SPORT Kappie en de reis met troeteltje Max de Vries clubkampioen LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT loda '46 zon Verlies voor Impala volleyballers Programma s.v. A'veld Voetbal competitie begint weer Geen illusies voor 1972 ENSDAG 12 JANUARI 1972 7 Abonnementsprijs: 2.50 per kwartaal 9. per jaar Losse nummers: 20 cent Advertentietarieven Zonder kontrakt 16 cent per mm ..Leusderheitjes" 18 cent per woord (bij vooruitbetaling) Kontrakt- prijzen op aanvraag LEUSDEN - Voor de laatste maal /amen enkele elftallen ,ran RODA'46 aktie als voorbereiding op het twee- J gedeelte van de voetbalkompetitie, sltegenstander fungeerde dit week- dlBarneveld, dat met drie elftallen bet Burg. Buiningpark te gast was »t| eerste elftal ging bizonder zwak t 1de startblokken. In een slechte rste helft was Barneveld op prak- ;ch alle fronten de meerdere van rood-zwarten. Met een 1-0 ach- -stand voor de Leusdense ploeg kon heidsrechter Stegeman deze eerste flen veertig minuten afblazen Na st vonden de rood-zwarten elkander Uit de wedstrijd Roda'46 - Barne- Id. Een Barneveld-speler is twee t da-spelers te snel af. 'B Foto Janus Visser aanbreken kampioen of degredant. Zo ook bij RODA '46. Met argusogen zul len de supporters de verrichtingen van de elftallen volgen. RODA zaterdag heeft de mogelijkheid voor een kampi oenschap, terwijl het le zondagteam alle zeilen zal moeten bij zetten om niet nog verder af te zakken Programma zaterdag 15 januari a.s.. Roda-Lage Vuursche aanvang 2.45 uur Roda 2-V OP. 2 aanvang 12.15 uur Cobu boys-Roda 3 aanvang 12.15 uur Barneveld-Roda 4 aanvang 12.15 uur Programma zondag 16 januari: Ministerpark-Roda aanvang 2.30 uur Roda 2-Amersf. boys 3 aanv. 12.00 uur Roda 4-Amersf. boys 5 aanv. 2 30 uur Roda 7-Sec 7 aanvang 12.00 uur Roda 8-Quick 11 aanvang 12.00 uur APWC 4-Roda 3 aanvang 2.30 uur Soest 6-Roda 5 aanvang 2.30 uur. LEUSDEN - Er is weer eens door Impala Volleybal gespeeld en wel de dames van Impala 3 die binnen de lij nen kwamen om tegen Uni Cornus 2 de degens te kruisen. Waarschijnlijk door de lange rustperiode werd er door Im pala in de eerste set slecht gespeeld. Te dikwijls werd er fout geserveerd, werden de ballen niet genomen of werd er in het net geslagen. De eerste set ging dan ook met 15-4 verloren. De tweede set werd door Impala goed be gonnen, maar na enige tijd werd het een kopie van de eerste set. Ook deze ging verloren en wel met 15-8. Gelukkig werd in de derde set de eer nog gered Het ging nu stukken beter. Men speelde goed samen en het serve ren was ook stukken beter. Als beloning voor het betere spel werd deze set met 15-11 gewonnen Einduitslag werd dus 2-1 voor Uni Cornus 2. ACHTERVELD - De Sportvereniging Achterveld hervat zondag 16 jan. a.s de competitie met de wedstrijd tegen Hilversumse Boys op het Kerstens sportpark. Aanvang 14.30 uur. Om 12 00 uur wordt gespeeld Achterveld 3 - Ach terveld 4. Het programma voor zater dag 15 jan. is als volgt: 13 00 uur Quick c - Achterveld b 14 00 uur: Quick f - Achterveld c (ter rein Achterveld) 15.00 uur: Spakenburg a - Achterveld a Het afdelingsbestuur vandeK.N.V B. afdeling Utrecht heeft ten aanzien van de gestaakte wedstrijd Maluka Muda - Achterveld welke op 7 nov. j.l. is ge speeld de navolgende beslissing geno men. Hét restant van dé wedstrijd t.w. 46 minuten .spelen zal .worden uitge- AMERSFOORT - Voor de vierde maal in successie werd de Amersfoortse cycle-cross specia list Max de Vries clubkampioen veldrij den van de Ren- en Tourclub Amers foort". Deze vierde maal behoefde hij echter niet tot al te grote inspanning te komen. Zijn grootste concurrent Henk van Velzen was ditmaal afwezigen Max liep al snel naar een voorsprong, die hij niet