Landbouwschap wenst berenhouderij in Nederland te regelen SECRETARESSE Dwaze en overbodige bedillerij: Gemeente Leusden Niets geleerd van het verleden Iii jiuii is helm verplicht voor motor- en scooterrijders Roda benutte winterstop voor oefenduels Sollicitanten worden opgeroepen voor de binnenkort wegens huwelijk vacant komende functie van IMPALA HANDBAL: Nederlaag en overwinning dames-teams GEEF UW HOND HET ALLERBESTE Nieuws Consumenten bond INGEZONDEN Ceylon-thee in de derde wereldwinkel 5.300.000.000 gulden a.o.w. Het zal altijd wel een strijdvraag blijven in hoeverre P.B.O.-organen mogen ingrijpen in het bedrijfsleven. Veelal stelt men, dat deze organen door het bedrijfsleven zélf gevormd zijn (wat onjuist is, want in vele gevallen deed de Duitse bezetter dit) en dat het bestuur een getrouwe afspiegeling is van dat bedrijfsleven. Ook dat laatste is onjuist, want als men b.v. naar het Produktschap voor Pluimvee en Eieren kijkt dan ziet men, dat de 40.000 leg- plulmveebouders, die in aantal elke andere pluimveegroep overfreffen, er vrijwel niets in te brengen hebben. Een andere strijdvraag is, in hoe verre deze lichamen leiding moeten geven bij de fokkerij van landbouwhuis dieren. Ditmaal zijn de varkens aan de beurt om geringeloord te worden, of beter, de varkenshouders. De rundveeverordening 1953, later Stierenverordening, heeft een smade lijke afgang opgeleverd Via deze wet wilde men de veehouders dwingen al leen dekstieren te houden van uitver koren rassen. Het heeft niet mogen ba ten. Het houden van stieren voor eigen gebruik is volkomen vrij en zo behoort het ook te zijn. Geen enkele verstandige veehouder zal een slechte stier kiezen en als hij dat al doet benadeelt hij al leen zichzelf. Dit gaat niemand iets aan Precies zo is het inde varkenshoude rij. Zij die goede varkens willen fokken zijn georganiseerd in provinciale stam boeken Zo'n stamboek is soeverein in eigen kring en mag voor zijn leden elke bepaling maken die het wenst, de wet in aanmerking nemende Maar het gaat te ver als men niet-stamboekleden wil dwingen om alleen beren aan te houden die in deze stamboeken zijn inge schreven. Men kan dat heel gerust aan de betrokkenen zélf overlaten. Niet temin is er nog steeds de Verordening Berenhouderij 1963, die het bezitten van geldige afstammingspapieren voor schrijft En deze papieren krijgt men alleen via de stamboeken. Hier en daar heeft dat tot moeilijkheden geleid, maar veel verzet is er nooit tegen geweest. Door de opkomst van de zeer grote, centrale fokbedrijven en het toepassen van allerlei kruisingsschema's was deze Verordening echter zinloos ge worden. Stamboeken zijn uitstekend voor het instandhouden van dieren van zuiver ras. Zodra men echter gebruiks- hybriden nastreeft verandert de zaak. Ook dan is er uitgangsmateciaap dat raszuiver vermeerderd moet worden, maar dat kan men gerust aan de be trokken fokkers of fokbedrijven plus eventueel de stamboeken, overlaten. Er valt hier niets via de wet te re gelen. EEN STICHTING FOKKERIJWEZEN Zoals bekend, is via de Hoofdafde ling Veehouderij van het Landbouw schap een Stichting voor het Fokkerij- wezen in de Varkenshouderij tot stand gekomen, waarin o m de stamboeken en de centrale fokbedrijven deelnemen. De doelstellingen van deze stichting zijn nogal warrig, maar men mag aan nemen dat een overlegorgaan nuttig kan zijn. Uiteraard hebben de centrale fokbedrijven de stamboeken