weergegeven in het volgende overzicht Aanvang bouw Behandeling in raad ..Rozenboom" mrt. '72 febr '72 ..Groenhouten" aug '72 juli/aug '72 ..Rozendaal I" reeds aangev juli/aug. '72 ,,De Biezenkamp" eind '72 Buitengebieden ..Den Treek" aug. '72 apr '73 sept '72 Er wordt op gewezen dat het hier gaat om voorlopige verwachtingen die nog aan verandering onderhevig kunnen zijn. 2e FASE Op het ontwerp globaal-bestem- mingsplan 2e fase zal medio 1972 een nadere toelichl»ng aan uw Raad wor den gegeven In de stuurgroep zal over leg worden gepleegd over de te volgen procedure. In een volgende raadsver gadering zullen wij hierop terugkomen Ten aanzien van de tweede en derde tranche van het plan Rozendaal I delen wij u mede, dat onderhandelingen hier over op dit moment gaande zijn In antwoord op een vraag van de K V P -fractie kunnen wij mededelen, dat een alternatief plan voor Rozen daal 2e en 3e tranche in voorbereiding is genomen. De A R P.-fractie kan ge antwoord worden dat de geraamde bouwleges voor de Eurowoningen in 1971 ook werkelijk zijn ontvangen WERKGELEGENHEID Met betrekking tot het werkgelegen- heidsgebied heeft een aantal fracties vragen gesteld. Onderhandelingen met twee gegadigden zijn zover gevor derd. dat overeenstemming is bereikt over de voorwaarden waarop twee voorlopige koopcontracten kunnen wor den getekend Het betreft hier perce len met een oppervlakte van ruim 3 ha Bij het aantrekken van gegadigden wordt o_m acht geslagen op beperking van het bebouwingspercentage en de bouwhoogte, het voorkomen van hin der aan derden, hooggekwalificeerde arbeid en een gunstig arbeidscoeffi- ciënt EPU-RUIMTEN Wij stellen ons voor u binnenkort concrete plannen voor te leggen t a v de ingebruikneming van de kantoor ruimte van de voormalige NV E.P.U voor de huisvesting van enkele ge- Je heer van Sppendonck- D.66 (le heer M andemaker Pvd meentelijke afdelingen Wij verwach ten dat in eerste instantie de hiervoor te doene investeringen gering zullen zijn. SOCIAAL CULTUREEL CENTRUM Ter informatie van de A R P en C H.U -fracties kan worden medege deeld, dat door ons onlangs advies is gevraagd aande Provinciale Utrecht se Stichting voor Welzijnsbevordering over de mogelijkheden en wenselijk heden t a v. de accommodaties voor sociaal culturele doeleinden geduren de de eerste fase. Na ontvangst van het advies zullen wij u op dit punt nader informeren EEMLAND In de algemene beschouwingen heb ben vrijwel alle fracties de nodige aandacht besteed aan de regionale sa menwerking in de vorm van het Sa menwerkingsorgaan Eemland De re gionale samenwerking is een zaak die ook door ons college steeds nauwlet tend wordt gevolgd Met het oog hierop staan wij achter de door de fractie van D '66 gedane suggestie om het zoge naamde rapport ..Huslage" omtrent een gewijzigde opzet van het Eemland - orgaan in een raadsbijeenkomst te be spreken. Hierbij kunnen diverse as pecten, o a het coördinatieteam, aan de orde worden gesteld De behande ling van genoemd rapport zal binnen kort plaatsvinden, zodat wij op dit mo ment niet nader op de Eemland-pro- blematiek zullen ingaan SUBSIDIE-BELEID Het subsidiebeleid is door vier frac ties aan de orde gesteld. Bij al deze fracties vallen bedenkingen te consta teren tegen wat wij zouden willen noe men ..indirekte subsidies" Teneinde uw raad een inzicht te verschaffen in de omvang van deze indirekte subsidies zal jaarlijks bij de begroting een over zicht worden voorgelegd, waaruit een en ander kan worden afgeleid. Met de door de fracties van de