M. RAVENHORST ËÉL o TWINTIG STAPPEN TERUG Kappie en de reis met troeteltje MAUD NAGEL VERLOOFD? GETROUWD? H. E. v. d. HENGEL WIJ GAAN DOOR TOT ZATERDAGAVOND WEEKEND AANBIEDING h ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEER 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 A LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT Ons nieuwe feuilleton twintig stappen terug bijzonder interessante causerie en de demonstraties met de schoonheids, producten van ons huis S Hoofdpri|S: een assortiment cosmetica produkten ter waarde van 75, 2e prijs: 3e prijs: een volledige schoonheidsbehandeling. 11.50 1 f es FRANSE COGNAC "oorl 1.95 95 SINAS SLIJTERIJ-WIJNHANDEL c# SX^C- O 9 9 DONDERDAG 27 JANUARI 1972 met onze speciale aanbiedingen en 10% korting ook voor deze laatste paar dagen nog een speciale aanbieding in Oud Hollandse eethoeken al onze Oud Hollandse eethoeken met 5 jaar garantie HESSENWEG 72 - STOUTENBURG TELEFOON 03490-20840 Wij hebben het genoegen U hierbij uit te nodigen voor een op woensdag 2 februari aanvang 20.0U uur in het Ne derlands Hervormd Centrum. Asschatterweg 23, Leus den-C. De schoonheidsspecialistes van het Huis Dr. N. G. Payot zullen de toepassing der produkten uiteenzet ten en enkele demonstraties verzorgen. Tijdens de pauze, waarin U koffie wordt aangeboden zullen wij drie mooie prijzen verloten: cosmetica ter waarde van 50. Tevens kunt U een afspraak maken voor een geheel gratis huidadvies. Een specialiste is hiervoor bij ons aanwezig op 3 en 4 februari. Reserveringskaarten kunt U persoonlijk of telefonisch aanvragen bij: ARDENNEN 2 - LEUSDEN - TEL. 03496-1969 K alleen VRIJDAG en ZATERDAG 1 fles MARTINI van 6,10 voor 4.95 3 flessen SHERRY fies jus D' ORANGE van 1.35 voor van 0,95 voor 75 RUIME PARKEER-GELEGENHEID Hamersveldseweg 56 Leusden-Centrum Telefoon (03496) 1259 (voor fa. v. d. Berg voor Tuin en Dier) r- wr- ALS PIETJE EEN BROERTJE OF ZUSJE GEKREGEN HEEFT Dan kan de familie en dan kunnen alle kennissen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit want nu kunt u uw geboortekaartjes snel en gemakkelijk bestellen bij de FINNMARK 3 - LEUSDEN/CÉNTRUM - TEL. 03496-1495 'CCS- (Kom alvast eens neuzen in onze prachtige nieuwe kollektiel) .jy |y .|y .Jy .(y jy |y .jy sly |y .Jy |y .|y .Jy jy .[y |y Jy fy Iy L. T* -T* 'F* -T» -T* /f» /f» /f» /f» /f» /|s 9 9 9 ADM. FINNMARK 3 - Leusden-C. Abonnementsprijs: 2,50 per kwartaal, 9. per jaar. Losse nummers: 20 cent. Advertentietarieven Zonder kontrakt 15 cent per mm. ..Leusderheitjes" per regel 0,66 (bij vooruitbetaling). Kontrakt- prijzen op aanvraag. Bert Galestad, direkteur van een constructiebedrijf in Oosterbeek, wordt als hij in Nederland terugkeert van vakantie, aan de grens gear resteerd. De Arnhemse politie heeft zijn aanhouding verzocht. Daar, in het politiebureau, komt hij tot de ontdekking, dat zijn verleden is opgegraven Ruim twintig jaar geleden heeft hij in Arnhem een bank- loper beroofd, samen met zijn vriendin Sientje. De buit bedroeg bijna drie ton. Het is nooit uitgekomen, omdat de bankloper door een hart verlamming overleed Sientje vertrok met haar deel van de buit naar Australië en heeft daar op haar sterfbed een volledige bekentenis afgelegd, daarbij de naam van de hoofddader noemende Hoewel het misdrijf volgens de wet is verjaard, moet Bert Galestad TWINTIG STAPPEN TERUG op zijn levens weg, want alles wordt tot in de finesses weer naar voren gebracht. Na twee dagen wordt hij in vrijheid gesteld, maar dan komen