Jong gezin in de klem van de woningnood Na zeven maanden moet familie Bakker het veld ruimen voor urgentere gevallen WONINGNOODPERIKELEN J LEUSDER KRANT COMMENTAAR V. Nieuwjaars receptie b. en w. ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Mededeling voor de adverteerders Leusder krant op woensdag 12 januari verschijnen Auto ramde benzinepomp Geslipt Het Jaar is nog maar nauwelijks enkele dagen oud, of de gemeente Leusden wordt geconfronteerd met een triest gevolg van haar woning nood. Het jonge gezin Bakker aan de Zwarteweg dreigde maandagmid dag uit hun woning gezet te worden. Hoewel dit onheil voorlopig aan hen voorbij is gegaan, zal het over een maand of zo toch onvermijdelijk zijn. Een praktijkvoorbeeld van de schrijnende woningnood. B en w. van Leusden onthouden het gezin een vestigingsvergunning, omdat er op de lange lijst van woningzoekenden urgentere gevallen zijn, die eerder in aanmerking voor deze woning komen. Het lijkt ons op z'n minst gezegd niet erg te getuigen van voortvarendheid als blijkt, dat maar liefst zeven maanden is gewacht voordat men tot het op straat zetten van het gezin wilde overgaan. Omdat het gezin in beroep is ge gaan, gaat het voorlopig niet door, maar op zich zegt dat niets. Het advies van b. en w. van Leusden zal worden gevolgd en het resultaat zal hetzelfde zijn: vordering van de woning. Inmiddels heeft het ge- meentebestuur toegestaan, dat het echtpaar tal van verbeteringen j aanbracht in de ^woning ter waarde van ongeveer zesduizend gulden, I zoals het echtpaar verklaarde. Ons insziens schiet het gemeentebe-^ stuur in haar taak tekort als zij haar woningbeleid op een dergelijke! wijze tot uitvoer brengt. De overheid schermt in dergelijke gevallen nogal graag met de uitdrukking: ,,Men had het moeten of kunnen weten", gedachtig aan de uitspraak: Iedere burger wordt geacht de wet te ken nen. Maar dat is natuurlijk theorie. Het is de taak van de gemeente om - vooral als het de volkshuisvesting betreft - zeer volledige voor lichting te geven om misverstanden als bovenstaande te voorkomen. Het is niet juist, dat men zeven maanden wacht met het uit het huis zetten van een gezicr. Men had direkt na de eerste aanvraag van de heer Bakker om een vestigingsvergunning tegelijk met het afwijzen en |l een volledige motivering, de aanvrager er tevens op moeten wijzen, p wat de gevolgen zullen zijn, wanneer deze desondanks toch in de be trokken woning blijft wonen. Men had hem dan ook tevens direkt moe ten wijzen op welke wijze hij tegen het besluit van b. en w in be roep kon gaan, hoe dat gedaan moet worden, etc. En zeer zeker had men één en ander schriftelijk moeten vastleggen, zodat de heer Bakker terug had kunnen grijpen op brieven vanb.enw. We willen de oprechtheid en rechtvaardigheid van het gemeentebestuur van Leusden ten aanzien van haar woningbeleid niet in twijfel trekken. Het verdelen van de beperkt aanwezige woonruimte is een zeer moeilijke zaak, waarin tal van fac toren een rol spelen. Maar we maken wel bezwaar tegen een afhande- r ling van zaken, zoals die van de familie Bakker. Dergelijke nonchalance is niet op haar plaats. Zeker niet als het een zo'n precaire en kwets bare problematiek betreft als de woningnood, volksvijand nummer 1. JURIDISCH JUIST Zo is de situatie en juridisch ge zien is er gew» speld tussen te krijgen Eigenlijk ook moreel gezien ten op zichte van de andere woningzoekenden niet. Een rechtvaardige verdeling door b. en w. van het beschikbare woning- potentieel is, zoals de wethouder zei, een noodzaak Blijft het trieste feit, dat het gezin Bakker met de gebakken peren zit en over enkele weken op straat zal wor- den gezet Wat dat dit gaat gebeuren, 1 staat eigenlijk bij voorbaat wel vast. (Van de redaktie) LEUSDEN - Burgemeester en wet houders van Leusden houden op zater dag 8 januari a s. een nieuwjaarsre ceptie in de raadzaal van het gemeen tehuis, 's middags van 4 tot 6 uur. VERLOREN EN GEVONDEN LEUSDEN/ZUID - Bij de rijkspoli tie te Leusden