veel na deel berokkend en naar de mening van sommigen al ten ondergang gedoemd, maar men kan zich voorstellen dat overleg en uitwisseling van gegevens nuttig is. Om deze stichting werk te bezorgen bepaalt de Ontwerp-Ver'erdening-Be- renhouderij van het landbouwschap, dat allerlei, beslissingen namens de hoofdafdeling veehouderij worden ge nomen door de stichting.als die hoofdafdeling dat wenst. Hier is geen touw aan vast te knopen, maar kenne lijk zit de gedachte voor, dat de ver gunningen tot het houden van beren van de stichting moeten komen als daar verzet tegen komt. Anders kijkt men het landbouwschap aléén er op aan en dat is onplezierig. Men krijgt in het ontwerp dan de gebruikelijke, onaangename inkleding: het is een ondernemer verboden één of meer jonge beren te houden (en later ..dekberen"). Dus eerst een ver bod en vervolgens de ontheffingen Deze berusten op een herkomstbe- wijs van de beren En dat moet af komstig zijn van een stamboek of van een fokkerijgroepering De bedoeling is dus duidelijk Omdat de stamboeken veel van hun betekenis hebben verloren schakelt men de cen trale fokbedrijven met hen gelijk. Want ook hun papieren zijn rechtsgeldig. Een eenvoudige fokker-mester die een bepaalde beer zou willen laten dekken komt dus altijd bij deze twee groepen terecht. Waar dit alles nuttig en nodig voor is begrijpt niemand, tenzij het er om gaat de gevormde stichting wat leven in te blazen. VARKENSHOUDERIJ ORGANISATIE? Omdat er een pluimvee- en een fruittelersorganisatie is, denken velen ook aan een Nederlandse Varkenshou ders Organisatie, al of niet met de toevoeging ,,der drie C.L.O.'s". Er is nl. op dit gebied niets, behalve dan de nu vier jaar oude Vereniging van Varkenshouders van de N.C.B. (in Noord-Brabant) die al klaar staat om een provinciale afdeling te worden zodra de bond tot stand komt. Maar omdat in dat geval de bond een N.C.B. - aangelegenheid worden, evenals de N.O.P. beginnen velen zich alweer onbehaaglijk te voelen. De kiem van verdeeldheid is al gezaaid. Decentrale fokbedrijven zien deze ontwikkeling met argusogen aan. Men moet begrij- C.L.O.'s" tendeert in coöperatieve richting en dan begrijpt men wat er gaande is. Verder is het de bedoeling, dat de verordening berenhouderij al in kannen en kruiken is vóór een Neder landse varkenshouderijorganisatie tot stand komt. Sterker nog, men wil in Brussel doordrijven, dat de Neder landse bedillerij tot de hele E.E.G. wordt uitgebreid, zodat er later toch echt niets meer aan te veranderen is. Brengt maar eens alle varkenshouders in de hele E.E.G. in beweging! Kan straks de varkenshoudersorga nisatie niets meer uitrichten wat de fokkerij betreft, noch minder zal zij kunnen doen t.a.v. de kontraktproduk- tie. Zoals men weet streven vele fok bedrijven ernaar om d.m.v een sys teem van vermeerderingsbedrijven een grote groep biggenproducenten en mesters in hun greep te krijgen Daar in hebben zij, commercieel gezien, gelijk. Alsdan kan de varkenshouders- organisatie echt niet veel méér doen dan meepraten over landbouwtechni- sche zaken De grote beslissingen val len buiten haar en de binding aan de C.L.O 's zou óók nog wel eens be nauwend kunnen worden als men naar een wat betere markt- en interventie- regeling in de E.E.G. zou willen stre ven. WAT IS ONAFHANKELIJKHEID? Het ideaal is natuurlijk een wer kelijk onafhankelijke varkenshouders- organisatie, die de wil en de mening van haar leden overal verkondigt waar dat gewenst is: in de P.B.O.