voor hem de moeilijkheden pas, want niemand wil meer wat met de eens zo gevierde en bekende fabneksdirekteur te maken hebben. De opkomst, de triomf en de afgang van Bert Galestad wordt in ons nieuwe feuilleton op boeiende wijze beschreven. Misschien zal niet ie dereen het slot'bevredigend vinden, maar het feit, dat hij na de ont dekking alles verloor: directeursfunktie, vrouw en kinderen, huis en geld, vriendschap en genegenheid, is voor hem wel de zwaarste straf als de justitie hem ooit had kunnen geven In ons nummer van heden vangen wij aan met de publikatie van dit nieuwste feuilleton van de schrijver Frank van Falckenoort en wij zijn ervan overtuigd, dat u met belangstelling dit boeiende en bizonder originele verhaal zult volgen. REDAKT1E. _rxrr«j-wx«—i_n_i~li—ij—i_- _ri_ri_ii—i Feuilleton door Frank van Falekenoordt -1 - ,,Het vervelende van het inde middag terugrijden naar Nederland is, dat je dan de zon in je gezicht hebt", zei de man achter het stuur, zijn zonnebril opzettend. Wijzend naar de vurige bol "recht voor hem, wendde hij zich even tot de vrouw naast hem in de grote wagen; ,,Die houden we vandaag zo tot de afrit bij Arnhem. Zodra je de grote bocht bij Wesel door bent, heb je een ongeveer rechte weg" De vrouw luisterde', nauwelijks geïn teresseerd. ,,Als je nu op een drukke, smalle weg reed Maar hier is het breed genoeg en zoveel verkeer is er niet". ,,Nu ja, met een goed kwartiertje zijn we bij de grens. We kunnen nu binnen het uur thuis zijX". Ze gaf er geen antwoord op Hij meende haar te begrijpen. Lachend keek hij haar een ogenblik van terzijde aan. ,,Je verlangt weer naar huis, he?" ,,Jij dan niet? Mij dunkt Natuurlijk wel. De zaak, de kin deren Het is leuk, er drie weken tussenuit te zijn. Niemand weet beter dan jij, dat ik het hard nodig had. Al die narigheid met die mensen in de fahriPk ze willen steeds meer en vergeten, dat het geld. dat ze straks meer krijgen, ook verdiend moet wor den. Maar tegenwoordig willen ze zo veel mogelijk geld verdienen en zo weinig mogelijk presteren" Schouderophalend antwoordde de vrouw: ..Stil maar, dat weten we al lang Maak je er maar niet druk over Laat het voorlopig rusten. De CAO's zijn toch weer voor een jaar verlengd, niet?" ,,Een jaar is zo om", bromde hij gemelijk. ,,En dan?" ,,Dan zien we wel verder", pro beerde ze hem op te monteren ,,Geen zorgen voor de tijd". ,,Steek-es een sigaret voor me op?" Ze haalde er een uit het pakje, dat ze voor zich had liggen en knipte de aansteker open. Nadat ze er vuur in had gezogen, nam ze de sigaret uit haar mond en stak hem in de zijne. ..Je rookt weer te veel, Bert". Hij knikte. ..Weet ik Morgensteek ik mijn pijp wel weer aan. Ik ga pro beren het sigarettenroken te staken Ik heb aan de Tegernsee toch ook voorna melijk kleine sigaartjes gerookt?" De wagen passeerde het eerste aan kondigingsbord van de douane. De vrouw zei ..Krijg je geen last met al die flessen wijn?" ..Zien we wel. Desnoods betaal ik de invoerrechten Doorgaans controleren ze hier aan de grens nauwelijks En ze ker niet, als je van vakantie terug komt". Wat korzelig antwoordde ze: .Ik houd niet van dat gesmokkel. Voor een paar gulden meer koop je ze ook in Ne derland. Hij lachte en legde even zijn hand op haar knie. ,,Het is de sport, Betty. Smokkelen in het groot zou me toch niet liggen. Maar dit vind ik leuk". Geleidelijk aan minderde hij snel- heid. In de verte zag hij al de slagbo men en kantoren van de douane. Er stonden enkele vrachtauto's. Gewone