Amsterdamse Leusdenaar z'n hart verpand oude koetsjes DE HOBBY VAN H. GüflRIENTO: Geen provinciale subsidie meer voor het Astmafonds PEUTERSPEELZAAL „DE TREEKLOPERTJES ONDERGEBRACHT IN STICHTING „STALHOUDERIJ" VERLIEST ONDERKOMEN OP DE HOFSTEDE „MIDDEN-KRAKHORST" DOOR UITBREIDINGSPLANNEN 40 jaar K.P.J. Achterveld Nieuwjaars- schaak was succes PREDIKBEURTEN Verkeers- kiirsussen Veilig Verkeer Tryfosa houdt lezing Lezing van Geref. Bond «OENSDAG 12 JANUARI 1972 De heer H. Guariento (rechts op de foto) met zijn helpers en het mooie originele oude materiaal waarmee een stukje oude werkelijkheid weer tot leven wordt gebracht. Foto Janus Visser EUSDEN/CENTRUM - Tegenwoor- het een modeverschijnsel om antiquiteiten te verzamelen of en die men in vroegere jaren nog doodgewone gebruiksartikelen be- iouwde inééns als een waardevol :it te gaan behandelen. Veelal die zij dan voor het verfraaien van het selijk interieur of als blikvanger in tuin. Slechts weinigen hebben er hobby van gemaakt om dergelijke Ie verzamelingen te restaureren zo- deze in hun oorspronkelijke staat ouden blijven of eventueel nog ge likt kunnen worden. De heer H. riento is iemand, die dit wel als iby doet en het ook weet te combine met zijn grote liefde voor alles wat rd is. De heer Guariento, van be- !p vertegenwoordiger en een geboren isterdammer, zoekt in zijn vrije tijd rust en de romantiek door met ird en wagen over de landelijke weg- ^ttes van Leusden te trekken. Alvorens van deze rust en romantiek N kunnen genieten heeft hij vele vrije tjes besteed aan het restaureren enige prachtige koetsen, tuigwerk verdere uitrustingsstukken, die men een koetshuis aan kan treffen. Tot prachte rijtuigen, die de heer Gua- ito tot op heden gerestaureerd heeft oren een open Duitse jachtwagen o 1913, een Duitse dokterskoets an- 1913 en een originele Utrechtse libusbnk van voor 1900, die allen een uitstekende staat verkeren en r nog geregeld mee gereden wordt <G KOETSHUIS De heer Guariento, zelf woonachtig de Meidoornhof in Leusden/C., voor zijn kapitale rijtuigen en [rden al enige tijd een onderkomen hofstede Midden Krakhorst" de heer H. Daatselaar aan de Ichatterweg. Boer Daatselaar is één de enthousiaste helpers van de Guariento, hij is het die de paar- uitstekend verzorgt en bij officiële [.egenheden klimt hij gestoken in een Ifchtige koetsjas met blinkende kno- fij op de bok. Het is echter een bij- gier trieste zaak, dat binnen afzien- Ire tijd ook deze boerderij ten offer .1 vallen aan het uitbreidingsplan van gemeente Leusden, zodat de stal- ^perij van de heer Guariento voor unieke hobby verloren gaat. In- pels heeft de heer Guariento al lakt opgenomen met het college van rcemeester en wethoudersom, indien zover is dat de hofstede Midden (khorst gesloopt moet worden, hem I geheel dakloos te laten zitten met kostbare verzameling koetsen en in. p' heer Guariento is er het laatste 1 jaar al geregeld op uitgeweest om de gemeente Leusden een geschikt ekt e vinden dat hij om kan bou- De heer H. Daatselaar, een verwoed paardenliefhebber bij wie de heer Guariento zijn kostbare rijtuigen en paarden ondergebracht heeft. wen tot een koetshuis, om zijn hobby wat meer reliëf te geven tot het ge noegen van vele anderen. Menigeen er vaart de verschijning van een oud rij tuig als een noodzakelijk tegenwicht tegen al het snelle razende en roesten de blik dat de Nederlandse wegen zo druk bezet. Een origineel ingericht koetshuis zou in de bosrijke omgeving in Leusden zeker op zijn plaats zijn. en zal ook als een recreatieve bezig heid voor vele anderen kunnen dienen. De heer Guariento wil een dergelijk rekreatief objekt gaarne realiseren, maar daarvoor zal de medewerking van de gemeente Leusden onontbeerlijk zijn Het oudste rijtuig van de