jens I: LEUSDER KRANT Kappie en de reis met troeteltji ZILMETA PANNEN ADVERTENTIE HIER HAD UW KUNNEN STAAN I ALS PIETJE EEN BROERTJE OF ZUSJE GEKREGEN HEEFT LEUSDER KRANT Adverteren doet begeren nP UIFRHF HAG VERENIGING VAN HUIS- EN GRONDEIGENAREN VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN hierbij kado Boekhandel VOS skil boormachines plakplastic met 50% korting behang 10-t/m 50% korting ma FA. J. COENEN Dan kan de familie en dan kunnen alle kennissen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit want nu kunt u uw geboortekaartjes snel en gemakkelijk bestellen bij de Geen voorrang aan bromfietser verleend door H. van U l VIlixUl Unü Omme DONDERDAG 20 JANUARI 1972 6 Vraagt uitermate weinig (vaste contributie 12,50 per jaar toeslag o.a. voor het Weerstands fonds 0,50 per huis) Geeft uitermate veel (adviezen en bescherming eige- naarsbelangen) Aanmelding voor het lidmaatschap: Stadsring 143 - Amersfoort; Tel. 03490-15952 Dodeweg 1 - Leusden - Tel. 03490-16433 DIRECT DOEN EENDRACHT MAAKT MACHT met triplo bodem, 7 dig. 310.85 6 dig. Gero Zilmeta kookbestek ter waarde van 30.45 Grijp Uw kans bij: HESSENWEG 323 - ACHTERVELD TELEFOON 03425 472 en hulpstukken 5 korting en vele andere koopjes bij SCHILDERS- EN ^CPC Rl AM BEHANGERSBEDRIJF V.SC3 DLwfVl HESSENWEG 230 - TELEFOON 623 ACHTERVELD I I RADIO-T.V.-DIEPVRIES Rozendaallaan 1 - Leusden-Centrum Toonkamer achter de Diepvries dagelijks geopend. VOOR UW RADIO OF T.V. ANTENNE OOK VOOR C.A. SYSTEEM DE GEMEENTE LEUSDEN GROEIT!! Het aantal inwoners stijgt elke dag. U kunt hen het beste berei ken door een advertentie in de LEUSDER KRANT. Natuurlijk, want die verschijnt elke week vrijwel huis aan huis. Verkrijgbaar bij Optiek - Uurwerken Goud Zilver HESSENWEG 311 - ACHTERVELD FINNMARK 3 - LEUSDEN/CENTRUM - TEL. 03496-1495 (Kom alvast eens neuzen in onze prachtige nieuwe kollektie!) LEUSDEN - Op de hoek Arnhemse- weg/Maanweg vond zondag een botsing plaats tussen een personenauto be stuurd door de heer W uit Den Haag, die op de Maanweg reed ende Arnhem- seweg in wilde slaan en daarbij geen voorrang verleende aan de bromfiet ser L H de V. uit Woudenberg Ma teriele schade was het gevolg. Abonnementsprijs: 2,50 per kwartaal, 9. per |aar. Losse nummers 20 cent. Advertentietarieven: Zonder kqntrakt 15 cent per mm. ..Leusderheitjes" per regel 0,66 (bij vooruitbetaling) Kontrakt- prijzen op aanvraag - 13 - Een tamelijk eind buiten de havenstad, waar het oerwoud begon liep een ander groepje negers, die met elkander twee draagstoelen droegen, waarin twee de zelfde mannen zaten Het waren de pro fessoren Zebedeus en Zacharias Knik- kerbok, tweelingen en natuurvorsers van beroep Ze trokken op deze wijze het binnenland in, op zoek naar vreemde planten, bomen en beesten De tocht was tot nu toe heel rustig geweest, maar ineens hoorden zij dravende voet stappen achter zich Het was een neger, die opgewonden tegen de dragers sprak. Een groot geweeklaag klonk, .toen de ne ger was uitgesproken. ,,Er is iets aan de hand' stelde Zebe deus Knikkerbok vast Zij stapten tege lijkertijd uit hun draagstoelen en voegden zich nieuwsgierig bij het groepje opge wonden, ogen-rollende negers „Wal er aan de hand?" vroeg Zebedeus in d gertaal, die hij van te voren ingestudet had „Wat is er gaande?" vroeg Zach rias. „Een draak!" vertelde de nege in koor. „Een man met een draak de stad! Een afschuwelijk grote draak De tweeling-broers keken elkaar m ernstige gezichten aan en knikten to tegelijkertijd. FEUILLETON -22- Eén keer kwam de fabrikant inder daad, dronk haar koffie en keek in vijf