meer af zou staan Voor het club kampioenschap 1971/72 bestond van de zijde der renners in de A-klasse (om- SCHERPENZEEL - AdspiranteD- kampioen Dick Willigenburg. vattende amateurs en nieuwelingen) geringe belangstelling. Slechts vijf cou reurs verschenen aan de start en van deze vijf maakte de grote favoriet Max de Vries de dienst uit. Vanaf het begin nestelde hij zich aan de kop waarbij hij de eerste twee ron den nauwlettend in de gaten werd ge houden door nieuweling Gert Vink en amateur Aart-Jan Schurink Maar na beter in de kombinaties, met gevolg dat het spelpeil evenredig steeg. Uit een door zijn broer Wil genomen kor- ner wist Van de Boom de stand in evenwicht te koppen RODA begon steeds beter te draaien en was veel vuldig in de aanval. Nadat Henk van 't Klooster eerst tegen de paal had ge schoten, wist even later de weinig imponerende Jos van Kooy een voor zet van Van 't Klooster af te ronden 2-1 Evenals vorige week tegen Kamerik, was ook nu RODA 2 opnieuw in vorm. Via een 4-0 ruststand, behaalde dit team een fraaie 13-0 zege op de Barnevelders. Vooral de jeugdige Gert van de Water, alsmede Jan Abbing en Pouw waren in deze wedstrijd de uit blinkers Tenslotte behaalde ook het derde team een fraaie 7-1 zege, na een rust stand van 2-0. RODA DAMES - DE VESTING 6-0. Evenals de herenteams speelde ook het damesteam van Roda -een oefen wedstrijd en wel tegen De Vesting uit Naarden. Voorhands leek het een ge- lijkopgaande strijd te worden, doch na twee doelpunten van Joke van de Belt gingen de Naardense dames door de knieën. Ina van Roomen, Betsy van de Belt 2x en nogmaals Joke van de Belt, zorgden voor een 6-0 zege, mede dankzij de hechte RODA- verdediging, waarop in laatste instan tie Gina van Eyden niet te passeren was. speeld op het terrein van Maluka Muda indien de stand van de competitie zulks ten opzichte van promotie of degrada tie noodzakelijk maakt. Na 1 minuut spelen moet er van speelhelft gewis seld worden. Er zal voor de doelkeuze opnieuw getost worden. De beginstand zal 1-1 zijn. Achterveld mag met 11 spelers uitkomen, doch Maluka Muda slechts met 10, waaronder niet speler J Kols Kaarsvetvlekken op linnen verdwijnen als u wrijft met wijngeest LEUSDEN - De winterstop, van 15 december t/m 15 januari, is bijna voor bij zodat komend weekend het kompe titievoetbal in de afdeling Utrecht weer hervat zal worden Voor vele vereni gingen zal nu het uur der waarheid •s Notenhoning om op de boterham te smeren. De inhoud van een potje honing (kunsthoning) wordt vermengd met het sap van een l/2 citroen, daarna roeren we er 100 gram gema len koffie doorheen. Het mengsel wordt in potten bewaard. Likeurvlekken in linnen wast u met verdunde spiritus en daarna in warm water uit twee ronden moest ook dit tweetal Max de Vries laten gaan. Alleen Gert Vink wist een lap te ontkomen. Na die twee ronden had Gert Vink de tweede plaats van Aart-Jan Schurink overgenomen en wist buiten schot te blijven. De trui, de kampioensmedaille en de bloemen wa ren na vijftig minuten zwoegen voor de vierde maal verdiend naar Max de Vries gegaan Uitslag: 1 en clubkam pioen Max de Vries, Amersfoort. 2 Gert Vink, Woudenberg 3. Aart-Jan Schurink, Woudenberg 4. Johan Os sendrijver, Achterveld 5. Gerard van 't Klooster, Leusden. De grote strijd in de adspiranten- klasse bleef helaas uit. De strijd tussen coming-man Kees van de Ploeg en Dick Willigenburg werd door pech van Kees van de Ploeg te niet gedaan. Vanaf de start nam Dick Willigenburg resoluut de leiding, maar reeds vrij kort na die start kreeg Kees van de Ploeg een tak tussen de ketting en dat kostte hem geruime tijd, voor dat dat euvel verholpen was. Dick Willigenburg was toen niet meer te achterhalen. Kees wist nog wel be slag te leggen op de tweede plaats. Loet van Hamersveld wist in de strijd om de derde plaats zijn wiel juist iets eerder over de streep te brengen dan Wout Lansing Uitslag adspiranten: 1 Dick Willigenburg, Leusden. 