-organen, in de besprekingen met zusterorgani saties buitenslands, met de regering en met de E.E G.-instanties. Zo'n or ganisatie moet kritisch staan tegen over iedere vorm van ontwikkeling en deze duidelijk becommentariëren. Zij moet gesprekspartner zijn zowel van de industrie als van de coöperaties. Is dit mogelijk? Alleen wanneer in iedere streek van ons land lieden er zich voor willen inzetten. Het is niet zo belangrijk of een varkenshouders- organisatie uitgaat van de drie C.L.O.'s, als zij zich óók tegenover deze maar onafhankelijk kan opstel len. Zij behoeft de kontraktproduktie volstrekt niet te veroordelen, maar ze moet wèl elke vorm van kontrak- teren kritisch bezien. Zij moet zich niet laten verleiden tot medewerking aan volstrekt overbodige maatregelen zoals vergunningen voor het houden van be ren e.a. fokkerijvoorschriften, maar kan ontzaglijk veel goed werk doen bij de voorlichting en het onderzoek. Wanneer menden er zich voor in zetten die haar niet in een bepaalde richting willen sturen die met hun privé belangen of hun ondernemings vorm overeenkomt kan er iets goeds uit voortkomen. W. Boshuis. DEN HAAG - Men blijkt in het alge meen op de hoogte te zijn van de datum waarop bestuurders en passagiers van tweewielige motorrijtuigen verplicht zijn een helm te dragen. Daarom geeft het ministerie van verkeer en water staat deze samenvatting van feiten: - met ingang van 1 juni 1972 zijn bestuurders van motoren en scooters en hun passagiers verplicht een goed passende helm te dragen. - Met ingang van een nader te bepa len tijdstip zullen deze helmen moeten behoren tot een door het ministerie van verkeer en waterstaat goedgekeur de soort, wat blijkt uit een bepaald keurmerk, dat binnen in de helm is ge naaid. - Met ingang van een nader te bepa len tijdstip zal eveneens voor berijders van bromfietsen en hun passagiers het dragen van een helm verplicht worden gesteld. Vooruitlopend op deze verplichting, zal het dragen van een helm, die door TNO is goedgekeurd, worden gestimuleerd. Deze nieuwe wekker haalt je ook uit bed. LEUSDEN - Evenals vele andere verenigingen benutte RODA '46 de tot 16 Januari lopende rustpauze voor het spelen van enkele oefenduels. Zo kwam RODA zondagmiddag met de eerste drie elftallen in het veld om op het Burg. Buiningpark tegen de voetbal vereniging Kamerik te spelen. Door de vele blessures van de selektie- groep, onderhand een kompleet elf tal, kwamen nogal dramatisch gewij zigde teams in het veld. Het werden allemaal nuttige oefenwedstrijden, waarbij zich gelukkig geen blessures voordeden, daar anders de ramp bij RODA '46 nog groter zou worden dan dat die nu reeds is. De wedstrijd van RODA 1 was voor de weinige toeschouwers de minst aan trekkelijke. De thuisklup kon tegen, de toch ook niet zo florisant spelen de eerste klasser uit Kamerik, maar weinig inbrengen. Al spoedig ston den de rood-zwarten met 1-0 achter door een ogenschijnlijk niet onhoud bare schuiver. Doordat de scheids rechter niet konstateerde dat de Ka- merik-doelman even later de over de doellijn gepasseerde bal wegwerk te, moest Jaap de Haan vanuit een vrije schop de gelijkmaker scoren. 