minuten vijf keer op ziin horloge, zo dat Akke hem al gauw liet gaan „Ik kan geen hoogte meer van ze krijgen", zei Akke tot zichzelf, nadat hij vertrokken was Gelukkig kwam Jacob weer regel matig één keer per week naar Bolle- ga en dat waren prettige uren voor Akke Ze had nu altijd een of andere lekkernij in huis een gebakje of een taart, of ze maakte een slaatje Ze hadden genoeglijke uurtjes, zaten in de tuinkamer, als het mooi weer was, of in de gezellige keuken Bij het af scheid kusten ze elkander op de wang als goede familieleden. Op een avond zei ze. toe het zijn tijd was om te vertrekken ..Als je wilt, mag je nog wel een uurtje blijven. Dan breng ik je met de wagen thuis. Het is mooi weer en ik ben de hele dag de deur niet uit geweest." Tijdens de rit naar Leeuwarden, vroeg Jacob eensklaps „Hoor je nog wel eens van Jan van der Spoel AK- ke?" „Hij is in Amerika, op een studie reis", antwoordde ze met beheerste stem „Hoezo?" zo maar Neem me niet kwa lijk, maar ik dacht, dat je nogal dik was met de familie? Jullie zijn ver leden jaar immers samen met va kantie geweest0" ,,Ik kom nog wel eens in Heeren veen. Ze bouwen een nieuwe fabriek in Bollega" Jacob knikte. „Ik heb er van ge hoord" Op de terugreis dacht ze Er is iets met Jan aan de hand Zou het soms een mop zijn, die studiereis? Maar ik heb toch zelf een kaart van hem gehad uit New York Het was kennelijk zijn hand schrift Toch zit er iets scheef Van der Spoel en zijn vrouw zijn ook niet meer zoais vroeger Wat is daarvan de be doeling? En waarom Vroeg Jacob er in eens naar? Weet hij soms meer? Hou den ze allemaal wat voor me verborgen9 Doch ze kon op al deze vragen geen antwoord geven. De volgende dag bezocht ze Lena in Leeuwarden, waar ze als altijd opgeto gen werd begroet. Doch ook hier werd een gesprek over Jan zo kort mogelijk gemaakt en stapte Lena ineens op een ander onderwerp over. Ook hier was de sfeer niet meer zoals eerder. Toen Akke op een gegeven ogenblik via de spiegel Lena's blik zag, las ze er me delijden in en toen kon ze er helemaal geen touw meer aan vast knopen Alles werd haar pas duidelijk, toen Jacob op een avond in juli langs zijn neus weg meedeelde, dat Jan van der Spoel tijdens zijn studiereis blijkbaar ook nog voor andere dingen tijd gehad had, want hij kwam met zijn verloofde een dezer dagen terug in Nederland de dochter van een der grote Ameri kaanse staalmiljonairs Ze beheerste zich met ijzeren wils kracht. Ik mag niets laten merken, dacht ze, doch ze voelde het bloed uit haar gezicht wegtrekken Ze probeer de zich een houding te geven, door naar het gascomfoor te lopen en de vlam te temperen Ze keek in de pan, die ze op het vuur had staan, roerde er even doelloos in met een grote lepel en antwoordde, haar stem zoveel mogelijk in bedwang houdend „Dat zal pa Van der Spoel niet onwelkom zijn Al was het alleen maar op zakelijk gebied." Jacob knikte. „Zo gaat dat dikwijls in dergelijke families Meestal vloeit daar een zakelijke belangengemeen schap uit voort." Die avond kuste ze hem hartelijker dan anders. Ze hield zijn hand vast en vroeg Waarom kom je niet eens een weekend? Het huis is groot genoeg Maken we er een fijne zondag van. Hij keek haar verrast aan „Wat graag, maar ..jij .als vrouw alleen „Jij bent het enige familielid, dat me trouw is gebleven. Mag ik alsje blieft iemand van mijn familie voor een weekend uitnodigen?" De jongen dacht even na en knikte „Je hebt gelijk Geweldig. Akke. ik ver heug me er nu al op. Zaterdagmiddag zie je me wel verschijnen," Doch vrijdagsavonds ontving de jongen een telegram „Ben plotseling