Je wordt geboren om te sterven lat is de inhoud van je leven" )e heer E. A. Jansen liet 40-jarig jubileum in stilte voorbijgaan HOOFDOPZICHTER BEGRAAFPLAATSEH HEEFT EEH BEWOGEN LEVEH ACHTER DE RUG Amnesty International houdt informatieve forumavond in A'foort EN TEN SLOTTE. T T buister leusden Wegennota: WANNEER Voor haas uitgeweken Total loss na slip Geen voorrang verleend Botsing door gladheid Been gebroken Rijverbod opgelegd INGEZONDEN Nogmaals: koffie DNDERDAG 20 JANUARI 1972 3 LEUSDEN - De heer E.A.Jan sen, hoofdopzichter begraaf plaatsen, liet op zijn uitdrukkelij ke wens zijn 40-jarig ambtsjubi leum op 1 januari 1972 in stilte voorbijgaan. Naar aanleiding van dit jubileum brachten wij de heer Jansen een bezoek op de begraafplaats .Rusthof" aan de dodeweg te Leusden. De heer Jansen ontving ons in zijn kantoor en daar ver telde hij ons over de bewogen episoden van de 40 jaar dat hij in dienst van de gemeente Amers foort zijn werk heeft verricht. FEEST PAST NIET BIJ MIJN WERK Over het feit, dat zijn 40-jang ambts- bileum zonder publiciteit is voor- jgegaan zei de heer Jansen het vol- nde ..Het werk ligt mij na aan het rt en alleen door mijn goedegezond- È|id was ik in staat zo lang mijn werk té doen en daarbij komt dat mijn werk zaamheden op de begraafplaats niet p ssen bij festiviteiten De heer Jansen begon zijn functie o 1 januari 1932. Hij betrok met zijn e htgenote de woning in een vleugel n de ingang van Rusthof" en daar jonde hij met zijn gezin 30 jaar lang. ior uitbreiding van de begraafplaats irioest hij tot zijn spijt verhuizen naar een flat in Amersfoort. BEWOGEN LEVEN De heer Jansen heeft een zeerbewo- n leven achter de rug En het ge- rek ging al snel over de oorlogsja- n en over zijn levenswerk ,,De Be- aafplaats van oorlogsslachtoffers". In oktober 1939 werd hij door de mo- ïsatie weggeroepen voor de oorlog j werd ingedeeld bij het 40ste regi- ;nt infanterie in Zeeuws Vlaanderen onderofficier van de kustwacht, a de gevechten in Zeeland en Bei- werd hij krijgsgevangen genomen in poging naar Engeland te vluchten, ontsnapte en een volgende poging ;te Eenmaal in Engeland voelde hij h niet gelukkig en wilde wezenlijk lnemen aan het verzet Per para- feEN EN HERTEN Ins artikeltje in het vorige nummer reeën en herten die slachtoffer 'den van het verkeer, heeft nogal reakties opgeleverd. In de eerste lts belde ons mevrouw De Beaufort, ons vertelde, dat wij dezelfde ver- jsing hebben gemaakt als veel andere jnsen. Het is namelijk zo, dat er in Treek beslist geen sprake is van ffirten, maar van reeen, die overigens nl tot de hert-achtigen behoren. In het ]emeen kan gesteld worden, dat de lerlandse bossen worden bevolkt ir reeën. Waarvan acte. 'e werden ook opgebeld door men- dle beweerden, dat het onzin if te remmen voor een oversteken de. „Als je dat gaat doen, op de staan, dan maak je grote kans nog meer brokken door achterop lende wagens". /e geloven daarin niet zo erg. De ITekerweg wordt wel intensief ge bruikt door automobilisten die snel lendoor naar de autoweg Arnhem- echt willen, maar dat betekent niet, het er zo druk is, dat men in file it rijden. Nogmaals: wanneer men zich een ree de weg over ziet :en, toch maar liever afremmen, it er volgen er meestal beslist ir! zo werd ons van bevoegde zijde teld. lovendlen: als men met een matige Iheid rijdt, is er helemaal geen ge- voor achterop komend verkeer, niet tijdig op uw rem kan reage- '_De plaatsen, die wij in vorige num- rs noemden als oorden van diepe ternis, blijken niet de enige plaat- In de gemeente Leusden te zijn. ds meer mensen wijzen ons op re plaatsen, waar de verlichting ensen overlaat. Een inwoner van Pater