Carnaval barst los in Achterveld met programma HANDIGE VERKOPER NAM FAMILIE IN LEUSDEN BIJ DE NEUS Babysit-centrale noteerde haar 3000ste oppas-beurt „Gratis stoffen" voor vijfhonderd gulden en extra korting voor levering van een gouden munt Vanavond komt de raad bijeen: Omvangrijke agenda met o.m. aanbesteding 50 woningwetwoningen in plan De Wetering Gevraagd „baby"-sitters in Lensden/C. 11, 12 EN 13 FEBRUARI Verbouwing EPU-kantoren voor gemeente diensten Verkoop grond aan eigenaars bungalows INGEZONDEN Suggestie NBM-buslijn door het dorp burgerlijke stand DONDERDAG 27 JANUARI 1972 5 (Van de redaktie) LEUSDEN - Dat men vooral nooit aan de deur moet kopen, ondervond een familie in Leusden, die enige weken geleden door een handige mooiprater bij de neus werd genomen voor enkele honderden guldens. De man, die met een Duits accent praatte en vertelde afkomstig te zijn uit Ziirich (Zwitserland) kwam met lappen stof aan de deur, keurig verpakt in een rode, duuruitziende koffer. Nog buiten vertelde de man in geuren en kleuren, hoe hij op een Hollandse vakbeurs de hand had weten te leggen op een prachtige collectie stoffen, die pas volgend Jaar uit zou komen. Met andere woorden: de familie werd een bijzonder buitenkansje aangeboden door nu reeds gebruik te kunnen maken van een wer kelijk grandioos aanbod. Sterker nog: de stoffen werden volkomen voor niets aangeboden! Dat gaf de doorslag. De deur werd wijd geopend voor de handige verko per, die eenmaal binnen, zijn verhaal vervolgde. De stoffen werden inder daad voor niets geleverd, maar dan moest men er pakken en jurken voor laten maken, met een totale waarde van f500,--. De geïnteresseerde familie, waarschijnlijk nog in de roes van de uitverkoop, voelde wel iets voor dit geweldige „buitenkansje". Ook de stof fen vielen in de smaak. Na een lek ker kopje koffie vertelde de man op ontroerende wijze, hoe hij thuis met een zieke vrouw zat, die binnenkort haar verjaardag zou vieren. Hij had haar toch zo graag willen verrassen met een gouden munt? Had men mis schien heel toevallig een gouden munt in huis? LEUSDEN - De raad der gemeente Leusden komt op donderdag 27 januari om 19.30 uur bijeen in het gemeente huis te Leusden-centrum ter afhan deling van de volgende (omvangrijke) agenda: 1. Opening 2. Mededelingen 3 Ingekomen stukken 4 Notulen 5. Aanwijzing van een vertegenwoor diger in het Algemeen Bestuur van de Woningstichting Leusden 6. Wijziging uitkerings- en pensioen- verordening wethouders 7. Benoeming lid in Adviescommissie inzake toekenning studietoelagen 8. Medewerking ingevolge art 50 der Kleuteronderwijswet t b.v. aan schaf 2 papierkasten R.K. Kleuter school te Achterveld 9. Medewerking ingevolge art. 50 der Kleuteronderwijswet t.b.v. aan schaf schommel R.K. Kleuter school te Leusden-c Medewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920' t b v. betegeling bergruimte R.K. Basisschool ..De Rossenberg" Medewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 t.b.v. aanschaf leg planken R.K. BasisschoolDe Ros senberg" Medewerking ingevolge art. 72 der L O. wet 1920 t.b.v. aanvulling leer- en hulpmiddelen Chr. Ba sisschool „Hamersveld" Uitname uit het Grondbedrijf van 50 kavels bouwterrein voor wo- ningwetbouw in plan ,,De Wete ring" Bouw van en aangaan leningen voor 50 woningwetwoningen m plan ,,De Wetering" Onderhandse aanbesteding van de bouw van 50 woningwetwoningen in plan ,,De Wetering" 16. Verstrekking bijdrage t b.v. wo ningverbetering Zwarteweg 31 Verstrekking bijdrage t.b.v wo ningverbetering Hamersveldseweg 58 Wijziging