heer H. Guariento, een in prachtige conditie verkerende originele Utrechtse Omni busbrik van voor 1900. OPTOCHTEN Een traditionele optocht, waaraan de heer Guariento altijd meedoet is de jaarlijkse rijtuigen-optocht die op va derdag door Amsterdam verreden wordt. Samen met zijn schoonvader en de heer Daatselaar en zijn jongste palvermer Gijs van Egdom verrijden zij verschillende optochten door het gehele land Vele prijzen en foto's hangen in huize Guariento en herinne ringen aan vele rustige en dankbare ritten, waarvoor een ieder zijn waarde ring op kan brengen Een klein voor beeld van de heer Guariento, het is frappant hoe de meeste automobilisten reageren als zij hem op een mooie zondagmiddag zien rijden met een rijtuig vol kleine kinderen uit de buurt Altijd treft hij vriendelijke gebaren, zelfs als een automobilist rustig ach ter hem aan moet rijden omdat de weg te smal is. VOOR VERENIGINGEN De heer Guariento hoopt in de toe komst verenigingen e.d. van dienst te kunnen zijn door het opluisteren van feestelijke aktiviteiten en optochten. De voetbalvereniging Roda'46 heeft bij de opening van het kluphuis reeds ge bruik mogen maken van zijn diensten, op 12 februari a s zal Prins Janus 1 van de carnavalsvereniging De Gouden Klomp met zijn Raad van Elf een rond gang door Leusden maken in drie van zijn prachtige rijtuigen. Ook voor commerciële ritten worden de paarden voor de koetsen gespannen, zaterdag j 1 reed een koets met twee koetsiers in vol ornaat op de bok voor de firma Ramselaar door Amersfoort. OUDE LANTAARNS Nog dagelijks is de heer Guariento op zoek naar oud materiaal, dat in dien het nog gerestaureerd kan worden, nog bruikbaar is voor hem. Vele oude boerderijen zijn nog in het bezit van ou de wagen en tuigmateriaal, dat niet meer gebruikt wordt en daar maar nut teloos ligt hetgeen voor de heer Gua- (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De Stichting Het Nederlandse Astmafonds te Leusden zal hoogstwaarschijnlijk binnenkort de jaarlijkse subsidie van de provincie Utrecht (f500,moeten missen, indien de staten akkoord gaan met het voorstel van G.S. Deze bezuinigde maatregel gaat in op 1 januari 1972. Eenzelf de voorstel is ook gedaan ten aanzien van het Koningin Wilhelminafonds (Kan kerbestrijding - f5.000,--). Het motief van deze provinciale sub sidie-intrekking is (naast bezuiniging) dat het Nederlands Astma Fonds een landelijke instelling is met landelijke doelstellingen en taken. G.S. zijn van mening, dat het Astma Fonds, van wege haar landelijke doelstellingen en taken geen direkt provinciaal belang behartigen Bovendien is het G.S. ge bleken, dat dermate ruime reserve ringen zijn gedaan, dat van een finan ciële noodzaak voor provinciale sub sidiëring geen sprake meer is (het Astma Fonds heeft een reserve van f4.300.000, De algemeen direkteur van het Ast ma Fonds, mr. A. Katan, gaat in op het verzoek van G.S. het standpunt van het fonds inzake deze kwestie kenbaar te maken. De heer Katan schrijft: ,,CARA-bestrijding is vanzelfspre kend een zaak die verder gaat dan een zuiver regionaal belang en het is daar om juist dat de landelijke overheid in de eerste plaats de aktiviteiten van het Nederlands Astma Fonds subsidieert Dit wil echter niet zeggen dat door het Nederlands Astma Fonds niet belan gen van regionale aard gediend zouden worden. In het bijzonder proefprojekten van sociaal-medische aard betekenen voor de astma-patiënten in die regio waar het betreffende projekt wordt uitge voerd een direkte geneeskundige voor ziening. In het jaar 1970 werd door het Nederlands Astma Fonds aan dergelijke projekten f 110 000,-- uitgegeven. In 1970 ook werd een bedrag van f24.370,-- beschikbaar gesteld opdat 99 patiënten uit de provincie Utrecht bijstand verleend