Stormstraat te Achterveld te in op onze opmerkingen en deed klein boekje open over de situatie chterveld. Een groot gedeelte van Oldenbameveldtstraat is gereed, ljn, aldus deze Aehtervelder, trot- aangelegd, maar van lantaarn- n geen spoor Er is totaal geen lchting. Soms laat de aannemer lamp branden, zodat de bewoners iets kunnen zien. De heer A. E. Jansen beantwoordt de vraag die hem dikwijls gesteld wordt, hoe ervaart u het om tussen de doden te leven, met een kernachtige uitspraak die luidt: men leeft om te sterven. Foto Janus Visser. chute liet hij zich weer in Holland drop pen en keerde terug op „Rusthof". En toen begon het werk, waardoor hij nu. tot op de dag van vandaag nog waardering van ondervind over de hele wereld CONSENTRATIEKAMP De Duitsers hadden „De Boskamp" tot concentratiekamp gemaakt. De slachtoffers werden op bevel van de be zetters op „Rusthof" begraven. Maar buiten medeweten van de bezetters om indentificeerde de heer Jansen de slachtoffers. Omgekomen gealieerde vliegers en we gens verzet gefusieerden werden in de eerste oorlogsjaren nog met volle dige militaire eer begraven Maar bui ten de bezetters om indentificeerde hij de namen de bezittingen van de ge vallenen om de nabestaanden in ken nis te stellen en de bezittingen terug te geven. Driemaal in de week fietste een koe rierster naar Den Haag om bij het hoofdbestuur van het Rode Kruis de namens en bezittingen af te geven In 1943 ontdekten de Duitsers zijn ondergrondse activiteiten, maar om dat ze hem nodig hadden bleef hij op zijn post. Maar hierbij kwam wel een einde aan de correcte militaire begrafe nissen. Dit werd verboden Daarna zorgde de heer Jansen met zijn eigen mensen dat alle slachtoffers toch eervol met alle piëteit ten grave wer den gedragen. In het holst van de nacht trok de heer Jansen met zijn helpers op weg, om ÏHTER- VELD vengenoemde heer was overigens van mening, dat Achterveld terecht naam draagt. Soms lijkt het wel rgebleven gebied. Op de Jan van SpjfSWSS «O? Arkelweg houdt het trottoir opeens op om een eind verder weer te beginnen. De mensen moeten daardoor een heel eind door de modder baggeren. De Pater Stormstraat is in mei van het vorig jaar één meter verbreed. Die meter grond ligt nu onafgewerkt vóór de voortuinen van de bewoners. De Achterveldse lezer vraagt zich zo lang zamerhand wel af, wanneer daarin nu eens verandering wordt gebracht! CURIEUS Omdat men verwacht, dat de wegen nota binnenkort zal worden behandeld, leek het ons wel eens aardig na te gaan, hoe lang deze nota op zich heeft laten wachten. Wij troffen in de Leus- der Krant van 29 oktober 1970 een berichtje, dat voor zichzelf_spreekt: (van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Bij de be handeling van de notulen van de vorige vergadering kwam in de raadsvergade ring van Leusden donderdagavond ineens het gesprek op de wegennota. De heer van Spaendonck (D'66): ,,Ik vraag me wat betreft de wegennota toch wel wat af, meneer de voorzitter. Hoe lang moeten we nog wachten voordat we eindelijk deze nota in ons bezit krij gen? In de vergadering van december 1969 werd gezegd, dat de nota in vergaan de staat van voorbereiding was. In fe bruari 1970 werd ons meegedeeld tij dens de behandeling van de belastingver hoging ten bate van de Beaufortweg, dal dit aspect ook verwerkt zou zijn in de komende wegennota. Deze nota zou toen bijna klaar zijn. In juni 1970 werd het zelfde nog eens nadrukkelijk herhaald. In september werd nog eens meegedeeld, dat de vakantie er tussen had gezeten, maar dat er opnieuw weer hard aan wordt gewerkt. Een jaar hard werken en steeds bijna klaarInmiddels is het eind oktober en nog hebben we niets op