raadsbesluit betreffende naamgeving wegen in Achterveld Subsidie aan Bejaarden-sociëteit te Leusden-zuid Subsidie aan Bejaarden-sociëteit te Achterveld Garantie geldlening t.b v. Wijkge- bouw Wit-Gele-Kruis te Achter veld •2. Verkoop bouwterrein t.b.v bouw Wit-Gele-Kruis gebouw te Achter- veld 23. Verkoop grond aan Gasbedrijf Cen traal Nederland te Utrecht t.b.v. bouw gas-ontvangststation nabij het Valleikanaal Verhuur grond nabij de Torenak- kerweg t.b.v. vestiging apotheek aan drs. P. de Weijer Vaststelling voorbereidingsbesluit ex art. 21 Wet Ruimtelijke Orde ning voor diverse percelen Verkoop van enige perceeltjes grond aandeN.V PUEM t b.v. bouw trafohuisje in het plan ,,De Wete ring" Vestiging zakeliik recht t.b.v te leggen hoogspanningskauei nabij de 17. 18 20. 24 -25 echter ook, dat er opnieuw betaald moest worden om de stoffen om te la ten werken tot draagbare kledij Bo vendien werden in de stoffen tal van weeffouten geconstateerd. Waarschijn lijk ging er toen een waarschuwings lampje branden bij de aanvankelijk zo enthousiaste familie, want de politie werd ingeschakeld. Vergeefs, want in feite heeft de handige stoffenverkoper geen enkel strafbaar feit gepleegd. Hij heeft geld ontvangen voor stoffen, die hij ook inderdaad heeft geleverd. Wel heeft de politie voor alle zekerheid het ken teken van de auto der verkoper geno teerd, dat de familie, blijkbaar toch niet helemaal zeker van hun zaak, had opgeschreven. Uit bovenstaand verhaal blijkt weer overduidelijk, dat men verkopers aan de deur, ook al zien ze er nog zo in drukwekkend uit, niet moet geloven. Koop nooit iets aan de deur, is een herhaald gegeven advies van de poli tie. Toch blijkt telkens weer, dat goed gelovige mensen ingaan opde mooipra- terij der venters, die, eenmaal bin nen, de argeloze mensen in hun mooie woorden en beloften weten te verstrik ken. Nogmaals: bovenstaande heeft op nieuw bewezen, dat kopen aan de deur in vrijwel alle gevallen uitloopt op een hevige teleurstelling. En dan hebben we het nog zacht uitgedrukt! Baby-sitter Jaap Swank is een van de velen die door de baby-sit cen trale ingezet om bij afwezigheid van de ouders op de kleinste thuis te pas sen. De kinderen van de familie van Es uit de Prins Frederik Hendrik laan te Leusden Z. voelen zich dui delijk op hun gemak bij hun oppas. Foto Janus Visser. De man had geluk, want de fami lie was inderdaad in het bezit van een gouden munt. Het buitenkansje werd nog extra aantrekkelijk, want de heer was bereid voor de munt hon derd gulden te betalen. Dat bedrag trok hij af van het verkoopbedrag der stoffen en legde er, omdat hij zo blij was met de gouden munt, er nog vijf tig gulden bij. De familie hoefde daar om in plaats van f500,-- nog maar f350,-- te betalen! De koop werd ge sloten en de man vertrok met de mede deling, dat er de volgende week iemand zou komen om de maten op te nemen voor het maken van de pakken en de jurken van de geleverde stof. Inderdaad kwam er iemand om zoiets te doen. Het bleek een verkoper te zijn van een textielzaak uit Tilburg. Nu bleek Van een leslokaal, dat geen aan winst was..... Bavoortseweg en de Heiligen- bergerweg door N.V PUEM 28. Verkoop kavels bouwterrein in het ontwerp-bestemmingsplan Rozen- boom t.b.v. bungalowbouw 29. Verkoop strookjes grond aanPrin- cenhof-, Rossenberg- en Berken laan aan div. bewoners 30. Oninvorderbaarverklaring aan slag Remingsrechten 1968 31. Goedkeuring begroting 1972 met le wijziging van de Zwembadstich ting LEUSDEN 32. Diverse wijzigingen begrotingen 1968 t/m 1971 Zwembadstichting 33. Goedkeuring begroting en le wijzi ging 1972 van de Sportstichting 34 Voorlopige vaststelling gemeente- rekeningen en rekeningen woning en grondbedrijf van de v.m. ge meenten Leusden en Stoutenburg over 1968 35. 