JUBILEUM GEVIERD MET GROOTS WILD'-WEST - FEEST Bejaardensoos in Leusden/Z. werkt op volle toeren Ouder-informatie-avond Don Bosco groot succes N.B.M.-LIJNBUSDIENST DOOR HET DORP ZELF Veertig jaar KPJ-Achterveld Initiatief van het U.Y.Y. zeer enthousiast ontvangen KPJ ACHTERVELD HEEFT EEN ACTIEF VERENIGINGSJAAR ACHTER DE RUG Massale simultaan schaakseance voor een goed doel IN LEUSDEN/ZUID WIL MEN: Arnhemse weg te gevaarlijk Bouw begonnen van noodlokaal 't Palet ABTB-dia avond Schutjas concours I NDERDAG 20 JANUARI 1972 ACHTERVELD - De K.P.J. afdv- llng Achterveld heelt op uitbundige wijze haar 40-jarig bestaan gevierd. De grote zaal van Ons Gebouw" had een grondige metamorfose ondergaan. Hij was herschapen in een oord waarin de vele indianen en cowboys zich on getwijfeld thuis hebben gevoeld. Want het was een voorwaarde om als zo danig gekleed aan het feest te mogen deelnemen. Sommigen hadden er echt veel werk van gemaakt, anderen von- deD een simpel haarbandje met veer I al voldoende om er als indiaan uit te zien. i Opperhoofd" Wim van Middelaar begroette de talrijke aanwezigen als volgt. ..Broeders en Zusters, veer tig jaar wij gewacht hebben op deze avond In 1932 zijn de strijbijl opgegra ven door Opper old Overgoor. Hij nu zijn bi] de Raad der Wijzen. 40 Jaar "ang hebben wij en onze voorvaderen [estreden om het hoofd boven water te lilden 37 lange jaren hebben wij erke broeders, het alleen moeten kla gen Pas in 1968 wisten wij broeders ons met de zusters te verenigen. Het toenmalig opperhoofd .Grote Willem" -^an het Kleinhofkamp wist onze stam |odoende te houden in stand Wij nu steeds leven en \yij vanavond willen laten zien en horen Hartelijk welkom aan de broeders en zusters van onze stam en de nog steeds bestaande stam e Hoogland. Ook de opperhoofden van de r omliggende stammen, voor zover aan- i wezig, welkom in ons kamp" Feest werd er gevierd Aanvankelijk nog wat traag, maar naarmate de avond vorderde ging het beter. ,,The Bou quets", die de muziek verzorgde had den zich wel wat beter aan de country and westernstijl kunnen aanpassen. Het leek nu meer op een repetitie voor het aanstaande carnaval Voor veel van de aanwezigen was dat wel een i teleurstelling. De carnavalsschlagers „doen" het bij de jeugd nu eenmaal niet i zo goed De organisatoren hebben zich niets te verwijten. Zij hebben er enorm yeel werk van gemaakt. Tot voldoening voorzitter Wim van Middelaar lebben veel leden er enthousiast aan edegewerkt. Het kwam nu niet al- jeen op een kleine groep bestuurders an. Het aantal leden van de afdeling joogland, het kringbestuur en de bestu ren van de omliggende afdelingen, die -aren uitgenodigd, lag ver beneden de verwachting. Maar dank zij de massa le opkomst van de eigen leden slaagde u t feest toch volkomen. Het initiatief tot de oprichting van de ibilerende vereniging is in 1932 uit begaan van de heer G. Overgoor. Te- iamen met kapelaan Kohlman werd in zaal Zandbrink", toendertijdhetenig- ite vergadercentrum in Achterveld op- lericht de R.K J.B.T.B.. de Rooms ^athQiieke BiiëYëii'1 erl'lturt^Jersbond. Het eerste bestuur bestond int R. Vis ser, voorzitter, G. Overgoor, penning meester en J. van de Hengel Wzn., se- kretaris, Kapelaan Kohlman werd gees telijk adviseur De contributie bedroeg één gulden per jaar, in het voorjaar moest f 0,50 betaald worden, in het na jaar wederom f0,50. De oude notulen vermelden zaken die de huidige leden onwaarschijnlijk voorkomen, zo ver melden de notulen van 12 januari 1933 ,,P. van Dijk