2. Kees van de Ploeg. Amersfoort 3. Loet van Hamersveld, Achterveld. 4 Wout Lan sing, Scherpenzeel. Vader en zoon Dekker waren de enige deelnemers bij respectievelijk veteranen en jeugd. Ook in de Kater-koers te Den Haag leverde Max de Vries met een negende plaats wederom een fraaie prestatie. Henk van Velzen werd door een enorme inzinking teruggeworpen tot de 21e plaats. Gert Vink deed het met een ne gende plaats bij de nieuwelingen bij zonder goed Een goed middel tegen transpirerende voeten is 's Avonds een voetbad (warm water met wat zout, geen soda), stevig borstelen, naspoelen en met koud water krachtig afdrogen, 's Morgens kamferspiritus gebrui ken als u geen kloofjes tussen tenen heeft, daarna poederen, zorgen voor schone kousen en twee paar schoenen tegen elkaar gebruiken. Schoenen voor dagelijks gebruikt kunt u waterdicht maken, door een flesje half te vullen met benzine, daardoor heen fijn gesneden witte paraffine en dit goed schudden. Is alles goed doorheen gemengd dan het boven leer. vooral op de naden, flink be strijken, tot de vloeistof niet meer wordt opgezogen. Een vlijtig liesje moet als volgt be handeld worden veel licht, niet te veel vloeimest. In de winter minder water, maar niet te karig zijn, in de zomermaanden welkamerplan- tenmest. In het voorjaar terugsnoei en Daarna kan de plant gestekt wor den. Nederl. dagblad pers AMSTERDAM - ..Omdat de dagbla den meer dan de helft van hun kosten nog steeds moeten dekken met de re clamebestedingen van het bedrijfsle ven, zal het merendeel van de exploi taties in 1971 een negatief saldo ver tonen." Dit schrijft de voorzitter van de Vereniging de Nederlandse Dagblad pers, mr. C. J Houwert, in het vere nigingsorgaan van januari. De geforceerde reeks verhogingen van het abonnementstarief is tot dus ver zonder veel verlies aan publi- citeitswaarde gerealiseerd. Na het eerste kwartaal van het nieuwe jaar zal echter pas blijken of deze kruik spoe dig opnieuw te water kan gaan. ,,Men dient zich geen illusies te ma ken. Het gunstige effect van de met eigen kracht moeizaam verworven structurele verbeteringen van de be- dnjfstaak door middel van collectieve prijsaanpassingen, pijnlijke fusies en individuele reorganisaties zal slechts op langere termijn zichtbaar worden." Ontmoedigend was het te constateren dat het dringend advies van de staats commissie Rooy aan de overheid op korte termijn hulp te verlenen, slechts een crytogram als resultaat schijnt te hebben. Een wel erg schriel gebaar na de vele woorden van ernstige bezorgdheid over de diversiteit van de pers Indien een leeggeschraapte schatkist de voor naamste oorzaak van die terughoudend heid zou zijn, zal de overheid haar po sitieve waardering voor de informatie ve taak van de pers wel tot uiting kun nen brengen door de uitgeverijen in ruime mate te betrekken bij de regio nale omroep en kabelcopimunikatie," aldus NDP-voorzitter mr. Houwert. de maaltijd zei de fabri- datt: ,.Akke, dit blijft ook onder ons, dt tr.het is de bedoeling, dat Jan hier, de hallen klaar zijn, de leiding Dat is voor hem een flinke )e-motie De laatste tijd heeft hij be- irien voor zijn werk geschikt te zijn zodat illen we belonen, zie je? Maar het niet eerder, voor alles kant ?n-claar is". is geweldig voor Jan", ver- eenirde ze spontaan ,,En ik gun het ie l van harte. Hoe lang kan dat du- het?" te-De bouwvergunning zal niet lang op deel laten wachten, want we werken voor het Rijk, de provincie en noem ^rop Ik