auto's nauwelijks. Het was op deze donderdagmiddag niet druk. Tenminste niet in de richting Nederland ,,Pak het mapje met de passen en de groene kaart even, wil je9 Zijn we zó weer weg" Zwijgend opende ze het kastje en haalde er de papieren uit, die ze in haar schoot legde. De snelheidsmeter in de wagen zakte nu snel tot de veertig De man schakelde in een lagere ver snelling terug Bij het controlepunt stonden twee maréchaussées en een Duitse douanier Een man in uniform kwam langzaam aanlopen Het was de Nederlandse douane. Terwijl hij afremde, drukte de man zijn sigaret uit en zette zijn zonnebril af. Precies bij de vier mannen zette hij de wagen stil en opende het portierraam pje. .Goedemiddag", zei hij, vriende lijk lachend tot de maréchaussée, die zich naar het raampje boog en over handigde hem de beide paspoorten en de groene kaart. ..Dag mevrouw, meneer. Zakenreis? Vakantie?" Terug van vakantie. Ja. het zit er weer op Maar we hebben het bijzonder goed getroffen met het weer" De maréchaussée bladerde in de passen. De douanier liep om de wagen heen en bleef toen bij de politieman nen staan. De maréchaussée. die nog altijd in de pas bladerde, keek een ogenblik veelbetekenend naar zijn col lega. die nu naderbij kwam en ook inde pas keek De vingerweesnaardenaam. Ze keken er beiden naar, zonder een woord te spreicen, zonder elkaar aan te kijken. De man bladerde nog een keer in de pas. maar sloeg toen weer terug naar het blad me de naam en de foto Hij slaakte een lichte zucht en boog zich naar het raampje. ,,U bent me neer Galestad? Uit Oosterbeek9" ..Ja, allicht", antwoordde de man achter het stuur verbaasd. ,,Hoe lang bent u met vakantie ge weest?" ,,Drie weken, op de kop af. We reden op donderdagmiddag weg". ,,Was u ver weg?" ,,Aan de Tegernsee. Dat is bij Mun- chen. Hoezo9" ..Er is iets niet in orde, meneer. Ik moet u verzoeken, even uit te stappen en mee te gaan naar het kantoor hier" De verbazing groeide bij de man achter het stuur Waarom? Heb ik soms ergens een bon gehad9 Sta ik ge signaleerd? Dan betaal ik de boete met een Hoewel ik benme nergens van bewust" ,,Dat weet ik niet, meneer Ik kan geen beslissing nemen. Wilt u even meegaan?" Vergiste hij zich. of klonk er een lichte dreiging in de stem van de maré aussée? De man achter het stuur keek nog eens. en toen naar zijn vrouw, die ook al verschrikt zat te kijken. ,,Wat betekent dit, Bert?" vroeg ze ongerust. Weet ik veel dat hoor ik wel. Een ogenblik. Betty, ik ben zo weer terug". Even later liep Galestad. met naast en achter zich een maréchaussée, naar het kantoor, dat op een dertigtal meters van de slagboom lag. Er werd niet ge sproken tijdens deze korte gang. De man trachtte in zijn geheugen na te gaan, of hij soms een aanrijding had veroorzaakt en was doorgereden, maar kon zich niets in die geest herinneren. Misschien een paar keer ergens te hard gereden Misschien is het tijdens m'n vakantie een rechtszaak geworden Enfin, dat hoor ik wel. Het drietal betrad het gebouwtje. Voo een deur klopte de marechaussee, die de beide passen in de hand had, aan. Na een ..binnen" opende hij de deur en betrad het vertrek, terwijl Gale stad met de andere poltieman wachtte. Een halve minuut later werd de deur weer geopend en beduidde men Gale stad, dat hij kon binnenkomen. Achter een bureau zat een andere ambtenaar in uniform, blijkbaar de commandant. De pas lag voor hem, op zijn bureaublad. Galestad merkte, dat hij scherp werd opgenomen. Met een uitnodigend gebaar wees de