C*A*R*N*A*V*A*L* LEUSDEN DEZE WEEK VOLOP IN CARNAVALS- ROES Achterveld beleeft •Jc ïjc ïjc jjc carnaval-première ,*vwL J Carnaval in Leusden- Centrum ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Voor het eerst met prins: Puupekoppen, Gouden Klompen, narren, narrinnen, zotten en zottmnen. U^eusder Krant Verschijnt wekelijks in: ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOuIENBURG llTGAVE: BARNEVELDSE DRUKKER IJ 8 UITGEVER IJ NV. DIREKTIE:H. J. HEINE END. REBEL Donderdag 10 februari 1972 3e jaargang no. 42 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS Prins Janus I zal als eerste Prins !arnaval van Leusden zijn opwachting laken om zaterdagmiddag 14.30 uur p het gemeentehuis van Leusden het arnaval in te luiden. Foto Janus Visser. LEUSDEN-CENTRUM - Het carna valsgedruis breekt zaterdagavond weer los in de Mof te Leusden-Z., waar velen hun beste beentje voor zullen zet ten om eens lekker onbezorgt carna val te vieren. De carnavalsvereniging ,De Gouden Klomp" die het carna val in Leusden organiseert heeft in laar 2-jarig bestaan al enkele bijzon der geslaagde avonden volbracht waar- n duidelijk tot uiting kwam dat het car- laval niet alleen voor zotten en zot- innen beneden de grote rivieren weg- ;elegd is. Weliswaar wordt het carna- <al in het zuiden van het land in een indere stijl gevierd dan in onze omge- maar het streven van de Leus- lense carnavalsvereniging is om dit rerschil in enkele jaren te nivelleren. De carnavalsvereniging kwam tot op lichting in het carnavalsgewoel dat heren G. v d. Hoef, A. G Stegeman in M. Osnabrugge op 7 februari 1970 de Mof organiseerden, dit feest werd [agelang de kleine uurtjes naderden jen enorm succes met een uitverkochte al Men liet toen een blocnote door Je zaal gaan waar allen, die van me ling waren dat het carnavalsfeest in eusden toch zeker op zijn plaats u zijn, hun namen konden noteren, iie blocnote kwam in handen van de he- [en organisatoren terug met zo'n hon derd namen en adressen, in eenderge- ijke behoefte willen deze heren wel lorzien en kwamen tot de oprichting jan de carnavalsvereniging ,,De Gou- [en Klomp"! De heer Janus Visser erd zo bereidwillig gevonden om het Jekretariaat op zich te nemen waarna men met veel enthousiasme te werk jing Sedert deze oprichting is het niet lemaal van een leien dakje gegaan jant de eerste feestavond die zij toen ganiseerden werd een grote teleur stelling, van de 82 leden die hun con- ibune betaald hadden, kwamen er laar 30 feestneuzen opdagen Ondanks ze teleurstelling werd het toch een luke en gezellige avond op de 13-11- '0 waaruit het bestuur toch de moed alden om door te gaan Het carnaval van 1971 werd een 'andioos succes mede door het ve le werk dat de bestuursleden verzet hadden en doordat vrijwel iedereen van de 275 feestvierende carnavals- gangers zich uitstekend gekostumeerd hadden. Ondanks het feit dat er toen nog geen Raad van Elf en een Prins Carnaval aanwezig waren die het car naval leidden werd er uitbundig ge host, gedanst, gelachen en gedronken tot diep in de kleine uurtjes. Door dit succes heeft de carnavalsvereni ging een goede injectie gekregen waar verder op gebouwd kon worden. Te vens boekten zij een aardige leden winst waardoor men nu op 140 leden kan rekenen. RAAD VAN ELF Op de algemene ledenvergadering van 1971 kwam vast te staan dat men het carnaval niet weer zonder Raad van Elf en Prins Carnaval kon hou den. Het bestuur heeft toen met veel moeite een Raad van Elf weten te formeren en heeft hen