Zuid is een wit gouden broche met vier kindertandjes als ver loren aangegeven. <^^eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID STGuiENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ N.V. DIREKTIE:H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 6 januari 1972 3e jaargang na 37 (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Maandagmiddag zat het gezin Bakker, Zwarteweg 56 te Leusden/Centrum, in spanning te wachten op de sterke arm der wet >d het gemeentelijk gezag. Reden van deze spanning: na zeven maanden zou iet nog jonge gezin (hij 21, zij 19 jaar en een baby van 9 maanden), op straat worden gezet, waarmee opnieuw een trieste mijlpaal zou zijn bereikt in de ;emeentelijke geschiedenis van de woningnood. Doordat het gezin zo ver standig is geweest een verzoek in te dienen bij H.M. de Koningin, ging de uit zetting maandagmiddag niet door Het ministerie van Ruimtelijke Ordening id Volkshuisvesting had een brief verzonden aan b. en w. van Leusden om idvies. Deze brief was maandagmiddag nog niet op het gemeentehuis ont vangen. Wethouder Van Zandbrink, in gezelschap van twee agenten der Rijks- wlitie, kwam het gezin Bakker dan ook meedelen, dat ,,nu fatsoenshalve wordt ;ewacht op deze brief alvorens de definitieve uitzetting zal plaats vinden." )e jonge bewoners van het kleine boerderijtje aan de Zwarteweg hebben dus log even respijt. Hoe lang dat zal zijn is niet bekend. Over de uitslag van iet verzoek zullen zij echter niet al te optimistisch behoeven te zijn. Wet- louder Van Zandbrink liet er geen enkele twijfel over bestaan, dat het ministerie m Volkshuisvesting het advies van b. en w. van Leusden op zal volgen. Resul- aat: het gezin zal dan alsnog uit het huis worden gezet. Op straat. Want de amilie Bakker weet niet, waar ze heen moet. In Leusden is geen plaats leschikbaar. Volgens wethouder Van Zandbrink zijn er urgentere gevallen Jan die van dit gezin Dat was ook de reden, dat het gezin Bakker plaats zal ooeten maken. Het kleine, tot woning verbouwde, boerderijtje aan de Zwarteweg, eigen dom van de heer E. Daatselaar en al zeven maanden bev.jond door do familie Bakker. ZEVEN MAANDEN GELEDEN TOCH AFGEWEZEN Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS Het begon allemaal zevenmaan den geleden, toen de familie Schim mel, die toen het boerderijtje be woonde, naar een bejaardenwoning verhuisde. De woning kwam dus vrij. De eigenaar, de heer Daat selaar (Zwarteweg 30). wilde de woning opnieuw verhuren. De fa milie Bakker bood de meeste huur en kreeg de sleutel. Inmiddels was een vestigingsvergunning ge vraagd, die echter zonder opgaaf van redenen werd afgewezen, al dus de heer Bakker Mevrouw Bakker vertelde, dat later een agent kwam om proces verbaal op te maken Men had toen nog niet zo veel aan het boerderijtje ver timmerd, hoewel dit dringend noodzakelijk was. Het water liep van de muren, er was geen w.c. en in de keuken was geen aan recht. In het hele huis was één koudwaterkraan. Half augustus kreeg het echtpaar een brief van de gemeente, waarin hen werd verzocht opnieuw een vestigings vergunning aan te vragen. Dat ge beurde. Opdat in die tussentijd niets meer van de gemeente werd vernomen, begon men aan het inwendig opknappen van de woning, in de veronderstelling, dat alles wel goed zou komen. De vakantie werd aan deze opknapbeurt opgeofferd. Kosten: zesduizend gulden, waarbij be dacht moet worden, dat de echtgenoot veel dingen zelf deed In oktober werd de heer Bakker toch wat ongerust en belde voor alle zekerheid naar de gemeente Toen werd hem meegedeeld, dat zijn aan vraag voor een vestigingsvergunning was afgewezen Opnieuw: zonder op gaaf van redenen. Een gesprek met de burgemeester leverde geen enkel re sultaat op. De heer Van der Post deelde mee, dat er urgentere gevallen waren, die geholpen moesten worden aan een woning. BRIEF KONINGIN Op 9 december kwamen twee politie agenten naar het gezin en hun werd aangezegd, dat de woning op 23 decem ber zou worden ontruimd. Toen