verhinderd Uitstel is« geen afstel Houden het op volgend weekend Ak ke Hoofdstuk 28 DE GEZICHTSEINDER TEGEMOET Zondagsmiddags reed Akke het hek door van villa Ineke, waar directeur van der Spoel woonde Terwijl ze de woning naderde, zag ze verscheidene auto's staan De tip was dus ïuist, dacht ze. Receptie van drie tot half vijf Onverwacht deze week thuis ge komen en nu hier een foestje ter ge legenheid van de verloving Maar voor Akke geen uitnodiging Doch dat is na tuurlijk niet nodig, want ze hebben zelf gezegd Als je zin hebt, kom je maar aanwippen. Wel, ik heb nu zin, goeie zin zelfs. Ze stapte uit en smeet het portier dicht Met haar tasje onder de arm be trad ze het bordes. Een bediende vroeg even en vroeg haar naam. Een gehuur de kracht, dacht ze Speciaal voordeze middag natuurlijk. Mevrouw Schaarsma de Zwart uit Bollega," antwoordde ze op afgemeten toon. Na zich in de hall wat opgeknapt te hebben, volgde ze de bediende naar de grote salon, alwaar ze werd aangekon digd Mevrouw Schaarsma de Zwart uit Bollega. Houd je goed, Akke, zei ze tot zich zelf. Laat je niet kennen; gun ze dat ge noegen met In het midden van het vertrek zag ze Jan van der Spoel staan, naast hem een jonge vrouw, een knap. roodharig ding, bijna even lang als de jongen Dus dat is ze Zonder zich om de andere gas ten te bekommeren, stevende ze recht op het paar aan, wist een parelende glimlach te voorschijn te toveren en stak haar gehandschoende hand uit naar de jongeman: „Zo, Jan welkom in Nederland Ze keek hem een ogenblik monsterend aan „De reis schijnt je goed te hebben gedaan Je ziet er ten minste fantastisch uit En eh van harte gefeliciteerd met je verloving Wil je me even aan de aanstaande vrouw voorstellen?" Hij drukte haar uitgestoken hand en knipperde met zijn ogen Terwijl hij even zijn lippen bevochtigde, probeer de hij te lachen en zei .Dank je, Akke. Dit is Vivian Ze verstaat nog geen Hollands Vivian, this is mistress Schaarsma, a friend of our family Akke keek naar het meisje.dat vrien delijk lachend haar hand uitstak, die de vrouw drukte ..How are you, mistress Sjaarsma?" Akke knikte vriendelijk - dat kind kan het ook niet helpen - en zei „I congratulate you, miss He is a lucky bird with you." „Thanks you, mistress Sjaarsma Akke wendde zich weer tot de jongen. „En goede reis gehad? Veel geleerd, dat je van pas kan komen9" „O ja, Akke, heel best. dank je," „Mooi. Dan ga ik nu even je ouders opzoeken om hen geluk te wensen Ik zie je nog wel So long' Ze draaide zich om en liep langzaam door de zaal, knikte een paar maal, als ze een broer of zus van Jan zag Van der Spoel stond te praten met een paar collega's, toen Akke door de salon liep Sindsdien had hij haar niet meer uit het oog verloren en toen Akke met een betoverende lach op haar ge zicht en uitgestoken hand op hem toe liep, slaakte hij een zucht „En de vader ook gefeliciteerd," zei ze, hem de hand drukkend. „Ik moet zeggen, uw zoon heeft een goede smaak. Werkelijk, een allerliefste verschij ning, meneer van der Spoel „Dank je, Akke Leuk, dat je er ook bent Het is eh min of meer een onderonsje, zie je9" Akke knikte „Ja. dat begrijp ik vol komen Ik dacht: laat ik eens een paar uurtjes naar Heerenveen gaan. Om on verwacht met mijn neus in de boter te vallen. Bof ik even?" „Die Akke. „Nou. ik ga uw vrouw even opzoe ken." „Ze zal daar ginds wel ei gens zijn, Akke Na een half uur was Akke aan het eind van haar krachten Als ik nog tien minuten blijf, zak ik in elkaar Dus ging ze naar de verloofden „Ik ga er weer vandoor, Jan Het beste. he° En tot ziens Hij hield haar hand