P.v.d.A. en de V.V D genoemde subsi diecriteria zijn wij het in grote lijnen eens. Dit zal ondermeer met zich mee brengen dat subsidies die geen speci fiek gemeentelijk belang dienen zullen moeten worden beëindigd, uiteraard met een af loopperiode, welke periode wij ons voorstellen te doen beëindi gen op 31 december 1972 Het door de P v d.A -fractie aangehaalde arrest van het Gerechtshof te Den Haag betrof de intrekking van een reeds toegezegde éénmalige subsidie en kan derhalve met geacht worden van toepassing op de Leusdense situatie De door de fractie van D'66 voorge stelde gedachte om jaarlijks uit te gaan van een bepaald budget is in de prak tijk moeilijk gebleken en kan gemak kelijk tot verstarring leiden Verschillende fracties uiten be zorgdheid voor wat betreft de voort gang van de scholenbouw in verband met het ontbreken van voldoende fi nancieringsmiddelen. Wij delen deze zorg en kunnen er op wijzen, dat de scholenbouw bij ons college de hoogste prioriteit geniet Al het mogelijke zal derhalve worden gedaan om voor deze doeleinden de nodige middelen tc ver krijgen. REMEDIAL TEACHER Wat betreft de vi<aag omtrent de in schakeling van een remedial teacher op de Leusdense scholen zij er op ge wezen. dat binnenkort een rapport kan worden verwacht van een door het sa menwerkingsorgaan Eemland ingestel de werkgroep. In dit rapport wordt deze problematiek aan de orde gesteld, waarbij de inschakeling van remedial teachers op de scholen in de buiten gemeenten als een der voornaamste prioriteiten wordt genoemd Het toepassen van z g repetitie- bouw bij de realisering van scholen de heer ran Tiet- l il) Leusden/C zitting hebben. Begin vol gend jaar zullen weer nieuwe bijeen komsten worden belegd om deze plan nen verder te ontwikkelen De raad hoeft niet bezorgd te zijn. De be langhebbenden zullen tijdig op de hoog te worden gesteld en zullen beslist niet voor verrassingen komen te staan. ALGEMENE VOORZIENINGEN Hoewel een werkkapitaal duidelijk een eerste vereiste is. verwachten b en w in 1972 buiten dat toch nog wel iets te kunnen realiseren Zolang nog niet bekend is, hoe groot het werkka pitaal wordt, is er verder weinig van te peggen. OPENBARE BIBLIOTHEEK De suggestie van de CHU-fractie om de vijfduizend gulden, een geschenk van Eurowoningen NV, te gaan besteden voor een openbare bibliotheek, sprak burgemeester van der Post wel aan. Aanvankelijk had het college gedacht aan een kunstwerk, maar men was tot de konklusie gekomen, dat men voor een bedrag van vijfduizend gulden niet zo'n erg groot kunstwerk zou kunnen kopen, zodat men daar voorlopig van af heeft gezien. WONINGZOEKENDEN Er zal in januari 1972 een gemeen telijk rapport verschijnen over de wo ningzoekenden in Leusden. aldus deel de burgemeester Van der Post mee, naar aanleiding van gestelde vragen hierover. In dat rapport zal ook aan dacht worden besteed aan het aantal personen, dat via doorstroming van Leusden naar Amersfoort is vertrok ken. GYMNASTIEKZAAL LEUSDEN ZUID Ondanks alle optimistische geluiden in het afgelopen jaar, is de realisatie van het gymnastieklokaal te Leusden/ Zuid nog steeds geen feit Momenteel is men bezig de grond, waarop dit gebouw zal moeten verschijnen, op nieuw te taxeren. Zolang dit niet naar genoegen van alle partijen is geschied, zal er niets kunnen gebeuren. Deson danks verwacht het college, dat de re alisatie niet al te lang op zich hoeft laten wachten indien er voldoende fi nancien aanwezig zijn, wat echter nog niet het geval is Ook hier is weer het