werd een brief aan de koningin gezonden (16 dec.). Het kabinet van de koningin zond de brief door aan het ministerie van Volkshuisvesting en R.O. De familie Bakker ontving een schrijven van dit ministerie, waarin hem werd meege deeld, dat de zaak in behandeling was genomen en dat daar enige tijd mee gemoeid zou zijn (21 dec.). Op de 23e december wachtte het jonge gezin in spanning opde komst van de politie en gemeenteambte naren om uit het huis te worden gezet, zoals in de brief was aange kondigd Er kwam niemand. Ook niet om te vertellen, dat de zaak voorlopig niet doorging. Mevrouw Bakker vermoedt, dat dit uitstel te wijten is geweest aan een bezoek van haar aan pastoor Kitselaar, aan wie ze de hele situatie heeft uitge legd. Daarna zal men op aandringen van de pastoor wel besloten hebben om de zaak niet te forceren en te wachten tot na de feestdagen. Dat klopt dan ook met de feiten, want maandagmiddag om twaalf uur werd de familie Bakker meegedeeld, dat het huis die middag om half twee zou worden ontruimd en dat het gezin op straat zou worden gezet. Een telefoontje met het ministerie van Volkshuisvesting bracht geen ophelde ring. Het enige wat men daar kon mee delen was, dat het ministerie aan het gemeentebestuur een brief had verzon den, met het verzoek advies te willen geven (de gebruikelijk gang van za ken). De ambtenaar van het ministe rie zou echter voor alle zekerheid de gemeente nog bellen Ook dat is gebeurd TE LAAT Maandagmiddag om twee uur (een half uur later dan was afgesproken, opnieuw spanning dus) kwam wethouder Van Zandbrink persoonlijk, in gezel schap van twee politiemannen, op be zoek. Hij had een telefoontje gehad van het ministerie en was daardoor ge noodzaakt te wachten met het op straat zetten van het gezin, totdat de gebrui kelijke procedure is gevolgd Dit kwam hij het echtpaar meedelen. Volgens wethouder Van Zandbrink was het tijdig doorgegeven, dat dit ge zin hier niet mocht wonen. Op tal van vragen van het gezin èn van de aan wezige verslaggevers, wist wethouder Van Zandbrink geen antwoord te ge ven, omdat hij niet in het bezit was van de juiste informaties. Die lagen op het gemeentehuis. Hij wist ook niet te vertellen, waarom de familie Bak ker geen enkele maal schriftelijk door het gemeentebestuur op de hoogte was gesteld van één en ander ,,Dit had wel moeten gebeuren," zei hij. ,,ik kan me niet voorstellen, dat men dit verzuimd heeft te doen, maar het is mogelijk." Het nog jonge gezinnetje Bakker, van links naar rechts: mevrouw Bakker (19 jaar) met de negen maanden oude Sandra, de heer Bakker (21 jaar) en de hond van het gezin. Op de vraag, of het niet mogelijk was geweest een wat humanere opstel ling in te nemen, antwoordde de heer Van Zandbrink: Is het niet wat voor barig geweest van dit gezin om zonder op de vestigingsvergunning te wach ten in dit huis te kruipen?" TERUG NAAR PLAATS VAN HERKOMST Wethouder Van Zandbrink: ,,De normale procedure is, dat men terug gaat naar de plaats vanwaar men gekomen is." Voor de familie Bakker betekent dit, dat zij met baby terug moet naar haar moe der (wat met mogelijk is) en hij terug naar zijn ouders. De moe der van mevrouw Bakker woont in Bussum, zijn ouders wonen in Leusden Is daarmee voor de gemeente de kous af? Dat is juist, aldus de wethou der. Wettelijk gezien heeft de gemeen te geen enkele verantwoordelijkheid voor de verdere gang van zaken Het gezin wordt het huis uitgezet en daar mee is voor het gemeentebestuur de kous af Dat een dergelijke woontragedie in Leusden plaats zal gaan vinden, is, aldus wethouder Van Zandbrink, als volgt te verklaren ,,We hebben een enorme lijst van wo ningzoekenden Er zijn sommige ge vallen bij, waarin sprake is van een verloofd paar, dat er al vier, vijf jaar op staat en nog steeds niet geholpen kan worden. Gaan we nu jonge gezinnen, die wel zijn getrouwd en inmiddels een kind hebben gekregen, maar nog niet zo lang op de lijst van woningzoekenden hebben gestaan aan een woning helpen, dan doen we die