1-1. Even later zou opnieuw een RO- DA-speler doelpunten, doch echter in. eigen goal. 1-2 De stand zou voor rust nog zelfs een aanzienlijke wij ziging ondergaan, doordat de als los zand aan elkaar hangende Leusdense ploeg maar tot matig spel kwam. Na een ruststand van 1-4, werd de twee de speelperiode ook al niet veel be ter. Zelfs aanvoerder Van de Belt deelde mee in de malaise, door een tot tweemaal toe overgenomen straf schop naast te schieten. Terwijl het standaardteam met 4-1 ten onder ging, deden het tweede en derde team het beter. In aantrekkelijke wedstrijden wisten zij hun tegenstanders er on der te houden en wonnen dan resp. Deze funktie omvat een boeiende en afwisselen de taak. o.a. bestaande uit het voorbereiden van besprekingen en vergaderingen, alsmede de ver slaglegging hiervan, het bijhouden van de agen da's van de burgemeester en de secretaris en andere administratieve werkzaamheden. Gegadigden dienen bij voorkeur aan de volgende eisen te voldoen: middelbare schoolopleiding met aansluitend daarop een opleiding voor secretaresse; ruime algemene ontwikkeling: representatieve eigenschappen; minimum leeftijd 21 jaar. Ervaring met genoemde werkzaamheden op een gemeentesecretarie of in het bedrijfsleven strekt tot aanbeveling. Salaris, afhankelijk van opleiding en ervaring, tot maximaal 1.306,bruto per.maand. Voor werk zaamheden, verricht buiten de normale kantoor uren, wordt hetzij een extra toelage, hetzij ver vangend verlof verleend. De gebruikelijke rechtspositieregelingen zijn van toepassing Sollicitaties kunnen binnen 14 dagen na het ver schijnen van dit blad worden gericht aan de chef van de afdeling personeelszaken, gemeentehuis te Leusden-centrum. ook met 1-0 en 8-0. Zondag a.s. krijgt RODA '46 het in de thuiswedstrijden tegen Barneveld de kans om zich te revancheren, alvorens om op zon dag 16 januari opnieuw met de kom petitie te starten tegen Ministerpark. LEUSDEN - De dames senioren van Impala handbal leden een nederlaag te gen Sport Vereent 2 uit Utrecht. Tot de rust was het een gelijk opgaande strijd en de ruststand van 3-3 gaf de verhou ding goed weer. De verwachting dat Im pala, dankzij de goede conditie de strijd wel in haar voordeel zou beslissen, kwam echter niet uit. Sport Vereent bleek sterker en kwam met enige knappe uitvallen twee doelpunten voor te staan. Impala kwam nog wel terug met een doelpunt, maar in de slotfase greep Sport Vereent toch nog de overwinning, die ze ook wel verdiende. Vooral' tegen het einde lukte het bij Impala niet zo best en aanvallend kwam er niet veel meer uit de bus. De eindstand werd derhalve 8-5 voor Sport Vereent. De dames junioren deden het veel be ter en herstelden zich prachtig van de zwakke wedstrijd in Hilversum Het werd nu weer het bekende frisse spel van weleer, met snel en vaardig van bal verwisselen, beweeglijk aan de cirkel om zodoende de verdediging uit elkaar te spelen en openingen te for ceren. Dat lukte aardig en de kansen die daardoor ontstonden werden behoor lijk benut. Ook verdedigend draaide het uitstekend bij Impala en schietkansen werden bijna niet weggegeven. Bij de rust was het reeds 6-1 en de eindstand van Impala-SDO werd 8-4 PROGRAMMA VOOR ZONDAG 9 JANUARI A.S. dames junioren. Impale-Fidelitas 2om 16 00 uur in sporthal Schuilenburg te Amersfoort dames senioren SDO 3- Impala om 18.45 uur in Expohal te Hil versum. geef hem voeding uit de Dibevo speciaalzaak altijd vers, voordelig, en altijd het beste, hondebrood met 50% vlees Donatin 1.71 per kg Pens 1.20 per kg ook voor alle verzorgingsmiddelen b.v. gistocal, vitaminen, levertraan enz. fenz. 