2e begrotingswijziging 1972: ra ming rente en afschrijving van in 1971 geraamde kapitaaluitgaven 36 3e begrotingswijziging 1972 ra ming kredieten voorzieningen ex artikel 72 der L.O.-wet 1920 37. 4e begrotingswijziging 1972. ra ming kredieten aanschaf leer- en hulpmiddelen R.K basisschool „Onze Wereld" 38. 5e begrotingswijziging 1972- ra ming kredieten voorzieningen ex artikel 50 kleuteronderwijswet en artikel 72 L O.-wet 1920 39. Raming algemene kredieten, ten bedrage van f24.000,-- t.b.v. uit gaven die verband houden met de uitbreiding van de bestaande voor raden meubilair, leer- en hulp middelen e.d als gevolg van de uitbreiding van de scholen a 6e begrotingswijziging 1972 krediet ad f24.000,-- tbv het bijzonder basisonderwijs b. 7e begrotingswijziging 1972 idem t b.v. openbare basisscho len c. 8e begrotingswijziging 1972 idem t.b.v het bijzonder kleu teronderwijs d. 9e begrotingswijziging 1972 idem t.b.v. het .openbaar kleu teronderwijs 40 10e begrotingswijziging 1972 ra ming krediet plaatsing C V.-instal latie t.b.v. de Chr basisschool te Leusden-zuid 41. Raming kosten verbouw en ver huur gebouwen „E.P.U." t.b v. di verse gemeentelijke diensten: a. le wijziging begroting grond bedrijf over 1972 b. 11e wijziging 1972 algemene dienst 42. 12e begrotingswijziging 1972: ra ming krediet kaartenlift afdeling bevolking (f5.500,--) 43. Voorschot vergoeding lager onder wijs over 1972 (art 101 L.O.-wet 1920) 44. Voorschot-verlening op de exploi tatievergoeding van kleuterscho len voor 1972 45. Voorstel tot aankoop perceel As- schatterweg 77 46 Rondvraag 47 Sluiting Het bestaande schoolgebouw was fraai en vormde een eenheid met de omringende woonhuizen en het groen van de plantsoenen. Kleur van de steen, vorm van de architectuur, kleur- en lijnenschildering van het palet op de gevel, opzet in de ruimte sloten har monisch aan bij het rustige beeld van de aesthetisch verantwoorde woon-tuin wijk. Het geheel strekte zich uit bij een vijvercompositie met wandelpaden, met fijne nuances van heesters en strui ken, met zitbanken rondom en met de decoratieve stoffering van witte en ge kleurde vogels. Het bestaande school gebouw stond in een woonwijk met open en sierlijk aangelegde tuinen, en ge tuigde van een terdege bewust beleid. Natuurlijk was het een onmogelijke zaak om langer aan één klas perma nent in de hal van die school les te moeten geven. Het was onmogelijk, omdat het interne schoolverkeer er ernstig door werd belemmerd. Het was onmogelijk omdat de betreffende klas vaak werd gestoord in zijn aandacht bij de les. Het was onmogelijk, omdat er aan beide zijden van de hal van die school op meerdere plaatsen buiten deuren zijn, zodat de onderwijzeres en de leerlingen veelvuldig op de tocht zaten, en verkoudheden opliepen. Na tuurlijk dient men om zulke ernstige re denen tot uitbreiding van het aantal schoollokalen over te gaan. Maar dan moet er door gebrek aaD geld besloten worden eennoodlokaalbij die school en in die woonwijk op te richten. En als men dat in aanbouw zijnde noodlokaal ziet verrijzen dan blijkt er plotseling iets uit de toon te vallen, qua kleur, qua vorm, qua aan sluiting, qua plaatsing, qua materiaal. En dan blijkt er ergens iets te zijn misgegaan. En dan kan men alleen nog maar de stille hoop uitspreken, dat de kleur van het noodlokaal bij het gereed ko men wat zal zijn