vast en antwoord de met gedempte stem „Ik ben je nog een verklaring schuldig. Akke Ze keek hem spottend aan. „Gemak kelijk, he, dat je verloofde geen Ne derlands verstaat Spaar je de moeite. En eh dank je wel voor het gezel lige uurtje Veel geluk Ze gaf het meisje even een hand, mompelde een paar hartelijke woorden in het Engels en draaide, nog steeds de gelegenheidsglimlach op haar ge zicht. zich oin, waarna ze vriendelijk knikkend het vertrek verliet Maar in haar wagen, toen ze het hek uitgereden was, brak haar zelfbeheer sing Zenuwachtig stak ze een sigaret op. doch ook dit gaf haar niet Met be vende hand draaide ze de wagen een landweg in, stopte en zette de motor af Toen snikte ze het uit, leunend op het stuurwiel Na enkele minuten kalmeerde ze. droogde haar tranen en knapte zich een beetje op. Ze inspecteerde zich zelf in de spiegel, startte en reed langzaam terug naar de grote weg. Terwijl ze binnen enkele minuten tussen het drukke verkeer geklemd zat en nauwelijks veertig kon rijden, dacht ze Schooiers zijn het allemaal Omdat ik geld had, accepteerden ze me In m'n gezicht waren ze vriendelijk en hartelijk En dankbaar, omdat ik hun zoon geholpen had, zodat hij niet naar de gevangenis hoefde Beleefd heidshalve nodigde men mij uit en was men overdreven vriendelijk In Leeu warden en in Heerenveen Het werd me zelfs genadig toegestaan om mee te gaan met vakantie Maar toen Jan ver liefd op me werd, greep Pa in Stel je voor... een weduwe en meid, die met een grijsaard gehuwd geweest was dat kon toch zeker niet? Daar moest een stokje voor gestoken wor den Dus werd snel een Amerikaanse reis op stapel gezet. Pa zal daar zijn instructies wel gegeven hebben, met als gevolg, dat een der rijkste Amerikaanse staaldochters de onervaren jongen kon strikken Precies passend in het pa troon, dat de heer en mevrouw van der Spoel voor hun zoon's toekomst gewe ven hadden En daarin paste niet Ak ke. de jonge weduwe. Ondanks haar geld Ondanks hetgeen ze voor de schlemielige zoon gedaan had. Vandaar, dat niemand in Bollega wat van haar wilde weten. Dat ze nooit uitgenodigd werd bij officiële gelegenheden Dat ze nimmer gevraagd werd zitting te nemen in een of ander comité, ondanks haar geld. Trots het feit, dat ze de we duwe was van de oud-notaris Schaars ma de Zwart. Of misschien wel juist daarom. Al haar aanbiedingen om in charitatieve verenigingen mee te wer ken werden dankbaar en welwillend in overweging genomen, doch daar bleef het dan bij Nimmer kreeg ze meer daarover bericht. De notabelen van de stad negeerden haar immers altijd al? Zelfs de leveranciers aan de deur waren anders geworden tegen haar, nadat bekend werd, dat ze in het ge heim met de oude man getrouwd was Natuurlijk leven ze beleefd, doch voor de rest.. Iedereen zag haar als een handige avonturierster, die gauw nog even geprofiteerd had van demogelijk heid om rijk te worden De heerseres in het grote huis aan de Voorstraat, schatrijk maar door niemand ge acht misschien wel veracht. Met al je geld, Akke, moeten ze je niet. De ge meenschap heeft je gedoodverfd in het stadje Alleen als ze je nodig hebben, dan ben je goed genoeg Om een zoon uit te pureé te helpen. Of om te bemidde len, zodat er een stuk grond tegen een schappelijke prijs gekocht kan worden Voor de rest tel je niet mee. En kijk niet te veel naar knappe jongemannen, want je past niet in dit milieu. De vroegere werkster, die op een schoen en een slof uit Metslawier is gekomen aanwaaien. Die de stenen vloeren heeft gedweild in het grote huis en het zeil gewreven Die de buitenboel heeft gedaan met