heeft 16 sigaren gehaald voor elk der aanwezigen één. als erbe- stuursverkiezingen waren en de pastoor was niet aanwezig werden zij uitge steld Tijdens iedere vergadering werd een uur catechismusles gegeven. De re- kreatie bestond uitsluitend uit het jaar lijks toneelstukje dat werd uitgevoerd. Gedurende het eerste levensjaar werd Mijnheer Klaproos" met veel verve ten tonele gebracht. Ook de vijfminu- tenpraatjes kwamen toen in zwang In 1933 werd de geestelijk adviseur over geplaatst en kapelaan Poel werd zijn opvolger. Hij bracht wat meer leven in de brouwerij, o a door busreisjes te organiseren. Er waren voldoende deel nemers, het was toendertijd een hele belevenis om eens een ander stuk Ne derland te zien. Het jaar 1935 werd af gesloten met een batig saldo vanf4,--. Er werd een knipmachine voor koeien aangeschaft. J. Tij mensen knipte koeien a 20 cent. Hiervan ging 10 cent naar de verenigingskas In 1941 verdween de J.B.T.B evenals zovele verenigingen, op last van de bezetter, van het toneel. In 1945 werden de aktiviteiten hervat. Het bestuur bestond toen uitCees Blom Hzn Hermanus Verhoef en Hendrik van Dijk. Vanaf toen werd ook aandacht be steed aan andere dan uitsluitend agra rische en godsdienstige zaken. Er werd een sportkommissie ingesteld bestaan de uit C. Esveld, H. van de Hengelen H. de Jong. In 1947 moest de afdeling naar de kringdag te Eemnes. Men zou met een vrachtauto gaan Maar toen dat f2,-- moest kosten, besloot men toch maar op de fiets te gaan. Twee gulden was een te grote aderlating voor de kas. In 1950 kreeg de J.B T.B. haar ei gen maandblad. Men ging deelnemen aan cursussen op velerlei gebied. Er werd gevoetbald en de ook nu nog populaire trekkerbehendigheidswedstrijden wer den ieder jaar gehouden. In 1958 was de contributie inmiddels opgelopen tot f5,-- per jaar. In die jaren werd in Achterveld de Jongerengemeenschap opgericht Later zou deze vereniging M.B.A gaan heten. Er werden nu soms ook gecombineerde vergaderingen van beide verenigingen gehouden. Maar daar was lang niet iedereen het mee eens. Er werden nu ook kaartconcour- sen gehouden. Om in een quiz een goed figuur te slaan moest men goed de ,,Boer en Tuinder" hebben gelezen. Een populaire spreker in die dagen was pa ter Piet Wesselig. Zijn aanwezigheid stond garant voor een grote opkomst van J.B.T.B.-ers op de vergadering Om streeks 1968 werd de naam J.B.T.B. gewijzigd in K.P.J (Katholieke Plat telandsjongeren). Er kwam een fusie tot, stawTmet de M.B.A. Het aantal le den nam voortdurend toe en bedraagt nu ruim 160. Het huidige bestuur be staat uit Wim van Middelaar, voorzit ter, M Voskuilen-Blom sekretaresse, G. van de Wetering penningmeester. Jan Kooloos, Thea van Hamersveld. Gerard van Ruitenbeek en Margreet de Jong. LEUSDEN/ZUID - Donderdagmid dag 6 januari 1972: ontvangst bij de Bejaardensociëteit te Leusden-Zuid. Er heerst een ongedwongen en gea nimeerde sfeer. Het is de eerste bij eenkomst in het nieuwe jaar. Men schudt handen, men wenst elkaar een héél goed en gelukkig 1972. Midden in de zaal zitten de dames bezig met handwerk en handenarbeid Zij doen dit onder de deskundige lei ding van de dames M. Dolhain en L Wegman. Dat het gezamenlijk handwer ken stimulerend werkt blijkt uit het feit, dat een oude mevrouw wier ge zichtsvermogen niet best is, tot grote vreugde van haar familieleden de af gelopen feestdagen maar liefst twee beeldige Kerststukjes mee naar huis bracht, door haar eigenhandig vervaar digd op de Bejaardensociëteit. Rustig zit zij, die