tafel gehad. Ik vind het allemaal maar wat vaag. Waar blijft nu die wegennota? Ik zou graag van b. en w. willen vernemen, in welke maand van welk jaar de wegen nota tegemoet kan worden gezien." De heer Van Zandbrink: „Die vraag is he laas niet concreet te beantwoorden." Maar dat had de heer Van Spaendonck waarschijnlijk ook niet verwacht. STRAATVERVUILING DOOR HONDEN In deze tijd, waarin de strijd tegen de milieu-vervuiling steeds meer vorm begint aan te nemen, willen wij aan dacht vragen voor een simpel aspekt hiervan: de vervuiling van straten, plei nen en grasvelden door honden. Het is ons namelijk opgevallen dat dit euvel steeds meer toe neemt, vooral in de nieuwe wijken van de gemeente 8 Tsjecho-Slowaken, 6 Grieken, 3 Joe- goslaven, 2 Roemenen, 1 Hongaar, 2 Portugezen en 15 onbekenden. In 1948 is de Russische Begraaf plaats op „Rusthof" officieel geopend. WAARDERING Nog steeds ondervindt de heer Jansen de allerhoogste waardering voor zijn werk in het belang van de oorlogs slachtoffers. Jaarlijks bereiken hem officiële of privé-uitnodigingen van nabestaanden Hoeveel onderscheidingen en oorkon den hem uitgereikt zijn weet de heer Jansen niet precies of wil het niet zeg gen, maar het zijn er tientallen Met nieuwjaar bereiken hem 300 a 400 nieuwjaarswensen, van regeringen, ambassades en partikulieren over heel de wereld. CANADA In 1967 is de heer Jansen uitgenodigd door de Royal Air Force in Toronto Hij werd officieel ontvangen door de premier van Ontario, John P Robart en ontving een oorkonde met onder scheiding. De onderscheiding die twee talig was, had als inhoud- „Met dank voor hulp en steun aan vele burgers gegeven en voor bewijzen van grote moed gedurende de tweede wereldoor log en toegewijde plichtsbetrachting in de daarna volgende jaren ln Engeland werd de heer Jansen onderscheiden en het erelidmaatschap uitgereikt van de Royal Air Force Es caping Society In Frankrijk kreeg hij het Franse ver- zetskruis „La Croix du Combattant de l'Europe". Zojuist bereikte de heer Jansen het bericht dat de Vereniging van oud-Pilo ten, helpers uit de Tweede Wreld- oorlog, hem voorgedragen hebben voor het Belgische „Kruis van Verdienste". Ook werd hij erelid en ontving de medailles van Britse Bond van oud strijders Hij legde tientallen officiële en privé-bezoeken af in Engeland, Bel gië, Frankrijk, Finland en Noorwegen RUSLAND In mei 1971 is de heer Jansen offi cieel ontvangen door de U.S.S R. Op het bordes van het Kremlin in Moskou zag hij de 1 mei parade Hij was de Leusden. Steeds vaker zien we mensen, die hun hond uitlaten en het dier zelf een plaatsje laten uitzoeken waar het z'n behoefte kan doen. Het gevolg is, dat vooral speelvelden, bossages, plei nen, straten en wandelpaden bezaaid liggen met de uitwerpselen van deze huisdieren. Het lijkt ons toe, dat hier aan paal en perk gesteld dient te wor den. In de eerste plaats is het volgens onze informatie niet toegestaan de honden los te laten lopen: ze horen aan de lijn. In de tweede plaats lijkt het ons toe, dat de bezitters van honden zelf zo verstandig moeten zijn hun hond niet zo maar op openbare ter reinen en wandelgebieden hun behoef tes te laten doen, tot ongerief van an deren. Er is eens een suggestie gedaan door een lezer in deze krant om de honden hun behoeftes te laten doen aan de kant van de weg in de buurt van rioolputjes. Het is uiteraard niet zo eenvoudig om een alternatief te vinden, maar wij willen de hondenbezitters wel adviseren om met hun honden naar plek ken te gaan, die niet in het oog vallen, waar niemand er last van heeft. PARKEERMETERS Wanneer men in Amersfoort bij een parkeermeter zijn auto neerzet, moet men er zichzelf