Leusder aktiekomité zet zich in voor natuurbe houd en autobeperking De SI O zal de natuurgebieden Hertekop en De Boom vernietigen pm Geen asfaltzee maar openbaar vervoer „HET VIADUCT' ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN GESLIPT eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOuitNBURG I T G A V E BARNEVELDSE DRUKKER IJ UITGEVER IJ NV. DIREKIIE: H. J. HEINE END. REBEL (Van de redaktie) LEUSDEN - Regelmatig verschijnen in deze krant ingezonden stukken van het aktiecomité KNALgroen. Stukken, die de inwoners van de gemeente Leus den telkens weer wijzen op wat ze heb ben aan natuurschoon en wat ze kwijt kunnen raken als ze niet op hun tellen passen. Wie of wat is KNALgroen? We hadden een gesprek met drie van de vier initiatiefnemers, Flip ter Wolbeek uit Amersfoort (student en leraar En gels), Miciel Nieboer uit Amersfoort (student aan de peadagogische aca demie) en Maarten 't Hart uit Leus den/Centrum (student aan een kunst academie) en Ruud de Man uit Amers foort was afwezig. Vier jonge mensen, die er vanuit gaan, dat hun kinderen straks in een leefbare wereld moeten kunnen leven. Dat kan echter alleen maar, zo zeggen we, als we er nu waken, dat de natuur niet wordt irnietigd en opgeofferd wordt aan :hniek en vooruitgang. Wie denkt ieuw met idealistische jongeren te n te hebben, die hun tijd doorbren- met dagdromerij en theoretisch wam, heeft verkeerd gedacht. Na- rlijk. ze ontkennen het zelf ook t, ze zijn op het gebied van wegen- w e.d. niet bepaald deskundig, maar trachten toch alternatieven te zoe— voor wat ze noemen de „onver- Idelijk komende asfaltzee, het pa lijs der auto's". Daarbij roepen de hulp in van wèl deskundige men- die hen van advies dienen. Ze klop- daarbij ook regelmatig aan bij rheidsdiensten, zij het niet altijd cesvol KNALgroen, een pracht van afkorting voor ,,Komité voor Na- irbehoud en Autobeperking Leusden Hun eerste projekt is de provin ciale weg Amersfoort - Veenendaal, de 5 10. De vooral in Leusden berucht jeworden weg, die, voor zover bekend, Iwars door de Schutterhoeflaan, de Hertenkop en de Boom is gepland. Hun iktie beperkt zich niet tot het alleen naar mondeling of schriftelijk ageren liertegen, maar ze verdiepen zich ook In alternatieven en zogen er tevens ■foor, dat ze beslagen ten ijs komen, vanneer wordt gevraagd waaróm deze veg geen doorgang mag vinden of een nnder tracé moet krijgen KNALgroen is eigenlijk ontstaan lankzij de mislukte hoorzitting van de •aadscommissie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening naar aanlei- van de nota eerste structuurplan sden/Centrum. Een groot deel van avond werd toen besteed aan de der genoemde S 10. De deskundigen de stuurgroep van de gemeente isden hebben toen ontzettend veel "eite gehad om stand te houden tegen stroom van vragen over deze nieu- asfaltzee" in Leusden's groene t. De initiatiefnemers van KNAL- en hebben zich die avond dermate rgerd aan de lichtvaardigheid waar met de natuur werd omgespron- dat op dat moment KNALgroen d geboren. INVENTARISATIE Het eerste projekt is dus de ge wraakte S 10 geworden. Wat hebben ze er tot nu toe aan gedaan? Maarten 't Hart in trekt en biologie als hobby heeft, zegt: Naast het proberen te vinden van alternatieve tracé's voor de S 10 en dan vooral dusdanig, dat de natuur gebieden behouden blijven, hebben we veel gedaan aan inventarisatie van de betreffende natuurgebieden. We hebben een vogel-inventarisatie gemaakt van de Hertekop (het gebied tussen de Lock- horsterweg, Schutterhoeflaan, Arn- hemseweg en spoorlijn) en zijn begon nen met een inventarisatie van De Boom, die we deze zomer hopen af te maken". Koolmees: nu nog in de Hertekop te vinden. ZIE HET IN KLEUR LEUSDENC. 