afgezwakt, en dat het noodlokaal geen lang bestaan bescho ren zal zijn. BERMEN ASSCHATTERWEG GE VAARLIJK. De Asschatterweg heeft vanaf Ach terveld tot even voorbij de splitsing met de Postweg een asfaltlaag ge kregen. Een aanzienlijke vooruitgang. Maar er is wél een gevaar bijgekomen, namelijk de bermen. Die zijn zo zacht, dat het levensgevaarlijk is geworden voor automobilisten Komt men, door een uitwijkmanoeuvre voor een vracht wagen bijvoorbeeld, in die zijkant te recht en men is er niet op verdacht, dan zal men de grootste moeite heb ben om in het rechte spoor te blij ven. De weg ligt namelijk ook nog ettelijke centimeters hoger Met al die bomerijen geen aantrekkelijk idee, dachten wij Een ongeluk zit in een klein hoekje, in dit geval in een klein rand je... LEUSDEN/ZUID - Op 20 januari 1972 was het weer zo ver: de Leusden- se Oppascentrale bereikte haar derde belangrijke mijlpaal. Jaap Swank ver vulde bij de fam. D. J. van Es, Prins Frederik Hendriklaan 3 te Leusden- Zuid de 3.000-ste oppasbeurt. Toen mej. I. Deenik in augustus 1966 met enkele vriendinnen bij Leusdense families ging baby-sitten kon zij niet vermoeden, dat dit baby-sitten in zo vele gevallen in Leusden een uitkomst voor uitgaande ouders met jonge kinde ren zou gaan worden Na enige tijd moest mevr C. Deenik-Groll het werk van haar dochter overnemen, en sinds maart 1971 kreeg zij er ook de oppas dienst bij, die er voorheen in Leusden- Centrum bestond. Het meisje, dat de oppasdienst in Leusden/C. leidde, kon geen opvolgster vinden, en vond mevr. Deenik bereid ook voor Leusden-Cen- trum te gaan inspringen. De 1.000ste oppasbeurt was op 17 november 1969, de 2.000ste op 1 maart 1971, en de 3.000- ste is nu reeds op 20 januari 1972 geval len! Wel een bewijs in welke behoefte deze geheel belangeloos werkende ba bysit-centrale voorziet' Op het ogenblik werkt mevr Deenik in Leusden-Zuid met 15 meisjes en 10 jongens. Helaas heeft zij in Leusden- Centrum slechts 2 meisjes, die dit nuttige oppaswerk willen doen. Zij vraagt dus dringend of de jongelui in Leusden-Centrum, die ouder zijn dan 16 jaar en die over een telefoon beschik ken, zich bij haar willen opgeven voor oppasbeurten in Leusden-Centrum zelf Eens in de twee maanden komt mevr Deenik met de jongelui bijeen om even tuele problemen met hen te bespreken Voor de nieuwe inwoners van Leus den de volgende informatie: De Oppascentrale, die voornamelijk werkt met middelbare scholieren en studenten, staat onder leiding van mevr. C. Deenik, Kon. Julianalaan 35 te Leusden-Zuid, tel. 03490/18134. Door de week passen de jongelui op van 19 tot 23 uur. Wordt het opeenweeksedag later, dan blijven ze graag slapen om toch - voor hun schoolgang - op tijd naar bed te kunnen gaan. Gedurende het weekend is men niet aan beperkende uren gebonden. Het tarief van 19 tot 23 uur bedraagt f1per uur. Vóór 19 uur en na 23 uur bedraagt het tarief f 1,50 per uur. Dit tarief geldt zowel voor de weekdagen als voor het week end. Mevr Deenik doet dit werk geheel belangeloos, ontvangt alleen van de jongelui voor iedere oppasbeurt 15 cent om de telefoonkosten te kunnen dekken. ACHTERVELD - Sinds de bijeen komst in „De Klaveet" waar defini tief werd besloten in Achterveld een groot carnavalsfeest te organiseren, heeft de Raad van Elf niet stilgezeten. Zij hebben - en hun dames niet min der - heel hard gewerkt om het carna val in alle opzichten te doen slagen. Ieder heeft zijn eigen taak en een waar dig lid van de Raad van Elf zal deze met nauw gezetheid volbrengen. De dames hebben bovendien de belangrijke taak op