van overtuigen, dat de parkeermeter niet defect is. Dat men anders tot de onaangename gewaar wording komt, dat men een boete van f 15,-- moet betalen, ondervond een in woonster van Leusden-Zuid. Zij moest snel iets afgeven in de binnenstad van Amersfoort - het geheel nam nog geen vijf minuten in beslag -, en parkeerde haar auto in de onmiddellijke nabijheid. Omdat ze helaas geen dubbeltje had voor de korte parkeertijd offerde zij een kwartje. Toen zij even later echter terugkwam prijkte op de voorruit van haar auto het bekende bonnetje om f 15,-- te betalen. Toen zij de betrok ken instanties hierover aansprak, kreeg zij ongelijk, omdat de parkeermeter een overschrijdingstijd van 10 minuten aangaf. Het defect van een parkeerme ter bleek hier belangrijker te zijn dan de menselijke inbreng! Dat de parkeer meter defect zou kunnen zijn geweest op dat moment, dat de Leusdense het kwartje in de parkeermeter deed, had zij zélf moeten controleren. In dat ge val had ze óf niet bij die meter moeten gaan parkeren óf ze had direct de be trokken instanties hiervan in kennis moeten stellen. Dat de betrokken in stanties controle op de parkeermeters hadden kunnen uitoefenen, en met een opgeplakt papieren kruis de defecte meter voor het publiek buiten gebruik hadden kunnen stellen tot het moment, dat deze had kunnen worden gerepa reerd, liet de mevrouw wijselijk maar in het midden. Zij moest de boete-on der protest harerzijds - betalen, en zal nu tenslotte na veel soesah - op 14 ja nuari 1972 ontving zij hierover een schrijven van de burgemeester van Amersfoort - het bewuste bedrag ge restitueerd krijgen. waar hij slachtoffers wist, deze op te halen en een keurige begrafenis te ge ven en hij schrok er niet voor terug om door middel van een Duits uniform zijn doel te bereiken De heer Jansen spreekt in alle be scheidenheid over dit werk. Hij zegt- „Ik was nou eenmaal in de gelegen heid om dit te doen en zag het als mijn plicht. Maar toch zouden honderden slacht offers onbekend gebleven zijn of nooit zijn begraven als de heer Jansen met zijn helpers dit trieste werk niet had den verricht Ook ondergedoken Joden die op hun onderduikadressen overleden, heeft hij op een apart gedeelte van „Rust hof" heimelijk begraven. Na de oorlog zijn de Amerikaanse slachtoffers herbegraven op Margra- then bij Vaals en de Duitse slacht offers in IJsselstein (Limburg) Maar nog zijn er op „Rusthof" 1500 graven van gevallenen van 15 verschillende nationaliteiten, waaron der: 137 Nederlanders, 10Nederlandse militairen, 863 Russen, waarvan 101 gefusilleerd in concentratiekamp Amersfoort, 142 Engelsen, 60 Cana dezen, 13 Nieuw Zeelanders, 11 Austra liërs, 6 Polen, 1 Belg, 33 Italianen, TROTS Tijdens ons boeiend gesprek ver zocht de heer Jansen ons steeds weer, een en ander zo kort mogelijk te houden en niet in de krant te zetten, maar één ding zag hij graag geplaatst, namelijk zijn jarenlang voorzitterschap van de reiiniecommissie van het voor malige Regiment Infanterie. „In mijn hart ben ik op en top mili tair gebleven," sprak hij. Ieder jaar organiseert hij een reünie van het voormalige Regiment Infanterie in een kazerne in ons land. „Begeleid door een militaire Kapel worden de ge vallen infanteristen herdacht Maar het wordt wel steeds moeilijker om dit te organiseren," aldus de heer Jansen SOCIALE TAAK Zijn dagelijks werk op de begraaf plaatsen ziet de heer Jansen als een geweldige sociale taak voor de nabe staanden en hij is dankbaar dat hij dit werk vele jaren ingoede gezondheid heeft kunnen doen. Wij besloten het gesprek met de vraag: Hoe ervaart u de dagelijkse confrontatie met de dood? De heer Jansen sprak: „Ik geef hier op