ook geheel aan- gekleed op kosten van de verenigings kas. Dit kon alleen gebeuren met de ge weldige medewerking van Mevr Ste geman. Zij heeft zich veel moeite ge troost om de elf cape's, die de raads leden zo sierlijk dragen, -geheel al leen te naaien, waarmee de carna valsvereniging ,,De Gouden Klomp" een Raad van Elf presenteert, die bij zonder goed gekleed gaat. De eerste Raad van Elf die de carnavalsvereni ging presenteert wordt gevormd door de heren: Piet Wendel (eerste adju dant van Prins Carnaval); Gijs v.d. Hoef (tweede adjudant), Piet Valke- net; Ton Stegeman; Ko de Kruiff; Folkert v.d. Veer; George Dietrich; Erik Bloeme; Peel v.d. Hengel, Cees Leijenaar jr. en Rinus Osnabrugge. Toon Tijmensen en Janus Visser zijn de reserves. Op hen rust nu de taak om het cai^ navalsgedruis in goede banen te leiden zodat het ook dit jaar weer tot een grandioos succes kan uitgroeien. Deze Raad van Elf is op een waardige wijze geïnstalleerd door wethouder Bijle- veld tijdens het boerenkieltjesbal dat op 13 november j.l. plaatsvond. Tij dens deze avond traden Prins Bart 1 van de Leutbroeken met zijn twee secondanten naar voren als een goede leermeester voor de kersverse Raad van Elf en de eerste Prins Carnaval van Leusden. PRINS CARNAVAL Nu er een Raad van Elf geformeerd was kampte het bestuur met het pro bleem. wie wordt nu Prins Carnaval van Leusden. Op de maandagavond voor de elfde van de elfde hield het bestuur een zitting met de Raad van Elf in de vergaderzaal van de Mof, waar men verschillende namen noemden van potentiële kandidaten die deze vorste lijke titel zouden kunnen en willen dra gen. Raadslid Piet Wendel pakte toen de telefoon en draaide het nummer van De heer Den Hartog heeft na zijn benoeming direkt contact opgenomen met enkele ervaren carnavalsvereni gingen uit de omgeving en kwam bij de Leutbroeken in Amersfoort terecht, waar Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bart 1 (V.d Linden) de scepter zwaait. De heer Den Hartog die altijd graag punctueel optreedt, zijn prachtig plak boek met diverse foto's en kranten knipsels (die zijn activiteiten in zijn korte heerschappij als Prins weerge ven) zijn daar een duidelijk bewijs van, is toen stage gaan lopen bij Bart v.d Linden, Frits den Ouden en Waar is het carnaval (Van de redaktie) LEUSDEN - We kunnen ons voorstellen, dat onze lezers zo langzamerhand de kluts wat zijn kwijt geraakt door aankondigin gen in onze krant wat betreft de carnavalsfeesten in de gemeente. Meer dan ooit is Leusden een echt carnavalsgemeente gewor den. Om het u (en ons) gemakke lijker te maken, hebben we alle festiviteiten van het komende weekeind onder elkaar gezet. U kunt ze vinden in onze wekelijkse AGENDA. Wij wensen u veel ple zier toe! En denk erom: glaasje op, laat je rijden! Ab Jansen. Deze oude zotten in het carnavalsgewoel zijn er ingeslaagd om hem in vier dagen de voornaamste re gels en gedragingen van een Prins Carnaval en zijn Raad van Elf bij te brengen. Prins Janus 1 zegt hierover ,,Vier avonden ben ik op stap geweest en heb toen Bart, Frits en Ab als ware vrien den leren kennen, zij waren een goede leermeester voor mij en hebben een belangrijk aandeel gehad in het suc ces dat wij met ons eerste optreden boekten. Het is nu de taak om op een specifiek eigen wijze door te gaan Met een Raad van Elf die wij nu hebben zal het zeker lukken. Prins Ja nus 1 is vol lof over zijn elf disci pelen die hem tijdens zijn eerste echte carnavalsavond van zaterdag a s. zul len bijstaan