zich genomen voor de prinselij ke kledij te zorgen. Ook het jeugdcar naval vraagt veel voorbereidingen. Ook hierin spelen de dames een belangrijke rol. Prins Puupde Eerste heeft zich ineen proclamatie tot zijn toekomstige onder danen gericht. „Wij, Puup de Eerste van Puupekoppenland, moge verheugd, blij, zot, dwaas en onverstandig gedeeltelijk onder invloed van geeste lijk vocht volkomen onbekwaam en on deskundig gedwongen, proclameren, dat voor de eerste maal in ons goede 8- erveld, omgedoopt in Puupekoppenland, is besloten alle inwoners dezer ho mogene gemeente op te roepen zich in het carnavalsfeest te storten en wel op 11-12-13 februari a s. in „100 gram Gebouw" voor personen en per- sonessen van 4 jaar en ouder en zeer veel ouder Wij, Prins Puup, vertrou wen, dat u zich zult laten gaan in ge paste zotternij en dwaze vrolijkheid, Alaaf, Alaaf, Alaaf. Met ontblot hoofd. Uw onderdanige Prins Puup de Eer ste". (Van de redaktie) LEUSDEN - In de loop van de maand februari zal het hoofdgebouw en het tweede kantoorgebouw van het voor malige Europees Pluimveebedrijf Ha- mersveld NV door diverse gemeente lijke diensten in gebruik worden ge nomen De verbouwingskosten worden geraamd op f48.000,--. B en w stel len de raad voor tot huur van deze kantoorgebouwen over te gaan vooreen huurbedrag van 15 procent der totale waarde, is f50 163,75 per jaar. LEUSDEN - In aansluiting op de gehouden bespreking en naar aanlei ding van de hierna gedane aanbieding hebben 16 hiervoor in aanmerking ko mende perceelseigenaren aan de Ros senberglaan, de Princenhoflaan en de Berkenlaan verzocht hun de strook grond ter diepte van 5 meter aan de achterzijde van hun tuin te verkopen a f 10,-- per m2 Nu de hierachter liggende gronden in gebruik worden genomen krijgen de desbetreffende kopers door de ver koop van deze strookjes grond meer privacy aan de achterzijde van hun percelen. Tegen verkoop van deze perceel tjes bestaat bij het college geen be- Ook het carnavalslied 1972 voor Puu pekoppenland is bekend gemaakt De tekst is van Prins Puup zelf, de melo die „wij zijn de jongens van plezier" Wie goed oplet kan nu al in Achterveld het navolgende lied horen instuderen- Er staat in Puupenkoppenland weer wat te gebeuren moet je maar eens heuren wij storten ons in 't Carnaval in veel bonte kleuren Carnaval Wil je niet meedoen, moet je het laten wil je geen Puppenkopper dan zijn als je niet wilt erover te praten wij doen 't toch alleen voor de gein Refrein: En tante Sjaan, die wil niet gaan lijnen ja ze eet en drinkt wel voor twee als je niet dik bent, kun je niet deinen daarom schommelt bij Sjaan alles mee Refrein Het carnavalsprogramma is als volgt: Vrijdagavond 11 februari a.s.: 20.30 uur in „Ons Gebouw": Het grote car naval des Carnavals, van het echte Puupenkoppenland. Regerend in het jaar anno 1972, door de koninklijke doch simpele Prins Puup de Eerste In zijn hoedanigheid van zeer grootmeester, in dwaze en zotte invallen. Deze Prins bijgestaan door een wijze doch zotte raad van Elf, nog te zot om voör de Puup te dansen, nodigt alle gecostumeerde zotten en zottinnen van 18 jaar tot 101 jaar uit voor deze avond en nacht. De feestklanken zullen verzorgd worden door een boerenkapel en een pittige band. Dit alles opgesierd door char mante dansmariekes. Verkoop van toe gangsbewijzen voor deze grote Carna val v.a heden bij Boekhandel Vos, Hes senweg 323, Achterveld, tel. 03425- 472. Om teleurstelling te voorkomen wordt iedereen aangeraden zich zo spoedig mogelijk van kaarten te voor zien! Schitterend Kindercarnaval op zater