kon worden, in de vorm van begeleiding vanuit astma centra, deelname aan therapeu tische kampen dan wel door het verle nen van individuele hulp. Wat betreft de door u genoemde re serveringen, het Nederlands Astma Fonds meent dat een eenmaal aange vangen onderzoek ook voltooid moet kunnen worden, opdat de ter beschik king gestelde gelden zo doelmatig mo gelijk besteed worden. Daarom is het genoodzaakt voorzieningen te treffen die de indruk zouden kunnen wekken van een reservekapitaal. In tegenstelling tot de blijkbaar bij u bestaande indruk is de financiële positie van het Neder lands Astma Fonds niet zonder zorg. De fondsenwering is sterk achter gebleven bij de stijging der kosten en de uitbreiding vandeCARA-bestrijding zoals moge blijken uit de bijgesloten begroting voor 1972, die overigens nog moet worden goedgekeurd door de ledenvergadering. Gezien het bovenstaande menen wij dat er eerder aanleiding zou zijn het provinciaal subsidie te verhogen dan te verlagen Overigens willen wij nu reeds ver melden dat onder auspiciën van het Nederlands Astma Fonds in de pro vincie Utrecht een proefprojekt wordt uitgevoerd, namelijk een astma-na- zorgdienst door de Samenwerkende Kruisverenigingen, Dit jaar zal het Nederlands Astma Fonds het projekt met f41.600,-- subsidiëren. De be sturen van onze stichting en van de Stichting Samenwerkende Kruisvereni gingen in de provincie Utrecht zullen u een subsidie vragen, opdat dit ui terst belangrijke projekt voortgezet zal kunnen worden. Een gemotiveerd verzoek daartoe wordt u binnenkort toegezonden," aldus mr Katan namens het Nederlands Astma Fonds. Desondanks heeft het provinciaal be stuur haar voorstel gehandhaafd. Zij stelt de prov. staten voor om de sub sidie-bijdrage aan het Astma Fonds (en aan het Kon. Wilhelminafonds) met ingang van 1972 te beëindigen. De com missie Welzijndsbehartiging kon zich met dit voorstel verenigen. Op woens dag 19 januari komen de Utrechtse staten bijeen om hierover een defini tieve beslissing te nemen. Aansluiting gevonden bij de „Werk gemeenschap Kindercentrum Nederland" riento bijzonder jammer is. Elke week zoekt hij in verschillende bladen die betrekking hebben op paardensport en rijveremgingen om nog enkele andere rijtuigen te bemachtigen Vele voorgevels van woningen zijn voorzien van echte oude kaarslantaarns die van elektrisch licht zijn voorzien en die veelal van ijzer vervaardigd zijn. Zij, die zo'n lantaarn hebben hangen, kunnen deze ruilen met de heer Guarineto voor een koperen die vrijwel gelijk is. Voor zijn-koetsen een pracht tig accéSjjöil- ",n ,R Langzaam breidt zijn kollektie uit tot een bijzonder mooie, die in onze tijd voor velen een verademing zal zijn "ls zij het waardevolle vervoersmate- riaal van weleer, weer terug vinden op onze „razend snelle" wegen. ACHTERVELD - DeKPJ afdeling Achterveld viert op zaterdag 15 janu ari a.s haar 40-jarig bestaan De grote feestavond wordt gehouden in ,,Ons Gebouw" De grote zaal zal voor deze gelegenheid geheel in country and westernstijl zijn ingericht. Het is verplicht in cowboy- of indianenpak ge kleed te verschijnen. Ook het eventuele vriendje of vriendinnetje moet zo ge kleed gaan. Voor de muzikale omlijs ting zorgen ,,The Bouqets" Voor deze avond is het kringbestuur van de kring Amersfoort en de besturen van de af delingen van de kring uitgenodigd Eveneens zijn alle leden van de afde ling Hoogland uitgenodigd Zondag 16 januari draait weer,.Dis co Jenesse" van de K.P J Het bestuur betreurt het dat de laatste disco-mid dag in het water is gevallen door het niet komen opdagen van disc-jocky Herman van Keken Met disc-jocky Frans Roete uit Bussum en de nog van de vorige avond aanwezige feestattri- buten hoopt het bestuur er nu een dub bel gezellige middag