man achter het bureau naar een stoel. ..Gaat u zitten, meneer Galestad. U komt net uit Duitsland? Van vakantie?" Jazeker. Mag ik misschien ook weten, wat dit te betekenen heeft?" ,,Dat mag meneer. De kwestie is namelijk, dat uw opsporing is ge vraagd". ..Opsporing?" De aangehoudene zette grote ogen op. ..Opspring?" her haalde hij ..Ik zou niet weten, waar voor", vervolgde hij, schokschoude rend. Waarvoor?" ,,Dat werd ons niet verteld, me neer. Het is de commissaris van po litie in Arnhem. Blijkbaar is men bij u thuis geweest en heeft men daar vernomen, dat u met uw vrouw op reis was. Vandaar, dat alle grenspos ten uw opsporingsbericht hebben ge kregen Het spijt me voor u, meneer, maar ik moet u hier houden, tot de Arnhemse politie u komt ophalen ,.Wat is dat nu voor een onzin? Is dit een arrestatie?" ,,Min of meer. Wij noemen dit een aanhouding. U staat gesignaleerd Daarom moeten we u aanhouden en de instantie, die uw opsporing heeft ver zocht, berichten, dat u hier bent. En u aan hem overgeven. Verder reikt onze taakhier niet. Ik zou zeeeen: maak het u gemakkelijk. Daar staan sigaretten En als u wat te drinken wilt hebben, kan ik daar ook wel voor zorgen". ,,Ja, maar mijn wagen en mijn vrouw" ..Heeft uw vrouw een rijbewijs?" .Jazeker". De commandant reikte een der pas sen aan zijn ondergeschikte, die op eni ge afstand stond. ..Mevrouw Galestad mag vertrekken". ..Jawel, commandant" ,,Ja, maar luister eens, meneer, ik kan toch zelf wel naar het politiebu reau in Arnhem rijden? Wat een flauwekul om me hier te houden, tot men me komt halen! Ik heb toch zelf een wagen? De man aan de andere zijde van het bureau wuifde met zijn hand. ,,Dat zijn de voorschriften nu eenmaal, me neer Galestad en daar hebben wij ons aan te houden". ,,Nou, ik vind het maar grote on zin. Wat moet mijn vrouw er wel van denken? Waar gaat het eigenlijk om?" ,,Dat hoort u in Arnhem wel, me neer". Het kwam er op ongeduldige toon uit. ,,Ga je gang, Bakker Jawel commandant". Automatisch stak Galestad een siga ret op en inhaleerde heftig de rook. Nogmaals tastte hij terug in zijn ge heugen en probeerde zich koortsach tig te herinneren, of er soms ets ge beurd was, wat hij had gebagatelli seerd. Maar hoe hij ook zocht, hij kon zich niets herinneren. Het enige was, dat hij misschien in een bepaalde ge meente te hard had gereden en het een rechtszaak was geworden Als het da maar niet z'n rijbewijs kostte, want dat kon hij niet missen. Nu zeker niet Het duurde nauwelijks twee minu ten, toen de deur werd opengegooid en mevrouw Galestad geagiteerd naar binnen stormde. Ze keek naar de com mandant achter het bureau en vandaar naar haar man ,,Wat heb je uitge spookt, Bart? Waarom houden ze je hier vast?" Enigszins gegeneerd door de impul- sieve houding van zijn vrouw, ant woordde hij, schouderophalend: .Ik weet het niet, Betty! Ze moeten me hebben. In Arnhem. De politie daar. Maar ik weet werkelijk niet waar voor". ,,Nou? Dan kunnen we toch zelf wel samen naar Arnhem rijden?" De commandant mengde zich in het gesprek. Mevrouw, dit is een aan houding. Uw man staat gesignaleerd. Zijn opsporing en aanhouding is ver zocht door de commissaris van poli tie te Arnhem. Waarvoor dat is onze zaak niet. Daar verdiepen we ons nooit in. Maar door hetgeen, wat ik er van weet, kan ik u in dit opzicht ten minste geruststellen, mevrouw: u hebt uw man spoedig weer thuis. Mag ik u een goede raad geven? Gaat u maar naar huis, mevrouw. U kunt er toch niets aan doen Uw man wordt opgehaald