03496-1235-1510 Om een dergelijke inventarisatie te kunnen maken is niet alleen kennis en liefde voor de natuur nodig, maar men moet ook vroeg opstaan. Want hoe later op de dag, hoe storender de ge luiden van de verkeerszee aan de ran den van de natuurgebiedenMaar ten 't Hart heeft er een komplete stu die van gemaakt en het is bijzonder interessant om zijn bevindingen te le zen Er blijken zich maar liefst 122 geregistreerde broedparen in De Her- tenkop te bevinden met daarbij nog een aantal ,,niet zeker" geregistreerde broedgevallen. De konklusie van dit rapport ten aanzien van de vogelstand is dan ook als volgt. ,,De Hertenkop is vrij rijk aan vogels Het feit, dat er zes van de acht in ons land voorko mende mezensoorten en een groot aan tal goudhaantjes eh bonte vliegenvan gers in dit bos broeden, geeft ons toch wel reden om te zeggen, dat dit bos naast waarde als groenstrook, ook als broedgebied waardevol is en als zodanig in geval van bedreiging beschermt dient te worden!Bovendien ontdekte KNAL groen, dat het vennetje, dat zich mid den i d Hertekop bevindt zeer zuurstof rijk water heeft, waardoor enkele wei nig voorkomende insekten hun domi cilie hier hebben gevonden. Een reden temeer, om de Hertekop te sparen! UNIEK Momenteel is KNALgroen, met name Maarten 't Hart, bezig geweest met de Wanneer rijkswaterstaat een klaver blad zou gaan projekteren, zou de aan sluiting van de S 10 op Rijksweg 23 er zo uit komen te zien. Uiteraard ten koste van veel natuur èn o a de Schut terhoeflaan, aldus stellen leden van het KNALgroen het zich voor. inventarisatie van De Boom ,,Dit is een bijzonder uniek en interessant natuurgebied, een bundeling van wei degronden en bossen. Het heeft een ontzettende gevarieerdheid wat haar fauna betreft. Ik ben nog niet lang bezig geweest met de inventarisatie, maar nu reeds heb ik maar liefst zeven nachtegalen en talrijke roofvogels in De Boom gesignaleerd." Vanzelfspre kend blijft er weinig over van dit natuurgebied, wanneer de S 10 er dwars door heen zou worden getrokken. Ook al zou dan een deel ervan nog kun nen worden gespaard, de opdringende auto-massa zal de dan nog aanwezige vogels beslist uit dit unieke gebied ver drijven ALTERNATIEVE TRACE'S Gewapend met het provinciale we genplan, met gemeentelijke kaarten en plattegronden is KNALgroen ook begon nen met het vinden van alternatieve tracé's voor de S 10. Eenvoudig is dat beslist niet, want het zijn geen wegen bouwers. Wèl natuurliefhebbers, dus proberen ze een tracé te vinden, die de aanwezige natuurgebieden mijdt en er liefst met een hele grote boog om heen gaat. Hun eerste voorstel is om de Arnhemseweg als de S 10 te laten fungeren en pas voorbij De Boom de werkelijke vierbaansweg te beginnen Overigens vragen de leden van het aktiecomité zich wel af hoe rijkswa- Donderdag 27 januari 1972 3e jaargang no. 40 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS voor het personenverkeer te gaan die nen. Verder denkend is het zelfs mo gelijk een ringsjioorlijn te creeren vanaf deze spoorlijn, door het nieuwe Leusden naar de spoorlijn Amersfoort- Apeldoorn en dan terug naar Amers foort Bij een voldoende frekwentie zal de wegverbinding tussen Leusden en Amersfoort, de S 10, minder nood zakelijk worden Op die wijze zal de huidige Arnhemseweg kunnen blijven fungeren als doorgangsweg naar Vee nendaal. En zal het natuurgebied ge spaard blijven! Wij delen