Ik zelf ben niet zo luidruchtig vandaar dat ik een kor date adjudant gekozen heb in de per soon van Piet Wendel," aldus Prins Janus 1. KINDERCARNAVAL Zaterdagmiddag a.s. wordt ér door de carnavalsvereniging ,,De Gouden Klomp" een kindercarnaval georga niseerd in het Ros Beyaart te Leus- den-C. Prins Janus 1 verheugt zich in het bijzonder op deze middag waar ook de allerkleinsten narren en nar- rinnen de kans krijgen om hun feest neuzen op te zetten, en spreekt de wens uit dat hij zoveel mogelijk kin deren een plezierige middag zal be zorgen. Daarom vraagt hij de ouders om hun kinderen zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen om dit carna val, dat gratis toegankelijk is, te la ten vieren. Samen met zijn wijze Raad van Elf, zal Zijne Doorluchtige Hoog heid de kinderen latan dansen en hos sen op de muziek van organist Eddy. Voor de leukste of beste of gekste gekostumeerde heeft Prins Carnaval een verrassing in petto. Tevens zul len allen een leuke decoratie ont vangen van Prins Janus 1 himself Prins Janus 1 hoopt dat de rond rit met het bezoek aan het gemeente huis van Leusden, dat aan het kinder carnaval voorafgaat bij mooi weer door zullen gaan Met de medewer king van de heer H Guariento en de muziekvereniging Lisudina kan het een leuke spontane vertoning worden, die om plm 14.30 zijn hoogtepunt beleeft met het in ontvangst nemen van de Sleutel van de gemeente Leusden uit handen van burgermeester mr A H. van der Post. Met dit symbolisch gebaar zal het carnaval in Leusden worden ingeluid. Voor de grote carnavalsavond in de Mof maakt Prins Janus 1 zich geen al te grote zorgen. Hij is van mening dat het bestuur deze avond naar bes te vermogen heeft georganiseerd zodat de 275 feestneuzen die de Mof zullen bevolken het toch uiteindelijk zelf moe ten maken. Ook hier heeft Prins Car naval een verrassing voor de best gekostumeerden die door zijn Raad van Elf uitgezocht zullen worden. Het zal zaterdagavond ongetwijfeld weer 'n grandioos feest worden waarbij Prins Janus 1 en zijn enthousiaste Raad van Elf veel sterkte gewenst wordt bij hun eerste echte carnavalsoptreden. V •J» één van de meest potentiële kandiaten die voor deze vorstelijke benoeming in aanmerking kwam Binnen vijf mi nuten na dat telefoongesprekje zat de heer Jan den Hartog temidden van de carnavalsgasten en werd met uitbundig gezongen ,,Wij zijn de jongens van plezier" begroet De heer Jan den Hartog, van professie architect en va der van zes zonen, wilde onder enig voorbehoud deze eervolle benoeming wel accepteren zodat het represen- tieve team van de carnavalsvereniging voltallig was. De naam die deze eer ste Prins Carnaval van Leusden zou voeren werd door hemzelf gekozen en luidde Prins Janus 1. Prins Janus 1 was wel enigszins verbaasd dat juist hij tot Prins Car naval gekozen werd, Prins Janus 1 ,,Ik had nog nooit één echt carnaval meegemaakt en nu wordt je zomaar Prins Carnaval gemaakt, ik stond wel even raar te kijken. wm V X (Van^de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Dege meente Leusden gaat deze week een enorm Carnavals-weekend tegemoet. Naast de activiteiten in Achterveld en Leusden/Z. en centrum van De Gouden Klomp, organiseert ook de Jeugdbewe ging het nodige om de feest vreugde op peil te houden. Op vrijdag 11 februari wordt in het Ros Beyaart 's avonds een kar- navalsfeest gevierd met het Trio Ko Brouwer. Deze avond is be stemd voor gehuwden en ouderen. Zaterdag 12 februari kunnen de jongeren van 15 jaar en ouder vanaf acht