"MINISTER DR. L. B. J. STUYT STELDE NIEUW pOOFDKANTOOR ASTMA FONDS IN GEBRUIK F amilie Bakker mag blijven „HET VIADUCT' Open Huis Astma Fonds op 1 februari susder krant MET ONZE EXCUSES Burgemeester van der Post: Pleidooi voor gemeente lijke subsidies aan het Nederlandse Astma Fonds ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Redaktie en administratie: finmark 3 (Postbus 11) Èusden/Centrum 03496-1495 BJ^ntoorurenvan t/m vrij. 10-12 en 14-16 uur uitingsdatum Brtenties en kopij: dagmiddag 12 uur Zie onze advertentie elders in dit blad LEUSDEN - Verschillende abonnee's hebben vorige week hun krant niet of niet tijdig ont vangen Door een zeer storend misverstand tussen de expeditie van onze krant en de PTT van Leusden, ontstond er bij dehuis- aan-huis-bezorging een tekort aan kranten. Tal van abonnee's hebben wij nadien nog aan een krant kunnen helpen Wij hopen, dat iedereen voorzien is Mocht dit nog niet het geval zijn, men kan alsnog een krant ontvangen wanneer dit op prijs wordt ge steld. Er is nog een klein voor raadje. Dat het inde krantenwereld niet altijd over rozen gaat, bleek overigens ook uit het feit, dat en kele berichten in onze krant dus danig waren verminkt door de techniek, dat zij onleesbaar wer den Onze corrigerende komputer had die dag een slechte bui en wipte de goede regels er uit en liet de foutieve staan Het verhaal over de bejaardensoos in Leusden/Zuid werd hiervan het slachtoffer In dit nummer een verbeterde versie. Onze excuses voor het ongemak dat wij u vorige week hiermee be zorgden REDAKTIE. Kwekerij - Bloemisterij Het beste adres voor al uw PLANTEN EN BLOEMEN voor Leusden en omstreken eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOult'NBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ a UITGEVER IJ NV. DIREKTIE: H. J. HEINE END. REBEL noodzakelijke coördinatie en begelei ding, ook administratief is het nieuwe kantoor in Leusden beslist geen over bodige luxe. Juist omdat alle afde lingen nu gebundeld zijn en een plaats hebben gevonden in één gebouw^ zal het fonds sneller en beter gecoördi neerd kunnen werken. Wij wensen het Nederlands Astma Fonds dan ook van harte succes met hun belangrijke werk. LEUSDEN/CENTRUM - Nu het gebouw van het Nederlands Ast ma Fonds officieel in gebruik is gesteld door de minister van Volksgezondheid en Milieuhygië ne, wil het Nederlands Astma Fonds graag de burgerij van Leusden in de gelegenheid stel len zijn kantoor te komen bekij ken en te komen kennis maken met het werk van de astmabe- strijding. Op dinsdag 1 februari wordt er „open huis" gehouden en wor den de deuren tussen 16 en 20 uur open gezet, opdat iedereen kan zien, hoe het gebouw aan de Larikslaan er van binnen uit ziet en wat er in wordt gedaan. Documentatiemateriaal en dia's en/of films zullen een beeld ge ven van waar het in de astma- bestrijding om gaat en welke rol het Nederlands Astma Fonds daarin vervult. Ieder die in de gemeente Leus den woont, is hartelijk welkom op deze dag tussen vier en acht bij het Nederlands Astma Fonds, Larikslaan 1 (zijweg Zwarteweg), Leusden-Centrum. Het Nederlands Astma Fonds is de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne bijzonder erkentelijk, dat hij op maandag 17 januari 1972 het nieuwe kantoor van het Nederlands Astma Fonds in Leusden officieel in gebruik heeft willen stellen en daarbij - als symbolische handeling - deze boodschap heeft willen produceren. Het Nederlands Astma Fonds spreekt bij deze feestelijke gelegenheid gaarne de hoop uit, dat met de blijvende medewerking en steun van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in de komende tijd enige wensen in vervulling zullen gaan. Deze wensen voor de astmabestrijding zijn: dat nuttig wetenschappelijk onderzoek naar de invloed van luchtverontreiniging op chronische aspecifieke respiratoire aandoeningen gepaard zal gaan met het terugdringen van de verontreiniging en daardoor met het bevorderen van het welbevinden van zieken en gezonden; dat de therapeutische kampen voor astmatische jongeren, die thans grotendeels door het Nederlands Astma Fonds moeten worden be kostigd, binnenkort volledig zullen worden gefinancierd in het kader van de algemene medische en sociale voorzieningen; dat vroegtijdige opsporing van CARA spoedig binnen technisch en praktisch bereik komt, opdat in de eerste plaats veel persoonlijk leed, maar ook veel schade aan de gemeenschap zal worden voorkomen. Leusden, 17 januari 1972 De tekst, die de minister door de druk op de knop via de schrijfmachine automatisch produceerde. Donderdag 20 januari 1972 3e jaargang no. 39 LEUSDEN/CENTRUM - Maandagmiddag werd het nieuwe hoofdkantoor van het Nederlands Astma Fonds aan de Larixlaan 1 te Leusden-Centrum of ficieel door minister dr. L. B. J. Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in gebruik gesteld, in aanwezigheid van tal van genodigden, onder wie burgemees ter mr. A. H. van der Post van Leusden. De voorzitter van de Stichting het Nederlands Astma Fonds, mr J. W. van Gelder dankte de minister in zijn openingswoord voor zijn komst naar Leusden en was blij, dat zoveel men sen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging deze officiële ingebruikstel ling bij te willen wonen. In verband met de weersomstandigheden had men ervan afgezien de openingsplechtigheid buiten. Jiet gebouw te houden. Daarom werd het gebouw door minister Stuyt na zijn toespraak officieel in gebruik genomen door een druk op een automatische schrijfmachine, die keurig een aantal wensen van het Nederlandse Astma Fonds aan de minister produceer- of „Een heel intelligente machine", was het commentaar van de minister, nadat hij de boodschap had voorgelezen. Minister Stuyt ging in zijn openings rede uitgebreid in op de taak en doelstelling van het Nederlands Astma Fonds en wees daarbij ook nadrukkelijk op de taak die de overheid heeft bij dit bij zonder belangrijke werk. Uit de toespraak van de minister citeren wij het fögende: I Uit de diagnosestatistiek van werk- I verzuim vandebednjfsverenigin- I gen blijkt, dat ziekten van ademha- I lingsorganen en influenza de meest I voorkomende diagnosegroep is I voor de mannelijke werknemers, I en wel in een omvang van 28 pro- I cent Vooral bij oudere werkne- g mers is het verzuim als gevolg 8 van chronische aandoeningen aan 8 ademhalingsorganen dikwijls lang- H dung. Het aantal werkdagen dat I hiermee gemoeid is, wordt door I 't centraal bureau voor de statis- I tiek voorzichtig geschat op enkele miljoenen ofwel 4% procent van het 3 totale arbeidsverzuim wegens ziekte, aldus minister Stuyt (volksgezondheid en milieuhy giëne) in zijn rede. Het Astma noemde hij een veel vuldig voorkomende ziekte, die voor vele patiënten een ernstig lijden bete cent en voor de samenleving een gro- e sociaal-economische belasting is. Dtarnaast, en als gevolg van het Ast- na spelen de chronische aandoeningen ran de ademhalingsorganen een uiter- nate belangrijke rol, aldus de be windsman Het aantal mannen dat aan :hronische aandoeningen aan de adem- alingsorganen (cara) overlijdt, neemt teeds meer toe. In 1950 stierven 20 P.|de 100 000 mannen. In 1969 was ttt aantal per 100.000 al verdubbeld otj ongeveer 40. De stijging van het aantal sterftegevallen werd met name gesignaleerd boven de 50 jaar Bij (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - „Bur gemeester en wethouders van Leusden hebben besloten af te zien van ontruiming van het per ceel Zwarteweg 36 te Leusden/ Centrum, waarin de familie Bak ker is gehuisvest". Dit voor de familie Bakker heugelijke feit werd hen dinsdagmorgen meege deeld. In een perskommunikee motiveren b. en w. van Leusden dit besluit als volgt: „Van de in de gemeente aanwezige twee duidelijke urgentere gevallen van huisvestingsproblemen als van de familie Bakker, is er inmiddels één onopgelost, terwijl in de loop van de maand maart voor het tweede gezin een passende woon ruimte beschikbaar zal komen. Om deze redenen acht het college het verantwoord af te zien van het aanvankelijke voornemen tot ont ruiming van bovengenoemd pand. De familie Bakker is van dit be sluit in kennis gesteld", aldus het persbericht van de gemeente. In huize Bakker heerst sinds dinsdagmorgen grote vreugde over deze voor hen toch nog ge lukkige afloop van een trieste woningnood-affaire, waarover we twee weken geleden uitgebreid schreven. Men kan weer opge lucht adem halen. Het leed is geleden. Voor de gemeente Leus den betekent dit besluit, dat het record, nooit tot ontruiming van een woning te hebben besloten, gehandhaafd blijft. Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS een moderne en vlotte wijze hebben meegeholpen aan de realisering van dit gebouw, zodat tijdverlies werd voor komen. „Het gemeentebeleid is modern en daarom voelen wij ons hier thuis", zo besloot hij De ontvangstzaal van het Astma Fonds heeft trouwens ook al een plaats ingenomen in het gemeentelijk leven. De vrijwillige Brandweer van Leusden houdt iedere week hier haar bijeen komst. De heer Katan sprak de ver wachting uit, dat de zaal van het Ast ma Fonds in de toekomst wellicht een grotere culturele funktie zal kunnen vervullen, dan nu het geval is. Het nieuwe hoofdkantoor van het Ne derlands Astma Fonds werd gebouwd door de NV Bouw- en Aannemings vrouwen bleef het sterftecijfer nage noeg gelijk op 12 per 100 000. Al leen, voegde de bewindsman hier aan toe, tussen de 25 en 34 jaar werd in de jaren na 1950 een lichte verho ging geconstateerd Noch in Nederland, noch elders be staan voldoende langlopende studies om het nuttig effect van vroegtijdig opsporen van de aandoeningen aan te tonen De overheid zal daarom steun blijven verlenen aan enkele proefon- derzoekingen. Hierbij zullen consulta tiebureaus voor de tuberculosebestrij ding worden ingeschakeld Patiënten kunnen hierdoor zonodig ter behan deling worden doorgezonden en even tueel begeleid, aldus minister Stuyt Het overleg tussen het Nederlands Astmafonds en de Koninklijke Neder landse Centrale Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose is zo ver ge vorderd dat binnen afzienbare tijd de gedachten over de experimentele op zet van deze en soortgelijke onder zoekingen zullen zijn afgerond Minis ter Stuyt zei te hopen hierover spoedig de nodige gegevens te zullen ontvan gen waarna enkele consultatiebureaus voor deze activiteiten zullen worden aangewezen Voorzitter mr. Van Gelder sprak na de opening. Hij wees er op, dat er nog enorm veel werk verricht moet worden op het gebied van Cara-be- strijding. Vooral een vroegtijdige op sporing vond hij belangrijk, evenals nog méér research. Er dient, aldus de heer Van Gelder, ook meer sys teem in de voorlichting gebracht te worden, terwijl een goede planning door hem noodzakelijk werd geacht Dat daarbij een urgentie-program ma niet mag ontbreken, behoeft geen betoog Hij hoopte, dat dit alles in samen werking met alle betrokken instanties tot aller tevredenheid zal kunnen wor den uitgevoerd. Burgemeester Van der Post noem de deze dag een feestelijke dag, zo wel voor het Astmafonds als voor de Minister Stuyt tijdens zijn toespraak. Op de eerste rij van links naar rechts: 2e van links: burgemeester Van der Post van Leusden, de heer Van Gel der, prof. Orie en de heer Katan. gemeente Leusden. Het Astma Fonds is nu ondergebracht in een sober, maar fraai gebouw en is daardoor verlost van alle huisvestings-proble- men, terwijl het Astma Fonds tevens de pionier is van het werkgelegenheids- gebied van Leusden in de derde en vierde sector. „Wij zijn wat dat be treft nog lang niet uitverkocht, excel lentie", vertelde hij de minister, „ter wijl Den Haag eigenlijk te vol is...." Burgemeester Van der Post brak een lans voor gemeente-subsidies voor het Astma Fonds, vooral omdat gebleken is, dat verschillende gemeenten heb ben besloten of zullen besluiten de subsidie aan het Astma Fonds stop te zetten. „Men voert dat aan," aldus de burgemeester, „dat het Astma Fonds een landelijke instelling is en geen regionale binding heeft. Men vergeet dan gemakshalve, dat er wellicht ook gemeentenaren zijn, die door het Ast ma Fonds worden geholpen". Hij deed een beroep op de gemeentebesturen om hun besluit te herzien. De ge meente Leusden gaf het goede voor beeld. Names het gemeentebestuur van Leusden overhandigde de heer Van der Post een cheque aan de heer Van Gelder. Hierna kregen verschillende spre kers het woord. Professor dr N. G. M. Orie, voorzitter van de Medische Raad van het Ned. Astma Fonds, de architect van het gebouw, de heer H. Postel, die mede namens aannemer en bouwers sprak en tenslotte de direk- teur van het N.A.F., mr. A Katan, die iedere spreker bedankte voor de goe de wensen en giften. In het bijzonder complimenteerde hij de gemeente Leusden en haar ambtenaren, die op Minister Stuyt buigt zich belangstel lend over de automatische schrijfma chine, die hij zojuist in werking heeft gesteld, als een symbolische opening van het gebouw. bedrijf Kleinrensink te Wageningen on der architectuur van de architect H Postel uit Bilthoven De bouwkosten bedroegen ongeveer f900.000,-- Met de bouw werd in juli 1970 begonnen, terwijl in mei 1971 het personeel van het Astma Fonds bezit nam van het gebouw. Zoals bekend veroorzaakte de plannen voor dit nieuwe hoofdkantoor een landelijke rel, omdat verschil lende personen van mening waren, dat het geld van het Astma Fonds over de balk werd gesmeten. De stich ting werd beschuldigd van wanbeheer. Gezien de belangrijkheid van de ast- ma-bestrijding en de daarbij beslist

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1