thuis vanwege haar slech te ogen nooit meer tot zo iets kwam, temidden van de andere dames te breien. Achter in de zaal staat het bil jart. De heren hanteren de keu op des kundige wijze en horen lachend de niet malse critiek aan van de te weers zijden wachtende biljartliefhebbers, die de tijd korten door met elkaar te pra ten en een sigaartje te roken. Twee heren vinden elkaar elke don derdagmiddag voor het damspel, zij blijken elkaar niets toe te geven. Er zijn dames en heren aan de bridge tafel, en er is een heren-klaverjas tafel. Er zijn echtparen aanwezig en alleenstaande bejaarden. Allen zijn het erover eens, dat het aangenaam is er eens uit te zijn en leeftijdsgenoten te ontmoeten met wie men kan praten, een spel kan doen en kan werken. Men vindt het voorts een geruststelling te weten dat het UW, van welke vere niging het initiatief uitging tot oprich ting van deze bejaardensociëteit, bij ziekte en moeilijkheden graag alle hulp wil bieden, die mogelijk is. En hoe belangrijk is het voor bejaarden om te weten op steun te kunnen re kenen van hun meer valide en jongere medemensen. Er is een ideeënbus, waarin men zijn klachten en ideeën kan deponeren. Op welke eenvoudige wijze men aan de wensen tegemoet kan komen blijkt b v. uit het verzoek om bij de thee en koffie, die er wordt geserveerd, naast de wat zwaardere cake of koek een droog biskwietje te presenteren, dat door vele oudere personen beter wordt verdragen. Indien hiervoor belangstelling be staat zal het bestuur der Bejaarden- sociëteit gaarne in contact treden met de bibliotheek aan de Arnhemseweg om te komen tot een gemakkelijke wij ze van uitlening van boeken aan be jaarden. Voor die bejaarden, die nog niet op de hoogte zijn van het bestaan van de gezellige sociëteit, volgen hier ter informatie enkele gegevens. De Bejaardensociëteit Leusden-Zuid ontvangt elke donderdagmiddag van 14 tot 16.30 uur de bejaarden uit Leusden- Zuid. Wel te verstaan ..alle bejaarden van alle gezindten" en van elke maat schappelijke geleding Gemiddeld is men met ongeveer 30 personen bijeen De Bejaardensociëteit is gevestigd in een zaal van het Groene Kruisgebouw de Roo van Aldewereltlaan 13, Leusden- Zuid, welwillend en gratis ter beschik king gesteld aan de bejaarden door de Vereniging „Het Groene Kruis". Voor hen, die slecht ter been zijn of die te ver weg wonen heeft men een vrij- willigersdienst in het leven geroepen, die de bejaarden per auto van huis haalt en weer thuis brengt Men vraagt een kleine bijdrage aan de kosten, voor alleenstaanden bedraagt dit f 1,50 per maand, voor een echt paar f2,-- per maand. Thee en kof fie zijn verkrijgbaar voor f0,25 per kopje. Maximaal 2 frisdrankjes per persoon mogen worden geschonken voor f0,50. De leiding van de Bejaardensociëteit berust bij Mevr. M. Brouwer, Kwint laan 9, Leusden-Zuid, tel 19977. Tot slot nog enige door het bestuur gemaakte wensen. Gaarne zou men in de toekomst willen beschikken over een tweede biljart, nog twee biljart- stokken, een sjoelbak (de aanwezige sjoelbak is een geleend exemplaar) en een lange tafel met schragen voor het handwerken. Indien u in één van deze wensen kunt voorzien zal dit gaarne worden vernomen door het be stuurslid Mevrouw M. Brinkert, Prins Hendriklaan 17, Leusden-Zuid, tel. 10710. Petit-restaurant In de Bieshaar heropend en herdoopt in cafetaria ACHTERVELD - De K.P.J. afdeling Achterveld heeft een bijzonder aktief verenigingsjaar achter de rug. Er zijn veel sportevenementen georganiseerd. Ook op creatief gebied zijn veel akti viteiten ontplooid. Financieel zijn de K.P.J.