uur 's avonds in het Ros Beyaart hun beste carna vals-beentje voorzetten. De mu ziek wordt dan verzorgd door het duo Kessen uit Bussum. Op maandagavond 14 februari is het de beurt aan de jeugd van tien tot 14 jaar. De Til is dan het cen trum van carnavalsvreugd. Deze avond begint om zeven uur en duurt tot ongeveer 10 uur. De mu ziek zal worden verzorgd door het duo Groeneveld-Smit. Voor de best gekostumeerde groep, het best gekostumeerde paar of enkeling zijn voor de vrij dagavond weer aardige prijsjes beschikbaar gesteld. De organi satoren hopen, dat de opkomst alles zal overtreffen. ACHTERVELD - Morgenavond, vrij dag 11 februari, is het dan zover. Dan zal Prins Puup de Eerste van Puupe- koppenland, geassisteerd door zijn Raad van Elf, het wettig gezag over de Achtervelders dan Puupekoppen over nemen. Niet uit gezagswellust, maar met grote dwaze mildheid en verdraag zaambeid ten opzichte van alle zotten, dwaze en hele dwaze onderdanen. Veel en hard is er gewerkt om het de car navalsvierders naar de zin te maken. Maar het onvermoeide en langdurig zoeken naar kromme en dwaze wetten en invallen voor het grote carnaval vindt weerklank bij de Achtervelders. De kaarten vliegen de deur uit. Er zijn er nog wel beschikbaar, maar het aan tal slinkt zienderogen. Mochten er eventueel toch nog enigen overblijven, dan zullen die des avonds aan de zaal verkocht worden. Prins Puup en zijn Raad van Elf staan te popelen om zich aan den volke de carnavalsvierders te tonen Dat gebeurt des avonds om 21.30 uur, dus niet om 20 30 uur, zoals in onze vorige editie is vermeld. Tijdens dit officiële gebeuren zullen de deuren van ,,Ons Gebouw" tijdelijk gesloten zijn. Wie dus niets wil missen van de spectaculaire binnenkomt van de Prins en zijn gevolg, moet om 21.30 uur binnen zijn In ,,Ons Gebouw" wordt nu nog hard gewerkt. Er wordt gespouwd en getim merd van jewelste. De versiering van de grote zaal en niet te vergeten de wijnkelder vergt vele uren. Maar het zal op tijd klaar zijn' De Achterveldse dansmariekes repeteren iedere dag om hun show perfect te brengen. De BCarnavalsband heeft haar programma helemaal klaar Speciaal de Achter veldse carnavalsschlager ,,Er staat in Puupekoppenland" klinkt enorm. Prins Puup en de Raad van Elf doen het in deze laatste dagen wat kalmer aan. Hun staat immers een heel zwaar programma te wachten. Na het grote carnaval op vrijdag moeten zij op zaterdag alweer present zijn, des mif- dags voor de jeugd en des avonds bij de K.P.J Zondag zijn zij wederom van de partij op het carnaval van de Dans- bestuur Achterveld, eveneens in ,,Ons Gebouw". En daarna pas kan het prin selijk gewaad en de staatsiekleding van de Raad van Elf worden afgelegd en worden vervangen door het fantasie loze alledaagse pakkie Voor de kinder-carnavalsoptocht op zaterdagmiddag zagen de organisatoren nog graag wat meer medewerking van de volwassenen. Zij kunnen immers, met carnavals versierde voertuigen en dergelijke, wat meer cachet aan het geheel geven. Carnaval KPJ ACHTERVELD - Op zaterdagavond 12 februari a.s. viert de K.P.J. afde ling Achterveld haar jaarlijkse Car naval. Dit wordt gehouden in ,,Ons Gebouw" waar dan inmiddels de rook is opgetrokken van het daags tevoren gehouden grote Achterveldse Carna val. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. Voor deze avond zijn ook de afdelingen Werkhoven, Mijdrecht en Wilnis van de K.P.J. uitgenodigd. Hoogtepunt van deze avond vormt de komst van Prins Puup de Eerste van Puupenkoppenland enz. enz. en de vol tallige Raad van Elf. Deze avond is uitsluitnd toegankelijk voor K.P.J.