's maandags gesloten HA1VitRSVELD6EWEG 58 LEUSOEN-C. - TELEF. 03496-1693 VOORTUINEN DIER WASMIDDELEN VOOR DE WITWAS In juli j 1. publiceerde de Consu mentenbond een onderzoek van gewone wasmiddelen voor de witwas. In aan sluiting daarop thans een onderzoek van biologische totaalwasmiddelen en van biologische voorwasmiddelen Ter- wille van de onderlinge vergelijking werden daarbij de uitkomsten van het juni-onderzoek nog eens in het kort herhaald. Bijelk van deze drie onderzoeken werden vuil- en vlekverwijdering, wit heid, kalkafzetting en chemische slij tage en fosfaatgehalten aan de hand van uitgebreide wasproeven vastge steld. De resultaten leverden weinig opzienbare verschillen tussen de di verse merken en soorten op. De biolo gische totaal- en voorwasmiddelen maakten de was niet of nauwelijks scho ner dan de gewone, alleen eiwithoudende vlekken, zoals van melk en bloed gin gen er iets beter uit. In een slotvergelijking worden twee merken genoemd, die zich gunstig on derscheiden, één wat prijs en presta tie betreft en één wat prijs en gering fosfaatgehalte betreft. FOSFATEN IN ANDERE HUISHOUDELIJKE SCHOONMAAKMIDDELEN Behaive via de wasmiddelen voor de witwas kunnen er ook via andere mid delen waarmee de hygiëne in huis wordt betracht fosfaten in het milieu komen. De Consumentenbond onder zocht daarom ook hoe het met de fos faten in zelfwerkende zeepwasmidde- len, wolwasmiddelen, gewone afwas- middelen, afwasmiddelen voor de af wasmachine en algemene reinigings middelen voor houtwerk, tegels en der gelijke was gesteld. In de middelen voor de afwasmachine bleken de fos faten het rijkst vertegenwoordigd. DE WAS EN HET MILIEU De Consumentenbond beëindigt zijn lange relaas over wassen, verdere hy giëne in huis en de konsekwenties voor het milieu met een oproep aan overheid en wasmiddelenfabrikanten. Huisvrou- wenakties voor fosfaatloos wassen met groene zeep en soda, hebben de sym pathie van de bond, maar kunnen alleen toch niets uitrichten. Van de fabrikanten verwacht de Consumentenbond dat ze zich op fosfaatloze enfosfaatarme was middelen toelegt en dat ze om te be ginnen in gebieden met zacht water produkten met minder fosfaten brengen Bovendien dat ze de voorgeschreven do seringen verlagen tot datgene wat wer kelijk nodig is Van de overheid ver wacht de Consumentenbond dat de cen trale waterontharding en derde trap" van de afvalwaterzuivering ,tgr han^ worden genomen. Voor de huisvrouw worden tenslotte enkele praktische ad viezen gegeven voor de manier waarop zij haar medewerking aan een schoner milieu kan geven. BABY-SPINAZIE IN POTJES De moeder die haar baby kant-en- klare spinazie uit een potje geeft, kan dat_ met een gerust hart doen. Uit een onderzoek van de Consumentenbond is gebleken, dat deze spinazie hygiënisch wordt toebereid. Ze is echter wel erg fijn gemaakt en daardoor alleen ge schikt voor babies tot ongeveer acht maanden De Consumentenbond had kri tiek op de onvolledige informatie op de etiketten. Wat het bewaren van geopen de potjes betreft, werden er zelfs ver keerde adviezen gegeven; één fabrikant vermeldde, dat de spinazie na opening nog vierentwintig uur kan worden be waard hier helemaal uit den boze is, omdat zich dan het giftige nitriet kan ontwikkelen In verband hiermee wordt dan ook aangeraden geen potjes spina zie te nemen, die meer bevatten dan in één lceer wordt opgemaakt. BROODROOSTERS Vijf van de achttien