wachten op het werkkapitaal lees verder op pagina de her Maanen- 4R Wij zullen, indien hieraan behoef te mocht ontstaan - de instelling van nieuwe commissies - overwegen Daar bij trachten wij voortdurend zo'n we zenlijk mogelijke inhoud aan het com missiewerk te geven Wij staan op het standpunt dat de vergaderingen van de commissies ruimtelijke ordening en financiën be sloten dienen te zijn, zulks met het oog op het vertrouwelijke karakter van het daarin behandelde Dit staat niet in de weg dat incidenteel behoefte kan zijn aan het houden van een openbare commissievergadering Voorts zijn wij van mening dat de stuurgroep voldoende geëqupeerd is en dat uitbreiding ervan remmend zou werken op de werkzaamheid. Dit neemt niet weg dat in incidentele gevallen weieens een beroep wordt gedaan op an dere externe deskundigen. Ten aanzien van het door de KVP gevraagde rapport verkeersveiligheid bebouwde kernen, kunnen wij u mee delen, dat er helaas nog geen rapport van de verkeerscommissie binnen is gekomen. Hier is sprake geweest van een communikatie-stoornis. De door het college gegeven opdracht aan de verkeerscommissie is door deze com missie niet goed begrepen Het rap port zal alsnog worden samengesteld VERKEERSTUIN De realisatie van de verkeerstuin in het complex van Pon's toekomstig test- en trainingscentrum, zal wellicht niet doorgaan, aldus b. en w in ant woord op een desbetreffende vraag van de KVP-fractie. Doordat het test- en trainingscentrum van Pon voorlopig nog niet door deze firma aan de orde wordt gesteld, omdat alle aandacht no dig is voor de bouw van haar cen trale onderdelenmagazijn, is het vast stellen van een definitieve plaats moei lijk, hoewel Pon geen bezwaar heeft te gen realisatie op een andere plaats dan in de aanvankelijk voorgestelde drie hoek bij het test- en trainingscentrum. Binnen niet al te lange tijd hopen b en w meer nieuws over dit onderwerp te kunnen verstrekken. Naar aanleiding van de vraag van de VVD-fraktie over een eventuele plaat sing van de ijsbaan op een priori teitenlijstje, deelde wethouder van Zandbrink mee. dat de ijsbaan niet op de prioriteitenlijst was gezet, omdat voorlopig nog geen alternatieve plaats was gevonden Hij stelde voor om de Sportstichting te vragen een dergelijk prioriteitenschema op te stellen wat de sport betreft, (uiteraard als advies). GROENSTICHTING De suggestie van D'66 om het voor lopige bestuur van de Groenstichting Rozendaal eerder dan gepland om te zetten m een definitief bestuur, om dat de wijk vrijwel is afgebouwd, was. aldus wethouder Bijleveld, reeds een punt van overleg in het bestuur der Groenstichting. De heer Bijleveld wees er op, dat de demokratische inbreng van de bewoners beslist aanwezig was ..Nog sterker", vertelde de wethouder, ..Momenteel is de inbreng van de be woners groter, dan in de statuten is geregeld". Hij vond dat overigens een verheugend teken. RIOOLWATERZUIVERING Wat betreft de kosten van de ri oolwaterzuiveringsinstallatie voor het regio-gebied Amersfoort konden b en w nog weinig meedelen Er is nog geen konkreet antwoord te geven, om dat nog niet vast staat in hoeverre dit allemaal geregeld gaat worden Er is sprake van een zuiveringsschap voor de regio, maar sommigen gaan al verder en praten over een provinci aal zuiveringsschap. In het komende jaar zal daar hopelijk wat meer be kend over worden. TENNISBANEN ACHTERVELD De realisatie van de tennisbanen te Achterveld hangt af van de finan- raad gesteld wordt. Hoe meer zelf werkzaamheid, aldus b en w, hoe eer der