-ers er niet beter op geworden in het afgelopen jaar. De onkosten van al de georganiseerde aktiviteiten vielen nog wel eens tegen. In totaal is er f 1.000,-- bij „ingeknoopt". Maar de vereniging hoeft daarom niet in de schuld te zitten. Het bedrag kan uit de reserves worden geput. Er heerste in de vergadering beslist geen mineur stemming over dit negatieve saldo, al zal er in de toekomst zeker worden ge tracht de diverse onkosten bij ver gaderen, sportevenementen e.d. te drukken. De kontributie zal worden verhoogd tot f 17,50 per jaar. Dit be stuursvoorstel ondervond bij de leden geen tegenstand. De K.P.J. nam in het afgelopen jaar deel aan de kreatieve dag van de kring Amersfoort te Hoogland. Zij moesten met de 5e plaats genoegen nemen. Er werd intensief Carnaval gevierd. Eerst als gast van de K.P.J. te Bunnik. In Achterveld werd het nog eens dun netjes overgedaan met de afdelingen Twello en Kockengen. Op 3 maart werd een vierkamp gehouden met de K.P.J.- ers van Hooglanderveen. Achterveld moest de eer aan de gasten laten. Aan het volleybaltoernooi te Hamers veld werd zowel door de dames als de heren deelgenomen. De dames behaal den de 2e plaats. Het herenteam werd derde. Op het Kringvolleybaltoernooi behaalden beide teams de 2e plaats. Er werd een avond gediscussieerd met B. en W. van Leusden. Bij de oud-ijzeraktie werd 30 ton bijeenge- haald. Tesamen met de A.B.T.B. en de K.P.O. werd het Isidorusfeest gevierd. Aan het K.P.J.-voetbaltoernooi te Ach terveld werd door 1 dames- en 2 he renteams deelgenomen. De dames - zij deden voor de eerste keer mee - wer den eerste. De herenteams werden 2e en 4e. Ook op de atletiekdag te Amers foort brachten de dames het er beter af dan de heren. Zij behaalden hier de 2e plaats, de heren de vierde. Op 7 september werd het winter- programma aangevangen met een dis cussieavond met pastoor van de Ven. De sport werd intensief ter hand geno men. Er werd dankbaar gebruik ge maakt van het nieuwe gymnastieklo kaal. Ook aan kreatieve werkzaam heden werd aandacht besteed. Onder leiding van Henk Schouten wordt hard gewerkt om op de komende kreatieve dag te Hoogland een goed figuur te slaan. Een discussieavond met „Sja- loom" en beroepsmilitairen werd geen succes De K.P.J.-ers waren meerge- dwongen toehoorders dan gespreks partners te zijn. Het Oogstdankfeest werd gevierd tesamen met de A.B.T.B. en de K.P.O. Op 25 november werden voor het eerst de schaatsen weer ondergebonden op de kunstijsbaan te Utrecht. De deelname aan de vierkamp te Hooglanderveen leverde de K.P.J.- ers de eerste plaats op. Op zondag 21 november ging „Disco Jeunesse" in „Ons Gebouw" van start. Na enkele spelavonden in december werd op 23 december een kerstviering gehouden. Een groep aktieve K.P.J. - ers bracht het kerstspel „De Ontheem den". Op de door de afdeling Leusden georganiseerde kerstcross werd Bep van de Hengel eerste bij de dames. Bert van Hamersveld werd 3e bij de heren De heren A. Wessels, H. Schouten en G. van Bekkum werden in het zon netje gezet voor de enorme steun die de K.P.J. van hen heeft ondervonden bij atletiek, toneel en voetbal. De heren ontvingen een smakelijke attentie en een cadeaubon. De avond werd besloten met het bingo-spel. Dit werd verzorgd door de heer J. Schouten. De geheel aparte manier, waarop hij dat doet, garan deert succesvol. Voorzitter Wim van Middelaar besloot de geanimeerde ver gadering. LEUSDEN-ZUID - Op 12 januari vond in het winkelcentrum