van te maken. Eveneens op deze zondag speelt het K.P J voetbalteam een wedstrijd tegen Kela uit Soest Aanvang 13.00 uur Een originele oude kaarslantaarn. LEUSDEN - Na de inspanningen van bondscompetitie en andere wedstrij den is het goed eens even te relaxen. De schaakvereniging „Leusden" deed dit door het houden van een vlugger tjescompetitie van vier groepen met elk zes spelers. De winnende groep bestond uit de heren Boschman, de Graaf, VanderSteeg, Tonneman, Flent- ge en Lagerweij. De laatste won de grote kandelaar die in de winnende groep werd verloot. Al deze kandelaars werden ter beschikking gesteld door de heer De Graaf. De gezellige sfeer maakte deze avond tot een groot succes. Op 4 januari werd weer met het serieuze schaak begonnen. In de huis competitie werden de onderstaande wedstrijden gespeeld Groep 1 Har- laar-Van Santen jr. 1-0; Mosterd- Wisman 1-0; Flentge-Veenendaalafge- br.. Lagerweij-Van Santen sr. 0-1 Groep 2; Schram-Broeder 0-1; De Graaf-van Doorn 1 -0; de Ridder-Graaf land 1-0, Emo-Tonneman 0-1; Horst- Kuyper 1-0; Mevr. Graafland-Dijkstra sr. 0-1. ACHTERVELD N.H.K. zondag 9.30 u. ds K. van de Pol, Lunteren. R.K.K. maandag t/m zaterdag 8 30 u. (uitgez. woensdag); woensdag 19.30 u. avondmis; donderdag 13.30 u. voor bejaarden, zaterdag 19.00 u. avondmis, zondag 8 30 u Om 10.30 u. hoogmis. LEUSDEN/CENTRUM N.H.K. 10 u.. ds Sirag, H. Avond maal; 19 u.: ds Mietes, Baarn, Jeugddienst. R.K.K.za 7 u m.m.v dames koor. zo. 7.30 u„ 9 u. Lat. Hoog mis; 11 u diesnt mis, 11 u dienst met samen zang; 16.30 uur. LEUSDEN/ZUID N.H.K.: 10 u ds Van Ginkel; 18 30 u.: ds Sirag, Leerdienst, onder werp „Wat doen wij met de naam van God?" R.K.K. Huize Don Bosco za 19.15 u; zo 10 u.: Hoogmis; 11.30 uur. LEUSDEN/ZUID - Met ingang van 29 december 1971 is voor de bekende oeuterspeelzaal aan de Ooievaarshor- sterweg 6 te Leusden-Zuid een rechts persoon in het leven geroepen. Daartoe is op die datum gevormd „De Stichting Peuterspeelzaal De Treeklopertjes" gevestigd te Leusden/Zuid. Toen op 13 oktober 1969 in het schoolgebouwtje aan de Ooievaarshor- sterweg te Leusden/Zuid werd gestart met een crèche was dit een zeer heuge lijk initiatief van twee dames uit Wou denberg, Mevr T. van Heese en Mevr Boks. Dit initiatief voldeed aan de be hoefte in Leusden-Zuid en omgeving om peuters van 2 tot 4 jaar een allereerste contact in schoolverband te bezorgen. En om moeders, die om de één of an dere reden enkele ochtenden per week hun jongste spruiten niet kunnen ver zorgen in de gelegenheid te stellen hun kinderen een veilig onderdak te ver schaffen Men begon met achttien peuters van 2 tot 4 jaar. Dit aantal groeide spoedig uit tot veertig kinderen per week. Mo menteel komen er per week 53 kinde ren spelen, d w z zo'n 21 kinderen per ochtend In juli 1970 nam Mevr P. Geuse broek, gediplomeerd verpleegster te Leusden/Zuid, de leiding van de speel zaal op zich Deze hoofdleidster wordt momenteel bijgestaan door een zéér goed team van vier leidsters- twee gediplomeerde kleuterleidsters, één moeder en een meisje van „De Ho- horst" (Van de redaktie) LEUSDEN - Binnenkort begint Vei lig Verkeer Nederland, afdeling Leus den met een aantal verkeerscursus- sen. In totaal zeven avonden kunnen autmobilistn op de hoogte komen van wijzigingen in de verkeerswetgeving, zal er aandacht worden besteed aan de bromfiets in het verkeer, de rech ten en plichten van de voetganger, kortom: alle hedendaagse verkeersas- pekten zullen worden behandeld. Op welke avonden deze kursussen worden gehouden, zal nader woren bepaald. Men kan zich voor de kursussen op geven bij mevr. A. C. Spek-Rietdijk, v. B. v. Oosterhoutlaan 5 te Leusden/ Zuid, tel. 03490-11398, Rijkspolitie Leusden/Zuid, tel. 03490-17673, Rijks politie