de kans op volledige realisatie. BEJAARDENWONINGEN ACH TERVELD Ten aanzien van de bouw van de twaalf geprojekteerde bejaardenwonin gen in Achterveld, moest het college een somber geluid laten horen. „Zo lang de omwonenden bezwaar blijven aantekenen tegen de plaats van deze woningen, kan het nog wel een tijd je duren, voordat het zover is. Voor zover het zich nu laat aanzien kan er niet binnen een half jaar met del bouw worden gestart. DE BIEZENKAMP Naar aanleiding van verschillende vragen rond het nieuw te bouwen ge deelte van het winkelcentrum De Bie zenkamp, deelde b en w mee, dat de middenstand bij alle plannnen is in geschakeld, via de commissie midden- en kleinbedrijf en de werkgroep Win kelcentrum, waarin ook winkeliers uit Burgemeester mr I. hl. v.d.Bost MEDISCH CENTRUM Ten aanzien van het stichten van een medisch centrum zullende gezamenlij ke kruisverenigingen zich nader laten voorlichten Wij kunnen de C.H.U.- fractie antwoorden dat het gemeente bestuur gaarne bij deze ontwikkeling betrokken zal worden Het invoeren van een apart tarief van de reinigingsrechten voor bejaar den en onvolledige gezinnen is om be lasting-technische redenen niet moge lijk Wel zal worden bezien of in de toekomst voor genoemde categorieën op wat ruimere schaal gebruikt kan worden gemaakt van de mogelijkheid tot gehele of gedeeltelijke afschrijving wegens onvermogen. GEMEENTEBLAD Ongeacht de vorm waarin het zal ver schijnen, menen wij dat een gemeente blad een belangrijke bijdrage kan le veren tot een betere informatie en voor lichting aan onze inwoners. Naast het aanbod van de Leusder Krant heeft ook de Amersfoortsche Courant belang stelling getoond om het gemeenteblad uit te geven. Nu de benodigde gege vens op dit moment ontbreken, kan op dit moment nog geen concreet voor stel worden gedaan De door de V.V D.-fractie geuite vrees, t a v de uitgifte van een ge meenteblad delen wij niet Tot in de uiterste consequentie doorgevoerd, be tekent het dat de gemeente geen enkele voorlichting zou mogen geven en voorts menen wij dat de objectiviteit kan wor den gewaarborgd. wethouder Bijleveld-1 I I) ivetnouaer van Zandbrink- K) B Ten aanzien van de relatie gemeen tebestuur-burgerij hechten wij grote waarde aan zo goed mogelijke contac ten. Dit moge onder meer blijken uit het veelvuldig gebruik maken van de mogelijkheid die artikel 61 van de Gemeentewet biedt Wij wijzen op. agrarische commissie, commissie midden- en kleinbedrijf, commissie naamgeving wegen, commissie onder wijs, commissie studietoelage, woon ruimteadviescommissie Mede in de geest van artikel 61 kun nen genoemd worden zwembadstichting sportstichting groenstichting de heer van Dijk- K.l .B. betekent allerminst dat geen rekening wordt gehouden met de heden ten dage en in de toekomst aan deze acommo- daties te stellen eisen. De door de fractie van de ARP gemaakte opmerking dat ons college alléén maar belangstelling heeft voor het z.g open jeugd-werk is meer schijn dan werkelijkheid Het is duidelijk dat in de laatste ja ren van de zijde van de gemeente de nodige aandacht is besteed aan genoem de vorm van jeugdwerk Immers heden ten dage komt het open jeugdwerk als nieuwe vorm steeds meer naar voren, waarbij het zich in het bijzonder ook richt op de minder grijpbare jeugd. Dat nieuwe instellingen in eerste in stantie meer steun en begeleiding van de overheid nodig hebben dan reeds lang gevestigde jeugdorganisaties spreekt naar onze mening vanzelf. de-heer van IT oudenberg-CHl

Leusder Krant | 1971 | | pagina 5