een heel kort antwoord, maar daar ligt alles in besloten met een heel' diepe betekenis, namelijk: Je wordt geboren om te sterven en dat is de hele inhoud van het leven." T de W. v. D. De heer A. E. Jansen heeft buiten het archief van de begraafplaats Rusthof een bijzonder fraai en uitgebreid ar chief over zijn persoonlijke belevenis sen en reizen met prachtige foto's, oorkonden en dankbetuigingen waarin zijn werk bijzonder gewaardeerd wordt. Foto Janus Visser. gast van de burgemeester van Mos kou en de generaal van de Partisa- nen uit Kief. Hij bleef er 14 dagen en bezocht naast Moskou, Leningrad en kiëf, met mevrouw Somja als tolk, sprak hij voor radio en televisie BOEK De heer Jansen is bezig met het schrijven van een boek over „Rust hof" '40-'45. Alles wat er m die tijd gebeurd is, wordt nauwkeurig aan de hand van zijn gegevens gedocumen teerd. Het boek komt niet m de handel, maar wordt geschonken aan de familie van de gevallenen en aan officiële instanties. Zijn wens is, dat de geest uit die tijd voortleeft (Van de redaktie) LEUSDEN AMERSFOORT - De adoptiegroep van Amnesty Internatio nal uit Amersfoort houdt op donderdag 27 januari a.s. om acht uur in Amers foort (Zuidsingel 38-klooster) een in formatie avond. Belangstellenden zijn van harte welkom, de toegang is vrij. Op deze avond zal een gevangene uit de DDR spreken over zijn gevangen schap en vrijlating, waaraan adoptie- groepen van Amnesty International heb ben meegewerkt. Op deze avond zal tevens het doel en de werkwijze van Amnesty Interna tional worden uiteengezet. Er zal te vens een stand met informatie-mate riaal aanwezig zijn Nadere inlichtingen verstrekt u graag mevr. Van Norren, Anna van Saksenlaan 5, Leusden/Zuid. tel. 11958 Amnesty International verheugt zich in een groeiende belangstelling De organisatie werd op 28 mei 1961 door de Londense advocaat Peter Benenson opgericht en heeft mede dank zij haar serieus streven naar objectiviteit een goede reputatie opgebouwd. Amnesty stelt zich ten doel gevangenen die om hun mening vast worden gehouden en vaak gemarteld worden, via vreedza me middelen vrij te laten komen Daar bij is voor het adopteren van een ge vangene nog de eis dat hij geen ge weld gebruikt of gepropageerd heeft Dit streven heeft als basis de Verkla ring van de Rechten van de Mens van 1948 ADOPTIEGROEPEN Kenmerkend voor het adoptiegroe- penwerk in Nederland is de sne'V LEUSDEN/ZUID - Zaterdag vond op de Arnhemseweg een merkwaardig on geval plaats, waarbij een haas de schuld werd dat een automobilist het haasje werd. De bestuurder, M. B. uit Scherqnzeel week uit voor een haas, kwam daarbij met zijn rechterwiel naast de rijbaan terecht, kwam te slip pen, schoot schuin de weg over en vloog over een naast de weg liggende sloot Hij kwam met de wagen ondersteboven in een weiland terecht. De ongelukkige bestuurder kreeg vermoedelijk een her senschudding en werd aan zijn hoofd gewond. Hij werd opgenomen in het St. Elizabeth-ziekenhuis. De wagen was total loss. (Van de redaktie). LEUSDEN/ZUID - Zondagnacht om streeks kwart voor vier kwam een auto, bestuurd door M. G. A. O. uit Amers foort op de Doornseweg door gladheid van de weg dusdanig in een slip terecht, dat hij van de weg afvloog. De auto was vrijwel total loss. De bestuurder kwam met de schrik vrij LEUSDEN/CENTRUM - Opwoensdag 12 januari vond op de Hamersveldse- weg een ongeval plaats, waarbij twee personenwagens waren betrokken. Een auto. bestuurd door J. v. L. uit Hoog land kwam van een naamloze zijweg van de Hamersveldseweg en verleende bij het opdraaien van de Hamersveld seweg geen voorrang aan de van rechts komende H. J S. uit Amersfoort. Materiele schade. (Van