dag 12 februari in „Ons Gebouw", Bij goed weer wordt begonnen met een ge costumeerde optocht door de kern van ons dorp, voor alle kinderen van 4 tot en met 12 jaar die mee kunnen lopen Opstelling van deze optocht op het plein van de R.K. Basisschool om 13 30 uur Op 13.45 uur zet de karavaan zich in beweging met Prins, Raad van Elf, boe renkapel. tamboerskorps van „Door Wilskracht Sterk" en majorettes met als eindpunt „Ons Gebouw". De route is als volgt: Vanaf de R.K Basisschool, Jan van Arkelweg, de Verjaegde Ruyterweg, Hessenweg, vóór Huize St. Jozef heen. Hessenweg, naar „Ons Gebouw". De kinderen die niet mee kunnen lo pen, moeten direkt naar „Ons Gebouw" gaan. waar de dames van de Raad van Elf hun gezellig zullen bezighouden. Na de optocht 14 30 uur tot 17.00 uur is in „Ons Gebouw" het grandioze kin derfeest, afgewisseld met polonaise, traktaties, prijzen, show dansmariekes en als bijzondere verrassing nee, dat zegt de Raad van Elf nog niet! En tree f 1,- aan de ingang te voldoen Ou ders geen toegang De zorg voor de kinderen is de zorg van de Raad van Elf en hun dames. Zondag 13 februari om 14.00 uur voor alle jongeren van 13 tot en met 17 jaar gekostumeerd carnavalsbal in „Ons Gebouw". Aanwezig zullen zijn, Prins Puup de Eerste, Raad van Elf. Boerenkapel en dansmariekes van Ach terveld Ook zijn er prijzen voor de leukst gekostumeerde. De muziek zal mede verzorgd worden door een disc- jocky. Verkoop van toegangsbewijzen voor deze middag vanaf heden bij Boek handel Vos, Hessenweg 323. De Prins en de Raad van Elf zijn ook aanwezig bij de K.P.J carnavalsavond van zaterdag 12 februari. Ook de dansvereniging, zondagavond 13 februari zal de Prins met zijn Raad van Elf met een statiebezoek vereren „De Raad van Elf heeft zich als volgt tot de burgerij gericht: Wij onderge tekenden, Raad van Elf, Kees Blom, Loek Enters, Bertus Herder, Willem Hilverts, Herman van Ruitenbeek. Ane Smit, Frans Stapelbroek, Cor de Vette. Gijs Voskuilen, Martien van Westerlaak en Wim Wittebrood verklaren, dat zijne doorluchtige Hoogheid Prins Puup de Eerste van Puupenkoppenland, Kroon prins van het Muusdarp, Hertog van het Jandarp, Opperhoofdmaarschalk van de eerste divisie cavallerie van „Snorrenhoef", Senator van het Her togdom „De Riet tot Duurkoop", Leen heer van de Aarderweg, Dirigent van de draaiende molenwieken van Kallen- broek, Observator van de verdwenen ruines van het Slot Emelaar en belege raar van de Burcht Stoutenburg tijdens de carnavalsdagen zal regeren over het nog zwembadloze Puupenkop penland, dat deze Prins als bovenge noemd en zijn Raad van Elf, omvlin- derd door de charmantedansmariekes, tesamen met alle onderdanen van Puu penkoppenland, in de meest dolste, zotste kledij, ineen onuitblusbaar vuur, gevoed door bier, tot ver in de nacht zal deelnemen Ook heeft het Prins Puup de Eerste ons behaagd, prijzen uit te reiken aan de mooist individuele of groepen ge- kostumeerden. Verder zullen door de Prins en zijn gevolg hoge onderschei dingen uitgereikt worden, aan die on derdanen, die op zot of dwaas terrein iets gepresteerd hebben. Alaaf, Alaaf, Alaaf, Raad van Elf". De gesuggereerde verandering van de bestaande route lijkt ons met maar weinig meer moeite een vaste verbin ding met Leusden/Centrum te kunnen worden. Vice-versa zouden o.a. het schoolvervoer, het zwembad, het sport complex, en Leusden/Centrum's cen trum functie hiermee gebaat zijn. Na tuurlijk zou deze lijn via Leusden/Cen- trura en b.v. Lockhorst in Amersfoort terecht komen. We willen er beslist niet aan voorbij gaan dat hier diverse