door de Arnhemse politie en die moet beslissen. Wij doen enkel, hetgeen onze plicht is". Galestad, die de hele situatie ver velend begon te vinden, knikte zijn vrouw vriendelijk toe. ,,Doe hei maar, Betty. Desnoods bel ik je straks wel. Heel lief van je. dat je hierheen komt, maar het helpt toch niet Het zal wel weinig om het lijf hebben. In het uiterste geval neem ik wel kontakt op met Van der Voorde" Enige tijd stond de vrouw besluite loos in het vertrek Tenslotte boog ze zich over de man heen nfluisterde: ,,Je hebt toch zeker niets.uitgehaald, he?" ..Maar Betty'" ,,Het kon toch? Denk er om, datje niets voor me verzwijgt, hoor?" Beslist niet, Betty. Ik weet absoluut' "nergens van". Ze kuste hem vluchtig Oké, dan ga ik maar Maar als het lang duurt, kom ar fi an J Dfl ik naar Arnhem". De vrouw streek nog even met hand over zijn wang, knipoogde envej liet het vertrek, eigenlijk zonder beide marechaussées een blik waai te keuren. Echt Betty, dacht hij De commandant vond de situ-j blijkbaar ook niet prettig. Nadat vrouw het kantoortje had verlaten, wendde hij zich tot de man voor zich) vroeg: ,,Hoe hebt u het in uw vakil tie gehad?" ,,0, heel goed. We hebben maar dag regen gehad. We waren aan meer, m de buurt van Munchen komen we vaker Enige jaren geled kon ik op voordelige wijze een kil bungalowtje kopen, pal aan het me* Dankzij mijn buitenlandse zakenre| ties. Af en toe gaan we erheen, om te rusten. Mijn vrouw zwemt graagl ik houd van vissen. Zo vermaken f ons ieder op onze eigen manier 's avonds is er genoeg te doen in Mil chen, als we er zin in hebben. Datf- een klein half uurtje rijden". De antipathie tegen deze zelfvenif kerde man groeide bij de politieirj met de sekonde. Maar getraind alstS was, liet hij niets merken. Alleendacl hij: Man, wat zul jij straks eenontnuciH tering te verwerken krijgen. Hij hea beslist nog geen Nederlandse krani gelezen, anders zou hij zich misscful nog wel bedacht hebben om naar Ni derland terug te kéren. Nou ja, verdient niet beter. Jammer, dat L al zo lang geleden is Ze kun» hem niet veel meer maken. Binnen een uur was er een Arnhem se politieauto. Twee rechercheoj meldden zich bij de commandant, I gitimeeden zich en bekeken de man de stoel. - 14 - fconder nog iets te zeggen draaiden de professoren Knikkerbok zich om en liepen op een draf terug, in de richting van de stad. De negers keken hen stom verbaasd na. Enige van hen gaven nog waarschuwende kreten, maar de profes soren deden net alsof ze die niet hoor den en renden met gelijkmatige pas voort De maat had intussen dorst gekregen en besloot een elas bier te gaan drinken Toen hij binnen kwam bemerkte hij tot zijn genoegen, dat hij de enige bezoeker was De waard, die achter de toonbank stond, nam Troeteltje op, alsof het een al leraardigst huishondje was. „Hm, ,"zei hij. ,,Dat beest kon wel eens een draak zijn Niet dat ik bang beb! Als groot jager ben ik nergens meer bang voor. kijkt u maar eens boven mij allemaal zelf geschoten!" ais u maar niet mijn Troeteltje dood schiet!" zei de maat, terwijl hij van zijn bier sipte, Hé Troeteltje? Dat wil len we niet!" „Troetelje. .wat een! voor zo'n mormel' zei de waard achtend. Hij zou anders een aardig* hebben om boven mijn tapkast te hanp hoewel ik denk, dat mijn klandizi* verlopen' De mensen houden nietvi) iets! De maat keek de waard ges* aan ,,Een aardige kop om boven df kast te hangen' Luister maar niet hem, hoor Troeteltje! Je bent en' maats beestje!"

Leusder Krant | 1972 | | pagina 4