te Leusden- Zuid, Prinses Irenelaan 15, de fees telijke heropening plaats van „Petit Restaurant In de Bieshaar" onder de nieuwe naam „Cafetaria Verhagen". Van 16 tot 19 uur was er een druk be zochte receptie met vele bloemstukken. Na de fam. Noorlander en de fam. Mol zet het echtpaar Ad en Greet Verhagen uit Soest deze zaak voort. Zij werkte reeds in een cafetaria en hij was werkzaam als reclame-advi seur in de Horeca-sector. Men wil zo veel mogelijk eigenhandig bereide pro ducten brengen. Men gaat door met het uitstekende bami- en nasirecept van VERLOREN EN GEVONDEN (Van de redaktie). LEUSDEN - Bij de rijkspolitie te Leusden/Zuid zijn de volgende gevon den en verloren voorwerpen aange geven- GEVONDEN Met bont gevoerde bruine hand schoenen; bruine portemonnee met in houd; groen wollen sjaal en een sjaal VERLOREN Portemonnee met honderd gulden, manchetknoop. Inlichtingen, rijkspolitie Leusden/ Zuid, tel. 03490-17673 mevr. Mol Gedurende de feestdagenis er in de zaak een kok aanwezig, zodat men zich salades en hartige hapjes thuis zal kunnen laten bezorgen. Moe ders met verjaardag vierende kinderen kunnen gezellig patates frites en cro- quetten komen eten. De warmere aan kleding van de zaak noodt hiertoe ze ker! „Cafetaria Verhagen" is geopend dagelijks van 11 tot 23 uur en des zater dags tot 24 uur 's Maandags is men de gehele dag gesloten LEUSDEN/AMERSFOORT -Opdins- dag 15 februari a s. 's avonds om half acht, zullen de schaakgrootmeesters S. Gligorig en J. H Donner en de schaak meesters H Ree (kampioen van Ne derland) en Lodewijk Prins in Amers- foort's V D een simultaan schaak seance spelen voor het gehandicapte kind. Wedstrijdleider C. van Buren uit Leusden/Centrum vraagt hiervoor ook de medewerking van Leusdense scha kers, die wel eens tegen de kopstuk ken uit de schaakwereld willen spelen De inleg is f 1,-- per persoon. Men mag zelfs opgeven tegen wie men wil spe len. Voor inlichtingen en opgave kan men terecht bij de heer C van Buren, Esdoornhof 9, Leusden/Centrum, tel. 03496-1667 LEUSDEN-ZUID - Nu Leusden-Zuid steeds dichter bevolkt wordt en er steeds meer mensen, ook kinderen, gebruik maken van de N.B.M. busver bindingen met en van Amersfoort, Wou denberg e.d., doet zich de vraag voor of de bestaande bushaltes voldoen. Van verschillende zijden vernamen wij, dat men graag in de woonwijk zelf rou willen opstappen. Dit zou niet al leen ten gerieve van de inwoners van Leusden-Zuid zijn, maar dit zou te vens het busgebruik stimuleren, om dat men er niet meer tvgenop behoeft te zien helemaal naar de Arnhemseweg te moeten lopen en -bij het oversteken van deze weg zijn leven in de waag schaal te stellen. De arnhemseweg immers is als druk ke verkeersweg zeker op bepaalde pun ten minder geschikt voor het rustig en uitstappen van buspassagiers. Wen zou de twee bestaande haltes op de Arnhemseweg na het viaduct kunnen |handhaven en de N.B.M.-bus zou vanaf jde halte bij de Rijkspolitiepost een lus [door Leusden-Zuid kunnen maken. B.v. de Maanweg, de Van Hardenbroek i Ammerstollenlaan en de Juliana- o terug naar de Arnhemseweg. dit geval zou de zéér gevaarlijke talte aan de Arnhemseweg tegenowr Je Ned. Herve Kerk kunnen vervallen, •ver deze halteplaats wordt veelvul- dig geklaagd. Voor de kinderen en vol wassenen uit Leusden-Zuid is deze halteplaats levensgevaarlijk. Vele ou dere mensen kunnen in één keer de oversteek over de zéér drukke Arn hemseweg niet halen en moeten dan, als zij driekwart van de verkeersweg hebben afgelegd, aldaar