de redaktie). LEUSDEN/ZUID - Zondag vond op de Doornseweg een ongeval plaatswaarbij een verkeersbord het slachtoffer werd Door gladheid van de rijbaan kwam een personenauto in een slip terecht en kwam al slippend honderdvijftig meter verderop met de achterzijde tegen een verkeersbord terecht, dat werd ver nield De achterzijde van de wagen on derging hetzelfde lot. groei van het aantal adoptiegroepen In mei 1970 bleken er officieel 12 adoptiegroepen te bestaan Het kontakt tussen deze groepen en het landelijk secretariaat bleek in de twee jaar na de officiële oprichting van Amnesty In ternational Nederland (1968) niet opti maal geweest te zijn. Toen er in mei 1970 iemand benoemd werd tot lan delijk sekretans voor adoptiegroepen, was het zijn eerste taak om te achter halen hoe de toestand in de bestaande groepen was. Het bleek dat er van de 12 groepen nog maar 9 bestonden. Nadat er enige zekerheid was verkre gen over de situatie in de oude groe pen werd de aandacht meer gevestigd op het oprichten van nieuwe groepen In oktober 1970 is hier serieus mee begonnen Het resultaat is dat er nu. april 1971, 40 adoptiegroepen in Ne- derland bestaan Niet alleen in de Randstad Holland, maar ook in Gro ningen. Kampen, Roermond. Bolsward enz. MAAR WAT IS EIGENLIJK EEN ADOPTIEGROEP? Een adoptiegroep is een groep men sen (min 6 leden), die zich het lot aantrekken van drie politieke en/of religieuze gevangenen en hun familie leden Alleen die gevangenen worden geadopteerd die geen geweld gebruikt of gepropageerd hebben Om het neu trale karakter van Amnesty te bena drukken worden de gevangenen gekozen uit: een communistisch land. een wes ters land en een land in de Derde Wereld Het is de taak van de groep a) te werken voor de vrijlating van de geadapteerde gevangene, b) een betere behandeling voor de gevangenen te bewerkstelligen, c) de gezinnen van de gevangenen eventueel financieel en moreel testeu- nep (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Zondagmiddag omstreeks vier uur vond op de Doorn seweg hoek Trekerweg een ongeval plaats, waarbij de bromfietser G. B uit Maarn zijn been brak Het ongeluk werd veroorzaakt door het feit. dat de bestuurder van een personenwagen N v. d B uit Amersfoort, geen voor rang gaf aan de bromfietser De brom fiets werd beschadigd. (Van de redaktie) LEUSDEN - Op de Doornseweg werd donderdagavond een bestuurder van een personenwagen aangehouden, die niet meer geheel nuchter was. Wagen en bestuurder werden door de rijks politie meegenomen naar het bureau in Woudenberg waar hem een rijver bod werd opgelegd tot de volgende mor gen acht uur. De automobilist mocht zijn weg vervolgen per taxi, terwijl zijn wagen hem op een aanhangwagen- tje werd nagebracht. De bestuurder draaide, zoals gebruikelijk, zelf voor de kosten op. Uw Leusder Krant blijkt een veelge lezen blad te zijn alom in den lande Want nauwelijks had Wereldwinkel Leusden de vorige week de aandacht gevraagd voor de bevrijdingskoffie of de direktie van Albert Heijn berichtte daags daarna dat geen koffie uit Angola meer door zijn bedrijf zou worden in gevoerd Dit is een belangrijke beslissing geweest en een deel van het loon voor het vele werk dat het Angola-comité verzet heeft. Dit comité heeft sedert haar oprichting via haar kontaktblad het Angolabulletin informatie gegeven over de onderdrukkingstoestand die in Angola heerst Vooral de betrouw baarheid van deze informatie heeft het aanzien van het comité en de invloed van haar werk verhoogd Verdere infor matie kunt u ook weer krijgen op zon dag 23 jan. in de Tilvan lOuur 's mor gens tot 13 uur 's middags Wereldwinkel Leusden.

Leusder Krant | 1972 | | pagina 3