neem aan, dat we terstond, at de vorst uit de grond is, kunnen innen Met niet al te veel tegen- - je hebt het weer nu eenmaal in de hand - zouden we zo half tem her kunnen draaien. Voorlo- met een houten noodkantoortje, t ik wil er ook een behoorlijk len kantoorgebouw neerzetten plus woning, want dat jong zal toch wel s een keer trouwen, neem ik aan?" Ik vind het geweldig, en onze bur- ieester zal beslist wel alle moge- e medewerking willen verlenen, t hij doet toch al zo zijn best om jstneen naar Bollega te trekken", der Spoel knikte ,,Ik weet het, nint ik heb al een onderhoud met jul- ijer-burgervader gehad Een fijne vent, ver wie wij zeker een hele steun zullen veröen Maar daar had ik ook op gere- ,Hci, anders was ik er hier niet aan ;lteonnen. Met onwillige honden is het 0gjjid hazen vangen". kke schoot in een lach. ,,Maar, me- elei.r Van der Spoel, wat een vergelij- rgfOB flij lachte hartelijk mee. „Zo bij wij- cie/an spreken natuurlijk" en paar dagen laterreed Akke naai de,: terrein, dat ze aan de fabrikant plecht had en bekeek het. Dicht bij gtnieuwe Rijksweg en vlak aan het voft-r, wat wilde hij nog meer Een Bert«e plek act'-^ een middag in februari passeer- Akk* en Jan eveneens het stuk undiSjjj waar weldra gebouwd zou wor- r kf«Heb je het al gehoord, Akke? uit«omen onze nieuwe montageha- n vifils ze aan het bouwen zijn, komen ch- Jf'eht wat vaker hier. Misschien we dan bij jou wel koffie drin- zijn altijd welkom, dat weet, Jji:niikte ..En of. Daarom vind ik 21 JWst zo leuk, dat we ook in Bol- 1 een fabriek krijgen. Kijk, Akke, dat zou nou net wat voor mij zijn, he?" „Wat?" ,,Om hier straks de leiding te krij gen. Helemaal nieuw, van het begin af aan. En dan hard werken om Hee renveen te laten zien. dat wij ook wat presteren". Hij zuchtte. ,,Maar daar zullen ze waarschijnlijk wel een beter iemand voor hebben, veronderstel ik. Zo jammer die jaren, dat ik zo genaamd studeerde als ik me teen van de middelbare school af in het bedrijf gekomen zou zijn. zou ik er veel meer van weten" Akke probeerde hem te troosten. ,,Doe maar zoveel mogelijk je best, dan kom je uiteindelijk toch terecht op de plaats, waar je hoort". Hij keek haar van terzijde aan. Dacht je, dat ze later dat ze me als opvolger van mijn vader zouden accepteren9 Ik bedoel: als directeur?" Ze knikte overtuigend ..Waarom niet0 In veel opzichten lijk je op je vader. Als je eenmaal iets in je hoofd gezet hebt. dan slaag je daarin Je vader is een goede zakenman, en jij bent zijn zoon Waarom zou jij het niet worden?" Hij keek haar hoopvol aan ,,Ik zal er in ieder geval mijn best voor doen. Weet je, dat ik volgende maand voor een poosje naar Amerika ga?" Ze draaide zich naar hem toe en keek hem met grote ogen aan ,,Naar Amerika?" ,,Ja Een soort studiereis. Op kosten van de zaak Ik moet me op de hoogte stellen van de verschillende moderne constructiemogelijkheden. Met een be drijf als het onze, moet je zorgen bij te blijven Zou dit inhouden, dat ze wel wat in me zien?" .Natuurlijk, Jan. Juist, omdat ze wat in je zien, sturen ze je daarheen. Stel het op prijs en zet je ogen wijd open Dan kom je thuis met een berg ervaringen, die je werk ten goede' komen ,,Zo denk ik er ook over Ik verheug me er op Alleen ik zal jou mis sen. Akke" Ze probeerde haar toon luchtig te houden. ..Kom, kom, die tijd komen we ook wel door Ik vind het geweldig fijn voor je." „Dat weet ik. Akke, maar toch zal ik je missen." Op de tweede maart kwam hij on verwachts 's morgens bij haar thuis. Akke was met de werkster bezig de grote salon schoon te maken en zag er niet op haar voordeligst uit. Vlug trok ze de doek, die ze om haar hoofd had, af en ontdeed zich van haar schort. Hij keek rond n lachte