broodroosters, die de Consumentenbond onderzocht, bleken elektrisch onveilig Over deze apparaten heeft de bond een klacht inge diend bij het ministerie van ekono- mische zaken Het onderzoek,dat gepu bliceerd is in de Consumentengids van januari, betrof zowel automatische als niet-automatische apparaten Om roos- tertijd en roosterresultaten te kunnen vergelijken, werden in totaal zo'n twee duizend boterhammen geroosterd Ver der werden - om de duurzaamheid te testen - alle apparaten drie duizend keer aan- en uit-geschakeld. PROJEKTIESCHERMEN Hoe mooi films of dia's overkomen hangt in belangrijke mate af van het projektiescherm. Er zijn glasparel- scnermen, mat-witte scnermen en alu minium schermen, de laatste speciaal bedoeld voor stereo-projektie, De Con sumentenbond onderzocht alle drie soorten in statiefmodel. De glasparel en aluminium schermen bleken voor wie er middenvoor zit wat minder, maar neemt naar opzij niet af. PERSOONLIJKE LENINGEN Men kan honderden guldens bespa ren door bij de juiste bank geld te le nen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond naar de rente waar tegen en de voorwaarden waaronder persoonlijke leningen worden aangebo den. Voor een dergelijke lening, die bij de ene bank 10% aan rente kost. betaalt men bij een andere bank 25% Vrij veel banken hanteren namelijk het maxi mumtarief van de Geldschieterswet dat variëert van 14% tot 26% en som mige banken vragen zelfs meer dan die wet toestaat In de Consumentengids van januari wordt geadivseerd zich voor een lening direkt tot een bank te wen den; bemiddeling kost alleen maar extra geld Verder wordt gewaarschuwd voor instellingen die vragen om voor af een bedrag over te maken in ruil waarvoor men een lijst met banke thuis gestuurd krijgt. HET KONSUMENTENBELEID IN ZWEDEN EN HIER TE LANDE In Zweden is men ons wat het konsu mentenbeleid van de overheid betreft een heel eind voor. In een artikel in he(| januarinummer van de Consumenten gids wordt uitvoerig uiteengezet hoi men in Zweden kwesties als kolportagi klachten behandeling, verkoopvoor waarden en dergelijke aanpakt, om de| positie van de konsument te verbeteren In ons land is de belangstelling van d< politieke partijen voor dit soort zaken niet bijster groot geweest. Enig teken van belangstelling was het - in 1956 ver schenen - rapport ,,De consumeótinde maatschappij" van het wetenschappe lijk bureau van de PvdA, de dr Wiardi Beekman Stichting. Thans is echter een rapport Consumentenbeleid" van het Centrum voor Staatkundige Vorming van de KVP verschenen De Consu mentenbond hoopt dat deze recente uit gave symptoom is van een stijgende interesse in politieke kring en dat men spoedig ook in ruimer verband zich op het konsumentenbeleid bezint. Waarna die bezinning dan ook, naar de bond hoopt, snel tot daden zal leiden. LI lisk Tel cha ens villi vore tre '001 IS r Vel Zondag 2 jan. 1972 hebben wij, zoal; ook in deze krant aangekondigd stond in de Til een begin gemaakt met di wereldwinkel. Er was geen gebrel aan belangstelling. In de wereldwinkel zijn produkten ti koop die bedoeld zijn om de aandach te vestigen op de onrechtvaardigheid h de huidige wereldhandel, een onrecht vaardigheid die ervoor zorgt dat armei steeds armer en rijken steeds rijkei worden. Neem nu bijvoorbeeld de thee: thei groeit in de tropische landen (b.v Kenya of Ceylon) Wat gebeurt er met die thee? Balen ruwe gedroogde theebladerei worden