het optimisme van het college van b. en w van Leusden niet, dat zegt. dat in de toekomst wellicht gebruik gemaakt zal worden van scho ne auto's, die het natuurgebied niet meer aan zullen tasten door lucht verontreiniging Bovendien: ook schone auto's moeten rijden en hebben wegen nodig We moeten nu duidelijk kiezen voor het openbaar vervoer!" Zwartkop-eieren den tot lavaplaten zijn geworden Ziehier dan de welvarende mens, die zijn eigen uitvindingen niet onder kontrole weet te houden, net een kind bij een onbewaakt medi cijnkastje: Levensgevaarlijk" Flip ter Wolbeek, Miciel Nieboer, Maarten 't Hart en Ruud de Man. Vier idealisten en realisten. Samen het nog Jonge KNALgroen. Wie steunt hen inde strijd om het natuurbehoud? Wie sluit zich aan bij hun akties? Het adres is: KNALgroen, p.a. Flip ter Wolbeek, Arnhemseweg 300, Amersfoort. terstaat straks de aansluitingen wil gaan maken van de S 10 op Rijksweg Z'i (kruispunt Lockhorsterweg/Dode- weg/Arnhemseweg). Een normaal kla verblad is volgens hen bijna niet on mogelijk, tenzij er een wel heel groot gebied wordt opgeofferd aan het rijk van koning Auto Van de Hertekop en de Schutterhoeflaan blijft dan niet veel meer overen wat er dan kan blijven staan zal beslist niet aantrekkelijk meer zijn om er te wonen. Een andere oplossing is er ook. Hoewel ze niet des kundig zijn, hebben ze toch getracht een beeld te geven van een mogelikheid. De natuurgebieden worden dan niet aan getast, maar het wordt wel wringen op dat kleine stukje wat dan over blijft voor het asfalt. Beide mogelijkheden zijn niet aan trekkelijk en eigenlijk heeft KNALgroen maar één oplossing: VERGEET DES 10 helemaal. Intensiveer het spoorweg verkeer (openbaar vervoer) tussen Amersfoort en Leusden/Zuid. De aktie- leden twijfelen namelijk aan de redene ring, dat de S 10 bedoeld is als voor naamste wegverbinding tussen Amers foort en Veenendaal. Ze geloven veel eerder, dat het de auto-verbindinggaat worden tussen Leusden (het nieuwe Leusden) en Amersfoort. Dan wordt die S 10 namelijk overbodig indien men het openbaar vervoer gaat inten siveren. De spoorlijn Amersfoort-Vee- nendaal (een goederenlijn) is, aldus KNALgroen, uitermate geschikt om LEVENSGEVAARLIJK KNALgr' en, een aktiecomité. dat het uiet bij woorden laat, maar intensief bezig is naar het zoeken van oplossingen. Enthou siaste jongeren die zich in willen zetten voor een betere, leefbare toekomst Jongeren, die met angst in hun hart de toekomst tegemoet zien. Een toekomst met louter woningen en wegen. De woningen vormen samen een nieuw type eiland. ,,Dit nieuwe type eiland wordt niet meer omspoeld door water, maar begrensd door as falt De havens ervan ontvangen geen schepen, maar auto's. Het asfalt om deze eilanden wordt voortdurend bereden door een on ophoudelijke stroom ingeblikte mensen, die vanuit hun geconser veerde toestand het leven op de eilanden en die van hun mede- aardbewoners totaal onmogelijk maken, net zolang tot ookdeeilan- Groene specht nu no«r le vinden in de Hertekop LEUSDEN/CENTRUM - Op donder dag 20 januari omstreeks half 8 's avonds kwam een bestelwagen be stuurd door K G B. uit Leusden-cen trum in de scherpe bocht t h v de woning van de heer Buining op de Burg. de Beaufortweg door de glad heid van de weg in een slip terecht Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor De wagen werd wel beschadigd. Kwekerij - Bloemisterij Het beste adres voor al uw PLANTEN EN BLOEMEN voor Leusden en omstreken Zie onze advertentie elders in dit blad

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1