ragebol en waterslang En zoiets is ineens mevrouw Schaarsma Wel, wel, wat een uitgekookte griet, he9 Om die ouwe nog net even op zijn sterfbed te strikkenLiefde9 Mens. laat me alsjeblieft niet lachen: Hij kon haar grootvader wel zijn Wat zeg ik9 Over grootvader En zoéén zouden wij ac cepteren? Nee. dat is een beetje te veel gevergd. Met zoiets willen wij liever niets te maken hebben Als je voor een dubbeltje geboren bent, moet je een dubbeltje blijven Tegen de avond was ze weer thuis, grijnsde tegen haar spiegelbeeld in de keuken en ging het eten klaarmaken Idioot vaii haar om er nog heen te gaan Maar ze hebben in ieder geval gezien, dat ze zich niet liet kennen „Ik zal je schrijven, Akke een lange brief En ik neem wat leuks voor je mee. "Een kaartje „met veel liefs", en daar bleef het bij „Ik ben je een verklaring schul dig, Akke. "Houd jij je verklaring maar voor je jongeman Vertel later maar aan je vrouw, als ze goed Neder lands verstaat, dat je verliefd bent ge weest op een rijke weduwe, een vroe gere werkster. Of misschien vertel je het nooit Wees jij maar gelukkig met je Vivian en dame uit de betere kringen, precies passend bij jou, want jij zit ook in die betere kringen. Een werkster past niet in een betere kring, al bulkt ze van het geld Idioot, dat je bent geweest. en je hebt je nog laten kussen ook op die afscheidsavond In haar eentje zat ze te eten en toen ze opnieuw de tranen naar voren voelde komen, werd ze nijdig. Gek ben je, om je er zoveel van aan te trekken. Je hebt geld je bent een rijke vrouw Lach om iedereen en ga genieten van het leven Het is zomer ga op reis en zie de wereld Waarom sluit je het huis niet en trek je er op uit9 Plotseling kreeg ze een idee Ze was er zelf zo verbluft over, dat ze er geruime tijd over nadacht, maar des te meer leek het haar goed Ze sprong op „Ik doe het "mompel de ze, en liep naar de telefoon. Na enige tijd in het telefoonboek te hebben gezocht vond ze het nummer, dat ze draaide Een vrouwenstem meld de zich ,,U spreekt met mevrouw Schaarsma uit Bollega Is meneer Derkindere ook thuis9 Wat zegt u9 Jacob, ja, die be doel ik. Ja? Mag ik hem even hebben?" Ze wachtte even, tot ze zijn stem hoorde „Jacob, met Akke. Luister eens, neef, ik ga een lange reis maken door Europa. Morgen koop ik een nieuwe wagen, een grotere en met een paar dagen smeer ik 'm Maar ik heb een sekretaris nodig, die met me mee gaat. Iets voor jou?" Ze hoorde de jongen gnnneken. „Is dat een mop, Akke9" .Ik ben net thuis Kom hierheen, dan bepraten we het samen. Of het moet je niet lijken „Als het menens is, Akke, ben ik (Van de redaktie) je mee hebben, als mijn sekretaris. be grepen?" „Maak de koffie maar vast klaar 0- ver tien minuten gaat er een bus, die haal ik nog „Oké, ik wacht op je Twee uur later had Akke haar ver haal gedaan „Ik heb er genoeg van. En ik heb van vandaag af maling aan ieder een Ze hebben het ook aan mij Ik sluit de zaak hier af en deponeer de sleutels bij de notaris en ga op reis. Ik weet niet, wat je op dat kantoor verdien, maar bij mij krijg je hetzelfde. Plus gratis kost en hotel De jongen dacht na „Het klinkt ont zettend verlokkelijk, Akke Maar ik kan toch niet op stel en sprong daar weg? Fatsoenshalve moet ik een maand van tevoren opzeggen Ze haalde haar schouders op. „Zo je wilt. Morgen koop ik een nieuwe wagen en ga me verder reisvaardig maken Woensdag wil ik vertrekken. Je weet nu mijn plannen Je moet zelf beslissen Hoe je dat met je baas in orde maakt, is mijn zaak niet Je kunt mee Als mijn sekretaris, begeleider, chaperonneur, beschermer, chauffeur en penning