-le den van Achterveld en de uitgenodigde afdelingen. Het is verplicht gekostu meerd op het feest te verschijnen. Ook nu weer zijn er prijzen beschikbaar voor de meest carnavalesk getooide groepen, paren en individuelen. Het K.P.J.-programma voor de ko mende weken ziet er als volgt uit- 17 februari: Discussieavond van de Kring Amersfoort. Deze avond worden vraagstukken over de .Derde Wereld" besproken Op deze avond zullen twee jongens aanwezig zijn die in het kader van de ontwikkelingshulp in Brazilië werkzaam zijn geweest. Ook de,.Derde Wereldwinkel" zal aanwezig zijn 1 maart K.P.J. Tafeltennistournooi te Eemnes Deelname alleen voor he ren. Opgeven bij W. van Middelaar, tel. 03425-416 18 maart: Dropping. 26 maart Volleybaltournooi te Amersfoort Achterveld neemt met 2 dames- en 1 herenteam aan het tour- nooi deel. Hiervoor wordt op de vrij dagavonden getraind om 20.15 uur Het edele gezelschap van Prins Ja- ff 1 en. zUn elf discipelen zullen za- I asmiddag het Kindercarnaval lei- rD.om °°k de kleinere feestneuzen een carnaval te bezorgen. Foto Janus Visser. Papiermand bij winkelcentrum De Bieshaar Van verschillende bewoners van de Prinses Irenelaan te Leusden-Zuid vernemen wij, dat zij het spijtig vin den, dat de plantenperkjes bij het win kelcentrum ,,De Bieshaar" er zo ver waarloosd uitzien. Deze perkjes zijn volgegooid met papier en carton Mo gelijkerwijs kan de gemeente deze perkjes eens grondig schoonmaken En waarschijnlijk zal het dan raad zaam zijn tegelijkertijd onder de luifel van winkelcentrum ,,De Bieshaar" een stevige papiermand te plaatsen En in Cafetaria Verhagen zou dan een ver zoek aan de jeugd kunnen worden op gehangen om de resterende lege bakjes en zakjes van de door hen genoten versnaperingen in die papiermand bui ten te deponeren. Als de jeugd daar even wat aandacht aan schenkt, kun nen de plantenperkjes weer in hun oude aanzien worden hersteld. Huisvuil Leusden/Z Van verschillende zijden wordt ons er op gewezen, dat de straten in Leus den-Zuid op woensdag, wanneer de Vuilnisdienst het huisvuil ophaalt, vol komen te liggen met papier en afval. Juist op woensdag geven de straten een vervuild beeld. Dit wordt geweten aan het feit, dat de meeste bewoners hun zakken en dozen met huisafval reeds 's morgens vroeg buiten bij de trot toirband zetten De gehele dag heb ben - in dit geval vooral - de jongens de kans om die zakken stuk te schop pen. omver te werpen enz. Zelfs ste vig dichtgemaakte zakken blijken in de loop van de dag te kunnen openval len Pas tegen het begin van de avond komt de Vuilnisdienst de zakken opha len, en dan heeft er zich al veel on vertogens over de straten verspreid. Misschien zou het mogelijk zijn, dat de Vuilnisdienst aan de bewoners van Leusden-Zuid het uur bekend maakt, waarop zij de zakken met huisvuil komt halen. Indien dit mogelijk is. zou den de bewoners hun vuilniszakken zo dicht mogelijk tegen dat bepaalde uur buiten kunnen zetten. De reinheid in de straten zal hiermee zeker wor den gediend, en het bespaart de ge meente-werklieden de verplichting om later in alle straten weer het op woens dag verspreide papier te gaan na- verzamelen. EN TENSLOTTE Ze staan er. de lantaarnpalen langs de Torenakkerweg in Leusden/Cen trum. Licht in de duisternis. Ga zo door en het plan Rozendaal zal er mettertijd wellicht net zo verlicht uit kunnen zien als in alle andere wijken

Leusder Krant | 1972 | | pagina 1