verlegen. ,,Ik kom niet bepaald op een gunstig ogen blik, wel?" Ze nam hem bij de arm en samen liepen ze naar de keuken. .Jij bent altijd welkom, dat weet je. Heb ik me teen een mooie gelegenheid om kof fie klaar te maken ,,Ik heb een paar mensen hierheen gebracht. Ze beginnen al met het grond werk. De bouwvergunning is gisteren afgekomen" ..Gefeliciteerd Dus jullie kunnen beginnen0" ,.Nou. Moet je eens opletten, binnen een week zijn ze horrie-op bezig". ,,Horrie-op°" herhaalde ze ver baasd ..Watisdat?" ,.0, met volle kracht Enne ik heb nog meer nieuws. Daarvoor kom ik juist Akke zette een pannetje met melk op het gas ,,Ik luister". Morgenavond ga ik met het vlieg tuig van Schiphol naar New York" „Zo? Dat is gauw Gaat er nog ie mand met je mee0" ,,Nee Vader zegt: je moet nu maar eens op je eigen benen staan en heel programma is voor me uitgestippeld en alle bedrijven, die ik ga bezoeken, weten van mijn komst Ik verheug me er op, Akke, maar aan de andere kant lach me alsjeblieft niet uit, Akke. maar ik zal mem en heit en jou toch wel missen." .Is dat om je uit te lachen? Het zou niet best zijn, als het niet zo was, wat je vader en moeder betreft, n het is een heel eind uit de buurt" ,,In New York staat een auto voor me klaar. Van een collega van vader, die een paar jaar geleden in Europa was en toen heeft vader voor een auto ge zorgd, zie je?" ,,Ik vind het fijn voor je en geniet jij maar zoveel als mogelijk is En stuur me eens en kaartje, wil je?" ,,Wat dacht je dan? Ik zal natuur lijk ontzettend veel indrukken opdoen daar, maar daarom vergeet ik jullie niet Jou evenmin". ,,Dank je wel. Jan." Een poos later toen de koffie opwas en de werkster de keuken weer verla ten had, boog Jan zich dichter naar de vrouw en zei zacht: ,,Akke we kennen elkaar al een hele poos en mis schien ga ik nu een gek figuur slaan, maar dat heb ik er voor over. Als alsik straks weg ben mijn reis kan wel een paar maanden duren dan zie ik jou ook niet meer en jij mij niet. Akke mem heeft me verleden jaar gewaarschuwd, dat ik niet te hard van stapel moet lopen en ze zal wel gelijk hebben Mem is altijd erg verstandig geweest in zulke dingen. Maar nu ga ik weg en jij ziet mij een hele poos niet Akke. ik had willen wachten, tot ik een wer kelijk goede positie heb en misschien krijg ik die dit jaar al, zie je? Want ze sturen me niet zo maar naar Amerika Daar zullen ze wel een speciaal doel mee voor ogen hebben Ik heb een kléine hoop. dat ik hier, als de hallen klaar zijn,, een betere baan krijg Misschien wel procuratiehouder of zo. Dan ver dien ik een behoorlijk salaris. Akke het is een beetje moeilijk, maar ik kan het nu niet langer voor me houden. Ik houd erg veel van je, Akke en ik mag niet meer zeggen. Het is nog te kort geleden, dat je moeder stierf en Maar als je er misschien aan wil denken, dat ik je erg lief vind Ik droom wel eens van je enne ik weet natuurlijk helemaal niet, hoe jij ovQr me denkt We zijn goede vrienden en kunnen uitstekend met el kaar overweg Tenminste ik met jou ik vind het altijd fijn, als ik bij je ben ik bedoel, als we samen zijn. Enne vind je het nou gek, Akke, dat ik dit allemaal gezegd heb?" Geleidelijk aan was de vrouw rood geworden en om zich een houding te geven, hd ze een sigaret gepakt en aangestoken Toen hij zweeg, keek zij een paar ogenblikken naar zijn vra gende gezicht Eigenlijk is hij nog net een jongen, dacht ze Maar ik respec teer het in hem, dat hij zich al die tijd heeft ingehouden. Toen verleden jaar, toen w met vakantie in Zwit serland waren, maakte hij me ook het hof, zij het op een onhandige manier. En toen mem gestorven was, heft hij alles gedaan om me op te monteren, me af te leiden. Ging hij lange wande