Leusden-Centrum, tel. 03496- 1535 en Rijkspolitie Achterveld, tel. 03425-200. De kosten zijn voor zeven avonden tien gulden. Leden van Veilig Verkeer Nederland genieten een korting van 25 procent. Het lidmaatschap van de VVN is f5,-- per jaar. LEUSDEN - De Hervormde vrouwen vereniging Tryfosa te Leusden, hoopt 13 jan. a s haar jaarvergadering te houden in het Jeugdgebouw aan de Ooievaarshorsterweg teLeusden/Z. Ds B J Wiegeraad uit Amersfoort, zal deze avond spreken over zijn werk als predikant-directeur bij de Bond van Inwendige Zending op G.G Ieder die belangstelling heeft en ook niet leden zijn van harte welkom Op deze avond wordt er voor genoemde Bond een col lecte gehouden In de ruim twee jaren van zijn be staan vloeiden er zó veel beslomme ringen uit het werk van de peuterspeel plaats voort, dat het noodzakelijk bleek voor de peuterspeelzaal een stichting in het leven te roepen. Dit gebeurde op 29 december 1971 „De Stichting Peuter speelzaal De Treeklopertjes" is aan gesloten bij „De Werkgemeenschap Kindercentrum Nederland". De statu ten van de nieuwe stichting zijn dezelfde als die vande Werkgemeenschap. Hier in staat o.a. de bepaling, dat een arts lid dient te zijn van het stichtingsbe stuur. Via het lidmaatschap van de Werkgemeenschap ontvmgt men een landelijk blad over deze nieuwe vorm van prille ontwikkeling, en kan men in moeilijke kwesties contact opnemen met een landelijk consulent. De volgende personen werden bereid gevonden in het bestuur zitting te ne men: 1. De heer A. G. de Graaff, van Boet- zelaer van Oosterhoutlaan 41, Leus- den-Zuid, tel 11998, Voorzitter, 2. De héér R.-.4/an den Burg, Willem i de ZWijgerlaaii 28, Leusden-Zuid, tel. 1047c), Secretaris. 3 Mevr A. E G. M Krekel, van Har- denbroek van Lockhorstlaan 19, Leusden-Zuid, tel 14602, Penning- meesteresse. 4. Mevr M During. Prins Maurits- laan 12, Leusden/Zuid. tel. 19609, arts Benevens drie vertegenwoordig sters van de kleuterleiding en de Oudercommissie Een van de eerste bezigheden, die het bestuur der Stichting ter hand hoopt te kunnen nemen is het bestuderen van de mogelijkheden tot het verkrijgen van een subsidie. Daartoe zullen stap pen worden ondernomen bij het Ge meentebestuur van Leusden en even tueel bij het Koningin Julianafonds Be gin 1971 werd reeds door het Gemeen tebestuur van Leusden een bedrag ad f500,- beschikbaar gesteld voor het in bruikleen geven van buitenspel-ma teriaal. Op de ouderavond, die eind januari zal worden gehouden, kan men kennis maken met het stichtingsbestuur, en zullen nadere mededelingen wbrden ge daan over de te volgen richtlijnen. burgerlijke stand LEUSDEN - Geboren- 1 jan Erwin Sebastlaan, z v D J. Sijbrandi en J Splinter, van B. van Oosterhoutlaan49; 4 jan Janneke Marian, d. v G. Blan- kenstijn en A L. van Binnendijk, Arn- hemseweg 15; 4 jan Alexandra Mar- tine Natascha, d v H. van Eek en M. J. Smelt, van B van Oosterhoutlaan 31 Ondertrouwd Geen. Getrouwd: Geen. Overleden. Geen. LEUSDEN/ZUID - De Gereformeer de Bond in de Ned. Herv Kerk afdeling Leusden houdt op donderdag 20 januari in het jeugdgebouw aan de Ooievaars horsterweg haar eerste lezing in het nieuwe jaar, aanvang 8 uur. Spreker van de avond is ds Pol uit Woudenberg, die een inleiding zal hou den over het onderwerp: „Roeping en verkiezing" Na deze lezing is er ge legenheid tot het stellen van vragen Iedereen is van harte welkom. Kristal moet liefst met linnen doeken worden gedroogd, daar deze geen pluisjes achterlaten (katoenen doe ken wel). Kristal met figuren wordt schoongemaakt met een borsteltje, zodat er geen stof in de figuurtjes blijft zitten Als het kristal een beetje dof is geworden, wordt het met blauwselwater afgespoeld.daar na opgewreven

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3