meester Noem maar op. Maar dan ook woensdagmorgen acht uur present. Ben je er niet, dan blijf je maar rustig op je kantoor Hij keek haar aan en zag aan haar gezicht, dat ze het meende Dat het haar ernst was Tenslotte knikte hij. „In orde, Akke. uw dienstwillige die naar Woensdagmorgen vroeg hang ik aan de bel Als je wilt. Dinsdagavond al Hij stak zijn hand over de tafel uit en zij greep die en drukte die stevig. „Afgesproken, neef Jij en ik we horen bij elkaar. Jacob. mijn man., jouw oomheeft me veel geld nagelaten. Ik weet nu precies hoeveel het is. En toen wij getrouwd waren, zei hij 's avonds „Akke, als ik er niet meer ben, dan moet je niet om mij blij ven treuren, maar dan ga je genieten van het leven, dat wil ik Er zal geld genoeg zijn om te reizen Je bent jong, profiteer van de gelegenheid, die je dan zult hebben Dat zei hij. Maar ik wilde het niet, zo kort na zijn dood. Ik wilde anderen gelukkig maken en daarom bood ik aan te werken voor be paalde verenigingen, die er zijn om andéTen te helpen. Maar men had m( niet nodig met al mijn geld. Stel j voor ik paste niet in hun hokje, d ze angstvallig voor me gesloten hieldu Niemand had belangstelling voor mi; goede wil, mijn verlangen om te he' pen, omdat ik dacht anderen met mij geld gelukkig te kunnen maken. Ik wij lucht voor hen, en dat zal ik altijj blijven Hier in de stad en in heel Fries} land Een geraffineerde werkvrouw, d>| een rijke oude man in haar web ge! vangen heeft, zo ziet men mij en di zal altijd zo blijven." „Maar zo heb ik nooit gedacht, Akke ik heb je wel begrepen ..ik snaps dat je een hart vol liefde bezat en na bezit. En dat je van je liefd» wilde ge-, ven aan oom Jacob. Ik weet immers,dr je hem nog gelukkig hebt kunnen mat ken?" Ze knikte en keek dromerig voa zich uit „Ja," antwoordde ze zacb'. „ik weet, dat hij gelukkig is gewee< en ik was het ook. Drie dagen warenr- ziels gelukkig met elkaar, alleen a. als we elkaar zagen., alleen al. al we elkanders hand vasthielden. Mee verlangens hadden we niet. Dn volle dagen De vierde dag was 1» afgelopen „Akke ik heb altijd in je geloofd echt waar Ze keek op en glimlachte Metee stond ze op en liep om de tafel heei Op de tafelrand ging ze zitten en lego haar arm om zijn schouders. „Ikfc soms aan je getwijfeld, Jacob, wat mijn man zei wel eens: Hij kan, al hij wil, maar het nest. waaruit hij voor gekomen is, deugt niet Dat was vo" mij een waarschuwing. Eén keer k je het bijna voor goed bij me verbrui: Toen je zag, wat de gevolgen ware: toonde je je toch nog een kerel en wil de je de konsekwenties dragen D: vond ik flink En jij zult je fouten e gebreken best hebben. Als wesamenfl reis gaan, zullen we ook wel eens rui' met elkaar krijgen. Ik ben ook gerf heiige. Maar jij enik.. maatschapp lijk staan we op gelijke voet. Daarc* wil ik je mee hebben, zie je?" Hij greep de arm, die omzijnscho. ders lag en drukte die heftig. .Akk-: ik verheug me er op. Je kunt op me rf kenen." „En je baas?" vroeg ze lachen: .Ik zeg het morgenochtend metee: Ja, ik laat me daar zo'n kans lopes iedere dag weer opnieuw in jouw bi bijheid te zijn." Ze sprong van de tafel en trok he: overeind. Terwijl ze hem met bed armen vasthield, vroeg ze. „Is dat wat waard?" En ofDat is me alles waardAkke Ze drukte een kus op zijn wang liet hem los. „Dan doen we dat, neefl Drie dagen later reed een fonkejS nieuwe auto de stad uit. Aan het stuJ| een jongeman in een keurig costus aan zijn zijde een jonge vrouw, alle maar recht voor zich uitkijkende gezichtseinder tegemoet. Een nieu» blijde verte. einde

Leusder Krant | 1972 | | pagina 6