uit die tropische landen ver scheept naar onze landen. Hier word de ruwe thee bewerkt, verwerkt kant en klaar verpakt zodat U het in di winkel kunt kopen De meerwaarde' van de thee (door bewerking enz. wordt hier verdiend, in de rijke landen Willen die tropische theelanden zei thee gaan bewerken, verwerken en ver pakken en kant en klaar uitvoeren, dai zeggen de rijke landen. STOP: invoer rechten. Jullie mogen alleen ruw grondstoffen bij ons invoeren! Als jul lie de thee zelf kant en klaar willen af werken, zullen wij wel zorgen dat je ze niet kwijt raakt. En zo krijgen arme theelanden geen kans zich te ontwik kelen (ondanks ontwikkelingshulp), et ze worden arm gehouden, omdat rijke landöii^ziëhzelf afsluiten door hoge inVóer^écHfén te heffen Wat zou er met de thee moeteE gebeuren? Als we arme theelanden echt wil len helpen (behalve met ,,hulp") zou den die landen zelf de kans moeteü krijgen de „meerwaarde" tè kunnec verdienen, en de thee zelf moeten kunnen bewerken en verwerken. Wij kunnen die landen daarbij helpen mei fabrieken bouwen, opleiding, maar ook: door hun produkten te kopen en zo de arme theelanden hun eigen ontwikke ling te laten verdienen. De te hoge in voerrechten en tariefmuren moetec dus verdwijnen. Wat doet de wereldwinkel? De wereldwinkel geeft informatie over hoe het er in de wereldhandel aan toe gaat. Ze verkoopt alleen die produkten, die b.v theelanden helpee zichzelf te helpen. De Ceylon thee, 500 gr verpakt in 'n origineel be schilderd Ceylon kistje, die U in de wereldwinkel voor f6,95 kunt kopen, komt kant en klaar uit Ceylon. De wereldwinkel maakt geen winst, dat de „enigen" (behalve 's Rijks schatkist) die aan deze thee verdie nen, de Ceylonezen zelf zijn. De wereldwinkel is zondag a.s. I jan. 1972 weer van 10 u 's morgens tot 1 u. 's middags geopend in de Til Iedereen is welkom! En we ho pen dat nog meer (vooral oudere) Leusdenaren willen meewerken om de wereldwinkel Leusden een bredere opzet te geven. Wereldwinkel Leusden. UTRECHT - Op grond vandeA.O W. is vorig jaar f5,3 miljard aan ouder domspensioen uitgekeerd, 14 proce meer dan in 1969. De algemene we duwen- en wezenwet kostte 13 proce meer. namelijk f770 miljoen Aan kin derbijslag werd 10 procent meer uitge-; keerd f2,2 miljard. Deze cijfers staan in het zojuist ver schenen verslag over 1970 van de S ciale Verzekeringsbank Door de verhoging van de verschil lende uitkeringen, de invoering vane vakantieuitkering en de stijging vanh aantal uitkeringsgerechtigden was o een verhoging van de premies nodig Het premiepercentage van de A O W werd per 1 juli 1970 van 9,1 op 9 gebracht, dat van de A.W.W. bleef 1 dat van de kinderbijslagwet voor loon trekkenden ging van 3,2 naar 3.3 kinderbijslagwet voor kleine zelfstan digen werd weer geheel door het rij gefinancierd. De premie-inkomsten stegen voor AO W. met 16.2 procent tot rui f5,2 miljard, de A.W.W. met 11,4 pro cent tot f821 miljoen, de A K W. m 1 procent tot bijna f 1,4 miljardenvoo. de K.W.L. met 15 procent tot fl miljard Eind vorig jaar kregen 1.061 0 alleenstaande bejaarden en bejaar echtparen een A.O.W-uitkering (26.0 meer dan een jaar daarvoor). Het aao tal A W W -uitkeringen was 155 0 (+1000) en het gemiddeld aantal N derlanders dat recht had op kinderbij slag 1.613.000 (+35.000). laat neni e g ie 'erb rac nel nric iool ere lend irov I1JZ0 itaat esti laat iaat jDed iog< Ir

Leusder Krant | 1972 | | pagina 4