moeilijkheden aan zullen kleven, maar dachten toch deze suggestie te moeten doen en hopen dan ook dat alle betrok ken partijen hiervoor om de tafel te krijgen zijn. Uiteraard wensen wij niet dat deze procedure vertraging brengt in uw vooropgestelde verbetering wat betreft de veiligheid. Namens het bestuur Winkeliersver. Leusden. A. W. Wisman (voorzitter). Wereldhandels conferentie Unetad ONTSTAAN UNCTAD De Sowjet-Unie is de eigenlijke aan stichter geweest Reeds in 1960 pleit ten de Russen er inde Verenigde Naties voor, om 'n soort wereldhandelskonfe- rentie te beleggen Het doel was om de blokkade van de Russische ekonomie door de westerse landen aan de orde te stellen De ontwikkelingslanden waren er ook wel voor, maar meer om die handel zodanig te veranderen, dat ze bij zou dragen tot de ontwikkeling van hun handel. Het toenmalige systeem werkte alleen maar in 't voordeel van de rijke landen De rijke landenwaren echter tegen, omdat ze kritiek vrees den op hun handelspositie. Maar deze konferentie zou toch onmachtig zijn tot ~'t 'nenren van bindende b^slilltenrdus zwichtten ze tenslotte tochvoordedruk van de arme landen TAKTIEK De eerste bijeenkomst vond plaatsin 1964 in Genève. Maar de rijke landen hadden zich niet zo voorbereid als de arme Want 77 arme landen hadden zich gezamenlijk grondig voorbereid en dit had twee belangrijke gevolgen van meer strategische aard: 1 dezesamen- werking van de arme landen overdon derde de rijke landen, omdat ze tot dan toe uiteenlopende belangen hebben. 2. Deze groep van 77 bepaalde daardoor de inhoud van deze konferentie TOUWTREKKEN Een aantal landen dacht dat Unctad een matige zaak zou worden en de rijke landen vonden dat 't niet ging om meerderheid van stemmen bij beslis singen, omdat zij 't grootste deel van 't wereldinkomen hadden. Over en weer werd water bij de wijn gedaan en ten slotte kon er in voorstel gaan naar de Algemene Vergadering van de V N de initiatiefneemster en opdrachtgeefster. Dit voorstel bevatte o.a. de beslissin gen; dat Unctad in permanentorgaan zou worden van de Algemene Vergade ring van de V.N. dat eens in de drie jaar bijeenkomt en beslissingen neemt met tweederde meerderheid van stem men. Een permanente raad zou opgericht worden voor de uitvoering van beslui ten etc. (deze raad besluit met gewone meerderheid van stemmen). In dec. 1964 werden deze voorstellen door de Alg. Verg. van de V.N be krachtigd en was Unctad 'n feit Na al deze feiten willen wij U eraan herinneren dat vanavond Amnesty In ternational om 20 00 u. aan de Zuid singel 38 ('t Klooster) in Amersfoort een informatieve avond geeft Het lijkt ons de moeite waard hierheen te gaan. Volgende week hopen wij meer te vertellen over de dit jaar te houden Unctad konferentie in Santiago (Chili). U kunt weer inform krijgen, ook over Amnesy International, op zondagmor gen 30 jan van 10 00-13.00 in de Til Wereldwinkel Leusden. Jk jk jk jjc ik ne. jk jfc 5k LEUSDEN - Geboren. 6 jan.. Loes, d. v. M J. A. Nabuurs en Y. M. H. A. M Weusten, J v Arkelweg 31; 9 jan.. Adriana, d v J de Vries en J. M. van Egdom, Moorsterweg 3; 11 jan. Mo nica Everarda, d. v. C. H Smal en A. E H. Tolboom, B van Dieststraat 4, 15 jan. Willeke Rolein, d. v. W vande Groep en A Landman, Dashorst 11; 16 jan.: Hendrikus Johannes, z v. A. J. van Daatselaar en J H. van Soest, Ha mersveldseweg 128 Ondertrouwd Geen. Getrouwd: Geen Overleden Maria Wanner, oud 62 jaar, gehuwd geweest met F. H Ver steeg. Wilhelmina Hendrika Milius, d. v L. Hendrik Milius en J. W M. Ree- ser. i

Leusder Krant | 1972 | | pagina 5