lingen met me maken en was zo attent. Hij is een lieve jongen en natuurlijk houd ik van hem. Maar genoeg? ,,Nee, Jan, wat jij zegt, is helemaal niet gek en dat je het op zo'n delicate wijze zei, stel ik op prijs Je weet, dat ik nog in de halve rouw ben, dus ,,Ja, Akke, daarom wil ik niet meer zeggen Maar omdat ik weg ga en ik dacht: stel je voor, dat er in die tijd een ander zou komen - De gedachte alleen al zou m'n hele reis kunnen bederven, zie je, en Ze legde over de tafel haar hand op zijn arm. ,,Stil, maar jongen. Ikbe- grijp je volkomen. Ga jij maar rus tig naar Amerika, want er is geen an der in mijn leven. Meer zeg ik niet. O ja, alleen dit nog. Als je terug bent, gaan we er eens rustig verder over praten Is dat goed? Hij keek haar verheugd aan en leg de zijn handop de hare. ,.Akke, dat is geweldig Nou ga ik zonder zorgen weg. De gedachte, dat jij het goed vindt als ik terug ben dat je er dan nog eens rustig over wilt pra ten Fijn, Akke. Je weet nu, hoe het bij mij is Ik stuur je een lange brief, zodra ik daar ben. En ik houd je op de hoogte, vast. En ik neem iets leuks voor je mee, daar kun je op rekenen." Ze glimlachte. ,.Fijn, jongen Ik wens je echt veel plezier." In de gang nam ze met een hand druk afscheid, maar ze hield zijn hand vast en zei. terwijl ze hem met een olijke blik aankeek: ,,Je gaat nu zo ver weg en voor zo lange tijd zou je me geen afscheidskus geven?" .,0, Akke Hoofdstuk 27. ER IS IETS VERANDERD De weken na het vertrek van Jan van der Spoel, had Akke verschillende malen redenen te over om zich te ver bazen Na tien dagen ontving ze een luchtpostkaart uit New York met de simpele vermelding: ,,Ben goed aan gekomen. Heb ontelbare indrukken te verwerken Veel liefs. Jan.' Ze zat een ogenblik beteuterd met de kaart in haar hand, bekeek het New York in vogelvlucht, waarna ze met-begrijpend haar hoofd schudde Maar na enig na denken verontschuldigde ze hem Hoe zou je zelf zijn, als je voor het eerst van je leven in de nieuwe wereld kwam? En hoe was je de eerste dagen in Zwitserland0 Toen dacht je er ter nauwernood aan, dat je nog een moe der in Nederland had. En vrienden in Bollega Ze dacht er niet verder over na en haakte de kaart in de keukenspiegel. Diezelfde avond kwam Jacob Derkinde- re onverwachts binnen Akke was ver wonderd, maar ook blij omdat ze hem zo lang niet gezien had. ,,Dat is even een tijd geleden? Hoe maak je het? Alles goed0 Met je werk en zo°" Hij ging zitten en knikte. ,,Puik En dat ik zo lang weggebleven ben en nu weer kom Hij spreidde zijn han den en keek er naar ,,Ik verlangde naar j ik zeg het maar eer lijk, Akke. Misschien word je nu boos misschien zeg je wel, dat ik wel weer kan gaan maar zo is het. Ze knikte hm vriendelijk toe. .Mal le jongen natuurlijk ben ikblij.dat je er weer bent. Je bent het enige fami lielid, dat me trouw is gebleven. We maken er een fijne avond van. Wat wil je, koffie?" Graag. Jekoffiealleenalzoude moeite van het naar Bollega reizen waard zijn." Ze glimlachte. ,,We zullen maar denken, dat mannen doorgaans een tikje overdrijven." Het werd een genoeglijke avond Jacob vertelde over zijn werk, dat hij de notaris nu vaker assiteerde en dat hij nog steeds studeerde Voorzichtig hoorde Akke hem uit over de familie, maar Jacob had niet veel kontakt met de ooms en tantes, noch met de neven en nichten Om kwart over tien stond hij op Akke zei Blijf niet weer zo lang weg, als de vorige keer, he°" Gelijk duwde ze hem een briefje van honderd in de handen. ,,Je hbt nooit geld ge vraagd En je bent pas jarig ge weest. Hier koop er maar een extraatje voor voor jezelf." Hij keek naar het biljet en kreeg een kleur ,,Dat Akke dat vind ik niet leuk „Maar ik wel. Kom je jeeenzame