wachten, ter wijl de auto's rakelings langs hen ra zen. Voor kinderen is deze halteplaats eveneens zéér gevaarlijk. Zij kunnen de snelheid van het aankomende verkeer moeilijk beoordelen en hollen met veel risico in één keer de Arnhemseweg over. De halte tegenover de Ned. Herv. Kerk is daarom zo gevaarlijk, omdat deze bij een druk kruispunt ligt - het kruispunt van de Arnhemseweg met de ingang naar Den Treek, de Ooievaars- horsterweg én de ingang naar Leusden- Zuid. Een en ander zou wellicht door de N.B.M. nader onder de loep kunnen worden genomen. Nadere suggesties van het publiek zouden daarbij in over weging dienen te worden genomen. er alle gelegenheid om vragen te stel len. Eén van de ouders uitte daarbij zijn bezorgdheid dat de kinderen bij het naar school gaan het levensgevaarlijke kruispunt Arnhemseweg - Dodeweg moeten oversteken en vroeg of de schoolleiding wel stappen had onder nomen om daar verbetering in aan te brengen De direkteur antwoordde daar op bevestigend en zei, dat door het schoolbestuur van Don Bosco reeds geruime tijd pogingen zijn onderno men bij de gemeenten Leusden, Amersfoort en bij Rijkswaterstaat om verbetering te krijgen van dit onover zichtelijke kruispunt Door andere ouders werd gevraagd naar mogelijkheden voor overleg met leraren over eventuele problemen rond onderwijs en opvoeding Ook daar wor den volgens de direkteur voldoende mo gelijkheden voor geboden, zoals ouder- dagen, contactmiddagen, enz Tot besluit van de avond was er een kleine loterij, waarbij enkele werk stukken als prijs beschikbaar waren gesteld. LEUSDEN-ZUID - Op 10 januari is men begonnen met het leggen van de fundering voor het noodlokaal ten be hoeve van de Openbare Basisschool „Het Palet" aan de Willem de Zwij gerlaan te Leusden-Zuid. Men hoopt over ongeveer 6 tot 8 weken het zo zeer nodige nieuwe leslokaal te in gebruik te kunnen nemen. LEUSDEN-ZUID - Het meest ken merkende tijdens de uiteenzetting en het verdere verloop van de avond was wel de opvallend ongedwongen sfeer waarin het geheel verliep. Door de di rekteur van de school werd eerst een deskundige uiteenzetting gehouden, waarbij hij gebruik maakte van een over-head projector. De heer K Heeren wees er daarbij nog eens met nadruk op, dat het tech nische onderwijs een goede doorstro mingsmogelijkheid biedt naar het mid delbaar technisch onderwijs. Hij vond dat dit nog vaak onderschat werd. Ver der vestigde hij er de aandacht op hoe belangrijk het is dat kinderen graag naar school gaan Dit zal hun presta ties, maar ook de verhoudingen in het gezin zeer zeker ten goede komen. Na de uiteenzetting was er een rond gang door de school, waarbij vooral de lokalen voor de brugklassen in het middelpunt van de belangstelling ston den. Opmerkelijk groot was ook de aan trekkingskracht van het natuurkunde praktikum en het technisch praktikum. Na de rondgang door de school was LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 20 januari, dus hedenavond, houdt de A B T B in ,.'t Ros Beyaart" een dia-avond over de A B T B reis naar Canada en Amerika gehouden in het na jaar van 1971. De 160 dia'szullenwor den toegelicht. De aanvang is 19.30 uur ACHTERVELD - Op vrijdag 21 jan a s. wordt in hotel „De Roskam" een schutjasconcours gehouden, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen. Ook zij die niet aan de competitie deelnemen zijn welkom. Er zijn ook nu weer een aantal aantrekkelijke prijzen beschikbaar. Aanvang 20.00 uur. I

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5