andere woningzoeken den tekort In andere gevallen is sprake van jonge gezinnen, eveneens mét één of meer kinderen, die of in een nood- woninkje (schuur) of op één' kamer wonen. Dat zijn onmogelijke situaties, temeer daar deze mensen langer op de lijst van woningzoekenden staan dan het echtpaar Bakker (De heer Bakker heeft zich anderhalf jaar geleden op deze lijst laten plaat sen - red.). omdat ,,het ministerie vrijwel altijd het advies van b en w opvolgt" zoals de heer Van Zandbrink ons vertelde Advies wordt ook gegeven door de gemeentelijke woonruimte-adviescom missie. SPANNING IN HET GEZIN Uiteraard komen deze uiterst ver warrende zaken het gezin Bakker niet ten goede ,,Je leeft in onzekerheid en spanning," zegt mevrouw Bakker maandagmiddag, met de negen maanden oude Sandra op haar armen, die alle emoties met een glimlach aan haar voorbij laat gaan. ,,Je hoort een hele tijd maar niets, dan ineens een aanzeg ging, die later ook weer niet door gaat. Èn nu opnieuw Het is nu bijna twee uur en er is weer niemand op ko men dagen Gaat het nu wel of niet door9" De heer Bakker heeft vrij genomen om er bij te kunnen zijn, wanneer het blijkbaar onvermijdelijke gaat gebeu ren. ,,Er is ons door het ministerie van Volkshuisvesting gezegd, dat we er al les uit moeten halen, wat van ons is, als we er uitgezet worden. Nou, dat is dan een schrale troost. Eerst voor duizenden guldens vertimmeren en het er dan weer uit moeten trekken. Daar hebben we totaal niets aan." Als de heer Van Zandbrink en zijn gezelschap later is vertrokken, staat de woonkamer binnen de kortst moge lijke tijd vol met buren, die meelevend komen vragen hoe alles is afgelopen De buurt leeft mee met het jonge ge zin, dat door (woning-) nood gedreven zonder wettelijke vergunning in een leegstaand huis trok Het is een uiter mate onplezierige situatie, een situa tie, die straks nog onplezieriger gaat worden, als de gemeente werkelijk tot daden overgaat. ,,U moet me goed be grijpen," zei wethouder Van Zand brink, .ik vind dit ook een onplezieri ge taak' Ik doe het ook liever niet." En wat gaat het gezin Bakker doen, als de definitieve beslissing valt? Me vrouw Bakker- ,,Ik weet het ook niet meer. Ik zie geen enkele oplossing. Ik denk dat we maar op het gemeente huis gaan wonen totdat het gemeente bestuur voor een oplossing heeft ge zorgd." In verband met de opruiming die donderdag 13 jan begint zal de Leusder Krant inplaats van donderdag 13 januari De advertenties worden opgehaald in Leusden Centrum op vrijdag 7 januari in Achterveld, Stoutenburg en Leusden Zuid op maan dagmorgen 10 /anuari a.s. S v p uw medewerking gevraagd zodat de adverten ties zoveel mogelijk klaar liggen (Van de redaktie). LEUSDEN/ZUID - Vorige week dins dag werd groot alarm geblazen, toen een vrachtwagen door een inhaalma noeuvre van een personenwagen op de Doornseweg, gedwongen werd het Che vron-tankstation langs die weg op een ongewone wijze binnen te rijden. De vrachtwagen ramde één van de pompen, die in brand vloog. Door snel optreden van de vrachtwagenchauffeur werd de brand snel geblust en kon erger worden voorkomen. Intussen was de gewaar schuwde brandweer van Leusden met drie wagens ter plaatse gearriveerd maar konden, zonder in aktie te komen, naar de garage terugkeren LEUSDEN/ZUID - Op nieuwjaars dag, 's nachts omstreeks kwart over drie, kwam een personenwagen, be stuurd door H. V. uit Leusden vermoe delijk met grote snelheid over de Arn- hemseweg aanrijden, toen hij de Tre- kerweg in wilde slaan. Hij kwam te slippen, raakte een boom, vernielde een afrastering ter waarde van f200,-- en kwam in het aangrenzende weiland tot stilstand. De auto werd zwaar be schadigd. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Abonnementsprijs: 2,50 per kwartaal 9. per jaar Losse nummers 20 cent Advertentietarieven Zonder kontrakt 16 cent per mm ..Leusderheitjes' 18 cent per woord (bij vooruitbetaling) Kontrakt- prijzen op aanvraag

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1