tante nog eens een avondje opzoeken, he?" Tante Gelijk schoten zeineen lach. Hij borg het geld weg en gree'i haar hand Hartelijk dank Akke. Ik zal het nuttig besteden, daar kun je op rekenen. Een week later was hij er wee, in een nieuw costuum. Ze bemerkte het onmiddellijk. ,,Hoe staat het me?" Ze monsterde hem en knikte. Keu rig Je hebt een goede smaak" ,,Van jouw geld. Ik heb er natuur lijk wat bij gedaan Het kwam reuze mooi uit, want ik was aan een nieuw pak toe." Opopvallend vroeg ze het een en an der en kwam te weten, wat het cos tuum kostte. Bij zijn vertrek gaf ze hem het restant in zijn handen ,,Dan is het tenminste helemaal een ge schenk," zei ze. Waardoor hij zo in de war raakte, dat hij haar gezicht met beide handen beetpakte en op iedere wang een zoen gaf ,,Dat heb je wel verdient, Akke. Ze moesten eens weten, wat voor een schat je eigenlijk bent, dan zouden ze wel anders over je denken". Na zijn vertrek streek ze met haar vingers over de wangen en keek in de spiegel, naar de rode kleur, die ze nog steeds had ..Malle jongen", mom pelde ze. Uit Amerika hoorde ze niets meer en Van der Spoel, waarvan ze wist, dat hij zeker twee keer in de week naar Bollega kwam. om te kijken naar de vorderingen op het bouwwerk, zag ze evenmin Zodat ze op een avond naar Heerenveen reed Als altijd werd ze hartelijk welkom geheten, maar niemand sprak over Jan Akke zei zo terloops ..Ik reed vanmiddag even langs het industrie terrein. De bouw gaat vrij snel, niet?" Van der Spoel knikte. ..Ja. dat valt mee Dank zij het gestadig mooie weer. We rekenen op midden septem ber". ,,En hoe maakt Jan het0" liet ze er plotseling op volgen. ,,Best. Heb je nog geen bericht van hem gehad?" ,,Eén kaartje, met een kort krab- beltje Hij heeft het zeker druk?" „Ja, de jongen heeft een heel pro gramma af te werken, zodat hem met veel vrije tijd zal overblijverv Daar na bracht mevrouw Van der Spoel handig het gesprek op een ander on derwerp en toen Akke om half tien vertrok, kon ze zich niet losmaken van het idee, dat men iets voor haar ver zweeg Doch toen nogmaals een maand voorbij gegaan was, zonder dat ze van Jan een levensteken had vernomen, dacht ze Uit het oog. uit het hart. Nadien ging ze nog een paar keren naar Heerenveen, waar men altijd vriendelijk en voorkomend voor haar was, doch als er over Jan gespro ken werd, waren het steevast korte zin nen en werd gauw over wat anders ge praat. Akke zei op een avond: ..Ik zie u nooit meer, meneer Van der Spoel. Wanneer komt u weer eens koffie bij me drinken, als u in Bollega bent?" ,,Het is schandalig. Akke. maar heus ik heb zo weinig tijd. Doch ik beloof je, zo gauw ik een kwartiertje heb, wip ik aan. Daar kun je op reke nen". Met loden voeten daalde de maat de loopplank af met Troeteltje achter zich aan Ik kan het niet snikte de maat Ik kan het niet! Wat moet ik doen? Ik doe het niet... ik kan het niet'" De maat liep nu met Troeteltje over de kade en enige negers, die hen za gen lopen, vluchtten gillend met zwaai ende armen ,,Wat doen die raar'"dacht de maat „Zouden ze iets vreemds zien7" Wat zou dat kunnen zijn?" Hij keek eens om zich heen, maar zag niets, dat vreemd was. ,,Ze voeren zeker een dansje uit!" dacht hij toen. „Zoiets doen negers wel eens meer1" De negers vluchtten gil lend tot ze in de bossen buiten de ha venstad waren „Een draak' een draak'" riepen ze elkaar toe in negertaal, en hun ogen draaiden in het rond van angst. Een van hen maakte zich meester van een tamtam en begon daar onafgebroken een steeds herhalend rhytme op te slaan. De anderen begonnen met brullende stem een lied, terwijl ze zich van angst in allerlei bochten kronkelden.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 7